Be ParlementsutrKiezingen in Engeland Dp JacoD aniuioori m Half-weekblad. - Tolk der Kristen» Volkspartij, Vlaamsche Front N ieuwj aarsgiften 08 imsoazsi Het flniigwö van "BeuoiHsoazet" UIT DEN WANMOLEN Nummer2280 Zondag 16 Dec omber 1923 52' Jaargang Partij van Vlaamsche Nationeiisten. P. V. N. Stichter; Pieter Daens B ABONNEMENTEN Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. ANNONCEN 0,15 Op Leugen betrapt voor 1924 Het Voedingsmysterie Ür* SlSfSÉS De Waarheid is ons wapen R K achtvaard igheUJ ons doei 5 op voorhaod betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller: K. L. VanOpdenbosch, gewezen Volksvertegenwoordiger. Postchek93175. BEHEER: S. M. Drukkerij Vo ksverheffing 21, Ondei wijsVtraat, 21, A alst. De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. PRÏJS per nummer Verleden week stond Engeland in het middenpunt \an de belangstelling der wereld. Het Lagerhuis werd herkozen. En daar de politiek van Engeland wel den grqotsten invloed uitoefent op den poli tieleen gang der wereld, was de belang stelling algemeen. De uitslag heeft alle verwachtingen overtroffen of beschaamd. Hoe deerlijk toegetakeld de Engelsche conservatieven uit den strijd te voorschijn treden, blijkt ten duidelijkste uil de vergelijking van de samenstelling van het parlement vóór en na de verkiezing. In het vroegere parlement hadden zitting Conservatieven 332 Liberalen 117 Labour 144 'Ulster-unionisten 11 Kleine partijen 8 In het nieuwe Lagerhuis zullen plaats nemen Conservatieven 255 Labour 189 Liberalen 157 Onathankelijken 8 Voor iemand die zich naar de Belgische toestanden een beeld vormen zou van de Engelsche politiek, zouden deze uitslagen onbegrijpelijk zijn. Men houde echter op het oog dat in Engeland de evenredige vertegenwoordiging niet ingevoerd is en dat wie in een arrondissement het groot ste aantal stemmen behaalt verkozen is. De minderheid heeft er geen ander recht dan het recht om zich op te werken tot meerderheid 1 Wanneer een partij er een volkstrekte meerderheid van zetels be haalt, Wil dit dus niet zeggen dat z'.j de volstrekte meerderheid van stemmen ver worden heeft. In het vroegere parlement beschikten de conservatieven over een volstrekte meerderheid en toch hadden liberalen en arbeiderspartij TE ZAMEN heel wat meer stemmen op hun partijen zien uit brengen dan op de conservatieve partij Zon de Engelsche p ilitiek steeds de evenredi 'e vertegenwoordiging geweerd heeft da 1 -was het omdat zij vat meer i ig was, dat één partij over een voldoende meerde' heid moest beschikken om een sterke regeering te kunnen vormen. Tot vóór enkele jaren ging de politieke strijd in Engeland tusschen twee partijen de conservatieven en de Ijberalen. Sedert dien is ook de arbeiderspartij in het strijd perk getreden met het gevolg dat thans, pok zonder evenredige vertegenwoordi ging, geen enkeie partij nog over eene volstrekte meerderheid beschikt. Om de geweldige verschuiving van den politieken toestand te vergaan, moet men er ook rekening mede Trotrden dat de godsdienstige factor geen rol speelt in de partijen aldaar, wel echter de economische en de internationale politiek. De laatste verkiezingen stonden hoofdzakelijk in het teeken van de strijdvraag vrijhandel of protectionisme. De Engelsche liberalen (niet te verwar ren met de Belgische liberalen, die gezien hun chauvinistische strekkingen, heter kunnen vergeleken worden met de Duit- sche national-liberalen) hadden zich, gyeijals de arbeiderspartij, uitgesproken VQor vrijhandel t. t. z. vrije invoer van vreemde produkfen, terwijl de conserva tieven zjch bekgnd hadden tot het protec tionisme. Hu moet mep weten dat sedert (je campagne van Cobden in de 1' helft der 19' eeuw, de vrijhandel eer. politieke tradliie Is en het i« dan ook geenszins te verwonderen dat de parüj, die zich uit gesproken had voor belasting op de in voerartikelen, neergeveld is geworden. Ook op het gebied der buitenlandsche politiek waren de zienswijzen der par'.ijen uiteenloopend. De liberalen verweten aan de regeering van Baldwin haar slapheid tegenover de politiek van Poincaré, die er naar streeft om, door verbrokkeling en uitschakeling van Duitschland, den heer- schersstaf te zwaaien over Europa. Bij zijn laatste reis in Amerika heeft Lloyd Qeorge geen blad vóór den mond geno men (oen bij het had over de huidige Fransche poijtiek, terwijl de Engelsche arbeiderspartij zich uitgesproken heeft voor de herziening van het verdrag van Versailles. Deze laatsten hebben het ook opgenomen voor kapitaalheffing en voor nationalisatie der mijnen. Wat de toekomst in de Engelsche poli tiek zal brengen ip vooralsnog moeilijk te zeggen. Wij, Vlamingen, hebben reden om tevreden te zijn over den uitslag. Een Geeraardsbergsch weekblad, dat Zjch yiaamschgezind noemt en begaan met de belangen dgr arbeiders, had de hoop uitgesproken de conservatieven te zien winnen i Mooie hoop Weet de schrijver van dit artikel dan werkelijk niet dat België moet leven van zijn uitvoer. Door de fraaie politiek van Poincaré-Jaspar is het Duitsche afzetge bied haast voor ons gesloten. Frankrijk geeft mooie woorden aan zijn Belgisch knechtje maar sluit zijn grenzen. Hoe be denkelijk zou onze economische toestand er gaan uitzien zijn had het Britsche rijk zich ook tot protectionisme begeven. En wat de internationale politiek be treft Weet de Geeraard niet dat nog vóór enkele dagen Poincaré in de Fransche Kamer verklaarde dat hij, evenals maar schalk Foch, sedert 1918 verlangde door een territoriale wijziging in het bezit te komen van de militaire Rijn-grens. De Fransche politiek droomt nog steeds haar ouden droom Frankrijk zoo groot als het oude Galiië, t. t. z. tot aan den Rijn. Weet de Geeraard niet dat ook België in het oude Gallië ligt en dat wij reeds overal in het buitenland versleten worden als ce vasalen, de knechten der Fransche politiek Weet hij niet dat elk verbreken van het Europeesche evenwicht, doodelijk is voor een werkelijk onafhankelijk België en dat als Duitschland in stukken valt wat veel meer dan het herstel het doel is van de Fransche politiek wij op genade of ongenade overgeleverd zijn aan de groote liefde van Marianne. Tenzij Engeland wat koud water gooide op die gevaarlijke vrijerij. F. In het socialistisch .weekblad van Aalst twëede bladzijde, derde kolon, nummer van den 9 December, schrijft J. B. Een vraagske stellen we aan De .Werka\an, orgaan der ïronters Wat «hebben uwe fronters - volksvertegen- woördigtrs gedaan, zooals Picard, Staf De Ciertq en anderen DIE BLEVEN STOM ALS VISSCHEN. Als antwoord daarop geven we in een volger d n' in haar geheel de redevoering te dier gelegenheid uitgesproken uitnaam der groep, door M. Van Severen. Niemand mag vergeten aan staanden Zaterdag op de markt de stands MERVEILLE te be zoeken, waar men GRATIS de lekkere Merveille proeven kan. Slraks eindigt 't oude jaar. Bij 't ingaan van 't nieuwe worden in alle huizen wenschen geuit, hoop gekoesterd. En ook in het groote huisgezin dat we onze partij noemen, worden plan nen gesmeed, worden verlangens ge boren, Plannen yoor 1924.., Plannen van strijd, plannen van hoop waaraan ieder meewerken kan, meewerken moet. Maar schooner dan de schoonste is de eenvoudigste wensch die ge paard gaat met de daad, meer ver dienstelijk dan de beste gedachten van den rijke ls de kleine steen van den arme, den steen zonder dewelke alle wenschen niets zijn, alle hoop vergeefs, Alle strijd onmogelijk. Zooals ge op nieuwjaardag een prachtig of nederig geschenk zult dra gen aan de menschen van uyz hart en iiwe liefde, zoo zult ge ook uw nieuw jaarspenning storten voor de ontwikke ling en de vooruitgang uwer partij, door de verspreiding uwer gedachten. Alle giften mogen gestort worden op 't bureel van ons blad, 21, Onder- Wijsstr.fiat, in 't lojcaal Volksverheffing of op postc'.ieckrekening 93175. De giften zullen regelmatig onder deze rubriek aangekondigd worden, Hei Bestendig Bestuur. Vergeet het Steunfonds niet Uit - De Schelde Een Wede ran' «oord. Antwerpen, 4 December, 1923. Aan de Redactie van De Volksgazet --> Geachte Redacde.'. Ofschoon gij er zoc haastig bij zijt geweest,'om het debat vo jr gesloten te verklaren, kan ik met hét oog op de driftige logenstraffing ve Van'der Velde 'net daar niet bij laten. II moet u verzoe ken het onderhayige schaden onveimin- derd op te nemen in uw blad. In de vergadering van het Hippodroom heb ik Van der Velde ter laste gelegd de volgende punten 1. Van der Velde heef in 1917, mede geteekend de groote Besluit-wet tegen de -aktivisten, dewelke'n scriptum is waar van de opzet doet denkt aan de uitzon deringswetten van BL.marck er, niet thuis hoort in een demol r uie. 2. Alle groote ak istenprocessen vallen in de periode dat Van der Veide, als minister van Justitie, v. vóór verant woordelijk was. 3. Verscherpingen in bet rc-giem dat de gevangen gezette ak'visten ten deel viel. *- 4. Afwijziging van dti voïksdscfi der amnestie, twee-drie jaar geleden door zijn berucht 20.000 maai r.eei 5. Het opleggen, als oprijs, aan de in vrijheid te stellen aiitivisten, van willekeurig gestelde v .-waarden die afbreuk doen ?.an de m si elementaire rechten van den merisch. Gij hebt, geachte Rec'akne, Van der Velde gevraagd, of hij de :e beschuldiging had vernomen. Her antw> ?rd was ja, en dat vbU ac?r«wsU;U|H- -gC&Ègëu*c. Dit neemt evenwel niet weg, dat ik haar staande houd punt voor punt, en ik ben hierbij zoo vrij, Van der Velde voor te stellen, hierover eer operbadr debat, dat de dcelner trde partijen alle waarborgen bmdt, U rp,n aan te gaan. Hoogachtend, Antoqh JACOB. Ja, wij ziin er haastig bij geweest om het debat té sluiten. Alleen de vijanden van het Vlaamsche volk hebben baat bij zulk haarkenpluk. Wie daar mocht aan twijfelen, leze maar de vuiligheid die, in «De Schelde», als antwoord op ons bezadigd en objektlef artikel verscheen. Daar wordt een gebroodroofde op de ploertigste wijze verklikt. En dan nog wel een gebroodroofde van wien vijf familieleden (alle huisvaders) gebrood roofd werden en nog zijn. En nu het antwoord aan Dr Jacob. Dat antwoord is geen antwoord. Het is alleen een opsomming van broze beschuldigin gen. Buiten het verwijt, dat Van der Vcdde het regiem van de politieke gevan genen verscherpt zou hebben, doet Dr Jacob er nu nog drie andere bij. Hij had er gemakkelijk nog een dozijn andere kunnen bijvoegen. Van der Velde is het nooit eens geweest met het aktivisme. Ook de overweldigende meerderheid van de Vlaamsche socialisten waren geen voorstanders van het aktivisme. Maar dat is de zaak niet. De zaak is heeft Van der Velde, als ministei van Justitie, het regiem van de politieke gevangenen verscherpt D' Jacob :egt verscherpt t'an der Velde antwoordt opnieuw dat is valsch, archi-valsch 1 Ik heb het regiem verbeterd. Als Dr Jacob volhardt in zijn beschul diging, dat hij dan niet feiten bewijze waarin het regiem verslecht werd. Wat zijn andere vragen betreft, kunnen wij met Van der *'elde antwoorden, aat hij, als minister, heeft moeten dulden dat de rechterlijke macht (die boven wet en minister staat) vervolgingen inspande tegen socialisten, hen opsloot en veroor deelde. Dat kon Van der Velde niet ver hinderen En daarvoor heeft hij op een gegeven oogenbljk, zijn portefeuille ter beschikking van onze Partij gesteld. Zijn 20.000 maal neen Is één zindeel uit een redevoering, die in haar geheel en vooral volgens haar gevolgen moet geoordeeld worden. Die gevolgen waren na eenige weken alle aktivisten uit de gevangenis 1 De losprijs voor de aktivisten was ln plaats van in de gevangenis te blijven en daar uw straf uit te doen, laat ik u op vrije voeten, op voorwaarde dat gij, voor den tijd dat uw straf nog duurt zult nalaten het woord te voeren op politieke vergaderingen. Zelfs met die voorwaarde van invrij heidstelling is Van der Velde op de hef tigste wijze aangevallen door het grootste gedeelte van de Belgische pers (ook Vlaamsche pers), die hem beschuldigde de slaaf der aktivisten te zijn. Hij heeft de aanvallen getrotseerd. Van allen 1 Zoowe!"van de aktivisten als van de aktivistenvreters. Zijn leus was doe wel en zie niet om Van die gedragslijn is Hij nooit een vingerbreed afgeweken. Dat weet D' Jacob beter dan wie ook. Voor Dr Jacob kan deze zaak een debat waard zijn oor Vau der Velde niet. Van der Velde's geweten is zuiver en moet bijgevolg niei witgewasschen wor den. Onze Nota We laten aan D' Jacob het genoegen over dat buitengeweu.i slap antwoord als een luchtblaas te doen springen. Maar voor wat de vuiligheid» van De Schelde betreft, hebben we voor- loopig alleen dit te zeggen, dat De Schelde niet verklikt, maar ook niet duldt, dat het Vlaamsche nationalisme besmeurd wordt door renegaten. Wat die mogen doen is... zwijgen. Punt. Als de geachle lezer bij een of andere gelegenheid een boek naslaat over spijs vertering en gezondheidsleer der voeding dan kan hij daar een massa zorgvuldig gerangschikte cijfers nopens de waarde en indeeling der spijzen aantreffen. Het zal hem in zwaar geleerde vol zinnen worden diets gemaakt dat hij ongeveer 2030 caloriën daags behoeft om in rust toestand, 2500 dito om met matige beweging, 3500 dito om met zwaren arbeid rond te komendat per gram vet worden toegevoerd dat hem dus zooveel van dit en zooveel van dai dienen uitgereikt om in zijn dage- lijkrche en dus Caloriën behoefte te voor zien. Maar er zal hem in dit boek als het riet ai te zeer veranderd is ook wor den meegedeeld zij het dan ook op een bescheidener bladzijde, dat er nog geheimzinnige voedselbestanddeelen in de spijzen voorhanden zijn, waarvan de aard tot nogioe volkomen onbekend bleet, maar waarvan de eigenschappen des te beter aan het licht komen, naar mate men de uitvalsverschijnselen waar kan nemen. Kippen die een heeie tijd met gepelde rijst worden gevoed, gaan ten slotte aan een algemeene zenuwontsteking ten gronde. De nederlai dsche Prof. Eyck- man was de eerste om dat feit vast te stellen. Zeelieden die soms lange tijd uitsluitend op beschuit teerden, werden door de beruchte scheurbuik aargetast. Wanneer men aan de kranke kippen de bast van de rijskoriels en aan de zieke lieden versche groenten gaf bij lnin ge bruikelijk rantsoen, herstelden ze na korlen tijd. Er was dus in deze toegevoegde spij zen een volstrekt voor het leven nood zakelijk bestanddeel voorhanden dat dan ook eerlang den naam Vitamine droeg. Tot nog toe zijn er drie soorten bekend de soorten A. B. en C. Sommige vitaminen zijn oplosbaar in water (getrek aan dezer wordt oorzaak der beri-beii-ziekte) andere zijn in vet oplosbaar, (bij hun afwezigheid ontstaat beenderverweeking) Men vindt ze in groenten en vruchten, melk (en botir), eieren, vleesch, traan aardappelen, enz. Tegen de hitte zijn deze geheimzinnige stoffen waarvan men niet eens den aard vermoedt, weinig bestand. In opgelegde spijzen zijn ze dus niet voorhanden. De lezer zal terstond de waarde dezer Vitaminen hebben vermoed in een tijd waarop de ingelegde spijzen zop'n gewichtige rol spelen. Aan vel? oorlogskwalen (o. m. bij de gewezen opgeëischten) lag het derven van dergelijke stoffen ten grondslag. Totover een jaar kon men te Weenen ziekte verschijnselen (als drukpijn overal op de beenderen, broosheid dezer laatste) aan het gebrek aan deze voedselbestand deelen toeschrijven. Ter. slotte weze nog'Dens even herin nerd aan het belang der Vitaminen voor zuigelingen en jónge kinderen die, al te vroeg gespeend, het verder moeten stel len met gekookte koemelk. Dat een reeks ziekte gevallen daaraan toe te schrijven zijn valt buiten kijf. Een vingerhoedje citroen of orar.je sap, een klein bordje groenten soep, een lepeltje vleeschjeugd kunnen dan wonde ren verrichten. 10-12-23. D' A. BROEKAERT. Lijk het kaf en lijk het graan Vliegt hier alle nieuws vandaan. Stance zegt vandaag Spectator, op 't weer is al even weinig staat te maken als op de menschen. Zie ne keer, gisteren avond begon het te vriezen; dezen nacht heeft het geregend, nu sneeuwt het en tegen da! 'i noen is zal het zonneken mis schien schijnen. Ja Stance... Na regen komt er zonneschij'n, Dat is met 't weder het geval. Mocht't Ook zoo bijde menschen zijn 't Ging beter hier in 't tranendal. Dat is zeker op ruij, zegt Stance. Wel neen schaap... nat is vqor de lieve leze ressen van dit blad en voor de beste le zers erbij. V/ia dat eerst zonneschijn gehad heeft, dat is papa Coppée. Zijn proces zal nu in Januari voor 't assisenhof komen. De man, ik bedoel die baron heeft astem- blief zeven haivtkaten, te v eten Renkin en zeune, Descressormieres poepa en zeune, Braun peereen zeune en nu nog halvekaat Edouard Huysmans. En alle die halvekaten Die zuilen zoogoed praten, Dat poepa Coppée Voor een ferme pree Zal los geraken. Ja.ja.maardienBrusselschen marsjang in tonnen die aandeDuitschers leege ton nen leverde, die heeft twee jaar bak ge kregen. Ataar 'i is waar, die sukkelaar had geen zeven halvekaten. Ik zeg tegen Stance dat ons jongens ook voor advokaat moeten studeeren en ons meiskens voor advokatesscn-of advokatinnen. En ze zullen er voor gelijken, zulle, want ze kunnen ai liegen dat z'het zelf gelooven. Oai kunnen hier in't iand de ga zetten ook, die alle jaren duizenden en honderdduizenden opstrijken om de fran sche politiek te_ dienen. Maar ze hebben met deEngelsche kiezingen. Het'Engêlsch volk heeft nu ne keer klaar bewezen dat het er genoeg van heeft, van dieFransche politiek ia de Rhoer. Ofdat er nu al ge zegd wordt: Duitsc'nland moet betalen, Duitschland is schuldig aan den oorlog, Duitschland moet boeten... allegaar waar. Maar waar is het ook, d3t, zoolang Duitschland een woelnest blijft, het in Europa niet pluis is en de commercie zal blijven sukkelen. Brootovens Emiel van Borgtloon, in Limburg, sukkelde met buikpijn en hij moest rog enkele uren te voet gaan. Hij meende dat een flesch geneverke-zoet hem zou helpen en hij kocht een literken. Maar hij dronk dat literken op straat uit. Het gevolg w as dat de straat met boomen en huizen begon te draaien als een peer dekensmolen er. dat Brootovens tegen den grond draaide. De gendarmen von den hem liggen met de flesch inde armen. Besluithij kreeg 500 fr. boete en een maand bak. Tw eede besluitals ge buik pijn krijgt en geneverken-zoet wilt drin ken, kruipt dan eerst in uw bed. Wie dat wel in den grond had wil len kruipen, dat was Pummels. De ser geant vroeg hemWat zit er in een kruit huis Pummels haaide de schouders op. Wat zit er in een biervat vroeg de set- geant toen, om Pummels op weg te hel pen. Bier, sergeant, zei Pummels. Goed, en wat zit er dus in eene kruithuis Bier, sergeant (herhaalde Pummels fier. Te Luik hebben ze een zekere André Duflot geknipt en die werkte niet met bier maar met een soort \itriool. Die kwispel zou gaarne getrouwd ziin ge weest maar omdat hij geen lieveken kon vinden was hij kwaad op 't vrouwvolk en liep door de straten met een spuitje vof vitriool. Zag hij een mamzei afkomen dan liep hij er achter en sjiepla.een straal van dat brandend vocht op den mantel. Veel vrouw menschen zijn hun klachten komen doen, maar nu zit die sinjeur achter sloten grendel. Geknipt. Ge kunr er van zeggen wat ge wilt, maar ik peis dat die kwispel cr maa. vier en nen krentenkroek heeft. Precies gelijk dat meisken van Lier, Martha Germonprez. Die ging uit iiefdeverdriet spelden inslikken. Ge gaat me toch niet wijsmaken dat een redelijk schepsel Gods dat zijn verstand heeft zulke werken doet. Mieleken Taroef had ook liefde- verdriet. Hij zou gaarne getrouwd heb ben met Kaatje Zuurpens, maar Kaarje's vader was er tegen en Mieleken kreeg Kaatje niet. Mieleken was droef en toen zei Kaatje om Mieleken ie troosten Zie ne keer daar zijn nog meiskens genoeg, ge hebt Sidonieken, Victorineken, Irma en Bertieneken. ja, zei Mieleken, maat die heb ik ook reeds gevraagd... 'Trouwen 't is heel rap geflikt Maar velen die 't bezuren Want ach ze denken er niet aan Geirouwd zijn lang kan duren. Maar 65 jaar getrouwd zijn dat kam

De Werkman | 1923 | | pagina 1