De Achiradai bedreigd Half-weekblad. - Tolk der Kristene Volkspartij, Vlaamsche Front DIT DEN WANMOLEN Nummer 2282 I Stichter: Pieter Daens Partij van Vlaamsche Nationalisten. P. V. N. ABONNEMENTEN ANNONCEN 0,15 PRAATJE MOORSEL ELEKTRICITEIT Nieu'werkerken OKEGEM DE WERKMAN «De Waarheid is ons wapen! Rechtvaardigheid ons doel Per jaar 14 fr.; per 8 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorh&zid betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. b. Van Opdenbosch, ge vrezen Volksvertegenwoordiger. Vostchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Ondei wijs'.traat, 21, Aalst. De prijc der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele. PRÏJS per nummer Dat de achturendag ernstig bedreigd is, wii men in heel wa-t--democratische kringen nog maar altijd niet gelooven. Met wat luchthartige spot maakt men zich doorgaans af van Napoleon Devèze's laatste heldendaad; en ik zou die spot en al dat optimisme best begrijpen, als die nieuwe aanval alleen maar uitging van Foch's gewezen ordonnans. Maar Devèze speelt zijn ordonnancenrol voort; nu treedt hij op in naam van bank- en nijverheids wereld. Reeds voor twee jaar heeft de Société Générale in haar jaarverslag den aanvai ingeleid, en de pers, deze vuilmeid van bankiers en politiekers, heeft sedert geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de luiaardswet hatelijk te maken. Het wetsvoorstel Devèze heeft waar schijnlijk weinig kans om nu reeds in het Parlement een meerderheid te vinden, akkoord. Maar na deze tweede poging komt er een derde en na de derde een vierde, en u kunt me voor een zwart kijker verslijten, maar als ik de leiders onzer werkliedenwereld bekijk, meen ik wel redenen te hebben om aan te nemen dat onze nationaal-liberalen hun slag zullen thuiohalen. Wie A zegt, moet ook B zeggen luidt een oud spreekwoord en onze demo cratie heeft A gezegd, ze zal cok einui- gen met B te zeggen. De democratie in ons land heeft er zelf voor gezorgd dat de achturige werkdag, ue eerste voorwaarde voor eiken ernsti- gen arbeid, ook met den besten wil niet zal kunnen behouden blijven. Een staat is als een huishouden de tering moet naar de nering worden gezet of de nering krijgt, de tering. if.e<ï vader kan met zijn arbeid wel zijn eigen huishouden opdrijven en zorgen da: er hrood in de schapraai en linnen in de kast is, maar als hij daarbij zijn geld nog elders gaat verbrassen, dan liggen de muizen weldra dood ',n de schapraai en raakt de linnenkast leeg. De staat kan wel zorgen voor een de gelijke sociale wetgeving, achturendag, verzekering, pensioen, enz. enz., maar deze onkosten bestrijden en .terzelvertijd den militaristischen moloch voldoen, dat kan een staat niet of hij moet over ont zaglijke natuurlijke rijkdommen beschik ken. Wij zijn in dat opzicht niet te mild be deeld ons klimaat is guur, we hebben dus veel eten, veel kleeren, veel kolen noodig; onze grond is slechts vruchtbaar op voorwaarde van flinke bewerking en bemesting; aan delfstoffen zijn we arm, Voor de Sussepees. Als mijn kleine jongen een muilezel ziet op de straat, roept hij kijk vader ne sussepee en veel groote menschen als ze nen vrederechter alias sussepee in 't oog krijgen, denken in stilte Kijk ne muilezel, sive steenezel, alias ezel tout court». Dat is heel zeker zeer treurig voor de reputatie van de heeren die belast zijn met het verzoenen van de gebaren, het recht spreken over scheidsmuren en water- loopen en uitgebroken kiekens, maar een feit is een feii en de reputatie van den sussepee in 't bijzonder en van den rechter in 't algemeen is niet bepaald schitterend in den belgiek. En de oorzaak, mijn beste menschep Heel eenvoudig, de pree, pardon het eereloon van die sukkelaars is veel te klein. Welke advokaai die een beetje zijn brood waard is, zou willen sussepee wor den Geen enkel natuurlijk, want een advokaat die een beetje zijn brood ver dient, nou die verdient er de boter nog wel bij. 't Natuurlijk gevolg van dien toestand? Alleen de allerdomste of de allerrijkste of de allerluiste drie woorden die nog al dikwijls synoniem zijn posiuleeren een plaatsje van sussepee of rechter. Ik ben een aktivist, waarde aktivistische lezer, en dus is mijn oordeel over de rech terlijke wereld eenigszins verdacht, maar een goeie brave, patriotische meneer, ge wezen prof. aan de patriotische, want liberale, universiteit van Brussel, meneer Errera zaliger, schrijft in zijn droit pu btic juist hetzelfde als Tijl, maar natuur lijk in meer akademische bewoordingen. En onder advocaten noemt men de magi stratuur nog al eens le salon des ratés.» Nu kunt ge wel van oordeel zijn dat hoe dommer een belgisch rechter is, hoe beter, maar dat oordeel kan Tijl niet bij- we hebben alleen kolen, die dan nog ta melijk diep liggen; de drie vierden van ons voedsel moeten we koopen, even eens de meeste grondstoffer.. We kunnen leven, op voorwaarde dat we flink werken en de opbrengst van ons werk profijtig bedeelen. Eri in plaats daarvan willen we minder wc-rken. en daarbij het geld al deuren en vensters buitengooien. Merkt wel, ook ik ben partijganger van den achturigen werkdag c-n van een ernstige sociale wetgeving, en ik geloof dat ons land welstellend genoeg is om zich die weeide te veroorloven, op voor waarde da. het naast de uitgaven die dit edel werk vereischt, er geen honderden miljoenen jaarlijks worden verkwist aan de soldaterij. En ik vind het zeer consekwent van onze nationaal-liberalen, dat ze een wets voorstel tot afschaffing van den achturen dag hebben neergelegd; ook zij zien in dat we niet rijk genoeg zijn om deze dub bele uitgaaf te blijven bestrijden en uit hun imperialistische patriottarderij trek ken ze tiet logisch gevolg voort leger en sociale wetgeving bekostigen gaat niet, dus weg met de sociale wetgeving en leve het leger Zij, de nationaal-liberalen, zijn conse kwent. Wanneer zullen Van Schuylen- bergh en Nichels het eens zijn wanneer zullen katholieke democraten en socialis ten het eens durven zijn Ze zijn verantwoordelijk voor heel de gekke parvenus-poütiék, die ons het haar van het hoofd kost, voor het militair ak koord, voor de groote legeruhgaven der Roerexpeditie. «a.» tmmt-Kxr- iCi^inOCfdftttr w-K i3TÏ3ISTT ruïneeren het land ze willen een err.slige sociale wetgeving en durven niets weige ren aan den militaristischen slokop. Er moet gekozen worden, de kas raakt leeg, er moet bezuinigd worden of over een paar jaar rekenen we ook met milli- arden en gaan we ten onder van honger en gebrek. De liberalen hebben gekozen :de massa moet weer de fabriek in, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om aan deFran- sche metaalindustrie deopperheerschappij over Europa te verïekeren. Wij willen daar niet van, wij willen den achturigen werkdag behouden zien, eischen daarom inkrimping van dc mili taire lasten, dus opzegging van hei mili tair akkoord met Frankrijk en terugkeer tot de vrijwillige neutraliteit. A. D'Haese. treden, omdat die domkoppen het gezag van hun ambt nog al eens misbruiken Primo, hun vrijen tijd, en die hebben ze in overvloed daarom zijn ze haast allen tegen den achturigen werkdag gebrui ken ze veelal om het gebied der plaatse lijke geschiedschrijving onveilig te maken Er zijn sussepees die in dat opzicht din gen begaan hebben, waarvoor levenslange dwangarbeid nog veel te zacht is. Secnndn, dom zijnde, zijn ze franskil jon. De stumperds hebben niets anders dan hun klad belgisch-fransch om zich boven hun medemenschen te wanen en ze spelen franskiljon dus om dezelfde reden als ons maseurkens bij gebrek aan cultuur. En tertio of ten derde, ze zijn tijk, dus reaktionnair, conservateur, belgiekenaar, enz., enz. En als deze ambten nu eens ernstig werden bezoldigd, dan kon ook een burgersjongen dat baantje opstappen, zonder aan de bekoring toe te geven om kiekens en konijnen van de boeren als aanmoediging tot een rechte rechtspraak in dank te aanvaarden. Dan kregen onze boer kens, onze werklieden en burger s- menschen iemand voor zich die hun leven kent en hun wenschen en hun nooden, dan duurde de instructie tegen Coppée, geen vijfjaar, dan schoot geen majoor straffe loos zijn vrouw omver, dan amuseerde een student zich niet met zijn meisje neer te knallen. Neen, Tijl stemt voorde lotsverbetering van alle sussepees, tegenwoordige en toekomende met de hoop dat de toekomen de dan wat ernstiger zullen zijn dan de tegenwoordige. TIJL. Degene die ons blad onder band ontvangen en zich wen- schen te abonneeren met ingang van 't nieuwe jaar, hoeven zich slechts bij den bode, bij het postkantoor of bij de redak- tie te laten Inschrijven. Alhoewel we aan de inwoners bij ons manifest van vroor eenige dagen lieten weten, dat we geene enkele beslissing meer nemen zoolang onze groep in 't schepencollege riet vertegenwoordigd is, blijven we nochtans niet onverschillig aan den gang der bestuurlijke zaken en houden we er het vereischte toezicht op na, om eenerzijds er ons oordeel over te vellen en anderzijds om onze bevolking op te hoogte te stellen van alle rsieuwsjes die, te rechte of te onrechte, de ronde maken ten voordeele of ten nadeele van de zwarte of witte gemeenteraadsleden. Zooals we reeds menigmaal hebben ge zegd en geschreven, we schrikken niet om de feiten in 't volle daglicht te stellen en aarzelen geenszins om onze meening zonder omwegen uit te •..'rukken, hetgeen misschien wel niet altijd de goedkeuring oogst van degenen die in alle watertjes vissen en willen. Wat ons op 't harte ligt moet er af en wat ons ook onzin en onlogisch schijnt kan onze ondersteuning niet genieten. Zondag laatst hadden de raadsleden van.de witte partij eené vergadering in het gemeentehuis om eenige stukken na te zien en, bij de bundels die bijzonderlijk de aandacht waardig waren, troffen we een brief aan van eei-ige ingezetenen der wijk WAVER, waarin te lezen stond, dat het de fout der g-memiteraadsledcn was dat Wav'er van de elektrische ver lichting niet voorzien werd. De ondertekenaars," al zijn er onder van 'onze beste vrienden, zullen het ons niet euvel duiden, wanneer we hun met de vercischte kieschheüd doen opmerken, dat bij eene beschutting dc reden past, teneinde aan de -schuld"gen de gelegen- verdödigen. Waver wenscht den eiektriek en dat met recht. Zeventien huishoudens hebben reeds hunne hofsteden en huizen van alle be- noodigheden .voorzien en wachten nog slechts raar de verbinding, hetgeen voor zeker de hoofdreden is geweest om in groep naar de gemeenteraadzitting te komen, cm aldaar uit de bespreking te vernemen waar het paard gebonden lag. We willen thans, met het nauw herha len van hetgeen ons door den secretaris is medegedeeld geworden en bij het na zien van de nieuwe gestelde voorwaarden door de maatschappij Electricité du Nord hun den naakten toestand voor oogen leggen, waarna zij immers als wij tot het besluit moeten komen dat, niet tegenstaande de groote bereidwilligheid van ons omgansch de gemeente te verlich ten, het goede voornemen niet te ver wezenlijken is. De maatschappij, zegt de secretaris, voorziet de pariikulieren van licht wan neer zij terzelfdertijd voor de openbare verlichting zorgen mag. Om WAVER te verlichten zouden we 2300 meters draad noodig hebben op- wclke lengte 46 lantaarnen worden ver eischt die jaarlijks aan de gemeente, gerekend tegen 56 fr. per lamp, 2576 fr. zouden kosten. Bovendien moet het gewaarborgde verbruik der pariikulieren 3 kilowatt per loopende draad zijn of 6900 kilowatt. In Waver staan ongeveer 80 huizen en wanneer ieder huisgezin zich van de elektriciteit woi voorzien, dan zou het gemiddeld verbruik 86 kilowatt zijn. Zijt u, inwoners van Waver, bereidt vaneen jaarlijks verbruik van 86 kilo watt te waarborgen Wanneer ge dat niet wenscht, dan eischt de maatschappij de waarborg van de gemeente op die in het tekort voor 2 3 dient tusschen te komen, Naar aaleidjng van eene proefneming in de huizen van de wijk Exterken is het gemiddelds verbruik 36 kilowatt. Wanneer we dit cijfer voor Waver be houden dan zoo cr een verbruik zijn van 80 maal 35 of 2800 kilowatt, wezence een tekort van 4100 kilowatt waarvan 2 3 ten laste der gemeente. De gemeente zou dus te dragen hebben de kosten der openbare verlichting en de 2/3 van het tekort, dat jaarlijks eene kolossale som of ongeveer 5,700 fr. zou bedragen. U ziet in welke avontuurlijke onderne ming de gemeente zich zou wikkelen. Wanneer men bewust is van zijne ver antwoordelijkheid tegenover de andere ingezetenen, kan men dan dergelijk kon- trakt sluiter; met eene maatschappij die er op uit is om ons uit te pluizen en uit te zuigen tot op de beenderen Het kontrakt dat, naar onze meaning, niet voldoende genoeg ingestudeerd is geweest en met te breede hand dcor de bestendige deputatie goedgekeurd werd, speelt óns thans leelijke perten. In de provincieraad is die staat van zaken menigmaal aan 't iicht gebracht, en het algemeen gevoel dat we in die ernstige besprekingen hebben opgedaan, is dat de bevoegde overheid al te licht zinnig vertrouwen heeft gesteld in de prij zenswaardige bedoelingen van die groote oneffen en rijke a.ciionnairs, die onder het masker van het menschdoin te dienen, mets anders betrachten dan hunne brand kast te vullen op de kap van de alge-i nleen heid. Inwoners van Moorse!, aan'u is thans het woord om te weten of gij na ge zonde overweging van dezen toestand de elektrieke verlichting wenscht. Karel DE ROP, Gemeenteraadslid. Ik las in De Werkman van Donder- dag 13 December, dat het plan zou be staan ienbehoeve vanBrussel enOcsiende een aantal treins, thans gaande over Aalst, langs de nieuwe lijn te laten bollen zonder zelfs Denaerleeuw aan te doen. Ik begrijp best dat er voor Aalst en bij zonderlijk voor de honderde werklieden van Aalst en omliggedde, die er dagelijks vertrekke, een groot belang can verbon den is. De verplichting in een vreemde stad het brood te verdienen, brengt voor die menschen al genoeg last en moeite mede, zonder dat ze nog eens de moeilijk heden van een onvoldoende verbinding tegenkomen. De handel enz. heeft bij de zen maatregel niets anders als te lijden. Door het feit echter dat er tot verbete ring van dezen maatregel zou getracht- wórden een halt te maken in Nieuygerker- ken, komen onze belangen in het gedrang. O een enkele inwoner, Jmif/jz1/1'-' r<J om gemeen te, of hij heeft de betere-cèfbimfttrg' onzer gemeente mei andere plaatsen be tracht. SeArt de nieuwe lijn getrokken werd en de treinen hier dagelijks voorbij snorren, de reizigers op een kleine tijd van de eene stad naar de andere brengen, heeft menig Nieuwerkerkenaar met nijd staan staren en ja, ook met weemoed ge dacht aan de honderde menschen die door de donkere wegen naar Aalst en Den Eede moeten. Nieuwerkerken telt 4000 inwoners en heeft noch tram noch trein. Driehonderd werklieden vertrekken minstens in Den Eede, misschien wel honderd in Aalst, cn honderden werken in de fabrieken der stad. Ik vraag me af, of deze toestanden in andere dichtbevolkte landen bestaan cf ze in 't Walenland bestaan Een trein rijdt door onze gemeente en blijft niet staan. We willen onderzoeken in hoeverre de verspreide geruchten juist zijn, om dan met alle krachtde belangen onzer wer kersbevolking voor oogen, het mogelijke te doen om een betere aansluiting, een beier verkeer te bekomen. Het werd reeds in een zitting van 't schepencollege besproken en zal op de eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad aan dc dagorde worden ge steld. Frans PER DA ENS. Op 25 en 26 December (lc en 2' Kerst dag), Luisterrijk Avondfeest in de ruime zaal van Valery Muylaert, Kwalestraat. Men zal opvoeren Wroeters, werkers drama in 3 bedrijven en Een Valsch Be richt, blijspel in één bedrijf. Bureel om 4 uur. Gordijn om 4 1/2. Prijzen der plaatsen 2 fr., 1,50 en 1 fr. Op 2C Kerstdag, bureel om 5 1 2, gor dijn om 6 uur. De vrienden van Aalst, cie zinnens zijn de vertooning bij te wonen, op KERSTDAG, vergaderen om 3 uur, stipt, bij Jef Sterck, St Jobstraat. Heden Zondag, uitstap van de muziek maatschappij Volksfanfaarnaar het Concert te Iddergem. Kaarten hiervoor zijn te bekomen in 't lokaal van 't muziek, bij de wed. Vanderspeeten. Dc leden en muzikanten zijn verzocht om mee te gaan en te vergaderen fy' P. De Roose, om 3 u. Heden Zondag ook vergadering der leden van Broederhulp onmiddellijk na de Hoogmis, bij de wed. Jos. Van der Speeten, Dees vergadering is alleenlijk belegd voor dezen die nog achterstalligen inleg voor het jaar 1923 ie betalen hebben. Ook voor dezen die verandering in het huishouden zou wenschen, het getal leden, Dokter, enz. Lijk het kaf en lijk het graan Vliegt hier alle nieuws vandaan. S'ance is ongerust. Ze slaapt niet meer, ze eet niet meer, ze drinkt niet meer... En weet ge wat er hapert? tk zal 't u op een eeuwig zwijgen vertellen. De grootvader van Stance's grootvader langs moederskant heette Piet Doyers. En nu is uitgekomen dai er in Amerika een Doyers is gestorven in 'tjaarOnzes Heeren 1865 en die Dovers heeft meer dan 500 miljoen irank nagelaten. In Rij- sel, Roubaais, Oostende, Doornijk wo nen tegenwoordig nog veel Doyersen. Die menschen zijn nu sedert jaren aan 't procedeeren tegen den Amerikaanschen s.aat om aan die duiten te geraken. Ze hebben nu twee leden van de familie naar Amerika gezonden, Tacoen en Tjoens, om te gaan zien hoe 't er ginder mee ge legen is Ze hebben reeds vijftig duizend ballekeus verprocedeerd en nu wil Stance per vive la force hebben dat ik ook ne keer naar Amerika zou gaan zien hoe dat het ginder zit. Maar Stance lief Wil daarvan toch niet pra-a-a-tert. Ik kan zoolang U niet verla-a-a-a-ten. Caar zijn zoovee! erfenissen uit Ame rika waarvan niets is terecht gekomen. En waar-van ook niets terecht komt, dat is van 't protesteeren tegen den beroerden toestand op den trein. Stance cn ik zijn gisteren naar Luik geweest. Hewel, van Brussel naar Luik hebben we vier geslagen uren indenekspres gezeten, Hewel, als de ekspressen er zoolang o- er doen, wat moet het dan zijn in de andere treinen De Kamer van Koophandel van Antwerpen heeft nen fermetr brief naar minister Neujean gezonden en onderaan brief heeft een van tl proniste Hi-b. Tjtn te rijcfén rijden rijden In den Beigiek in eenen trein... Daar moet ge voor geboren Voor geboren zijn. En_ veel tijd hebben op den koop toe. Tiid is geld, zeggen deEngelschen. Zoo dacht er Marie Arörs ook over. 's Morgens kwam ze in nen dienst bij mad. Nosschel te Brussel en 's avonds was Marie de gaten uit met de juweelen van madame en met madame heuren kleer kast. 't ls te zeggen de kleerkast had Maiie laten staan, maar wat er in was had ze meegenomen. Ze moet helpers ge had hebben omdat allegaar op een karre ken mee te nemen. Als ge AAarieaan de politie kunt overleveien krijgt ge een goei belooning. Een gosi belooning is ook te verdienen voor wie den schrijver of de schrijfster kan aanduiden van de naam- looze brieven die gezonden werden naar mijnbeer Caloen te Antwerpen. In die brieven werd mevrouw Caloen van alles beschuldigd en 't mensch heeft zich dat zoo aangetrokken dat ze naar de Schelde is gegaan en zich heeft verdronken, 't Is uitgekomen dat al wat er in die brieven stond, valsch was. ja 't slechts van al wat er bestaat Zijn anonieme brieven Waarmêe men in het duister werkt Als moordenaars en dieven En in zoo mer.ig huisgezin Werd dusrechtuiigesproken Door 't smciig anoniem geschrijf 't Geluk voor goid verbroken. Dat mogen de schrijvers van anonieme iasterbriever, in hun zak steken. Menesr dejuge van Jussepeseghem mocht het antwoord van Tistje Labberdoe ook in zijn zak steken. Hoe is 't mogelijk, zei de jugepee, dat ge uw vrouw zoo hebt afgetioefd Meneer de juge, ant woordde Tistje, leef er ne keer een week of vier mêe dan zult ge me dat niet vragen. Er Stance zegtSpectator vraag ne keer aan de lezers en de alderliefsie lezeressen of dat ze... Nu met de feest- en vroolijke dagen Een penning willen schenken Aan 't Steuufonds en alzoo Ook onzen st rijd gedenken. 't Is al gedaan Stance. Daar was een plaats open in de Kommissie van Herstel, maar de benoe ming is ook al gedaan. De kabinets overste van meneer Theunis is er be noemd. 't Schijnt dat het een postie is van rond de 1000 frank per dag. Ja-ia... laat de boerkens maar dorschen maar daar zijn stielekens waar dat er meer mêe te verdienen is zei Zander Tops, en hij werd vlooicnvanger in 't apentheater van Sebastepol. Aan 't broodje geraken wordt voor vele menschen vandaag een moeilijk iets, Rond Tongeren in de dorpen Rucke- lingen, Basenge, Wonk, enz., waren er honderden menschen die daar hunren kost verdienden met stroovlechten voor stroohoeden. Nu liggen daar wagons en wagons stroo op uitvoer te wachten,

De Werkman | 1923 | | pagina 1