ie Eüseisciie Lei mie éiöi iaMieti Hall-weekblad. - tolk der Kristene Volkspartij, Viaamsche Front ieiieesfiiereii en mulualiteüen UIT DEN WANMOLEN Nummer 2284 Zondag 30 December 1923 52- Jaargang Partij van Viaamsche Nationalisten. P. V. .M. ABONNEMENTEN ANNONCEN 0,15 UIT NINOVÈ m Eert Vader en Moeder IDEGEM Hebt ge al een abon- nent aangeworven op ons blad? DE WERKMAN L. Waarheid is cns wapen ...'rtvaardi&hbfé ons dc-el i Per jaar 14 fr.; per 6 maand 7,25 fr.; per 3 maand 3,75 fr. op voorhand betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller V. L. Van Opdenbr-3cht j' gewezen Volksvertegenwoordiger Postchek93175. BEHEER: S. M. Drukkerij Volksverheffing j! 21, Ondeiwijs'.traat, 21, Aalst. 'De prijc der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen werae men zich te;- bureeie. PRIJS per nummer Hebt U in katholieke bladen, het ver slag der verkiezingen in Engeland, ge lezen Wat een hoop argumenten, die de politieke organen der staats-katholieke partij ons daar weer in de hannen spelen. Een provincieblad, waarvan ik zoo noodig, naam en nummer zal aangeven, wanneer het in het hoofd van sommige katholieke confraters mocht opkomen, dit hier in twijfef te trekken, schreef ais volgt Merkwaardig is vooral de vooruit gang der socialistische Labour Partij. Voor ons, katholieken, is het diens op- zichtens van belang te weten dat in Engeland al de partijen buiten den godsdienst staan, ook. de Labour Par tij deze bestrijdt den godsdienst niet en de uitvallen van een G H. Weils tegen het katholiek geloof hebben in de rangen der partij geen weerklank gevonden. Zelfs gaf de cude katholieke strijder T. P. O'Connor, de Vader van het Lagerhuis, aan al de kathoieke leren den raad voor de candidaten der Labour Partij te stemmen en de En- gelsche katholieke werklieden hadden alle vrijheid van te stemmen voor Labour-kandidaten, van het oogenblik dat deze de schoolgelijkheid verklaar den aan te nemen. Die confrater uit de provincie schrijft heel onncozel weg, dat het voor de katho lieken hier te lande, dus van belang is te vernemen dat de Engelsche partijen bui ten den godsdienst staan. De Labour-partij bestrijdt den gods dienst niet, maar deze Labp.ur-narlii feit'in haar schoot' onei.iUig mbïr 'wei- bewuste klassenstrijders, dan de Belgi sche werkliedenpartij, oneindig meer leden die zelfs openlijk sympathise®»! filet Sovjet-Rusland, dan hier ter. onzent kunnen gevonden worden in de rangen van de arbeiderspartij. Maar het voorbeeld dat naderhand door onzen provincialen confrater wordt aangehaald, doet de deur dicht. Weihoe, de katholieke kiezers werden openlijk aangezet, om te stemmen voor kandi- j daten die den klassenstrijd huldigen als een beginsel, en hier is dat juist de grooie reden waarom de staaiskatholieken de sociaal-demokraten bovenarms op het lijf vallen. Zouden onze confraters van De Morgenpost die toch ook met dergelijk nieuws uit de Universe kwamen aandragen, dit niet nader willen verklaren of kunnen ze niet; valt het soms weeral buiten hun journalistieke bevoegd heid Over wat schrijft ge dan Ais het mogelijk is voor Engeland, dat elf katholieken zich doen verkiezen als Labour-kandidaten, dan vraag ik mij af, waar hier in ons land de bindende nood zakelijkheid b'ijft voor een katholiek, om voor de katholieke staatspartij te stem men. De bekentenis van Dr Van de Perre, In een hoofdartikel dat in de zusterorga- nen van het viaamsch Verbond onlangs verscheen, is typisch. Ja, de meeste werklieden stemmen niet voor de katho lieken, zelfs dan wanneer zij katholiek zijn. De burgerij volgt, en het reuzendeel der jonge intellektueeien, gaat onvermij delijk denzelfden weg op. Dat zien de vroede HH. van het katholiek Viaamsch Verbond ook wei. Wat in Engeland waar is, moet ook hier waar kunnen zijn. Het is niet omdat jaren lang, de godsdienst hier te lande misbruikt werd, dat zulks moet voort gaan. Het is niet omdat katholieke-jour- naiisten, politiekers-katholieken wel te verstaan, zeggen dat ze over dit hachelijk onderwerp liefst niet meepraten, dat wij zouden zwijgen. En nog veel minder, wanneer z. g. z. sterk gedocumenteerde mannen als de H.-A. Van Tichel, met al hun reuzendokumentatie, zich zelf in de mand klappen, om dan nadien van Janus te gebaren, wanneer ze met eigen argu mentatie terechtgewezen worden. Het is gemakkelijk, in een gesloten kring te vertjlen dat Christus de grootste politie ker was, maar zulke dwaasheden strek ken dien spreker zelve, alles behave tot eer, evenmin de katholieke toehoorders, die zulken onzin met kalverachtige ge latenheid hebben aanhoord. Zijn ze 't' misschien reeds zoo gewend, de Christi- figuur door de modder der staatska'.ho- lieke politiek te weten sleuren Engeland heeft op politiek gebied een ies gegeven aan België. Daar heeft het woord van cardinaal Bourne, ingang gevonden, daar heeft men het besef tijdig nog gekregen dat het een misdaad was, de politiek te mengen met den godsdienst en achter de leiders eener partij, of beter nog ervoor,het kruis te stellen, als schuts- weer voor bekrompen en kleinzielige twisten. Wie zich werkelijk katholiek noemt en voelt, moet vechten tegen die politieke lafheid die voortwoekert sedert meer dan een halve eeuw, die de katholiciteit in België, tot een politiek caricatuur deed verworden, indien wij als Vlaamschge- zinden meenen dat de groots'e vijanden der Viaamsche beweging, de politieke remmers en achteruitkruipers zijn der politieke partijen, ais de katholieken zijn, op godsdienstgebied, onze grootste vijan den, zij die zich katholiek noemen, om het katholisme te misbruiken voor lage politieke doeleinden, zij die de Christus figuur sleuren door het modder hunner verachtelijke politiek, zij die de massa hebben verwijderd van de Kerk en het geloof, zij die misleiding en verwarring doen voortbestaan, uitsiuitelijk o.n bun politieke belangen te behartigen, zij die 80 zetels in het parlement stellen en ver kiezen boven het heil van honderddui zenden menschenzielen. De kreet van het jonge, katholieke nationalistische Viaanderen, moet een oorlogskreet zijn tegen de heaendaagsche farizeëers die met hun huichelende poli tiek, de doodsklok over het waie katho licisme hadden geluid. Qui non est mecurn, contra me est Wie niet voor mij is, is tegen mij Wij zijn met Hem tegen hen YZERGALM. wanfcSi'?.! zijn httr onze bazen dè riberalen hebben eigenlijk niets meer ie protokollen. Van der Steen is wel geen burgemeester met den naammaar in feite is hij de grooie bons. 't Gaat er niet te be ier om en wat die al uitvoert, al uitvindt met al zijn onbenullige pretentie, neen, daar zoudtge stom van staan of er mee lachen. Ja, wat wou ik nu ook schrijven Ah ik ben er. In de week van den 16 tot den 23 December moest ik door de Gee- raardsbergschestraut voor zaken. Uit de stadsmeisjesschool komt een onderwijze res met haar kinderen, net in de rei. 'k Z-'g tot mijn eigen He, juffrouw of madammekedat hebt ge slecht getroffen om wandelen te gaan Ik volg en tot mijn groote verbazing zie ik onderwijze res en leerlingen verdwijnen in De Red ding het lokaal der socialisten. Ik vraag aan een moederke wat dat te beteekenen heeft, en ze zegt meja, vriend, daar staat een piano en de kin deren gaan er leer en zingen. Dat mag allemaal zijn als de schepen een socialist is. Authentiek!... En nu eenige vraags- kens Is dat, ja of neen, in strijd met de wet?... Wordt de politieke en godsdien stige overtuiging der ouders geëerbiedigd in de school van alleman Is de schoolopziehier op de hoogte van wat er daar gebeurt en zoo ja, waarom grijpt hij niet in Heeft de juffer bestuur ster haar overheid verwittigd van wat hier voorvalt Dat christelijke ouders, wier kinderen naar de stadsschool gaan, er niet tegen protesteeren, versta ik nietOf willen ze van jongsaf hun kleinen den weg leeren naar de socialistische lokalen, waar haat wordt aangepredikt en de godsdienst beschimpt Dat gelooven we niet. We schreven dit artikeltje om de aan dacht op die onwettelijkheid in te roepen. Wij honden een oogstee in 't zeil en bij 't eerste vergrijp klagen we het heele zoodje aan. DOPPE. DOOR IE ER STERK Gp Zaterdag 12 en Maandag 14 Januari 1924, in 't lokaal «Volksver heffing Lange Zoutstraat, Aalst opvoering van drama in 3 bedrijven door P. Putman en VAN EEN TOT DUIZEND kluchtige schets in één bedrijf door P. Putman. Bureel 6,30 u. Gordijn 7 u. De prijzen der kaarten zijn bepaald op 3, 2 en 1 fr. Het nummeren, kosteloos maar ver plichtend, zal geschieden op Zondagen 30 December 1923 en 6 Januari 1924, van 9 tot 11 uur voormiddag. Eene kleedkamer zal ingericht worden in de bovenzaal van 't lokaal. Onder dezen titel i? een artikel ver schenen in Het Nieuws van den Dag van 13 December, onderteekend door D' Pr. Den Doncker, afgevaardigde»van den Middenstand in den Provincieraad van West-Vlaanderen. Om artikels te laten verschijnen, die de werklieden trachten ie verslaven, is -j natuurlijk Het Nieuws van den' Dag altijd te vinden, doch dat D Den Doncker, inwoner van Ingoygké.n, daarvoor te vinden was, hadden wij nooit durven denken. Mr de Dokter schijnt niet heel goed zijn eigen reglement te kennen van het Geneesheeren-syndikaat. Hij schrijft Lang reeds lieten de omstandigheden en de dagbladen een gesch l voorzien dat eerlang zou oprijzen tusschen het Genees heerenkorps en de weivg erkende Mutua liteiten in België. Dit kon niet langer uitblijven c.ls men inziet dat de stand re- ge Is dezer inrichtingen in zake eeréloonen verplichtingen opleggen die rechtsireeksch inbreuk maken op het bezoldigen van een vrij beroep Weihoe, men sluit zich maar in den en gen kring van zijnen stand ca men wil zijnen evennaaste maar een maximaal voordeel laten genieten en dan de kas in evenwicht houden, zonder eemtipbl te denken aan dien anderen -, ever traas te K de spil waarrond de gdnschê inrichting draait, zonder zich verder te bekreunen, om het bestaan van dezen die alles'door zijnen evenmenschveil hee ff. Welnu, M' de Dok-er, wij verzenden u naar de verschillige omzendbrieven, gezonden naar de Muttóliteiteq, waarin' gij schrijftVanaf de: dafuti: zult ge ,zonvee! riyoetcn.heüaler\VnRr..-- t.;v. .Mu tualiteiten vroegen om Vooreerst'te mo gen in onderhandeling komen met de hee- ren Dokters, werd ons weigerend geant woord, en hadden wij ons te gedragen naar de voorschriften van uw syndikaat, zonder een enkele opmerking te mogen maken. Wie sluit zich nu in engen kring, om het maximaal voordeel te genieten 't is toch zeker wel uw vakverbond, of wij kennen er niets meer van. Ik wil Mr de Dokter nog eens opmerk zaam maken, vooraleer hij ar;ikeis schrijft eens wel te overdenken of ze niet in strijd zijn met uw eigen voorstellen. De Mutualiteiten denken niet aan hun evennier.sch, zegt Mr de Dokter. Hier valt hij nog eens in strijd met de recht vaardigheid, en dit om twee redens; de eerste wij moeten niet denken aan 't le ven van de heeren Dokters, gezien zij ons* zeggen dat is onzen tarief en gij moet er u aan gedragen, of wij meesteren niet Dat is de liefde van den dokter j°gens zijne zieken.Ten tweede, wij zorgen zeer goed voor onzen evenmensch, gezien wij door ons liefdewerk de groote armoede uit onze werkersgezinnen weren, daar de wekelijksche bijdrage van alle aangeslo tenen dient voor de enkele ongelukkigen. Dat is Broederliefde, dat is het woord Christi volbrengen: Bemint uwen even naaste zooals uw eigen zeiven. Maar, uw werk, Dr Dendoncker, is de begoede klas laten leven en den werkman, evenals vroeger, aan banden leggen, opdat hij wederom van aalmoesen zou moeten le ven en zich des te beter onder den hiel zou laten houden der bezitters. Daar de heer Dokter schrijft dat wij niet denken aan 'toestaan van hen, zoo zullen wij de gordijn een hoekje verder oplichten. Hoor eens goed, M' het raads lid In Oost-Vlaanderen vragen de hee ren dokiers, 2 fr. per raadpleging en 3 fr. ten huize van den zieke; in West-VI. betalen wij 3 fr. en 4 fr., dus 1 fr. meer. Waarom dit Is dat nu een besluit van de Mutualiteiten,zooals u hooger schrijft, neen, nietwaar? maar wel een besluit van uw vereeniging. Daarbij, hebt gij al vernomen dai in Opst-VIaanderen een dokter gestorven is van honger, en 't le ven is er nochtans zoo duur als in W. VI. Doch, da» is het doel niet van den schrijver, en wij ondervinden dat in zijn j verdere uiteenzettingen, waar hij schrijft: Er moet eene soort mutualiteit gevonden worden, die de rooskleurige toelagen van siaat en provincie kunnen ontberen. Daar valt het master af van Mr den Middenstander. De staat mag milliarden wegwerpen voor legers, om onze kinde ren .-Is honden neer ie schieten op de oorlogsvelden, maar mag geen cent be steden om ons volk gezond en frisch te maken. En wat zijn die rooskleurige toe lagen enkel 7 miljoen om onze zieken te helpen in hunnen nood, en 500 miljoen voor 't leger, om te moorden. Daarbij, laat ons van die 7 miljoen afrekenen hoeveel profijten onze armbe sturen er door hebben, en men zal tot de slotsom komen dat wij heelemaal niets trekken. Een enkel voorbeeldOver ongeveer eene maand vroeg ik- ie Kortrijk, hoeveel zieken er in 't hospitaal waren en 't antwoord was: 28. Welnu, "vóór den oorlog was dit het drie- en vierdubbel, minstens. Waar zijn dan die rooskleurige toelagen, Mr de dokter Die nieuwe soort van mutualiteiten zijn uitgevonden, schrijft M.de dokter, en dit in den landsbond van den Midden stand, die eene officieele plaats in de katholieke kies vereeniging heeft. Reeds bestaat er zulk eene d: KortrijKsche, zetel Anseghenj, en zij telt, valt niet om ver, beste lezerongeveer 70'leden. Wij hebben bijna zooveel vingers, en zij kun nen ze iiog niet juist o :h-n. Wanneer dan een lid ziek is, kiest hij zijn dokter,düs juist g-. i jk een mutualist, met dat verschil dat hij d >kter en genees middelen zelfnfplibedden; doch hij heeft eene vergoeding van 'i' ir. pe: dag. En M' d'e dokter rpt tier uitDat is onze nieuwe -soon van mutualiteitEn met 6 fr. daags is de man gered ♦Laat ons eens redelijk zijn, M. Den Doncker. Als die nieuwe soort mutualiteit 6 fr. daags geeft aan een ziek lid, die daarvan alles moet bekostigen, welnu de geneesheer zal hem een bezoek brengen, 'nem een geneesmiddel voorschrijven en 't zal hem minstens 6 fr. kosten. Wat blijft er dan nog over voor den onderhoud van het huisgezin Niets En moest de ziekte eenige weken duren, wat zal er het onvermijdelijk gevolg van zijn? Die,menschen zullen, door den nood gepraamd, tot bedelen gedwongen zijn en nier: zal uitkomen op het erbar melijk werkersleven van vroeger jaren. Neen, 4 heer^ dokter, het geluk van ons volk, den welstand van de heeren Dok iers is niet te.,vihde».in uw soort slaven- mutyaliteit, maar wei in de huidige mo de i*ii -tTj^-c 1 Tcij verj.TuiugrrÏclïci'CijCdal Quf goede samenwerking dezer Besvuren en de heeren Dokters. En wanneer deze ver standhouding zal kunnen gevonden wor den, dan alleen zal er vrede zijn, alge- meenen welstand en bloei voor. ons volk, voer onze Mutualiteiten en voor de heeren Dokters. Reeds zeer veel geneesheeren gaan met deze princiepen volkomen akkoord en 't ware eene vreugde, konden wij ver nemen dat Dr Dendoncker zijne dwalingen inziet tn ons de hand reikt, om hoogerge- noemdc verstandhouding te helpen ver wezenlijken. G. Buysschaert, afgevaardigde voor de inrichtingen x van Helpt Elkander in de Provinciale Commissie voor Mutualiteiten van W.-Vl. Met leedwezen moeten wij vaststellen dat onze Viaamsche oudstrijders zich voortdurend aan onverschilligheid plich- tig maken. Eigenbelang en gebrek aan moed is de dubbele oorzaak van hun plichtverzuim als viaamsche oudstrijders. Gebrek aan moed is over het algemeen de fout van onze Idegemsche V.O.S.'sen, Eigenbelang de fout van enkelen. Reeds hebben we gezien, op vergade ringen, dat enkelen onder hen, het eigen belang boven het algemeen belang willen stellen, en die alzoo de eensgezindheid onder de oudstrijders aan net wankelen brengen. Allo, V.O.S.'sen, eens anders te werk gegaan Denkt aan den zwaren plicht dien gij te vervuilen hebt jegens uwe gesneuvelde makkers en jegens heel uw volk. Geeft het goed voorbeeld aan de jonge strijders. Sticht B. V. O. S. Laat eensgezindheid onder eikander heerschen. Verzaakt aan de platbroekerij. Komt in de rangen van het kristene Vlaamsch- nationalislische heir. Strijdt onbaatzuch tig aan de zijde van deze die het goed meenen, Laat gaan van mond tot mond de heerlijke leuze Vlaanderen aan den Vlaming, en oorlog aan den oorlog. Zoodoende zal Idegem oprijzen uit den poel der moedeloosheid en onverschillig heid. Dan ook zal Idegem, met de V.O.S.'sen aan het noofd, mtegeijverd hebben voor de heilige zaak waarvoor onze Viaamsche dooden meenden te sterven Ontvoogding van Vlaanderen, Wereldvrede. Een Viaamsch nationalist. --AAA/V- Lijk het kaf en lijk het graan Vliegt hier alle nieuws, vandaan. s A l zit ik ook met 't flerecijn Met kop en kn el en tandenpijn Toch wil ik Spectator Snuffelator, Aan u vandaag mijn wenschen biên Opdat ge duid dijk zoudt zien, Wat goeie sukkelaar ik ben Die gansch het /aar door met de pen, De nieuwsjes uit moet kraaien En 'i mokken doen draaien. Waarmee ik nu beginnen zal Dat is toch eerst en vast vooral Met aan ons alderliefste lezeressen Zonder vele vijfe of zessen Te wenschen wat hun stelt kontent, Dat is een brave, goeie vent. Dat zij die nog om liefde treuren Maar blijde en vrank het kopje beuren, Went in het komend schrikkeljaar De me is kens mogen allegaar, Als dit hun zou behagen, Zelf een vent gaan vragen. De Viaamsche jongens, hier gezeid, Die wensch 'keenpronte Viaamsche meid, Een meid aie, is zij eens getrouwd, De Viaamsche leuze in eere houdt, Die niet verhuist en spaart de centen, Niet houdt van Frarn-che complimenten. En verder wensch ik aan de jong ge trouwden, Aan die nu pas hun nestje bouwden Des. Heeren zegen en ik hoop Nog menig twecding naar den doop Te zien dragen, want aan kind'ren Mag 'tin ons Vlaandren niet verminderen; En 'k zepi voor hem, die 't niet begreep, Dat zonder kroost, we zijn om zeep. De 'boerkens wensch ik, zonder zorgen -r i hujjm- n rr.asl ie zien pgboggf"*; Van hagel en van mmèlviïrïr Zij steeds bevrijdt hun huis en schuur Al wat er op hun veld en land Gezaaid werd ingeplant; Ook ziekte en ander ongevallen Bezoeken niet hun huis en stallen. Aan de ambachtslieden van alle stielen Wensch ik dat het loope op wielen Ik wensch u werk in overvloed, En dat ge u goed betalen doet. En aan de kcopliên, die in vee, Hun handel drijven, wensch ik mee, Geluk en zegen en k durf hopen Dat als we een biefstuk zullen koopen, Dan ook de kleine man Daarvan eens profiteeren kan. De pastoors en de staatsbedienden (Wie had er niet hun armoe ziende) Geen meelij met hun droef bestaan Aan al die liên wensch ik voortaan Bij hun te mager traktementje Als opslag thans een aardig centje. Ik wensch oprecht aan iedereen En 't is oprecht dat ik het meen Dat er steeds vrede en eendracht heersche, Geen grooten nog de kleinen dweerschen, Maar blijft steeds Vlamingen van stuk. Die in vervolging noch in druk Voor onrecht weigert 'thoofd te buigen, En slaat de plannen fluks in duigen Der heeren franskiljons, Die in dit jaar ook weer op ons Luid zullen schreeuwen of kabassen. Laat u daardoor toch niet verrassen Dat dus alzoo ten allentij Het Nieuwejaar u zalig zei, En dat ons blad nog immer bloeie Het aantal van zijn lezers groeie Want in 't belang der Viaamsche zaak Kent steeds dit blad zijn werk en taak. Ennn voor 'tslot, schuift rond de taf els Smeert 'ibuiksken maar metbier en wafels, Dat lustig klinke 't nieuwjaarslied Vergeet dan ock het steunfonds niet. En als dit jaartje weer verjaart Dat wij dan, met heel dankbaar oogen Omhoog gericht, ook zeggen mogen Heb dank O Heer gij hebt ons goed bewaard. Dat wenscht Spectator met zijn Stance En nu bij trommel en bi] fluit Mijn Viaamsche vrienden klinke 't luid Vivat! de Leeuwen dansen. Ja, ja menschen 't is allegaar goed en wel, maar de menschen die nu zonder woning zitten hebben maar weinig goesting om niefjaar te vieren. Geen wonder dat ge dus soms annoncen in de gazetten ziet zooals ik lest in de gazet zag Een man hebbende een goede positie en een fortuin van 15 duizend frank, zoekt kennismaking niet een jong meisje of weduwe van rond de 30 jaar om een huwelijk aan te gaan. Voorwaarde een eigen huis bewonen of ten minste een huis bewonen met lange pacht. Stance zegtdie mosjeu trouwt niet voor 't vrouwmensch, maar om binnen te geraken. Ja, Stance, dat de man en vrouw in mekaars hart konden lezen als in een boek.. Daar zou wel wat minder getrouwd worden. Jammer dat we ook niet lezen in

De Werkman | 1923 | | pagina 1