Van Cauwelaert's verraad Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamschc Front P. V. N. 0,25 AIS ZE EENS DURFDEN! j De Weeldetaks UIT ONZEN PIJLKOKER PRIJS per nummer bJE.u w 56* Jaargang, N'2513 WEEKBLAD Zondig 12 Juni 1927 Da Waarhald Is ons wapan Rechtvaardigheid onadoal Stichter Pietcr Daena ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. Oty |i Toorh^ bat»*]baar i| abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE HoofdopstellerK. L. Van Opdenboacb, Volksvertegenwoordiger. Poatcbek 93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwij «straat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN PRIJS De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men rich ten boreele. per nummer Alle afdeelingen treffen onverwijld maatregelen voor het herdenken van 11 Juli, Vlaanderen's nationale feestdag. We stellen hem dit jaar in het teeken van het offer van Borms en alle activisten, en betoogen onder de leuze Algeheele en onmiddellijke Amnestie, Onze lezers zullen niet vergeten heb ben dat Van Cauwelaert mede aanzat op het feest van BalthazarIngericht bij haar honderdjarig jubileum door de door de Banque d'Anvers dat hij daar tot dlschgenooten had al wat Vlaan deren naar het leveu staat. Wie nog Illusies had betrelfende dezen j afvallige, zal ze hopen we, wel kwijt I raken bij het lezen van het weerzinwek 1 kend telegram dat hij zond aan de stad Namen tergelegenheki van het overban dlgen van een Fransche decoratie aan die stad. Wij vonden dit tel gram in L'Echo du soir van 2 Juni 1927. De Standaard heeft het niet gepubli ceerd, dat Dlad dat er anders steeds bij is vol kruiperige onderdanigheid, vol hond- sche erkentelijkheid om de aandacht der gansche wereli te vestigen op het per soontje van den Antwerpschen burge meester. Walgelijk 1 Dit Is het eenlg passende woord dat men er na lezing van dit tele gram uitkrijgt. De meest idiote franskiljon zou geen kruiperige phrasen vinden lijk Van Cau- welaert zond aan het adres van het im perialistische Frankrijk dat Viaandt-re» en zijn zonen gebruiken wil v.'or zijn moordwerk. En een franskiljon zou nog gelooven wat hij schrijft aan 't adres van Frankrijk. Van Cauwelaert kan dit niet gelooven, hij kan daar slechts een enkel d oel mee beoogen, de Vlaamschhaters In het gevlei komen. De houding van Va Cauwelaert is er hoe langer hoe meer uitsluitend opgericht om de Vlaamschhaters en de haute finance op zijn hand te krijgen en zijn positie als burgemeester d'An vers te ver sterken met al de gevolgen die zulks voor hem, financieel eu ander zins, hebben kan en moet. Verleden week nog troffen wij te Brus sel een Antwerpsche vriend die ons deze typische bijzonderh den mededeelde Toevallig ontmoette Ik dees week twee kennissen, de eene een minimalist, de andere een franskiljon, beide Antwerp sche katholieken. Ziehier, kort sameneevat wat beiden mij, ongevraagd mededeelden. De minimalist, is oprecht VI amschge zlnd, alhoewel nog steeds g'loovend tegen alle werkelijkheid in dat Vlaamde- ren zijn recht van en in België kan ver krijgen, en daarbij een intlerre vriend en steeds een groote bewonderaar van Van Cauwelaert. Deze minimalist nu ver klaarde met weemoed in de stem Frans Van Cauwelaert is heel snel de sympathie en ook het vertrouwen van zijn eigen Vlaamsche vrienden aan 't verliezen, elke week van langs om meer omdat hij om zijne persoonlijke machtspositie te ver sterken alle dagen ten koste van Vlaan deren toegevingen doet aan de Frans h- gezinde reactie, niet enkel toegevingen j die hij zoogezegd gedwongen door de omstandigheden moet doen. maar die j hij zelf doet ongevraagd en zelfs onver hoopt enkel en alleen om de Vlaamsch haters in 't geviel te komen, feitelijk te zijnen bate. Dit wordt fel besproken en betreurd door zijne beste vrienden. Mo gelijks denkt hij dat hij hun sympathie missen kan of er toch van verzekerd mag wezen, wat hij ook doe Hij ou zich echter leelljk kunnen bedriegen. Ik moet, anderzijds, toegeven dat hij juist om deze houding met den dag en van langs om meer de sympathie verwerft van de katholieke Vlaamschhaters, enkele zeer zeldzame heethoofden uitgezonderd. Heden zal hun blad La Metropole hem nitt meer uitschelden voor een Ras- poetine, nu gaat het van l'honorable bourgmestre d' Anvers Mijn brave minimalistische zegsman was er het hart van in. En nu de verklaring van de katholieken conservateur, een razende Vlaamschhater en bekend financier. Je vous avoue, zegde hij, il y a deux ou tro's ans, Van Cauwelaert étalt, pour en oire le moir.s, un frère ennemi Mals que de changemei ts depuls lors 1 Aujour d'bulje Suis fier de lui serrerla main et de saluer bien bas. C'est un as I Daarnaast zou ik nog de verklaring kunnen leggen van een ander katholieke volksvertegenwoordiger die mij bekende Alle Idealisme Is uit Van Cauwelaert ge weken. Hij kent alleen nog geld. Hij staat op uitstekenden - oet met Francqui De tijd Is niet meer ver af dat de machtige, miljoenen rijk geworden finan cier burgemeester van Antwerpen aan het hoofd zal staan van alle Vlaamschhaters om Vlaanderen en de Vlaamschgezinder te vervolgen en te verdelgen. Wij moeten hem den laatsfen invloed die nij uitoefent op de Vlamingen ontruk ken zoo spoedig mogelijk anders zou hii nog veel meer onheil stichten dan hij reeds heeft aangerich'. Niets is beter geschikt om dit doel te bereiken dan de twee volgende documen ten. Document I Vlaamsche en Waalsche steden. Ziehier de tekst van het telegram ont vangen door den burgemeester van Namen den 29 Mei en ge'ezen en toege juicht op het avondbanket. Burgemeester Golenvaux Namen. Gelukkig de schitterende vaderlandsche betooging door de stad Namen ingericht bijgewoond te hebben, zijn wij fier U te kunnen herhalen hoezeer onze vlaamsche ste icf., AT.twerprn en-Brcgje; zichver- heugen in de luisterrijke huided*e Frank rijk, die onvergelijkelijke r« chter Inzake heldhaftigheid, aan de standvastigheid en den moed van uwe bevolking, aan de dapperheid der verdedigers van Namen heeft gebracht. Door het inschrijven van den nasm uwer stad in de roemrijke bladen van de geschiedenis verheft Fraik rijk al onze gemeenten. Door het verheer lijken van dtn moed van de dapperen van gencaal Michel, brengt ze den lof aan al de Belgische soldaten, Vlamingen en Walen, die onder uwe muren hun bloed htbhen vergoten of hun Itvens hebben te pand gesteld. In denzelfden geest van sol! larltelt ver eenigen wij ons om U onze erkentelijk heid en onze bewondering te verklaren voor het groote fransche leger waarvan het edelmoedig bloed zoo machtig hielp voor onzen terugkeer tot het leven. VAN CAUWELAERT, burgemeester vtn Antwerp>en VAN HOESTENBERGHE, burgemeester van Brugge. En nu het tweede document 's Anderendaags verscheen onder den titelBelgië en Frankrijk. Een tolver bond met Frankrijk ware het einde o-zer zelfstandigheid een artikel, waaruit we de aanhef overschrijven De bezoeken van Belgische personali teiten te Parijs, zooals van Fransche waardigheidsbekleders aan ons land zijn gedurende de jongste maanden op-allend talrijk geweest. Ze werden aangevuld met wederkeerige ontvangsten van na'io nalistische oudstrijders ei nationale mu- zir-ken, met de uitreiking an eereteekers aan steden en personen Het is dan ook tijd om de ware beteekenis dezer gebeur tenissen grondig te orderzoeken om de strooming, waarvan ze de uiterlijke tee kenen zijn, te kenschetsen en er de verre draagwijdte van aan te toonei Het is meteen de taak van de onafhankelijke pers in dit land, op al de gevaren te wij zen, die zijn zelfstandig voortbestaan be dreigen, om in dit uur van gevaar uiting te geven aan den klemmenden angst, die de gemo'deren bevangt en tijdig uit te zien naar de middelen, die onze vrije gewesten van vreemde indringing kun nen vrijwaren. Dus terwijl Van Cauwelaert Frankrijk qui s'y connait en héroisme kijk naar Wullus oecoratie huldigt als de redder van België, schrijft zijn knecht een wie kend anikel tegen Fra krijk. Kan het gemeener Eenerzijds krijgt de knecht opdracht om het volk zoet te houden nut nu en dan Frankrijk af te kammen en zijn politiek voor te stellen als het einde onzer zelfstandigheid en anderzijds gaat de baas uit persoonlijk belang de geld magnaten en franskiljons vleien met ge- meene telegrammen. Was Van Cauwelaert een vrouw, we kenden een woord dat nem uitstekend z>u passen. Onze lezers kennen reeds de oorlogs verklaring van Hymans geen amnestie, geen Invrijnei stelling van Dr. Borms ledereen weet dat dit wachtwoord van hardvochti.heid uit bet paleis komt van den Brusselschen koning, Albert den AI belover. De Vlaamsche minimalisten, katholie ken en socialisten, zeggen te ijveren voGf amnestie in de Kamerafdeelingen heb ben ze met een verpl* tierende meerder heid hun stem uitgebracht voor het wets voorstel Van Cauwelaert c. s. strekkende tot het verleenen van amnestie. Niettegenstaande den duidelijk uitge sproken wil van heel de Vlaamsche volks vertegenwoordiging op een paar lioe- raaltjes na blijft het Hof, dus de koning van Brussel, weigeren en laat ai zijn kneenten, zijn banken en zijn peisla- k ien rumoeren en lawaaien tegen amnes tie. Welnu Albert heeft centen van doen. Tot nog toe kreeg hij elk jaar van den Belgischen Staat drie millioen frank en oneffen. Iedereen zal nu begrijpen dat hij aan zijnen Belgique une et indivisible houdt lijk de duivel aanzijn vel. Maar de arme man kan 't njet langer doen voor drie miilioen en oneffen. Hij vraagt opslag het moet worden negen millioen en oneffen En al zijn knechten en zijn perslakeien knikken dat net just is, dat de sukkel niet meer toekomt met zijn drie millioen, dat negen millioen nog veel te weinig u>, dat hij een uoog voorbeeld van onbaat zuchtigheid geeft met maar negen mil lioen teeischen. De grondwet... Och ja, de jfonrtwet zzgi da: de dit.t.* lijs' van den koning bepaald worot bij de uooi.sbeklimming en het alsdan bepa Ide cijfei blijven moet voor neel den duur van zijn koningschap. Maar ja de grondwet... Men heeft diezelfJe grondwet welis- waai ingeroepen toen er spraak was de vergoeding der volksvertegenwoordiging op peil te brengen. Toen sp>ak de socialist Brunet zijn non possumus uitneen, men moent de grondwet niet overtreden om de ver goeding der volksvertegenwoordigers te verhoogen. Eo heel de reactionnalre kliek juichte toe, kwestie van de demokratische Ka mermeerderheid te pesten en te judassen En nu... nu wordt er van geen grond wet gerept. Atle reactionnairen zijn het er over eens dat de grondwet hier maar weer een deuk moet krijgen... We willen nu niet eens vragen wat de salon-socialist Brunet zal doen. Toen het e op aan kwam zijn armere codega's die geen honderd duizend frank verdienen met advocaat te spelen of afge vaardigde-beheerder in naamlooze ven nootschappen, toe te laten zich aan hun taak van volksvertegenwoordiger te wij den, was hij moedig en hij werd om dien mo-?d door al de reactionnairen krauten bewierrookt en beboft. Nu zal hij den moed niet vinden. Het wetsvoorstel om de civiele lijst te verhoogen wordt neergelegd door de gansche reget-nng, dus ook door de republikeinen Vatider Velde, Anseele, Huy-ma sen Wauters. Wa >r is de tijd, toen Anseele sprak van Leopold zijne kop af te wrijngen Maar voor de echte voorstanders van amnestie wordt dit een buitenkans. Ze weten, zot) goed als wij, dat de op positie tegen amnestie uiigaat van den koning. Nu vraagt de koning opslag. Dat de voorstanders voor amnestie tegenstemmen. Of nog beter dat Van CauwelaeH en Van de Vyvere een audiëntie vragen aan den Albelover en hem, zeer beleefd, met volgend speecksken vereeren Sire, U vraagt opslag, wij willen am nestie U weigert amnes ie. Blijft U bij deze weigering dan weigeren wij U den opslag. Kiezen of deelen. Wij begrijpen best dat die moties door allerlei offiders- vereenigingen aangenomen, hier in het palHs woraen opgesteld. Dat spelletje heeft lang genoeg geduurd. Vlaanderen wil amnestie... Ik verwed er tien Belga's op dat mor gen de Nation beige zijn bek In zijn plui men steekt en dat Wullus een studiereis van drie maand onderneemt. Maar Vande Vyvere zal niet gaan en Van Cauwelaert zal niet gaan en ook Heyman niet, en ook Marck niet, en Van Isacker niet en Van Ca neghem niet... want ze voelen zich ai'eman ministrabel en ze hopen, met geduld en plooibaarheid Geld, belasting, Uxe Drie klokken, één klank I Te Brussel moeten ze geld hebben. Alles is al belastde boterham, de schoe nen, het hemd, uw bed, uw glazeke bier, het stukske suiker, de melk, de b «ter of margarine het licht en de iuebt, alles, alles I Nu belasten ze ook de weelde I Wat is dat weelde Gij en Ik hebben daarover een meening die misschien verschilt, maar die toch omtrent op 't zelfde zou neerkomen. Als Ik te Brussel een pelsen mantel zie achter de uitstal venster en die 6 .500 frank is geteekrnd, dan is dat voor mij ee i artikel van weelde. Wie dat betalen kan mag dat wel koopen en dragen, maar zal er niet naar kijken als bij dien prijs een taxe was gevoegd van 650 fr. Ik zie een overjas geteekend 400 fr. 54 fr goudfrank. Is dat een weelde arti kel Gij zegt van niet en ik ook. Te Brussel hebben ze daar een andere meening over. Een pardessu dat is weelde Dat WAS eens weelde in den tijd van de blauwe kielen en de stievels, van de lake" mutsen de sloorste ker nu is dat verre van weelde te zijn 1 Ge wilt tegen kermis uw keuken eens properkes maken en ge koopt een schoon paplerke niet te duur en met blom men, gelijk dat nu de mode is. Weelde I Een trap om naar boven te gaan dat is weelde ge kunt dat, lijk i den ouwen tijd met een ladder doen. 't Is nu eenmaal de mode dat we kousen aantrekken als we opstaan. Dat is weelde I In den tijd van de bleekeblauw pataten deden de menschen enkele lijn waden windsels rondom hun voeten en daarmeeJn de schoenen en naar kermis of trouwfeest, of begrafenis, zelfs als net winter wa». Gi merkt dus wel dat kou sen een weelüe artikel is. Een sjaal bij vorst en noorderwind weelde Een triko, weelde I... Een paar gebreide wanten weelde t In den ouwen tijd had" moedertje een paraplu van blauwe stof en echte balei. en waaronder een heele familie schuilen kon. Dat was een weelde, zoo'n pruime laar 1... Een weelde wanneer klein moe dertje daar alleen onder wandelende en zooveel ruimte had maar niet meer als zij langs weerzijden een bengel aan den arm had en er dan nog een van achteren aan den rok hlagen van tijd tot tijd, vrij onzacht, haar hieltjes met zijn klompen bewerkte. Nu is een paraplu een weeldeartikel, dat 6 betaald voor taxe. U laten bere genen dat het water in uw schoenen staat is geen weelde. Een gewone hoed is een weeldeartikel zelfs als g' hem gaat opvisschen op 't vosseplein tegen een clvM prijsken doet aan weelde en betaalt er voor. De stroomijt 's bomers om uw harigen of blooten schedel te beh-eden voor een., indigestie van licht en warmte is groote luks Een tafelmes, een voorsnijmes, een vork zijn weelde artikels. Wie geen taxr wenscht te,betalen moet zich van i -n vingeren bedienen of stokjes gebruiken lijk de Chineezen, of evenals te Aalst, het stuk vleesch in de hand nemen en de tanden als een snijmes gebruiken. Alles wat uw woonvertrek een eenlgs- zins mooi-r cachet kan geven is weelde een kunstmatig bloemcke, de vaas waarin gij ze steekt, de inktpot op de tafel, uw kapst k in den gang. de spie gel op de schouw, uw rookersgerief, uw kolenemmer, uw houtbak, enz is weelde j en dat betaalt 1 fr. per 10 fr. taxe. Alles wat In kunstmatige zijde Is ver vaardigd in kunstmatige zijde en ka toen in louter katoen, al of niet gefat soeneerd, gemerceriseerd, is weelde, weelde vooral als er bloemekens opstaan; fluweel en pluis gordijnen en stores, lin ten, dat alles is weelde, hoe eenvoudig gij 't ook zoudt gebruiken en koopen. Ja, ziet ge, 't Belgiekske is daarmee het land van de weelde geworden. Wij gaan de. wereld door den naam krijger dat we tot over de ooren in de weelde liggen te spartelen. Elk gaat ons benijden. Heilige deugd, als ze dat nu eens beter wisten 1 L. VAN OP DEN BOSCH. toch allemaal eens in hun leven met hun achterwerk in een ministerzetel te gera ken. Ze zullen allemaal de negen millioen stemmen. Ze zullen de amneetle laten kelderen. Ze zullen hun handen in orschuld wasschen want Pllatus is hun aller pa troon en Judas Is hun stamvader Af. Moyers >eni heeren katholieken. het schijnt ons dat ge U, bij het minste dat U raakt, verontwaar digd en beleedigd voelt, maar ge vergeet dat GIJ ZELF ons jaren en jaren met alle middelen hebt belasterd, vervolgd, gebroodroofd; ge vergeet dai GIZELF van den wapenstilstand tot vandaag ons en onze strijd ge nooten hebt verdacht gemaakt, verketterd, gestraft, ge- ke/kerd, verbannen. Gij spreekt van de vrijheid, maar ge vergeet dat waar wij op de straat komen om vreedzaam te betoogen, onze menschen worden uit- eengesabeld en gechargeerd op bevel van een regeering waarin katho lieken, liberalen en socialisten zitten. (V. Bocque, in den Oameenteraad te Aalst), j HIt en aider» De Volksgazet (s c.) van Antwer pen schrijft, naar aanleiding van de inter pellatie Sinzot er was daar (in het Parlement) plaats voor een man van gezag in de so cialistische rangen, om aan te toonen dat net een eer Is voor het land, nu aan de vier hoeken van Eurojja de reaktie weer den kop opsteekt en de terrein verspert, herbergzaamneid te verleenen aan eer lijke lieden, die wegens hun overtuiging in ballingschap moesten gaan om aau de beuleohanden te ontkomen. Middelerwijl leven In vreemde landen honderden Vlamingen dit in ballingschap zijn gegaan om te ontsnappen aan de greep van de Belgische terreur. En dat sedert 9 jaren. Gepeperd De bladen brengen ons het bericht dat gezien den koning het met zijn drie mil joen 300,000 fr. met meer doen aan, de ministerraad besioten heeft die som te verboogen tot 9 miljoen 300,000 fr. Terzelfdertijd als bovenstaande zal aan de Kamer de verhooging der minister- wedden worden voorgesteld. Als die maar toekomen I Een verjaardag De hecren ministers van de ko.-serva- tieve als van de demokratiskne richting zijn, tei gelegenheid van het eenjarig be staan dezer regeering op banket geweest bij den eersten minister, fascist en katho liek zonder kerk. Heel zeker geen groot bewijs van mee- ningsverschil, enz. Socialistisch rageeringsprogramma Met Kerstdag hebbende socialisten een groot kongres genoudeo, dat met een re- fetendum over het al dan niet deelnemen aan de regeering moest beslissen. De socialisten maakten van de gele genheid gebruik om hun volgelingen de bittere pil in den vorm van een regee- ringsprogramma te doen slikken. Tot vandaag weten we nog altijd niet of de regeering dit heeft aanvaard of het begraven is bij alle vroegere verkivzings- programmas en Marxistische theoriën. Minister Hymans tegen Amnestie M. Hymans is dus voor de mldden- afJeeling geweest om zijn standpunt ia zake amnestie uiteen te zetten. De middenafdeeling bestaat uit Merlot, Destrée eo Soupiit, socialisten, Heyman, Van de Vyvere en Van Dievoet, katho lieken. M. Tibbaut kath. voorzitter. De middenafdeeling wilde van M. Hy mans zijn standpunt inzake amnestie weten. Wat het ontwerp van amnestie betreft, verklaarde hij, dat er niets goeds inzit. Het is niet waardig neergelegd te worden op het bureel der Katner. Als de leden van de Middenafdeeling het toch willen neerleggen en den strijd willen, dan aan vaardt hij hem. Door leien van de Middenafdeeling werd gevraagd Borms onmiddellijk in vrijheid te stellen. M. Hymans heeft het volgend ondubbelzinnig maar ook haat- vol antwoord gegeven Ik laat Borms niet vrij I Ik laat Borms zelfs niet voorwaar delijk vrij I Ik weiger beslist aan den Koning genade te vragen voor Borms. Na die oorlogsverklaring is hij bleek van woede heengegaan. Zoo diep is de oud orangistische partij, steunpilaar der vrijheid, gevallen De tombola steunen is de gedachte steunen. Koneekwentle a. u. b. De Gids der katholieke Gemeente raadsleden in Vlaamsch België» geeft in zijn pas verschenen n' een hooldart.over Burgemeestersbenoemingen We knippen daaruit Enkele burgemeestersbenoemingen hebben nogal ophef gemaakt In de pers. Die zaken zijn voldoende bekend wij stippen ze aan in 't voorbijgaan. Wat opvallend was voor al wie de benoemingen van dichtbij heeft gevolgd, is de systematische afwijzingen van Vlaamsche kandidaten, én door Minister Jaspar ér. door Minister Vauthier, hierin flink geholpen door hun provincie gouver- neurs. Wij willen niet zeggen, dat er geen flinke, zelfbewuste Vlamingen tot het burgemeestersambt werden verheven. Verre van daarzoo zijn er honderden. Maar waarop wij willen wijzen, wat wij willen onderlijnen is de manier van han delen van minstens drie gouverneurs in het Vlaamsche land, dfe aan Vlamingen- jacht hebben gedaan of, zooals ze bet zelt uitdrukken aan activistênjacht. De btaafste, eenvoudigste burgers van vele gemeenten, die nooit een activist hebben gezien, die nooit aan activisme hebben gedacht, stonden zeer dikwijls op het zwarte boek, en werden zooveel mogelijk geweerd van bet burgemeesters ambt waarvoor hun medeburgers ben voordroegen. Inlichtingen werden ingewonnen over de voorgestelde kandidaten ol ze soms ook vlagden op 11 Juli, welke vlag ze uitstaken, welke hun opinie was in zake Vlaamsche beweging, enz. Andere kandidaten, die men moeilijk kon aan kant zetten, werden op het pro vinciaal hotel ontboden, en onderstonden daar een onderzoekrechterlljk verboor over hun vlaamschgezindheid. Er zijn flinke menschen, door een sterke meerderheid voorgedragen, afgewezen, omdat ze ergens in een zeer onschuldige vereenlglng waren, waarvan, zoo.t scheen, een ander lid onder den oorlóg met activisten was in betrekking geweest. Durven, hé I Ja, Minister Jaspar en zijn liberale opvolger Vauthier durven. He! schijnt, dat zij op die wijze het Belgische vaderland willen dienen. Helaas I wat een bewijs van geweldig gebrek aan psychollgisch doorzicht. Het duldt tevens op een verregaande veronachtzaming van den wil der kiezers, en op een klakkeloos negeereo van de gemeentelijke zelfstandigheid. Burgemeesters benoemen tegen den wil van het Vlaamsche volk in, is een hoogst gevaarlijke politiek, heeren Ministers uit Brussel. Er zijn in Vlaanderen vele men schen die u geen sikkepit genegen zijn, maar die u nu toch bedanken, omdat gij hen zoo flink geholpen hebt in hun strek king, t. w. in de tegenovergestelde strek king van de uwe. Wij weten, dat gemeentepolitiek op het dorp al eens ontaardt In kleine, verkeerde dorpspolitiek, en wij bestrijden ditwij weten nu ook dat uw gemeentepolitiek zeer gemeene politiek kan zijn, en we zeggen het u, «a toutes fins utiles». En alle Vlamingen zonder uitzondering zeggen u beslist en onomwonden dat ge niks kent van onze Vlaamsche gewesten, en dat het moet uit zijn met uw Brua- selsch geknoei tegen alles wat Vlaamsch is, wat goed is In Vlaanderen. We aar/eien niet dit kommeataar te beamen maar we stellen de vraag 1 Is M' Jaspar geen katholieke Minis- ster 2" Zijn de bestendige deputaties, arr. commissarissen enz. In Oost- en West- Vlaanderen geen katholieken. 3° Werden de «geroofde burgemeester- zetels» niet bezet door katholieken. In vele plaatsen tegen deo duidelijk uitge sproken wil van het kiezerskorps. 4" Zijn die katholieken geen leden van datzelfde verbond In welks naam de Olds spreekt en schrijft. Allo, Mr De Vleeschhouwer geen zand In de oo j *n, eer beetj- ko.-.ïek ver t c 1

De Werkman | 1927 | | pagina 1