Een nieuwe Eeretitel DENTOGENE vragen. Geen antwoord. ONS PRAATJE Handwondjes PUROL Uit den Wanmolen UIT 'T LAND VAN WAAS VAN HIER EN DAAR TANDPIJNEN Suikerij F. C. Jacobs We hebben in ons blad van verleden week medegedeeld dat de» Belgiek aan bet vechten Is met onze west-vlaamsche vrienden, dat hij namelijk onze vrienden Dr Spincemaille en Joris Lannoo begif tigd heeft met een nieuwen eeretitel afgezette Belgische eere officier. We zijn er van overtuigd dat onze vrienden dezen nieuwen eeretitel met eere en genoegen zullen dragen, hem op hun vlslet kaartje laten drukken en als later wij hopen veel zeer veel later, doch *1 ls helaas het lot after stervelingen zij het tijdelijke met het eeuwige wisse len, zij de noodige rchikkingen zullen getroffen hebben en van hun kinderen geeischt dat op hun doodsbrief en op hun doodsbeeldeken die nieuwe eeretitel op de allereerste plaats na hunnen naam zal gedrukt staan I Zij mogen er immers te recht fier op gaan het ls hun onvervalscht eereblazoen van Trouw aan Vlaanderen, hun ge schonken door den gezworen vijand zelf van Vlaanderen la Belgique une et indivisible». Men leerde ons in den tijd dat wlen de goden willen verderven ze dien eerst den kluts doen kwijtraken wel het Belglekske is daar nu het levende bewijs van het is waarachtig de kluts kwijt. Denk eens na ge hebt uw leven en uw bloed veil voor het vaderland, ge hebt vier jaar lang in koude in hitte, in regen en wlna een ijselijk leven geleefd onder kogel, bom en schroot voor... het "ader- land en dan... dan komt, omdat ge inde natuurlijke van God gewilde rangorde der liefde eerst uw moeder trouw blijft, moeder Vlaanderen, dan komt zoo een vr. emdeling als de Broquevllle u het bewijs van al dat trouwe dienen onge daan maken, of hij peinst het, met één pennetrek I Hij vergeet hierbij dat die eene penne trek ook en in eens nu, een nieuwen eeretitel geschapen heeft die voortaan in Vlaanderen eerbied zal afdwingen. Intnsschen aan onze vrienden Dr Spin cemaille, uitgever Lannoo, apotheker Trypsteen en inspecteur De Vleeschhou- wer zeggen wij in aller Vlamingen naam Hartelijk proficiatgansch Vlaanderen benijdt u 1 N. S. Naar wij vernemen zijn de K. V. Nat. Vereenlgingen van Rumbeke, Thleit, Veurne enNieuwpoort zinnens die nieuwe door den Belgiek vereeremerkten olte gedecoreerden plechtig te huldigen en te vieren. Oost-Vlaanderen sluit zich bij voorbaat bij die hulde aan. Ad muitos annos De belgen schijnen trouwens al te heb ben ingezien dat zij, bekeken van hun belglsch standpunt een stommiteit van belang hebban begaan en ze zoeken reeds te minimaliseeren. Doch 't is te laat be klaagd de nieuwe eeretitel blijft bestaan en kan door geen koninklijke of miiiste- rieele besluiten meer ingetrokken worden Hij is en blijft in Vlaanderen een zeer op prijs gesteld eeretitel. Over dat minimaliseeren van den jong- sten belgischen flater schrijft De Scheld» Naar aanleiding van het bericht om trent het ontslag aan Vlaamsche reserve officieren. schrijft iemand aan de N. R.C. dat Dr Spincemaille getroffen werd niet alleen om zijn Vlaamsch-nationale ge loofsbelijdenis in den gemeenteraad van Rumbeke, doch vooral om de motie, die hij als voorzitter van den Vlaamschen oud-hoogstudentenbond van West Vlaan deren en waarin deze vereenigi g zich beslist tegen het Belgisch-Nederlandsch Verdrag uitsprak, onderteekende. In de militaire commissie van onderzoek was deze misdaad de hoofdschotel. Een solidariteitsverklaring en protest van voornoemden bond van Vlaamsche ex-academici is te verwachten. Als reserve kapitein, zoodeiltmen verder ons mede, mag Dr Spincemaille wel een politiek mandaat ver vullen,.doch bet is hem n^t geoorloofd in een zuiver economische en politieke kwestie een ei gen standpunt in te nemen en te verdedi gen. Vlaamsch-vijandige officieren en officieren in actieven dienst kunnen dit wel doen, en wanneer deze, steeds onge straft, de beruchte tochten in en over Ne derlanasch Limburg ondernemen, worden zij in de Fransch Belgische pers tot brillants officiers bevorderd. Daaruit blijkt weer, hoe in België de plechtige koninklijke belofte van gelijkheid in rechte en in feite waarover Dr Spince maille het had in zijn Vlaamsch-nationale verklaring in den gemeenteraad, in Bel gië wordt uitgevoerd. Wij kunnen bij het bericht van De Schelde nog het volgende voegen De K. V. Oud-hoogstudentenbond van West-Vlaanderen, die de kruim der West- Vlaamsche geleerden, dokters, advoka- ten, apothekers, ingenieurs, enz. bevat, zal op een eerstkomende zitting zich niet alleen solidair verklaren met zijn gevier- den voorzitter, Dr Spincemaille, maar zal terzelvertijd Dr Spincemaille plechtig huldigen en vieren om zijn nieuwen eere titel van afgezet Belgisch eere-officier. En ook wij zeggen nogmaals Bravo, bravlsimo 1 Er werd in den laatsten tijd heel wat stof opgejaagd rondom de meer dan schuldige we zouden liever zeggen ploertige handelingen van een stel Brusselsche fascistische vlegels die in Hollandsch Limburg van hunnen neus gaan maken. De eerste maal zijn ze per auto er heen gereden en hebben er aan- plakbrieven uitgehangen. Ze herinnerden er aan de bevolking dat ze Belgen, geen Hollanders waren en dat de goeie zielen aan deze zijde van de Maas, altijd, dag en nacht, aan hen dachten en niets beter wenschten dan hen met open armen In het Belgisch vaderland weerom op te nemen. De Llmburgsche bevolkining las die afflchen als een rareteit en beleefde er niet weinig plezier bij. Een tweede maal vloog een Belgisch vliegtuig over datzelfde Limburg en wierp strooibriefjes uit, waarop te lezen stond Limburgers, de Belgen hebben u niet vergeten. Laat ons, in alle vrijheid, als broeders onder elkander, eene ver «'„mlglng tusschen België en Limburg afspreken. De toekomst en de voorspoed van Maastricht en zijne provincie hangen van deze vereeniging af. De Hollanders en de Limburgers spot ten daarmee en heeten dat een kwajon gensstreek Ze zijn wel goed die brave menschen of liever ze handelen schaapachtig. In haar nummer van den 8" Mei laatst, wisi L'Action nationale», een Brus selsch hitsblad, te vertellen dat twee Bel gische ofiicieren de twee kwajongens waren welke die gemeene streek uithaai- den. Om de vlucht te maken moesten ze een vliegmachiene hebben. Daar we nu ver onderstelden dat die twee officieren niet in Frankrijk, noch in Engeland, noch in Duitschland, noch In Holland zelf een vllegmac ilene gingen leenen en betalen, ja betalen om hun kostbare luchtreis te doen hadden we dan ook In onzen eenvoud gedacht dat ze in het Bel glekske hun gerief hadden genomen. Om het zeker te weten richtten we daarom enkele vragen tot AnseHe. ml nister van den luchtvaartdienst en tot de Broqueville, minister van de militaire vliegeniers. Er werd gevraagd wie die twee officieren waren Of 't een militair vliegtuig was Wie de kosten van die reis heett betaald Weke tuchtmaatrege len werden genomen De minister van Oorlog weet niet welk vliegtuig boven Maastricht vloog maar 't is geen militaire machineals er officie ren in het spel waren hebben ze dat niet in het vliegboek opgeschreven. Minister Anseele weet ook van niets, maar zegt dat het geen militair vliegtuig was. Overigens en dit ls kostelijk. Hol land had maar de noodige maatregelen te treffen. Met wie steken die twee ministers den draax 't Is geen militaire machine de boeken maken geen melding van de vlucht i Goed, maar we zagen een foto ergens, foto genomen met het vliegtuig boven de stad. ls die foto reeds goed nagekeken Welke inachlei e is 't Is 't Engelscb, Duitsch, Fransch of Belgisch Zijn getuigen gehoord Het Brusselsch hitsblad zegt dat er twee officieren in het vljegtuig zaten. TWEE officieren, geen adjudanten, geen onderofficieren of korporaals, 't is niet waar zeggen de ministers wij gelooven dat het zeker waar is en dat L'Action nationale desnoods de namen van die dappere officieren aan het nageslacht zou kunnen overmaken I Als dat gebeurde zou in ieder geval de grap kompleet zijn. Wat zonderling is en tot nadenken stemt is wel dit het Brusselsch gouver nement heeft last gegeven over dat spijtig incident te zwijgen TAls de ministers nu praten gingen dan zou er stof in de hoogte vliegen en zouden tuchtmaatrege len dienen getroffen te worden, die de fascisten zouden ontstemmen. Wij begrijpen dat de Vlamingen Lamme Goedzakken zijn die hebben een ver schooning eeuwen knechtschap I De zonen van Tromp en De Ruyter zagen we nu eerst uit dien somberen hoek. L. VAN OP DEN BOSCH. De grafdelyers van La Belgique Het werkt aanstekelijkten allen kante In het Luiksche worden de Vlaamsche teksten van de tweetalige officieele plak brieven afgescheurd. Waaiom ook niet Heeft de rechter te Luik niet de d ie eersten, die zich schul dig maakten aan dusdanig misd ijf, vrijgesproken op grond van het feit dat de taal te Luik Fransch was en niets an ders dan Fransch, dus namens het Bel gisch gerecht het verbannen van Vlaam sche officieele opschriften goedgekeurd F.n vermits dit nu door het gerecht zelf feitelijk werd goedgekeurd, is het dus niet te verwonderen dat ten allen kante in het Luiksche op dezelfde wijze wordt opgetreden. Die jongens vinden daar nu eens een heerlijke gelegenheid om hun haat, door Belgische ministers en Belgi sche dagbladen cn door al wat namens België spreekt,opgejaagd en aangevuurd, tegenover het Vlaamsch te koelen. Ver mits* le flamanil st une langue de b >che» en vermits le flamand est vendu la Bochie dan denken die jongtns hee logisch weg ermee 1 En zie, de Bel gische rechter zelf keurt hun daad goed. Ten minste de Waalsche rechter. Want Brussel, t. t. z. de Regeering die al met eens uit een droom schijrt te ontwaken en nu eerst de gevolgen merkt van het ophitsen der Walen iegen de Vlamingen, zou de Waalsche furie, door haar zelf ontketend, nu willen smoren. De regeering schijnt nu immers be vreesd, te laat natuurlijk, dat dusdanige betooging of toepassing van haar ei gen leer, niet enkel aanstekelijk werken zal of reeds werkt in Wallonië, maar dat nu ook Vlaanderen als antwoord op die Waalsche manifestatie hetzelfde zal gaan doen, den Franschen tekst van alle offi cleele plakbrieven afscheuren. En nu vragen we Wie is er de schuld van. dat België kapot gaat, wie, tenzij de regeering zelf. de Franco belgische bla den en al het franskiljonsch gedoe. Onder voorwendsel België te dienen hebben ze Vlaanderen en de Vlami- gen hatelijk gemaakt. Dat zij er de gevolgen van dragen I Oij strijder, die uw gangen gaat langs t druk gewoel des levens, als u de smaad in aanzicht slaat van vriend en vijand tevens, leg nooit den fleren, vrijen kop en laat u nooit verlammen, al dagen zij zoo talrijk op met hoonende epigrammen. Want wie U tergend smaadt en slaat, omwroetend in uw wonden, werd vaak vol valschheid en verraad tot in de ziel bevonden. Prosper Van Lanoendonck. Een compliment voor onze West-Vlaamsche vrienden. Die West-Vlamingen zijn benijdens waardige gelukzakken. De eene onderscheiding volgt de andere. Hun Belgische bisschop leest hen regel matig de les. Hun kanunnikken schrijven brochuren tegen hen. De Belgische opperslachtbaas, graaf de Broquevllle bezorgt hen afgezette eere- officteren. En jju, nu reikt staatsminister Renkin hun het kroontje van wijsheid en goed gedrag van uit Bastenaken. Vrienden uit het West-Vlaanderen, we benijden U. Renkin doet dus de ronde van België met zijnen diskoer over de eenheid of de eendracht ik weet het niet te best of het eenheid is of eendracht in de Belgische katholieke partij. A propos, vindt ge niet dat er sedert enkelen tijd veel over eenheid of, en, eendracht gesproken wordt in den Bel giek nu een zieke mensch spreekt ook veel over gezondheid. Wel dus op zijn ronde van België» was Renkin verleden week te B 'Stenaken- Bastogne geraakt in Luksemburg. Ik ben benieuwd of hij o >k Eupen zal aando-n En te Bastenaken Bastogne ging het weer over eenheid of, en, eendracht. Ren kin, die eens drmokraat was, is een zeer geziene persoonlijkheid bij de katholieke conservateurs. Een tijd lang ging hij zelfs door voor l'homme fort, de sterke man van den Belgiek, wal ongeveer klopt met de sterkste man van Gent. Eenheid eendracht orakelde Renkiu dus voor de lievt broeders van Baste naken-Bastogne. Ook met de sacrés flamins... Ja, dat ging er moeilijk in, in die Wa- lenkoppen, met de flamins... Ja, met de liberalen zouden de Walen graag in een zelf ie bed slapen maar met de flamins... Maar Renkin bewees hen dat het moest anders was hun coffre-fort in gevaar, de socialisten, de communisten, de bolsje visten. En om overeen te komen met de fik- mins moest de Nolf-barak opgeruimd worden, er moest te Gent een Vlaamsche universiteit komen, nog wel meteen Bel- gisch-fiansch staartje van 60 uur Fian- sche les maar enfin een Vlaamsche uni versiteit. En toen de Walen zure gezichten z*iten en weigerden in dien appel te bijten, stak Renkin zijn twee armen in de lucht en wees naar West Vlaanderen en verklaar de dat heel de West-Vlaamsche jeugd overliep naar ae Vlaamsche nationalisten. En nu begtijp ik het verband tusschen Van de Vyvere brieven van bisschop brochuur van kanunnik donder en bliksem van de Broqueville en speech van Renkin - l'unité. En aan de broerkes van West-Vlaan deren roep ik welgemeend doorroeien, zonen van Rodenbach-Gezelle-Vernest Van Oye Verschaeve, ge komt er en wij zullen ons best doen om te volgen. 't Belglekske loopt op zijn leste boenen en eeDS dansen we rond zijn graf als onze ouders rond een vroolijk St Jans Ier. TIJL. daardoor zoo triestig geworden dat ze noch eten, noch drinken kon. Pertang, van veel water te drinken had ze geen schrik want ze ging naar de Maas, legde een briefken in haar hoedje en sprong in 't water. Op dat briefken stond alzoo Adieu, Armand, adieu van Germaine die u nog altijd geerne rietNog geen dui zend weken oud en dan al van sjagrin damoer in 't,water springen, 't is toch wreed. Hier hedde een ander eksempel waaraan getrouwde lappen af en toe ne keer kunnen peinzen. Madameken Faber van Brussel meende te bemerken dat heur man te vriendelijk was tegen een pront gastinneken uit het gebuurte en madame Faber werd jaloersch. jaloerschheid ls een leelijke plaag en jaloersche merschen zijn tot alles bekwaam De jaloerschneid maakte van madame Faber een eerste helleveeg. En zie nu wat ze deed. Terwijl haar man sliep, nam ze een groote scneet en sneed hem daarmée een stuk van zijn neus af. Het spreekwoord zegtwie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Ge ziet dus dien meneer Faber daar staan zonder neus. Wat een serpent, ne Bolleken was ook getrouwd en toen de ceremonie aan 't altaar was afgeloo; pen, zei meneer de paster tot Bolleken, kust gij nu eerst het altaar en dan uw vrouw. Maar Bolleken verstond dat ver keerd. Hij kustte het altaar en In plaats dat toen zijn vrouw het altaar zou kussen, nam Bolleken de helft van zijn trouwboek vast en kustte zijn vrouw dat 't kletterde. Van trouwen gesproken; de meid van den dentist Trekfel ging trouwen. Man, zei madame Tiekfel, wat zouden we aan onze meid geven, voor kado. Kado I Kado 1 bromde Trekfel, de tijden zijn te kostelijk om kado's te koopen; ze* haar dat ik haar gratis haar tanden zal trekken voor dat ze vertrqkt. Een goede raad 'voor de Juffers die hun trouwkostuum willen koopen Nievers beter dan in de Groote Kieer- magazijnen St Jozef, te Sottegem. Sisse Porei die precies niet veel meer verstand heeft dan een kalf, roemde er gaarne op dat hij af en toe met een zoon van meneer den baron mocht op jacht gaan en dus in adelijk gezelschap kwam. O I zei Toontje Flok, dat wil niets zeg gen ik zit alle dagen met een partij gra ven aan tafel, en Toontje begon op te noemen onze Fons is stenograaf, onze Bert dactylograaf en onze Zander foto graaf. Och moeder, zei Jefken, ge zoudt mij een breukband moeten koopen. Een breukband, en waarom dadde, jongen Wei, moeder, we zijn in de school met de breuken bezig en ik geraak er niet uit, en ik heb in de gazet gezien dat als «e met een breuk geplaagd zijt, een Dreukband u kan helpen. En of er nu al geroepen wordt voor amnestie, dat zal ook al niet veel helpen, want de franskiljons zeggen dat ze gaan revolutie maken als de amnestie wordi gestemd. De franskiljons zijn zeer sterk in 't revolutiemaken, als Frankrijk achter hunnen tug staat Oe pastoor van Waaierghem had ter gelegenheid van Kerstmis ee stalleken van Bethlehem in de kerk laten zetten. Zjjn* koster ,die een eerste moeial was, wist weer 't een en 't ander te beknlboe len. De os is te fel gekleurd en de ezel Is niet groot genoeg, zei hij. Hewel, zei de paster, gaat gij dan maar in zijo plaats staan. De koster kon er mee voort dien dau. GENEZEN MET Doozen 4 en 7 1/2 frank in alle Apotheken. LIJK HET KAF EN LIJK HET ORAAN VLIEOT HIER AI.LE NIEUWS VANDAAN Nog een kleine veertien dagen En ge hoort de menschen klagen. Och hoe droevig toch, a Heer, Zie de dagen korten weer I Ja, lijk het moleken draait de tijd. En 't jaar is weerom omtrent half de eeuwig heid in. Ge moet dus niet verwonderd zijn ais ze u den eenen of den anderen dag al nen almanak voor 't jaar 1928 ko men presenteeren. Ik heb er al gezien. Ze zijn er rap mee, zegt Stance. Ja mensch,'tistegenwoordfgmet rappigheid om doen. Zie ma*rne keer die Li dbergh die op 33 uren van Amerika naar Parijs vloog; dat was rap, maar hij heeft nog rapper fortuin gemaakt. Die kerel heeft tot nu toe reeds ten goeie 20 miljoc ver diend. Ze zeggen wel eens, 't geluk vliegl; hewel die Lindbergh heeft het geluk al vliegende gepakt. Oa autos kunnen ook vliegen, maar die vliegen dan dikwijls de menschen omver of vliegen zelfs de huizen binnen. Te Sjarlerwa zat de familie Hurst een huwelijksfeest te vieren. Zr zaten aan tafel lekker te smullen als al metcens, lijk een kanonbal, een oto kwam binnenge vlogen. 't Was dan nog een kamion astembllef met flesschen geladen. Die kamion stond op straat en de sjofeur was in huis gegaan, maar almeteens ging zijn frein los, van de oto bedoel ik, niet van den sjofeur, en die vloog toen dwars door den muur; niet de sjofeur, maar de oto. Ge kunt denken wat me dat voor een spel was. Alles ten onderste boven; menschen gekwetst, taf-ls. stoelen, flesschen, gla zen, telloren en zoo meer dingen in scherven. Bruid en bruidegom zwaar gekwetst; in een woord een triestig trouw- teest. Dia historie van Germaine Hou- taert is ook triestig, 't Meisken had sedert een jaar kennis met een jongen van Luik; een zekere Arma< d Odeurs. Maar Ai mand had nu zijn hart aan een anderen kapriok gehangen en Germaine was i Onze prins Polle en zijn madame Astrid hebben dees we>-k bezoek gehad van eenige Congoleesche negers en die negers kwamen Polle en zijn madame een besteek brengen voor hun huwelijk. Ze kregen een glazeken sjampoeper te drinken en een sigaar te smoren en wie niet smoren wou mocht een chiek nemen. Al te klaupen, zei een van de negers loüzoemla kwangaia Belzo. Dat wil zeg gen Ik heb ook Belgisch bloed in 't lijf. Ach 1 proficiatzei Pulle, en op wat manier? Zenga batum likanga malo Belza moero. Ik heb vroeger ne kter een kop pel Belgen opgeeten. In Parijs gaan ze nu vliegmachienen gebruiken om brand te blusschen. 't Zal niet laog meer duren of we hebben te Brussel ook onze vliegende pompiers. Als ze dan maar niet doen zooals die vlieger boven Thienen. Zijn machine tuimelde omver, kwam op een huis te recht. Huis in brand en de vlieger levend verkoold. De malheuren rusten niet, zei boer Destels en zijn pijp viel in de soep. Toen de irein van Luik naar Brussel langs Leuven bolde, werd er plotseling aan de noodsein getrokken. Als de trein stopte ging men zien wat er gebeurd was. Toen stond daar een vent te roepen dat hij te Leuven een gazet moest kno pen. 't Bleek algauw dat het iemand was, die er maar vier en een krentenkoek had. De sukkelaar was een oudstrijder. Ze hebben hem alrap naar in zottenhuis ge daan Iets wat niet goed bekomt, blijft op de maag liggen. Zoo ligt het als een kas seisteen op de maag van de franskiljons en verbasterende Vlamingen dat ons blad Dog altijd zijn weg gaat. Trouwe lezer en alderliefste lezeres, de tijden zijn hard, maar met uw steun en hulp gaan we steeds vooruit 1 Spectator Snuppelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat.30, Ninove SINT NIKLAAS vIaam»ch Leven. Liederavonden. Alle Donderdagen in 't lokaal om 8 u. 30 's avonds onder leiding van den heer Frans Lutz. We doen een dringend oproep iot al onze leden, en in 'tbijzonder tot de zangers en zangeressen, zoo regelmatig moge lijk deze Herhaling bij te wonen. Een bij zondere prijs zal geschonken weden aan degei e die meest regelmatig de avonden volgt. Vlaamsche vrienden 11 Juli is u aauiocht, doet uw plicht en leert onze Vlaamsche liederen aan 1 Amnestiebetooging te Antwerpen op. 12 Juni. Vertrekken met den trein van 8 u. 21. Om 10 uur voormiddag meeting in dc zaal «Majestic» Carnotstraat. Daarna betooging. Hei is de plicht van alle Vlaamsche Na tlonalisten uit het Waasland, aanwezig te zijn. Kolenverkoop. Degenen welke nog kolen willen Destellen gelieven ons zoo gauw mogelijk te verwittigen. We doen een dringenden oproep aan al on/e leden zoo gauw mogelijk hunne aankoopen te doen want er is opslag in 't vooruitzicht Dus, wie zijn profijt bemint doe zoo gauw mogelijk zijne bestellingen. Het elf de Juli feest te Sint Niklaas. Het aktiekomiteit gesticht in den scioot van het Davidsfonds had zich voorgeno men dit jaar een a'gemeene sto t in te richten ter herdenking van den Gulden- sporenslag. Het Vlaamsche Front mee- nende dat de bedoeling van de inrienters heel oprecht was, zond een afvaardiging naar ue vergadering door het aktiekomi tcit belegd. De oude oomes van het Gil- dennuis oesiisten er anders o«rer. De eifde Julistoet moest volgens hen geen nationale stoet zijn, meer een stoe' voor eene uitsluitelijke politieke katno- lieke kaste. De ukaze bleef dus niet lang uit en de banoliksems kwamen natuurlijkerwijze weer neergtdonderd op het Vlaamsche Front. Het samen manifesteer en met net Vlaamsche Front is volgens die heeren niet denkelijk. Het Vlaamsche Front moet uit den stoet gesloten worden, zooniet zouden de gilden uit het Gildennuis hunne toetreding weigeren. En wee dan 1 Het aktiekomiteit trok zijn staart op St Niklaasche wijze in en vond tnans ook dat de aanwezigheid van het Vlaamsch Front in den Sporenstoet ongewenschi zou zijn. Als motiefWe zouden kunnen betoo- gen met spandoeken over amnestie. Doen om er een schijn aan te geven dat het geen katholieke chantage zou zijn zouden de onpartijdige maatschappijen der stad in den stoet geduld worden, dus ook de Vlaamsche Oudstrijdeis, het t/laamsch personeel der openbare be sttfren en den Vlaamschen Toeristen bond. Wanneer deze drie .Vlaamsche instel lingen het nart op de rechte plaats dra ge>dan zullen ze de u tfiuitiBg van t>e' Vlaamscne Front als een kaakslag ook tege'. hen beschouwen. Want de am nestie eisch is een punt uit het programma van V. O. S. en het hoofdbes'uur van hei Vlaamsche personeel der openbare be sturen heeft een motie gestemd tot alge- heele amnestie. V O. S., V. T. B. en Vlaamsch perso neel der openbare besturen, uwe plaats is niet in den stoet welke het aktiekomiteit van het Davidsfonds zal inrienten, want die optocht is niet anders dan eere katholieke politic ke drijverij. Indien gij, zoowel als andere onpartij dige maatschappijen aan dten optocm uwe medewerking verleent, geeft gij hier door uwe onzijdigheid piijs en stelt gij uw bestaan er ook door in gevaar. Weet wel dat het Vlaamsche Front zich in de onderhandelingen zeer inschikkelijk aanstelde, de weerbarstigheid kwam echter van een politieke katholieke kaste. ?iiDeze kaste zal de verantwoordelijkheid dragen van wat op 11 Juli gebeureD zal. Aan alle Vlaamsche^£|g Staatsagenten. Daar bet wenscbelljk blijkt onze leden alsook alle Vlaamsche agenten die om redenen 't zij van politieken of financieeJen aard, het Nationaal, Kristen of andere syndlkale groepeeringen hebber, verlaten, te wijzen op de LAGE BIJDRAGE EN VOORDEELEN welke men in onze organisatie geniet, daarom willen we de zelve nogmaals her inneren er ook aan houdende dat de leden hun maandelljKsch vakblad gjed lezen en wel overwe gen ten einde onze werking te kunnen volgen op Sociaal, Kristen en Vlaamsch standpunt. DE MAANDEL1JKSCHE BIJDRAGE IS4 FR.; we kunnen deze zoo laag houden omdat alle wer king van bestuurlijken aard, vanaf hoofdbestuur tot afdeelingsbesturen wordt gedaan door de leden welke nunnen vrijen tiid opuiferen zonder de min ste vergoeding, en er dus oij ons geen mannen vast zitten met vetbetaalde postjes. VOOR DEZE BIJDRAGE HEEFT MEN DE VOLGENDE VOORDEELEN 1. Maandelijks een degelijk vakblad kosteloos toegezonden. 2' Sieun in dienslgeschillen en bestuursmoele- lljküeden. 3° Na 2 Jaar lidmaatschap, de tijd in een andere organisatie doorgebracht komt hier in aanmerking. a) 50 ir. bij de geboorte van een kind. b) bij sterfgeval 100 fr. voorde wettige erfgename In dc schoot van net Kristen Vlaamsch Sljndlkaat heeft men nog HET OVERLIJDENSFONDS: Dat mits 1 fr. storting bij het overlijden van een AANGESLOTEN LID IN DIT FONDS, 400 frank uitoetaalt als -cnadevergoeuing aan betrokkene als hij volledig in regel is met z|jn bijdrage. Deze toelage gaat van rechtswegenaar den wetti gen erfgenaam, tenzij de overledenen er in zijn leven anuers over beschikte. We raden dus alle leden aan, alsook hunne vrou wen deel uit te maken van het «Overl|Jdensfonds om zoodoende de uit te keeren som te kunnen dub belen. EEN WERKLOOZENKAS. Na één Jaar aansluiting, mits een storting van 2 fr. per maand (2 maal 18 dagen steun) van 5 fr. per dag. EEN VROUWENAFDEELING. Storting 1 fr. per maand, na een jaar lidmaat schap heelt men recht op a) 30 fr. vergoeding bij kinderbed. b) twee kof liefeesten. c) een geschenk aan de Jongelieden dietronwen. EEN BOEKENFONDS. Hetwelk aan schoolgaande kinderen mits een kleine vergoeding de noodige boeken in bruikleen geeft. Daarvoor moeten de kinderen lid zijn van de St Rapnaéisjeugdafdeeling waaraan men als lid voldoet mits een storting van 0,25 ft. per maand. PER BOEKDEEL IN BRUIKLEEN voor de LAGERE school betaalt men 0,50 fr. per boekdeel voor de NORMAALSCHOOL betaalt men 1 fr. Zoodat voor een kind der lagere school voor 5 boeken men 2,50 fr. betaalt welke boekenwaarde van20 tot 30 fr. kan gaan. U ziet dus, waarde makkers, dat op financieel gebied onze organisatie moet bevredigen. Over onze sijndikale actie zult ge u kunnen over tuigen door net raadplegen der parlementaire vra gen en antwoorden aan de ministers door Volke vertegenwoordigers die buiten de kleurpolitlek staan (De Clercq, Van Op den Boscb, De Backer, enz.) Vragen, die bekentenissen en toestanden aen het licht brengen, waarop dan door onze leiders gereageerd wordtterwijl het zoo machtig groot N. S., dat zelf de zoo netelige kwestie der afdankin gen niet op zijn dagorde durft brengen van zijn laatste bezondere Algemeene vergadering te Ant werpen, met het oog op hun aanstaande Congres; ook het zoo kristelijk Sljndlkaat dat geen vin roert ten einde hunne mandaatdragers in Ministeries en Parlement niet te mishagen, maar Iaat gebeuren, en die menschen hunnen loopbaan laat breken die reeds 8 Jaar dienst nebben, en zoo buisgezinnen in armoede dompelt zonder dat we dan nog de plage rijen en onrechtvaardigheden die dagelijks gebeu ren vernoemen. Voor wat onze Vlaamsche belangen betreft, heb ben weden vollensteun onzer organisatie, die voor einddoel heeft Vlaanderen terug te geven aan de Vlamingen, t.t.z. alle plaatsen in het Vlaamsche land aan de Vlamingen te geven. Dan zullen er niet met honderden maar duizende plaatsen open- komen voor ons Vlamingen, die nu door Vlaamsch onkundige Walen worden Ingenomen. Daarom waarde Vrienden niet geaarzeld het goede zaad onder uwe werkmakkers te verspreiden wijst hen op hun plicht als Kristen, als Vlaming en als Sijndlkalist, er als alle kleingeestigheid van de roode als gele politiek wordt op zijde gelaten, zal er voor ons Vlaamsche wroeters een schoone toekomst weggelegd zijn. Sluit U aan bij het Kr. VI. Sljndlkaat, het eenige dat uwe rechten verdedigt. Het Bestuur K.V.S. Afd. St Niklaas. Op 26 Juni moe en we met duizenden zijn op de schansen van de nieuwe burcht te Sottegem. Alle afdeelingen moeten zich ii spannen om er zoo talrijk moge lijk aanwezig te zijn. M twW 4 Ir. alt, apatkekv de straf Ate Gebruikt er min DENDERLEEUW. Zondag 12 Juni, om 5 u. namiddag uitstap met het Volksmuziek naar kermis Leeuw brug. Alleman op post. Bijeenkomst in de Verbroedering. Zondag 19 Juni gaan wij op aanvraag van volksvert Staf De Clercq naar Wambeek Brabant. De muzikanten nemen plaats op den auto van den burgemeester; de anderen gaan In groep per veto, onder het gelelde van sche pen Heiremans Bijeenkomst In de Verbroede ring om 2 Ij2 stipt De vrienden die verlangen mee te gaan, laten zich inschrijven, om samen per auto te rijden. Naar men ons verzekert zijn de katholieken hier van zin den verloren zoon over boord te werpen, omdat hij hen de meerderheid niet be zorgd heeft in de Gemeentekiezing Waar zal hij nu aanlanden, den landafntmer 't Beste ware hem mee te geven op een duivenvlucht naar St Quentin, omdat hij toch zoo geloupen heeft om den bond bij Couck, op de Dorpplaats kapot te krijgen, en nu door alle leden van dien bond veracht en verlaten is. Wel bedacht! Opdat eene geldplaatslng voordeelig weze, hoeft tij eerst en vooral gewaarborgd te zijn door de zekerheid die de Bank oplevert De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij is de filiaal der Soclité Générale de Btlgique, te Brussel, dewelke de machtigste bankinstel ling ls des lands en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht3.00 0 0 Halfmaandelijksche rekeningen tegenw. 4,50 0 0 Storting op 5 Jaar met gemak van terugtrekking 6 °/o In bewaarnemlng van titels. De Banque Centrale de la Dendre heeft 35 bijhutzen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle Inlichtingen zulten verschaft worden. Den bijzonderen kommisaaris te Denderleeuw. Hij is eindelijk toch eens goeden dag komen zeggen, heel beleefd en voornaam. Voor de gele genheid was den stal, die het gemeentehuis gewor den was, eens gekuischt. Heer schepen De Bruyn heeft hem welkom gewenschl en hem den plaatse lijken toestand uitgelegd. M. Albrecht, de bijzon dere kommissaris, antwoordde dat hem dat alles weinig aanbelangde, dat hij naar Denderleeuw ge zonden w is om te trachten de mandaten te doen teekenen. Schepenen De Bruyn en Helreman» ueden hem inzien dat ze niet weigerden de man daten te teekenen ntaar dat ze toch mochten weten om ieders verantwoordelijkheid vast te leggen, waar de centen van de gemeente naartoe gingen! Dat het toch niet geoorloofd zou zjjn duizenden en duizenden franken te betalen aan werken waar nooit de gemeente toezicht in had M. Albrecht antwoordde dat hem dat alles niet aanbelangd# dat hij gekomen was om de mandaten te doen teekenen i I Schepenen De Bruyn en Heiremans zegden hem duidelijk dal de demokraten van Denderleeuw de meerderheid hadden en dat ze niet weigerden de mandaten in betaalbaarheid te stellen, maar dat ze toch de verantwoordelijkheid moesten dragen van de geteekende stukken en van daar moesten weten wat mijnheer den papleren burgemeester in 't schild voerde Ze vroegen hem op welkt, zitting van het kollege het bealoten wu werken te laten uitvoeren op de Kouter en wie de tijdelijke werk lieden had aangeworven en zou betalen. Wie de Jufvrouw aangesteld had die de gemeen teschool kulscht en wie dat alles zal beta'en. Mijnheer Albrecnt heeft verslag daarover ge raagd maar dat verslag kon naar Gent niet verzonden worden vermits er In het schepenkol lege niet over gesproken is I En zeggen dat schepen De Bruyn tijdens zHn d.d. burgemeesterschap nooit opmerkingen kreeg integendeel lofbctulglngen van allen aard ontving vanwege den arrondissementskommlssaris en den goeverneur. Treurige, zwijgende, rijke papleren burge- leester. Wat houden ze met u den zot Jongen Schepen De Bruvn heeft eene Interpellatie inge diend bij den provincin en raad en zal in de komen- d. Zitting dat weinig proper administratie! gedoe eens ferm aan de kaak stellen. *4ijnhe. r de kommissaris kan er niet aan doen. mijnh- er Leon ook niet. w|J ook niet 1 We staan eer even ver. Oeen rechten, geen plichten.

De Werkman | 1927 | | pagina 2