België wordt zenuwachtig EEN PRACHTIGE ZET Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamscht Front P. V. N. 0,25 Vlaamsch Huis te Aalst JACOB VAN ARTEVELDE Een simpele vraag Aan alle Vlaamsche Maatschappijen Uit den Wanmolen bJERttriAn 56* Jaargang, Nr 2515 WEEKBLAD Zoncfog 26 Juni 1927 Da Waarheid Is ons wapan Rechtvaardigheid ons doel Stichter Pieter Daena PRIJS |j ABONNEMENTEN per nummer j' Per jaar 12,50 fr.per 6 maand 6,50 fr, - op Toorkuad bataklbnnr U9Z J abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1E Hoofdopsteller: K. L. VanOpdenboscb, Volksvertegenwoordiger. Postcbek93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men ricb ten borceie. PRIJS per Dnmme BIJ DE OPENING VAN ONS NIEUW §iMet koortsigen ijver wordt er de laat ste hand aangelegd. Als deze regelen onder de oogen der lezers komen, is hetgroote gebeurd. Ons nieuwe Moederhuis een gran dioos complex van feestzaal, vergader zaal, gelagzaal, drukkerij, bakkerij, bu- reelen, enz. enz. staat Klaar en Zater dag openen we. Het zal heerlijk zijn en we beklagen de vrienden die niet kunnen aanwezig zijn. Verleden Zondag hebben we afscheid genomen van ons oud en duurbaar lokaal in de Lange Zoutstraat. Niet zonder weemoeder zitten zooveel oude en goede herinneringen aan vast, we hebben er zooveel blijde dagen be leefd, de oude beminde leiders, de Daen- sen hebben er oos toegesproken, er met ons gewerkt en gejuicht. We zijn erin groot gegroeid. Vaarwel, oud en duurbaar Huis van onze jeugd.... Maar een ontembare levendrang werkt j en davert in het sterke lijf onzer partij. De oude thuis was te eng geworden voor onze levenskrachtmet eigen ener gie hebben we een nieuwe woning ge schapen. God geef dit ook dit huis na enkele jaren te kleiu weze. Met klang en zang zullen we openen. En toch zal een wijding van ingetogen heid alle aangezichten doorzielen. Iedereen zal voelen dat dit meer is dan een blije dag, maar een hoogdag. Hot zal een iowijding zitn. De dooden zuilen bij ons zijn, wij zul len hen danken omdat zij de vreugde van dezen dag hebben mogelijk gemaakt Wij zullen denken aan onze kinderen, aan het Vlaanderen van morgen, voor wie ditnieuwe huls het Vaderland zal worden. Mogen zij er in opgroeien tot onver zettelijke voorvechters, tot zegevierende heerschers over het zelfstandige Vlaan deren. Dit is een nieuwe burcht onder de schaduw waarvan het nieuwe herlevende Vlaanderen veilig gro'ien kan, gedijen en ontwikkelen tot een vrije zelfstandige natie. Dit huis zal staan wanneer wij allen zullen vergaan zijn tot siof en asch. Dat het ons dan leere niet ons zeiven te zoeken, maarte ijveren voor het we zenlijke dat duren zal, voor Vla nderen, het vaderland van ons volk. Snel ontwikkelen zich in Vlaanderen de gebeurtenissen. Het groeit n ar de daad en die daad is ons... Laten we ods hier in dit huis voorbe reide;! voor den eindstrijd. Heerlijk is dit nieuwe Huis. Het zal ons allen die het betreden duidelijk maken dat, naar ons doel en wensch, alleen het beste en het schoonste goed genoeg is voor ons volk. De pracht van het gebouw en van de bemeubeling zal aan iedereei. leeren dat we streven naar meer schoonheid, meer blijheid, meer beschaving voor ons volk naar eigen trant en aanleg. Moge ons nieuw tehuis inwerken op allen die meeleven voor dit g-oote doel van nationale en cultureele Volksverhef fing, moge iedereen naar dit voorbeeld er naar strtven om ook hun privaathuis te vermooien en te veraangenamen, om lichamelijk en zedelijk rein te wezen om geestelijk schoone ontwikkelde Vlamin gen te worden. Dan zal het geld de vrucht van de arbeid van velen een heerlijken intrest opbrengen. Dit huis is gegroeid uit ons vertrouwen in Vlaanderen. Wie af en uitgeleefd is of allhans dit gevoel In zich draagt dat zijn rol is uitge speeld, die bouwt niet meer. Wij leven, wij voelen in ons de jonge krachten zinderen. Laat de heerlijke vrucht van dit ver trouwen. dit vertrouwen nog verstevigen. Onderling onbreekbaar vertrouwen, vertrouwen in de leiding, vrijwillig aan vaarde tucht. We hebben in blijde levenszekerheid een zware last op de schouders genomen. Allen als één man moeten helpen dragen. Dit nieuw Vlaamsch Huis gonzedus in lengte van dagen als een nijvefe bijenkorf vol zi' derend leven, een Vlaamsch-' mag neetsteen over heel ons Vlaamsche streek aantrekkend en bezielend tot nieuwe vruchtbare daden. Onze vijand begint ze werkelijk te klopppn. Jarenlang heeft hij van pijkes gebaard hij zag ons niet staan, beweerde hij en glimlachte zelfgenoegzaam. Wij hebben rustig en f ink doorgewerkt en de zelfgenoegzame glimlach is van België's trorie geweken, heeft plaats ge maakt voor een trek van onrust en ze nuwachtigheid. Willen we eventjes herinneren aan de voornaamste blunders waardoor hij uiting gaf aan zijn geprikkeld zijn De bisschop van Brugge opende den aanval... Men verwachtte wonderen van dien brief 1 Hij is sedert maanden reeds vergeten en Renkin heeft er te Bastenaken nog aan herinnerd hoe vruchteloos de bis schoppelijke inkt vergoten werd het grootste gedeelte van de West- Vlaamsche jeugd is gewonnen voor het Vlaamsch rationalisme, zuchtte de oude overlooper uit het kamp van priester Daens. Nu blijken ze het B-.-lglsch gerecht te willen moblliseeren om ons klein te krij gen. Als iedereen weet, is het Belgisch ge recht het eerste van de wereld, the first in the world, een echt A nerikaansch pro- dukt. Vooral de onafhanke ijkheld en de on partijdigheid van dit Bt'glsch gerecht is wereldberoemd en votr wie luidop aan het bestaan van deze gaven zou durven twijfelen beschikt het Belgisch gerecht over zeer probate mi.ld len om hem daarvan te genezen. Dat dit gerecht met zeer veel belang stelling onze meedogen volgt wisten we reeds lang. Nu betf' het daarbij de gewoonte aan genomen de sprekers een paar dagen na de meeting uit te noodigen om een sigaar te komen rooken. De heeren begonnen In West Vlaande ren, nu hebben de franskiljons in Ai twer- pen hun systeem verbeterd. Na de meeting laat men een Franschen orief sturen aan een fransklljonsch blad men zorgt voor zooveel taal- en stijl fouten mogelijk in elfen brief, dat ge'dt dan als bewijs dat hij geschreven werd door een activist De franskiljonsche krant publiceert de brief en het parket ziet zich genoodzaakt op te treden. De iruk was anders niet kwaad be dacht. Ward H rmans nad inderdaad iets ge zegd over kranten die met een rouw band zouden verschijnen De steller van de brief heeft alleen de meeniog van onzen vriend wat du delij ker gemaakt. Jammer dat het fransch van de brief werkelijk niet door den beugel kor, ari iers was het goed gevonden. Maar we weten dat het Belgisch ge recht het eerste is van de wereld, ook in zake scherpzinnigheid. Er kwam dan ook een bevel van alge- meene mobilisatie. Op het Antwerpsch gerechtshof ting het een paar uren wild door mekaar, dan eindelijk par le flare gauche po'tez arme En avant arche en de expedi tie kolonnen tukten uTt recht naar... het fronterslokaal. Wat die Fransche brief uitstaans had met het lokaal van onze Antwerpsche vrienden Weet ik natuurlijk niet, snap ik zelf niet maar ik heb u reeds grzpgd dat «het» werkelijk het scherpzinnigste is In the world. De brief in kwestie was getypt op een schrijfmachine... Op het secretariaat van bet Antwerp sche front zijn schrijfmachienes... Dus ja het verband is toch klaar. En als de brief nu eens niet blijkt ge i schreven te zijn met een activistische schijfmachiene. Ohdat doet weinig ter zake, het hoofddoel is toch bereikt, het verontwaar digde gemoed de; patriotten heeft eeir voldoening gekregen. Bij de amnestietetooging had men g^ tegenheid op de Mtir te Antwerpen zijn liefde en eerbied te betoonen voor de Belgische vlag... Dat moest gestraft worden, de patriot ten schreiden om wraak ten hemel. Ik aanzie dien inval in Malpertuus zoo wat als een straftxpeditie, een paar frans- kiijonsche mei.eeren hebben er het aller- scnerpziiiiiigste Belgische gerecht doen inloopen. Eu dan, men heeft Ward Hermans om boden op het justiciepaleis zou noemt met dat gebuuw, eupnemistisch om een sigaar te komen smoren. En men zal zeer voorkomend geweest zijn voor Ward, men zaï hem gevraag^ nebben hoe hij het maakt, en hoe zijn ouders het stellen en of ie getrouwd is pd noeveel kinderen ie heeft. En dan zal mén even herinnerd hebbeo aan onze succesvolle amnestiebetooging. En 's avonds heeft men Ward weer loten naar buis gaan... En de franskiljons slapen weer op bei hun ooren, het meest scherpzinnige ge recht waakt over de veiligheid huuner voorrechten. En wij doen rustig voort, we weten dut dit alles slechts kleine schermutselingen zijn, maneuvers, kleine oorlog, waarin men schiet met loos poeier.... de erus Komt achteraan. de Broquevilie gooit nu de Vlamiogen uit zijn korps reserve-officieren. Oen ja, ze plagen ons wel een beetjp, maar laten we nog niet denken dat net pzg is. het dikke eind komt achteraan.) Rusrig en flink voortwerken... We gaan naa'een nieuwe periode van intens leven. Een oogenblik werd er geaarzeld, men scheen het goede spoor eenigszins bijstei en wist niet te best waarheen... Deeene zegde: constructivisme. De andere revolutronnaire opleiding. We mogen niet kiezen tusschen deze beide methoden, me moeten de twee me thoden tezelvertijde aanwenden. Het is absoluut noodig dat er in onze rangen een held naftige geest aangekwerkt worut: er worden daartoe inde laa»sie oaKen middelen aangewend die werkelijk uitstekend zijn. Ja de geesten moeien vervuld worden met het beeld van gro> te daden, best dat duizenden in Vlaanderen vertrouwd wor- din gemaakt met het idee Eens komt de dag.... we moeten bereid zijn. Maar het zou verkeerd zijn alleen dat te deen. Eerster s, iedereen heeft niet de ge schikte aanleg voor het wtrk en daarbij ook om dit werk tot een goed einde U brengen moeien we vasten grond onder de voeten hebben. We moeten lokalen hebben, alU-rl-i s 'Oiten van organisch- s, politieke, kul luteele, sport en ontspanningsorganisa lies, we moeten sociale en economische organisaties hebben. D'e bezorgt n ons eerstens het tern in waar we werven kunnen de noodige man schap voor het andere werk, en daarbij die helpen ons ook aan het noodige geld. Laten de realisten niet geringschattend neerzien op de droomers de fantas ten en laten deze laatsten de realisten niet misprijzen. De twee nuthoden hebben hun reden van bestaan. Laten we ze allebei broederlijk naast mekaar uitwerken. Onze vijand loopt nu reeds geprikkeld, hij zal nog veel onrus tiger worden. Laten wij ons niet misleiden door uit- dagingsagenten. Laten we integendeel onzen vijand prikkelen en sarren, opdat hij hoe langer hoe meer, hoe langer hoe grooter kemels zou schieten. Eens koint dan vast en zeker de dag die 't al vergoedt. Ter gelegenheid van de Guldensporanfeesten voert het VI. Volkstooneel Zaterdag 9 Juli op: VAN CYRIEL VERSCHAEVE in 't Vlaamsch Huis Volksverheffing te Aalst. Voorziet U tijdig van kaarten. Zelfs De Standaard moet toegeven dat wij het buitenland over Vlaanderen MOETEN inlichten Maandag 13 Juni, zouden de vreemde Rotarlërs, bij honderdtallen, meest Ame rikanen en Engelschen, voor een uur naar Mtchelen komen om het beiaardconcert van Jef Denijn bij te wonen. Een uur Dat was een uitstekende gelegenheid om die vliegen te pakken te krijgen. En onze Weenelscbe vrienden hebben ook dan een prachtige zet gesteld met aan de vreemde voorname bezoekers een korte doch rake uiteenzetting, in het Engelsch opgesteld, van deu strijd tusschen Vlaanderen en den eenheidsstaat België, uit te deelen I Bra o Een flink verdiende pluim voor Mechelen Mogen onze vrienJe.i veel navolgers vinden 1 Dat zulks doel trof, bewijzen van nu af en dadeiijk, o. ut. twee volgende fei ten De razernij, waarmede de Brusselsche franskiljons, die de vreemde Rorariërs vergezelden zochten te verhinderen, doch te vergeefs, dat die voorname vreemde lingen dit goed opgesteld Solemn ap peal ter hand het... hun wilden ontne men En, dit gaf aanleiding tot som mige tooneeltjes, tusschen die in toorn ontstoken franskiljons eenerzijds en die kalme, deftige Amerikanen anderzijds, aan wien toch het I ratste woord bleef tooneeltjes die bij de vreemdelingen de vraag hebben doen rijzen oi die B'us- selsche Belgen wel.... beschaafde Heden waren, en tooneeltjes, die bij voorbaat reeds bewezen voor die vreemdelingen, dat wat in dat boekje stond, hun door Vlamingen ter hand besteld, de waarheid moest zijn De uitzinnige razernij waarmede men 's anderdaags, L'Indépendance Beige een blad dat niemand meer leest, maar dat huoge bescherming vindt aan het hof en bij den langen Rotarier Dus, voor die Rotariersdagen het offi cieuze Rotariersblad werd en na L'ln oépendance Beige» al de Vlaamschvijan- dige bladen vuur spookten te gelijk, van Naiioo Beige totHandelsblad van Libre Bdgique totNieuwe Gazet van Mérropole tot Gazet van Ant- wtrpeu 1 En nu de dubbele les. Ten eerste, dat België en de Franskil jons een heiligen schrik hebben, dat wij hei buitenland inlichten over het scbandig gedrag van den eenheidsstaat België tegenover Vlaanderen 1 Besluit hieruit Meer dan ooit moeten wij, AANHOU DEND en nog langs ALLE bladeo en tijdschriften in de wereld, en langs alle vooraanstaande personen over den gan- schen aardbodem verspreid, eenerzijds den noodkreet en bet goede recht van Vlaanderen doen gelden, en, anderzijds, het wraakroepende, hartelooze gedrag van België tegenover Vlaanderen voor de openbare opinie aanklagen, met feiten en cijfers, steeds, en neg, en nog immer Zoolang als wij ons hier koes houden, doet België met Vlaanderen wat het wil. Uit onzen vrijen wil zitten wij dan In de muizenval Maar die tijd nu is uit De wereld moet nu de waarheid weten en zal hem weten, meer of dat het België zal belie ven I Ten tweede, wij wisten niet, tot nu, dat het een goujaterie was een goujaterie die ze nog DIKWIJLS zul len mogea beleven, voortaan en een odleuse calomnle te schrijven Dat er 80 per cent Vlamingen aan 't front aan 't Belgisch leger stonden Dat al de bevelen, daar, door Waal- sche en Franschgeziode officieren gege ven werden Dttt wanneer, per ongeluk, een Vlaamschvoeleud officier een blauwe vogel waarachtig zijn Vlaamsche ge voelens mocht laieo blijken, hij dadelijk acuteruii vloog, of... weg voor goed Dat, wanneer Vlaamscne soldaten overgeioopen waren (om ue reilen uie iedereen nu kent) ae compagnie zeil vau die overioopers dadelijk met haar eigen bloed oneer njocsr uitwlsschen t... En, 't kluchtigste van al en dit toont hoe zeer die Bursseische kerels en die transkiijons den kluts kwijt geraken, zij aarzelen niet dit laatste punt te be twisten en te loge straffeu wat.... gene raals zeil o. m. tijdens het proces De Beuckeiaere bekenden. Heel raak, ten andere, antwoordde De Standaard aan La Metropole die hem er over aan viel (nr van 18/6/27) met den Franschen tekst zelf aan te halen van i* ordre secretdie dezen barbaarschen, wraak- rocpenden maatregel aan de legerover sten bevool En, ze zouden dan willen in Bruseel, dat wij zulk een land, waar zulks kan en mag geschieden, lief nebben of zwich ten 1 Het buitenland moet de waarheid we ten I 11 faut que le monde sache! zegde Bordier. He wel, HIJ ZAL 1 De Koningin bezocht officieel de stad Mcch-len, Zaterdag 18 dezer. «De Stan daard» sennjft in zijn verslag als volgt Als H M. op de Veemarkt verschijnt, wordt boven in het lokaal der Vlaamsche nationalisten een reuzenspandoek met het opschrift Amnestie uilgehaald. Als de wtêrHcnt zijn er de politie en de gendarmen bij. Zij dringen het okaal oinnen, stormen naar boven en scheuren het doek. En, een weinig verder schrijft hij nog Wanneer H. M. voorbij het Fron, terslokaal 't Guidenbnis schrijdt- wordt ui. ade vensters op Amnestie geroepen. Onmiddellijk is er de politie weer bij zij doet deuren en vensters sluiten en het lokaal ontruimen... Mag men de vraag stellen Is het woord amnestie dan een beleediging voor Elisabeth von Beleren Men zou dat wel graag weten, vermits men zinnens is, over heel het Vlaamsche land. voortaan, schijnt het, tdke- s n g üc K 'idngof o*- Koningin zich levers laat zien, langs HEEL den stoet, voortaan, steeds en voortdurend te roepen Amnestie Amnestie tot einde lijk onze moedige Koning en onze beminde Koningin het hoeren I Want, wij denken dat de Vlamingen het recht hebben dat te v. eten, eens en voorgoed, want, zoo wij althans meeoen, zouden z i. voor geen goed ter wereld, nunne zoo teergeliefd.- Koihgin, die, ze weten het aden, Vlaar.oeren er. zijn volk, zijn geloof en zijn taal, zoo Hartstochtelijk bemint, willen den schijn hebben te kwetsen I Over acht dagen, inet groot politiever- toon, is het parket binnen gevallen in bet lokaal Malpertuus, het lokaal der Ant werpsche Fronters I Volgens de bladen duurde die inval van 14,30 tot 17,30 u.: hij was geboden door den procureur ge neraal zelf, die opzettelijk van Brussel gekomen was. VoorwendselEen truter had over enkele dagen een getypten brief, naar het liberale blad Le Matin ü'Anvers ge zonden, waarin onder meer gezegd werd: Indien Borms sterft of gedood wordt in 't gevang, dan zullen de Belgische bla- den mei een rouwband verschijnen, dan is ook de koning en zijn lamilie er aan I De bladen melden dat de huiszoeking in Malpertuus zeer lang en zeer nauw- j keurig geschiedde. Veel documenten werden aangeslagen. U zult u afvrag -n wat hebben de docu vtn de AnUerpsche Frontparuj en haar ledenlijsten, haar kasb'»ekhouden. enz. te maken met... de spuiterij van een Hauwen tiuter Niets hoegenaamd. Zou het dan waar zijn, wat te Brussel verteld werd, dat de regeering in haar machteloosheid om den Vlaamschen vloed te stremmen, een wanhopige daad gaat begaan, met de hoop het Vlaamsche nationalisme door de terreur... dood te I krijgen nl. dat er onverwijld zou over gegaan zijn in heel het Vlaamsche land, tot onverwachten Inval In alle lokalen van Fronters of Vlaamsche Nationalisten, LIJK HET KAP EN UJK HET URAAN VLIEOT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Arra !||daar isgeen .specie van een wonder gebeurd, 't ls ne keer warm ge weest cu Stance heeft gesakkerd, koruent als ze was dat ze niet meer stoken moest zooals in den winter. Wie dat er in deze.dagen zeker niet moeten klagen dat zijn de boeren in de streken waar dat ze aardbeziën kweeken. Daar is fortuin mee te maken. Ik heb hooren vertellen dat een boetken dat enkele jaren geleden op een uur of dtie afstand van Brussel een hectare land had gekocht voor veertig duizend frank, dit jaar reeds voor meer dan zestig duizend frank heeft opgestreken voor de aardbe ziën van aat land. Geld verdienen is een weet Als gij dus geld wilt winnen, Dan moet gij ook maar de kweek Van de aardbeziëo beginnen. 't is maar spijtig anders dat ze soo duur blijven. Dat komt omdat er te veel ov« de grenzen wordt gevoerd. We zullen m dus maar een kruisken over maken gelijk we sedert den oorlog reeds over zooveü dingen een kruisken hebben gemaakt. Te Brussel en in andere plaatsen bestaat er een bevel dat de staminees om één uur 's nachts moeten gesloten xijn. Nu gebeurde 't dat de staminee van Wan nes Trulicgat om vijf minuten na den eenen nog open was. Twee agenten stap ten binnen en zeien aan Wanneswe we maken u een proces verbaai. En waarom datte, asteinbiiet, vroeg Wannes beleefd. Uw staminee moest om 1 uur ge sloten zijn, was 't antwoord. Ekskuzeer menu*ren, zal Wannes, ze was om 1 uur gesloten zooals het reglement het voor schrijft, maar daar staat nergens in t reglement te lezen dat ik om vijf minuten na den eenen niet mag opendoen. En de agenten mochten 't atstappen. Ais ge over de straat stapt, moet ge ook oppassen. Niet enkel voor deotomo- biels, niet enkel voor de kwaai honden maar voor de nieuwe aftasters. Wat zijn dat voor dingen vraagt Stance. Hawd, schaap, luister. Staf De Clercq heeft aan den minister van Financiën het volgende gevraagd Een bekend geneesheer te Brussel en zijn zoon, advokaat, gingen een winkel binnen waar men likeuren verkoopt. Ze deden daar een bestelling en toen ze buiten kwamen werden ze af getast door twee agenten van den fiscus, precies lijk de Dyitschers onder den oor log deden met de smokkelaars, ls het met toestemming van den minister dat derge lijke praktijken worden uitgevoerd zoo vroeg Staf De Clercq. De minister deed natuurlijk lijk Pllatus. Hij wascht zijn handen In onschuld maar hij heeft ver zekerd dat het niet meer gebeuren zou. Waaraan denkt gij Sjarel, vroeg madame Sjfie aan haar inan, die daar zoo diepzinnig zat te pelzen. Hewelvrouw, zei Sjarel, ik heb schrik van een ding f En dat is Wel, van levend begraven te worden als ik zal DOOD zijn. alsook bij alle bestuursleden der zelfde en de uitgevers of redacteurs hunner bla den I Want, wat ze vooral willen hébben, is de ledenlijst aller Fronters- of Vlaamacbe nationalisten-vereenigingen, ook bun kas boeken Ze willen weten wie Vlaamsch voelt in Vlaanderen en Vlaanderen steunt in zijn herwordlngastrijd, mst zijn pen ning I... Het wachtwoord weze dus overal In gucn enkel Vlaamaeh lokaal, bij geen onkel b«- atuuralld eener VI. v«r»«. nijging, bij g««n enkel r«. ilncteur vnn een Vl. blad mug nog eenlg document v«n beteekenla, vooral wen !eden- of *teunerallj«t tm vinden zijn. Waar ic berusten, hebben alleen een paar betrouwbare personen te welen. De Amerikanen schrijven hel op hun sleutelringen Prevention is better than cure. Voorkomen is beter dan nako men. En un homme averil en vaul deux I Zella zes. als ge wlit

De Werkman | 1927 | | pagina 1