NINOVE UIT ONZEN PIJLKOKER Ui'd!" ZONDAG 10 JULI Huiduitslag Huidwonden Vlaanderens Nood aan Zelfstandigheid deBeukelaar betoogenjalle Vlamin genalle§Vlaamsche Maatschappij enjjvan het|Kanton|in g voor-{algeheele|Amnestie UIT 'T LAND VAN WAAS VAN HIER EN DAAR De Belgische gezanten. Toen het Vlaamsche Volkstooneel de Vlaamsche kleuren ging verdedigen op het Internationaal tooneeltornooi te Parijs, blonk de Belgische gezant aldaar uit door... zijn afwezigheid. En wij vinden dit goed. Zoo ten minste leeren de Vla mingen België kennen. Het ware trou wens al te onbeschaamd dat de vertegen woordiger van een staat, die Vlaanderen onder voogdij wil houden, In het buiten land zou komen pronken met Vlaamsche pauweveeren. In de Vereenigde Staten van Amerika is de Belgische gezant ook al een bel- gisch broertje van zijn Parijschen collega. De «Gazette van Detroit» het pleit niet voor het blad brengt een brief van bedanking vanwege den aftredenden gezant te Washington, waarin deze het weekblad bedankt voor zijn vriendelijke medehulp. De brief is gesteld in het Engelsch. Wat wilt ge Nog liever Engelsch dan dat gehate Vlaamsch. De Rubensfeesten te Antwerpen. Ter gelegenheid der 35fr verjaring der geboorte van den grooten Vlaamschen schilder Rubens, richt het gemeentebe stuur zijner geboortestad een reeks schit terende feesten in, die zullen duren van 21 Juli (Belgische Feestdag) tot de Ant- werpsche kermis (13, 14, 15, 16 en 21 Augustus). De stad zal feestelijk versierd zijn, en een reeks tentoonstellingen wor den gehouden in de Musea en andere zalen, waar o. m. schilderijen van Rubens worden bijeengebracht uit het geheele land (uit musea, kerken, enz.), alsook de gravuren en etsen van den meester, en de bijzonderste reproducties naar zijn wer ken. Tevens heeft een tentoonstelling plaats van werken over Rubens en over het intellectueele leven van zijn tijd, en wordt in de Vlaamsche Opera een gioote academische zitting gehouden. Verder twee uitgangen van den Antwerpschen Ommeganck met vlaggestoet, uitvoerin gen van de Rubens-cantate door Peter Benoit, op de Groenplaats, enz. Het Hooger onderwijs in België. In een nummer van de «Moniteur des intérfits materiels» wordt een vergelijking gemaakt tusschen den offlcieelen steun dien het hooger onderwijs in Belgie en elders geniet. Belgiö besteed per jaar en per inwo ner aan de bevordering van kunsten en wetenschappen vijf frank t.t.z. min dan de Balkanstaten, die door de openbare meening zoo graag als minderwaardig worden aangezien. Wij besteden min aan de wetenschap dan Portugal, Spanje, Bulgarije, Servie, Joegoslavieen Grieken land, wij komen achter de Staten van Zuld-Amerlka en staan haast op denzelf den rang als de Staten van Klein- of Midden-AziC. De bevolkingsstatistiek in Frankrijk. De geboorte- en sterftestatlstiek over het eerste kwartaal van 1927 blijkt voor de geboortecijfers heel ongunstig. Het sterftecijfer over deze maanden overtreft het geboortecijfer met 32,252. Over denzelfden tijd In 1926 waren er 9091 personen meer geboren dan er stier ven. Ook het aantal sterftegevalffen op zichzelf is vergeleken bij dat van 1926 toegenomen. In 1926 stierven er in het eerste kwartaal 186,176 personen en in 1927 over dien zelfden tijd 221,827. Het aantal kinderen dat onder 't jaar stierf was voor het eerste kwartaal van 1926 16,474, voor dat van 1927, 18,987. Dè Nederlandscha Staat an de Vlamingen. In een rede gehouden op het laatste groot Nederlandsch studentencongres te Wageningen had de heer Geyl, professor aan de hoogeschool te Londen, het ook over de betrekkingen tusschen de Neder- landsche en Belgische ctaat. Het Ltu- vensch studententijdschrift brergt ons nu den tekst dezer rede, wat ons nu in de gelegenheid s'elt het voorstel van den heer Geyl onder de oogen te br^gen onzer lezers Het is een vergissing te denken dat de internationale zede en orde onze staats lieden zouden voorschrijven Belgiö te beschouwen als een staat gelijk elke andere staat, een nationale eenheid. Dat zou Immers indruischen tegen de werke lijkheid. Het bestaan in BelgiC van een Neder landsch sprekende bevolking, die voor haar Nederlandsch wezen een zware strijd te voeren heeft en van heel andere gevoe lens en ambities bezield is dan toonaan gevende Franschsprekende kringen, dat is een feit dat aan heel de wereld bekend is, en er is geen enkele interna tionale code die zou kunnen verlangen dat men er op het Plein moedwillig blind voor blijven zou. Trouwens, is die leer nog vol te houden sedert de heer Van Karnebeek ik laat daar met welk recht de Groot Nederlandsche gedachte en de Vlaamschheid van Antwerpen voor zijn verdrag te hulp riep Behalve dat heel r cente, wil ik ook eens een ouder precedent aanhalen. In 1598 kwam er te Brussel een vergadering van de Staten Generaal der aan Spanje onderworpen gebleven gewesten bijeen. Zij besloten zich tot de Staten-Generaal in Den Haag te wenden,om vredesonder handelingen op touw te zetten. De brief, waarmee men zich tot de Noordelijke Staten-Generaal wendde, werd in het Nederlandsch gesteld volgens een ietwat klaaglijke opmerking van de Henegouw- sche afgevaardigden in hun rapport aan de Staten vau die provincie, namen de Staten-Generaals van het Noorden sinds eenigen tijd geen kennis meer van Fran- sche stukken hun vanwege de Zuidelijken toegezonden. Ik geef dit maar als staaltje van wat de Staat zou kunnen doen om van zijn eer bied voor de taal, die wij met de Vlamin gen gemeen hebben, te doen blijken. Ik houd het aan onzen nieuwen Minister van Buitenlandsche Zaken voor als wat het symbool zou kunnen worden van een levende, moderne, democratische politiek Een politiek, die zou durven breken met vormen en zich zelf zijn. Heeft het uur voor zoo'n politiek niït geslagen lei n'entrara plus... Met den wapenstilstand had de nor male Belg een patriotischen zonneslag gekregen. In de handelswereld had men zelfs plaatjes laten drukken, waarop in driekleurige letters vlamde de dreigende verklaring lel n'entrera plus aucun pro- duit allemand. Hier zullen geeo Duitsche produkten meer worden verkocht. Helaas, duren is een mooie stad. Verleden week kon men in één enkel nummer van de «Koelnische Zeitung», het te Keulen verschijnend dagblad, niet min dan dertig aankondigingen lezen, waarin de hotelhouders der kust de schoonheden en geriefe'ijkheden van het Vlaamsche strand ophemelden. Goed zoo De Gevaert-fabrieken te Oude-God geven op 11 Juli betaald verlof aan haar personeel. Maar zij doen nog meer zij richten dien dag, te 2 uur 's namiddags, een kunstfeest in, dat gehouden zal wor den in de Feestzaal van den Dierentuin. Tevens zal aan het personeel gelegenheid worden geboden om gratis den Dierentuin met hun gezin te bezoeken. Nog niet braaf genoeg. De katholieke Associatie van Brussel, vulgo Patria, heeft vergaderd. Dit is niet buitengewoon en heeft geen belang. Wel Interessant om te vernemen was de uitla ting van den heer Crokaert, die, naar aanleiding van de toenadering tusschen de véTSchillende fractiën in de katholieke staatspartij, verklaarde dat de verzoening met de democraten, t.t.z. met de heeren Vergels, Van Dievoet en Carnoy, voorals nog niet mogelijk is. Waarschijnlijk zijn voormelde vlaam sche belgicisten nog niet tam genoeg. Zoo kunnen wij ons voorstellen wat er van hen in Vlaamsch opzicht nog zal te verwachten zijn den dag dat Patria zal ooideelen dat de tijd der groote verzoe ning zal zijn gekomen. Fransche propaganda. Toen het militair «akkoord» afgesloten werd tusschen Frankrijk en België heb ben sommige Vlaamsch-Belgicistlsche politiekers ons willen diets maken hoe onschuldig dit akkoordje was Den dag dat onze Vlaamsche jongens zullen bloe den, dat mischlen onze steden en dorpen zullen worden gebombardeerd met gas bommen allerhande, zal het die «staats lieden» duidelijk worden hoe kortzichtig zij zijn geweest, door toe te laten dat een akkoord werd gesloten, krachtens het- welke wij in een oorlog voor zuiver-Fran sche belangen kunnen gewikkeld worden. Intusschen laten de Fransche bladen geen gelegenheid voorbijgaan om te ver kondigen dat In den naasten oorlog (zou dat weer de laatste zijn «de twee be vrlende naties nogmaals bet heil der wereld zullen helpen verzekeren». Luister maar wat de Fransche «Gaulois» schreef naar aanleiding van de Universiteitsfees ten te Leuven Dank aan die ontelbare begiftigers, die grootendeels niet naai Leuven zullen kunnen komen, maar die, het weze in de stilte der afzondering of in het rumoer der steden, zullen trillen van vreugde Bij zich zelf zullen ze zeggen, dat ze i iet alleen de zaak van België hebben gediend, maar ook die van Frankrijk en van het Fransch Belgisch verbond.de zaak van de eeuwige vriendschap tusschen de twee landen die door den vijand verwoest en geplunderd werden. Zij zullen zeggen dat moesten in een nabije toekomst nieuwe en ernstige gebeurtenissen de heele wereld doen schrikken, de twee beviiende naties als één man zich zouden te weer stellen tegen het Germaansche gevaar om zoo doende het heil der wereld te helpen ver zekeren. Natuurlijk is het officijeuse Fransche agentschap er als de kippen bij om dit artikel rond te bazuinen. Onbegrijpelijk is echter dat de «Stan daard» zulk zuiver politiek artikel over neemt zonder toevoeging van eenig commentaar I dadelijk verzachting en spoedige genezing door PUROL Doos 4 en 7 1/2 frank, Tube 12 fr. In alle Apotheken. LIJK HET KAF EN LIJK HET ORAAN VL1EQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Het regent, Het regent, De pannen worden nat, Daar komen drie boerinnen aan, Ze vallen op hun g... Hewel, ge zoudt er wel van op uw ach terwerk vallen. Is me dat een zomer, 'k Heb van nen sterrekijker van 't sterre- kijkerskot te Ukkel hooren vertellen dat het hier in den Belgiek zoowat 270 dagen per jaar regent. Geen wonder dat de para- plumarsjangs en de menschen die imper- mermejabels verkoopen allegaar rijk worden. Rijk worden dat is anders maar een weet. Alfons Deklingel liet briefkens drukken van een loterij. Daar waren hon derden prijzen te winnen en schoon prij zen, zooals villa's en oto's. Maar toen Fons veel briefkens had verkocht, zei hij salu en de kost en de wind van achter en hij trok de wijde wereld in om te gaar proflteeren met de centen van de onnoo zeiaars. De politie zoekt hem op maar ze kan misschien nog lang zoeken wat be wijst dal die Fons precies van de stom sten niet is. De mannen van den Belgiek be ginnen te zien dat ze de eene stommig heid na de andere uithalen met de Vlaam sche nasjonalisten te vervolgen en stok ken in de wielen te steken. Dat is natuur lijk olie op het vuur en al 't geen wat ze daarmee behalen is dit Ze maken met hun gevloek En gesakker Veel lauwe, flauwe Vlamingen wakker. Want 't moet al een heele schobbejak zijn, zoo iets van nen echten zeep, die niet voelt dat zijn volk wordt getrapt en vervolgd omdat het zijn recht vraagt. Zijn rechtniet met stukken, Niet met brokken, Zijn recht, zonder bukken, Onverschrokken. Zijn recht, door koningswoord beloofd En langen tijd geloofd. Zijn recht, het recht ook van zijn tale Zooals de Walen Hebben vrank en vrij hun recht. Hun recht en niemands knecht. Da knecht van boer Appels te Has selt, heeft de dochter van dien boer met een riek levensgevaarlijk gewond, omdat het meisken met hem niet naar een dans zaal wou gaan. De jongen was jaloersch en jaloezie dat Is een verdomde leelijke plaag waardoor er veel malheuren ge beuren. En da dansmeesters van verschil lende groote steden zijn te Brussel in kongres geweest en de dans voor 't vol gend seizoen dat zal zijn de Singolola. 't Schijnt dat het zoo iets is als een apen dans. Intusachan dansen onze centen de schatkist in door de kontribusles. Wat doen ze met al dat geld, vraagt Stance, die vandaag tot nu toe gezwegen heeft als 'n mossel Onze schuld betalen, vrouw, want de Belgiek zit nog altijd leelijk in 't krot. Twee kooplied n hadden op de markt hooge woorden. Gij slimmerik, zei de eene, ik zou u verkoopen waar ge er zelf bijstaat. Dat geloof ik, antwoordde de andere, goede waar is seffens verkocht, maar probeer dat eens met uw eigen. Vader, zei Mieken, wanneer gaat ge mij nu geld geven om een nief kleed te koopen Naaste vyeek, zei vader. D. t hebt ge mij gepasseerde week ook ge zegd, antwoordde Mieken. Ja, dat weet ik, sprak vader, en dat zal ik naaste week weer zeggen, want ik ben niet van die soort mannen die vandaag dit en de andere week dat zeggen. Vriend, zei de halvekaat tot een werkman, ik kan uit uw pioces niet wijs worden. Maar meneer de halvekaat, sprak de werkman, 'k heb u toch alle be wijsstukken gegeven. Ja, dat weet ik, sprak de man van 't woord, maar de voor naamste stukken ontbreken. Welke dan vroeg de werkman Wel, de vijf frankstukken. Ter geleecnbEld der Academische feesten te Leuven werd namens bet Vlaamsch Hoog- studentenverbond te Leuven, en namens de katholieke Vlaamsche Oud hoogstudenten bonden der onderscheidene Vlaamsche pro vinciën, aan al de algevaardigden dervreein- c'e Universiteiten volgend memorandum toegezonden, dat terzelvertljd In het Neder landsch, het Engelsch, het Duitsch en het Fransch verscheen. Een hartgrondig bravo voor het Studen tenverbond, dat deze plechtigheid niet heeft willen laten voorbijgaan zonder de aan dacht der geleerde wereld te vestigen op onzen Vlaamschen ontvoogdingsstrijd. De toestand in België In hei leven van de volkeren, zoowel als in dat van de individuën, speelt wat men noemt, het verworven of voldongen feit, le fait accompli een groote rol. Hoe vaak hooren wij niet in het particu liere levende grootste onrechtvaardigheid bemantelen en goedpraten met dat stop woord I Is dat een reden om de eischen van het recht in te trekken voor zulk feit? Velen zullen op deze vraag ontkennend antwoorden. En Indien dat antwoord geldt voor het particuliere burgerlijke le ven, hoeveel te meer zal het voor het le ven van het volk in zijn geheel, voor de gemeenschap gelden In België wil men den eisch om recht en zelfbestaan van een volk begiaven order den loop van historische toevallig heden, die men voldongen noemt en die een volk, het Vlaamsche, verhinderd heb ben in politiek en maatschappelijk opzicht tot zijn volle rijpheid te geraken. Maar Meneer de inspecteur was in de school gekomen en stelde een vraag aan Janneken Tops, maar Janneken Tops kon niet antwoorden. Vindt ge die vraag zoo moeilijk vroeg de Inspecteur. De vraag niet, zei Janneken, maar 't antwoord. Madame Spiegels kioeg er over aan haar melkboerin dat de melk toch zoo dun was. ja, madame, antwoordde de melkboerin, maar wat wilt ge er aan doen nu in der. zomer drinken de koeion zoo veel water. En die fransche vliegers, Nungesser en Coli, die enkele maanden geleden over 't groot water vlogen, zouden nu In Ame- ka door Je rood-huiden zijn gevangen ge nomen. Zoo zeggen de groote gazetten, maar ze liegen dikwijls en veel. Maar wat dat er niet gelegen is, dat is dat er verleden week 'n zonriieklips is geweest. Spectator heeft er niemendalle van gezien want hij deed nog dodokens en Stance die al te been was heeft er niet naar gezien. Stance had een wijs woord toen Spectator vroeg of dat zij de zonne- klips had gezien. Spectator, sprak ze zoo voor de Vlamingen is 't reeds jaren en jaren zonneklips, want de zon der ge rechtigheid heeft voor hen nooit gesche nen zooals 't behoort. En daarin heeft Stance groot gelijk. Zoo is het een dommigheid van meneer den minister van den vapeur, de afsluitingsbareelen af te schaffen aan de ijzeren wegen. Menschen 1 Mei schen I wat zijn daar al veel malheuren mee ge beurd. Nu weer te St Trulden, waar ten zekere Darman met zijn oto in stukken is gereden. En zoo gebeuren er alle dagen nieuwe malheuren. BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard Jaloersch rijmt met boersch en Steven Raapzaad was van boerenafkomst en zooals veel boeren doen draalde hij een stuiver tweemaal om alvorens hem uit te geven. Dat Is geen gebrek, zegt Stance, die weet wat de pruimen kosten. Nil dan boer Raapzaad ging met zijn twintig jarige dochter op reis. In de statie las bijkinderen op den arm gedragen betalen geen reiskaart. Als 't zoo is, dacht boer Steven, dat is weeral zooveel gewonnen en hij zeihier Treze en nam Treze op den arm en droeg ze zoo 't kon vooi in. Als da Vlamingen slim waren dan zouden ze meer denken aan het woord van minister Vandervelde het is geen schande Vlaming te zijn, maar het is een ongeluk. Hewel, tegenwoordig begint het er op te trekken als of 't een schande is ook. Zoover heeft de franskiijonsche pers het reeds gebracht met haar gestook, dat bij een deel der bevolking het woordje Vlaming reeds iets beteekent dat minder waardig is, zoo iets van drie ellen voor nen frank, 't Is maar als dé Belzlek in gevaar is, dat het Vlaamsch bloed van tel is. Goed onthouden, menschen, goed onthouden. Zoolang ge kruipt, Vlamin gen, zijt ge van de goei I Een goede raad voorde Juffers die hun trouwkostuum willen koopen Nievers beter dan in de Groote Kleer- raagazijnen St Jozef, te Sottegem. Ik wou dat het hier was zooals i Spanje, zei Tistje Kwak tot zijn vrie d Balder. In Spanje daar werpen de meis jes met bloemen naar de jongens. O zti Balder, mijn vrouw werpt naar mij ook soms met bloemen. Is 't waar? vroeg Tistje. Ja, zei Balder, maar't ergste is dat de bloem nog in den bloempot zit. Dus, ge begrijpt, he I Sessa I zegt Stance, de vrouwen heb ben 't weer ne keer gedaan. Och Stance ge weet wel dat het zoo kwaad niet is ge meend. Daarmee is 't epistel uit. Een plezierige Zondag zonder regen wenschi Spectator Snupfe^ator Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Miqraina Apotheek JUUL L1EVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove hier ook wordt de schare talrijker van hen, die weigeren te bulgen vooreen feit dat zij alleen van tijdelijken en toevalli- gen, geenszins van eeuwigen en nood zakelijken aard beschouwen. Welk is de toestand Er bestaat een Belgische eenheidsstaat. Er bestaan een Vlaamsch en een Waaisch volk, die men samen in dat staatsverband tot een onna tuurlijk staatsvolk wil versmelten. Dat de Walen zich daarmede tevreden stellen, is alleen hieraan toe te schrijven, dat in België de Vlamingen door een stelsel matige verdrukking gedwongen zijn hun eige.i aard op te geven om zich naar dien van een andere natie, de Fransche, te schikken. Maar zelfs bij de Walen begint men hoe langer hoe meer in te zien, dat de nivelleering van twee volkeren tot een onnatuurlijke, de Belgische natie, een verarming voor belde volkeren, Vlamin gen en Walen, als gevolg heeft, omdat zulke nivelleering aan geen enkele geeste lijke werkelijkheid beantwoordt. De Belgische Staat is van zeer jongen datum. De revolutie van 1830 is geens zins een volksbeweging geweest. Ze ont stond vooral onder den druk van een groepje Franschen, verfranschte Brusse laars en Luikenaars, die het ordewoord voor hun opstand ia Parijs en in de krin gen van het Fransche liberalisme haal den. Wel hebben de enkele leiders van de muiters in 1830 het Vlaamsche volk als een gewillig werktuig kunnen gebrui ken voor hun doeleinden, die waren de totale verfranschlng en de opslorping van België door Frankrijk, in de opvat ting van sommigen onmiddellijk, geleide lijk in die van anderen. ('t Vervolgt). I2SINT NIKLAASI M lvlaam»ch Leven. Op Zondag 10 Juli herdenken we de Groeninghe zege en stellen onze herden king in het teeken van amnestie. Om 21/2 uur optocht. Samenkomst aan ons lokaal Drie Linden De gekende Herman Backaert har monie luistert den optocht op. Vlaamsche nationalisten het is dringende plicat aan wezig te zijn I Niemand mag ontbreken, er zijn geen redenen om afwezig te zijn. Na den optocht meeting, spreker Amedée Verbrugge, gemeenteraadslid, Bazel, 's Avonds gezellig samenzijn. &.11 Juli. Luisterrijk kunstfeest onze le den en kennissen aangeboden. Begin om 7 1/2 u. stipt in ons lokaal Drie Linden. ^Feestwijzer Zang, voordracht, ultgal- mingen, opvoering van Vorstenplicht van Nestor De Tiére. Feestrede door den heer R. Trio, van Hoboken. Verloting der prijzen van het lljuli- fonds. ^Vlamingen bevlagt uwe huizen met de de Leeuwenvlag Ijj Leve Vlaanderen liLi33É IfcLeve Borms - V-jja Leve dèj martelaar Herman Van den Reeck I Het Bestuur. uiaamscne Toeristenbond-Tak st. niklaas. s^Zondag 17c Juli, deelname aan den James Wealdag te Brugge. Zie hier over het bondsorgaan Toerisme van ln Juli). Vertrek om 5,14 uur. Bij vol doende belangstelling wordt een groep- reis ingericht. Inschrijven tot 10Juli bij den afgevaardigde, Hemelaer'str. 2. Deel- nemingsprijs (trein, miadag- en avond maal) 40 fr. In Brugge hebben de V. T. B.ers dien dag vrijen totgang tot de Musea en kerken op vertoon hunner lid- kaart. Zondag 7" Oogst, waterreis naar Vlis- singen. Bezoek aan Middelburg. Deelne- mingskaarten kunnen vanaf heden aan gevraagd worden bij den algevaardigde. (Prijs 15 fr.) STEUNLIJST. Volg mijn voor beeld A. V. P. 5 00 Lichting bus lokaal 27,00 Edgar Morel 5 eensOm juist te zijn 45 eensGeef het niet (Adhewar) 0,50 't Is aftruggelarij 0,50 't Is gesto len 1,00; 1 Pillekenkaad 0,50; Omdat Edgard Moul Margriet (hun abonnement) niet wil bttalen 2,00 Dat 's serieuze klap 0,20Om Jat Alors altijd ruzie zoekt want hij schrijft over strijd »-makkers 2,00 Omdat Alois ook nen nalven frank gaf maar 't was 5 centiem 0,50 Omdat Adhemar nen halven stuiver gaf maar 't was 5 centiem 1,00 Alois nog 0,50 Die nen velosleutel verloren is kan hem be komen bij onzen vriend Pol Vergauwen 0,50 Het koordeken is er nog aan 0,50 j Zoo een kroon aan jef Verschelden 0,50 Lichting bus (4-7-27) 9,00 Gezongen bij A. Vermeulen door A. De Smet 5,50 fr. PIANOLA. Van vieren 3,50 Over schot 0,50 fr. MLada. In zitting van Vrijdag 1 Juli werd, met 6 stemmen tenen 4 volgende motie voor Amnestie aangenomnn. De gemeenteraad van Lede in vergade ring van Vrijdag 1 Juli dringt bij den Voorzitter der Kamer aan het ter bespre king brengen van het wetsvoorstel van algebeele en onvoorwaardelijkeAmnestie. GYSEGEM Op voorstel van onze trouwe vrienden onder leiding van den verdienstelijken schepen en strijdgenoot Van Limbergen drukte degemeenteraad van Gysegem den wensch en den eisch voor algemamnestie. Goed zoo vrienden. t - - Kfcï&j jjDenderleeuwjy j&Ë&H, ^Heden Zaterdag allen naar het 11 Julifeest in de zaal van 't Front Zondag 10 Juli gaan wij met ons mu ziek naar Ninove, naar de amnestiebe- tooging. Vertrek met den trein van 4,30 u. in Denderleeuw en Iddergem. Alleman moet mee I Maandag 11 Juli, om 9 uren 's avonds, komt Staf De Clercq spreken in de zaal der Verbroedering. Socialisten en katholieken worden ver wacht. Reis Blankenberghe. Onze reis naar Bla kenberghe met ons mu dek is wonderwel van stapel geloo pen. Onzen muziekleider en muzikantei halen eer van hun werk. Onze vriende zijn dan ook door honderden menscnen rond den zeedijk toegejuicht voor hun prachtig concert. Typisch voorvalOns mannen waren door het stadsbestuur gevraagd bij het eindigen van hun concert, den brabelson te spelen, hetgeen door ons muzikanten geweigerd werd na onderhandelingen met het nationalistisch gemeenteraadslid van Blankenberghe, werd de brabelson vervangen door Vlaanderen en een krachtige Vlaamsche Leeuw», door dui zenden menschen toegejuicht. Na het het concert dankte het stadsbe stuur ons Volksmuziek en gaf voor be looning de som van 1000 fr. welke de naaste jaar op 1500 fr. zal gebracht worden. Alle finantieele inlichtingen worden be rudwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 Verleden week, Vrijdag, zijn de zittin gen van den Provincieraad van Oost- Vlaanderen begonnen. Ons mannen zul len er hun best doen voor het welzijn van onze provincie en gemeenten. Schepen De Bruyne heeft ook een ondervraging ingediend over den wantoe stand in Denderleeuw, 't Zal er stuiven dien dag in Gent. Tot groot verdriet van 't kanton Ninove is M. Jan ter zitting niet meer versche nen. Boldersmaatschappij De Zonnebloem bii Ch. Collyns te Leeuw brug. Zondag over acht dagen heeft de janr- lijksche kermis prijstolling plaats gehad. Veel volk zooals gewoonte en welgelukt feest. De strijd is oprecht broederlijk maar hardnekkig doorgevoerd. Het is onze oude beroepsboldef Romanus Van Nleuwenhove (Mergsken) bijgestaan door zijne vier maten Vyverman Désiré, Ch. Moens, Alf. Van SchanüevijL en Adolf De Berlingen die na een allerprachtigsten kamp de overwinning heelt behaald op de ploeg Dienus Vyverman (D'Haeseleer Jozef, Vyverman Hendr., A. De Waele, Van Isterdael Ch. MuM b^Konmgbolling. gj Üe koningbolïir.g belooft dit jaar prachtig te zijn. 80 leden gaan in 't strijd perk voor het koningschap (op 21 Juli). Opdat eene geldplaatsing voordeelig weze, hoeft gij eerst en vooral gewaarborgd te zijn door de zekerheid dte de Bank oplevert. ^De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij is de filiaal der Société Générale de Belgique, te Brussel, dewelke de machtigste bankinstel ling Is des lands en die meer dan honderd laar bestaat. Rekeningen op zicht2,50 3 Halfmaandelljksche rekeningen tegenw. 4,50 JüStorting op 5 Jaar met gemak van terugtrekking 6 °/0. i*//2 bewaarnemlng van tltelsMSi.. jOSuS De Banpue Centrale de la Dendre heeft 35 bijhuizen ln onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullentverschaft worden. Denderhoutem tt^ii Viering Guldensporendag. Op Zon dag 17 Juli richt onze pas gestichte vrou wenbond een feestavond in tot herden king van de 625e verjaring van den Gul- densporenslag. Om 4 u. kotfiepartijtje aangeboden aan onze vrouwelijke parujgenooten. Daarna voordragen, zang, aangename verrassin gen. 's Avonds.te 6 uur gezellig samenzijn gevolgd van een PRACHTIG BAL. Strijdmakkers, houdt dien Zondag vrij, alien naar de Volkswil 1 Het Bestuur. BANKJDE VOLKSWIL. Van heden afjzullen in afwachting dat t bankgebouw in orde komt, alle stortingen, leeningen, bankverrichtingen, enz. ont vangen worden ten huize van A. Ysebaert. 's Zondags van 8 tot 11 uur, door O. V. d. Speeten. Donderdags van 8 tot 12 uur door A. Ysebaert. Men zegge het voort. OKEGEM Feestviering van 11 Juli. Vlamingen van Okegem, op lld« Juli aanstaande om 7,30 's avonds, herdenken wij in 't openbaar het groote feest onzer voorvaderen Het Gulder sporenfeest van 1302. Te dier gelegenheid zal er een stoet door de bijzonderste straten van het dorp trekken. Op de dorpplaats zal er gespro ken worden door den heer Bert D'Haese uit Geeraardsbergen. Daarna gezellig samenzijn in de zaal door al de deelnemers, Er .zal gezongen, gedeklameerd en gespeeld worden. Kor tom het zal een aangenaam innig feest zijn, een waardige herdenking onzer moedige vrije voorvaderen waar alle be wuste Vlamingen van Okegem zoowel vrouwen als mannen deel moeten aan nemen. Dus ''rouwen, mannen en vrije jeugd van Okegem, allen op post Maandag 11 Juli, om 7 u. 30 zeer stip op de plaats bij Alfons Van Eeckhout. Wij verwachten U in groot getal. HET KOM1TEIT J. Agneesens, Osc. Agneesens, G. Van Eeckhout, Alb. Van Eeckhout, J. Bae- yens, Ern. Wittenberg

De Werkman | 1927 | | pagina 2