De Vlaamsche Leergangen Eene Week in de Kamers UIT ONZEN PIJLKOKER Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 aan de Leuvensche Hoogeschool deBeukelaar Uit den Wanmolen LdERftnAn S6" Jaargang, N' 2518 WEEKBLAD Zondag 17 Juli 1927 Da Waarheid la ona wapen Rechtvaardigheid ona doel Stichter Pieter Daena PRIJS ABONNEMENTEN per nummer Per jaan- 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. On m Ij op roorhaad betanlbsna >fciv) abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1E HoofdopetellerK. L. Van Opdenboach, Volksvertegenwoordiger. Postchek93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volkaver heffing 21, Onderwij «straat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men rich ten bureele. PRIJS per nummer De herdinklngsfeesten le Leuven heb ben nogmaals dt- aar,uaght van Vlaande ren gevestigd op den toestand der Vla mingen aldaar. Vóór de eerste maal, wij hebben reeds gelegenheid gehad om dit feit te onder lijnen, heeft men onze taal een beschei den plaatsje, het plaatsje van het arme familielid, ingeruimd op deze plechtig heden. De hoogste Overheid der Universiteit heeft haar inzicht te kennen gegeven om aan de Vlamingen een volledig hooger onderwijs in eigen taal te verzekeren. Ongetwijfeld zijn dit feiten van meer dan gewone beteekenis. Wij zien nu nieuwsgierig uit naar het nieuwe Academisch jaar. Wij verwachten dat op de openings plechtigheid in de Au'a het Nederlandsch zal vertegenwoordig zijn, en dat het Nederlandsch tot officieele taal der uni versiteit zal worden uitgeroepen. De Nederlandsche colleges zullen voortaan in het Nederlandsch medegedeeld worden in het programma boekje, evenals de be richten, die er in staan afgedrukt. De reglementen, de inschrijvingen zullen voor de Vlaamsche studenten in het Ne derlandsch gebeuren. De afroeping van de uitslagen der examens zal in het Ne derlandsch gebeuren en de diploma's zul len in onze taal woiden opgesteld. Men zal er op waken dat tenminste één secre taris der universiteit goed Nederlandsch kenne, zoodat wij van de bespottelijkheid van kromme Nederlandsche teksten ge vrijwaard worden. Het Vlaamsch Studentenverbond heeft aan de vreemde afgevaardigden, die de feesten der Universiteit met hun aaawe- zlgheld vereerden, een memorandum toe gezonden over den Vlaamschen strijd voor zelfstandigheid. Laten wij hopen dat zij ons ook op de hoogte brengen van den feitelijken toe stand der vervlaamsching. Op dat gebied zijn pas de eerste stap pen gezet. In de candidaturen is reeds heel wat gedaan, maar vergeleken bij de indruk wekkende massa der fransche leergangen is het aantal Vlaamsche colleges toch nog zoo kleiar De vervlaamschlng heeft om zoo te zeggen nog niet haar intrede gedaan in bet doctoraat der geneeskunde. De voor naamstecursussen der rechtsfaculteit wor den nog steeds enkel en alleen in het Fransch gedoceerd. Het hooger gesticht voor wijsbegeerte, de school voor opvoed- en zielkunde, de speciale en niet-verpllchtende colleges, de archeologie en kunstgeschiedenis, het hooger handelsgesticht, het licentiaat en het doctoraat in fiscale wetenschappen, de studiën van candid aat notaris, de the ologische faculteit, om zich bij enkele voorbeelden te beperken, zijn nog volle dig of haast volledig fransch. En met den Vlaamschen geest van te velen onder die Vlaamsche professors is het ook al deerlijk gesteld. In heel de geneeskundige faculteit te Leuven is er geen professor die medewerkt aan de Vlaamsche Wetenschappelijke Congres sen of aan het Vlaamsch geneeskun dig tijdschriftAI die Vlaamsche professors worden te.ens belast met het houden van Fransche colleges, met het erbarmelijk gevolg dat haast geen enkele dier p:ofe8soren onberispelijk Nedclands kent. Gedurende de jaren die ik aan de Universiteit heb overgebracht, heb ik maar éen professor gehad, die fatsoenlijk Nederlandsch sprak Men heeft al te vaak den indruk dat als leldregel bij de benoemingen nog steeds de vorm van ex-minister Nolf Vlamingen, maar geen Vlaamschgezin- den opgeld doet. X. Dinsdag 5 Juli. Voor 1 uur 45 aangekondigd, begint de vergadering zooals naar gewoonte, alleen maar te 2 uur. Op de dagorde ver scheidene begrootingen, onder meer die van ontvangsten en uitgaven voor order. Eerst dezen morgen ontvingen de volks vertegenwoordigers het verslag nopens deze kwestie. Degenen die vroeg van huis vertrokken, alsmede degenen, die laattijdig hun briefwisseling krijgen, heb ben alleen kennis kunnen nemen van dit verslag in de Kamer. Staf De Clercq be klaagt zich over dergelijke onregelmatig heden. De voorzitter geeft hem gelijk maar aangezien niemand aandringt om de discussie te verschuiven, wordt ze voort gezet. Minister Wauters verdedigt de begrooting met een zekere levendigheid, die we bij hem zien alleen in de lastige gevallen. De critiek is tamelijk vinnig toch verloopt alles a la douce Komt aan de beurt de begrooting van Zeewezen, Posterijen, Telegraaf. Tele foon en Luchtvaart. De meeste Kamer leden hebben niet bemerkt, dat de be grooting van Spoorwegen achterwege bleefdeze zal alleen worden besproken wanneer de Nationale Maatschappij haar jaarverslag zal hebben overgelegd op het bureel van de Kamer. De eerste spreker, Staf De Clercq, heeft dat wel bemerkt en wacht er zich voor die kwestie aan te raken. Gespannen en schrikkelijk raak is zijn critiek over de achteruitstelling van de Vlamingen in de verschillende dien sten. De Kamerleden luisteren met de grootste aandacht, te meer, omdat Staf flink gedocumenteerd is. Als Staf gedaan heeft, komt een geweldig incident. De tweede spreker is Blavier, die is niet daar. Een deurwaarder gaat hem roepen in afwachting spreekt de voorzitter over wat anders. Inmiddels is Blavier geko men en de voorzitter geeft hem maar da delijk zijn spreekbeurt. M. De Clercq vraagt het woord voor een terugroeping tot het reglement. De voorzitter meent, dat het gaat om dat Inwachten en oproepen van M. Biavier en wil het woord niet geven. Staf houdt aan en wil zich niet neerzetten. De Clercq wordt tot de orde geroepen en krijgt dan dadelijk het woord over die terugroeping. Als de voorzitter hoort, dat Staf het heeft over de niet-behandeling van de begroo ting van spoorwegen, die niet op de dag orde staat en waarover dus ook niet mag gesproken worden, betreurt de voorzitter zijn driestheid. Hij trekt de terugroeping tot de orde dadelijk in en verzoekt de ingeschreven sprekers zoo mogelijk dat punt niet aan te raken. M. Blavier lapt dat verzoek aan zijn polevieën en spreekt over spoorwegeo. Go Idank Deze maal in 't Vlaamsch. Als M. B'avier over spoorwegen spreken mag, dan mag ik het ook, zegt De Backer, en hij hekelt ferm de heele administratie van de Nationale Maat schapij. Ook de mHmalisten brengen tegenover de houding van het hooger be stuur tegenover de Vlamingen scherpe critiek uit. Heb geen schrik, M. de Minister, lacht Stafseffens zal ik alleen staan om tegen uw begrooting te stemmen Inderdaad, de begrooting wordt aan genomen met 5 stemmen tegen 1. Er waren dus zes volksvertegenwoordigers aanwezig als de groote moment was gekomen. Even vinnig, geweldig zelfs, is de be spreking over het sluitingsuur der open bare gelegenheden. Er worden uitzonde ringen gevraagd voor O etende, Blanken- berge en Spa voor Brussel, Antwerpen, Luik, Namen en Dlnant. De discussie is vrij hevig. De verdedigers van de man nen en wijven van 't nachtplezier en 't laat rommedoezen, komen met zonder lingeargumenten aandragen. Dat brengt de Kamer die zeer talrijk is in een eenlgsrins plezierige stem ming. Na het voor en het tegen te hebben gehoord, wordt er gestemd. Alles wordt verworpen met overgroote meerderheid. Blijft alleen staan sluitingsuur het heele land door te 1 uur 's nachts Delvlgne (s.) spreekt over de recht vaardige en genereuze wijze, waarop de werklui van de spoorwegen worden afge dankt. P. De Bruyn (s.) vraagt om de overtol lige werklieden van het ministerie van oorlog te behandelen als die van de spoor wegen bij de afdanking. Deze interpellatie is alleen maar een socialistische lol. Te 7 uur 15 zijn ter Kamer 6 leden. Woensdag; 6 Juli. Woensdag voormiddag, te 10 uur is het openbare vergadering. Aan de dagorde 11 verdragen, af te sluiten met vreemde landen met Zwitserland, Denemarken, Esthonië; ander betrekkelijk de veepest, de alcoholhandel met Amerika, de wet op beroepsziekten en arbeidsongevallen, het verkoopen van opium, enz. In een loopke is 't daarmee geklonken, 't Zijn overigens maar formaliteiten en de dertig aanwezi gen bekommeren zich weinig om al dat gedoe van Genève, dat alleen handhaven wil wat al bestaat. Komen daarna drie kleine wetsvoor stellen, waarover tamelijk langdradig wordt gesproken, namelijk over de spoor wegverbinding in Congo, over de belas tingen voor motorvoertuigen en over die over de vertooningen en vermakelijkhe den. De minister paait met schoone woor den en beloften; maar de Kamerleden laten zich niet vangen en beweren dat de agenten van den fiscus NOOIT rekening houden met de beloften van den minister, maar streng de wet toepassen. Dat wordt een netelige kwestie en als het 12 uur is, sluit de voorzitter. Een tamelijke lange en soms hevige discussie wordt ingezet over de laatste maatregelen in zake het statuut van ae Nationale Maatschappij der Buurtspoor wegen. In een steinntltig aangaande het samenstellen en de bevoegdheid der pari taire commissies wordt de voorkeur ge geven aan den tekst van de regeering tegen dien van M. Van Isacker. De libe ralen stemmen aitmaal, op enkele uitzon deringen na, met de socialisten en de VI. nationalisten. Tamelijk verwant ea vinr.ig is de be spreking over de wedden der gemeentelij kc bedienden: de minister houdt aan het voorstel door den Senaat gestemd en dat iets geeft in afwachting dat de wet worde verbeterd. Bij een stemming over een amendement.dat de regeeringsvoorstellen op zij duwt, geraakt de minister in de minderheid. Over het geheel zal morgen worden gestemd in tweede, lezing. De be vordering tot het bouwen van nieuwe wo ningen, door kwijtschelding van grondbe lasting, wordt aangenomen. 't Is bij 6 uur en er wordt overgegaan tot het hooren van twee Interpellaties zonder belang. In de eerste eischen de drie socialisten, dat bij de afdankingen in alle departementen hetzelfde regiem worde toegepast, dat geldt voor de werk lieden der spoorwegen I Die menschen leven en tieren dus op afdankingen De tweede gaat ovet het niet afleveren van ringen van zekere duivenbonden. De Nat. Bond der duivenmelkers heeft het monopolium en zal dat houden dat is het besluit. Te 8 uur is 't opgevouwen. Donderdag 7 Juli. Donderdagmorgen is een andere dag orde opgestuurd. Ze brengt een gansch nieuwe wijziging aan de vorige. De twee eerste punten zijn van flnancieelen aaru en van weinig belang, behalve het eeiste «over de taks op vermakelijkheden»! Een amendement van Dierkens, dat de taxes vermindert, wordt afgewezen met 15 stemmen voor12 socialisten en 3 Vl. Nationalisten, en 15 tegen. De wet op de beroeptziekte zal een langere b« spreking vergen. Van op oen Bosch en De Clercq hebben daarbij amen dementen ingediend om a) alle de ziekte dagen te doen tellen; b) de staat te doen tusschenkomen voor het dekken der kos ten; c) de vergoeding aan de zieken te verhoogen tot 75 t.h. van het loon. M. Marcq (in het Fransch) maakt een vinnige critiek van deze wet. Hij wordt doorde socialisten geweldig onderbroken. M. Mampaye, in 't Vlaamsch, keurt som m«ge bepalingen goed, maar betreurt zware leemten. Te 12 u. 10 wordt de zitting geheven, eer de algemeeng bespreking is uitgeput. In den Damiddag gaat het eerst over de schadevergoedingen aan de burgerlijke slachtoffers van den oorlog. Er wordt overgegaan tot een twintigtal stemmingen bij naamafroeping. 't Is een herrie van belang. Dat duurt een paar uren en de kwajongens kunnen of willen maar niet zwijgen. De laatste stemming gaat over een amendement tot verbi tering van het lot van sommige gemeentebedienden en politieagenten. De katholieke demokreten stemmen voor; ook andere katholieken doen hetPussemier, Raemdoi ck, Ren kin, Van Cauwelaert, Jaspar kijkt even boos en de vier hoogergenoemde gaan dadelijk hun stemmingen wijzigen. Lieve God Wat 'n ruggegraat 1 De bespreking van het wetsontwerp op de burgerlijke oorlogslachtoffers wordt weerom aangevat. Dat duurt tot 7 uur, dan is de Kamer leeggeloopen en wordt de zitting geschorst. Vrijdag 8 Juli. Voormiddag Een voornaam wetson twerp dat over de beroepsziekten. Van op den Bosch verdedigt zijn verschillende amendementen met kracht. De minister Hunne logica De toepassing van de zoo moeizaam verkregen wet op het gebruik van onze taal in bestuurszaken, ondervindt schan delijke tegenwerking. Het afscheuren van Vlaamsche tek sten in het Walenland wordt aangemoe digd als een lofwaardige daad. Op officieele plechtigheden wordt onze taal op smadelijke wijze geweerd. Nog steeds wacht gij In de gemeen ten van de Brusselsche agglomeratie op een eerlijke naleving van de wet, die aan uw kinderen het recht geeft op een onder wijs in hun eigen taal. Amnestie wordt aoor alle soorten van verdachtmakingen en aantijgingen be moeilijkt en vertraagd. Het Algemeen Vlaamsch Verbond, dat ter gelegenheid vau 11 Juli dezen oproep tot de Vlamingen richt, vergeet er echter bij te voegen Intusschen verleenen de Vlaamsch - belgicistische volksvertegen woordigers, die wij als de onze beschou wen, hun steun aan de regeering Jaspar. Administratieve amnestife Uit een ministerieel antwoord op een parlementaire vraag blrikt dat 171 wegens activisme of burgerontrouw gestrafte ambtenaars en bedienden, ingevolge het bijzonder bevel van 24 April 1926, de her ziening van bun straf aangevraagd heb ben. Negentig van deze bedienden, wier straf te streng werd geacht, werden vol gens de omstandigheden der zaak en de dienstvereischten terug in dienst geroe pen met ot zonder verandering van stand plaats, op non-arüviteit gesteld of uit hun betrekking ontslagen met of zonder toe kenning van bet recht aanspraak op rust- geld te doen gelden, ofwel terug inge schreven aan het einde van de lijst der voorloopige werklieden. Zelfs de heer Blavier, die met zijn belde voeten in de werkelijkheid slaat, moet toegeven dat het magertjes is. Wat niet belet dat de zoogenaamde katholieke Vlaamsche Kamergroep voort zijn knech tenrolletje vervult tegenover het ministe rie Jaspar. Ook ssn glorie 7 Enkele maanden geleden bracht De Standaard een portret van het Dlks- muidsche gemeenteraadslid, de heer Glo rie. Die moest burgemeester worden, die was dit, die was dat, kortom die ging het doen. Nu is onlaDgs de kwestie van de toelage aan de IJzerbeuevaart te berde gekomen in de gemeenteraadszitting aldaar. De liberale fossielen slemden natuur lijk tegen. En de dappere heer Glorie Die onthield zicb. Goed om weten. Op een vraag van den Vlaarascb-Bel- giclstischen volksvertegenwoordiger Her- bert, heeft de eerste minister Jaspar ge antwoord dat de bestuurstaalwet de gemeenten, de provinciale diensten en de plaatselijke diensten van den Staal vol komen vrij laat Diensvolgens zullen de Walen die werkzaam zijn in de plaatselijke diensten van den staat wel korte metten weten te maken met de Vlaamsche teksten. En de VlamingeD, zullen die nog verder de fransche teksien dulden in Vlaanderen? Pe pachtwet. De kommissie van den Senaat beeft zich met de pachtwetkwestie bezig gehou den met het gevolg dat er van heel het aanvaardt geen enkel en allen worden af gewezen door de socialisten. 's Namiddags wordt de verbetering van het lot der veldwachters en secretarissen van de kleine gemeenten met klem verde digd door Van op den Bosch. Boter aan de galg De minister verwerpt om het even wel ke wijziging. Een groot getal socialisten kelderen elke verbetering, 't Is mooi. Na de stemmingen begint de vlucht en in een veel kalmer atmosfeer wordt de bespreking der begrooting van arbeid en nijverheid iegezet. Vao op den Bosch spreekt ten bate van de leeraars der vakscholen en doet zien, hoe het minisrerie de ontwikkeling van het vakonderwijs in Vlaanderen tegen houdt. PARLEMENTUS. door de Kamer aangenomen wetsontwerp geen enkel artikel ongewijzigd blijft. De paebttermijn wordt op drie jaar gebracht enz. De pachtwet is er in de macht van de katholieke en liberale kasteelheeren. Die zullen ze wel opheur pooten zetten dat ze geen 't minste gevaar meer oplevert voor hun macht en hun belang. ^Wat we altijd hebben gezegd. Een nieuwa oorlog. Een Engelscb blad, de Weekly Dis patch geeft een onderhoud weer van maarschalk Foch waarin deze verklaart dat men de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog in dit en 15 tot 20 jaar ten hoogste, moet Inzien. Deze oorlog, zegt hij, zou al wat inen gezien heeft overtref fen. Hij zou zich over heel de wereld uit strekken. Hij zou verschrikkelijk verwoes tend zijn dank zij de moorddadige uitvin dingen van eiken dag. In alle lanuen zou de beele bevolking worden gemobiliseerd en rechtstreeks gemengd in den oorlog vrouwen en kinderen zouden er moeten aan deelnemen... Aldus de meening van het Fransch miliar hoofd. We hebben nooit Iets anders beweerd. In elk land van Europa huilt de bevolking deoorlogswiliers en genieters achterna. Intusschen blijkt bet klaar dat elke mi- litaristiacbe staat van Europa zich kalm en beslist voorbereid voor de komende menschenslacbting. Het krijgt daartoe de macht en de middelen van zijn eigen be volking. Amnestie In ds Middenafdeeling De komedie gaat haren gang Dinsaag II. vergaderde de afdeeling die niet durft besluiten. Na het tegenvoorstel Destrée met wijzigingen aangenomen te hebben, werd bet Din3dag door de leden van den katholieken groep verworpeü. Het voor stel Van Cauwelaert werd weer opgeno men en gestemd met 4 stemmen (Van Dievoet, Van de Vyvere, Heyman en Thihaut) tegen 2 (Souplit en Merlot) en 1 onthouding (Destrée). De kwestie van amnestie aan Borms werd echter verworpen, dank zij de te- genstemming van M. Thlbbaut. Nu, het schijnt dat men er niet in lukt een verslaggever te vinden. O aappere, dappere Belgen Os spektakelbelasting. De spektakelbeiasting werd in tweede lezing behandeld en goedgekeurd. Schouwburgen voor plaatsen van ten hoogste 5 fr., 8 van hoogstens 10 fr., 12° ovan meer dan 10 fr., 10 Kinema's voor plaatsen van hoog stens 2 fr., 10 van hoogstens 3 fr., 12 van hoogstens 5 fr., 16 °/0 van 7 fr., 20 van meer dan 7 fr., 24 o/o. Dancings in volkslokalen 15 u oin zalen van de middelklasse, 20 0 voor andere, 30 Paarden- en hondenwedrennen voor plaatsen van hoogstens 6 fr., 20 daarboven 25 Andere openbare vermakelijkheden 8 tot 450 o van de ontvangsten, naar ge lang de plaatsen duur of goedkoop zijn. Op de dranken in dancings en lokalen voor vermakelijkheden 15 BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard LIJK HET KAP EN LIJK HET ÜRAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Da kwestie tusschen Averbode en Tesselt is nog niet doorgesneden. Ge moet weten dat Averbode een gehucht is van Tesselt, maar die van Averbode zou den nu zelf gaarne een gemeente uit maken en zelf bun potteken koken. Maar die van Tesselt zijn daar niet meegediend en schrijven nu dat die van Averbode geen reden van klagen bebbeo. Allee, wij komen tusschen die kwestie niet tusschen en 't kan ons weinig schelen hoe die histo rie eindigt. En ds dochter van landbouwer Bels te Ootvelde had smakelijk geëten aan nen opgelegden haring. Maar die haring bekwam haar niet wel. 't Meisken werd ziek, de doktoor moest komen, maar voordat de man daar was, had het mds- ken reeds het levenskeersken uitgeblazen. Vergiftigd Zoo werd er gezegd. Allo I 't ziet er lief uit als ge zelfs In de harin gen niet meer koDfiensle mopgt tellen. En als gij konfiejensie hebt in ons blad konfijensie in deo strijd dan is volg4fcd ook op u toepasselijk Wij hebben geen miljoenen, Maar als we voortbestaan, Dan is 't, daar 't kleine volk Ons voorthelpt op de baan. Geen rijken zijn 't die steunen Ons blad I Ons strijdend blad, Het zijn slechts arme dutsen Wier steun het heeft gehad. Die dutsen ook zij ncoben Een heerlijk ideaal, Zij voelen Iets voor Vlaa.id'ren Zijn volk en zijne taal. Proficiat, Spectator, zegt Stance, dat is nu ne keer Hink gerijmd. Als de men schen nu maar flink in hun portemenee tasten, dan is de zaak gered, want koken moet kosten, zegt Stance, die vandaag Duitengewoon verstandig klapt en een partijblad rechthouden dat vraagt ved, ved geld en opoftering. Dus, beminde lezers en aideriiefste lezeressen handelt nu ne keer verstandig en zorgt er eena voor dat we een leutig en goed gevuld steunfonds mogen afkondigen. In Heaksel hangt afgekondigd dat moederken Pypeneel, oud acht en zeven tig jaar voor den achtsten keer in het huwelijksbootje gaat stappen. Daar zijn veel melskens uie, als ze een paar maand getrouwd zijn, als refrdn zingen Ach, was ik maar nooit getrouwd Dan.had ik mij 't nooit berouwd, waarop de jong getrouwde mans dan antwoorden Ach, hemel I Trouwen is bouwen En dikwijls berouwen. 't Doet daarom plezier als men ziet dat zoo'n oud moederken lijk moedeiken Pypeneel, het aandurf voor den achtsten keer in 't bootje te stappen. Maar nu is 't goed mogelijk dat dat menscb er maar vier meer heelt en ne krentenkoek, want verstandige menschen begaan die dom- migbeid maar eenmaal in bun leven. Fons, zei de meester, ge hebt uw schooltascb vergeten wat zoudt ge zeg gen van een militair die naar een oorlog zou gaan, zonder ransel Ik zou zeggen dat het een ossefier is, zei Fons. Van verkoudheid gesproken. Mijn nonkel Tist is zoo verkouden, zei Karei dat als hij niest, de haren van zijn kop vliegen. Allee dat kan niet, antwoordde Sisse. Toch wel, zei Karei, want hii draagt een pruik. Er gsbsuran van allerhande rare dingen. Te Couillet in Henegouwen heeft een zekere Marie Noirveau haar kind van 5 jaar voor 50 fr. aan Bohemers verkocht. Zeker een wijf met een tijgerbart, zegt Stance. Slechter, Stance, slechter, want probeer ne keer 't jong van een tijger weg te nemen. Ge zult van een kale Vets thuis komen. Halo I nu zijn de mans er op. Daar ia een meneer de zjuze en die heeft gezegd dat een man rijn vrouw een pandoering mag geven als ze t verdient. Daar was een madameken voor't tribunaal gekomen en dat madameken had verklaard dal haar echtgenoot haar een pandoering had gegeven. De echtgenoot heeft dan ver klaard dat bij zulks had gedaan omdat zijn madame niet luisteren wilde, baar huishouden verzuimde en in 't gebuurte ging tateren, wat met veel andere vrouwen ook het geval is. 'k Heb alles geprobee.d zei de man om baar dat af te leereo en ten einde geduld heb ik er eens ferm opgeroeleld. En verdikke, meneer de zjuze heeft dien vent vrijgesproken. Nu zal ik t maar niet zeggen waar die meneer de zjuze woont, want de vrouwen n dat kanton zouden 't te kwaad kunnen krijgen. E«t wat gaar ia Drink wat klaar is Spreek wat waar is Deo kt er om als gij iets haalt, Iedereen is graag betaald. Denkt er om dat zorgen Dikwijls baart veel zorgen. Zoo ge nergens staat In 't krijt, Is 't voor u een goede tijd. Spectator, zegt Stance, nu met die warmte, moet ge nog ne keer een gedicb- teken schrijven. De menschen lezen dat gaarne als 't warm is.

De Werkman | 1927 | | pagina 1