Vlaanderen's Hoogdag VAN HIER EN DAAR UIT T LAND VAN WAAS ONDERVRAGING doorheen het Arrondiuement Aalst STAD AALST Hei zijn triomfdagen geweest... dagen van machtsontplooiing, dagen van oplaai ende geestdrift, met momenten van zelf inkeer, van diepe gewetensschouning. Het zijn dagen geweest van eendrachtige be lijdenis, van eensgezind willen en geloo- ven in Vlaanderen, ons Vaderland. Het was een gelukkig idee van het Qui- densporenkomiteit, deze herdenking in te leiden met de opvoering van de A rtevelde- tragedie van den grooten meester die C. Verschaeve is. Het Volkstooneel en tus- schen de leden Staf Bruggen werd vooraf warme hulde en mooie bloemen geschon ken om hun heerlijk baanbrekend werk en vooral om hun sukses in Parijs. Het Arteveldedrama is aoor een meer dan bomvolle zaal begrepen en meege leefd; elk voelde mee door de droomen en den strijd uit 't verleden de droomen en den strijd van vandaag. Met een duidelijkheid die verhoogde door de overtuiging die hem bezielde, speelde Staf Bruggen de groote Arte veldefiguurElk sïottooneel was een sym bool, elke zin was aen schoone gedachte die onovertroffen geestdrift wekte in de groote zaal. Aldus eindigde den inzet van de Groeninghefees ten De Zondag zou niet minder zijn. De optocht van 'Tot Heil des Volks naar de 10 uren Mis beloofde watzwart geel was troef op den doortocht, zwart geel was troef in den reeds betrekkelijk schoonen stoet. In innige communie van gedachten en gevoelens woonden honderden en honder den Vlamingen de gelegenheidsmis bij. Meer dan een gedachte zal verwijld hebben bij den grooten Borms, hij die Vlaanderen's Hoogdag in de afzondering van zijn cel zal hebben herdacht. Allen heeft de preek, heeft het woord van E. H. Poelaert zoo heerlijk voldaan. Hier was geen dubbelzinnigheid maar volledige klaarheid, hier was geen twijfeling maar zekerheid, hier was geen zweep of geen slag gespaard, Als een rechtvaardig oordeel klonk vanaf den stoel der waar heid de aanklacht tegen het stelsel, tegen den stiefmoederlijken Belg staat, eenige oorzaak der honderdjarige verdrukking, tegen de verkrachting der natuurwet en wet Gods die ons Vlamingen heeft ge maakt. De erkenning daarvan van op den kansel wekte in elk hart de meest verscheidene gevoelens van dank, van liefde en van ontroering. E. H. Poelaert weze hierom openlijk dank gezegd. De woorden van E. H. Poelaert zullen er onvermijdelijk het hunne toe bij ge dragen hebben om den aangekondigden optocht ie doen lukken. Op weinigen na wanneer durven die eindelijk eens wat ze willen stapten alle aanwezigen in den stoet van vrouwen en mannen, ouderen en jongeren. Het was geen stoet als die van anderen; er straalde geloof en wil uit die groote schare, er ging gezag uit van hun getal en van hun houding. En Ward Hermans het eeisten Ar Ad. Henderickx achterna spraken in de Feest zaal van het Vlaamsch Huis een pleidooi voor Amnestie, voor volledige zelfstan digheid. Het slot der 11 Juliherdenking zou echter het best geslaagde nog overtreffen. Maandag avond om 9 uur begon op de Groote Markt het aangekondigde Kunst concert. Het Arteveldelied, Omdat ik Vlaming ben de Hullebroeckliederen, de Gilde viert*, Vliegt de Blauwvoet Dus om Stance plezier te doen en u ook beminde lezers er. alderlielste leze ressen GEWETENSONDERZOEK. Als kU eenmaal zljt geslagen, Stelt ge u setlens ln verweer. En ge zegt met recht en reden. Hola geenen tweeden keer. Sedert achtten honderd dertig, Kreeg de Vlaming, o wat ramp, Doar de transkil|ons van Br.issel, Meer dan eenen czelsstamp. Maar dc Vlaming was een goedzak En een zebedeus die BU 't onvangen van zijn stampen Op den hoop toe zeimerci. Kwam bij voor de tribunalen Och 1 de suklaar ondervond, Daar voor al die heeren rechters 't Vlaamsch eenvoudig niet bestond. Olng zijn jongon naar het leger Die kreeg daar van stomme boer \L ant een gouden sabelsleper Commandeerde in 't Fransch toujours Kreegt ge een briel van 't ministerie, 't Was al Fransch wat "t kloksken sloeg, En ge had maar schoon te raden, Wat men in dat schrijven vroeg. Zocht ge een postje in de statie, Zonder Fransch was 't niets gedaan, Maar de Waal, met zU" een taaltje, Mocht In duizend staties gaan. Zoo was 't vroeger tegenwoordig, Zijn we op ellen voet gezet, En de Vlamen en de Walen Zijn gelijk nu voor de wet. Ha I ha I ha 1 Oe doet me lachen, En een dwaas Is 't die 't gelooft. Neen, ge hebt nog niet te pakken Wat de Keuning heelt beloold. Vwala Stance en daarmee legt uw die naar het tnoleken stil. 'k Ben nu ne keer nieuwsgierig hoeveel er in 't steunfonds gaat geraken en of dat de beste lezers en alderllefste lezeressen gaan volharden in de boosheid. Dat zou zeer triestig zijn voor uw toegenegen Spectator Snupfelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL L1EVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove en eindelijk de Vtaamsche Leeuw galmden'over de duizendkoppige menigte, ontvlamden in elkeen den geestdrift der groote dagen. Er waren ballonnetjes te kort, al dansten er een niet te schatten massa leeuwen door de straten der stad. De strijdkreten Vliegt de Blauwvoet, Am nestie, Leve Borms, Zelfbestuur, voor den Belgiek niks botsten tegen de gevels der nijdige heerenhuizen. Al perste de warmte het zweet uit eenieder, al ging de stoet in versneld tempo, toch jubelde het overal, toch deserteerde niemand. Voor de zooveelste maal sedert de ope ning krioelde het in 't Vlaamsch Huis. Het duurde lang. zeer lang eer de breed- openstaande deur al het volk had geslikt dat, onvermoeibaar, toch nog hooren wilde het Vlaamsche woord dat zou gesproken worden. De heer Bocquè zelj enthousiast van kop tot teen trok het kort, dankte ieder een die het zijne had bijgebracht. De ou deren en de jongeren, de jongeren vooral. Hij wees hen op den strijd van morgen, op de noodzakelijkheid over alle moeilijk heden heen hun plicht te doen voor Vlaan deren, hij drukte op den hartelijken band die allen, VI. Nationalisten van waar ze ook komen, vereenigt in het VI. Huis, hun huls. Een uurtje gezellig dansfeest besloot deze drie schoone dagen. Tusschen de velen, bloemenventsters, ballonnenverkoopers en verkoopsters enz. die het hunne biigedragen hebben tot het wetlukkeri, danken we inzonderheid de muziekleiding en de muzikanten die bewijs hebben gegeven, niet alleen van onvermoeibaarheid maar tevens van Vlaamsche offervaardigheid en goeden wil. Het weze hier allen kort maar hartelijk gezegd. WELLE 't Was volop feest ln ons dorp. Kon het anders? Magereen Vette waren ook op de Laan. Ze hebben ook gefeest 'Gefeest^. bittere spot, huichelarij, valsch- heid. Beter kunnen we de feestviering van die mannen niet betitelen. Ge laat ook De Vlaamsche Leeuw ln de straten weergalmen. Niemand kan u dat belet ten, maar weet wel dat dit voor u een schaam telooze daad Is, dat ge alle eerlijkheidsgevoel mott verloren hebben om den Vlaamschen Leeuw, die ge door uw daden miskent, nu het wierookvat op den neus kapot te smijten. En uw burgemeester die dan nog voorzitter is van uwe uitnemende Vlaamschgezlnde maatschappij wat doet hij, of liever wat doet hij niet Te vergeefs zoek tk aan zijn huis naar het minste vlaggetje. Wat denkt ge wel Zijn burgemeestersjerp is hem meer waard Een vlag op den dag der Vlamingen, brrrl... En op 't gemeentehuls, ja... de zwartgele zou er hangen, maar de driekleur moest er m- i>ens. Ze zouden daar ln eikaars armen vliegen en den vredezoen wisselen Gelukkig dat we 2 schepenen bezitten die zich hiertegen verzet hebben. Ik houd niet van aanhitsing tot opstand, verre van daar, maar men geve recht aan wten recht toekomt. Menstekeop 11 jut, Vlaamsche feestdag, op de openbare gebouwen een Vlaam sche vlag, en enkel een Vlaamsche. Weer eens dezelfde vraag Was uw burge meestersjerp meer waard dan een Vlaamschen Leeuw OngetwijfeldUw beschermer was, Is, en zal Immer blijven een hardnekkige frans kiljon, en hij, die u het sjerpke doen bezorgen heeft zal dan ook wel zijn elschen gesteld heb ben. Zijt ge nu misschien bezig met den prijs van die 'gunst* af te korten Lawijd op straat, lawijd in uwe lokalen, feestavonden, muziekultstappen, dat kunt ge allen; geestdrift, o, die is er genoeg, maar da den, die zijn bij u zoo raar als witte raven. Moeder Vlaanderen heeft hulp noodig, drin gende hulp, ge belooft haar die hulp, ge zweert het bij hoog en laag, we weten het maar wat doet ge Ge zendt naar kamers, senaat en pro vincie, mannen die hetzelfde Vlaanderen on verschillig zijn of verachten en bekampen. En dat doet ge heel bewust Verdedigt u te gen deze beschuldiging, onbeschaamden, als ge durft- Moeder Vlaanderen vervloekt U.ze aanziet u als lage huichelaars en lafaards I Ja, ge hebe den moed om op straal te roepen en te schreeuwen, om op uw geschriften te zet ten Alles voor Vlaanderen* bittere spot, ver- achterlijke snoodheid, alles. .voor... Vlaande ren. Arm Vlaanderen Arm Moederland t met heele legioenen van zulke allessen zult ge 't niet ver brengen, want eens dat ze In het kies hokje staan, dan steken ze alles voor Vlaande renin den zak en ze stemmen voor uwe ver drukkers, de aanhangers van la douce France. Düt zijn uwe daden, düt Is uw liefde voor Vlaander ei. tk herhaal het, ge hebt den moed niet om Vlaanderen openlijk aan te vallen, ge moet het in het geheim den steek in den rug toebrengen, ddar waar niemand ziet wat ge doet, düür waar ge partij trekt voor zijne verdrukkers. Dat is gemeen, dat is laf I Gemeen en laf fer zelfs dan degene die openlijk onze laai be strijden, want die durven toch tenminste doen zien wat ze willen. Wij doen het anders, wij durven konsekwent zijn met onze gedachten, wij sturen naar de besturen mannen die onze gedachten verdedigen en die durven doen zien wat ze zijn en wat ze willenI DEMOKRAAT. DENDERLEEUW Zaterdag 9 Juli werden de 11 Julifees ten ingezet in de zaal van 't Front op HuissegemMeer dan 600 personen waren aanwezig. Meester Rik Borglnon heeft aan de katholieken en socialisten harde waarheden gezegd. Ook den heer Van Tricht bekwam veel bijval. Den 11' Juli was het feest in De Ver broedering Meer dan 1200 mannen en vrouwen waren tegenwoordig. Wanneer Staf De Clercq op het tooneel verscheen stonden honderden mannen en vrouwen recht en brachten de leeuw van Vlaande ren een krachtige ovatie. Het feest is goed van stapel geloopen. De spelers halen eer van hun werk. Wat de redevoering van Staf De Clercq betreft die zal lang op de menschen hun maag liggen bijzonderlijk als hij sprak over de afdanking aan den ijzerenweg en over de krachtige houding van burgemeester De Bruyn. Waarlijk zulke feesten doen deugd aan 't hart. Vruchteloos vroeg de heer De Clercq naar tegenspraak. De mannen die moesten komen hadden het echter geraadzaam geoordeeld niet om te zien. Ook de verloren zoon had geen tijd dien avond en 't was nog best ook. DENDERHOUTEM Heden Zondag 17 Juli, uitstap met muziek ten teeken van 11 Jullvierlng. De led<-n van 't muziek, vrienden en oartijgenooten worden verzocht in 't lo kaal te vergaderen te 4 uur. Deze veelbeteekenende dag elscht een talrijke opkomst. Te 4 u gezellig vrouwenjeest. Te 6 u. ledenbal in 't lokaal. Allen daarheen Niemand ontbreke. Het Bestuur. LEDE Door het Vlaamsch Huis waren korte manifesten uitgegeven over de viering van dezen dag. als nationaal feest voor Vlaanderen. Den Zondag stapten de V. O. S.'sen en B. V O S'sen op naar de Hoogmis, achter hun f)i:.k muziek de opkomst kon beter, maar de duiveo Na de mis, korte aanspraak aan het standbeeld en optocht door de gemeente tot 12 1/2 uur. 's Avonds llederavond door Van Tricht en Martien. Flinke opkomst en zeer veel bijval Ook in den Dui enbond, waarvan we de leiders allen zeer flinke nationalisten weten, *as er een bijzondere 11 Juli- vlucht Schitterend succes over heel de lijn. Meer dan 1200 duiven. Den Maandag door de zorgen van het Davidsfonds, waarin ook onze menschen in 't bestuur zetelen, plechtige feestavond met zang door de meisjes studiekring onder leiding van E. H. Buyl. Tusschen- door voordracht over De verzoenende daad van het Davidsfonds», door E. H. Aloïs Demeyer, oud-almoezenler. Ce rede was één spel van woorden en een krach tig betoog voor samenwerking, los van alle leuzen, onder de ééne leus Vlaande ren vrij Amnestie van de zielen, van de i edachten, zei spreker, het oog geopend voor iedere daad die gesteld wordt voor Vlaanderen, ons vaderland I Tot de oude ren bijzonder, ging zijn wekroep, de daad van de jongeren belichtend als het zoen offer, als de greep naar beter en hooger I Geen enkele wanklank ontsierde dezen avond en hartelijk steeg de goedkeuring uit aller mond In zijn dankrede spoorde Dr De Smet aan tot samenwerking in het Davidsfonds en deed ten slotte een motie voor alge- heele amnestie met handgeklap goed keuren. Voor en na dezen feestavond deed de gemeenteharmonie een ui-stap, na de voordracht zeer flink vergezeld door Vossen en fronters. Lede heeft dit jaar bijzonder flink ge vlagd. Bijzonder D eef en Nieuwstraat. Het zaad schiet op. VIDI. HERZELE Ook in Herzele hebben de vrienden 11 Juli gevierd. Van af Zondagnamiddag wapperden 3 heerlijke leeuwenvlaggen aan de huizen van drie onzer vrienden in drie verschillende straten der gemeerte. Van drie kleuren was er geen spraak. Gezien er geen spreker kon komen heb ben we 11 Juli gevierd in gezell g samen zijn en bezoek aan de vrienden herber giers. SOTTEGEM De herdenking van de slag der Gulden- sporen, werd dees jaar gevierd als nooit te voren. De feestelijkheden werden in gezet van Zaterdag 9 Juli in het Vlaamsch Huis Waarlijk een echt gezellige avond welke door menig kluchtlied werd opge luisterd. Onze mannen hebben het bewijs geleverd, dat ze met eigen krachten iets puiks kunnen ten beste geven. Zondag 10 Juli was echter de groote dag. Na vooraf enkele leden herbergiers te hebben bezocht, vergaderden 170 strijdgenooten in 't Vlaamsch Huis om deel te nemen aan een gezamenlijk noen maal. Gelukkig dat het Vlaamsch Huls over een ruime zaal beschikt cm zooveel volk behoorlijk aan tafel te plaatsen. Nu 't ging toch en alles liep goed van stapel Het mocht echter daar niet bij blijven. l)e sporenslag door V. T B insgelijks herdacht, door muziek en zang uitvoerin gen in het park de Kluite door den eigenaar bereidwillig afgestaan voor die gelegenheid, wachtte ons. In groep er dus naartoe om den namiddag verder door te brengen. Want ook daar was echt Vlaamsch leven met als slot 's avonds Hchtstoet door de bijzonderste straten gemeente, met de muziekmaatschappij Vrije Kunstkring aan den kop. Kwa- loogen beweren dat onze tegenstrevers, welke voor enkele weken, onzen dood voorspelden, bij het zien er duizelig van werden. Wat zou het dan worden op 11 Ju'i. De leeuwenvlag moest voor de eer.- te maal op het stadhuis wapperen en waarlijk ze was er, wel vergezeld van Belgische Congoleecsche en geraeentevlaggen. Spijtig toch nietwaar, dat onze burger vaderen met al die vlaggen geen raad wisten. Ze plaatsten dan maar de C >ngo- leesche vlag in 't midden, met de ge- meentevlag langs den eenen en de Leeu wenvlag largs den anderen kan», en de Belgische boven, onder de Leeuwenvlag was echter ietwat dat nog aan het stad huis hangt. Naar het schijnt rook de bak echter niet al te fijn, want de Leeuw werd onrustig, bij zooverre dat onze burger vaders, er onheil van vreesden Gelukig voor hen dat onze vriend Albert Coes- sens, schepen der gemeente, h ;n met raad is bijgesprongen. Hij beeft d in ook aangeraden, de Leeuw in 't midden te .iaatsen. De burgemeester welke een practisch man is, heeft er gevolg aange geven en de Zwarte Leeuw op gele grond heeft dan ook de plaats ingenome i waar op hij recht had. NINOVE Er is een tijd geweest dat in Ninove de Guldensporenslag herdacht werd enkel door het uithangen van de vlaggen aan enkele partikuliere huizen. Thans is er vooruitgang op dat gebied, en werd er althans weinig, toch iets meer gedaan. Denk er maar eens aan het stadshuis van Ninove wapperde de driekleur ter eere van de helden van 1302. Hoe dat gekomen is? Natuurlijk niet door toe doen van de hoofdbazen op 't stadhuis, de blauwe franskiljons. Hel zijn dc socia listen en katholieken die de viering op een gemeenteraadszitting hebben ge stemd. Op deze zitting vroeg een liberaal raadslid of hetdie vod met die zwarte beester op is di^zou moeten uitgesto ken worden. v D^t zegt genoeg welke gedachten men er op nahoudt en wij kunnen niet anders dan de liberalen de eer geven dat zij net meest konsekwent zijn met hun ziens wijze. Vlaanderens nationale vlag of geene Aan eenige katholieke huizen hing ook een Belgisch vaandel. Nu meer dan voor den oorlog doet het zonderling aan en wij denken onwillekeurig aan den slaaf die de roede kust waarmede hij geslagen wordt. Nu in de wereld gebeu ren nog al veel van zulke paradoxale dingen, die ge onze menschen leert ver geven. Wie aktlvist geweest is tijdens den oorlog weet maar al te goed hoe de massa zich keert naarde macht niettegen staande die macht ze nog zooveel doet lijden. Vele menschen, die dachten dat de akdvisten de handlangers der Duitschers waren, kwamen er op af om ons te pol sen of er niet wat voordeel aan vast zat ook aan aktivisme te doen. Nu, is het nog altijd met de menschen zoo danig gesteld, zij hijschen het zinne beeld van den staat, die hen als Vlamin gen, zelfs na den oorlog als 1914, oog behandeld als een overwonnen volk. De Vlaamsche nationalisten hebben de feesten ingezet met een gezamenlijk avondmaal dat door een 50 tal personen werd bijgewoond. Er was gezellighied en langzamerhand winnen wij veld bij te Ninove, alhoewel we nog moeten vast stellen dat den duif er nog niet zoo erg in zit als den wil. De amnestiebetooging, waarvoor niet de verelschte propaganda als noodig is, werd gemaakt, is tamelijk goedgelukt en de spiekers L. DeBruyn en advokaat Borglnon behaalden den grootsten bijval op de meeting. Telegrammen tenvoordeele van alge- meene amnestie en een blijk van hulde aan Dr Borms werd opgesteld en ver zonden, 's Maandags werden de feester, besloten meteen gezellig samenzijn. SINT NIKLAAS Onze Sporènfeesten. Een paar sukkelaars van pat/iotten hadden 't in den koker gestoken drie kleurige plakbrieven uit te hangen waarin ze onze goeie menschen uit St Niklaas leerden dat de «Belgiek ons vaderland» is Helaas, de arme sukkelaars haalden niet veel eer van hun werk, want 's ander daags hing er, o gruwel, een akelig doodshoofd met het zalige R.I.P. op hun pfltriotische affichkes. Daarmee werd op humoristische wijze de 11 Juliherdenking ingezet. De Vlaamsche nationallsien hadden een plakbrief in de stad uitgehangen waarin ze verklaarden dat onze herden king staat in het teeken van amnestie en den strijd voor Vlaanderens zelfstandig heid, tegen de belgische centralistische tyrannij. Zondag 10 juli werd er door de Froniers een optocht gehouden, 't Was een flink succes. De Herman Backaert harmonie luisterde den stoet op. Er was strijdlust en geestdrift t- over, en overal klonk het Vlaamsche strijdlied. Een pluimpje verdienen ook de mak kers van den buiten, voor hunne talrijke opkomst. De spandoeken «Amnestie» «De Boeiën los» van de kertls van Belcele en de prachtige Amnestie teeke- ning oogstten veel bijval. Onze vrienden Leo en Honoré maakten zich verdienste lijk met 't verkoopen van de Bormspor- tretten. St Niklaas heeft getoond dat het werk kan afleveren als 't maar wil, daarom danken we ai dc durvers die den moed hadden voor hunne overtuiging op de straat te komen. Een gezellig samenzijn sloot dezen prachtlgcn dag. Op 11 Juli zelf werd de avond ingezet met het oplaten van een luchtbal die de leuze droeg in groote zwarte letters «Leve Borms». Makker Van Riet die het gedacht ontwierp en uitvoerde haalt alle eer van zijn werk. Daarna werden onze leden vergast op een «Kunstavond» met mede werking der «Liederavonden» onder leiding van makker Fr. Lutz Onze zangers kw eten zich werkelijk op prachtige wijze van hunne taak en moch ten dan ook een welverdiend aplaus in ontvangst nemen. De heer R. Trio van Hoboken hield de' 11 julirede. Hij wist door zijn prachtig gloedvol woord heel de zaal In geestdrift te doen opvlammen. Hij moest dan ook bij 't einde van zijn gloedvolle rede een ware ovatie in ontvangst nemen. Onze tooneelbond «Jonc Vlaems Vri Vlaems» voerde dan «VORSTENPLICHTop, dat veel bijval oogstte. Juffer G. V. H. ver- rastte ons daarna op een prachtige uitvoe ring van 't mooie «Klokke Roeland» van Vereraans. We mogen ook de prestatie niet vergeten der jeugdige heeren V. H., A. V. en V. P. die het hunne bijbrachten om door flinke uitgalmlngen den avond op te luisteren. Een tombola gevolgd door een gezellig samenzijn sloot onze herdenking Volgend telegram werd onder alge- meene instemming der vergadering, naar Dr Borms gezonden De Vlaamsche Nationalisten van St Niklaas, II Juli herdenkend, brengen hunne onvergankelijke hulde en trouw aan den heldhaftigen Vlaamschen Mar telaar Dr Aug. Borms. Aan allen die ons meehielpeo tot 't wei- lukken onzer herdenking onzen besten dank I Catilina. Ulaamsche Toeristenbond-Tak st. niklaas. Donderdag 21 Juli. Per fiets naar Overmere (Donk). Vertrek te 13 u. stipt aan het bondslokaal De Hoop Terug te St Niklaas rond 20 u. Alle leden-fietsers worden verwacht. Denderleeuw Goed nieuws voor Denderleeuw. Al de afgedankte werklieden van den ijzerenweg gaan roode Sper een prachtig geschenk koopen, omdat hij Ans jele ge luk gewenscht heeft met zijn werk van afdanking De katholieke boeren uit de Lange- straat gaan ook feest vieren omdat zij hun geld terug krijgen van de gesprongen bank. Goed zoo. Dat zijn 2 schoone teesien voor Denderleeuw. Alle finantleeie inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 In de zitting van verleden week, Don derdag, heeft burgemeester De Bruyn in den provincieraad wederom eene lans ge broken ten voordeele der intercommunale lazaretten en inzond rheld v 'or fut kan ton Ninove, waar nog niets van wege oe provincie voor gedaan is. Als hij de lij e- nisgeschiedenis uitlegde van de tyfuszie- ken van Denderleeuw in de maai.d Sep tember van verleden jaarmet 3 menschen in ambulance rondrijden van 1 u. 's noe- nenstot 8 u. 's avond waar wij dan einde lijk ontvangen werden in St Amandus waar onze zieke opgenomen werd, en wanneer hij een eeresalut brengt aan die arme vrouw die daar gestorven is mis schien doordat er geen lazaret is in het kanton Ninove, dan luisterden ai de leden met de grootste aandacht. In de 4e Commissie werd wederom 4 mlllioen gevraagd voor de elektriek maat schappijen voor uitbreiding van haar n t ten. Onze vriend De Bruyn deed bittere klachten over die elektrlekmaatschappijen die aan de menschen een kontrakt willen doen teekenen van 300 kilowatt als ze er maar 150 vandoen hebben. De leden begrepen het krachtig ingrij pen van vriend De Bruyn en de 4 mlllioen werden aangenomen met den wensch van De Bruyn die luidt dat men maar 150 kilowatt moet gebruiken met een motoi van 1 of 2 paardenkracht per jaar in plaats van 300. Dit nieuws zal door vele kleine hande laars graag vernomen worden. Denderhoutem Uit ons ministerie. Jef. Hm I Dag Pol, ge zijt zoo haas tig vandaagtoch zeker niks gebeurd Pol. Wel nee, Jef, 'k ben op m'n ronde. Daarbij nt-n mensch van ons ge dacht die mag zijn tijd in ledigheid niet slijten, dan kwam er zeker niks van ons. Jef. Dat zouden d' ander wel willen doch daar en hebben ze niksken aan.... Maar zeg eens hoe gaat het met ons bank In tegenstelling van wat de minis ter van binnenlandsche zaken hier vertelt, hoor ik zeggen dat ze nogal marcheert Pol. 'k Geloof u Jef. Ten andere dat was te voorzien. De menschen heb ben den zin onzer instelling gevat. Redt elkander zoo redt g' u zelf, dat is hier de leuze, en.... kop tegen kop, lijk een paar denhoef tegen ne kasseisteen Jef. Ssst.... Stillekens jongen, want daar lonken z' al van achter de gordijnen, en... Pol. Laat ze loeren dat zijn ze ge woon, daar hebben ze hun kijkers voor. |ep. Zeg, wat anders. Hebt ge ze Zondaggezien.de water flaminganten? Ze hebben ook al 11 Juli gevierd I Pol. Verwondert u dat nog, mij niet, dat soortje uurft van alles 1 Jef. Een prachtig feestGeen enkele gevel van de venten waar een vlag te 2ien bing. Pol. Een aan 't gemeentehuis De Leeuwenvlag denkt ge Ge doet ine lachen man, zelfs Berken z'n slip heb ben ze uit heerlijke schaamte niet ten toon gehangen. De meesters vieren dan eens ieest I Pol. Dat fs te verstaan Jef, elk kent best zijn huishouden, maar een nationale vlag laten wapperen ter herdenking van een Vlaamsche overwinning dat past toch niet Jef. En Vlaamschhaters, franskil jons en belgische slipdragers die 11 'uil vieren, hoe rijmt ge dat aaneen Pol. Dat is water in den wijn doen en daarmee afgeloopen, dag Jef. Jef. Dag Pol en tot vanavond, dan vieren wij, dat zal wat anders zijn I KARLOS. HERZELE Over een veertiental weken hebben onze verkozenen het volgende voorstel gericht tot het schepenkollege met ver zoek ze op de eerstkomende dagorde te brengen 1Herstellingen (aardewerk) uit te voeren aan Ternatbstraat2. Her stellingswerken (kalseidewerk) uit te voe ren aan de Koekelbergstraat3. Viering 11 Juli, bevlagglng van 't gemeentehuis en een dag verlof voor de scholen. Het eerste punt is reeds uitgevoerd ofschoon er nog geene gemeenteraadszit ting heeft plaats gehad ('t is niet belang rijk genoeg De heeren hebben te veel werk gehad met de paardenkoers. 't Zal ln elk geval op 21 Juli van meer belang zijn want ze richten een groote velokoers in en 't muziek zal uit gaan om 't vader land te verheerlijken Alle goede vader landers staan zijde aan zijde om van 21 Juli eens een dag te maken van tralala opdat de onvaderlanders eens hunne oogen opentrekken. Want met een koers en wat muziek is 't vaderland ge red Zoo leeren de ketters maar ze dolen. Een die anders denkt. Sottegem. Vlaamsche Toeristenbond. Gouwdag voor Oost-Vlaanderen te Sottegem. Zaterdag 30 JuliKlokken- en kanon- nenfeest; muzikale uitvoeringen; verlich ting der stad. Zondag 31 Juliom 9 u. 30 voormiddag algemeene vergadering voor de afgevaar digden in het lokaal Gasthof De Zwaan»; daarna ontvangst ten stadhuize- Openlngder tentoonstellingen; beiaard- concert; wandeling door de gemeente. 's Namiddags Auto- en motoroptocht; hulde aan Egmont; openluchtspel Jacob van Artevelde, van Verschaeve, door het Vlaamsche Volkstooned, ter Markt. Daarna muzikale uitvoeringen; vuur werk. Maandag 1 OogstUitstappen naar Oudenaarde (stedenschoon), of Zwalm- boorden (natuurschoon), alwaar Tenlers- hanket in open lucht. Later: Concert, kloefkensdans, taptoe. der HH. DE BACKER en VAN OP DEN BOSCH tot den Minister van S. P.T. T. Z. naar aanleiding van zijn belofte, dat er geen afdankingen aan het Spoor zouden ge beuren en over de reeds gedane of ln loop zijnde afdankingen van het personeel. (Vervolg). Die enkele vooruitzichten bewijzen ge noeg dat er redenen bestonden bij het eerste optreden van den minister Anseele omdat het personeel zijn verschijning met vreugde en hoop zou begroeten. Echter niet lang hebben de zonnige dagen ge duurd en alras zijn al de schoone droo men, die het spoorwegpersoneel zich vormde, als een kaartenhuis ineengestort. Want wij aarzelen niet te zeggen d it het was onder een soort syrenenzang dat minister Anseele er in gelukt is hervor mingen door te drijven en zelfs door het personeel op luide toejuichingen te doen onthalen, die achteraf gebleken zijn noch min, noch meer dan middeltjes om eene vermindering van personeel tot eene mo gelijkheid te maken, en om de voort- brengst te vermeerderen op zulke wijze dat ze een kapitalist tot eere zou strek ken maar en wij durven het ook zon der schroom uitspreken - middeltjes die onwaardig zijn van een democraat, van een socialistische minister. Het getal spooragenten. Wij kennen het aantal agenten niet dat in dienst was aan de spoorwegen op het oogenblik dat de heer Anseele het beheer in handen nam. Op 31 December 1924 dus vijf maanden en half vóór zijn aan stelling, waren er in het geheel 103,946 agenten. Wanneer wij die cijfers verge lijken met deze van 1913, dan stellen wij vast dat sedert dit laatste jaar, het aantal geestesarbeiders met 6,955 vermeerderd is en het aantal handarbeiders met 18,332 dus in het geheel met 25,287 agenten. Indien men dan rekening houdt met den achturigen arbeidsdag, met de menigvul dige oorlogsinvaliden en oud-strijders die onder het spoorwegpersoneel worden aangetroffen en die niet in staat zijn regel matig hun dienst te verrichten, met de militaire dienstplicht die jaarlijks tal van agenten onder de wapenen roept, en ook met de ontberingen die wij allen tijdens den oorlog hebben geleden en die na den wapenstilstand zelfs heden nog de aan leiding zijn tot tal van ziekten en bijge volg tot dienstveriet voor het spoorweg personeel, indien men met dit alles reke ning houdt, zeg ik, dan is de vermeerde ring van het aantal agenten met ca. 25,000, hand- en geestesarbeiders samen genomen, volkomen wettigd. Vóór den oorlog immers, werd er in doorsnee tien en meer uren per dag ge arbeid en wanneer het personeel met on geveer 25,000 agenten, d. i. zoo wat een vierde van zijn getalsterkte, vermeerderd is, is zulks niet te veel. Er valt op te merken dat in 1913, 18 agenten per kilo meter spoor werkzaam waren en dat dit cijfer in 24 slechts 22 bedroeg of 4 meer. Ondanks de invoering van den acht uren arbeidsdag, moesten er overigens te veel werkkrachten aanwezig zijn. Dan vindt zulks grootendeeis zijne oorzaak ln de bezetting van de Ruhr, waar duizen den onzer spoorwegagenten heen zijn getrokken, terwijl hunne plaats hier moest ingenomen worden. Eene andere oorzaak zijn de raenigvulde naoorlogsche inrichtingen, die vroeger tot de spoorwe gen niet behoorden, zooals, bijvoorbeeld de T. E. I. (Transports par eaux inté- rieures), die bij de spoorwegen aangeslo ten werden. Buiten de hoofdoorzaak, de achturenarbeidsdag, mag ten slotte niet uit het oog verloren worden dat het grootste gedeelte van ons spoorwegmate riaal, benevens tal van spoorweginrich tingen, de signalisatie, bijvoorbeeld, totaal zijn moeten hernieuwd worden na den oorlog. Toen minister Anseele aan het bewind kwam, was de naoorlogsche periode grootendeeis voorbij en hij dacht dan ook met recht en onmiddellijk aan ver meerdering van de voortbrengst. Met dit doel rientte hij eene bijzondere onder zoekscommissie in en, te dier gelegenheid werd eene dagorde uitgevaardigd die aao het personeel werd medegedeeld. Het ia om die dagorde dat gansch onze interpel latie draait, en daarom laat ik den tekst van die dagorde volgenik zal echter slechts de belangrijkste zinsneden uit die dagorde overnemen. Vooraleer zij in werking treedt (dus vooraleer de commissie ingesteld door minister Anseele in werking treedt), houd ik er volstrekt aan het volgende te ver klaren... Het is dus eene belofte van den minis ter op 13 Augustus 1925 gedaan. te verklaren ten eerste, niemand (Vervolg op blz. 3.)

De Werkman | 1927 | | pagina 2