UIT ONZEN PIJLKOKER Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 0,25 Anti-Vlaamsgezindheid De Kamer is 122 verlof Ze gaf ons ze gaf ons tergende en zware Belastingen Vlaanderen vergeten Vlaanderen... 't dreigt! Richt injelk dorp Ij jvoor 21 Oogst de Ijzerbedevaart in dsBeukelaar Op 21 Oogst naar Diksmuide De Slotsom (bilan) LdERttriAn 1* Jaargang, Nr 30 WEEKBLAD Zondag 24 Juli 1927 Da Waarheid Is ons wspsn Sschtvaardlghsld ons dool Stichter Pieter Daens PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,SO fr.per 6 maand 6,50 fr. op voorhand boUalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1EHoofdoc -tellerK. L. Van Opdenbosch, Volksvertegenwoordiger. Postcbek93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 2l, Onderwijsstraa'.21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst Voor alle Inlichtingen wende men zich ten bureele. PRIJS per nummer LIBERALE S-i &De liberale Vrijheid van Korlrijk, 1 die zich ook Vlaainsch gebaart om de Vlaamsche kiezers te lijmen, klaagt er over dat in veel gemeentescholen geen of j weinig fransch geleerd wordt. j Natuurlijk... beweert zij dit enkel te betreuren in 't belang der Vlaamsche kinderen zelf. Het aanleeren van eene vreerode taal in onze dorpsscholen, ls juist, tegen het belang van een goed onderwijs. Waarom? Omdat het voor 99 p. h. van de kindereirgansch nutteloos is. Juist in de jaren van 10 tot 13, als de kinderen een weinig begrip beginnen te hebben en werkelijk goed zouden leeren briefschrij ven, rekenen, schoon spreken, geschiede nis, aardrijkskunde enz. worden hun we kelijks vier a zes uren ontnomen om aan eene vreemde taal te besteden, die zij op dien tijd niet leeren kunnen en geen nut heeft voor hen. Eene vreemde taal goed aanleeren vraagtgeel jaten, tenzij men in het vreemd land zeif wonen gaat, waar men niets an ders noort dat, die taal en dan moet men nog goed begaafd zijn, om die taal op korten tijd goed te leeren. De school van Wortegem was voor veertig jaren zeer beroemd. Er kwamen kinderen heen van alle naburige dorpen. Men leerde er ook fransch. Hoeveel fran- sche woorden kenden de kinderen nog als ze de school drie jaren verlaten hadden Geen honderd, veel geen tien. Dit leeren van fransch heeft maar nut gehad voot de kinderen van een uiterst klein getal rijken en welstellende burgers of boeren die na de gemeenteschool nog in pensio naten of universiteiten gedurende 4, 6 of 8 jaren hun studiën hebben kunnen voort zetten. Al de anderen, 't is te zeggen negen en negentig op honderd hebben niets dan tijd verloren en groote schade voor hunne ontwikkeling ondergaan. De oplossing der kwestie van het fransch leeren in onze lagere dorpsscho len ligt niet in het aanleeren van fransch in de gewone klassen maar wel in avo: d- scholen, betalend voor de rijken en kost loos voor de armen. Dan zouden dezen die later nut uit het fransch kunnen trekken of begaafde kin deren die gaarne eene vreemde taal lee ren, fransch kunnen leeren zonder dat zij aan hunne makkers, voor wie dit fransch leeren niets anders is dan tijdverlies, schade zouden berokkenen. Wij, Vlamingen, zijn niet tegen het aanleeren van eene vreemde taal doch elke mensch moet eerst de taal kennen van zijn eigen volk. Een volk dat zijn r< s vei loochent is altijd een minderwaardig volk. In Dultscbland begint men ook te be grijpen dat het aanleeren van vreemde talen in de volksschool eene onderwijs kundige of pedagogische dwaling is. Er zijn groote steden waar men in de volks school het aanleeren van vreemde talen radikaal afgeschaft heeft en men heeft groot gelijk. Men behoort eerst tot zijn eigen volk. De Vlaamsche taal is nog aliijd de nuttig ste taal in Vlaanderen en 't is toch vooi Vlaanderen dat de kinderen opgevoed worden. Deze die uitwijken zijn'n min derheid en moeten zich dan bijzondere moeite getroosten als ze in den vreemde willen vooruitkomen. Wat de opwer ing betreft dat handel en nijverheio daardoor lijden, een dom kop alleen kan zoo iets uitkramen. Eer stens, er komen uit de pensionaten, athe nea en uit de middelbare scholen jongens genoeg die fransen kennen en niets beters vragen dan seffens een plaats te beko men 2. dat onze Vlaamsche handelaars en nijveraars hunne boeken in 'tVlaamsch houden en dan zijn er duizenden en dul zenden die fransch kennen te veel. Doch zooveel liefde voor hun eigen volk hebben ze niet. Waar ligt nu eigenlijk de kroop «De Vrijheid» is een Vlaamsch blad door liberale vrijmetselaars onderhouden. De vrijmetselaars van België staan onder hei hoog *ezag van den Grooten-Oosten (Grand-Orient), de hoofdloge van Frank rijk. De fransche vrijmetselaars make groote propaganda voor Frankrijk en de vrijmetselaars van België staan onder de bevelen van dezen Grooten Oosten Een vrijmetselaar ls geen vrij man. Hij is gebonden door groote eeden. Dit weet ik persoonlijk van een groote vrijmetselaar. Van daar de vijandschap der vrijmet selaars en der liberale kopstukken tegen al wat Vlaamsch is. Op honderd vrijmet selaars zijn er 99 die seffens bereid zijn Vlaanderen aan Frankrijk over te leve ren dit doen ze nu reeds door in de Kamers alles te stemmen wat Frankrijk noch Pachtwet noch Zesmaandendienst noch Amnestie afdankingenfrs; duur,] leven en veel woorden Ons wordt gemeld dat op vele plaatsen de Sche'dewaters buiten haar oevers traden en ontzaggelijke hoeveelheden hooi of te maaien gras totaal bedorven erd dat op sommige plaatsen het vuile stinkende water 30 centimeter hoog staat. Die overstroomingen hebben dadelijk hun j weerslag gehad op den prijs van het hooi en dezen opgejaagd tot 1 fr. het kilogram. Dat zal wel de hoogste zijn sedert jaren I Toen in 1926 de parlementsleden, op lands kosten, de overstroomde streken bezochten, werd de noodzakelijkheid in gezien van het uitvoeren van groote wer ken. Schoone beloften werden gedaan, flinke plannen gevormd. Elk ging er mede akkoord dat onverwijld de handen aan den ploeg moesten geslagen. In de begrooting voor openbare wer ken voor 1927 werden reeds ettelijke miljoenen uitgetrokken in Wallonië, voor Vlaanderen werden enkele honderd dul zenden gereed gehouden voor de studie van enkele werken. Ondergeteekende klaagde die ongelijk heid in feite, in de Kamer aan minister Baels achtte het hem onwaardig daarop te antwoorden. Verleden week las de eerste minister Jaspar in de Kamer een stuk voor, waaiin gesproken werd over de uit te voeren werken en toen begrepen we reeds dat Vlaanderen vergeten was en alleen het zoetekind Wallonië heerlijk was bedacht. Uit het kabinet van den eersten minis ter wordt ons thans een boekdeel groot formaat, van 100 bladzijden tekst, met een kaart toegestuurd, dat de redevoering in 't lang en breed ontwikkelt. Harder en vlijmender is de Indruk na 't lezen BELG1E IS EEN HATENDE SHEFMGEDER; VLAANDEREN IS 'T ARME, VERSCHOPTE STIEFKIND Om de plans van de groote, uit te voe ren werken op te stellen was een hoofd commissie benoemd en werden ondercom missles ingesteld. In de hoofdcommissie vinden we 4 srclallstische Kamerleden, 4 katnolieken en 3 liberalen. Bij de 32 leden van deze commissie vier menschen, die wij als Vlamingen kennen, al 't andere is Waaisch gedoe. De algemeene voor zitter is Francqui saluweert Bij de voorzitters van de ondercommis- s>es zijn drie Walen en een halve Vla ming Polle Segers. Bij de ondervoorzitters twee Walen en een Vlaming (Van Cauwelaert). De eerste en de tweede sub-commissies bestaan uitsluitend uit Walen. In de derde en de vierde zijn drie Vlamingen versuk keld en als ze wat te zeggen hebben kun nen ze Fransch parlesanten, zooniet zal niemand hen verstaan O, Van Caene- gem Op de honderd bladzijden kleinen druk vind ik drie lijntjes, die uitsluitend van Vlaamsch belang zijn. Ik schrijf die voor de aardigheid letterlijk over Welke werken zouden uitgevoerd moe- voordeelig is, terwijl dat echte nationale politiek vooral moet toenadering tot Engeland zoeken. Frankrijk was immer een vijand van België zooals de gansche geschiedenis dit bewijst, terwijl Engeland onze natuurlijke beschermer en bondgenoot is, zooals het groot vernuft van Jacob van Arteveldc dit reeds voor ongeveer 600 jaren zoo klaar gezien had. De Vrijheid zi<=t daarom met leede oogen dat het Vlaamsche volk meer en meer ontwaakt, doch dat durft ze niet openlijk herkennen. Van daar het schijn heilig artikel dat de ware inzichten onder den dekmantel van belangstelling voor de VI. kinderen, handel, nijverheid, enz. wil verduiken. X. ten worden om, voor goederen en voor reizigers, de verbindingen per spoor- !e verbeteren, eenerzijds tusschen Antw pen en Gent, anderzijds tusschen e Belgische nijverheidscentra Dat is het programma der vierde su - commissie Onder die nijverheidscentja staan gemeld Luik, Athus, Charleroi, Belgen, Doornik, dus weeral Waalscji belang En op bladzijde 100 wordt er gespre ken over de vergrooting van de Zuid* statie te Antwerpen en over het aanleggen van eeu nieuwe spoorl n op den rechten- oever van de vaart van Terneuzen to: Selzate en o, ironie der dingei. ALS 'T NOODIG BLIJKT I) d blndtng, bij wijze van tunnel of dient bij Antwerpen, van de twee oevers van de Schelde. £Dat zal voor Vlaanderen zijn 1 De overstroomingen van Schelde, Leie, Dender, Durm, geen kwestie van de redding van het arme, immer bedreigde Waasland I... Niets daarvoor, tenzij studie 1 Maar voor Wallonië alles Wij sommen even op de getallen voor zien voor onze Waalsche troetelkinderen 1. Recht maken van den loop van Samber en Maes. 2. Verbreeden van de beddingen. 3. Herstellen van de bruggen. 4. Nieuwe schikking van de stuwen. 5. Verbeteren van hel langsprofiel. 6. In dijkingen. 7. Wederaanvullen. 8. Water- loozing. 9. Voortbrengen van hydraulische energie. Ik schreef bij de lezing eeolge getallen over van voorziene prijzen. 170 miljoen 35 miljoen 290 miljoen 2,5 miljoen 170 miljoen 3,5 miljoen 150 miljoen Verder zou een groote vaart worden gegraven aldoor de Kempen van Luik naar Antwerpen en dat zou kosten, naar de beaming van de bevoegde commissie van 600 tot 700 honderd miljoen. Boven dien zouden andere bestaande kanalen dienen verbeterd te worden ik schrijf 282 miljoen en 185 miljoen Het boek zegt geen woord over wat de kosten zijn zouden der verbeteringen ten bate van Vlaanderen Wij begrijpen waarom. Twee miljard zullen besteed worden aan de uitvoering van groote werken en van die 2 miljard zal Vlaanderen enkele kruimels kunnen oprakelen, als 't God belieft Waasland kan verzuipen de oeverbe woners van Leie, Schelde en Dender kunnen sakkeren en foeteren zooveel ze maar willen, ze zullen van Brussel uit grinniken WIJ STUDEEREN Wat, hoe en wanneer ze studeeren dat zal de toekomst uitwijzen. Intusschen betalen wij de werken van Wallonië en krijgen we stank voor dank en haat In stede van liefde. En als de Waal Jaspar in de Kamer, die voor Vlaanderen zoo treurige bood schap bracht, dan werd hij luidruchtigst toegejuicht door Vlaamsche Kamerleden. Vlaamsche Vlamingen, wat zegt gij Vertikt ge 't nog niet Belgisch te zijn L. VAN OP DEN BOSCH. Vlaanderen land van 't trouwe volk, 't Volk van Vlaanderen -» d' onweerswolk Nadert, "nadert dreigend, In den donkren vieren balg Draagt ze haat en draagt ze walg Draagt ze dood... ze nadert dreigend I Voeit ge 't branden van den hoon Weeg het bloed en weeg het loon I.,. Zie het werk der raven Stormen zai het, moet het hier, Vlaanderen wordt zich zelf en fier Of ons Vlaanderen wordt begraven. Schoor U dan en smeed dat uur 't Ideaal tot werk van duur Grijp uw sterkste wapen, Grijp het, sla I gedenk uw bloed Dat verloochend wordt ge moet Wilt gejeven, sppren rapen 17-7-1927. RENAAT VANDAELE. Zesmaandendienst Nu de Kamer in verlof gaat, beginnen de socialisten weer over zesmaandendienst te schrijven. Het wordt stilaan tijd de verkieftngs- kampagne van 1929 voor te bereiden. Ze willen iets hebben om de bedrogene kie zers te paaien. Zij vreezen terecht dat wij hen voor het kiezerskorp rekenschap zul len vragen. Geed zoo. Of het uit vrees of overtuiging Lr, om het even, ais de zesmaandendienst er maar is. Wij zullen er de zweep op leggen, op dat ze dezen keer niet deserteeren. ML Poincaré BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard is te Brussel geweest voor de viering van den onbekenden. Hij heeft er schoon ge sproken, zoo schoon dat zelfs Bertrand in Le Peuple bekennen moet, naar aan leiding van de Fransche stemming van 10 miljoen nieuwe rechten op Belgische prouukten In woorden wenscht men ons alle heil, maar feitelijk stuurt men aan op den ondergang van onzen handel en nijverheid. Intusschen schrijft de citoyen Bran- cquaert, soc. volksvertegenwoordiger, in Le Beige A Paris van 26 Juni 1927 een vlammend artlekel voor 't Fransch- Belgiscb economisch verbond. Oe onbekende Als ze denkend atde vaderlaudsche ofte militaristische belangstelling aan 't dalen gaat, vinden de betaalde vaderlanders er toch iets op om de smeulende ofstervende gevoelens der Belgen en inzonderheid der Brusselaars wakker of levend te maken. Daarom werd Zondag laatst de bijzet ting en de monuments onthulling van den Franschen onbekenden soldaat, ln België gevallen, gevleid. De kooiDg.. die zich sedert z'n opslag de beenen van onder 't lijf zou loopen, was er met zijn madam en heel 't gezin. De socialistische ministers ook kon tent omdat ze geperekweerd zijn waren er geerne bij tusschen al de oorlogsvoor bereiders en munitietabrikanten. Wat ze al durven met de hali verteerde overblijfselen van n'n armen, vermoor den sukkelaar. M. Vander Velde gaat op verlof naar Spa. Hij zal er de gast zijn van M. Cat tier Felicien, afge vaardigde beheerder van de Banque d'Outremer Waarschijnlijk zal M. Catti< r hem ge durende dit samenzijn de noodige direc tieven geven voor de verdediging van de groote kapitalen. Het zou al wonder toegaan als Staf De Clercq morgen moest gaan logeeree bij M. Paul Hymans. Zoover hebben 't de socialistische lei ders al gebracht. Oe Limburgschc socialisten. Het L'mburgsch socialistisch provincie- weekblad De Volkswil gaf onder Vrije Tribuun volgende proza. Het gaat om de volksbedriegers Blavier, Van Cau welaert en C,e Eene onverwachte hulp hebben die mannen verkregen door het gekuip van eenen Destree. Met gretigheid hebben zij de amendementen aanvaard van een socialist die zijn gegeven woord durft verbreken en kazak draait. Deze vieze proletariër miskent zijn eigen volks- program,jtrekt zijn eigen internationale moties voor amnestie, zijn eigen stem- mingen en wetsvoorstellen, al die heilige eeden trekt hij door zijn nek. Daaren- boven stelt hij eene daad waarmee de demokratlsche flaminganten in al hun lakscbheid niet durfden voor de pinnen komen. Al wie oprecht een einde wil aan de miskenning, de verdrukking en de ver- guizing der Vlamingen zal roepen j Weg met dte volksbedriegers Leven de mannen die den waren vrij- heidsstrijd inleiden al is het ten koste van gevang en marteling. Leve Vlaanderen! en gedopt voor Vlaanderen in oe komende kiezingeo. Laat die valsche profeten maar stem- men voor eigen weddeverhoogingen miljoenen smijten naar den troon van den albelover die van meineed moet be- schuldigd worden en daarvoor 9 miljoen gaat trekken. Intusschen heeft men de kleine spaar- ders hun spaarcenten gestolen met de stabüistie aan 175. Voor 50 centen die ze aan den Staat brachten, krijgen ze er nu 7 terug maar dat is eerlijk roepen nu zoogezegde proletariërs met Vlaam- sche demokraten. Maar het volk wordt wakker in den lande en zal rekenschap vragen. Ja noch lust nog duur voor dat Vlaanderen zijn volle rechten, zijn heele vrijheid bekomen hebbe De Vlaamscbe socialisten, inzonderheid die van Oost- en West-Vlaander en en Brabant kunnen er het hunne uitrapen. •—^frEen Waaisch kongras. Het Vierde Kongres voor Waalsche Actie werd te Luik gehouden, Zaterdag en Zondag in tegenwoordigheid van een groot aantal Waalsche persoonlijkheden, waaronder parlementsleden Jennlssen, Trocltt, Victor Ernestgewezen parle mentslid senator Renaudprovinciale raadsleden Jean Roger en René Pouret gemeenteraadsleden, schrijvers, advoca ten, journalisten, de vertegenwoordiger van de stad Luik, M. Mailieux afge vaardigden van talrijke Waalsche groe peeringen uit Brussel en uit de provincie. Volgende motie wordt hierbij aangenomen De leden van bet Vierde Kongres voor Waal sche Actie bevestigen opnieuw den wil van de Liga b|j te dragen tot de verwezeatijklng van de gedach ten die haar duurbaar zijn. binnen het kader van Belgie, dat zij willen versterken en niet verzwakken. Om eens te meer het geringste misverstand te verdrijven, spreken ze als hun meening uitI. dat het Zwitserscb statuut als voorbeeld kan en moet genomen worden, dat wil zeggen, dat de Belgische. bondsstaat zou bestaan uit Brussel, het Vlaamscbe en het Waalsche land 2. dat de Belgische eenheid kan worden aangenomen, In zooverre ze deze con federatie van de Brusselsche, Vlaamscbe en Waal sche stalen beoogt3. dat, in werkelijkheid, bet er ln 't leven van lederen dag meer om eendracht dan om eenheid te doen is 4. dat de nationale kenspreuk wijselijk gewaagt van Eendracht, en niet van eenheid, die macht maakt een specifiek autonomistische kenspreuk is 5. dat bet past de benaming «separatistisch» te schrappen en ze te vervangen door de zgz. autonomistische lormuul 6. dat vraagstukken van taalkundigen ot culturec- len aard uitsluitend moeten vallen binnen de be voegdheid van elk der drie belanghebbende partij en. zonder dat eene van deze partijen er zich hoeit mee in te laten, wat bij de andere gebeurt Wat zeggen daarvan Vooruit, Recht en Vrijheid, enz. van de Belgische Stabilisatie Wie wint er bij en wie vertiest er bij 7 Onder dit opschrift schreef op 3 Juli een medewerker der Libre Belglque een lang artlekel. De kwestie van den irankenvai en van de stabilisatie in België is eene hoofdzaak. De frankenval is niets anders geweest dan de plundering, naar Duitscü model, van een voik door eenige duizende kapi talisten, en den roof moet niet alleenlijk bekend gemaakt, maar ook hersteld wor den door een berschstting (revalution, aufwertung) der hypotheken, staatswaar- den en vooral der obligatiën of pandbrie ven der financieele en nijverheklsgesttcb- ten. Ik denk het bijgevolg nuttig voor ds lezers van ons blad, zekere gedeelten van dit artieke! over te zetten en terzelvertijd te bespreken. tffclk beweer niet dat Ik aldus van al onze lezers groote financiers maken zai, doch het is uiterst nuttig da', ten volle op een voudige en klaar verstaanbare wijze eo- kele waarheden op dit gebied voor oogeo worden gelegd. Hadde men bet volk bijtijds goed ge toond wat er ln de Belgische hnaodewe- reld omging, nooit zouden die geldwol ven, aie geldgieren, die geidhaaien het gewaagd hebben de zaken zoo bont te drijven en de beigische frank zou nooit onder 50 ja 60 of 70 zijner weenie gedaald zijn. Waar waren dan in die tijden onze ia- meuze greote Hoogcschuoi ver standen de* Economie Sociale et Polh.que der econo mische en staatkundige huishoudkunde Wat hebben die veibetaalde beeren ge daan om net volk in te lichten over den ongenoorden roof, die men aan 't plegen was Wie van hen heeft de stem verhe ven om die schurken aan te klagen Ofwel ze waren te dom om te zien wat er omging, ofwel ze hebben gezwegen om met de millionnairs wel te staan. Ondertusschen heeft men aan de Bei gische spaarders, werklieden met spaar boekjes, obllgatiebezitters, schuldbrieven- bezitters, kleine renteniers, en ook, o wraakroepende zonde I aan de weduwen en minderjarige weezen, wiens geld op de consignatiekas van den Staat stond, met railiioenen en miüiotnen goudjranken gestolen. Hoe heeft het Belgische volk dat ver dragen? Waarom verdraagt men bet nog? Omdat de algemeenheid des voias van zulke zaken niets verstaat; 2" omdat de roovers het goed verstaan hebben, bet volk ondertusschen met feesten, muziek, banketten enz. bezig te houden; en 3- omdat de socialisten, die zelve door den frankenval groote winsten deden in hunne coöperatieven en fabrieken, hun plicht als demokraten niet hebben gedaan. (In Duitschland hebben de socialisten juist op dezelfde wijze gehandeld). Van de profijten hebben de werklieden natuurlijk weinig gezien, maar wel bet grootste deel der goudfianken die zij vóór den oorlog in de socialistische spaarkas, in hunne banken en fabrieken, in de so cialistische pandbrieven op coöperatieven enz. gestort hadden, verloren. De profij ten zijn natuurlijk in den zak der bestuur ders en groote bazen terecht gekomen. Ja, ik ben rijk, zeer rijk geworden, zegde voor eenige weken een groot socia listisch kopstuk en minister tot een ge bannen Vlaming in Holland, maar de wereld is nu zoo, alle rijken zijn Diet meer conservateur, ik ben oen rijke socia list. Daarom ook hebben de socialisten, die zoo luid van dieverij en roof schreeuwen als er kwestie is van twee of drie franken loon, dapper gezwegen als men niet eenige franken, maar milliardeo uit den zak van werklieden, kleine burgers, weduwen en weezen stal. Waren de meeste socialistische kop stukken geweest wat ze vroeger waren arme duivels, dan zouden zij wel opge sprongen zijn. Doch sinds ze zelve groo- tendeels kapitalisten geworden zijn, ke rnen de woorden revolutie, leve de kora- mune, collectivisme, kapitalistische roof staat enz., enz. maar juist meer over hunne lippen eenige dagen voor de kie zing om hunne volgelingen te lijmen, wal geestdrift onder den riem te steken. De kiezing eens voorbij geniet men van 't schoone, rijke leven en steekt zelfs als 't noDdlg is de. kapitalisten een handje toe. Hier ook In Duitschland zijn het niet de socialisten die opkwamen tegen den ongehoorden ruof waarvan het Dultsche volk even als het Belgische er Frarsche

De Werkman | 1927 | | pagina 1