PUROLj Elke Afdeeling, elke Vossenbond richt voor 21 Oogst de Bedevaart naar den IJzer in. Uit den Wanmolen UIT 'T LAND VAN WAAS VAN HIER EN DAAR Poullel uiees hem den weg Vlaanderens Nood aan Zelfstandigheid virwondingl dadelijk I- 2 volk het slachtoffer geweest zijn, maar wel gewone rlemokratlache burgera. Reeds verscheidene volksvertegen woordigers zijn speciaal op de kwestie der Aufwertung (herschatting der obltga- tien hypotheken, ent.) gekozen. Reeds werden kleine verbeteringen gebracht aan de cersle herschattlngswet en Indien de beweging bli|!t toenemen zal de Dult- ache staat en zullen de Duitache kapita listen wel eens gedwongen zijn een deel van den bult, dien i ij zoo oneerlijk aan hun medeburgers ontstolen hebben, terug 1??' "Ufkel va'1nvmo$: gique LIJK HET KAP EN LIJK HET OR AAN VU EOT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN ZIJ zullen hem niet temmen, Den lieren Vlaamschen Leeuw, Zoo klonk 't met lelie stemmen En met een luid geschreeuw. En Stance die 't hoorde zingen, sprak veel geschreeuw en weinig wol, lijk boer zei die zijn verken schoor. Ja, ja, woorden Zonder oorden Zijn droeve akkoorden. Daarom Is 't een mager soepkenin veel dingen van de Vlaamsche zaak om dat er zoovelen huider portemenee gerlo ten houden. Vlomsche Leeuwen zlnsen Is allegaar zeer schoon, dat zijn w»ü'Jen' maar een penning olferen voor den steun van 't blad dat is veel schooner en vooral dat telt meer ai. En daarom zeg ik In vertrouwen Mannen, vrouwen. Laat den moed toch niet verflauwen 't Zal schoone zijn hé, als uw blad zou moeten vallen vallen bij gebrek aan steun en als de franskiljons van uw dorp ot stee u dan treiterend zouden komen zeg een hewel 1 waar Is ulder gazet. Dan zulde met een schoenmakersha mer op ulder borste mogen slaan zeggen door onze schuld. Daarom jon gens van Vlaanderen drink Zondag ee paar pinten minder.... daarom meiskens van Vlaanderen eet Zondag een paksken muntebollen of ee-r paar pateekens ren der en stort het bedrag daarvan in ons steunfonds ls dat nu te veel gevraagd of is het behoud van ons strijdblad u zoo veel niet waard, 'k Heb het ulder nog geekspllkeerd wij k-ijgen geen subsidies van elders om voort te werken. Dus, dar nou ne keer verstaan hé. Zander Tops kreeg op straat ruzie met zijn vijftig percent over komeere- praat. Gij zijt een muiigazet, een levend klapmasjien, zei Zander. O gij schee^e laplander, riep Trien, hoe durfde 't zeg gen mijn mond heeft nog nooit een leu gen gesproken. Dat geloof ik, zei Zander, Ze waren te ge klapt door uwen neus wege mekaar in de haren te vliegen als de sjampetter daar zjustement passeerde Hela, zei de garde, zelde niet beschaamd van op straat te vechten deftige ge trouwde menschen doen da thuis. En 't was alzoo dat Mathias Holle- weg het ook verstond. Hij zat tot in de late uurkens in een staminee en zijn wijf kwam hem halen. Toen de staminee ging gesloten worden, ging Mathias mee naar huis maar onder-de bane zei hi| tot zijn wijf heel andere woorden dan van amoer poer toezoer. En toen hij thuis kwam wou hij laten zien dat hij ook hee! anders ptisde dan In den lijd van zijn vrijazle, want hi] nam een flesch die daar stond en sloep er zijn vrouw mee de her sens in. 'I Mensch heeft korts daarop de pijp aan Meiten gegeven en 'I levens lampken uitgeblazen. Mathias heeft het op een loopen gezel en loopt nog. Ze prizen dat hij naar den Belziek Is geloopen, want 't Is In Holland gebeurd, kort bi' Eindhoven. Te Tindhoven Is er een Btlglezc vlie ger-so'daat met zijn masjlen In een rveldi Ie recht gekomen. Oe man had zich van weg getrompeerd dooi den nevel, want daar staan daarboven geen handwijzers. Allee 't Is nog in 'I zoete vergaan, wanl de soldaat hetll zich niet bezeerd en 'l vlteemasjlen Is niet kapot. En een oorlog tusschen Hollind en Belglü zal cr ook wel nlel uit voortkomen maar dat er n* keer een Hollandsche vlieger soldaat hlci In den Belziek moet neervallen, ge zoud' Pietje Nothomb en de farcisten ne keer Ir peerd zien spiingen I Sidoniekfen was In zoele min me. Fonsken cn ze zaten legate over hun ge luk te praten Och I Sidonleken mijn sm kerbeksken, mijn kotteletteken, 'k Zou tt vlervoels voor u door 'n vuur loopen door bliksem en donder cn orkaan, ze Fors. Ja, Fons, zei Sidonleken, met O. verhelde oogen van een twintig jarige, II weet wel dat gil mij gaarne zielge kom toch Zondag ook hé? Ja 'k, zei Fons... als't niet regent. In Saksen, dat Is In Dultschlani heeft het zoo lel geregend dal de bes', paraplu niet aftelde.'I Heelt daar zoo lu geregend dal ei meer dan honderd men Kbeir rijn verdronken. Hulzen werden omvergespoeld lijk kaattenhulzekens M Was effen af wreed en luguber. D» menschen meenden git der dat er een tweede zondvloed op handen was. Allee van zulke miserie hooren we hier geluk- kig niet. Regen Rijmt met zegen. Regen is nat En een zegen voor ons blad, Wil er aan denken ls als gij een penning zult schenken, Een aoedtf raad>oordr Jufters die hun trouwkostuum willen koopen N ie vers beter dan in de Groote Klecr- magazijnen Si Jozef, te Sottcgem. Twee Hollanders met guldens p zaa, hadden hun hart voor enkele uren gc- achonken aan twee lieve klnders die ze in j Antwerpen hadden ontmoet. Maar die lieve kinders loerden natuurlijk op de guldens en op een3 Jng een van de vlin- derkens op loop. Toen peisde de eene Hollander rap opzijn eens en waarachtig ze waren gaan vliegen. Toen zijn ze met 't ander meisken naar 't polisleburo gegaan eu zoo zijn ze er achtergekomen wie de wegloopster was. Stance zegt dat ge tegenwoordig in de gazetten zooveel leest van mans die huider portefuil kwijtraken op den tram, zoogezeid door pikpokees maar Stance peist veel eer dat die mans bulder eens in plezante kompanle kwijt- geraken. Wat ook zeer goed mogelijk ls. Jat Snikateen wist dat het mogelijk is van alle zonden vergiffenis te bekomen en hij ging te biechten, want hij had nog al veel op zijn kerfstok. Zoo had Jef ook zeventig meter lijnwaad gestolen. Zeven tig meter, zei de paster bij wie Jef zijn kwaad ging vertellen zeventig meter, dat is nog al grof, jongen Da 's moeders gedacht ook, meneer de paster, zei Jef, want ze gaat er zakken van maken. Oe geneeskunst maakt ook vor deringen met den dag. Zoo heeft dokter Torfs, te Heyst op den Berg een remedie uitgevonden tegen de lupus of vretende wolf. Honderden menschen vonden er reeds hun genezing. Die dokter Torfs is een vlaming. 't ls zeker daarmee, zegt Stance, dat ge er in de franskiljonsche gazetten zoo weinig over leest. Ik less in de gazetten dat Medaets j Verhaegen naar Congo gaan vliegen in eenen trek door. Allee I goH reize. Wie recht heeft om kwaad te zijn dat is Zjanneken Van Goor. 't Meisken trouwde 's morgens en 's avonds ging heuren vent met een partij vrienden op zwier en hij zwierde zoodanig dat hij op een schip verzeild raakte en daar zijn zakken vulde, 't Gevolg was dat de man zijn huwelijksnacht in den bak mocht doorbrengen én daarna naar de gevange nis werd gevoerd. Plezierig is anders En wie geeft mij het antwoord op deze vraag Te Asten in Holland was er een konkoer van eierleggen en de zusters Van Rees deden ook mee. Niet met het eierleggen, maar ze hadden ook kiekens ingezonden en die brave beestjes legden met hun zessen op een jaar 1428 eiers. Dat was nog al wel, he En Stance vraagt Spectator, wil het mij eens zeggen Kent gij de kiekens niet Die gouden eiers leggen Die kiekens, zegt ze, dat zijn wij, wij vlaamsche belastingbetalers. En daarin heeft Stance ook alweer gelijk. Wie precies geen gelijk had dat was meneer Lipoor te Brussel die slapen ging en vergat zijn valsche tanden uit zijn mond te nemen. Die valsche tanden hebben hem een valschen toer gespeeld want bij heeft ze ingeslikt en ondanks de zes doktoren die men geroepen heeft, hebben die valsche tanden zijn levens draad afgebeten. Polleken Deps had een scbaapken uit den stal gehaald en was te wege er mee te gaan loopen toen hij gepakt werd. Nu stond hij voor meneer de zjieze en deze zeimaar jongen hoe kost ge 't over uw hart verkrijgen dat eenig scbaapken van die arme menschen te stelen. Och meneer zei Polleken, over mijn hart dat was nog zoo erg niet, maar over t muur- ken, dat was erger, g-fr,-;. Eten in matigheid, Rust, blijgeestigheid, Zijn drie gewenschte zaken •fVi Die een lang leven maken. Spectator wenscht u 't een en 't ander. Naar 't schijnt worden er hier in 'i land alle jaren zoo wat honderd zestig duizend vlschverloven uitgereikt. F' wordt gevlscht in vaarten en vijvers en De politiek is ook een vijver, Waarin er veel te visschen valt, Toe Vlaamsche vrienden, toont uw ijver, Opdat de zegekreet weer6Chalt We winnen. Hoe dat zij ook o- s recht betwisten Wij Vlaamsche Nationalisten, Met Vlaanderens vlag en kruis in top, We geven hier den strijd niet op. Spectator Snufpelator. SINT NIKLAAS De nieuwe Pijp a*n 't Zaniken De staatskatholieke «Nieuwe Tijd» van St Niklaas, beter gekend hier ter stede onder den dichterlijken naam van «Nleu we Pijp» biecht heur oud matantenhart nog eens tegen de «extremisten» bij de bespreking in de rubriek «Buitenlandsche Politiek» derdood van den Ierschen minis ter Higgins. De brave sloor merkt venij nig op dat ze Ir. «Vlaanderen ook nog zulke slimmerikken kent» doelend op de Iersche Sin-Fcinos Zek« r braaf mensch wij ook kennen ?ulke slimmerikken, die dag in dag uit c-p hunnen buik kruipen om een ministeifraksken te veroveren, en helaas altijd moeten zuchten lijk de vo* uit den fabel«de druiven zijn te groen!» Wat verder heeft het orgaantje van M' Heytnan h t over de 11 Julifeesten en de leeuwenvlaggen die In onze stad wapper den. Natuuuijk vergeet ze te zeggen dat het de Fronters waren die den leeuw aan hun huis lieten klauwen, tot spijt van alle verminimunde «extremisten van 't mini mum» die te plat en te bang zijn om zulke daad voor Vlaanderen te stellen. Dat brengt immers niet op ziet ge, en de «va derlandsliefde» van de patriotten moet kunnen omgezet worden in Belgas, anders moeten ze van 't «Liebe Vaterlant» niet hooren En dan durven die menschen zingen van «ze loegei en staken de schou ders op» Ja helaas ze «loechet maar z loechen groen, lijk het fameuze «haantj-- voorult» alias Joc-eïi Breidel, de man van «Regeling, rekening, zelfbestuurrr. Op 11 Juli zelf, senrijft de «Nieu' Tijd» verder, doortrok een volksstoet de stad. Een volksstoet! Jawel 1 Ge moet dat fiere volk zien stappen onder het spe len van den «Chaleston- DatisGiiden- huisflesheid. En geestdrift mijne Heeren! Nog erger als op een begraveuis. 't Is nog een geluk dat ze met hun pe i m< er1 auijd» maken als met hun daden, want ging er in han sporenartlkel van «Verrijzenis van 't Vlaamsche volk, hoogdag, Pa- schen, strijd voor 't Recht en nog veel andere schoone dingen. Maar de Fron ters neen die mochten niet meê van de Gildenhuis krabbers, ze waren bang van vlaanderens ware geest.de geest van ver zet tegen stiefmoeder België, waarvan hun groote leider nog altijd een mir ister zetelke verwacht. Om te sluiten zeggen we met het H Schrift Proper uitgekalkt van buiten, maar van binnen....» Lezer vul maar zelf in CATILINA. 4 vl«am»ch Leven. NAAR MECHELEN Op Zondag 7 Oogst nemen we deel aan de betooging en vlaglnhuldiging te Mechelen. We moeten er allen heen De kranige Herman Backaert h.aitnonle heeft ook het hare bijgedragen om unzea 11 Jullstoet op te luisteren, daarom moe ten we nu op onze beurt te Mechelen aan wezig zijn. Wie meegaat geve zijn naam op om vermindering te bekomen. Een waarborg van 5 fr. moet gestort worden bij makkers Jef Demayer of Frans Van Riet. Het Bestuur. STEUNLIJST. Lichting bus 7 5n Poelen 2,00 Gezellig samenzijn V. d. Brande 32,75 Leve Borms1.0° Ulaamsctie Toeristenbond-Tak St. niklaas. Zondag 31e Juli Gouwdag te Sottegem. Vertrek uit St Niklaas om 8 u. 19 Zondag7e Oogst Per bijzondere trein naar de grot van Han. Deelnemingspnjs (tiein, tram, ingang-grot) 45 fr. 3' klas of 60 fr. 2e klas Bij den uitgang geeft iedere deelnemer 0,50 fr fooi aan de glos» n. Inschrijven van heden af tot 31'Juli bij den afgevaardigde, Hemelaertstr 3 Zaterdag 13°. Zondag 14e, Maandag 15» Oöust Naar de vallei van de Amel (Ambiève) Awaylle, Grot van Remou champs, de Ningllnspo, waterval van Con, enz. Vertrek uit St Niklaas Zaterdag 13' om 15.05 u, Deelnemingspnjs alles Inbe- grepen(oehalve tafeldrank) 160 fr. Enktl wanneer 20 deelnemers Inscnnjv e i gaat de reis door Leider Prosper Van de Wie- Ie. Inschrijven voor 4" Oogst, Heinelaert- stra 4,2. Zondag 21e OogstAlgemeene bede vaart naar de graven van den Ijzer (Diks- muide Zondag 4 September 3' Waterreis. Naar Vlissingen en Middelburg. Prijs 13;50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantal plaatsen zeer beperkt is. Het Komiteit der Yzerbedevaart voor het arr. Aalst dringt ten zeerstelaan opdat degene die zich willen gelasten met de inrichting der bedevaart voor hunne gemeente of voor gemeente en omliggende;zich met het bestuur zouden in betrekking stellen. Tevens verzoekt het de inrichtende bonden van het arr. opdat ze zich voor het treffen van alle schikkingen, vertrekuur, enz. zouden willen in betrekkingstellen. Het ligt in de bedoeling ten minste één bijzondere trein vanaf de lijn O'Dergen te laten bollen. v Het KomlteitldeiïYzerbedevaart voor het arr. Aalst, VI. Huis, Molenstr. 57, Aalst. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat.30, Ninove '■mm LIEDERA VONDEN. S|De Liederavonden worden gegeven el- ken Donderdagavond telkens oin 8 1/2 u stipt. Ons 11 Julifeest heeft ons bewezen wat flinke werking we van onzen lleder- avond mogen verwachten. Daarom hopen we dat onze zangers zooals vroeger regel matig zullen aanwezig zijn. Onze leider Fr. Lutz zal prachtige nieuwe liederen aanleeren voor ons toekomend feest van Oogst. Binnen kort zal voor onze zangers die regelmatig de liederavonden volgen een gezellig samenzijn met verrassing worden gegeven. We verzoeken ook de ouders hunne kinderen naar ons te sturen voor ons «Kinderkoor» waarvan de ultvoerirg plaats heeft in Augustus. ARRONDISSEMENTSVERGADERING Op Zondag 31 Juli om 3 uur namiddag in ons lokaal «De Drie Llndtn» DAGORDE Amnestiebetooging 28 Oogst Vlaglnhuldiging Klinge. Amn- stlepropaganda in 't Waesland. Geen enkel afgevaardigde onibreke 1 Het Bestuur. DIKSMU1DE. De Jaarlijksche Bedevaart naar den Ijzer gnjpt plaats op 21 Augustus. Degene die de reis per auto wensch- n meê te maken di- nen hun raam op te ge ven aan Jef Demayer, ten laatst' Maan da.j 8 Augustus. Dan kan het bestuurde noodige schikkingen nemen. Wij gaven destijds de namen van liter dood veroordeelden of levenslang gestraf- tep, die wegens spionnage of verklikking gevoi.nisd werden en in de laatste jaren werdén vrij gelaten. gfcNu kwamen er nog de twee volgende, eveneens burgerlijke gevangenen bij, die Hymans los deed laten. 1. den 25 Mei 1927 Nicolas Geargen, een Waal, tot levenslange hechtenis ver oordeeld wegens spionnage en verklik- fing Zijn straf werd op 15 jaar gebracht. 2. den 15 Juni 1927 Leon Van Du<me bok levenslang, wegens verklikking en medeplichtigheid aan moord, was Insge lijks op 15 jaar gebracht. ÊiSedert Hyinans verleden jaar het ant woord schuldig bleef op de vraag waar om die spionnen in vrijheid gestelü werden en de politieke gevangenen niet, had hij geen enkele vrijlating van spionnen of verklikkers meer durven bevelen. Dit nu weer, zijn de twee eersten. Da voortbrengst der werkhuizen van de sigaret BOULE NATIONALE groeit voortdurend aan. Zij bereikt thans-maandelijks HON DERD MILLIOEN sigaretten, hetgeen een verkoop in 't klein vertegenwoordigt van rond de zes millioenfr. per maand. Vele krachten worden ingespannen om onze sigaret na te maken. Sinds acht jaren herhalen wij, dat men er nooit in slagen zal, omdat onze samenstelling een ge heim is dat men nooit zal vinden. Noch premiën, noch geschenken, noch prijskampen, maar tabak voor uw geld, en eene onveranderlijke hoedanigheid. ODON WARLAND JETTEBRUX. (1' Vervolg.) Vlaanderen en Holland Dat het Vlaamsche volk zich hier heeft laten gebruiken voor doeleinden die vol komen indruiscHten tegen zijn belang, kan alleen hierdoor verklaard worden, dat van de 16' eeuw af, de eenheid van den Nederlandschen stam, van Hollanders en Vlamingen, door een ongelukkig ge schiedkundig toeval werd verbroken. Ongetwijfeld hebben de godsdlenst- tegensteüi'gen en zelfsde voor dien tijd nog begrijpelijke ekonomische tegenstel ling, in het bijzon et van Antwerpen en Amsterdam, voor een deel deze scheuring bepaald. Maar wanneer men ons heden nog wil betoogen, dat de tegenstelling van het katholieke Vlaanderen met het calvinistische Holland nog steeds een be wijs ls voor de natuurlijke en noodzake lijke ontwikkeling van de historische gebeurtenissen, die een Hollandsche natie en een Belgische natie hebben doen ge boren worden, dan vergeet men wat al te licht, dat in het calvinistische Holland de katholieken nog steeds, ook na 3 eeuwen protesiantsche overheerschlng dus, meer dan een derde van de bevolking uitmaken en dat in het hijzonder In onzen tijd de Hollandsche katholieken zich verheugen In een, men mag wel zeggen overwegen den Invloed op de regeerlng van Neder land De waarheid is dat, indien Willem I (van 1815 tot 1830) In zijn poging ge slaagd ware, indien dus de Nederland- sche eenheid tot stand ware gekomen, de Katholieken in de vereenlgde Nederlan den op den duur een doorslaggevenden kultureelen rol zouden hebben vervuld. Intusschen is de poging anders uitgeval len, deels doordat meikin België inet de uitwerking van de verfransching der Vlaamsche burgerij, die gedurende de twee decenniën van Fransche inlijving (1793 1814) stelselmatig door de Pa- rijsche machthebbers was toegepast, had af te rekenen deels ook, omdat het een buitengewoon moeilijke taak was, die zonder fouten of dwalingen, door den vorst begaan, schier niet was uit te voe ren. Van die fouten en dwalingen hebben de Franschelaars en Franschen in België, in 1830, goed gebruik gemaakt. Heden, honderd jaar na die Belgische revolutie, ziet het jonge Vlaamsche ge slacht duidelijk in, waar het Vlaamsche belang In 1830 lag en nog rondom 1930 lag en nog rondom 1930 moet liggen, n.l. in den natuurlijken samengroel van Noord en Zuid Nederland, in de kultu reele Nederlandsche eenheid, die door een politiek verband bekroond zou wor- den. Want na 1830 heeft Vlaanderen en het Vlaamsche volk stilaan leeren begrijpen, dat die zoogezegde zelfstandigheid van de eene en onverdeelbare Belgische Natie alleen betaald werd met de dienstbaar heid van Vlaanderen en zijn volk aan den veriranschen invloed. Tegen die stelselmatige verdrukking i» Doozen 4 en Th frank. In alle Apotheker. Denderleeuw ^Heden Zondag 24 Juli spreekt onzen burgemeester te Ternath, op de Markt plaats met Staf De Clercq, adv. Van Die ren en Rik Borginon, te 4 uur. 't Zal er leutig toegaan I De vrienden van Dender leeuw worden verzocht mee te guan. We vertrekken met den trein^van 3 h2. Het muziek van\jtWambeek komt ons afhalen aan de statie Ternath. De voorvechters der katholieke partij van statie en dorpplaais hebben door de genade der kasteelheer en van ons dorp de volgende weldaad bekomen Voor som migen 50, 75, 100fr. per maand meer bil hunnehuishuur; bovendien nog afname van hun hof ken. Dat ze nu eene kaars aansteken ter eere van hunne weldoeners. Naar wij uit goede bron vernemen gaan ze nu toch den papieren burgemeester in halen, maar niet in het dorp zelve. Z'heb- ben schrik dat Jhij [te wel zou onthaald worden bij ons volk. Ze gaan hem inhalen m een vreemde gemeente en 's avonds, als alleman slapen is, komen\ze naar Denderleeuw. Alle finantieele inlichtingen worden be reidwillig en volkomen; kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw Sj*3, STATIESTRAAT, 3 k Provinciale Raad De provincieraad heeft verleden week meest haren tijd besteed in commissie vergadering. Ónze vrienden Debeukelaer De Rop en De Bruyns doen er4 hun. best om zooveel mogelijk toelagen te bekomen voor nuttige werken. Vriend De Bruyn brak eene lans ten voordeele van den VI. Toeristenbond en vroeg eene toelage van 2000 fr., welke met algemeene stemmen toegestaan werd. Hij werd als verslag gever der 4e Commissie aangesteld, om die toelage te verdedigen in openbare zitting. In diezelfde Kommissie is een bestuur samengesteld, waarvan vriend De Bruyn deel maakt, om. toelagen te verleenen aan tooneelmaatschappijen. Wij raden dus onze VI. Nat. tooneelbonden aan, zoohaast mogelijk in een provinciaal verbond te treden, vermits het aan 't bestuur van dit verbond is dat die toelagen \zullen ge schonken worden. In de zitting van verleden Dinsdag heeft het er nogal gestoven. De socialisten stelden een wensch,voor den 6 maanden- dienst; de goeverneur stelde de voorgaan- delijke kwestie. Vriend Debeukelaer nam de socialisten ondes handen en deed hen inzien dat zij,verleden jaar mei den goe verneur de voorgaandelijke kwestie stem den inzake amnestie en dat hunne verte genwoordigers in de Kamers verleden jaar tegen den zesmaandienst hebben ge stemd. De katholieken stemden allen met de liberalen tegen het voorstel; al de soci alisten, de VI. Nationalisten en I liberaal stemden er voor. *i-i' KsMtarf Opdat eene geldplaatsing vooiuttligweze, hoeft gij eerst en vooral gewaarborgd te zijn door de zekerheid die de Bank oplevert. De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij is de filiaal der Sociélé Générale de Btlgique, te Brussel, dewelke de machtigste ^bankinstel ling is des lands en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht2,50 °/0 Halfmaandelijksche rekeningen tegenw. 4.35 Storting op 5 jaar met gemak van terugtrekking 6 0. In bewaarnemlng van titels. De Banque Centrale de la Dendre heejt 35 bijhuizen In onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig olie inlichtingen zullen verschaft worden. het Viaaamsche volk, hoe zt.er zijn nationaal bewustzijn, door twee eeuwen economische en kultureele afsluiting ook ingedommeld was, in strijdbaar verzet gekomen, reeds onmiddellijk na 1830. De Vlaamsche taalgrens. Wat toen, als nu, den echten grondslag voor de herleving van den Vlaamschen nationalen geest heeft gelegd, was het groeiend bewustzijn, dat een volk, zoo lang het zijn taal niet verloren heeft, ten slotte het machtigste middel en wapen heeft behouden om zijn bestaan, zijn zelfstandigheid, te bevechten en ie beves- gen. Sinds de 5dc eeuw, van na de Fran kische invallen dus, is de taalgrens in België, op zeer kleine verschuivingen na, dezelfde gebleven. Zelfs de Fransche overheerschlng van 1793 tot 1814 heeft die grens niet gewijzigd. Benoorden deze grens spreekt het volk Vlaamsch (Neder- landsch) bezuiden Waalsch of Fransch. Dat de verfransching de leidende standen in Vlaanderen gedeeltelijk heeft aange tast, valt niet te loochenen, maar ook dat is door de officieeie Belgische geschied schrijvers op tendentieuse wijze overdre ven. In een Vlaamsche stad als Antwer pen, die als groote wereldhaven een cosmopolitisch karakter draagt, is het percentage van de bevolking die het Fransch als omgangstaal in het gezin bezigt niet hooger dan 7 En men vergete niet, dat er te Antwerpen ook een sterke Waalsche Inwijking van arbeiders bestaat. Op het land en in de kleine ge meenten is het aantal Franschsprekenden natuurlijk nog veel geringer. Alleen Brus- s-1 dat in oorsprong en in wezen nochtans een Vlaamsche stad is, maakt uitzonde ring. Hier heeft de tweetaligheid verder om zich gegrepen maar Brussel is bij uitstek de creatie van den Belgischen eenheidsstaat. Hier is de zetel van den centraliseerenden staat, hier bevinden zich de ministeries en de bureaux de groote banken hebben er hun zetel Dat alles heeft ook een sterke Waalsche in wijking voor gevolg gehad, die mede begrijpelijk maakt, hoe de Vlaamsche bevolking uit de hoofdstad van den staat aan verbastering en denationaliseering is blootgesteld. Echter kan de permanentie van de taalgrens na eeuwen, zoomin als de ver- franschende invloed van de staatshoofd- stad, den toestand, waarin Vlaanderen onder het Belgische staatsreglem leeft, niet voldoende verklaren. Men begrijpt de verdrukking van het Vlaamsche volk pas wanneer men weet, dat in heel het openbaar leven, in het bestuur, in het gerecht, in het leger, in het onderwijs, de Nederlandsche taal na 1830 was bulten gesloten. Wat al ellende dat aan het Vlaamsche volk heeft gekost, kan alleen de geschiedenis van de Vlaamsche bewe ging leeren. Indien de wetge-irg hierin eenige verandering heeft gebracht dan ls zulks alleen te wijten aan den wassenden groei van de nationale Vlaamsche bewe- ging. ('t Vervolgt.) NINOVE Kermis. Ter gelegenheid onzer ker mis prachtig bal in 't Vlaamsch Huis gedurende de kermisdagen. Het bestuur dat zich noch moeite, noch kosten ge troost om iets moois te geven, heeft deze maal opnieuw gezorgd voor prachtig muziek. Bericht aan de liefhebbers. Spaarkas. Eerstdaags zal men zich izig houden om een spaarkas te stich ten. Het doel zal zijn om bij middel van kleine stortingen jaarlijks een mooi som- ineken bijeen te orengen om de reizen mede te maken, door het bestuur bij iedere gelegenheid georganiseerd. Wie bijzonderheden hierover kent kan ze mededeelen aan het bestuur, die ze wel willend instudeeren zal. Kermis en kermisaffichen. In de plaats van Aalst komen de socialisten van Geeraardsbergen. De kas van de muziek maatschappij van Geeraardsbergen zit in een slechteren toestand dan deze van Aalst 1 Dat onderlijnt gansch de menta liteit waarmede de feestcommle is bezield bij het opstellen van het programma der feestelijkheden. Op zich zeive genomen is het feit heel broederlijk Zie ik moet dees jaar van den koek niet hebben, ik heb nog genoeg, neemt gij nu uw deel Spijtig dat die broederliefde aanleiding geeft om een echt m sbrouwsel te maken van het feestprogramma en er h:t volk mede ge fopt is. Wanneer men een feestpro gramma opstelt moet men een doel be oogen.—Heeft men een doel? Zoo ja, bezigt men de.middelen om dat doel te bereiken. Laat ons eens nader toekijken. _;Wai neer men het oordeel nagaat van de bevolking, dan hoort men nogal dik wijls zeggen het is concert van het be gin tot het einde terwijl andere pleiten vuur wijkfeesten, met wijk subsleden, naar gelang de politieke kleur van den beoordeeler. Dat is niet ons inzicht. Ge steund op de folklore en volkskundige overleveringen een lijn trekken, een plan maken, de geest weer geven naar ln een feestprogramma moet worden opgesteld, is ons doel. Vroeger had men de veelvoudige wijk- kei missen met zijne volksspelen waarde minschen lust aan hadden. De moderne beschaving die werkt op aller gebied is gekomen. De stadsbesturen hebben de oude parochiekermissen afgeschaft om ze te vervangen door een groote kermis. T ans behelst de programma der feeste lijkheden concerten, bals, vertooningen in schouwburgen en soms zwemkoers en buksavond. In dle^moderne opvatting om de kermis in te richten kreeg ook de kultureele ont wikkeling zijn deel. Een hoofdzaak. Bij het programma der feestelijkheden voor Ninóve is dat deel gansch verwaar loosd geworden. Moesten de plakbrieven geen juweeltje geweest zijn van kunstop vatting. En in plaats van die eeuwige concerten, moest er op het programma geen plaatske geweest zijn voor een feest van opvoedkundigen aard Neen, liever een banale plakbrief waarmede men ook een stierenkeuring aankondigt, en in plaats van een weinig afwisseling, con cert op concert. Of de. feestelijkheden, zooals nu inge richt, beter zijn dan de vroegere wijkfees ten zal ik niet bespreken. Opnieuw ziet men overal de wijkfeesten opschieten, de geschiedenis is een herhaling. De wijk feesten zullen misschien opnieuw de te genwoordige kermissen verdringen. Dat is het werk van het volk, dat bouwt en opnieuw afbreekt, maar ligt in denjgeest van de wereld. Bedevaart naar Diksmuide. De reis wordt ondernomen én per auto én per trein. Inlichtingen te bekomen in 't Vlaamsch Huis. Voor de verdere organisatie over de reis, zullen er nadere inlichtingen toeko mende week verschijnen. OKEGEM v;'i2S De herdenking van den Slsg der Gul densporen werd dit jaar gevierd met grooten bijval. Waarlijk onze jonge Vlaamsche strijders hebben het bewijs geleverd, dat ze met eigen krachten iets kunnen verwezenlijken en alle moeilijk heden weten te trotseeren. De franskil jons en onverschilligen hebben ook door hunne verrekijkers kunnen waarnemen dat er elementen aan den horizont op doemen welke voor niets zullen achteruit wijken en met hand en tand zullen strij den voor onze Vlaamsche rechten. De amnestiebetooging van 11 Juli heeft dit bewezen. Meer dan 200 betoogers, mannen en vrouwen met kinders namen er deel aan. De stoet.Iwerd gevormd op de dorp plaats de turners «De Vrije Jeugd» aan het hoofd met opschrift«Wij eischen algemeene, algeheele en onvoorwaarde lijke amnestie». Daarna de muziek De Volksfanfaren en tooneelbond Lust en Vermaak On 8 uur zette de stoet zich in bewe ging. De muziek speelt «De Vlaamsche Leeuw». Mannen, vrouwen en kinderen zingen mee. Onder het spelen van aller hande volksmarchen, trekken wij door de bijzonderste straten der gemeente. Op het gehucht «Eversem» gekomen kregen wij grooten bij val. Aan de wed. De Schrijver, waar onze vlaamsche toespraak moest gehouden worden, werd door onzen (Vervolg op blz. 5)

De Werkman | 1927 | | pagina 2