EDM Id zahe pp SBülalg iierzmeriDien Naar Diksmuide op 21 Oogst UIT ONZEN PIJLKOKER Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsehe Front P. V. N. 0,25 0,25 EEN STEffl UIT HET HOORSEH De Pachtkwestie Zesmaandendienst en Gewestelijke indeeling IN DE GOEDE RICHTING me w "«ató'Tn ïertasc IdERKPlAM 1* Jaargang, N'31 WEEKBLAD Zondag 31 Juli 1927 D« Waarhald Is ons wapan Rachtvaardlghald ons dool Stichter Pi eter Daena PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op roorband bataaibaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1E Hoofdop»tellerK. U Van Opdenboacb. Volksvertegenwoordiger. Postchek93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. Telefoon 332. ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men deb ten bureele. PRIJS per oammex Een vooraanstaande soc. richtte lot een Hol- landsch soc. dagblad een schrijven dat niet werd opgenomen en waarvan we bier bet slotirede- deelen Als er een behoorlijke bestuurlijke schei liog kwam en dat ls niet in strijd met de socialistische gedachten, immers wij z|Jn voor bet zelfbeschik kingsrecht der volkeren, dan zouden binnen bet Belgisch staatsverband de beide volksdeeteo zich voorloopig vrijelijk en onbelemmerd kunnen ont wikkelen, dan zouden de Vlamingen ongehinderd bun economische ontwikkeling op Nederland rlcb- hun Guldensporenslag vieren en konden de -Walen ongehinderd bun ontwikkeling richten op Frankrijk «notre andenne et inoubliabte patrie» olgens Leon Defulsseaux en bun jemappebetoo- glngen houden. We herinneren ons de eerste beevaarten, in vromen tocht aiover de stukgeschoten velden, altusschen de weenende pulnen naar de graven van Joe English, van de gebroeders Van Raemdonck, van Re- naat De Rudder, naar de geschonden zerken van Oeren. We zien ze nog, die eenige honderden getrouwen, wiens innig- schoon gebaar Vlaanderen door, de belangstelling van tientallen dui zenden heeft gewekt. Diksmuide is of wordt geen betooging. Het is een kommunie van de zielen der levenden met die der doo- den, het is een ontroerende wijding van ons streven in 't aanschijn van de graven onzer jongens, het is een toetsen van ons kleinoten- schelijk doen aan het groote gebeuren dat spreekt uit de velden en de weiden van de Ijzerstreek. Het is geen dag van haat of nijd, van roepen en schreeuwen, het is een dag uie de vele dagen die volgen beter maakt. Wie er ging, keert er lerug en brengt met zich een schare die op hare beurt hare omgeving winnen zal. 21 Oogst is geen dag van een partij of van ccn groep, net ts pen dag van heel Vlaanderen. Zoo moeten en zullen we hem houden. Er heeft eens iemand gezegdjdat de Walen geen vier en twintig uren den toestand dulden zouden waaronder de Vlamingen gebukt gaan. Met evenveel recht mogen we bier be vestigen dat geen groep werklieden van eender welke nijverheid 24 uren het on recht zou dulden dat tegenover orze boeren zoo schaamteloos wordt gepleegd. De naoorlogsche periode heeft ons op gebied van arbeidswetgeving wel geen voldoening maar toch merkelijke verbete ringen gebracht. De hervormingen zijn echter de deur van den landbouwer evenals die der Vlamingen voorbijgegaan. Verleden jaar voor Kerstdag scheen het of er zou eindelijk toch eens een oplos sing komen aan de zoo belangrijke pacht kwestie, het scheen, want de k^steeihee ren en bewaarders die de lakens ultdeelen in de regeering, hebben het wel zoo weten te schikken dat Kerstdag voorbijging, dat ue heeren aan hun pachters schandalige voorwaarden opdrongen zonder dat de wet ingrijpen kon. Einde van dezen zittijd ls de pachtwet kwestie naar den Senaat verhuisd. De heeren Senators zijn in verlof. De pachtkwestie zal in den naasten zittijd worden besproken. Uit de versla gen der kommissie blijkt het reeds duide lijk dat geen der artiekels van de door de Kamer gestemde wet ongewijzigd zal blijven. Ten wiens voordeel ze zullen veranderd worden is geen geheim katholieke en liberale kasteelheeren en grondbezitters zijn het roerend «ens om de vrijheid door de in de Kamer aangenomen wet verleend, zoo ver mogelijk in te korten En zoo heeft het alle kans dat de pacht wet, na een zoo lang mogelijk uitgestelde en gerokken bespreking zoo toegetakeld wordt dat ze weer naar de Kamer moet. Hoe lang deze lijdensgeschiedenis duren zal Of deze aanleiding gewen tot konflikten,blijven "tot hiertoe voorons onbekenden. Wat de ondervinding ons echter reeds toelaat te verzekeren is, dat de pachtwet die er komt, ongeveer de waarde hebben zal van de Nolfbarak, 't ls te zeggen, half en half. Dat is immers het kenmerk der heele Belgische wetgeving. Ze wordt daarom geschoeid op den leest van Beuiemans. Wij voldoen heel gaarne aan het verf sociale verzekeringen. Uit de hieronder zoek tot opna ne van het volgende afgedrukte vragenlijst zal men kunnen De kwestie der sociale verzekeringen opmaken waar wij heen willen. Voor de De kwestie van den zesmaandendienst en van de gewestelijke indeeling komt stilaan weer aan de dagorde de socia listische jonge wachters hebben hier en daar wat op den trom geslagen, de kom- munisten en wij zelf zitten ze af en toe, hier en daar nogal eens duchtig in het haar, heel wat van de socialistische afge vaardigden vreezen voor hun mandaat zoodat ze het tijd hebben gevonden hun verkieziezingsstrijd van 1929 voor te be reiden. Wat de socialistische partij in de jaren van hare medeverantwoordelijkheid in het bestuur van het land verwezenlijkt heeft, is nu juist niet van aard om geest drift en stemmen te winnen, zoodat er begrijpelijker wijze naar een middel of naar middelen gezocht wordt om de vroe gere comedle tegen kapitalisten, tegen koning en hof, tegen rrinisterwedden, tegen duur leven, stabilisatie, afdankin gen enz. te doen vergeten. Er is geen twijfel dat de zoo dikwijls verloochende zesmaandendiensitijd daar voor dienen moet. Het socialistisch landsbestuur heeft be sloten een dusdanig wetsvoorstel bij den e. k. zittijd neer te leggen. We weten niet of de socialisten nu ne keer ernstig en met alle middelen DEN ZESMAANDEN-DIENST ER DOOR WILLEN* We weten nlei of zij niet de geheime hoop koesteren met groot gebaar de re geering te verlaten om aldus met vrije hand den verkiezingsstrijd van 1929 te kunnen voeren; We zijn echter diep overtuigd dat er, 700 de socialisten EENPARIG EN VOL TALLIG willen zijn voor het doordrijven dezer hervorming, ZE ALLE KANS, zij het dan niet zekerheid hebben er, met de hulp van de twee kommunisten en van de zes nationalisten den zesmaan dendienst en de gewestelijke indeeling door te krijgen. Wij gelooven vast dat ze er in slagen zullen enkele vertegenwoordigers der Kr. werklieden te verplichten of van er voor te stemmen of van zich te onthouden of van thuis te blijven. Als er maar gewild wordt. Als de hu-dige beweging bij de socia listen meenens is en niet het gevolg van politieke berekening. Daarop hebben wij in de eerste maan den te letten. Wij zelf dienen den zes maandendienst, dien we bij elke gelegen heid hardnekkig verdedigd hebben, op het voorplan te brengen, belangstelling te wekken en voorde kiezers zoo te stellen dat noch socialisten, noch katholieke werklieden wijken kunnen. X. Op 21 Oogst gaat al wie Vlaming is, naar Diksmuide Dat kan voor do tegenwoordige Minister» van België wat lastig zijn, maar zou er toe kunnen bijdragen, dat bet tegenwoordige België dat voor -een groot deel nu een Westerscbe Balcan ts, zou verdwijnen tu de toekomst en plaats maken voor een normalen toestand tusscben twee rassen, de Frans.be en Nederlandsche bevolking. Uit een sociallstlscb oogpunt ls daar m. 1. z. absoluut geen bezwaar tegen, tenzij men bet Franscbe Imperialisme wil ondersteunen om de Vlaamscbe gewesten langzamer band te vertran- schen, een poging die tegen de geconstateerde ietten en wenscben van het volk Ingaat, en daarna geheet België bij Frankrijk in te lijven. De Vlaamscbe Nationalisten, waarde partQge •noot, zijn geen stobebranden, al kunnen ze onze ipolitiek wel eens bemoeilijken, maar strijders voor een mooi en geoorloofd IdeaaJ, ook uit een socia listisch oogpunt. Bergen op Zoom, 8 Juli 1027. Wij zullen ons verheugen over eiken stap die tot werkelijken vrede, op grond van recht, In de wereld gedaan wordt en intusschen •onze eerste aandacht wijden aan onzen strijd voor Vlaanderen, over tuigd dat wij ook den vrede dienen. Want eerst door ons volk heen b.hooren we tot de wereld, en de symphonie der volkeren zal nooit schoon in onzeooren klinken zoolang het oude Vlaanderen, met zijn oude gaven en zijn jeugdige toekomstkracht er niet zijn stem in zal mengen.(Jong Dietschlano). blijft al bare actualiteit behouden, wat trouwens met het oog op hare verstrekt kende gevolgen en vooral In verband mei de problemen, die de toekomst van ons volk bebeerscben, ook voor ons een reden te meer moet zijn om er dieper op in te gaai. Immers, in het kamp van onze politieke tegenstrevers blijkt men zeer ernstig die zaak te bestuueeren. Het Naüonaal Ver bond der socialistische mutualiteiten ver-1 gaderde enaele weken geleden te Brussel om te onderzoeken wetke de resultaten waren van de toepassing der wet op de ouderdomspensioenen. Ook bet verbond beantwoording ervan riepen wij alle VI. naUonalisten op, want dit is een enkwest waaraan velen kunnen meewerken. De ervaring opgedaan bij een onderzoek in zake het Arbeidsproces in Vlaanderen, door ons met een onverhoopt groot sue ces ingericht In 1917, heeft ons geleerd dat er laDgs dezen weg heel wat te ver wezenlijken is. Alle antwoorden moeten, vóói 15 Augustus e. k. aan het adres van den heer M. Scbouppe, Kr. Volkspartij- VI. Front, Molenstraat, 57, Aalst of aan K. Waternaux, Essen burgstraat, 11b. Rotterdam, ingezonden worden. Aan de nand van al de ingekomen ant- worden gepubliceerd en aan de medewer kers toegezonden en wellicht als bezis ouderdomspensioenen. En wat doen wij Wij hebben helaas 1 nog altijd geen Vlaamsch Nationalen Raad, die de kwestie, in verband met ons streven naar zelfstandigheid, door een tjner afdeelingen zou laten onderzoeken. Wij missen nog steeds een Vlaamsch Naüonale studiecommissie voor sociale aangelegenheden, die, na grondig onder zoek de richtlijnen zou aangeven voor een krachtig doorgevoerde Vlaamsch natio nale sociale actie. Wij vergeten nog te licht dat voor de □aar verhoudiog scbaarsche Vlaamsch nationale sociale instellingen, leder aan- knoopingspunt, ieder vorm van onafhan kelijkheid van Belgische sociale organis men, Iedere aanlanding bij zoogenaamd neutrale landelijke verbonden, die onver mijdelijk Franscbgezind moeten zijn, uit den booze is en een belemmering voor de ontwikkeling en den uitbouw van ons Vlaamsch nationaal volksbestaan. Slenter en sleur, gemis aan initiatief en durf om bet bestaande te hervormen, vrees voor beperking der middelen ea inkrimping van subsidies en inkomsten, maken dat onze instellingen nog te zeer op Belgischen leest geschoeid blijven. De gevolgen hiervan blijven dan ook niet uit. Het gemis aan zelfstandigheia, het direct of indirect ondergaan van politieke invloeden van Belgische politieke partijen, het staan onder min of meer gepronon ceerde Belgische, dat is anti-Vlaamsche kontrool en het opleveren van direct nut oor onze Vlaamsen nationale actie zijn de onvermijdelijke nadeelen die er uit voortvloeien, Willen wij de lijn zuiver getrokken zien, dan moeten wij onvoorwaardelijk en doelbewust andere wegen op. Wij moeten ons weten vrij te maken uit beknellende Belgische banden we moeten naar de oprichting van zuiver VI. Nat. sociale instellingen cp alle gebied, naar de methodische opleiding van onze Vlaam- sche mutualisten in VI. nat. zin, naar de tot standkoming van eigen economische organismen, die een ruggesteun vormen voor onze sociale actie. Beter dan wie ook zijn wij overtuigd dat wij voor de verwezenlijking van dit alles, binnen een zeer beperkten tijd, geen Illusies behoeven te koesteren. Wij zullen het natuu'lijk niet in enkele maanden kunnen opbouwen, waaneer anderen er tientallen van jaren voor noodlg hadden Maar dat is geen reden om het op de lange baan te schuiven en de verwezen lijking ervan over te laten aan een latere generatie. En zoo wij de actie niet kun nen aanvatten zooais wij het zouden wenschen, dan is er toch niets dat ons belet het op een meer bescheiden schaal te doen. Daarom richten wij thans, en dit weze een eerste stap in de richting van het groepeeren van alle Vlaamscbe nationa listen die op sociaal economisch terrein i willen werken, een enkwest in over de zal kunnen dienen voor verdere werking op dit gebied. Aan bovenvermelde adressen kunnen ook alle verdere Inlichtingen worden ge vraagd en zullen ook alle wenken, aan wijzingen en raadgevingen in dank wor den aanvaard. Mochtea ons nu eens uit alle hoeken van het Vlaamsche land en ook van uit het buitenland antwoorden toekomen. Uit het noodgedwongen beperkt, maar niet temin ernstig pogen dat wij thans voor oogen hebben, kan heel wat groeien, in dien wij op de medewerking mogen reke nen van allen, die beseffen dar erop het terrein der sociale actie, ook voor ons, Vlaamsche nationalisten, heel wat te doen is in bet belang van onzen strijd en ons volk. Karei WATERNAUX. Vragenlijst betreffende het enkwest inzake de sociale verzekeringen. 1. Welke tekortkomingen zijn er ten opzichte van de sociale verzekeringen In de Belgische wetten aan te stippen a) ongevallenverzekering b) invaliditeitsverzekering c) ziekteverzekering d) ouderdomsverzekering. 2. Komen naar Uwe opvatting, in de sociale verzekeringswetten, in het buiten land toegepast, bepalingen voor, die in onze wetgeving dienen te worden opge nomen 3. Welke sociale verzekeringen dienen volgens U verplichtend te worden ge steld Hoe worden dan de lasten ervan gedragen 4. Is het aandeel van den Staat in de sociale verzekeringeu, naar uwe meening voldoende Hebt U in dit opzicht beden kingen 5. Welke moet de verhouding zijn der werkgevers tegenover de sociale verzeke ringen 6. Welke moet de verhouding zijn der werknemers tegenover de sociale verze keringen 7. Hoe zijn en zouden moeten zijn de verhouding der geneesheeren tegenover de fondsen 8. Acht U de Inrichting der bestaande mutualiteitenvoor een groot deel afhan kelijk van politieke organisaties en van Belgische landelijke verbonden, bevor derlijk voor ons volk Kunt U een ander stelsel schetsen. 9. Kunnen naar uwe meening maatre gelen eventueel welke worden ge troffen voor eenegewestelijke inrichting? 10. Wat kan naar uwe meening wor den gedaan om de werking en de propa ganda onzer mutualiteiten en andere so ciale instellingen uit te breiden Proficiat 1 DeAalstersche vertegenwoordigers van de Belgische eenheid krijgen stulpkes. Bravo voor onze vrienden van Aalst I De woede der franskiljons is de schoon ste decoratie van den Vlaamschen natio nalist. De inhuldiging van het heerlijke VI. Huis in de Molenstraat, de geestdnitlge viering van 11 juli doet de franskiljons razen en in hun kattekoleire vallen ze Jan en alleman aan. Hadden onze vrienden zich beperkt bij het opzetten van een grooten mond, onze vijanden zouden zich niet zoo bedreigd gevoelen. Maar wij hebben niet enkel gezaaid en de zaadjes overgelaten aan bun lot. Een bloemist mag niet alleen zaaien, hij moet ook over broeikassen beschikken, waar de nog teedere plantjes het kwade seizoen kunnen overbreogen. Die broeikassen zijn onze Vlaamsche Huizen. In de laatste jaren beeft het arrondisse ment een krachtinspanning van belang op zijn actiefNincye. Sottegem. Er«m SSKflH? trfMTn e£jKÏ?,ï,"u werk gezet. Aalst steekt de schoonste Vl Huizen naai de kroon. En wat nog het ergste is, al deze VI. Huizen bloeien I Nu nog een krachtinspanning voor Geeraardsbergen en Herzele en het arron dissement Aalst bezit een reeks lokalen, die aan andere arrondissementen tot voor beeld mag worden gesteld. Laten deze Vlaamsche Hulzen zich dan vereenigen en volgen een goed afgelijnd plan hun steun verleenen aan de VI.- □ationale werking in de andere arrondis sementen van de provincie. Het De koning is Zondag na de plechtig heid van leper naar Zwitserland vertrok ken, waar de Koningia reeds verwijlt. De heer Huysmans, minister van Kun sten en Wetenschappen, doet op dit oogenblik een reis in Spanje waaruit hij begin Augustus naar Brussel terugkeeren zal. Dan zal de h. Anseele, die nu d. d. ml- nlnster van Kunsten en Wetenschappen ls, met verlof naar Vichy in Frankrijk gaan. De h. Vandervelde vertoeft thans te Spa, waar hij de gast is van zijn vriend den h. Feliden Cattier. De h. P. Hymans, minister van Justi tie, zal deze week naar Zwitserland af reizen. De h. Baels, minister van Landbouw en Openbare Werken, zal gedurende de maand Augustus te Oostende met verlof zijn. De heer Wauters, minister van Nijver heid en Arbeid, viert deze maand zijn 25 jarig huwelijksjubileum en zal op 21 Augustus te Bordeaux scheep gaan voor Brazilië, waar hij de interparlementaire handelsconferentie bijwonen zal. Denkt men in die middens soms nog dat iedereen die werkt recht en nood heeft san rust en verlof Luik in Frankrijk De Standaard schrijft Dat bij velen in de Waalsche steden het onderscheid BelgiC Frankrijk niet meer bestaat, behoeft geen betoog. Te Luik steken op 21 Juli bijna evenveel vlaggen uit als op 14 Juli (Fraakiijk's nationalen feestdag). Enkel een verschui ving in de kleuren de meerderheid der Franscbe vlaggen op 14 Juli maakt plaats voor een meerderheid van Belgische, zon der dat de eerste verdwijnen. Men beeft er echter beter op gevonden: het nationaal feest dient aangekondigd, bet programma der feestelijkheden dient bekend gemaakt. Ziehier boe dat ge schiedt (we vertalen) Stad Luik Blazoen met Blazoen met Franscbe kleuren Belgische kleuren NATIONALE FEESTEN van 14 en 2i Juli, ingericht onder de bescherming van het Gemeentebestuur. VolgtProgramma van den 14". Daarna Programma van den 21a. Geteekend De Sekretaris, De Voorzitter, GENOT. FRA10NEUX. Schepen van Openbaar Onder wijs en Scboone Kunsten. Laten de Walen maar een eindje verder gaan op dezen wegzij leveren voor de Vlaamsche Belgen het bewijs dat de Vlaaamschvijandigheid der Walen haren oorsprong vindt in hare geheebtneid en liefde tot Frankrijk, hun waar vaderland. Palmollva-zeep voor Vlaamschhatera. Een recht merkwaardig geval dat bet vermelden loont! Een West-Vlaamsche handelaar bestelde onlangs bij de firma Maison Louis Sanders» (Produit Phai- maceuiiques et parfumeries en gros, rue de la Glocière, 2 Bruxelles) een hoeveel heid palmolive-zeep en kreeg die dau rnet een aantal reklaam-brlefjes voor dat ar tikel, uitsluitelijk in de Fransrhe taal ge steld. De handelaar behiek? de Vlaamsch spreken en die dingen dus van geen practisch nut waren. Daarop ontving onze handelaar volgend merkwaardig epistel in bet Engelsch gesteld. We ver talen. Brussel, 15 Juli 1927. Waarde Heer, Verontschuldig ons laattijdig antwoord op uw postkaart, die in een ons onbe kende taal gesteld is. We zullen trachten uit te maken in welke taal ze gescbreven is, thans is ze in banden btj onzen Chl- neeschen vertaler. Gelukken we niet, dan zouden we ze kunnen'zenden aan den oud-goeverneur van BelgiC, Dr von Bis sing in Dultschland. Hoogachtend. Over den eerbied van dezen bandelaar voor de taal van zijn klanten en de Vla mingen in het algemeen zullen we bier □iet uitweiden. Stellen wij alleen vast, dat de beer Sanders een Hollander van ge boorte is, die met groote moeite de Bel gische naturalisatie verkreeg en gehuwd is met een landgenoote van Dr von Bis sing, oud-goeverneur van BelgiC. Et nunc erudimini I Da kraaiend» hanen, In de Socialistische Strijd gaat een metaalbewerker naar aanleiding van am nestie de leden van B. W. P. in dezer voege te lijf. De socialisten KUNNEN of MOGEN niets doen dat de huidige regeeriog zou mishagen. De ministerfrakken prijs geven om amnestie te koopen zou wel gaan, maar voor onze opportunisten is die prijs veel te hoog. Zij verzekeren dan maar zonder amnestie minister te blijven. Cte paitijpers maakt van het sluiten van den parlementairen zittijd gebruik om over amnestie te kletsen Zij kunnen nu weer gerust een groote revolution- nairen mond oj>enzetten inzake amnestie en militair vraagstuk, omdat er In de eerste tijd toch geert daad hoeft gesteld te worden. Tegen November kan er dan alvast over wat anders gepraat worden. Wie herinnert er zich niet hoe de drie kraaiende hanen voor den oorlog het Vlaamsche volk tot den strijd opriepen. Hun theatraal optreden ligt nog in ieders geheugen. Arme hanen I De burgemeester van Antwerpen heeft zijn sporen opgeborgen hij ver toont nog slechts zijn schitterende drie kleurige vederen. PRONKEN MAG HIJ, STRIJDEN NIET MEER! De blauwe haan ligt geboterd in de pan van de Nationale Bank. Hij spreekt niet meer over het arme Vlaamsche volk. De miljoenen die dagelijks door zijn vingers glijden, doen hem alle ellende van arbeider #n boer.... en ook van idealisten vergeten. De ministerhaan heeft zijn vechtspo ren verloren kraaien kan hij heelemaal niet meer, 't is nog slechts kakelen De tazen van het hoenderhok zouden het vreeselijk vervelend vfr.den, moest er nu nog mannentaal voor 't Vlaamsche volk gesproken worden 't Doet ons genoegen anderen zoo*n taal te booren voeren. We waren stilaan heesch geworden by 't steeds herbalen van dezelfde droeve waarheden.

De Werkman | 1927 | | pagina 1