Op 21 Oogst, allen naar Diksmuide LET OP deBeukelaar Sociale en Syndihaie Kronilk Uit den Wanmolen Vlaanderens Nood aan Zelfstandigheid bitterpeeën steeds ongeëvenaard De Beoroeiinosdeg ie Breda. Huiduitslag Huidwonden Heere, vergeef... UIT 'T LAND VAN WAAS Thybaert-Schollaert 21 LIJK HET KAP EN LIJK HET QRAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Op de wijs van do re ml Vrienden lief wil Ik u zingen, Daar gebeuren toch voorwaar Heden schrikkelijke dingen. Alzoo al: er ergens een vlaamsch leest wordt gegevet, en franskiljons komen de Vlaamsche Leeuw uitfluiten als die gezongen en gespeeld wordt, dat vinden de franskiljonsche gazetten natterel, Als nu de Vlamingen ne keer zeggen poeta wederom poets en den brabelson uitflui ten dan vallen alle patriotten omver van alteratie, dan roapen ze moord en brand en moeten die flaminganten den bak in. Dat Is gebeurd te Brussel op 21 Juli van 't jaar onzes Hceren 1927. En daarom zeg Ik met recht en reden Daar gebeuren rare dingen, In ons dierbaar vaderland, Maar het potje dat ze koken Riekt verdorie aangebrand. Stance slaakt een schreeuw en als Ik zeg wat Is er schaap leest ze mij een artikel voor uit een moord en brand gazet. Daar Is, zegt ze, te La Louvlère op de foor een dierentemmer levend door een leeuw opgefret. Hewel 1 schaap wat wonders is daaraan Dat er nu ne keer een dierentemmer een leeuw had opgefret, dat was wat anders. En dit Is ook wat anders. Ik lees dat de sosjalisten van Nergenshuizen een schoolmeester aan de deur hebben ge/.et omdat die man katholieke nationalistische gedachten had. Die man is getrouwd en heeft kinderen. Dat is smerig van die sosjalisten zegt Stance. Hewel Stance, het zijn niet de sosjalisten van Nergens huizen die zoo gehandeld hebben, maar het zijn door en door katholieke men schen die te Iseghem dat proper werk hebben verricht. Wie wind zaait zal stormen oogsten. Wel geklapt I zegt Stance. Och ja, mensch; zoo er onder de vlaamsche nasjonalisten een dertig, veer tig archimiljoenairs waren zooals bij de sosjalisten, 't zou met de partij heel wat beter gaan. Zedeles, zegt Stance, die vandaag haar lepel roert als 'n klok zijn klepel, zedeles laat ons allen werken om mlljoenair te worden. Minister Hymans is ook mlljoe nair en dan nog eenen die aan God noch gebod gelooft. Verleden week was er te Brussel een mis voor den overleden ko ning van Roemenië. Hewel, Hymans is daar naartoe gegaan. Dat hoort zoo voor de protokol, maar't is te zien of Ons Heer met dien flauwen zeever van protokol is gediend, alhoewel degroote kopstukken van de katholieke partij dat komediespel komilfo vinden. Dampsey, die Amerikaansche bok ser heeft ook weer zijn populariteit terug gevonden. Een jaar of drie gepasseerd heelt hij Carpontier ne keer een ramme ling B#!gevefc en nu heeft hij een andere t-fcoer, -or „»,r- oorvijgen gegeven, dat de sukkelaar a een kafzak in mekaar Is gezakt. Maar Dempsey had toch ook bloed in mond en neus. Allee 't was een treffelijk schouw spel dat aan Dempsey zoo wat twee mil joen en aan Sharley anderhalf miljoen heeft opgebracht. Voor dien prijs, Spec tator, zegt Stanee, mogen ze u ook ne keer 'n roeffeling geven. Mergi, Stance. Wie ook een toefellng heeft gehad dat is Pierre Dehaenel van Turnhout. Die kwispel had zich verkleed met een wit laken en ging *voor spook te spelen '8 avot ds op de baan. Hij had het vooral op het vrouwvolk gemunt om die benauwd te maken, maar een paar jongens hebben zich op wacht gezeten als't spook afkwam zijn ze er naartoe gevlogen. En ze zelen Hola spook 1 Hola geest I 't Spelleken is Nu wel geweest. En ge moogt het gelooven, die Pierre Dehaenel zal niet rap meer beginnen met zijn spo- k en geest hist"ries. Da schoolmeester van Pimpel bergen vioeg aan Jefken Tcpshoe een geest er uitziet. Een geest is iets dat geen vleeschen geen beenen heeft; zei Jefken. Goed zei de meester; geef eens een voor beeld. Toen stak Fonsken Perla den vinger op en riep thuis de soep, meester. (2C Vervolg.) De Vlaamsche beweging. Na 1830 hoofdzakelijk begonnen als een taalbeweging, mei een s'erk literair romantisch karakter, is de Vlaamsche beweging gaandeweg een strijd gewor den voor de herovering van het Vlaarn sche recht in zijn heelen omvang. Na hei midden der 19* eeuw is zij een integree rend deel geworden van de verkiezlngs platvormen der politieke paitijen, maai helaas, het bleek hoe langer hoe meer dat het bij loutere verkiezingsleuze! bleef. Toch is op den duur de trage arm var. den wetgever in beweging gekomen. Ii het gerecht, in het onderwijs, kwamer maatregelen van gedeeltelijke vervlaam sching de denationalisatie van het Vlaam sche volk bemoeilijken. Maar hier deed zich nu een verschijnsel voor, dat d. gewilde coalitie van alle gevestigd, machten tegen het Vlaamsche national, recht wel in een schril licht plaatste. Van den wetgever afgedwongen taal wetten worden door het parlement wel aangenomen en afgekondigd, maar in 9 gevallen op 10 worden ze niet nageleefd, erger zelfs, ze worden door de overheid zelf, die aan de toepassing de hand moet houden, geaboteerd. Een teekenend voor beeld is wel wat er met de na den oorloj; uitgevaardigde wet op het taalgebuik in bes'u 'rsaangelegenheden gebeurde. De - Dorus L«po ging vragen of hij met Marieken Hemelschoon mocht trouwen. Hoor ce keer jongen, zei de vader van Marieken, hedde gij geld Meneer, zei [>orus; ik kom niet om uw dochter te koopen, ik kom om met haar te trouwen. En elacle 1 gaat maar ne keer rond, vooral in de groote steden. De speelman Is er zoo rap van 't dak. in de schriftuur staat ergens een spreuk multi sunt vocatl, panci veri electi. Dat wil zeggen veel zijn er geroepen, maar weinigen zijn er uitverkoren. En bij 't ontvangen van 't zevende sacramentje zal 't zoo ook wel zijn Met dat alles is er nu ne keer serjeus sprake van een taks te zetten op de jonk mans boven de 25 jaar die nog niet getrouwd zijn. Hewel, ik duif wedden dat er veel getrouwde lappen zijn, die ga rne dien taks zouden betalen. Gij misschien ook. Spectator, zegt Stance. Waarop Spectator antwoordt dat zwijgen Winter ea Zomer goed Is. Klaas Kloefers was ne keer naar Brussel gegaan voor affaires. Hij was in een spijshuis binnengegaan en hij kreeg daar een telloor patatten met gestoofde kool en soslesen. Niet ver van Kloefers zat daar een kat te miauwen. Heeft dat beest honger vroeg Kloefers aaa een dienster. Neen, zei de serveuse. Waarom miauwt ze dan zoo vroeg Kloefers weer. Van verdriet 1 was 't antwoord, omdat haar zuster in de soslesen zit. De boeren zitten tegenwoo'dig met de handen in 't haar. Ze weten niet hoe ze den oogst gaan rijp krijgen. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt maar ge zoudt geld geven om tegenwoordig ne keer de zon te zien. 't Is nog wonder dat de franskiljons niet zeggen dat het de schuld is van de flaminganten dat er zooveel regen valt. In «lapan mag een meisken op haar trouwdag voor 't eerst haar man kussen. Gedurende de vrijazle mag daar niet ge kust worden. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar Ginder in 'tjapansche land, Is het vrijen niet plezant, Want ik zeg, geloof me vrij, Een kusken hoort er bij. Stance mompelt iets waarvan ik het f.jne niet snap. Maar kussen zijn beten van den duivel, zei de pastoor. Waarop Karlientje dachtze mogen mij dikwijls bijten. Een goede raad voor de Juffers die hun trouwkostuum willen koopen Nlevers beter dan in de Groote Kleer- magazijnen St Jozef, te Sottegem. Vizenieken zat bij meneer den paster in den biechtstoel en Vizenieken deed wat zelfs de keunlng zelf moet doen.. Vizenieken liet iets vliegen... op de zoks- kens. Maar meneer de paster had het bemerkt en zei vrouwken, ge hebt uw achterpoortje open gelaten. Is da waar riep Vizenieken verschrikt uit; och Heere. dan zijn mijn kiokens voorzeker de straat op on weg was Vicenieken. Spectator, Het moleken doen zwijgen; Om het met Stance niet - Weer aan den stok te krijgen. Spectator Snuppelator-E Hoofdpijn, tandpijn en alle andere .enuwkwalen worden onfeilbaar gestild foor de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove De voortbrengst der werkhuizen van de sigaret BOULE NATIONALE groeit voortdurend aan. Zij bereikt thans- maandelijks HON- L ERD MILLIOEN sigaretten, hetgeen een verkoop in 't klein vertegenwoordigt van rond de zes millioen fr. per maand. Vele krachten worden ingespannen om onze sigaret na temaken. Sinds acht jaren herhalen wij, dat men er nooit in slagen zal, omdat onze samenstelling een ge heim is dat men nooit zal vinden. Noch premiën, noch geschenken, noch prijskampen, maar tabak voor uw geld, en eene onveranderlijke hoedanigheid. ODON WARLAND, JETTE BRUX. wet beoogde de vervlaamsching van de bestuurslichamen in Vlaanderen. Maar toen hef er op aankwam om voor de niet naleving een sanctie te voorzien, wei gerde de Kamer dat te doen, hierin geleid door de coalitie van Walen en franskll jvns (afvallige Vlamingen). Zoodat meD o.) den huldigen dag in de meest gema tigde Vlaamsche dagbladen als de staats- kajholleke Standaard het liberale Laatste Nieuws of de socialistische Volksgazet schier dagelijks klachten over de onbeschaamde overtreding van de wet kan lezen. De Universiteit te Gent. Wat er met de Universiteit te Gent ge beurde is eveneens beteekenisvol. De strijd voorde vernederlandsching van die universiteit is sinds jaren vóór den oorlog het zinnebeeld van den strijd voor de geestelijke herwording van het Vlaamsche volk geweest. Het was inderdaad al te schreeuwend onrechtvaardig, dat in den Belgischen eenheidsstaat twee rijksuni versiteiten bestonden, die belde als onder wijstaal het Fransch hadden. De meest eenvoudige eisch van distributieve recht vaardigheid eischte, dat de Gentsche (midden In het Vlaamsche land gelegen I) het Nederlansch als onderwijstaal zou hebben. Wel trachtte men dien rechtvaar- digheiiselsch af te wijzen onder het be spottelijk voorwendsel, dat het Neder- landsch geen kuituurtaai zou zijn. Maar hierop antwoordden de flaminganten uit die dagen met het zegevierend bewijs van d? zifiver-Nederlandsche universiteiten In i In plaats van te Rozendael werd !de begroetingsdag dit jaar gehouden te B»e- da. Dat kost aan hen die er heengaan fr. 16,50 meer Laat ons maar dadelijk zeggen dat het de bezoekers niet heeft berouwd. De Hol landersche gendarmen, stug en stijf lijk velen van de onze, zien onze eenzelvig- heidskaarten na ze moeten nota's nemen en op een register de namen opschrijven van die «krawatten» uit Vlaanderen, die de activisten gaan bezoeken. Helaas, er zijn er een paar honderd en 't gaat Diet Een incidentje met Ward Heimans, die Vlaming opgeeft, als ationallteit, een ander met iemand die na «Belg» geschre ven heeft «tegen wil en dank» en 't gaat naar den trein Met het gele bloempje in 't knopsgat, 't gele bloempje dat ons met een lach, en een handdruk en een hartelijk welaom wordt gegeven door den vriendelijken Dr Minnaert, die ons hier kwam afhalen. De stugge Hollandsche gendarmen van daareven komen ons een goeje reis toe- wenschen en 't gaat nu rechtstreeks door de Noord Brabantsche Kempen. Flink bebouwde landouwen met aardappelen rogge, haver, suikerbeeten, allerhande groenten begroeid, mooie weilanden met bont vee.. Enkele keiken met ranke toren spitsen, eenzame boerenhoven, hier en daar een mastbosch 't Kemperland door taaien arbeid van eeuwen omschapen. Breda We stappen uit I... Het station is een lang. houten gebouw, wel zindelijk maar armoedig. Een drietal politieagenten vriendelijk, beleefd «Niet stoeten, niet zingen, niet vlaggen 't Blijde weder zien van alle die Vlaamsche bannelingen in Holland, al dadelijk bewolkt met dat verbod tot in 't gastvrije Nederland toe, de Belgische dwingeland zijn slaven niet lastVeel oude bekenden Heuvelmans, Vernleuwe, Tack, Spincemaille, Lam- brechts, Waternaux, Heynderickx, An germllle, Wannijn.De Cneudt.De Bouvé, Martens, en nog veel, veel anderen, allen stralend van vreugde en gezondheid. Aldoor dit heerlijk park naar het prach tig hotel De Schuur vlak in 't park ge legen, Daar, in die mooie en prachtige vergaderzaal wordende vlaggen ontplooid wordt er gezongen, wordt er geredevoerd. Een geestdriftig welkom door Dr Mln- naeit, een fllnkbeslagene rede van J. de Bouvé, een strijdlied van Ward Hermans! De dese:teurs, de ter-dood-veroordeel den Charpentier en Haessaert worden toegejuicht, gevierd bij pijp en pint wordt de kennismaking verinnigd, nieu we vriendschapbanden gesmeed en dan In groepjes of op z'n eentje gekuierd in de mooie Hollandsche staa. Wat ons al dadelijk in 't oog valt is de kraakzindelijke propreteit vandestraten en de huizen, de buitengewone breedte van de bijgangen. Wij bezoeken de reus achtige kerk een gebouw in zuiver Bra bantsche gothlek dat moet dagteekenen van het begin der XVIe eeuw Daarin het eenlg schoone grafmonument vanEngle- bert van Nassau 1 O. L.V.'souder waar schijnlijk en zeker schoon. De Groote Markt is zeer ruim. Het Ou- 17e eeuw. Breda li^t op de Marke, een rivier die uit Antwerpen komthet is met de groote waterwegen verbonden door het Wilhel- mina-kanaal. bevaarbaar voor schepen van 600 ton. Er is te Breda fabricatie van lucifers, chocolade en suikergoed, machines. Alles wijst er op een zekere welstand; vooral treft hier, bij alle standen, maar vooral bij den minderen man, de schoone manieren, de mooie taal vrij van alle lompe termen, de zedigheid in houding en omgang. Alles aantoorend dat men hier gaat en beweegt te midden van een mooi ere beschaving. Wat is er voor ons volk hier veel te leeren I Wanneer, helaas, wanneer? Te 4 u 38 vertrekken we na aan allen geen vaarwel, maar een hoopvol tot weeromziens te hebben geroepen. Mor gen staan we, elk op zijn eentje en ver van mekaar, terug in den harden kamp voor Vlaanderen. L. Van p den Bosch. dadelijk verzachting en spoedige genezing door Doos 4 en 7 1/2 frank, Tube 12 fr. In alle Apotheken. Noord Nederland, die aan den hoogsten eisch van het univeisitaire onderwijs be antwoorden. En verder met het grondbe ginsel van de moderne pedagogie, dat het onderwijs van laag tot hoog in de eigen moedertaal moet gegeven worden. De oorlog is dan uitgebroken op het oogenblik, t jen die strijd om de verne- derlandschipg van de universiteit Gent een hoogtepunt had bereikt. En dan is de bezetting van België door Duitschland gekomen. Misschien zou de beweging, die men aktivlsme genoemd heeft, niet ontstaan zijn, indien aan het front en onder de Belgische uitgeweken, niet duidelijk gebleken was dat al wie over maatschappeiijken en financieelen invloed beschikte nu maar voor goed met de Vlaamsche beweging wilde gedaan ma ken. Hoe dat ook zij, het is een feit, dat het aktivisme losgekomen Is als reactie op de aanvallen van tegenstanders van het Vlaamsche recht die niet ontwapen den, en op wijfelmoedige houding van de Belgische regeering, die wel het bloed offer van 80% Vlaamsche soldaten durfde te eischen, maar vergat dat offer te vergelden door strikte rechtvaardig heid tegenover het Vlaamsche volk te betrachten. Vele Vlamingen en van de besten onder de intellectueele leiders, hebben de ver nederlandsching van de Gentsche univer siteit met behulp van den bezetter door gevoerd. Zij heeft twee jaren bestaan en voor het eerst aan de Vlaamsche jeugd de waarheid leeren begrijpen van het universitaire onderwijs in de volkstaal, LEERZAAM Te rechte en ten onrechte worden de chrlstene syndlkale organisaties verweten kruipers te zijn. Zoo algemeen willen we dat verwijt niet maken, doch steeds hielden we staan dat die organisaties, bij gemis aan vrij heid, In dienst staan van een zieldoodend regiem en dat zij de gevangene zijn van een oude reactionaire politieke partij. Volgend staaltje zal dit eens te meer In 't licht stellen. Men herinnert zich nog hpe da Belgi sche regeering, die in 1920 bestond uit katholieken, liberalen en socialisten, ge dwongendoor hare kolossale verspillin gen aan leger, oorlogsmateriaal, vlleg- wezen, enz., het stieltje begon dat nader hand werd voortgezet, namelijkmeer belastingen leggen. Daartegen ontstond in de arbeiders rangen een gezond verzetde werklieden \onden het terecht overdreven dat belas tingen werden gelegd op het loon, zelfs dan wanneer hetniet volstond om behoor lijk te leven. Hier en daar werd daartegen de strijd aangevat. Het alg. chr. Vakverbond ver oordeelde die strijd en stemde in zijne vergadering van 5 October 1920 volgende dagorde Overwegende a) dat dringende redenen van vader- landslievenden en nationalen aard ieder een verplichten inde mate zijner middelen mede te helpen aan de heropbeuring van het land; b) dat de waardigheid van de werkende klas vereischt dat de arbeiders zich niet onttrekken aan dien plicht, maar dat zij bekommerd wezen hem geheel en gansch te vervullen c) dat de beroepseer wil dat de arbeid ook edelmoedig zijn deel drage van de lasten en de verantwoordelijkheden in het heheer der openbare zaken d) dat de kristene arbeiders zich hut ten de wet niet willen stellen door voor rechten die niet met hunne waardigheid overeenstemmen e) dat de Staat belangrijke sommen heeft moeten uitgeven en nog uitgeeft om den onderstand aan de werkloozen, de ouderdomspensioenen enz. te verzekeren, en het diensvolgens maar recht is, dat de klasse welke van die voordeelen (werk loosheid en armoe N. v. d. R.) geniet den Staat helpe de schulden te betalen die in haar belang (en 't oorlogsmateriaal dan N. v. d. R.) aangegaan zijn f) dat het van belang is niet uit het oog te verliezen dat de last door de nieuwe wet opgelegd, voor een groot getal werk lieden gevoelig verlicht wordt ('t werk volk krijgt ?1 genoeg N. v. d R.) door de afschafling van ander belastingen zooals persoonlijke belasting, deze op de huur waarde, de deuren en de vensters, mobl- lier enz. g) dat onze werklieden die zich voor de versterking hunner syndlkale, (zonder dewelke ze van honger kreveerden N. v. d. R.) mutualistische en coöperatieve wer ken zulke groote opofferingen getroost [hebben bewijs zullen willen van dezelfde van het land (sic.) Dat in één woord wij de persoonlijken en algemeenen dienstplicht willen om den vrede te veroveren zooals wij hem gewild hebben om den oorlog te winnen. Besluit in Princiep (en ook in practijk N. v. d. R.) a) al zijn Centrale en Nationale zoo wel gewest verbonden en plaatselijke ver- eenigingen aan te zetten zich volgens de tegenwoordige dagorde te gedragen b) zich te verzetten tegen elke bewe ging die voor doel zou hebben de wer kende klas af te lelden van hare waardig heid en haar plicht in zake belastingen c) al de christen vereenigde werklieden aan te zetten een ijverige propaganda te voeren om de wet door hunne werkgezel len te doen aannemen. Vraagt dat in de toepassing der wet enz. Daarop volgt nu een smeekbede aan de regeerders, om toch een beetje mensche- lijk te zijn. Eerst levert het alg. chr. Vakverbond zijn troepen en zegt hen betalen en braaf zijn. Als men de zweep over uwen rugge legt dat de bloedige striemen er blijven instaan, aan,het Belgisch vaderland den ken en niet roeren I Eu dan wendt het zich tot de meesters, opdat zij in al hunne hoogheid toch een beetje medelijden zou den betuigen met de arme wroeters, daar zij onmogelijk afstand kunnen doen van de eeuwenoude theorie der kath. gods- geleerden over het noodige levensloon, dat door een minimum van levensnood wendigheden vereischt wordt 1 Wij vragen het den lezerKan h t reactionairder Zou Het Nieuws van de- Dag, of een Polleken Segers of een M Despret die motie kunnen verbeteren En daarin ligt de hcele geest der Chr. Vakbeweging Moet het ons dan verwonderen dat zii aangesloten is bij de staatskath. partij en van zijn vereffenden invloed. Die hoogeschool is door de terugkee- rende Belgische regeering weggevaagd. In Warschau kon de verpoolschte univer siteit, onder de Dultsche bezetting ont staan, haar onderwijs na den oorlog in eigen taal voortzetten. Dat bleek in Bel gië niet mogelijk. In Polen was dat een volksbelang dienen, in België heette het landverraad. Indien men het van Belgische zijde eerlijk met de rechten der Vlamingen meende, dan was nu wel het oogenblik geschikt om dat te bewijzen. Immers, waar de bezetter de gerechtigheid diende door aan de Vlamingen toe te laten hun eigen Nederlandsche universiteit op te richten, daar mocht men van de Belgische regeering toch wel verwachten dat ze deze universiteit in stand zou houden, al was het dan ook maar als vergelding voor het bloedoffer van 80 Vlamingen op het IJzerfront. Hoe jammerlijk echter bleef zij in gebreke I Niet zij alleen evenwel ook sommige Vlaamsche leiders, die het histo rische uur lieten voorbijgaan en niet wisten te doen wat de sociaal-demokraten wel deden te eischen waarop zij aan spraak mochten maken. Pas drie jaar na den wapenstilstand werd er een wet aangenomen, waarbij aan het vraagstuk der Vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool een totaal onvoldoende oplossing werd gegeven. Nadat herhaalde malen reeds wetsont werpen van vernederlandsching bij de Kamer van volksvertegenwoordigers wer- Volgens den Spoorwegarbeider in* Rechi en Vrijheid zijn wij aardige politiekers Nu, dat beweert hij ntet enkel, maar hij zwoegt zich af om zulks te bewijzen. En om te bewijzen heel wat valschhelden heel wat tegenstrijdigheden. Van op den Bosch heeft voor de aandeelhou ders van de Naamlooze Maatschappij dir Bel gische Spoorwegen meer rechten geëischt. Och, hij heeft enkel ALS INLICHTING gevraagd of deze naamlooze vennootschap on derworpen was, ja of neen, aan de wet op maatschappijen, en of het geen Inbreuk was op die wet deze nieuwe wet op te stellen In strijd met de oude wet l 'MÊÊ Als wij kans zien Anseele en het Natio naal Syndlkaat te bekampen laten defronters zich niet wachten Ibeweert de man. Waar we misbruiken zien, op onrechtvaar digheden botsen, springen we bij dat Is niet alleen ons recht maar onze plicht. Dat was ook ons doel waar het de afdankin gen gold Van moderniseering van het spoon- egbedrtjj Is er geen kwestie bij ie duizenden af dun kingen. Bij gebrek aan werk werden duizenden werklieden van de spoorwegen aan de deur gewalst, verliezen hun rechten, hun pensioen- stortingen, alles en enkele dagen naaien wor den ze weerom binnengeloodst als privaat- arbeider met MINDER LOON EN QEEN RECHTEN EN VOOR HET VERRICHTEN VAN HETZELFDE WERK! Dat noemt P. D. B. de moderniseering van het spoorwegbedrijf. De heilige belangen zijn alleen maar heilig zoolang de persoonlijkheid van de groote bonzen van het N. S. daarmee gediend zijn t In ons volgend nummer komen we overigens op deze kwestie terug en bekampen we die brave jongens met hun eigen argumenten. Dat lied moet uitgezongen worden. L. VAN OP DEN BOSCH. SINT NIKLAAS viaamsch Leven. LIEDERAVONDEN. De Liederavonden worden gegeven el- ken Donderdagavond telkens om 8 1/2 u. stipt. Ons 11 Julifeest heeft ons bewezen wat flinke werking we van onzen lieder avond mogen verwachten. Daarom hopen we dat onze zangers zooals vroeger regel matig zullen aanwezig zijn. Onze leider Fr. Lutz zal prachtige nieuwe liederen aanleeren voor ons toekomend feest van Oogst. Binnen kort zal voor»onze zangers die regelmatig de liederavonden volgen een gezellig samenzijn met verrassing worden gegeven. We verzoeken ook de ouders hunne kinderen naar ons te sturen voor ons «Kinderkoor» waarvan de uitvoerlrg plaats heeft in Augustus. ARRONDISSEMENTSVERGADERING C;Op Zondag 31 Juli om 3 uur namiddag in ons lokaal «De Drie Linden» DAGORDE Amnestiebetooging 28 Oogst Vlaglnhuldiging Klinge. Amntstiepropaganda in 't Waesland. Geen enkel afgevaardigde ontbreke 1 Het Bestuur. DIKSMUIDE. De Jaarlijksche Bedevaart naar den Ijzer grijpt plaats op 21 Augustus. «4® po* autn wpnsch'-n mee te maken dienen hun naam op te ge ven aan Jef Demayer, ten laatste Maan dag 8 Augustus. Dan kan het bestuur de noodige schikkingen nemen. «-NAAR MECHELEN iiOp Zondag 7 Oogst nemen we deel aan de betooging en vlaglnhuldiging te Mechelen. We moeten er allen heen 1 De kranige Herman Backaert-harmonie heeft ook het hare bijgedragen om onzen 11 Julistoet op te luisteren, daarom moe ten we nu op onze beurt te Mechelen aan wezig zijn. Wie meegaat geve zijn naam op om vermindering te bekomen. Een waarborg van 5 fr. moet gestort worden bij makkers Jef Demayer of Frans Van Riet. Het Bestuur. Begroetingsdag Breda. Onze Waassche Bannelingen aanwezig op den begroetingsdag van Zondag 1.1. brengen hunnen broedergroet en beste heilwenschen aan alle Vlaamsche natio nalisten uit het Waasland. Onze Vlaamsche verbannen voorman nen volgen met spanning het werk van onze kranige fronters, die niettegen staande de franskiljonsche furie als één man hun stuk staan in den taaien striid voor de herwording van ons zielsgeliefd Vlaanderen. De kamp is moeilijk en tal rijk zijn de vijanden, maar onze jongens hebben moed en geloof in hun schoon en heilig ideaal en houden voet bij stuk. Heil hen 1 Het verbannen Vlaanderen groet hen en brengt hen zijn onverganke lijke trouw Eens breekt amnestie onze banden en staan we weer bij U, broeders uii Vlaanderenland, strijders uit ons zoete Waasland Eens komt de dag dat Vlaan derens zegeklokken jubelen en Roeland! vreugde en vrijheid verkondigt vanop 't bevrijde Beifort. Dan dansen de leeuwen op de flapperende geele gulden Vlaam sche vanen 1 Fronters, doet zoo voort en de zege is ons 1 Altijd stond ons geliefde Waasland in de eerste rangen van onzen ontvoogdings strijd. Borms, Heynderickx, Meert, van der Spurt, Metsers, Speleers en zooveel anderen, wat een prachtige pleiade van Vlaamsche kampers I Neen, ons Waas land zal niet versagen sterk in den strijd willen we staan, "rMrjyrtW iTort# Vlam in de harten,.. Vlam in d'oogen Vooruit dan Vlaamsche Broers, en zwaait de leeuwenvlag 't is storm en Vlaanderens bronzen Roelandt roept 1 Leve Vlaandren Leve Borms I f tx. Y. Jto'ftbiïii, Arrondissementsbond. Vergadering Zondag 31 Juli om 3 uur namiddag in ons lokaal 3 Linden Dagorde zeer belangrijk I Bespreking der Amnestiebetoogingje St Niklaas op 28 Oogst a. s. We verwachten al onze propagandis ten. Vrienden dat niemand ontbreke, voot onze werking is dezej vergadering van groot gewicht I fes*»*. Het Bestuur. Ulaamsciie Toeristenöonü-TaH St. niklaas. Zondag 7C Oogst Per bijzondere trein naar de grot van Han. Deelnemingsprijs (trein, tram, ingang-grot) 45 fr. 3e klas of 60 fr. 2e klas. Bij den uitgang geeft iedere deelnemer 0,50 fr. fooi aan de gidsen. Inschrijven van heden af tot 31e Juli bij den afgevaardigde, Hemelaertstr. 3 Zaterdag 13°, Zondag 14e, Maandag 15e OogstNaar de vallei van de Amel (Ambléve) Awaylle, Grot van Remou- champs, de Ninglinspo, waterval van Coo, enz. Vertrek uit St Niklaas Zaterdag 13e om 15.05 u, Deelnemingsprijs alles inbe- grepen(behalve tafeldrank) 160 fr. Enkel wanneer 20 deelnemers inschrijven gaat de reis door Leider Prosper Van de Wie- Ie. Inschrijven voor 4" Oogst, Hemelaert- straat,2. Zondag 21c OogstAlgemeene bede vaart naar de graven van den Ijzer (Diks muide.) Zondag 4 September3e Waterreis. Naar Vlissingen en Middelburg. Prijs 13,50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantallpiaatsen zeer beperkt is. den ingediend, die oorspronkelijk de in tegrale vernederlandsching voorstelden in alle faculteiten en scholen, werd ten slotte in 1923 een totale verminking van de ontwerpen door den toenmaligen minister van Kunsten en Wetenschappen, Nolf, namens de regeering voorgesteld als de definitieve oplossing, want de minister verklaarde daarbij uitdrukkelijk, in een memode van toelichting voor de Senaatsvergadering van 4 Juli 1923, dat deze oplossing de regeering ontsloeg van eene belofte onmiddellijk na den oorlog plechtig door haar afgelegd de gelijk heid in rechte en in feite tusschen Walen en Vlamingen te verweieniijken. Dat ontwerp is wet geworden en het stelt de sludenten voor de volgende keuze ofwel 'n onderwijs voor de 2/3 Fransch en voor 1/3 Nederlandsch, ofwel omgekeerd. In elk geval dus tweetaligheid. Deze wet beteekende voor Vlaanderen verdere verdrukking. De Vlaamsche stu denten van Gent gaven een klinkende afkeuring der wet door boycott, die ze met algemeenheid van stemmen in hun organisaties uitriepen, en die uitsluitend gericht is tegen de verdere bestendiging van een tweetalig onderwijs aan de Gent sche universiteit. Op dit oogenblik is er geen Vlaming, zelfs niet de meest gematigde, die de zoo genoemde Nolfwet geen misbaksel acht, van pedagogisch en politiek standpunt uit. Zelfs de katholieke staatsman, de alles behalve Vlaamschgezinde, eerder Vlaamschhatende Renkin, moet het in 1927 bekennen. ('t Vervolgt) Alvorens uwe MEUBELS te koopen, wendt U naar het oud gekend Huis Lange Zoutstraat, 56, Aalst daar zult U alle soorten van Meubels vinden naar ieders smaak. GROOTE KEUS VAN MATRASSEN Alles 2 jaar waarborg. Komt zien en U zult verwonderd slaan. Let goed op het adres. Men bestelt alles ten huize.

De Werkman | 1927 | | pagina 2