D1KSMUÏDE Na 9 jaar Lamlendigheid UIT ONZEN PIJLKOKER Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 0,25 Er mag geen dorp zijn in heel Vlaanderen van waaruit op 21 Oogst geen afvaardiging, geen groep NAAR reizen zal om er deel te nemen aan de 8e Alge- meene Bedevaart naar den Ijzer. daar een Regeerlngscrisis? ofte minimalistische politiek De knecht van Frankrijk rcriAn 56'Jaargang, N' 2521 WEEKBLAD Zoudeg 7 Oogst 1927 De Wanrhsld It ons wtptA Rechtvaardigheid ons dc Stichter Pieter Daent PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op Toorhaad bolaajbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1E Hoofdopsteller K. L. Van Opdenboech, Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 211 Onderwijsstraat, 21, Aalst. Telefoon 332 De pru* c ANNONCEN annoncen wordt bepaald bü overeenkomst. Voor alle Inlichtingen wende men ilch ten bnreele. PRUS De schrik voor het oordeel der ontgoo chelde en bedrogen massa dwingt de socialistische partij tot het zoeken van een houding die haar zeer bedreigde macht redden zou. Na meer dan twee jaar heengestapt te zijn over alle beloften en programmas, na gedurende meer dan twee jaar in on derdanigheid de zaak van het eens zoo gehate kapitaal, van de zoo bespotte bourgeoisie, te hebben gediend, zoeken ze zich te ontduiken, te dekken voor den dag der stilaan nakende AFREKENING. De socialisten zoeken naar een middel om de regeering der bewaarders-bankiers te verlaten om zich dan voor hunne kie- Zcia ie gaau Liciucpcu up htiü liüfl', liÜU wilskracht, hun konsekwentie. In Vooruit van 28-29 |uli 11. gaf Gust Balthazar reeds duidelijk het socialistisch inzicht te kennen Wij begrijpen wel, schrijft |hij, dat de heer Jaspar zijn ministerieel leven zoo lang mogelijk wil rekken, maar .hij mag ten slotte niet vergeten dat hij in een land leeft waar het algemeen stemrecht ook nog wat te zeggen heeft. Het wordt tijd dat wij denken aan een der bijzon derste vraagstukken waarover de triom- feerende demokratie zich den 25 April 1925 met klank uitsprak. Wij bedoelen den zesmaandendienst. In elk geval als de heer jaspar die verkiezingen vergeten heeft zijn de socia listen daar om zijn geheugen op te fris- scben. De Werkliedenpartij beeft de gewoonte niet haar gegeven woord te verbreken. Het oogenblik breekt aan waarop zij den wissel van de zes maan den zullen aanbieden. De heer |aspar is genoeg bevriend met de banken om te weten wat er gebeurt met iemand die niet kan betalen. Het is de leiding van de socialistische partij wel bekend dat de onverschillig heid en de moedeloosheid, de ontgooche ling en de tweedracht die hare inrichtin gen op dit oogenbljk kenmerken een zeer slechte atmosfeer scheppen voor het voeren van een verkiezingsstrijd. Het is de leiding bekend dat een groot deel harer troepen deserteeren, de meer link- scbe elementen naar het komuDisme en de verdwaalde laanderscbe socialis tische sterrmers naar ons. Ze weet, door het er zelf te hebben in- gehamerd in verkiezingsperioden, hoe sterk ons volk gekant staat tegen den legerdiensttijd, hoe veel prijs de arbei ders, boeren en burgers op den zes- maandschen diensttijd stellen. En ze rekenen op het effekt dat het ook maken zou Indien ze, door eeo weigerende houding der meerderheid in de regeering, gelukkig verplicht zou den zijn in de oppositie te treden, een regeeringscrisis en misschien wel een nieuwe verkiezing uit te lokken, Ze rekenen er op dat een verkiezings strijd op dat terrein gevoerd, zou do«in vergeten heel dat demagogische gedoe pver duur leven, belastingen enz. waar mee ze vorige suksessen hebben geboekt, je rekenen er op dat in den roes van den strijd er vergetelheid zou komea over hare medeplichtigheid in de bankleisdik- tatuur, konsolidatie, stabilisatie en al de miserie die er uit voortgevloeid Is. We weten dat de massa gemakkelijk vergeet, dat ze zeer slecht onthoudt, maar het zou haar verre onderschatten zijn indien men gelooft dat ze deze ko medie niet begrijpen zou en nog veel slechter er zich zou laten aan vangen, Het volk Is dat spelleken beu, Het eischt den zesmaandendienst maar geen komedie, geen politiek konkelfoes zooals de socialisten aan 't voorbereiden zijn. De katholieke Vlaamsche Landsbond heeft verleden. Zondag zijn 8* Congres gehouden. Het is goed uit den mondjhunner leiders de verklaring te Uooren dat hunne politiek tot de grootst mogelijke fiasco heeft geleid. Wel zijn er zeer veel mooie woorden gesproken. Wel zijn de duide lijkste bekentenissen van onmacht in een vracht maaren en niettegen- staanden en hoopvolle wenschen verdoezeld. Maar uit het verslag van E. P. Dr Claes is het niet moeilijk op te maken dat de nederlaag over heel de lijn werd geleden. Uit het in De Standaard verschenen verslag citeeren we achtereen volgens en letterlijk uit de rede van E. P. Dr Claes volgende verkla ringen Op politiek gebied De huidige regeering, geleid door M. Jaspar, heeft nu meer dan een jaar 't bewind in handen. Wij Vlamingen hebben er niets aan. In ieder geval, de toepassing der bestuurlijke taalwet heeft een duchtigen kneuk gekregen. De huidige regeering is trouwens door en door Fransch- gezind. Wij zullen nietzeggen datde Wetstraat een zijstraatje is van de Quai d'Orsey, maar wel wekt men in de regeerings kringen den schijn alsof zij ons land als een filiaal van Frank rijk beschouwen. Op militair gebied spelt Frankrijk vaak deles; op economisch gebied be handelt het ons als een wees onder voogdij... En onze regeering laat maar begaan en geeft den indruk dat zij liever Frankrijk dient, dan Vlaanderen als de bijzonderste brok van ons land te herkennen. Amnestie De katholieke Vlaamsche Landsbond heeft sedert 1919 het amnestievraagstuk onder de hana genomen... Wij mogen thans HOPEN dat het voorstel Van Cauwelaert, dat nagenoeg de op vattingen van den Landsbond weerspiegelt, in de Kamers TER BESPREKING zal komen. De Bestuurlijke Amnestie is helaas zooveel als gekelderd, dank aan de halsstarrigheid van het kabinet van M. Jaspar. De Gentsche Hoogeschool Op politiek gebied hebben we ter zake der Gentsche Hooge school niets nieuws te melden... Vlaamsch in het leger Het huidig stelsel bevredigt de Vlamingen niet de kazernen zijn fransch en de papier n tweetaligheid verandert daar niets aan De grieven zijn niet verminoerd;de reactie is vinniger geworden. We willen aan de heeren van den katholieken Vlaamschen Lands bond vragen Aan wie de schuld Ligt de oorzaak daarvan niet in de eerste plaats aan de houding der leden van uwen katholieken VI. Kamergroep in 't bijzonder? Bleef heel hun verzet niet beperkt tot woorden op congressen of ar tiekels in De Standaard Zijn de heeren van den K. V. Kamergroep niet de beste steunpila ren van de regeering van gisteren en van heden hebben zij niet medf de hand in de verknechting van ons land aan Frankrijk, aan de stem ming der Nolfbarak, der mislukte taalwet, enz. Hebben zij de regeeringen niet gesteund die Amnestie weigerden, die de oorlogsspioenen vrij lieten en Borms gevaneen houden En toch durven ze onder zoo'n verslag schrijven Ons besluit is kortWe hebben voorui'gang gemaakt Ze vergeten er bij te schrijven Vooruitgang in de lamlendigheid 1 Buitanlandsche Socialisten voor Vlaanderen's Zelfstandigheid. Onderstaand stukje knippen wij uit het Rotterdamsch socialistisch dagblad Voorwaarts en dragen het op aan de socialistische propagandisten en pers. Vlaanderen's nood aan zelfstandig heid. Het is een merkwaardig ge schrift, dat door Katholieke Studente i van Leuven in vier talen is uitgegeven, om de aandacht te vestigen op de Vlaam sche rechten en eischen. De Vlamingen voelen zich tweede rang burgers In Bel gis, achteruitgezet en vernederd telkens weer. Dit geschrift is een scherp protest daartegen. Het eischt, de zelfstandigheid van Vlaanderen. Wordt bedoeld een af scheiding van Belgis, het vormen van een nieuwen staat Een aansluiting bij Noord Nederland, waarna Waalscb-Bel gis allicht een Fransch departement zou zijn. Duidelijk Is het niet. Alleen klinkt op elite bladzijde Vlaanderen wil recht en zelfstandigheid. Voor den vrede in Europa is een gewel dige wijziging van de grenzen tusschen de Staten Diet gewensent. Maar geldt van twee volksdeelen niet betzelfde als van een huwt lijk beter scheiding dan een ongelukkig samenleven Kunnen twee verschillende nationaliteiten met verschil lende taal en verschillend volkskarakter in één staats.erboud wel samenwerken De Vlamingen, hoewel in aantal de Walen overtreffende, worden telkens verongelijkt. Zij worden als minderwaar digen behandeld. En dat verdragen zij te minder, nu de Vlaaamsche taalbeweging tot een letterkunde heeft geleid, schoon en rijk bloelende als e«n weide in de Mei maand. Het genoemde geschrift zal door de Belgische regeer ing wel als staatsgevaar lijk worden beschouwd en bet is 't waag stuk der schrijvers hun namen daaronder te plaatsen. Maar het staatsgevaar ligt, gelijk zoo dikwijls, bij de regeerders zelf, bij hun koppigheid, hun botheid, hun weigering, om ieder het zijne te geven. Eerst dan zal het gevaar voor de eenheid van Belgié geweken zijn, indien de regeerders niet langer de Walen boven de Vlamingen voortrekken. Door de Vlamingen te verdrukken en te vervolgen, port de regeering in het vuur, dat in plaats van te doven, des te feller opvlamt, en daardoor gevaarlijk wordt voor het behoud van den Belgi schen Staat. Waar dejgodsdienstige gevoelens van een volk? gebruikt zouden worden als een dwangmiddel om hel Ie doen berusten in een minder waardigen politieken toestand, daar zou dit een wantoestand beteeke- nen, die de noodlottigsle gevolgen kan hebben voor de kerk en den godsdienst. Het is bekend hoezeer de vereenzelviging, in de oogen der arbeiders, van de kerk en de bezittende klasse, heele volksmassa's lotaal van het geloof vervreemd heeft. Wat er gebeuren zou, indien men haar in dienst zag treden van een verwerpelijk imperialisme is niet te voorzien. Jong Dietschland 31-7-77. Aldus sprak ook Priester Daens vijf en dertig geleden., en de feiten hebben zijn woorden bewaarheid. De jaren Gelijkheid In recht* en In feite HetMaandblad van het Verbond van het Vlaamsch Personeel der Openbare Besiuren deelt eenige cijfers mee, die verdienen onder wijdere aandacht te worden gebracht. Het land is verdeeld, voor den uitvoe renden dienst van de posterijen, in 9 post- omschrij vingen 8 daarvan worden door Walen bestuurd, 1 door een Vlaming. Bij het postcbeckambt zijn 33 ambte naren in dienst, daarvan zijn 28 Walen (en zij oekieeden de beste en de hoogste posten) tegen 5 Vlamingen. West- en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limourg, Aarschot, Diest en Zoutleeuw met een bevolking van 3 1/2 tniliioen zielen, tellen 230 postontvaugeiijeu Henegouwen, Luis, Luxemburg en Na men met 2.700.000 zielen tellen er 372. De Walen komen veel gemakkelijker in aanmerking voor bevordering dan de Vlamingenin 1922 waren er, bij bet Beheer der Posterijen in Vlaanderen buiten Brussel 63.13 (percent) beamb ten en bedienden, Vlamingen en ingewe ken Walen, die met groote keus aan- geteekei.d stonden tegenover 122 of 19.5 percent beambten en bedienden in Wal lonië. Voor dit jaar zijn de cijfers 67 en 112. Uit schrik maar niet uit rechtvaardigheidszin. De standaarddragers van het Katho liek Vlaamsch Vetbond zijn, volgens «La Libre Belgique» bij minister Jaspar ge weest om hunne LISCHEN (I II1) voor te leggen. Ze hebben meteen gesproken over de vrijiatiDg van Borms. We juichen elke poging om Dr A. Borms uit de baogMeid der celgevangen!.' te verlossen, hem aan zijn iamille en zijn volk weer te geven, dankbaar toe. Maar 't stuit ons tegen de borst bij elke gelegenheid die zoogezegde vlaamscbge- zinden zekere argumenten te weten bovenhalen. Volgens «La Libre Beigique» heet het dat die heeren minister Jaspar trachten te overtuigen hebben door net argument der zwakkelingen enz. dat Borms minder ge vaarlijk is in den kerker dan er buiten en dat het zeer gevaarlijk zijn zou hem In de gevangenis als martelaar te laten sterven. Dat hun Vlaamsch zijn, hun rechtvaar digheidszin, hun kristelijk geweten hun de vrijlating van Borms oplegt, durven ze niet te verklaren. Hoe gemakkelijk haalt Jaspar den slag thuis met dergelijke heeren. Voor onze Ouderdoms- gepensionneerden. Het staatsblad van 29 Juli heeft de wet bekend gemaakt die de verbooging regelt voor de ouderdomspensioenen. Binnen enkele dagen zullen de konink lijke besluiten verschijnen die de kwestie der aanvragen voor de verhooging zullen regelen. Wij zullen intijds onze lezers de nood zakelijke inlichtiogen mededeclen. Parlementair werk Volgens een door den heet Pauwels, griffier van de Kamer meegedeelde sta tistiek, werden er gedurende den verloo- pen zittijd 140 openbare zittingen gehou den, waarvan 40 voormiddagvergadeiin- gen. De duur van de zittingen beliep 447 uren 20 min. De gemiddelde duur van elke zitting 4 uren 7 min. Er werden 293 kommissievergaderin gen gehouden; 462 parlementaire doku- menten werden uitgedeeld. Van de 142 wetsvoorstellen en ootwerpen in de twee Kamers neergelegd, hetft de Kamer er 121 aangenomen en 7 teruggenomen; 73 Interpellaties werden neergelegd, waarvan 13 ingetrokken. Bij het doorbladeren van het telefoonboek. Het 's niet noodlg te reizen om te lee- ren 1 Zelfs in een telefoonboek kan men leeren. Zoo leert ons dit oogenschijnlijk zoo dor boekje dat de koDing der Belgen enkel de koning is van de franschsprekenden. Immers wij vinden er wel «Palais du Rol» nf zooveel maar het palels van den koning Is onzichtbaar. Wij weten allen dat er ln het parlement een heele reeks dappere Vlamingen zitten: daar hebt ge b. v. de weergalooze ka tholieke Vlaamsche kamergroep die het met de zeeslang geraeeas heeft af en toe op te duiken. Dan hebt ge nog de Vlaam sche socialisten, wier voornaamste taak is de Waalscbeen Brusselsche socialisten die fransch spreken, te ondersteunen met hun welsprekend applaus. Na dit overzicht zal men begrijpen dat men in het telefoonboek vruchteloos naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers zoekt. Er bestaat In BelgiC enkel een «Chambre de représentants». En wilt ge u soms ln verbinding stellen met de Vlaamsche diensten van het parlement, kijk dan a. u. b. naar services flamands 213.54». En als de Vlamingen van Standaard- en Volksgazet-allooi zich zulke behandeling laten welgevallen, moeten wij ons er niet over verbazen dat de Légation des Pays-Bas» het in dezen houdt met de zuiver, onvervalschte want Waalsche traditie. Trouwens De Swarte, avocat et séna- teur en A. Vermeylen (zie kritiek der Vlaamsche Beweging) geven 't voorbeeld. BIJ een verjaardag Deze week was het de dertiende ver jaardag van de groote Europeesche broe dermoord. Hoe kort die ellendige jaren achter den rug zijn, hoe bloedend de wonden nog, toch heeft de massa voor het grootste deel vergeten en laat ze, onder hare oogen, de machthebbers der verschillende Europee sche staten de voorbereidselen maken van nog bloediger avontuur. Het is niet te denken dat het volk het in zooverre reeds vergeten heeft dat het zonder verontwaardiging kan laten spre ken van een komenden oorlog. Bravo voor Denderleeuw. In den gemeenteraad van 7 Maart 1.1. stemden onze vrienden met 6 stemmen tegen 5 hieronderstaande amnestiemotie Overwegende dal bet Vlaamsche activisme gesproten Is uit een voor de hoogste wetten van het Vlaamsche volk genegeerd gevoelen Overwegende dat hel aan i|Jn allereerste plicht te kort geblevene Belgisch gezag onmondig It. om recht te spreken over kwesties Vlaanderen en hei Vlaamsche volk aanoelangeod Teekent verontwaardigd protest aan tegenover naar de bevrijding van hei levensrecht van hun volk. aktlvistiscbe leiders uitgesproken; brengt e«n ontroerde en innige hulde aan al de overleden, gekerkerde en verbannen Vlaamsche Idealisten Groet inzonderheid den katholieken Dr A. Borms. die op 8 Februari zijn Jaar kerkergevang is begonnen, wenscht hem dc kracht ztjn otl« blijven (e dragen niet denzelfden heiligen moed lot den dag zijner bevrijding Oroet even eerbiedig en genegen den Jongsn social 1stIschen leider Jef Van Exfcrgcm die vrij wil lig evenals Dr Borms de pijnlijke en eentonige gevangenis verkiest boven de voorwaardelijke InvriJheidsstelling Eischt onmiddellijk en onvoorwaardelijke amnestie vooralle gekerkerde en gebannen Vlaam sche idealisten en besluit met den kreet Leve Borms I De goeverneur van Oost-Vlaanderen schorste de ten uitvoerlegging dezer be slissing en in het staatsblad van 28 juli verscheen, op bevel van den minister van binneolandsche zaken de nietigverklaring van aangehaalde amnestiemotie. De minister kan nietig verklaren wat bij wilhij kan toch niet verhinderen dat die motie de uiting is van den wil van de meerderheid der Denderleeuwsche be volking die we met haar leidei s bij deze nieuwe onderscheiding van harte geluk wenschen. De ontwapeningsconferentie te Geneve is op een sisser afgeloopen. Thans biengen de bladen ons bericht dat de commissie, die naar een formule zocht om vermindering van bewapening ter zee voor Engeland, V. S. en Japan mogelijk te maken, gaat opdoeken. De heer Roland de Man's, die voor het lezerspubliek van de Biusselsche Soir in zijn brief uit Parijs het klokje laat lui- dea uit de Quai d' Orsay te Parijs, kan moeilijk zijn vreugde verbergen over dit laatste fiasco. En zijn besluit dat ook de ontwapening te lande een niet te bereiken hersenschim is zet de reden van dezen franschen agent in helder licht. De lucht van Europa hangt vo! donder wolken. Als men bedenkt dat men tien jaren geleden volop ln den laatsten oorlog begraven zat en dat zoovelen toch den dood ingingen met de bedrieglijke hoop op den eeuwigen vrede en men over kijkt dan bet bewapend kamp, dat Euro pa thans op dit oogenblik vormt, dan is het werkelijk om te schateren... de peur d'en pleurer. Krachtens eene laatstleden aangenomene wet woidt in oorlogstijd iedere Franscb- man raobiliseerbaar, ook de vrouwen. Het fascistisch italic staart zich dron ken op de heerlijke toekomst van een imperiaal-romeinsche en laat zich door Mussolini profeteeren dat het uur van Italic gaat slaan tusschen 1935 en 1940. BelgiC is de schommelmeid van Frank rijk. Polen, Joego-Slavie,Tsjecho-Slavakije, Roemenie kennen geen grooter zorg dan deze van een sterk leger. En boven de Russische vlakte rijst het angstwekkende vraagteeken van nu Rus sische leger, Er Is maar een reden tot hoop in Euro pa de ledige brandkast van den Staat. Alle gegevens, noodlg voor een nieuwe, merkelijk vermeerderde uitgave van 1914-15, zijn voorhanden, uitgenomen bet geld, de «zenuw van den oorlog Is dit geen schamele troost Tot vóór 1914 kon men, bij het drei gement van den oorlog aan den horizont, nog hopen dat het onweer niet zou los komen over onze lage landen. Toen in 1870 Bismarck en Napoleon lil bet uitvochten wie van de twee deo boventoon zoo voeren in Europa, dreef het oorlogsgeweld de Belgische staats grenzen voorbij. Thans echter sinds wij, door de eens gezinde mildheid der drie Belgische staats partijen, gezegend werden met een mili tair akkoord met Frankrijk hebben wij om zoo te zeggen de zekerheid er steeds te zullen bij zijn. De heet Poullet, die als toenmalig minister, ook schuld draagt aan dat ak« koord heeft zich indertijd trachten wit te wasschen, met te zeggen dat Belgi« de vrijheid behield om in volle onafhanke lijkheid te beslissen of er in een bepaald geval al dan niet casus foederisbe stond. Onnoozele uitvlucht. Hoe proble matisch wordt deze vrijheid als men be denkt hoe Wallonié, ook bet roode. en Brussel in het teeken staan vande felste franschgezindheid. En de wijzs waarop het ministerie Poullet Ineenge zakt is als een kaartenhuisje iaat geen d« minste illusie over de krachtdadigheid van de Vlaamsche Belgidsten. Dag In dag uit woedt de iransche pro» paganda in BelgiC. Nu weer hebben zij de sinistere klucht van den onbekenden poiiu gespeeld te Laken dank zij burgemeester Max en zijn trawanten,» Ie» amis de la langue francaise beeft Frank rijk thans in Belgie zijn monument, waar Franschen en Francophilen steeds propa ganda kunnen komen maken voor de fransche politiek. Geen week gaal voorbij oi er grijpt lp Brussel of in Wallonië een franco-be,gl- scbe belooging plaats. En als Frankrijk eeo vuil werkje heelt re verrichten is de Belgische knecht steeds bereid. De oorlogsminister de Broqueviile de held van dc Nation Beige het blad van dc Belgische officieren en van de Iransche pollliek, heed in de voorbije weken omhullingen gedaan en aan het buitenland weer eens duidelijk ge toond hoe hel geslaan en gelegen is mef de Belgische zelfstandigheid. Als men bedenkt dat er in hel anlwoord van de Broqueviile op Duitschland's pro testeen onjuist citaat voorkwam, gehaald uit de pers in plaats van het te hebben gecontroleerd ln de offlcleele parlemen taire verslagen van bel Duitache rijk, dan kan men enkel sceptisch staan tegenover

De Werkman | 1927 | | pagina 1