LET OP jOp Zondag 21 Oogst allen ter Bedevaart naar Diksmuide Op Zondag 28 Oogst naar de Amnestiebetooging te St Niklaas. Uit den Wanmolen VOölö UIT 'T LAND VAN WAAS amnestiebetooging VAN HIER EN DAAR bitterpeeën deBeukelaar MEUBELS te koopen, Thybaert-Schollaert den ernst van deze onthullingen. Het groote Engelsche liberale blad, De Manchester Guardian schrijft vlakweg dat de Broqueville's aanklacht er al den schijn van heeft, gegrond te zijn op de in onbruik geraakte verslagen van den fran- schen spionnagedienst. En volgens het bekende weekblad The Nation werden de geheime verslagen, waarop de minis ter zinspeelt, door de Pransche regeering of door den Franschen staf verstrekt. Frankrijk heeft redenen om tevreden te zijn over zijnen Belgischen knecht. Nu kan Brussel nieuwe militaire lasten voorstellen I Vlaamsche menschen, het gaat hier om het bloed van uwe kinderen. De drie Belgische staatspartijen zijn schuldig aan het militair akkoord. Alle drie waren vertegenwoordigd In de re giering, toen het noodlottig stuk werd onderteekend. Wel publiceert De Standaard af en toe een goed artlekel, maar In het Parle ment lijken de Vlaamsch Belglcistlsche trekpaarden gedrilde circuspaarden, die dansen naar de maat van het franco-bel- glsch fluitje. Indien deze heeren in het Parlement duidelijk Heten hooren dat zij dit akkoord als nul en van geener waarde bescnouwen en eendaarultvolgenden oor log zouden beschouwen als een aanslag tegen Vlaanderen, dan zou men te Brus sel en te Parijs wellicht twijfelen gaan aan het nut van dit akkoord. De Belgische socialisten zijn In hun meerderheid ongetwijfeld voorstaanders van den vrede, maar hun leiders missen den durf der consekwentle zij zijn te vens voorstanders van een akkoord, waar uit oorlog haast noodzakelijkerwijze moet voorvloeien. Neen, het Vlaamsch nationalisme kan ons best van deze bloedige bedreiging verlossen. Enkel wanneer Vlaanderen het ln dezen kamp met de Vlaamsche natio nalisten gaat houden, zal Parijs het ak koord wellicht eerder als een gevaar dan als een hulp leeren Inzien. En komt de oorlog er toch, dan zal het nationalistische Vlaanderen ervoor waken dat zijn kinderen In de vuurlijn het niet een tweede maal moeten uitsnikken Welk nut is er geweest in het storten van ons bloed. LIJK HET KAP EN LIJK HET GRAAN VLIEGT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN 'k Heb aan Stance geproposeerd ne keer een reisken te maken naar de zee, maar Stance wil er niet van hooren, 'k Ga zoover niet, zegt ze, om een waterplas te zien, en als ik mijn voeten wil wasschen kan ik dat thuis ook doen Allee 1 Stance heeft precies geen onge lijk maar onder ons gezegd en gezwe gen, zoo'n reisken naar 't groot water ls toch wel plezant. En geen beter remedie voor de eksteroogen dan zoo enkele uren met de voeten in 't zeewater te zitten Spectator had er zoo een half dozijn en ze zijn rattekaal verdwenen, als ge 't niet gelooft moogt ge ne keer naar zijn voeten komen zien. Madam* Stops stond verdorie ook te zien van 't antwoord dat ze kreeg van heuren man. Al mijn vriendinnen zeggen, zoo sprak madame Stops, dat mijn karak ter veel verbeterd is. Ja, vrouw, ant woordde heur Zander, ge zijt gelijk de wijn, hoe ouder hoe beter. De wijn zal gaan afslaan, zoo wordt er geschreven. Laat maar afslaan. Een goed romerken goede wijn is niet slecht. Dat geeft koerazle. Madame Brals van Thlenen had heur koerazle verloren. Alhoewel veertig jaar oud, zag het mensch er nog frisch en fleurig uit, maar ze kreeg o I wat ramp, een moestasken onder heur neus. 't Mensch had nu wat van alles en nog wat geprobeerd omdat weg te krijgen, maar dat hielp allemaal geen zier. Toen kwam een rondleurder voorbij en die verkocht zalf, maar die zalf had een ver keerd uitwerksel, want nu zijn n'et alleen de haren maar is ook een gedeelte van het vel weggebrand. Alle opzoekingen om dien rondleurder terug te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Daar wordt gezegd dat hei een wraakneming is van een oud minnaar, want madame Brals was luwe en Is overtijd hertrouwd. Stance :egt dat afgewezen minnaars gevaarlijke l eesten zijn. Als ik haar vraag of ze van endervinding spreekt, antwoordt ze mij O Spectator Snuffelator, Ge weet toch wel, mijn beste schat, Dat ik u alleen heb lief gehad 'k Kon trouwen met een grenadier, Een scharcslijper of pompier, Maaru heb Ik verkoren, U wilde ik toebehooren. Als Stance zoo aandoenlijk spreekt, dan krijg ik het water in mijn oogen. Mijnheer de paster van Bommers- beemden kwam Jantje Tureiuut tegen en meneer de paster zag aan Jantje zijn oogen en aan Jantje zijn gang dat Jantje weer te veel had gepimpeld. Ge moest u schamen, zei meneer de paster, zooveel te drinken. Zie ne keer de varkens, die drinken maar juist hun goesting, 't Kan zijn, meneer de paster, antwoordde Jantje, maar eerstens ik ben geen varken, en tweedens, doe ne keer van dat lekker bierken in hunnen trog ze zullen dan ook wel weten welk verschil dat er is tus- schen water en bier. Helaas 1 Wat zijn de menschen dwaas, Die zich zonder fatsoen Aan den drank verdoen. Maar als men ziet hoe het hier in den Belgiek blijft toegaan, dan zou ne mensch al ne keer van koleere een lepel teveel pakken, zegt Stance, die precies ook niet in een glazeken spekelt. De Walen heb ben nu een manifest laten verschijnen ea daarin staat Vlaamsch in Vlaanderen, goed. Frai.sch in Wallonië, goed. Maar Fransch als voertaal tusschen Walen en Vlamingen. In andere woorden: Fransch de taal van Belgiö in ministeries en andere openbare besturen. Dat kan niet zijn, zegt ons Janneken, en het manneken maakt seffens de vol gende verzekens over de gelijkheid van alle Belgen voor de wet, zooals in de Belgieksche konstltusie of grondwet te lezen staat Is de Vlaming die de taal Van de Walen niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Walen wel In staat Neen. Is de Waal, die onze taal, In het minste niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Vlamingen in staat Ja. Voeg dat JA en NEEN te saam, En zeg me dan in 's Hemelsnaam, Stemt dit stelsel overeen Met dat schoon artikel 1 Ja dat woordje alle Belgen gelijk voor de wet is een dikke grove leugen, preu telt Stance. Wat geen leugen is, dat is dat ze te Brussel een standbeeld gaan oprichten ter eere van Sjaspou, die het luizckam- meken heeft uitgevonden. Dat standbeeld wordt te Brussel op de Ouw Merkt opge richt. En met Sint Juttemis gaat er te Ncigenhulze een stoet uit ter eere van den uitvinder van den trouwring en al de mans en al de vrouwen die het zich riet beklagen dat ze zulk een ring aan den vinger hebben, mogen meegaan in den stoet. Ik peis dat er dan maar weinig zul len méégaan. Jan was dien Zondag na den noen met zijn wijf meegegaan een wandeling doen, maar nu had Jan de helft van zijn trouwboek thuisgebracht en wou hij op zijn eentje nog ne keer uitgaan. Waar gaat ge nu naartoe vroeg zijn vrouw. Mijn wijfken lief, zei Jan, een verstandige vrouw mag aan haar man nooit vragen waar hij heen gaat. En mag een verstan dige man dat aan zijn vrouw vragen vroeg het wijfken. Verstandige mannen hebben geen vrouw sprak Jan. Allee I Stance begint te grollen en ze zegt 't Is maar spijtig dat de jongens, Niet gerust zijn aleer dat, Zij het meisken konden vinden, Dat ze noemen lieve schat. Och ja, Stance, 't verstand komt voor de jaren nietdus we zullen er maar niet verder over spreken. Waar dat ge ook niet meer over hoort spreken, dat is over onzen fameu- zen Belga. Bluf en blaai I zooals 't in den Belzlek met veel zaken is. HabtU al eens een kleedlngstuk ge kocht in de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegem (markt) Beproeft en gij zult er altijd terugkeeren. Bertus, de smid, hield een gloeiend stuk ijzer vast en Fonsken Verzemelen kwam daar juist langs. Geef mij een half franksken en ik lek er aan Dat wil ik zien, zei de smid en hij gaf het half frank sken en stak het ijzer vooruit. Maar Fonsken likte aan het half franksken en zette het toen op een loopen. En Pietarken van boer Nelis kwam thuis uit de school en zeiyader, ik ben meneer den baron tegengekomen en meneer de baron heeft tegen mij ge klapt. ls 't waar jongen, riep de moeder uit met een stralend gezicht en wat heeft mijnheer de baron gezegd Maak u weg, ezel 1 zei Pierken. Stukgeioopen eri Verhitte voeten verzachten geneest men spoedig met SINT NIKLAAS Op Zondag 28 Oogst om 2,30u. GROOTE Sprekers de heeren Trio, Hermans, Van Nijlen en Staf De Clercq. DIKSMUIDE. De Jaarlijksche Bedevaart naar den Ijzer grijpt plaats op 21 Augustus. Degene die de reis per auto wenschen mee te maken dleneo hun naam op te ge ven aan lef Demayer, ten laatste Maan dag 15 Oogst. De prijs is vastgesteld op 26 fr. Deelnemers betalen 15 frank waar borg. NAAR MECHELEN Op Zondag 7 Oogst nemen we deel aan de betooging en vlaginhuldiging te Mechelen. We moeten er allen heen 1 De kranige Herman Backaert-harmonie heeft ook het hare bijgedragen om onzen 11 Julistoet op te luisteren, daarom moe ten we nu op onze beurt te Mechelen aan wezig zijn. Vertrek om 8 u. 15. VELDFEEST Op 14 Oogst wordt door den heer Fr. Wymeersch een veldfeest aangeboden aan onze leden. Er wordt gezorgd voor Vlaamsche Breughel-leute I Samenkomst om 2 1/2 u. aan 't lokaal 3 Linden. Steunlijst voor de Piano Van vieren 3 20 «liamselie ToarittonDoHd Tah st. ttihlns. Zaterdag 13°. Zondag 14e, Maandag 15e Oogst Naar de vallei van de Amel (Amblève) Awaylle, Grot van Remou- champs, de Ningllnspo, waterval var Coo, enz. Vertrek uit St Niklaas Zaterdag 13* om 15.05 u, Deelnemingsprijs alles inbe- grepen(behalve tafeldrank) 160 fr. Enkel wanneer 20 deelnemers Inschrijven gaat de reis door Leider Prosper Van de Wie- le. Inschrijven voor 4n Oogst, Hemelaert- straat,2. Zondag 21e OogstAlgemeene bede vaart naar de graven van den Ijzer (Diks muide.) Zondag 4 September3e Waterreis. Naar Vlissingen en Middelburg. Prijs 13,50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantal plaatsen zeer beperkt is. BELCELE. GELUKKIG NIEUWS We vernemen met groot genoegen dat den VI. Nationalist Theophlel Christiaens een zoon is geboren. We bieden de ge lukkige ouders onze welgemeende heil- wenschen aan. VI. Front Kr. Volksp. Belceie. Op 15 Oogst, om 3 u. 30, geeft het Vlaam sche Volkstooneel zijne jaarlijksche openlucht- vertooning op den lommer ij ken heuvel van het Hof ter Beken. Ditmaal wordt opgevoerd DE BURGER EDELMAN (De Nieuwbakken Edelman) eenejrtssche prettige klucht van Molière. De plaatsen zijn vastgesteld op 7 en 4 frank met vermindering aan leden V. V. P. O. B. V. O. S. V. T. B. en A. N. V. Doozen 4 en 7 1/2 fr. in alle apatreken, En we gaan nu naar de hondsdagen, t ls dan gewoonlijk laf en de menschen drinken veel. Niets zoo gezond als water met citroensap. De menschen zouden altijd citroenen in huis moeteo hebben, dat zuivert het bloed en ge krijgt er een velleken van zoo blank als sneeuw. Ge moest ons Stance ne keer zien, die drinkt veel citroensap, maar ze doet er wei sul ker bij om niet zuur te zien. □aar is hier in Vlaanderen een lee- lijke ziekte uitgebroken. Die ziekte heet onverschilligheid. De Vlaming zou veel verder staan In zijnen strijd, Deden er niet zoovelen aan Onverschilligheid. En zoo iedere lezer en alderliefste leze res van ons blad wat meer lever aan den dag legde in den propagandadienst, zoo zou ons blad nog meer bloeien. 't Is niet genoeg te zeggen 'k Wil Vlaming zijn Uw leuze moet ook wezen Weg hier met het venijn Der franskiljonsche bladen Den Vlaamschen landaard schaden. Spectator Snuffelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove steeds ongeëvenaard De reis naar Diksmuide van uit het arrondissement Aalst geschiedt met bijzon- deren trein uit Denderleeuw. Deze zal aldaar vertrekken rond 6 u. 40 en aansluiting geven met de reizigers van de lijn Geeraardsbergen. De bijzondere trein zal stoppen te Aalst, Lede en Wetteren. Er werd beloofd dat hij elders geen reizigers opnemen zal en dat er in het terugkeeren zal voor gezofgd worden dat geen andere reizigers de plaats innemen. De vrienden van de lijn Burst-Sottegem moeten langs Sottegem om, daar alle treinen die hen in Aalst moest aansluiting geven, den Zondag afgeschaft zijn. Namens het Komiteit der Ijzerbedevaart van het arr. Aalst De Secretaresse, Mev. GRAVEZ. De Voorzitter, O. VAN NUFFEL. MEN KAN ZICH LATEN INSCHRIJVEN Aalst, Vlaamsch Huis, Molenstraat 57. prijs 27 fr.; Herdersem bij A. Van den Broeck, onderwijzer, 27 fr.; Moorsel, Meldert, Baardegem, bij Th. De Ruysscher, Kattestraat, Moorsel, 27 fr.; Hofstade, in 't VI. Huls, 27 fr.; Lede, Wanzele, Impe, Smetlede, In 't vi. Huis te Lede, 25,50 fr.; Erpe, bij |uul Van den Berghe, Vijfhuizen, Juul De Wint. Hoonegem, Oscar De Meerleer, steenweg, Van Keymeulen, dorp, per auto 20 fr., met den trein 27 fr.; Erondegem, bij J. Wauters. dorp. Dom. Coppens, Barreel, per auto 20 fr., met den trein 27; Meire, oij De Troyer, per auto 20 fr., met den trein 27; Burst, Bambrugge, Aygem, bij Fr. Malfroy, Nleuwstr., Burst; Vlierzele, Oordegem, bij den heer De Keer, voorzitter V.O S. Vlierzele; Herzele, Borsbeke, St Lievens Essche, Steenhuyse, Hillegem, bij L. Coppens, Peperstr., Jozef Foucaert, Groenlaan. Herzele, 27.50 fr.; Ressegem, bij Emiel Berens, bakker, 27,50fr Woa- brechtegem, bij K. Haegeman, 27,50 fr.; St Antelinks, bij Th. Duchou, 27,50 fr.; Sottegem en omliggende, bij den heer Omer Coessens, afgev. van V.T B Meerbeek, in 't lokaal VI. Wacht C. Barbé, in 't lokaal V.O.S. J. V. d. Houte, per trein en auto. Preis per trein 31 fr.; Denderleeuw, bij L. De Bruyn, Halt, J Heremans, De Brabanderstr.. J. Van Cotthem, Leeuwbrug, prijs 30 fr.; Welle, R. Eeman, prijs 27 fr.; Erembodegem, Vlaamsch Huls, prijs 27 fr.; Nieuwer kerken, R. Van den Abeele, Kwalestr., Dr L. Jacobs, Dorp, prijs 27 fr.Gijsegem, bij Th. Van Llmbergen; Viane en Moerbeek, bij De Leye, handelaar; Geeraardsbergen en om liggende, bij A. Van Liefferinge, Dsnderstr.; Santbergen, bij K. Poelaert, Lust, Voorde en Idegem, bij G. Steenhaut, Ankerstr., Idegem; Smeerhebbe, bij Ernest Van der Linden, bediende; Aspelare, F. Meganck, Roon; Ninove en omliggenae, Vlaamsch Huis, Geeraardsbergschestr., prijs per trein 31 fr. Alle inschrijvingen dienen genomen uiterlijk 14 Oogst Denderleeuw Eindelijk gaan onze twee wonderdoctoren naar Congo vertrekken Klein Turken heeft zich een mantel laten maken met spinnen er op om de krokedillen van hem af te weren. Die beesten zijn In Congo verzot om menschen te verslinden dte In België aan onrecht medehiel pen tegenover de Vlamingen. Van verschillende zijden wordt er gevraagd Hoe is het nu ln Denderleeuw 7 AntwoordTot heden toe is er ln Dender leeuw een dictator burgemeester, die weigert de bevoegdheid van de schepenen te erkennen. De meerderheid van den gemeenteraad zegtals hij alleen alles bestuurt dan moet hij alleen maar betalen ook. Vandaar de oorzaak dat Denderleeuw achteruit In plaats van vooruit gaat. De verantwoordelijkheid ls aan de papie ren burgemeester en aan de regeering van ka tholieken en socialisten te danken. Eerbied voor de helden van België. Verleden Zondag ls de papteren burgemeester van Den derleeuw, op de prijsuttdeellng der gemeente school, uitgejouwd door teerlingen en ouders. En dat gebeurd tegenwoordig ln Vlaanderen. Dinsdagavond 9 Augustus, om 7 u. 30 open bare zitting van den gemeenteraad. Bijzondere punten aan de dagorde. AAN DE VRIENDEN. Wie een goeden veto wil, koopt hem dan bij OEOROES DE BRUYN. aan den Halt Gemak van betalen. Aan de jonge trouwers wordt het keukengerief op krediet gegeven. Volksboekerij Herièving Aid. der Nat. Wacht. Lokaal De Verbroedering. Velen onzer partijgenooten zullen misschien tleke, wetenschappelijke en tooneelboeken en maandschriften. En het schoonste van at is dat we, na 3 maanden werking, reeds 130 lezers tellen. Al de boeken die we bezitten zijn aan gebracht door verschillende makkers of door milde giften van vooraanstaande partijgenoo- ten, maar met 1000 boeken zijn we niet tevre den. We vragen dus aan ieder vlaamschvoelend demokraat om eens goed rond te kijken op zolder en kamers en al de boeken die ze zouden kunnen missen te brengen naar De Verbroede ring of thuis te doen afhalen. We doen ook een oproep tot alle kinderen, vrouwen en mannen om zich te laten Inschrij ven als lezer en zoo van de gelegenheid gebruik te maken om deze Instelling te steunen. Zondag 7 Augustus om 10 u. zijn er boeken te verkrijgen in De Verbroedering (bureel boven). De reeds Ingeschreven leden mogen hunne kaarten niet vergeten. Deze die nog boeken be zitten worden vriendelijk verzocht ze zoo vlug mogelijk terug te bezorgen in het lokaal. Het Bestuur. VL NAT. WACHT DE KE!KOPPIGE De sporenfeesten zijn voorbij Zoo 'n heerlijke stonden hebben we natuurlijk noodig om ons het gemeenschappelijk streven dieper ln het gevoel te prenten en ons vertrouwen te sterken. Duurzamer werk kan er nu verricht worden. Want ja, mannen, er valt te werken, we moeten stilaan ons gereed maken en ons bezighouden met allerlei zaken, 't is daarom dat we nog maals een BIJZONDEREN OPROEP doen tot alle vastbewuste jonge flaminganten om zich aan te stutten bij de Vlaamsch Nationa listische Keikoppen. Reeds hebben verscheidene makkers onzen vorigtn oproep beantwoord; stilaan groeten wij en weldra staan we klaar en vast op onze voe ten gereed tot groote offers, fa, we groeien, we leven en we zijn er geluk- gelukkig zijn bij het vernemen der stichting ktf om> maar we zullen noS meer *trken en eener Vlaamsche volksboekerij. Deze instelling I Met rustengansch het jonge vlaamschvoelen- heeft reeds hare eerste proeven doorstaan en is I Denderleeuw moet georganiseerd, in dichte met veel succes onthaald geweest. Het gedacht Mommen opstappen achter het geelzwarte eener boekerij te stichten is opgevat geweest door eenlge flinke Jonge Wachters, die zich nog moeite nog tijd gespaard hebben om deze af dee ling te doen bloeien en groeien. En vandaag mogen wij gelukkig zijn ten deel van ons doel bereikt te hebben. Wij beschikken reeds over ten mooi aantal boeken (bij de duizend), klnderloeken, boeken voor jongelieden van 10 tot 16 jaar, romans, vertellingen voor mannen en vrouwen, poll- leeuwenvaandel, achter het groen demokratlsch symbool. Vooruit Vlaamsche jeugd ter bevrij ding van Vlaanderen t Inschrijvingen voor de VI. Wacht worden aanvaard eiken Dinsdag van 8 uur ln de Ver broedering. Het Bestuur. TURNCLUB VRIJ EN BLIJ We doen nogmaals een dringenden oproep tot alle vlaamschvoelendt ouders om hunne kinderen 's Zondags naar de turnteisen ri zen den Deze lessen worden gegeven alle Zonda gen vanaf 9 u. 30 ln De Verbroedering. Ze zijn Ingericht voor 1. kleine jongens van 7 lot 14 jaar2. groote jongens van 14 tot 21 jaar 3. meisjes (groote en kleine). Dus ouders stuur ons uwe kinderen ln volle vertrouwen, aanschouw hel zelfs als een plicht en we zullen uwe zonen opleiden tot flinke Vlaamsche strijders die eens het ma:htige vlaamsche leger zullen vergrooten, ex uwe dochters tot brave maar sterke en e rlijke vrouwen, die ons later zullen steunen tot de bevrijding van ons vaderland: Vlaander n Ouders doet uw plicht en steunt deze flinke jeugdorganisatie. Men kan zich laten Inschrijven van af 9 uur ln De Verbroedering. Het Besluur. VELO-CLUB OP Maandag 15 Augustus vieren wij ons jaarlijksch feest. Bijeenkomst om 12 u. 31 ln 't lokaal. Om 1 uur gezamenlijken ultst p met rijwiel en bezoek aan de leden. Om 6 u. lekker eetmaal en gezellig familiefeest in het 1 >kaal. Niet een lid mag zich dien dag verontschul digen. Het moeteen dag zijn van verbroe tering en plezier. Het programma van 't feest toeko mende week. Het Bestusr. Plechtige afkondiging der bekomen examenuitslagnn en tetoonstelling in de gemeenteschool. Veel menschen van Denderleeuw hebben ver wonderd gestaarf over den gang der naar gewoonte plechtige prljsuitdeeling ln de gemeenteschool. Hier volgen de feiten De hooggevlogen, laag gezonken heer Dictator I was dit jaar burgemeester, schepen van onderwijs, van openbare werken, van geldwezen en I asteel- heer. Hij ls het al. De gemeenteschool staat wettelijk onder tut be sturend en Inrichtend inltiatiel van den schepen van onderwijs. Vroeger was een zoogezegd ge wone werkjongen door het schepencoliegte met die taak gelast en al wie in Denderleeuw oogen heeft en ze wil bezigen, zal met mij moeten bekennen dat hij ten volle zijn plicht deed. HU ijverde voor den bloei der school, hielp ze vooruit en zorgde voor alles In 't belang van 't onderwijs en de op voeding van het vroeger zoo verstooten volkskind. Nieuwe, gezonde klassen werden gebouwd, nieuw materiaal werd aangekocht dit alles ln 't belang van mijn en uw kinderen. Doch nu Zie, hoor, be denk en besluitHIJ als schepen «prak vari geen prljsuitdeeling, bestelde geen diploma's, sprak van geen belooning aan de 5 eerste leerlingen in ieder klas, richt geen feestelijkheden in en zoo zou alles naar zijn wensch In de gemeenteschool stil zijn a'gelooben. Ziet ge dat middel, anders, om aan uw kinderen het zoo broodnoodlg onpartijdig on derwijs en opvoeding te onttrekken. Hij heelt maar één doelde gemeenteschool kapot,, mijn kinde ren In een prachtig fransch pensionaat en de arme volkskinderen hebben niets anders noodig dan sterke armen om slaven te kunnen blijven. Zijn doel was dit Jaar bijna bereikt, ma onderwijzers en onderwijzeressen, van wie de ka tholieken zoo dikwijls acbreven dat ze niets deden, bleven hua plicht getrouw en bereidden een prljs uitdeeling voor als alle Jaren, vroeger onder ge leide van den schepen nu op eigen hand. Als men Iets zwijgt dan zwijgt men het dood, dacht Dictator I. Zaterdag voormiddag, ging de bestuurder ln de klassen zeggen dat er geen prijs- deeling of niets was en dat de kinderen niet op de speelplaats mochten komen, tenzij om eens bij den onderwijzer te gaan met hun ouders. Maar ons gemeenteraadslid Jef Van Cotthem, die met eigen oor het voornoemd verbod hoorde, ging om schepen Heiremans, die kranig als hij is, de toestand kwam veranderen en om 10.30 Zater dag werd beslist, buiten de weet van dictator, dat er prljsuitdeeling was. Het FLINK onderwijzend personeel voerde on der het betoog van honderd ouders, de bewijsvoe ring uit van gestadig onverdroten werken, zooda nig dat de zanguitvoeringen en de lichaamsoefe ningen met daverende toejuichingen als teeken van instemming en bewondering door de ouders wer den bekroond. Na het zachte, diepe en schoone Had Vlaanderen van Veremans, nltgevoerd door de meisjes, nam de heer volksburgemeester L. De Bruyn het woord. (Het weze tusschen haakjes gezegd, dat dictator met drie lijfwachten gedurende de uitvoeringen op de speelplaats was gekomen en zich in zijn groepje op eerbiedige afstand van volk en kinderen stelde.) De heer De Bruyn richtte bet woord tot ouders en kinderen in naam van de meerderheid van den gemeenteraad én van 't schepencollege én van de bevolking, en bracht een eerste woord van hulde en dank aan het onderwijzend personeel, om zijn onverdroten opoilerend werk en om zijn bekomen uitslagen. De aanwezige ouders bevestigden die hulde en dank door Instemmend en toejuichend handgeklap. HIJ dankte de eenige 2 katholieke gemeenteraads leden die sinds den oorlog den voet aetten op de speelplaats en zoo hun belangstelling (schijnbaar) toonde aan het otflcieel onderwijs. Spreker betoogde het plichtgebrek van dlktator 1daar hij voor de prljsuitdeeling niets gedaan had, wat nochtans zijn hoogste plicht was. Hij betreurde het verdwijnen der eeretafel, waarrond vroeger onder hun bestuur de schepenen en gemeente raadsleden plaats namen en zoo de prijsuit ieellng officieel voorzaten. Hierop schiet de heer b duur der driftig uit en het hoeft geen betoog, dat de jaren, alle beleefdheid en welvoeglijkheid van hem hebben afgesleten. De bedenkingen en uitingen op de omstaande ouders, hebben zijn onbetamelijk optreden genoeg doen uitkomen, om er verder op in te gaan. De heer volks-burgemeester. M. L. De Bruyn, vraagt de ouders de klassen te bezoeken, de onder wijzers te spreken over hun klnders. de bekomen uitslagen na te gaan en te benordeelen en vraagt tevens, dat ze a's apostelen de goede zaak der school zouden verlaten, strooiend overal bet gro. lend zaad. Uw plicht ls het zegt hij, gij die de school kent, de uitslagen hebt bewonderd, het zenden der kind-ren naar de gemeenteschool aan te prediken, (daverend handgeklap.) In aanwezigheid van 4 gemeenteraadsleden van zijne groep, richt bij het woord tot de kinderen en zegt dal de leer ingen die dit Jaar niet konden ge nieten van de schoolreis, ze toekomende Jaar zui len mogen doen ondanks alle tegenwerking, (dave rende toejuichingen der kinderen). Hij eindigt met ds spreuk Wees rechtvaardig en eerlijk in 't In- ven. HtJ legt hun deze spreuk uit Neen, nooit iets wat aan anders iemand toekomt I zoo leert - de meester en zoo leert u de catechismus, blijf dit indachtig en aan u de toekomst. Hierop is mon sieur, zoo rood geworden als eer haantje, vliegt vooruit tot bi] M. De Bruyn, doch na eenlge rake en dem gevende antwoorden van onze gekozene, d'ulpt hij weg, al tusschen de leerlingen door als een Èngelscb baantje moedeloos, machteloos en onscbade'Qk. Na dit Incident worden in de klas de bulletqns uitgereikt, onder het belangstellend oog van tien tallen ouders. De tentoongestelde werken worden Ingezien en ieder onderwijzer ontvangt gul. den stortvloed van dank en hulde vanwege de ouders, dit als belooning om zijn werk en plichtsbetrach ting ondanks «1 het geschrijf en tegenwerking. De tentoonstelling van de werken der meisjes, draagt eenieders bewondering. Zoo'n uitslagen ztjn raar te zien, bijzonder als het eigen werk der leer lingen ls ais hier I Het opgeleverde werk in de ge meenteschool is puik I Eenieder sprak en spreekt er met lof over, zooiets krijgt men nergens te zien. Vooruit kranige onderwijzers (essen), aan 't werk overtuigde ouders, onverdroten aan 't leeren beete kinderen en gij wiristerke gemeenteraadsleden en schepenen aan 't werk en de zege ls aan obs! hoop In de toekomst De zege is aan 't volk en dat over tuigde Vlaamsch opgevoed en onderwezen volk, zal gaan als zaaddragers door 't land, en hoop op den oogst o 1 Vlaanderland. Een vader die bedenkt en oordeelt. Opdat eene geldplaatsing vooiueelig weze, hoeft gij eerst en vooral gewaarborgd te zijn door de zekerheid die de Bank oplevert De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij ls de filiaal der Soctété Générale de Belgique, te Brussel, dewelke de machtigste bankinstel ling is des landsen die meer dan honderd laar bestaat. Rekeningen op zicht2,50j°/o Halfmaandelijksche rekeningen tegenw. 4,35 Storting op 5 Jaar met gemak van terugtrekking In bewaarnemlng van titels. De Banque Centrale de la Dendre heeft 35 bijhulzen ln onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen verschaft worden. NINOVE Aanieeren van liederen. lederen Vrijdag om 8 uur en tot 21 Oogst, aanleeren van de liederen die gezongen worden op Vlaanderen's doodenveld. De bazen zijn met verlof. De DenderkJok, het Vlaamsch volksgezind bladje raast over Vlaamsche beweging en amnestie I Dat gaat zoo, als de meesters weg zijn dansen de muizen op tafel. Op gepast heertjes want als de groote heeren iets merken wordt ge op de kneukels geklopt. En dan moet ge maar boeten.... Spütig, ais ze dan over Vlaamsche beweging en amnestie spreken, ze ofwel de feiten met opzet verkeerd.voorstellen, ofwel niet bevoegd zijn fn de zaak. 11 Juli was het sein voor de katholieke Vlaamscbgezlnden, hunner bewustwording ais Vlaming. - Een motie die past in de archieven van 't Jaar 1835, om een Belgische vlag te doen wappe ren aan het stadhuis. Een Belgische vlag op een Guldensporendag is een tergende spotternij. Een artikel in De Denderkiok, waarvan het eerste deel past ln een roman, het tweede deel de vergelijking van 1302 met 1914, een hoonende miskenning ls van onze dooden, onze beiden zijn niet gesneuveld voor België maar voor Vlaande ren. fk verwijs de heeren van De Denderkiok naar Ons volk in nood van prof. Daels. Het zelfde nummer bevat een artikel over de bedevaart naar den Ijzer. Het initiatief is goed Het doel och, neen, met het inzicht -hunne menschen de beteekenis van de bedevaart ts doen kennen, dat niet. Met een plezlertrsin van Knocke over Diksmuide, zie daar bst plan, ook de amnestiemotie kwam ln een nummer aan do dagorde. Wat staat daarin Amnestie staat aan de dag orde, ieder spreekt er over - zekere personen maken rond dat vraagstuk een actie zonder weerga, dat is recht romantisch de activisten z|jn Idea listen het activisme is uit den booze. Het is de pracht-Vlaming Frans Van Cauwelaert die het initiatief voor een amnestie wetsvoorstel heeft aan gedurfd. Wel lieve hemel ge moet maar durven Wie heeft de amnestiecatie levendig gehouden Onder wiens dwang ls er in de politieke middens het amnestie-vraagstuk aangeroerd geworden een Paar Iaren ee" amnestievoor- stel bij de Kamer neergelegd? Is bet Stal Do Clercq en Vos niet Wie heeft het gekelderd Wie heeft de eerste fout Is het niet Van Cauwe laert en consoorteu En nu het wetsvoorstel van Van Cauwelaert. is het niet gekelderd Wie heet! de eerste fout Waarom is er in Ninove nog geen amnestiemotie ingediend Opgepast dat de socia listen u niet voor zijn *n de heeren van de Den derkiok er tegen stemmen uit partijpolitiek Neen, ik geloof niet aan de oprechtheid der Vlaamschgezlnde mannen van De Denderkiok Bewijs Waarom is de V. O. S. bond aanstukken ge trokken om een K'ossen te stichten. Waarom is de vroegere bestaande Vlaamsche Melsjesbond gesaboteerd omdat men eens over amnestie bad gesproken. Waarom waren de mannen voor amnestie niet op de amnestiebetooging van 10 Juli Integendeel, er waren personen aangesteld om na te gaan wie er In ging. Beken eens rechtuit, ls uw Vlaamschgezindbeid gemeend Wees voor eenmaal rechtzinnig en zegtNeen I Aspalara. Op Zondag 14 Oogst e.k., OROOT BAL in 't Vlaamsch Huis Volksverheffing met een prach- tipen Jazz Band uit Aalst (de ploeg Witterzeel en Nog nooit ls zulks bier te zien geweest, daar om zal iedereen er aan houden dien dag vrü te houden om met familie en kennissen er heen te komen, t Zal er leutig zijn. En gij nu kozijntjes Jonker ge wordt ook ult- genoodigd omdat g(j zoudt weten wat we verdie nen om terug eene klacht te kunnen Indienen, maar ilT* h«rbere'er. wat ge vroeger ook m V, AZtn keer uwen naam onder te zetten. U z|Jt slipdrager der grooien maar ge dient voor hun speelbal. Zelfs moogt geer gerust heen komen, wij waarborgen uwen demi saisonI Dus wij verwachten U op de Jazz Band v.?mi.Mi5an2ag.,n0üestu"*,aP raet muzlek "Mr sermls Heghe. Alleman weze op post. V, 0og8t' d®*'name aai de bede vaart naar den Ijzer. wendt U naar het oud gekend Huis Lange Zoutstraat, 56, Aalst daar zult U alle soorten van Meubels vinden naar iedersljsmaak. GROOTE KEUS VAN MATRASSEN Alles 2 jaar waarborg. Komt zien en U zult verwonderd slaan Let goed op het adres. Men bestelt alles ien huize.

De Werkman | 1927 | | pagina 2