WEEKBLAD lm DIMDE Socialistische én Kattioiiehe PHarïzeeërs De fioeuerneur van Oost lil. in nauwe sctioentjes Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamscht Front P. V. N. 0,25 De Forten en de Zesmaandendienst ONS PRAATJE 0,25 Uit onzen Pijlkoker LdERKnAfl 56* Jaargang, N' 2522 Zondsg 14 Oognt 1927 Os Waarhald Is ons wapsn Rschtvaardlghsld ons dosl Stichter Pieter Deens PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op voorhand betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKT1E Hoofdopsteller K. L. Van Opdenboscb, Volksvertegen woordleer. Postchek 93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle Inlichtingen wende men rich ten bureele. Vlaanderen voerde onder den oorlog niet denzelfden kamp als België. Wel waren er punten van gelijkenis en overeenstemming maar de beste zonen van Vlaanderen hebben allen min of meer duidelijk gevoeld, dat Vlaanderen en Bel gië elk een afzonderlijk oorlogsdoel had den. Het is dan billijk dat ook Vlaande ren afzonderlijk zijne dooden herdenkt. Zondag 21 Oogst is de Vlaamsche her denkingsdag. Met tienduizenden rukken we uit om ginder onder het kruis van Heldenhulde, dieper te gaan beseffen, dat Vlaanderen in oorlog als in vrede een eigen doelwit heeft, de verovering van zijne Zelfstandigheid. Ward Hermans heeft te Mechelen gezegd dat hij thans de bewijzen houdt dat een buitenlandsche gezant te Brussel aan de Belgische pers 960.000 frank uit keerde om Vlaanderen te verguizen Wij hebben die bewijzen niet, maar toch maken we ons sterk om zonder eenige vrees voor een mogelijke vergis sing, al de kranten aan te duiden die van uit Frankrijk onderhouden worden. Als men maar een blad leest kan men dat zoo makkelijk niet merken, maar wie door zijn ambtsplichten zich helaas ge noodzaakt ziet om eiken dag een heele collectie Belgische bladen te lezen die merkt zoo gauw de directieven waaraan de redactie te gehoorzamen heeft. Nu weerom, naar aanleiding van de Maasforten kan men de Fransche knecn ten in de Belgische pers gemakkelijk herkennen niettegenstaande hun Trico lore masker. De Fransche generale staf wil forten over de heele lengte van de Dultsche grens tot aan Holland. België is door het Fransch-belgisch militair akkoord aan Frankrijk ondei- worpen. Er komen forten niet alleen op Fransch grondgebied maar ook op het grondgebied vaa den Belgischen vassalstaat. Wel zit België in de krot en zal het bouwen van die forten honderden miljoe nen kosten maar een knecht kan niet neen zeggen als de meester beveelt, en België is de knecht van Frankrijk. Herleest de redevoering van Albert van Saksen Coburg-Gotha bij de inhuldiging van het praalgraf van den Franschen on bekenden sukkelaar te Laken en het zal u duidelijk zijn dat der Belgen Albert de zeer gehoorzame dienaar is van zijn meester Foch. Herinnert u de triestige figuur van den uit Vlaanderen verdreven de Broquevllle bij zijn onthulllngschandaal. De Fransche spionnagedienst had wat kletspraatjes bijeenvergaard over de zoo gezegde Duitsche bewapening, maar het was te mager voor de eigen Fransche re geering om daarmee boven te komen. De belglsche knecht werd belast met het vuile karweitje. Sedert gaat er geen dag voorbij of in een door Frankrijk betaalde Belgische krant verschijnt er ergens een sensatie- bericht over de Duitsche revanche-bewa pening. Vandaag is het dit, morgen is het dat; nu eens wordt het nieuwtje gelanceerd doqr deze krant, morgen door een ander, maar men voelt zoo goed dat alles uit een en hetzelfde bureau komt. Wel, om een offensief te breken, niets beter dan een tegenoffensief. Ze willen forten. In plaats van hun forten te geven, laten we met den zesmaandendienst op hun dak zitten. We weten dat een soldaat van zes maand niet deugt voor een veroverings oorlog, d< arom leve de zesmaandendienst. We wijlen aannemen dat de socialisten het meenen met hun campagne voor de zes maand; dat het hun geen voorwendsel zal zijn om voor de verkiezingen In 1929 uit de zinkende regeerfngsboot te sprin gen. Laten ze 't eens ernstig en flink aan pakken. Laten de katholieke demokraten hun voorbeeld volgen. Wij zullen voortdoen lijk we altijd heb ben gedaan ten einde het militarisme, of het nu Vlaamscb of Belgisch wïze, te beletten de geesten ln Vlaanderen te veroveren. De socialistische Waalsche volksverte genwoordlger Souplit Is lid of moeten we zeggen was lid van de parlemen taire amnestie-commissie. Deze Waalsche internationalist heeft over zijn bevindingen in deze com missie en over zijn houding tegenover de amnestie een en aoder meegedeeld aan de Belgische pers. De Libre Belgique, die anders geen so cialist kan ruiken zonder acceskes te krijgen, een krant zijnde van de man nen der orde neemt nu het proza van den internationalistSouplit met han denklappende instemming over. We vertalen De commissie heeft het amnestie- voorstel in schijn met algemeenheid van stemmen aangenomen, min éene stem, de mijne. Ik zeg in schijn, want Destrée wilde en wil nog aan het voorstel zulke wijzigingen en bepalingen zien aanbren gen die er de uitwerking van begrenzen en die op voorwaarde dat ze door de mid- denafdeeling worden aangenomen, de goedkeuring zouden kunnen wegdragen van haastal de parlementsleden. Destrée zoowel als ik zelf, weigert algeheele amnestie te verleenen, die aan de belanghebbenden hun politieke rechten zouden terugschenken. Maar hier rijst een eerste moeilijkheid de terdoodver- oordeelde Borms werd slechts voor tien jaar van zijn burgerlijke en politieke rechten beroofd.... Ten tweede, er zou een onderscheid moeten gemaakt worden tusschen de ver oordeelden. Zijn eronder hen die op den dool gebracht zijn door een idealisme »- waarvan de verheerlijking trouwens de brave menschen die eenvoudig en recht geaard van geest zijn (oh, simpele Sou plit 1) begint te vervelen?..Zijn er onder de activisten van die wondere idealisten, dat men hun kwijtschelding verleene, (qu'on les absolve) maar zonder hun de middelen aan de hand te doen om als openbare mandatarissen hun propaganda voort te zetten en zonder hun een stand beeld voor te bereiden. Daarom had Ik Inzage verlangd van al de bundels der veroordeelden. Tot nog toe heeft de heer Hymans gemeend me dit te moeten weigeren. Waarom Zou het soms zijn omdat deze dos siers eerder onverkwikkelijke dingen zouden openbaren en dat aldus zou be wezen worden dat de amnestie alleen toe passelijk zou zijn op enkele meeloopers (Hymans als hoeder van de reputatie der activisten I Nota van ons). Want men moet niet vergeten dat inet uitzondering van hen die voorzichtig de wijk hebben genomen naar Holland, er nog slechts twee veroordeelden in de Belgische ker kers opgesloten zitten Hutt (dat is geen activist. Nota van ons) e^ Borms die de Invrijheidstelling die men hem aangebo den heeft, weigert. (Souplit vergeet den oud-sccialistischen propagandist, Jef Van Exiergem Hij is op de hoogte, die Souplit I) Wat de monsters betreft die onze hel den hebben uitgeleverd - onder welke helden er zooveel socialistische arbeiders waren Ik durf hopen dat niemand ze op vrije voeten wil stellen. (Die monsters, meneer Souplit. zijn geen activisten en het is gemeene patrio- tardische demagogie spionnen en tutti J quanti op een lijn te stellen met politieke delinquenten en daarbij al die terdood veroordeelde monsters loopen reeds lang op vrije voeten, dank zij deTheunlssen, de Poullets en de Hymansen van de Bel gische beestenbarak. Nota van ons). Men ziet dus hoe klesch de kwestie is en dat de h. Van Cauwelaert heel wat beter had gedaan met vertrouwen te stel len in de vergevingsgezinde wijsheid (i'indulgente sagesse) van onze regeer ders. Om deze redenen heb ik een vijan dige houding aangenomen en ik verklaar hier boudweg dat ik er in zal volharden tegen een amnestievoorstel dat men ver dedigt met te wijzen op de noodzakelijk heid van een bevrediging die toch niet zal komen Tot daar de heer Souplit. Zooveel onbegripjvan de toestanden in Vlaanderen, zooveel Waalsche meester makerij en zooveel antl-Vlaamsche haat kan men natuurlijk alleen vinden bij een Waalschen broederdie daarbij nog internationalist is. We hebben gezegd dat de ordelievende Libre Belgique dit roode proza met ver teedering aan haren Belgischen boezem drukt, maar... op het eerste blad van het zelfde nummer (Zondag 7 Oogst 1.1.) staat naar aanleiding van ae Sacco-Vanzetti- zaak heel wat anders, ja het tegenover gestelde te lezen. Deze gezonde taal wordt haar toege zonden door haar Parijschen correspon dent. We vertalen weer Deze Sacco-Vanzetti-zaak oefent op de Fransche massa een diepen indruk uit. Men zou ongelijk hebben te meenen dat het hier slechts een oppervlakkige beroe ring geldt. Neen, bet geweten zelf van het volk is ontroerd. Deze beweging van een zoo diepgaande psychologische werking misprijzen is een daad van zinneloosheid. De man die niet vreest genade te weigeren, levert zich niet alleen over aan de verachting van de wereldopinie maar hij legt getuigenis af van een zoo treffend onverstand van de menschelijke ziel dat bij daardoor een soort natuurwonder wordt En een regee ring die geen gebruik maakt van haar vollen zedelijken invloed om dezen man te beletten moedwillig geen gebruik te maken van zijn gevaarlijk voort echt, die begaat een polmeke fout die hare ge schiedenis zelf zal blijven bezoedelen.. De terechtstelling van Sacco en Van- zetii zal meer doen voor de verspreiding van de anarchistische ideeën dan twintig jaar bolsjevistische propaganda, zij zal er toe bijdragen om weerom de standen tegenover mekaar op te stellen. Waarlijk, de psychologische gevolgen van deze zaak zijn onberekenbaar. Ze openbaart onder meer een soort verduistering van het christelijke licht In de zielen van hen die ongevoelig blijven. Het misprijzen voor het menschelijke leven bij sommige lui grenst aan bar- baarschheid Tot daar de Parijsche correspondent van de Libre Belgique. Past dit toe op de toestanden in Vlaan deren met betrekking tot de amnestie en ge zult toegeven dat die Parijzenaar klaar ziel. Maar te Brussel dragen ze een zwar ten bril en ze zullen verschieten als de ontploffing ze zal begraven onder het puin van het Belgisch regiem. Prentjes Kijken, De vacantiemaanden er zijn inder daad menschen die "acantie krijgen zijn een erg saaie tijd èn voor de dagblad schrijvers èn voor de dagbladlezers. Maar niemand kan toch loochenen dat de journalistiek, zelfs de journalistiek der vacantledagen er op vooruitgaat. Mijn eerbare lezers kennen de zelfop offerende rol, die de zeeslang sedert on heugelijke tijden op zich heeft get omen. Pas zijn de parlementsdeuren gesloten en de koning, de koningin, de prinsen en princessen, de ministers, volksvertegen woordigers, wisselagenten en advokaten naar de zee of daar duikt de zeeslang op. En de journalisten pakken het beestje bij de kraag en onderhouden hun geeu wende lezers over de physiologische, psychologische en de sociologische eigen aardigheden van het lieve dier. Tot nog toe waren ze er evenwel niet in geslaagd een foto van bet wonderbeest te bemachtigen. Maar nu dank zij den vooruitgang van kodak, film-papier en radio brengen de trlomfeerende journalisten ons niet alleen een beschrijving van dit wonder der na tuur maar ook een anthentleke foto. 't Spreekt van zelf dat het weerom de Amerikanen zijn die dezen goocheltoer hebben uitgemeten. Een duikelaar op de kusten van den Grooten Oceaan is gedurende ettelijke uren op den bodem der zee slaags ge weest met zoo een achtarmig monster, heeft dit zoo logisch exemplaar naderhand in zijn zak gestoken en is naar boven gezwommen waar de Amerikaansche foto journalisten ofte journal fotograven klaar stonden om de nieuwe wondeTbaré* vischvangst te kieken. En dit kiekje heeft de ronde gedaan van de wereldpers. Zoo verscheen het ook ln de Libre Belgique naast een tweede prentje. En dat preotje, het tweede, vond ik zo<fc mogelijk, nog interesanter dan het natuurwonderbaarlijke kiekje. Opdat tweede stond Jaspar.de Bel gische eerste minister die katholiek is en naar kerk noch kluis gaat alhoewel op i den Vlaamschea buiten en in de kleinere Vlaamsche steden de katholieke partij oog altijd wordt voorgesteld als de partij PRIJS per nummer Een capuciener- lokvogeltje. De sterke man van Marche, de heer Renkin, wiens zon maarniet wil dagen, heeft onlangs een nieuw kolfje ontdekt: de eenheid der katholieke partij met wij gelooven hierbij aan de diepste over tuiging van den Patria-man uiting te ge ven den heraut der hereenlging, Ren kin, als eerste minister. De apostel der liefde nam tevens de wapens op tegen het vlaarasch-nationa- lismedat was uit den booze, moest kapotmet een vlaamscn-nationalist, hij weze nog zoo christelijk, zoo roomsch, daar was niets, maar volstrekt niets mee aan te vaDgen. Pater Claes wierp indertijd in Het Vlaamsche land gasbommen om de ge vreesde helderheid der toestanden in Vlaanderen te verhinderen en noodlgde de katholieke Vlaamsche nationalisten toch zoo dringend uit toe te treden tot den katholieken Vlaamschen Landsbond, die naar hij zegde, buiten de partijen stond. De naïveiiog, die er in geloopen is, moet vreemd opgekeken hebben toen hij op het laatste congres van den Lands bond te Sint-Truiden Pater Claes hoorde verklaren dat die buiten de-partijen staan de bond al zijn vertrouwen stelt in den katholieken vlaamschen kamergroep. En nog vreemder toen hij den eerwaar den verslaggever aan de pogingen van den nationalistenvretenden heer Renkin alle heil hoorde toewenschen. Ean taak voor onza Kamarladan. Ons blad heeft vóór enkele weken een uittreksel gebracht uit een artikel van Prof. Gey! waaruit bleek dat in de 164 eeuw de Hollandscbe Staten weigerden met de Zuidelijke Nederlanden te onder handelen in het Fransch. Het groote Amsterdamsche blad Alge meen Handelsblad brak onlangs nog een lans voor het gebruik van het Neder- landsch in de diplomatische betrekkingen tusschen Holland en België. En de Bru's- selsche Standaard nam het artikel over in zijn persoverzicht. Laten wij het nu niet bij vrome wen- schen. Laten onze kamerleden het initia tief nemen tot een petitie onderteekend door al de goedwillige volksvertegen woordigers uit Vlaanderen en te richten tot den Nederlandschen en den Bel gischen minister van buitenlandsche za ken, waarbij den wensch zou worden uit gedrukt het Nederlandsch de oificieele taal te zien worden bij de officieele be- trekki igen tusschen de twee Staten. Une fois n'est pas coutume. Het is vermeldenswaard dat wij voor één keer akkoord gaan met het Belgisch- Nationalistisch blad, waarvan de beheer ders te Parijs wonen La Nation Beige. Bij de inhuldiging van het Engelsch gedenkteeken te leper stonden de moe ders en de weduwen van de gesneuvelden op de eereplaats. Bij ons, klaagt Gallo, is dat heel an ders. Zijn de dooden soms maar het voorwendsel van een parade voorbehou den aan de levenden Ja, Gallo, dat herhalen wij sedert 1919. der katholieken, de eenig zaligmakende in één woord. En die Jaspar die niet katholiek is en toch katholiek figureerde op een inhuldi ging van het H. Hartsbeeld te Over- rijsche. In een medaljon prijate Jasoar naast Z. E. den kardinaal en de rest van het kiekje gaf het oogenblik weer toen de omstanders op aanmaning van den pre dikant, pater Meeus, met opgeheven vingeren trouw zweren aan Jezus H. Hart. Ik heb op dit prentje gezocht naar de vingers van den Katholieken minister en ik heb ze niet gevonden. Toen heb ik mijn oogen gewapend met een vergrootglas en nog niet gevonden. En zoo ben ik tot de conclusie geko men dat mijn vergrootglas niet genoeg vergroot en neem ik mijn toevlucht tot deze onder mijne lezers die de gelukkige bezitters mochten zijn van een Ameri- kaansch vergrootglas om het even terleen te krijgen, ten einde het geluk te smaken den katholieken Belgischen premier Jaspar met opgeheven vingeren trouw te zien zweren aan het H. Hart van Jezus. Dit moet een hartverkwikkend scnouw- ipel zijn. TIJL. Elk op zijn beurt is niet te veel, en we wenschen den heer goeverneur, die sinds eenige jsren zooveel vlijt aan den dag heelt gelegd om de Vlamingen te duivelen, veel geluk en zegen wanneer hij er mocht toe besluiten het af te trappen. Niet velen zouden z'n heengaan be treuren tenzij eenige vlaamschhatende Gentsche franskiljons, die hem felici teerden en toejuichten telkens hij eene daad van afstraffing tegenover een Vla ming stelde. De man wordt stilletjes aan het slacht offer van zijne vaderlandslievende plicht en nog eenige dwaasheden zooals hij In de provincieraad begaan heelt en hij krijgt zijn verlof zonder solde. De liberalen in den provincieraad laten hem min of meer in den steek, met de katholieken heeft hij het aan den stok, bij de socialisten telt hij slechts nog eenige vleiers en met onze mannen is het kat en hond. ln 't algemeen kan hij zijn aanhangers in den raad goed tMlen. De heer goe verneur is die hooge waardigheidsbe- kleeder niet meer, over wien men destijds met lof en eerbied sprak. Zijne ver waandheid en zijne alleenheersching, im mer zijne veelvuldige beroepen op de wet, om tegen alle billijke toepassing in, zijnen wil en wensch door te drijven, brengt hem zelfs bij de meeste gematig de en conservatieve raadsleden in onmin. Zijne onbehendigbeid zou wel eens de oorzaak kunnen zijn dat hij ontslag neemt uit hoofde van gezondheidsredenen. Deze laatste tijden heeft hij het fel te verduren gehad in de dagbladen nopens de toepassing der bestuurlijke taalwet In den provincieraad. In den zittijd van 1926, deed men den heer goeverneur opmerken dat spijts de beslissing van den provincieraad, nog alle stukken, ontwerpen van reglementen verslagen, mededeeiingen, de ontwerpen van begrooting, de rekening, de bestuur lijke toestand van de provincie In de beide talen waren gedrukt. We leefden toen in eene periode, wan neer iedereen de noodzakelijkheid inzag dat er moest bezuinigd worden. Om wille van bezuiniging vroeg dan ook een Vlaamschgezinde katholiek, den 7 Mei 1926, om al de stukken ultsluitelijk in 't Vlaamsch te drukken. w Reeds menigmaal hadden onze provin cieraadsleden den onzin van deze twee taligheid, gesteund op een reglement van inwendige orde, dagteekenende van 23 Juli 1883, doen uitschijnen. M. De Bruyn (VI. Nat.) In zitting van Juli 1926, drukte zich uit alsvolgt In December laatstleden hebben we hier een beslissing genomen, om reden van bezuiniging. M. Van Steenbergb j had voorgesteld alle dokumenten ult sluitelijk In het Vlaamsch te laten druk ken en dit werd door den provincieraad aangenomen. Het schijnt nochtans dat men geen gehoor daaraan wil geven. Wij hebben het verslag van de bezuinigings-com missie In het Fransch ontvangen, en nu ontvangen wij een voorstel tot wijzi- ging van het reglement, In het Vlaamsch en in het Fransch. Ik vraag dat de be sllssingen van den raad zouden geëer- biedigd worden. Mr De Voorzitter. Welke docu- menten bedoelt gij M' De Bruyn. Het voorstel van wijziging aan de verordening van in- wendlge orde, M. de Voorzitter. M' de Voorzitter. lk wensch u te doen opmerken dat art. 2 van dat re- glement luidt alsvolgtAlle ontwerpen van reglementen zullen tegelijk in de twee talen aan den raad worden voor- gesteld. De Vlaamsche tekst zal voor de Fransche worden besproken en ge- stemd zijn. Dat reglement, art. 2 is niet afge- schaft geweest en bijgevolg moet de wijziging in de twee talen opgesteld en voorgesteld worden. Dit is dus niet be- grepen geweest In het voorstel welke de heer Van Steenberghe verleden jaar gedaan heeft. De beslissing die den raad dus geno men had in December laatst, scheen slechts een wensch te zijn, waaraan het bureel, de gouverneur en de bestendige deputatie zich geenszins gebonden ach ten. Deze opvatting en aluwe wijze om aan het algemeen verlangen van den raad te ontsnappen, kon niet langer geduld wor den en op 15 Juli diende de heer De Rop, (VI. nat. raadslid), eene nieuwe verorde ning van inwendige orde in, medeonder- teekend door de vrienden Debeuckelaere en De Bruyn (VI. nationalisten). Het beoogde doel was tweevoudig 1. Het vervlaamschen van het provin ciaal bestuur en den raad 2, Het beslissend wegnemen van alle rechten die door de wet van 31 Juli 1921 aan de provincieraden waren voorbehou den om de tweede iandstaai aan de Vlaamsche taai te voegen. De verordening luidde volgende? wijze: Art. 1De raad zal zich bedienen van het Vlaamsch voor alle stukken. Art. 2. Alle ontwerpen van regie- menten zullen ultsluitelijk ln de Vlaam- sche taal worden voorgesteld. Art. 3. De provinciale beambten zullen voor de behandeling van amMe- lijke zaken de Vlaamsche taal gebrul- ken. Art. 4. De bestuurlijke brief wisse- ling zal altijd in het Vlaamsch geschie- «den. Er zalenkeiljk worden uitzondering gemaakt voor de gemeenten die uit- drukkelijk zullen verklaren de Fransche taal te verkiezen op voet van artikel 3 dei wet van 31 Juli 1921, en voor de personen volgens de bepalingen van art. 7 als 2 en 3 van zelfde wet. Deze verordening werd gestemd met 66 stemmen tegen 4. Spijts dit reglement en de bestuurlijke taalwet van 31 Juli 1921, hieid ue heer goeverneur geen rekening met de beslui ten van den provincieraad en verscheen dit jaar in dezen gewonen zittijd nog maals het vertoog van den bestuurlijken toestand, twee boekdeelen, het eene van 343 blz. en het andere 191 blz., in de Vlaamsche en Fransche taal. Onze provincieraadsleden riepen er voor de zooveelste maal evenals de Vlaamschgezinde katholiek, de aan- dacht op, en de heer goeverneur beloofde van 's anderendaags ie antwoorden. Eens voor goed en voor altij J ging bij hun de les spellen om alle duooeizmnig- heid en alle misverstand uit den weg te ruimen. Artikel 4 der bestuurlijke taalwet be weerde hij, geeft hem de macht om als vertegenwoordiger van de centrale macht te doen wat hij gedaan had en zou tevens meer nog eiscnen om de stipte naievlug van de wet te volgen. Mijnheer de goeverneur wou voortaan dat de begrooting, het voorberoepen ver toog. de rekening, het bestuurlijk me- muriaai en de dagorde van den provin cieraad in beide talen zouden gedrukt worden en gaf desaangaande aan het bureel de last dit voor de toekomst te doen. Niet zonder verontwaardiging ia dit aristokratisch bevel door al de raadsleden oesproken geworden en de poppen gin gen dan ook aan 't dansen wanneer de weerlegging plaats had. Volgens de bestuurlijke taalwet moeten de berichten en mededeeiingen die door de provincie aan het publiek worden ge richt bij middel van een plakbrief, twee talig zijn. De heer goeverneur beschouwt de begrooting een boek van 832 bladz., bet vertoog van den bestuurlijken loestand 143 bladz. en 191 bladz. en de bepaalde provincierekening voor de dienstjaren 1924 en 1925, een boekdeel van 125 blz als eenvoudige plakbrieven. Men hoeft hierin toch geen rechtsge leerde te zijn, om deze opvatting als on gerijmd te oordeeien en In tegenstrijd met den geest en het doel van de wet. Het heeft ons dan ook niet verwonderd dat bij deze willekeurige toepassing en uitlegging, er aanleiding is onlstaan om in den provincieraad te verklaren, dat alleen door Zelfbestuur, Vlaanderen recht matig kan bestuurd worden door eigen wetten en eigene taal. De raad was algemeen van gevoelen, dat de goeverneur eene zwarr dommig heid begaan had en zijne flauwe verdedi ging liet den Indruk na dat hij in nauwe schoentjes stond. Door art. l van de bestuurlijke taalwet is Belgle op taalgebied reeds in twee ge splitst Voor Oost-Vlaanderen, Weat- Vlaanderen. Antwerpen, Limburg en de arrondissementen Leuven en Bru-sei bti uitzondering van enkele gemeenten ia de bestuurlijke taal de Vlaamsche taal Aan de provinciale raad staat het echter vrij de tweede landstaal ol de Itanschc laai te voegen De provincieraad ei niet de goever neur o( de bestendige deputatie, dus heeft het recht de fransche taai als iweede laai voor hare inwendige diensten te gehrui- ken, Immers de provincieraad van Ooal- VlaanJeren heeft over dit recht reed*, bare uitspraak gedaan bij bet stemma»

De Werkman | 1927 | | pagina 1