LET OP Op Zondag 28 Oogst groote Amnestiebetooging te St Niklaas, om 2 u. 30 namiddag. Alien er heen Uit den Wanmolen dsBeukelaar Aan den heer Van Schuylenbergh ENKWEST li zake de sociale Verzekeringen UIT 'T LAND VAN WAAS amnestiebetooging VAN HIER EN DAAR Thybaert-Schollaert van de verordening neergelegd doer onze provincieraadsleden. Het bureel en de bestendige deputatie, op de bepaalde gestelde vraag ot ze de meening en de zienswijze van den heer goeverneur deelden, antwoorden beslist dat zij de toepassing der verordening en de wet zouden eischen, dusvolgens alle stukken in 't Vlaamsch zouden doen druk ken. Of de heer goeverneur den stamp van den ezel voelde, weten we niet. We hoeven te waken en toe te zien en onverbiddelijk op te treden, willen we Vlaanderen dienen en onze weinige rech ten doen eerbiedigen. LIJK HET KAF EN LIJK HET GRAAN VLIEGT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN De menschen klagen Gansche dagen Met gezichten strak en zuur Och wat wordt het leven duur. Hewel, klagende lezers en lamentee- rende lezeressen dat komt omdat ge geen verstand hebt van te leven. En Stance zegtwij Spectator, wij hadden ook geen verstand van te leven, maar zie ne keer Polycarpus Plulmsteert, die wist hoe hij het aan boord moest leggen. Polycarpus is verleden week te onzent geweest, per otowagen. Geen Ford je of Citroentje zulle, maar een prachtige Minerva en Polycarpus zag er uit als een baron met centen. Wel, wel Polycarpus riep Stance uit, wat zijt gij ne grand sinjeur gewor den. Ge hebt zeker het groot lot gewon nen. Ten doet 1 /.el Polycarpus, ik ben eigenlijk rijk geworden al eten en drin ken. Al eten en drinken 1 riep Stance uit met een gezicht alsof ze 't in Keulen boorde donderen. Ja 't, ging Polycarpus voort. Ik kan maar niet begrijpen hoe dat er zooveel menschen zijn die altijd don- deren op den Belziek. De Belziek is het Luilekkerland van de wereld. Ge moet er rijk worden of ge wilt of niet, al doen ze u ook nog zooveel kontribusie betalen. Eksplikeer ons dat ne keer Polycarpus, ging Stance voort, ik zal seffens een goeie koffie maken. Welke koffie drinkt ge gewoonlijk, Stance? vroeg Polycar pus. Welke koffie antwoordde Stance, met een koppel oogen lijk een koe die een klapmasjlen beziet, welke koffie... wel koffie. Stance, sprak Polycarpus, ge zijt er niet. Daar is koffie en koffie. Ik, al koffie te drinken, heb een prachtig salon meublement gewonnen. Ik, Stance, al margarine te eten,heb een auto verdiend. Ik, Stance, al mijn schoenen te blinken, heb 20 duizend frank gewonnen. Ik, Stance, al een glas wijn te proeven heb een villa kado gekregen. Ik, Stance, al sigaretten te smoren heb 50 aandeelen van de verwoeste gewesten in mijn zak gekregen. Stance, ge zijt er niet. De Bel ziek is het land van de loterijen, van de tombolas en de primes. Ze gooien u hier in dit gezegend land het geld in den rak. Sla de gazetten open en ge ziet het staan met groote letters: eet dit, drink dat, blink uw schoenen met die kreem, smoor die sigaretten premies en nog eens pre mies te winnen. En zoo, besloot Polycar pus, ben ik rijk geworden. Dus beste lezers en alderllefste lezeressen, nu kunt ge ook uw geluk maar ne keer probeeren. De zeune van den gewezen kroon prins van Duitschland gaat zijn geluk in Spanje beproeven, 't Is te zeggen dat hij aldaar op zoek is naar een lieveken en dat Heveken is de dochter van den keuning van Spanje. Maar de zeune van den Deutschen kroonprins is protestant en de dochter van den Spaanschen keuning is katholiek. Nu zal die protestantsche prins katholiek worden, zeggen ze. Daar zijn menschen die van godsdienst veranderen als van hemd. Waarom trouwt ge niet, vroeg Jefken aan zijn vriend Toone. Omdat ik benauwd ben van de grillen van de vrou wen zei Toone. Hewel zei Jefken, ge meet een vrouw nemen zooals de mijne is zachtaardig, gedienstig en altijd kontent. Goed, antwoorde Toone, ik zal wachten tot dat uw vrouw weduwe is. Zebedeus was met zijn zoontje op wandel en daar kwam een otomol iel aan gesnord. Poepa zei 't zoontje, wat betee kent dat groot nummer op den otomobiel van achter Dat is het getal menschen dat hij overreden heeft, zei poepa. En weet ge wat ik zeg Herbergier, winkelier, kommersant van 't Vlaamsche land, zoo hier een annonce stond met uw naam erbij, dan werd die annonce door dul'.enden gelezen. Dat is klaar niet waar? Want het moleken wordt door duizenden gelezen, zegt Stance. Op do vraag of ze te Nergeos- hulzen een landbouwekspositie gingen inrichten antwoordde de baron burge meester ik soullgneer de importentie van dit projet en ik supposeer dat de conseil communal de propositie zal voteeren en een subsidie accordeeren want de avenlr van de contree dependeert daarvan. Ik repeteer dus dat Ik dees entreprise recom mandeer en heb conflencie in de membres van het conseil dat we op 't emplacement dat ik proposeer binnenkort een expositie zullen admireeren. En weet ge wat ik admireer Dat is de kennis van dien boer van Ophoven in de Kempen die er ingelukt is patatten te kweeken die een kilo wegen. Jan de koetsier zijn jas woog zwaar van den regen. Zijt ge niet gansch na*, Jan vroeg mijnheer Neen, mijnheer; antwoordde Jan; mijn keel is gansch droog. Spectator heeft omtrent een droge keel van te he halen dat de menschen aan het steunfonds moeten denken. Serten dacht dat het kon beter zijn. Zie. zei mijnheer Kaffelaar tot Berten, bij 't trouwen met mijn dochter geef ik u 50 duizend frank en dsn nog alle jaren 10 duizend frank bij. Bedankt, zei Berten, maar zoo zijn we niet 't akkoord; ik neem uw dochten ook niet met stukskeos en brokskens. Maar de Vlamingen, we zullen Er maar van zwijgen. Die zijn kontent als zij hun recht, Met stukken en brokken krijgen. En daarvoor hebben ze dan nog altijd moeten kruipen en op huider knieën zitten. Kruipen, past dat vrije menschen Door den Dultsch vier jaren lang, Hard geknecht, doch die nu wenschen Vrij te leven, zonder dwang Kruipen 1 de9en 't de oude Vlamen Voor de grillen van een heer Neen, en 'k zou 't mij eeuwig schamen, Boog 'k bij recht, mijn nekke neer. Kruipen I 't Is het werk der slakken En hoe menig edelman Zet u, kruipers, een zijn hakken, In uw nek zoodra hij kan. Kruipen I lafaards zijn 't die kruipen Voor den glimlach van een heer, Met gebogen rugge sluipen. Kerels zonder wil, noch eer. Vlamingen I gedenkt u Breydel En De Coninck 1 En herleeft; Kruipt niet, en dan blijft niet ijdel, 't Ideaal waarnaar ge streeft, 't Ideaal voor veel kicdersdat is een koeksken met kreemalaglas. Te Doornik zijn er verschillende kinderen ziek gewor den en als de doktoor er niet rap was bij geweest, dan hadden ze hun keerskeu uitgeblazen. Ik kan het riet luide genoeg roepen, laat toch uw kinderen niet te veel snoepen. Hebt U al eens een kleedlngstuk ge kocht in de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegem (markt) Beproeft en gij zult er altijd terugkeeren. Toe Jongen, zei boer Trip, haal ne keer rap een pot bier op 't hoeksken. En de centen, vader? vroeg de jongen. Bier halen met centen, kan iedereen; maar zonder centen, dat is wat anders; toe laat eens zien wat ge kunt. De jongen ging en kwam terug met een pot zonder bier. Maar jongen, daar is geen bier in Bier drinken als er bier in den pot is, dat kan ledereen, maar bier drinken als de pot leeg is, dat is wat anders. Toe laat eens zien wat ge kunt. En daarmee is 't weer ne keer gedaan, 'n Plezierige Zondag, beste lezers en allerliefste lezeressen en als ge soms met dees Zondagen naar Oostende gaat, zie dan dat ge niet verdrinkt. En moest ge verdrinken, maak dan eerst in uw testament een flinke som aan't steunfonds. We zullen dan een Vaderons voor ulder lezen. Spectator Snupfelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard Tut op het laatste oogenblik hadden wij gehoopt dat het Hugo Vcrriest-comiteit te Deerlijk, dat een beroepdoet op alle Vlamingen, Z' u ingezien hebben dat een man, die zijne stem tegen amnestie uit brengt, niet langer als zijn voor zilter kon fungeeren. Waar een groot Vlaming wordt gehuldigd wenschen wij dat deze hulde niet v. rgald worde door het woord en de leiding van menschen die Vlaanderen noch begrijpen noch eerbiedigen. Wij verzoeken derhalve alle Vlamingen, zich eensgezind en tuchtvol van alle deelneming aan en aanwezigheid op dit feest te willen onthouden. Geen enkel Vlaming ga dus naar Deerlijk Wij voelen ons te scherper ge noopt deze houding aan te beve len, daar het comiteit met zorg het Alg Katholiek Vlaamsch Studen tenverbond wegens zijn Vlaamsch Nationalistische overtuiging ge- wterd heeft. Het zal overbodig zijn te verkla ren dat deze onthouding, die de loutere fierheid en de nationale trots ons gebieden niet in het minst den persoon Hugo Verriest noch de familie Verriest geldt Wie ni.t heel Vlaanderen in zijn begrip enzljnltefde kan omvatten, moet er ook geen beroep op doen. Daarom één ordewoordniemand naar Deerlijk op Zondag 14 Oogst. Het Kath VI Nat. Verbond (Tak West VI.) DEN LOYALEN BELGICIST In ons blad werd onlangs aan den heer Van Schuylenberg, volksvertegenwoordi ger der christelijke werklieden zijn aan wezigheid op het Te Deum naar aanlei ding van België's nationaal feest te laste gelegd. In «Ons Volksblad» antwoordt de heer Van Schuylenberg daarop In de volgende bewoordingen Wij vieren België omdat wij houden aan zijn bestaan, en zulks wij drukken er op - in 'T BELANG DER VLAMIN GEN ZELF! Gij zult danrom schokschouderen. Wij weten het Dot is ten andere zeer gemak kelijk. Maar gij zult ons niet bewijzen, dat de Vlamingen beter zouden zijn, in een ander staatsverband, dat met geweld zou worden geschapen. Denkt ge, bijvoorbeeld, dat de aktivisten van binst den oorlog hun doel zouden bereikt hebben, hadde Duitschland den slag gewonnen en Vlaonderen losgemaakt van 't Walenland Kunt gij u een oogenblik inbeelden dat de Keizer ons zou gerespekteerd hebben Dat hij aan onze kust een Duitsche vloot zou hebben gesteld, die ons zou eerbiedigd hebben in onze taal en onze zeden Zoudt Ge, tusschen haakjes gezegd, zonder lachen, durven beweren dat we onder het Duitsch regiem, al zij het dan ook onder vorm van suzereineteit, den legerdienst van 6 maand zouden gekregen hebben Serieus gesproken, neen, niet waar En als we spreken van een staatsver band ^veroverd met geweld», dan spreken wij zoo, omdat wij weten en gij zoo goed als wij dat er hoegenaamd geen kans bestaat, in een afzienbaren tijd, vreedzaam het huidige regiem te veran deren. Nooit zult gij een Kamer vinden die de scheiding van België zal stemmen I Gij zijt daar zoo innig van overtuigd als wij Onze houding is dus duidelijk en gezond. Wij aanvaarden den Belgischen Staats vorm, met zijn samenleving van Walen en Vlamingen, maar wij voegen er onmiddel lijk bij Tot hiertoe stond het Belgisch huis houden onder Franschen invloed. Men heejt ons onder dien invloed willen verfranschen en 't en heeft niet gepakt. Langzamerhand kreeg de Vlaming een klaren kijk in zijn eigen wezen. En hij heeft gezegd Nu is het tijd te leven zooals God ons geschapen heeft. Geen verdrukking meerGeen voorrechten meer voor den anderen broeder l Wil vragen gelijkheid. Pe heer *-'an Schuylenberg acht dus het bestaan van België een Vlaamsch belang De lezer zal echter opmerken dat DEZE ZOO GEWICHTIGE VERKLA RING VAN GEEN ENKEL BEWIJS VERGEZELD GAAT. Mogen wij daaruit afleiden dat het aan on ren tegenstrever aan bewijzen ontbreekt Wij stellen in elk geval vast dat het huidige België berust op de minderwaar digheid van bet Vlaamsch. En om te beginnen zelfs1 het parlement wordt het Vlaamsch als rechtloos behan deld door voorzitter en kwestoren, door ministers en Waalsche «broeders». Al de ministers zijn fransch. Heel het leger Is fransch van kop tot teen en de «Nation Beige» Is de spreek buis van het B lglsch officierenkorps en van de... fransche politiek. Zeven jaar na de aanneming van de bestuurlijke taalwet laat minister Anseele aan zijn bureelen vragen hoeveel onkosten de toepassing der wet zou medebrengen 1 Vlaanderen het is een unicum In Europa 1 heeft geen-Vlaamsche hooge- school. Negen jaar na de wapenstilstand is er nog geen amnestie Een militair akkoord heefi België aan den strijdwagen der fransche politiek geklonken. Haast al de Belgische gezanten en consuls zijn Vlaamschor.kundlgen. De Belgische wetboeken h- bben geen Nederlandschen tekst en vóór sommige rechtbanken mag er niet eens in het Nederlandsch gepleit. Welnu wij vragen aan den heer Van Schuylenbergwaarom een staat huldigen die ons als volk tracht dood te nijpen Zelfs als onze tegenstrever ovenulgd is van de mogelijkheid voor Vlaanderen om zich vrij te kunnen ontwikkelen In België, en om, zelfs zonder hulp van poll- ileke scheiding, te komen tot gelijkheid, vindt hij het vereenigbaar met den meest elementair en Vlaamschn zelfeer bied den Belgischen staat te huldigen zoolang deze Belgische staat Vlaanderen en zijn taal niet eerbiedigt De heer Van Schuylenbergh daagt ons uit om te bewijzen dat Vlaanderen beter zou zijn in een ander staatsverband. Denkt de heer Van Schuylenberg dat wij reden hebben om ons te verheugen over de scheiding van 1830 en zou een Vlaamsch - Hollandsche bondstaat, ge steund op de autonomie van Vlaanderen en van Holland niet heel wat verkieslijker zijn dan een staat, gevestigd op de onder drukking van het Vlaamsch sprekend element. In intellectueel opzicht staat Holland heel wat hooger dan België, het onder wijs Is er heel wat degelijker en de heer Van Schuylenberg zal misschien wel weten dat zelfs In het programma van de roomsch-kathoiieke Italiaansche volks partij te lezen stondwij eischen de vrijheid en de gelijkstelling van het katho liek onderwijs gelijk In Holland. De heer Van Schuylenberg stelt ons ook enkele vragen betreffende de Du'tsche politieke oogmerken tijdens den oorlog 1914 1918. Onze meeningen daarover laten aan geen duidelijkheid te wenschen over. België heeft tijdeus den oorlog ge schommeld tusschen een Fransch militair akkoord en een Duitsch militair akkoo d. Had Hindenburg gezegevierd, dan was ons minstens een militair akkoord met Duitschland opgedrongen. Nu heeft Foch de bovenhand gehad en wij zitten met een Franco Belgisch mill tair akkoord geschoren. Er was ook een vrede door vergelijk mogelijk. Voor Europa zou dit zeker niet skchter geweest zijn, zelfs onder de Belsche pro fessoren in hft volkenrecht, vindt het verslag van Versailles op dit oogenblik reeds afbrekers I En bij een vergelijk was, gezien de mentaliteit van het Vlaamsche IJzel front, een herinrichting van België op federalen grondslag en verplichte on zijdigheid hoogst waarschijnlijk. De heer Van Schuylenberg houdt de verschillende elementen van het vraag stuk, dat hij te berde heeft gebracht, niet voldoende uiteen. Is hij In beginsel, ja dan neen, partij ganger vin Vlaanderens politieke zelf standighdd of Is hij er enkel tegen om dat deze, naar zijn meening, niet langs vreedzamen weg kan worden verkregen En als hij er i i beginsel tegen is dan zouden wij er den heer Van Schuylen berg willen op wijzen dat elke nationali teit In de 19* en 20e eeuw naar zelfstan digheid of autonomie gestreefd heeft en wij zoutten hem dankbaar zijn indien rij ons wilde vertrouwd maken met de rede nen die volgens hem pleiten voor de overbodigheid van een politieke hervor ming, die overal elders als een noodzake lijkheid wordt aangezien. Ons dunkens zijn én de groote aantrekkingskracht van de Fransche beschaving en het feit dat de strijd gaat tusschen het Nederlandsch met zijn beperkt taalgebied en een wereld taal als het Fransch argumenten die pleiten voor de noodzakelijkheid der Vlaamsche autonomie. Of is de heer Van Schuylenberg tegen de politieke zelfstandigheid, omdat deze zijns dunkens, niet langs vreedzamen weg kan worden bereikt Maar weet de heer Van Schuylenberg dat er niets gevaarlijker is dan profetee- ren in de politiek en dat wat gister onmo gelijk leek morgen soms wis en wel tast bare werkelijkheid is geworden. Zouden veten het twintig jaren geleden □iet onmogelijk geacht hebben dat twintig jaren nadien vier socialisten ministers van den koning zouden zijn geweest En zou men niet mogen schrijven hebben in 1914 dat de Belgische Kamer nooit zou te vin den geweest zijn voor het algemeen stem recht. Zou niet iedereen in 1914 hebben staande gehouden dat de Poolsche onaf hankelijkheid een hersenschim was Want oiwel moest Duitschland ofwel Rusland de overwinning behalen en In ieder geval was de onafhankelijkheid uit gesloten en zie het onverwachte gebeurt; de twee mogendheden worden verslagen en weer is Polen onverloren. En wie er zou denken dat separatisme nooit langs wreedzamen weg kan ge schieden, vergeet wat er gebeurd is in Skandinavifi waar in 1905 Zweden en Noorwegen uit elkaar zijn gegaan. De heer Van Schuylenberg trouwens weet wel dat oorlog en vrede niet in de eerste plaats door België bepaald wor den. Hij zal wel gehoord hebben van het uitbranden der laatstgehoudene ontwape ningsconferenties. En ook wel van een Franco-Belgisch akkoord, krachtens het welk bij een mogelijk Fransch-Duitsch gewapend conflikt, België steeds van de partij zal zijn. Wij zouden wel eens graag vernemen of de heer Van Schuylenberg partijganger van dit akkoord is en of hij zica door zijn loyalisme zou gebonden achten indien wij door dit akkoord ia een oorlog gesleept zouden worden. Zou in dit geval Vlaanderen, volgens den heer Van Schuylenberg, moeten bloeden voor de Franco-Belgische belan- hen of zou dan het oogenblik gekomen zijn om in volle onafhankelijkheid te bepalen waar bet Vlaamsch belang ligt Lijk eens eeuwen geleden Jacob Van Ar- tevelde deed. Het zal de vrienden-belangstellenden wel niet onbekend zijn dat er voor bet opstellen van een (link verslag een beel documentatle-zrsenaal noo- dig Is. Daarom doen we een beroep op alle Vlamingen die wat voelen voor Sociale Werken, alles wat ze denkenwatbetrekklng kan heoben op ons enkwest, 'brochures, uittreksels ui: tijdschriften en dagbla den of opgave van bronnen uit boeken en versla gen te laten geworden: Essenburgstraat, 11b, Rotterdam, of 57, Molenstraat, Aalst. SINT NIKLAAS Op Zondag 28 Oogst om 2,30 u. GROOTE Sprekers de heeren Trio, Hermans, Van Nijlen en Staf De Clercq. D1KSMUIDE. De Jaarlijksche Bedevaart naar den Ijzer grijpt plaats op 21 Augustus. Degene die de reis per auto wenschen mee te maken dienen hun naam op te ge ven aan Jef Demayer, ten laatste Maan dag 15 Oogst. De prijs is vastgesteld op 26 fr. Deelnemers betalen 15 frank waar borg. Vertrek per autobus om 6 u. 's morgens aan 't lokaal. Samenkomst om 5 u. 30. VELDFEEST Op 14 Oogst wordt door den heer Fr. Wymeersch een veldfeest aangeboden aan onze leden. Er wordt gezorgd voor Vlaamsche Breughel-leute 1 Samenkomst om 2 1/2 u. aan 't lokaal 3 Linden. Ulaamscbe Taerisieoboaü-ïaH si. niklaas. Zondag 21e OogstAlgemeene bede vaart naar de graven van den Ijzer (Diks- mulde.) Zonaag 4 September 3e Waterreis. Naar Vlissingen en Middelburg. Prijs 13,50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantal plaatsen zeer beperkt is. Zondag 28 Oogst, fietsuitstap naar Kieldrecht, Doel, Prosperpolder. Vertrek te 9 u. voormiddag aan het bondslokaal De Hoop. Fietsen laten looden. Knapzak meenemen. Algemeene Vergadering. Op Zaterdag 27 Oogst, om 8 1/2 uur stipt, zeer belangrijke vergadering In ons lokaal 3 Linden Gezien de belangrUkbeid der dagorde mag nie mand ontbreken. Dagorde Betooging 28 Oogst. LIEDERAVONDEN. Alle zangers op postElke Donderdag herhaling om 8 1/2 uur stipt ln ons lokaal 3 Linden. Oeen enkele zanger mag nalaten onze mooie Vlaamscbe liederen te komen aanleeren Kr. Vlaamsen syndlkaat V. p. T. T. Z. Als zaden liggen bun lijken ln 't zand Hoop op den oogst 01 Vlaanderland Vlaamsche Broeders en Zusters, Weldra zullen we ons voor de 8° maal ter Bede vaart begeven naar het oude slagveld, naar de bloedgracnten van den Yzer de plaats die ons ai de herinneringen en verschrikkingen der massa slachting terug voor den geest zal roepen ook oor velen de nagedachtenis van vaders, zonen, lioeders en geliefden die daar in den uitersten 1 oek van Vlaanderen bun bloed, al bun scboone i'toornen zagen ten onder gaan, maar vooral ln dè l nte des levens dat eeDi(e wat maar eens wordt j zeven, hun Jong leven, moesten otteren voor eed staat die bun stiefmoederlijk behandelde, hun zen nu bun dood den boon niet spaarde. Vlaamscbe mannen, vrouwen en gij vooral moe ders die In pijn en smart dat Jonge leven hebt ge baard, het ueel van uw eigen vleesch en bloed, op U rust voor al den zedelijken plicht van at hun prilste Jeugd de schoone leer van Kristus in hunne harten te planten tot spijt van koningen, makelaars in oorlogsmaterialen, woekeraars, enz. de woor den van het Evangelie U zult niet dooden Qtj zult Uwe naaste lief hebben gelijk U zelve Ge zult hun verhalen van mannen die met een laatste krachtinspanning een vaarwel prevelden aan hunne dierbare eebtgenoote en lieve kinderen, van zonen met smart vervuld over het onzeker lot van hun arme moeder ol vader, van geliefden die al hun schoone toekomstdroomen zagen vergaan ais rook ln den bitteren kelk der ellendedaarom laat ons ingetogen met eenvoud doch met een rotsvast Vlaamsch geloof naar het doodenveld gaan, waar we onze broeders niet zullen herden ken als helden, maar als martelaren, geofferd aan den oorlogsgod voor de belmgen der geldma gnaten. Maar daar zal ook het teeken verrijzen dat da plaats zal aanduiden waar de stakkers den dood zijn ingejaagd, daar zullen de zoo miskende en gè- bate kruisen verrijzen in de schaduw van het reu- zcnkruls dat bet nageslacht zal verkondigen bier is het bloedoffer gebracht van het verdrukte Vlaamsche volk, hetwelk alleen maar vruchten zal dragen als we allen zullen mee werken aan Vlaan- deren's ontvoogdingsstrijd. De afdeeling St Niklaas roept al hare leden op, zonder uitzondering, op Zondag 21 Oogst deel te nemen aan de 8* Bedevaart naar den Yzer, alzoo hun trouw te betuigen aan Vlaanderen en een plicht vervullen Jegens onze gesneuvelden. Bijeen komst aan de Statie. Vertrek St Niklaas om 5,15 u. De Secretaris, Leop. Vergouwen. Amnestiebetooging 28 Oogst Het bestuur Kristen Vlaamsch Syndlkaat Y. P. T. T. Z. St Niklaas, besloten hebbende daadwer kelijk mede te werken aan de algemeene Amnestie- actie, roept al zijne leden dringend op om deel te nemen aan de AMNESTIE-BETOOOINO welke alhier gehouden wordt op Zondag 28 Oogst om 3 uur namiddag. De afdeeling Mecbelen zal er ook aan deel nemen met vaandel als ook de gele wielrijders». Makkers laat U niet beïnvloeden door mensche- lijk opzicht, toont U vrije, bewuste Vlamingen die de straat opelschen wanneer het noodig blijkt, want het gaat hier om een zaak van menscheltjk- heid en rechtvaardigheid, daad die reeds door duizenden gesteld is, het zou dus misdadig zijn moesten wij er aan te kort komen. Bijeenkomst ten lokale om 2,30 uur. Balcelë. Op 15 Oogst, om 3 u. 30, geeft het Vlaam sche Volkstooneel zijne jaarlijksche openlucht- vertooning op den lommer ij ken heuvel van het Hof ter Beken. Ditmaal wordt opgevoerd DE BURGER EDELMAN (De Nieuwbakken Edelman) eene jrissche prettige klucht van Moliire. De plaatsen zijn vastgesteld op 7 en 4 frank met vermindering aan leden V. V. P. O. B. V. O. S. V. T. B. en A. N. V. Proficiat. We vernemen dat Mevrouw Dr A. Broeckaert-Van Bockstaele en Mijnbeer A. D'Haese, uit Qeeraardsbergen voor de midden- Jury In hun exaam (l*doct. rechten) zijn geslaagd. WIJ wenschen onze advokaten ln spe daarmee hartelijk geluk. Maandag 8 Oogst werd te Aalst het huwelijk ingezegend van Mej. Anna Van op den Bosch, onderwijzeres, dochter van onzen volksvertegenw. met Mr. Marcel Van Wllderode uit Denderwindeke We bieden hen langs dezen weg onze Innigste heil wenschen en hopen voor hen een vredig, gelukkig en lang samenzijn. Onze muziekafdeelingen worden aangewakkerd Zondag 21 Oogst deel te nemen aan het muziek feest te Terjoden. We doen een beroep op alle partljgenooten en partljafdeellngen opdat ze op Zondag 28 Oogst de Amnestiebetooging in St Niklaas zullen bijwonen. Sedert jaren voeren onze vrienden aldaar een on- gelijken en hardnekkieen kamp. Niettegenstaande dat waren ze bij elke gelegenheid, overal, gevraagd of niet, sterk vertegenwoordigd. Wij, die zoo dikwijls door hen werden gesteund bij optochten en feesten, wij die voor het eerst naar het nog braakliggend Waasland worden, geroepen, mogen vast niet ontbreken op 28 Oogst, om 3 uur ln St Niklaas. Het Arrondissementsbestuur. Denderleeuw Maandag 15 Oogst gaan wij met ons Volksmu ziek naar Liedekerke. Bijeenkomst om 4 uur, b(J Collet, om vandaar al spelende op ts stappen. Wie gaat er mee Zondag 21 dezer, uitstap met muziek naar Haal- tert Terjoden. Vertrek om 3 1/2 uur. Op verzoek van den Minister van Blnnenland- sche Zaken beeft den koning besloten, den verlo ren zoon van Denderleeuw te decoreeren met de medalie van Verrader van Vlaanderen. Nu zal hij de vaderlandscbe vlag niet meer kapot scheuren. Voortaan Is het verboden, op straf van gevang, nog burgemeester te zeggen tot onzen moedigen hoofdman L. De Btuyn. Onze kadodders bersten Immers van woede, omdat het volk hunnen leider In eere houdt, terwijl zeden papleren burgemeester nog niet eens zien staan. Zoo moet het zijn, vrien den, we kunnen geen achting hebben voor burge meesters die niet door 't volk gekozen zijn. HIJ heeft het op de prijsdeeling best ondervonden. Recht en Vrijheidvalt het demokratlsch bestuur aan en zegt dat het lage loonen betaalt aan zijne bedienden, en dat het werklieden ln het putteken van den Winter buitensmijt zon der vergoeding. Welnu, hier 2 bewijzen. 1° De sekretaris heeft in 't schepenkollege verklaarddat zij het hoogste loon trekken welke door de wet voorzien is. 2° Ik ondergeteekende, werkman kasseier in de gemeente Dender leeuw ten jare 1925 en 1926 verklaar onder het demokratisch bestuur altijd het hoogste loon getrokken te hebben, en zoo ik verleden Winter zonder werk ben gezet, dit heeft M. Leon Rottier gedaan, zonder zijne schepenen te kennen of te raadplegen. Dit Is de waarheid. Theofiel Chrlstten oud-kasseier der gemeente Denderleeuw. Veloclub. Door onvoorziene omstandigheden zijn we genoodzaakt onscecillafeest een dag te vervroegen. Dus heden Zondag 14 Augustus, bijeenkomst in het lokaal om 1 uur, uitstap met rijwiel laags Kouter, I.ichtenhoek, Landuit, Huiseghera, Moreel- straat, Langestraat, Statie en Leeuwbrug. Om 6 uur eetmaal en terzelfdertijd gezellig familiefeest in de Verbroedering. Zangavond met begeleiding van piano. Familie, vrienden en kennissen worden uitge- noodigd tegen 6 uur voor het feest (wel vei staan niet voor te eten). Ingang vrij en kosteloos. Het bestuur rekent er op dat al de leden op post zuilen zijn om 1 uur en verwacht tegen (3 uur alle ware Vlaamsche vrienden en liefhebbers van scboone zang en muziek. Nog over de Prijsuitdeeling van Denderleeuw. De socialisten reppen in Recht en Vrijheid natuurlijk bun woordje over de prijsuitdeeling, doch 't Is zoo klaar als bronwater, dat het een verslag ls naar hun politieke meening. Zie naar ons ver slag heeren van verleden Zondag en bekea uw lage taktiek van partijdig weer te geven wat er voorviel. De leerlingen kregen geen diplomamaar onae artikels hebben u toch reeds overtuigd van de oorzaak. Maar uw beste vriend, diktator 1 er van beschuldigen, durven ze natuurlijk niet ?Van dat tafellaken is nooit spraak geweest, beste heerea, dat is louter uitgedacht door uw lnlicbter. Wie kan bet vervangen of In een hoek werpen van het tafellaken getuigen? Niet de volksburgtmeastar Vervolg op blz. 5. ZONNEBRAND Een door de zon verbrande huid Het dragen en gloeien der huid Het stukzitten bij wielrijden Branderige en wondgeloopen voeten verzacht en geneest met het Doos 4 ca 7 1/2Ir. PUROL Alvorens uwe, MEUBELS te koopen, wendt U naar het oud gekend Huis Lange Zoutstraat, 56. Aalst daar zult U alle soorten van Meubels vinden naar iedersljsmaak. GROOTE KEUS VAN MATRASSEN Alles 2 jaar waarborg. Komt zien en U zult verwonderd staan. Let goed op het adres. Men bestelt alles ien huize.

De Werkman | 1927 | | pagina 2