Een Volkspetitionement De Zesmaandendienst Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 Een Levensprobleem Het Socialistisch Wetsvoorstel TER BEDEVAART RUBENS LJERKPlAn S6* Jaargang, N' 2523 WEEKBLAD Zondag 21 Oogst 1927 Da Waarhald Is ons wapsfi Rechtvaardigheid ons dool Stichter Pieter Deens PRIJS ABONNEMENTEN per nummer i! Per jaar 12,50 fr.per 6 maand 6,50 fr. On r °P roorhand batnalhaar f£tD jj abonnementen op alle poetkantoren, buitenland port mei REDAKTIE HoofdopstellerK. U Van Opdenboech, Volksvertegenwoordiger. Poetcbek93175. BEHEER S. M. Druk srij Volksverheffing 21, Onderwijtetraat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle Inlichtingen wende men dcb ten boreele. PRIJS per nummer Het geheim akkoord met Frankrijk WAT STAAT ER DAN WEL IN Sedert het geheim militair akkoord met Frankrijk werd gesloten, hebben onze pers en onze parlementairen het zonder ophouden bekampt. Herhaaldelijk hebben onze parlemen tairen bij de bevoegde ministers aange drongen om te weten wat dit noodlottig akkoord wel behelst. De Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft verleden jaar geopenbaard dat niet eens de minister van Buitenlandscbe Zaken weet tot wat ons dit akkoord ver plicht. Nu wordt de kwestie weerom gesteld door het heropduiken van de kwestie van den zesmaand ndienst. Over den duur van den militairen dienst zou er reeds een akkoord bestaan in het huidige ministerieop voorwaarde dat de kaders gereorganiseerd worden, zou zelfs de Broquevllle de naar Na men gevluchte oud-volksvertegenwoordl ger van Turnhout voor de hervorming gewonnen zijn. Zien is natuurlijk schoon en we zullen afwachten wat er van die mooie praatjes in huis komt. Intusschen vertelt Le Soir, waaraan we dit sensatieberichtje ontleenen, er nog iets bij dat voor ons van veel grooter be lang is. Het blad beweert namelijk dat er maar een hinderpaal voor de hervorming denk baar en mogelijk is de vijandigheid van den generalen staf. De general", staf zou van oordeel zijn dat België, ten gevolge van hei militair defensief akkoord met Frankrijk geslo- ier., t- loc tWfltth: is vê« ïfffritai.-e orj ganisatie op de been te houden, die in overeenstemming is met dte van Frankrijk. Hierbij moeten we laten opmerken dat het niet de eerste maal is dat de Belgische generale staf uitdrukking geeft aan deze opvatting. In de gemengde militaire commissie, samengesteld uit parlementairen en staf officieren, die een paar jaar na den wa penstilstand de kwestie van den diensttijd onderzocht en waarin le citoyen Hubin, die soms ook beweert socialist te zijn, zoo vervaarlijk militaristisch en patriotiek deed, verklaarde het toenmalige hoofd van den generalen staf, generaal Maglinse zich een beslist tegenstander van elke ver mindering van diensttijd, omdat Frank rijk dan krachtens het militair akkoord het recht had het land te bezetten, dat we trouwens door ditzelfde militair akkoord de verplichting op ons hadden genomen, in verhouding evenveel te doen als Frank rijk. Nu duikt dezelfde opvatting weer op in dezelfde kringen. Wanneer gaat de Vlaamsche volksver tegenwoordiging nu eens beslist eischen dat men ons mededeele waartoe dat ge heim militair akkoord het land verplicht? Aan ónze parlementsleden heeft men geweigerd de waarheid te zeggen. Ook Van der Velde weet niet wat het beruchte akkoord behelst. Ook Van Cauwelaert weet het niet. Hebben ze reeds geëlscht dat men hun de waarheid zou zeggen Wel schrijft Le Soir Maar het is het parlement dat over de wetten stemt en het schijnt dat de re geering en de Kamers voor den zesmaan- dendienst gewonnen zijn. Deze zal voor gesteld en aangenomen worden, wat er ook gebeure. Dat is kranig gesproken voorzeker, maar woorden zijn geen oorden. De feiten hebben ons sedert 1919 ge leerd dat de Fransche gezar.t te Brussel meer te zeggen heeft dan de Belgische i eerste minister, dat als Foch neen heeft I gezegd,geen Belgisch minister vaD lands- i verdediging (lees oorlog) ja zou durven j zeggen. Frankrijk onderhoudt in België een in- vloedrijke pers. Geen Belgisch minister durft weerstand j bieden aan de directieven door deze pers j aan België gegeven. Dat Poullet geprobeerd beeft of liever laten vermoeden heeft dat hij misschien mogelijks wel zou in staat kunnen ge weest zijn om eens trachten te probeeren zijn eigen gang te gaan, niettegenstaande het wachtwoord van Parijs, is een van de voornaamste reden waarom de aan Frank rijk verkochte pers hem heeft gekelderd. Jaspar-de Broqueville zijn al te zeer franschgezind om opstand te plegen te gen het gezag van Parijs. Daarom gelooven we voorloopig geen woord van de mooie praatjes van Le Swaar poer demain. Zien is schoon, zei de biinde... Uit een vredelievende geest, uit een geest van bezuiniging en mensche lijkheid schreven we na den wapenstilstand dene zesmaandendiensttijd In o- programma. Drte maal stelden onze volksvertegenwoordigers die hervorming voor Kamer en driemaal werd ze verworpen. Met den nieuwen Kamerzittijd zal de kwestie van den zesmaandendienst tijd weer worden gesteld. Het is voor de verwezenlijking van een van onze programmapunten vac hoogste belang dat de massa zich krachtig uitsprekc voor dezen meer dar billijken eisch. Er dient in de eerste plaats zooveel belangstelling voor gewekt dat de volksvertegenwoordigers van de andere partijen verplicht worden rekening te. houden met den volkswil en onder den diuk ervan den zesmaandendiensttijd er door halen. De zesmaandendiensttijd zou voor ons niet enkel zijn een overwinning op de militaristen, een bezuiniging voor het land, een vermindering van persoon lijken dienstplicht maar bovendieo een overwinning van belang zijn op de part van Frankrijk, op de mannen van het Fransch- Belgisch militair akkoord. Daarom richten we o. m. een VOLKSPETITIONEMENT io. Moties voor den zesmaandendiensttijd moeten in elk onzer gemeente: worden neergelegd. Kaarten moeten in elk onzer lokalen, aan vriend en vijand, aan manner, en vrouwen (boven de 21 jaar) ter onderteekening worden voorgelegd. Het moet worden een stille maar aanhoudende reusachtige manifestatie. V Deze kaarten zijn kosteloos verkrijgbaar Drukkerij Volksverheffing, 21, Onderwijsstraat, 21, Aals: voor onze Neringdoeners Door het optreden van een ambtenaar van het Ministerie van Geldwezen in de stad Aalst, waar tientallen werden be boet, werd aldaar het probleem der zegel rechtwet tamelijk scherp gesteld en werd een klein onderzoek nopens bet onzinnige van de wet geopend. Bij dit onderzoek, waar geen beroeps- belangen, geen politieke belangen ais leitmotieven dienden, is niet alleen het aajrinnige, n;»v rv>k het onjgggglijbe en tegeostrijdige In de toepassing gebleken. Het onmogelijke van de wet Het zal door geen enkele kontroleur der belastingen geloochend worden, wanneer we beweren dat hij zelf, door z'n beroep aan de kennis van de wet gehouden, door z'n beroep over de noodige bekwaam heid, bronnen en tijd beschikkend, DE WET NIET VOLDOEN )E KENT, om de eenvoudige reden dat ze veel te ingewikkeld is. Oud-Minister Moyersoen zelf heeft het verklaard dat er in G .nt een boete werd toegepast op een ondernemer die gehan deld had op advies van een kontroleur. De minister van financien zelf heeft in djn Senaat de wet op zexere plaats zoo geïnterpreteerd dat, indien een haüddaar ze aldus toepaste,deze zich aan beboeting zou blootstellen. Trouwens een belastingwet die gemid deld genome i 15 circulaires per dag ter verduidelijking eischt voor menschen van het vak, Is heelemaal niet geschikt voor neringdoeners, groote en kleinere, van wie toch g en grondige admlnlstratie- lennis kan worden gevergd. De toestand Door de belastingwet zelve wordt voor een winkelier, ambachtsman en dergelijke den handel haast een onmogelijkheid, in elk geval een bestendige onzekerheid. Het is immers niet meer voldoende een flink vakman te zijn, een verstandige han delaar. niet op de letter maar dan toch in feite eischt de wet van U een ontwikke ling boven de gewone. De meeste onzer neringdoeners zijn menschen die hun broeken niet op de schoolbanken hebben versleten, maar wel eenvoudige jongens die er zich door stielkennis, sparen en boven alles onverwoestbare werfkracht hebben bovenop gewerkt. Ze kunnen doorgaans beter omgaan met hamer of zaag of wat ook dan met de pen. Hun geleerdheid beperkt zich tot een lager onderwijs. In feite eischt de wet de kennis van boekhouding vermits ze U wordt opge legd. Ten koste van hoeveel nachturen, tijd en geldverlies deze door onze nering doeners wordt bijgehouden is niet te ver klaren. Wat een kapitaal aldus verloren gaat, wat een marteling aldus wordt op gelegd aan een zeer verdienstelijke groep der maatschappij is niet te beseffen. Hét onzinnige der wet In de veronderstelling dat onze nering doener er in slaagt bovengenoepide be zwaren straffeloos te boven te komen, toch wordt het haast een onmogelijkheid van het oogenblik dat men de kwestie der zegelrechten aanraakt. Zoo zijn ons nertngdoeners bekend die volgens hun verschillende artikels 2 per duizend, 2 per honderd, 3 p. h., 4 p. h., 6 p. h., 10 p. h. taks moeten plakken. Suiker betaalt 40 fr per honderd kgr. aan accilnsrechten, daarenboven 2 o h. overdrachuaks uaii de br^n. De .ooit- verkooper hoeft enkel 2 per duizend toe te passen. Wordt echter het suiker gele verd aan een brouwer of dergelijke, dan is de overdrachttaks 2 p. h. Een winkelier die Boter koopt bij een landbouwer of in een melkerij, betaalt 4 p. n. Koopt hij de boter aan een hande» laar, dan betaalt hij 2 per duizend. Ci winkelier die boter koopt op de markt moet voorzien zijn van een boekje, waar hij zijn aankoopen in aanteekent. Koop: hij op de markt vaneen boer, dan moei hij 4 p. h. zegels plakken; koopt bij va*) een bandelaar, dan moet volgens de w de kooper deo verkooper een bulleti vragsn. Me sr »<Wr. an oa-_w» ste, Hoeveelheid verkochte waar, plaats en datum van verkoop vermeldend. Peperkoek, het democratisch bijbrokje, in rechthoekige blokken van meer dan 1 kgr. betaalt 2 p. h. overdrachttaks; van dezelfde kwaliteit en prijs, maar onder een anderen vorm of min dan 1 kgr. we gend, betaalt 6. p.h. taks. Waarom Chocolade betaalt een weeldetaks van 6 p. h. wanneer het blokken betreft van minstens 200 gr. Dezelfde kwaliteit en aan denzelfden prijs verkocht, wordt met 10 p. h. belast indien de blokken minder dan 200 gr. wegen. Meubels betalen verschillende taksen, volgens hout en prijs. Een spiegel in het fabriek genomen betaalt 6 p. h. taks. Wordt diezelfde spiegel verwerkt hetzij in een meubel of wat ook, dan betaalt hij nogmaals 6 p. h. hoe kan men dat wel rechtvaardigen Behangpapier waarvan de prijs 4 fr. per rol niet overtreft evenals linoleum en balatum betalen 2 per duizend. Indien hetzelfde papier door een br- hanger wordt verwerkt dan moet hij én op papier én op loonen én op alle bijhoo- righeden 2 p h. overdrachttaks rekenen. Gebruikt hij papier van meer dan 4 fr de rol dan is de taks 6p. h. niet alleen op papier maar ook op looren, pap, ga zetten en andere verwerkte produkten. Versieringen bij middel van moulures zijn aan een nog wispelturiger en zonder linger taks onderworpen. Indien de ver siering bestaat uit 1 of 2 mouluren in ho rizontale richting dan faktureert men 2 p. h., meer dan 2 mouluren in horizon tale richting dienen echter met 6 p. b. overdrachttaks aangerekend. Maïs, dutvenboonen, vitsen en linzen betalen bij voortverkoop 2 p. d., kemp zaad, lijnzaad, witzaad enz. met dezelfde bestemming, betalen 2 p. h. Bovenstaande voorbeelden geven een zeer klein voorsmaakje van het onzinnige en het ingewikkelde van de wet. Is het wel mogelijk dat een handelaar die son s honderden artiekels heeft, deze wet na- leve zonder, te goeder trouw, In gebreke te blijven en zich aan beboetingen bloot te stellen Voor welke ontzagelijke moei lijkheden komt hierdoor een minder ont wikkelde handelaar die meestal aange wezen is op onvoldoende inlichtingen Wie kan zich op de hoogte houden van een wet waar haast eiken dag wijzigingen worden aangebracht of andere uitleggin gen aan gegeven Geen een. Het is na wat hierboven staat, zeer be grijpelijk dat de wetgeving zooals ze is, onzen handel zeer bemoeilijkt en verlamt. Onder de vrees voor overtreding en be boeting, legt ze aan onze neringdoeners eene haast standvastige marteling op. Zooals de wet is blijkt ze onuitvoerbaar. Laat onze volksvertegenwoordigers de tolk zijn van de zeer verdienstelijke maar veronrechte neringdoeners om, in het parlement, een grondige wijziging en ver eenvoudiging van o"s fl«eaal stelsel te dsch-n. Het opnieuw door de socialisten Inge diend wetsvoorstel strekkende tot invoe ring van den zesmaandendlenst, onder scheidt in zijn artikel 2 bij de opleiding der burgers tot 's landsverdediging, drie perioden, 1De lichameiijke opvoeding der man nelijke jeugd 2. De school der rtcruten 3. De wederoproepingen. De vóórgeoefendheid of de ver- pruising der jeugd. Art. 3. De lichamelijke opvoeding is verplichtend in al de onderwijsgestich ten door den Staat bestuurd of geldelijk ondersteund. Art. 4. De jongelingen die niet schoolpiichtig zijn of die geen onderwijs gesticht bezoeken, zij verplicht ztch aan te sluiten bij de toegelaten maatscnap- pijen voor lichamelijke opvoeding. De voorwaarden en de gevolgen der toe lating worden bij koninklijke beslui ten vastgesteld, (vetjes van ons.) Ar. 5. De lichameiijke opvoeding staat uitsluitend onder de leiding van het onderwijzend korps cn van vakkundigen aangewezen door den Nationalen Dienst voor lichamelijke opvoeding, daartoe Ingericht door den minister van Kunsten en Wetenschappen. Art. 6. De minister van Kunsten en Wetenschappen stelt, na het advies van den minister van Landsverdediging te hebben ingewonnen, de voorwaarden vast voor een examen van ltchaamsneschlkt- neio, waarvoor de Jongelingen vu .one acnttien jaar zich kunnen aanmelden. Zij, die werden onderzocht, worden ingedeeld in voldoenden en onvoldoen den. Aan deze laatsten wordt aangewe zen In welk opzicht zij niet voldoen aan de eischen van het examen en hoe zij daarin kunnen verhelpen. Zij kunnen zich opnieuw aanmelden voor de volgende proeven. Art. 7. Bij koninklijk besluit zullen de maatregelen worden bepaald betref fende degenen die, ondanks bovenstaande waarschuwingen en raadgevingen, bel bewijs niet hebben ingebracht van een normale lichamelijke geschiktheid, be halve, indien hunne lichamelijke onge schiktheid niet te wijten is aan een vrij willig verzuim van opleiding. Zes maanden Kazerne. Art. 9. Buiten de wederoproepingen wordt de actieve dienst achtereen gedaan. De milltieplichtigen moeten gedurende zes maand in de school der recruten aan wezig zijn. De wederoproepingen. Art. 10. In den loop der vijf jaren volgende op het uittredeD uit de school der recruten zijn er twee wederoproepin gen van 8 tot 9 dagen en twee proeven van mobilisatie en concentratie waarvan de duur niet zes dagen overschrijden zal. Buiten de wederoproepingen moeten ue mllitleplicbtigen deelnemen, gedu rende hun actieven diensttijd, aan jaar- lijksche schietoefeningen, waarvan de voorwaarden bij koninklijk besluit be paald worden. Art. 11. Is de wedergeroepen mili tair huisvader, dan ontvangt bij eene dagelijksche vergoeding per kind. Deze vergoeding wordt uitgekeeid aan de echtgenoote of aan den persoon die voor het kind zorgen moet. Bij koninklijk besluit wordt dit bedrag dezer vergoeding vastgesteld. Niemand mag uit zijne betrekking ont zet worden wegens bet vervullen zijner militaire plichten. Elke werkman of be diende moet na het verstrijken van den tijd der wederoproepingen, in zijne be trekking hersteld worden, zonder dat het loon of de verdiende verdiensten mogen verminderd worden. Vrijwilligers en vrijwilligers- tusschen-twee-gendarmen. Vooraleer een woord kritiek aan deze reorganisatie te wijden, moeten we eerst nog onze lezers kennis laten nemen van art, 13 en art. 14. Art. 13. Vrijwillige dienstnemingen kunnen door eiken Belg, vanaf den leef tijd van 16 jaar aangegaan worden. De jongelingen, die aan de gestelde eischen van geschiktheid voldoen, kun nen na het voleindigen van bun normalen actteven diensttijd of van hun militietei- mijn, dienstnemingen voor een tijd van één tot vijftien jaar aangaan om zich in het leger te belasten met posten bepaald door V-7 MiDisteiie van Landsverdedi ging artillerie, stormwagens, luchtvaart en andere bijzondere vakken. Dan wor den zij beschouwd als weder dienstne- menden. Art. 14 Is het getal vrijwillige dienstnemingen ontoereikend om de ka ders te vormen, dan kan, voor de daartoe door de regeering aangewezen jongelin gen die middelbare of boogere studiën hebben gedaan of doen, de duur van den actieven dienst onderscheidenlijk met twee maand of inet vier verlengd worden ten einde hunne opleiding tot onderoffi cieren of officieren te verzekeren. Na het verstrijken van hun dienstter- uujn en indien zij in hun examen slaag den worden zij tot toegevoegde officie ren of onderofficieren benoemd. Onze kritiek België verheugt zich nu reeds in een zeer eerbiedwaardig getal kazernen. Wordt dit socialistisch ontwerp tot wet dan krijgt België nog honderden kazer nen bij, want alle jongenscholen worden gebruikt door het militarisme om den moordlust bij de jeugd te prikkelen. En naast de scholen zal het militarisme nog beschikken over toegelaten maat- maatschappijen waarin de wet school plichtige mannelijke jeugd onder banden zal worden genomen. Er zullen vakkundigen aan de lei ding staan van deze moordpedagogfe deze vakkundigen zullen in de eerste plaats olficteren z<jn. En er zal een examen zijn en aan den koning, den opperbaas van het militair hanekot, zal men het overlaten maatrege len te treffen tegen hen die niet voldoen. Dus, dank zij het socialistisch initia tief zullen onze jongens van af hun zesde jaar hun opvoeding als kanonnenvleesch beginnen. Als men niet wist dat de socialisten voor den vrede zijn, zou men er beginnen aan te twijfelen. Wij gelooven best dat de Broqueville, althans met dit deel van het wetsonwerp terdege is Ingenomen en dat bij om dit deel er door te krijgen, graag een kleine opoffering zal doen wat betreft den eigen lijken diensttijd in de kazerne. Krijgt men dit gestemd dan is het in den Staat België met het antimllitarisme gedaan de kinderen zullen van af bun prilste jeugd vergiftigd worden. Het fs dure plicht voor alle ernstige antimilitaristen zich met hand en tand tegen dtt snoode opiet te weren. Ze zullen haar niet hebben de schoone ziel van onze kinderen. Ook de bepalingen betreffende de we deroproepingen zijn vatbaar voor zeer strenge kritiek. Gedurende vijf jaar zullen de afge zwaaide manschappen terug opgeroepen worden voor a) twee maal negen dagen of 18 dagen; b) tweemaal zes dagen of 12 dagen; c) een onbepaald aantal schietoefenin gen dte elk jaar moeten herhaald worden. Die schletofeningen moeten achterwege blijven de rest is meer dan voldoende. Broeders hoon de doodai roepen nu de dag der bel vaart natrl Vormt de rijen, vormt de groepen, Broeders, komt ter bedevaart. Komt bij ons de sterkte zoeken, 't vuur voor dl te lammen aard, komt als zwakken en als kloeken keert ge weer der bedevaart. Toont ons of het keur der koenen sterk staat rond ons kruis geschaard, toont ons hoe ge 't veld komt zoenen dat het bloedend Recht bewaart, 't bloedend Recht dat vlet doch echt h t Vrij gevochten toch verknecht U t Op de Kerels, Klaawaerts op recht den ouden /teren kop Broeders, hoort ons hoopvol roepen. Broeders komt ter bedevaart, vormt de rijen, vormt de groepen, Broeders f wrest ons offer woord t 9 8-1927. REN A AT VANDAELE. De luister van Vlaanderen. Als een natuurkracht met elementair geweld is Rubens aiover Vlaanderen en de wereld verschenen, met enkele andere grooten is hij een toppunt van mensche- lijke scheppingskracht. Pas zevendertig jaren telde Rafaël toen hij stierfverstomd vraagt de bewonde rende massa zich af, waar deze man In deze korte jaren den tijd heeft gevonden om de muren en de loggia'; van het vati- kaan te verheerlijken met zoovele schep pingen van zijn harmonie genie. Het ideaal der Renaissance was de universaliteit op het oogenblik dat Mi chelangelo de Cixtijnsche kapel vertiicf tot een heiligdom der schilderkunst, on- derteekende hij, paradoxaal, zijn brieven Michelangelo, beeldhouwer. Hij wierp den koepel van Sint-Pieter de luchten in, hij gaf aan zijn hooge en bittere ziel uiting in onsterfelijke sonnetten. Naar deze veelzijdigheid streefde ook Rubens schilder, diplomaat, staande midden in bet wetenschappelijk en kul- tureel leven van zijo tijd. in de zestiende eeuw heerschte in de Vlaamsche kunst bet Romantsme over machtig. Voor een Breughel die uit Italië terugkwam even kern-Vlaamsch als hij er was heengegaan, waren er tientallen Coxrc. Daar komt... Rubens en wat manier was en kopie wordt heerlijk, bezield leven. Hij ook onderneemt de Italiaanacne reis, schildert ernaar Wla Tizlaao, maar dra komt door het Itallaanscb vernisje de heerlijkheid lichten van eigen schep pingskracht zijn werk wordt een dyoni- slsche dithyrambe op de schoonheid van het leven. Hij verdiept zich in de studie der klas sieke oudhciü, maat dose Griekach Latijn- sche goden- en heldenwereld gaat leven In hem de Olympos rijst In Vlaamscben hemel, goden ea godinnen blinken van Vlaamsche gezondheid, Romulus en Re- mulus, al worden zij gezoogd door de Romelnsche wolvin, zijn toch blonde zuigelingen uit het land van Vlaanderen. Rembrandt zag door zijn boeken al door den kamp van licht en duister. Voor Rubens palet bestaat er geen schaduw. Hij is de minnaar van het schetterende licht, de felle kleur, de fonkelende kled deren en harnassen, de bonde gloed der lichamen. Hij Is de verheerlijker der triomfes- rende kerk het stalleken van Bethebem wordt tot een Oostersch paleis van kleur rijke gewaden, de kruisgang een stu wende triomftocht, boven de aschgrauwe wereld glanst het doode lichaam van Christus als een schoone ster. In het Heerenbuis, dat hij zich n*er den trant der Italiaansche palazii liet bouwen prijkte de Latijnsche spreuk Een gezonde geest in een gezond lichaam. De leus werd bewaarheid In dezen vorst der Vlaamsche schilders. Toen deze leVensoptimlst voor de tweedemaal In het huwelijk trad, ditmaal met de jeugdige Rubeniaaoscbe schoone Helena Fourment, bruischte In hem neg het jonge leven. Geen penseel heeft nooit met meer verliefdheid de weelderigheid der vrouwelijke vormschoonheid geschil derd dan dit van deze vijftigjarige, die niet moede werd zijn aangebedene vrouw tn verheerlijken met de schitterendste kleuren van zijn schitterend palet. Nooit heeft hij schooner geschilderd dan in deze tweede jeugd. In een nuchte versje van zijn Lof der edele schilderconstheeft Karei Van Mandel aangestiptTe Rome leert men leekenen. te Venetië leert men schilde ren. In de schilderkunst zijn de Vlamin gen de Venetianen van het Noorden. Daar lijk hier heerscht levensgulheid, kleurenblijhetd, de zin voor feestelijke beweging. Toen Vlaanderens zon in de 17c eeuw aan 't zinken ging, zond zij nog eens haar licht over de wereld en schonk ons Ru bens. En dan begint de inzinking de Vlaam sche steden, waar weleer handel en nijverheid bloeiden en de kunst, kind der weelde, kunstig de schatten harer schoon heid uitdeelde, wordt een begijnhof waar gras groeit tusschen de steenen. De eigene taal moet langs om meer de plaats rui men voor de taal van Frankrijk. Vanop de glooingen van ons sttjgend Viaamsch leven, schouweo wij hoopvoi naar de toppen van het Viaamsch leven In het verleden. Zij zijn voor ons het sterkste argument voor het bestaansrecht onzer nationaliteit. Een volk als het Vlaamsche volk dat zoo vaak de wereld verrijkte met de schatten uit eigen schoot, heeft recht op m*e*?nrschso In Hfen hul« Ons verleen s;aat b r-; v jjr d. lodt'jOM.

De Werkman | 1927 | | pagina 1