PUROL LET OP Op Zondag 28 Oogst groote Amnestiebetooging te St Niklaas, om 2 u. 30 namiddag. Allen er heen ONS PRAATJE ULAfliriSCH HUIS TE PAIM UIT 'I LAND VAN WAAS amnestiebetooging VAN HIER EN DAAR MUZIEKFEEST vïrwonding dadelijk doBeukelaar Thybaert-Schollaert Uit den Wanmolen LIJK HET KAP EN LIJK HET ÜRAAN VLIEQT HIER AI.LE NIEUWS VANDAAN Zooals ge weet heet de oudste zeune van onzen keuning, Polle, en zijn ma- d ime heet Astrid. Hewel, as ge nu die twoe namen samenvoegt dan hedde Pol- bstrid. En of ge 'tgelooft of niet maarte Parijs hebben /e een bandiet aangehou den die alzoo heet. Die Pollastrid heeft astembllef acht moorden opzijn geweten, maar hij is gelukkig geen familie van Polleen Astrid. Van bandieten gesproken, die gen darm Corteville mag ook zoo'n etiket zijn voorhoofd plakken. Heeft me die schurk daar geen moeder van zes kinde ren doodgeschoten om wat geld te kun nen pakken. En zoo gebeuren er van alle rare dingen. Te Molenbaix, kort bij Doornik, werkte een zekere landbouwersknecht die Tulex heet. Nu werd die Tulex vastge grepen door een bende zattekullen en Ir een zak gestopt. Daarna legden die zatte kullen stroo rond die zak en staken het vuur aan. Bibberken gaf les in de muziek speelde zelf piston in de flanfare. Nu was 't op een avond en slecht weer en Bibber ken lag reeds te bed toen ze hem kwamen roepen Allee I Bibberken, ge moet mee gaan, daar wordt een serenade gebracht aan Pier den slachter omdat hij den eer sten prijs heeft met nen vetten stier. Mee gaan, riep Bibberken uit, met zoo'n weer nog voor geen duizend frank. Allee Allee I kom, we krijgen allegaar een flesch wijn en tien frank drinkgeld. Dan kom ik subiet, riep Bibberken en hij sprong uit zijn bedde. Wie dat den dans naar den dood schoon ontsprongen zijn, dat zijn die twee Italjanen Sacco en Vanzetti, die reeds zeven jaren geleden ter dood werden ver oordeeld en waarvan het vonnis nu zou voltrokken worden. Iemand zoo zeven jaren tusschen hoop en viees laten leveD dat is toch een beetje wreed In Amerika maken ze iemand op een andere manier dood dan in Frankrijk. In Frankrijk doen ze de booswichten den kop afin Enge land hangt men ze op, in Duitschland slaat men ze 't hoofd af met een zwaard In Amerika zegt men vriendelijk wilt ge astemblief even op dien stoel gaan zitten. Daar staat daar inderdaad zoo een specie van zetel. Als de veroordeelde daar inzit duwt de beul op een knopken en daar vliegt ellentriek door den zetel en door 't lijf van den veroordeelde die op enkele 8ekondcn naar de eeuwigheid is In Ma degascar daar hebben ze een ander mid del om de ter doodveroordeelden te straf fen. Als daar iemand ter dood veroor deeld is zetten ze onmiddellijk na de veroordeeling zeven bekers voor hem die met drank zijn gevuld. Vier bekers be vatten drank met vergift In, in de drie andere is dezelfde drank zonder vergift, Het schijnt dat het iets pijnlijks is ais ge den veroordeelde ziet zijn hand uitsteken om te kiezen. Neemt hij het leven of neemt hij de dood En dan nog welke dood Een dood die langzaam en ver raderlijk komt aangeslopen, want het ver gift werkt niet plotseling. Zoo Is 't al ge beurd dat veroordeelden een beker namen waarin geen vergift was en dat ze enkele uren later begonnen te hullen in de mee ning dat ze vergiftigd waren. Van veroordeelden gesproken 't was in de middeleeuwen en daar was een wever van Brugge veroordeeld om op 't schavot te sterven. Maar in dien dien tijd bestond het gebruik dat hij die een raad sel kon opgeven waarvan de rechter de oplossing niet wist, vrij naar huis mocht gaan. En de wever terwijl hij op de boos- doenerskar naar het schavot werd ge voerd, pelsde het volgende raadsel ken uit Hoop en vrees zat op den wagen, Hij zag twee been, vierbeen dragen. De rechter kon er geen kop am krijgen Toen zei de veroordeelde hoop en vrees dat ben ik die op dtn wagen zat, en Ik zag een ooievaar, dat is twee been, met een puit in zijn bek, dat is vierbeen, weg vliegen, De historie vertelt dat de zjuze zoo kontent was van dat antwoord dat hij dien man de vrijheid weer gaf. Hoop, dat hebben de Vlamingen reeds lang gehad, maar nu beginnen ze met recht te vree/.en dat er van de am nestie niet veel in huis komt. Dat wil daarom niet zeggen dat ze alle hoop moe ten verliezen. Moed verloren, alles ver loren, zegt het spreekwoord. Om er den moed in te houden, moet ge natuurlijk geen gazetten lezen die de Vlamingen in den rug schieten en daarom herhaalt Spectator nog ne keer wat hij reeds zoo dikwijls heeft gezegd Onthoudt het dat Uw strijdend blad Niet van den wind kan leven. Dus voor 't bestaan, Houdt gij er aan Wil ras een penning geven. Oio twea Duitsche vliegmasjienen die den Oceaan wilden oversteken, heb ben ook rap de pijp aanMerten gegeven, 't Was te slecht weer, zegden de mannen die er inzaten; ze zijn al rap teruggekeerd toeo ze nog maar zjustekens Engeland voorbij waren. Allee I dat was nog zoo stom niet geredeneerd, want anders wa ren ze voorzeker, precjes als die twee Franschmans Nurgesser eu Coll, in de groote kuip terecht gekomen En die kuip is diep, zulle jongens Hebt U al eens een kleedingstuk ge kocht in de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegem (markt) Beproeft en gij zult er altijd terugkeeren. Gelezen in een blad Te koop, twee badkuipen bij de gezusters Wiewoud, die van binnen en van buiten wit verlakt zijn en op koperen pooten staan. Die mogen gerust op de foor geëkspozeerd worden, zegt Stance. En daarmee is't afgeloopen voor vandaag en Spectator sluit het epistel, in de hoop dat elke lezer en elke alderliefste lezeres niet zal vergeten dat er verschil lende manleren zijn om hun blad te steu nen. Alzoo primo, ten eerste voor 't steun fonds zorgen; ten tweede nieuwe abon- nenten aanwerven; ten derde annorcen i het blad plaatsen; ten vierde nieuws- kens van de sireik aanbrengen. En dan, j vraagt Stance, is het genoeg deze vier punten eens geweten te hebben Neen, De Van Schuylenberghsche verwaandheid Ik sprak dees week m«t een priester uit het Aalstersche over de Belgicistische geloofsbelijdenis van volksvertegenwoor diger Van Schuylenbergh hier verleden Zondag ontleed. Wat me in zoo een factum het meest treft, zegde mijn zegsman, Is de domme, de grenzelooze verwaandheid van Belgicistische knullen. Als men ze hoort of leest zou men zoo waar zeggen dat zij het gedaan hebben dat zij Vlaanderen gered hebben en... Ik zoek waarlijk te vergeefs naar een enkel resultaat, een gunstig resultaat, want ongunstige zijn er bij de vleet, van de ononderbroken serie lafheden dk deze menschen politiek noemen. Ze zetten een hooge borst, ze spreken van hun wijsheid, hun verstand, hun ge leerdheid, hun ondervinding. Maar kijk toch eens ro.td in ons arron dissement Bekijkt eerst hun vertegenwoordigers, die sukkelaar van de Bethune, dan Van Schuylenberg en Jefken DeClercq... zeggen niets, ze doen niets, ze kunnen n Iets- Wie zijn hun comlngmen, hun jonge reserve De gewezen burgemeester Flamant voor jullie al geen onbekende meer, nog nulier dan nul. En dan blijft er de heer De Schaepdrij- ver, die er op één jaar tijds in geslaagd is al het gezag waarover hij beschikte naar de maan te helpen, ik heb ook gemeend dat hij knapper was. Hij kon u heel wat afbreuk hebben gedaan had hij verstan dig gelaveerd. Hij was nationalist, hij is uit arrivisme naai de katholieke partij geloopen die lust om te veranderen van politiek hemd is hem trouwens van niet ver aange waald. Had hij daar voort de extremist uitgehangen en ik geloof wel dat het in de wenschen lag van Moyerafcen hem die rol te zien spelen - hij was er mis schien ingeslaagd heel wat jonge katho Heken die nu naar u toe hellen, voor zijn partij te redden. Nu is zijn rol uitge speeld hij Is de schaduw geworden van Moyersoen. Zijn arrivisme heeft slecht berekend. Hij Is dood. En dan, wat schiet er over in heel dit arrondissement Zoek met een vergrootglas alles af Rollier Hopeloos verbrand. Het zoontje Van der Linden, oud-bestendig afgevaardigde Kan met moeite wat Vlaamsch brabbelen, is daarbij alles behalve een licht. Heb-je al opgemerkt dat onze franskll jons een geweldige voorliefde beginnen te koesteren voor het woordje oud oud-burgemeester, oud-minister, oud- bestendig afgevaardigde. De intellectueelen hebben hen verlaten. Hoeveel ernstige menschen zouden in ons arrondissement nog durven onderteeke nen wat die sukkelaar met de naïeve zekerheid van denonbewuste daar schreel over België Niet iedereen nog durft Vlaamsch- nationallst zijn onder ieders oogen, maar zulken pyramidalen onzin schrijven zou den er nog veel minder durven. Ga eens rond met dit artikeltje van Peer bij onze gestudeerden, bij onze jonge priesters, bij onze studenten, ze zullen, 99 op honderd, hun schouders ophalen en spreken van gagaisme. Neen, Tijl, doe voortde waarheid, de Vlaamsche waarheid begint zijn zege tocht in Vlaandeien. De verwaandheid van Peer zal ze niet tegenhouden. TiJL. Op Zondag 4 Sepfember zal Pamel en met Pamel gansch het Vlaamsche land herleven, ter gelegenheid der Inhuldiging van het Vlaamsch huis en der overhan diging van de vlag aan den B. V. O. S. Wie Vlaming is of den naam van Vla ming dragen wil, moet dien dag te Pamel zijn. Leeuwenvlaggen zullen schier aiie huizen versieren en onophoudend zullen Vhamsche liederen in de Dendervallei weergalmen. Het Vlaamsche woord zal ons door onze kranige voormannen toe gestuurd worden en me ig twijfelend Vlaming moet dien dag ten volle over tuigd worden van het onrecht In Vlaan deren. Iedereen houde dus dien dag vrij en storme Pame' met talriike leden. Brus- I moet voelen dat er Iets roert in de Pamelsche jeugdige harten 1 B. V. O. S. SINT NIKLAAS Op Zondag 28 Oogst om 2,30 u OROOTt Sprekers de heeren Trio, Hermans, Van Nijlen en Staf De Clercq. PROGRAMMA Optocht om 3 uur. Samenkomst lokaal 3 Linden om 2,30 uur. Vandaar gezamenlijk met mu7iek naar de Leopold II laan waar de stoet wordt gevormd. Daarna meeting. Om 8 u. 30 In het lokaal De Hoop opvoering van Piaske het mooie Vlaamsche tooneelspel van Mej H Hel lemans door den Kath. Vlaamschen Meis jeskring Korenbloempje uiaamsctie Toeristenbond-Tak St. niklaas. Zondag 4 September 3e Waterreis. Naar Vlisslngen en Middelburg. Prijs 13,50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantal plaatsen zeer beperkt is. Zondag 28 Oogst, fietsultstap naar Kieldrecht, Doel, Prosperpolder. Vertrek te 9 u. voormiddag aan het bondslokaal De Hoop. Fietsen laten looden. Knapzak meenemen. Algemeene Vergadering. Op Zaterdag 27 Oogst, om 8 1.2 uur stipt, zeer belangrijke vergadering in ons lokaal 3 Linden Gezien de belangrijkheid der dagorde mag nie mand ontbreken. Dagorde Betooging 28 Oogst. LIEDERAVONDEN. Alle zangers op post I Elke Donderdag herhaling om 8 1/2 uur stipt in ons lokaal 3 Linden. Oeen enkele zanger mag nalaten onze moole^Vlaamsche llsderen te komen aanleeren I STEUNFONDS PIANO. Omdat Mitl wint 1,00 Uit Fr' W. zijn hof 9 80 Nog winst van Mlel 0,50 Leve Borms 0.50 Leve Vlaanderen 0,50 STEUNFONDS BL\D Om de valsche lauwe Vlamingen te bc strijden die ons overleveren aan de frans- klljonsche vrijmetselarij 2.00 j Steun medicam 2.00 Lichting bus lokaal 6,00 Belcela. Vlaamsche Front. Op Zondag 28 I Oögst, om 1 uur in ons lokaal Het Kruis om vandaar naar St Niklaas te vertrekken om aan de Amnestiebetoo ging deel te nemen. Geen achterblijvers. Allen op p'. st 1 Steendorp. In onze gemeente werd op voorstel van een socialistische gekozene een amnestie mot'e aangenomen. Flink zoo I Het Waasland wordt stilaan wakker, alle franskiljons ten spijt 1 Beveren. Hier ook werd een amnestiemotie aan genomen, voorgesteld door den socia<is tischen gekozene P. Maes. We wenschen den kranigen gemeenteraad van Beveren een hartelijk proficiat I Waaslanders het begint te dagen in ons zoete Waasland Wanneer volgen de socialisten van St Niklaas het flink voorstel van hunnen partijgenoot uit Beveren a «*-wer r «aar ls te veel, geene moeite ontzien wij ons als we het volk kunnen helpen in zieken nood of ongevallen op het werk. Het is droevig genoeg als er ln een huisgezin de ziekte woedt die menschen moeten degelijk bijgestaan door onderlinge wer king. We begrijpen heel goed onzen plichtde naastenliefde is geen ijdel woord in onze rangen zulks kunnen de leden, die bij ons reeds aangesloten zijn, ten volle getuigen. Welk is nu de reden uwer gramschap Is het omdat we werken voor 't welzijn van al wie arbeider is Of is het mis schien omdat ons zwoegen reeds eeoig succes heeft aangebracht. Ziehier een bi- lan, heeren leugenaarsbij de eerste wijkvergadering op de Biest traden 25 nieuve leden toe. Andere volgen wellicht in de eerst komende weken. Met al dat weten we dat onzen zieken- bond op goeden weg is. Vooruit dus, propagandisten, de men schen inlichten is de boodschap. Weer leggen we de leugens, in het vertrouwen goed te doen voor 't volk, voor den mis kenden werkmansstand. We plegen kris- telijk werk, de leugenaars weten het, Vooruit 1 BesluitArbeiders van Hofstade, gij allen die degelijk wilt verzekerd zijn tegen ziekte of ongeval op het werk, sluit onmiddellijk aan en ge moogt gerust op beide ooren slapen, dat uwe belangen best zullen gediend zijn. ^Inschrijven bij Boelkeu en bij de mak kers Frans Maes op de Hoogstraat er. Marcel Van Malderen, Dendermondsche steenweg.sgöte* Het Bestuur. (Van Malderen. - ^Denderleeuw ïiOnzen uitstap naar» Liedekerke verle den Zondag is wonderwel van stapel geloopen. Om4u. 's namiddags, zijn we met 200 mannen en vrouwen naar Llede kerke getogen onder het spelen en zingen van Vlaamsche liederen. Alleman stond in Liedekerke stom van bewondering voor de prachtige muziekuitvoeringen onder een uiterst flinke leiding. De groote, machtige groep nationalisten werd met bewondering gevolgd en bekeken Heden Zondag 21 Oogst moet iedereen wederom op post zijn, om 3 1/2 u. in de Verbroedeilng om stoetsgewijze naar Erembodegem-Terjoden te gaan,naar het muziekfeest onzer vrienden aldaar. DIKSMUIDE. De mannen en vrouwen die medegaan naar Diksmuide, moeten om 6 u. In de wachtzaal zijn in Denderleeuw. Burge meester De Bruyn is door de partij aan gesteld om onzen groep te vergezellen te leiden. TOQneelkcmm issie. Er ls door den provincieraad een kie- dtet gestemd van 10.000 fr. voor de too- neelmaatschappijen In Oost-Vlaanderen. Om deze som te verdeelen en de reebt- matige verdeellngsvorm te onderzoeken, Aan alle gemeenteraadsleden van om arrondisseméntwordtgevraaed onmiddellijk pro.indSlSd MngeSel^'als" UdVe? aan de heeren burgemeester en schepenen hunner gemeente een schrijven te richten met I kommissie der verzoek een wensch voor den zesmaandendiensttijd te zien uitdrukken. 1 In de gemeenten waar we geen vertegenwoordigers in den raad hebben, verzoeken we onze besturen een schrijven tot den raad te richten met verzoek deze kwestie aan de dagorde te willen stellen. Namens het Verbond der Gemeenteraadsleden. In den loop der maand Oktober zal een vergadering van het verbond worden belegd. Wie heden Zondag vrij is neemt deel aan het door de af deelingen Hooger op van Terjoden ingericht. Op dezen uithoek van de gem°ente Erembodegem slaagden eenige durvers erin op 5 jaar tijds een flink tooneel, een sterke fanfaar en een eigen huis te doen leven. Ze dienen er om gesteund en geholpen opdat van hen een stuwkracht uitgaan zou om de rest van Erembodegem en ook Haeltert meer en meer voor onze gedachte te OOQSt, ter gelegenheid van de groote kermis, beleggen de vienden van Denderleeuw hun jaarlijksch MUZIEKFEEST. De vrienden van Denderleeuw die de gemeenste en hardnekkigste wijze van uit het katholieke en het liberale kamp worden aangevallen, dienen in den lastigen strija achter zich te voelen de solidariteit van alle strijdgenooten van het arrondisse ment. We doen een beroep op alle partijgenooten, van waar ze ook zijn, om door hunne aanwezigheid te Denderleeuw op 28 Oogst de strijdgenooten aldaar bewijs van mee voelen en meeleven te geven. Het arrondissementsbestuur. STAD AALST De strijdgenooten van SINT NIKLAAS zijn sedert 3, 4 jaar overal waar ze I werden gevraagd ze namen deel aan de Verbroederingsbetooging en Van Op den Bosch hulde te Aalst, aan de burgemeester inhuldiging te Denderleeuw, aan de inhul- diging der VI Huizen te Lede, te Erembodegem en te Ninove. Op 28 Oogst worden wij opgeroepen naar St Niklaas. Het is een plicht voor ons allen aan den oproep goed gehoor ie geven, hen in hun stad 't bewijs leveren dat de strijd van het Waasland in Aalst met veel belangstelling wordt gevolgden gewaardeerd. Onze andere inrichtingen van het arrondissement woeden gemobilizeerd voor Denderleeuw. Wie niet naar St Niklaas gaat moet naar de gemeente van burgemeester De Bruyn. 1 De reis naar St Niklaas geschiedt per auto. Uur van vertrek l uur aan 't Vlaamsch Huis. Prijs per man 10 fr. Inschrijven in 't Vlaamsch Huis tot Donderdag 25 Oogst. Vertrek naar Denderleeuw om 3.28 u. Doozen 4 en 7Vz frank. In alle Apotheken. men moet ze blijven onthouden en er al tijd voortgang in doen. Wat u van harte wordt toegewenscht door Stance en Spectator Snuppelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Miqraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard Festivals. Festivals brengen opge smukte menschen te been, politiedienaars met galon-glinsterende kepi's, oude da mes in antieke mode, jonge meisjes met dophoedjes, straatventers die schreeu wen of fluiten er zijn er hoofden van muziekbestuurders, die kaal glimmen in zon. Koper klaroent tusschen huizen, wijd uitnelmend over menschenkoppen en dakenhobo's en klarinetten klimmen gonzend uit de diepte van adagio's naar borrelende roulades. Veel blauwe hemel is er, met zon, die priemt op luisterende aangezichten, vreugde door vensters in de huizen steekt en parelt in stralende glazen op stralend geverfde tafeltjes soms zijpelt smok- regen uit wolken met gekrulde koppen in grijze treurigheid, doorweekt hoedjes en zomertolletjes, krieweit van regen schermpuntjes op menschenneuzen. Applaus is er ook, sterk helmend of onbenullig, zelfs boomen beuren zich op en zwaaien met hun takken als lauweren. Festivals verheerlijken vreemde mees ters, bekende figuren die rustig schuiven door de eeuwen, rustig in den gloed van hun kunst, met een Invloed die duren zal. Er zijn ook festivals die meesters uit eigen land op hun repertorium brengen, wat veel verdienstelijker ls die eigen kunstenaars toch begTepen den aard van hun volk, gaven ln stukken van geniale grootheid stemmingen uit eigen land schappen, verklankten den jubel van een ziel, die ook den jubel van eigen Vlaam sche *'olk ls. Zulke meesters populair te maken, is op zichzelf reeds een daad v-n hooge waarde, én omdat ze kunst van eigen grond aan het volk genieten laat, én om dat dit laatste verheft uit aMedaagsch slameur. Festivals van dien aard dienen bevorderd. LORELYN. Hofstade. Sedert eenige dagen worden hier in de goede gemeente over onzen Demokra- tischen Ziekenbond leugenachige ge zpgdens rondgestrooid. Welke persoon of groepje van personen die laagheid begaat iaat ons koud. Enkel maken we van De Werkman gebruik om deze lastertaal te logenstraffen. Eerste en grofste leugen is dat zekere Heden onze degelijke organisatie onbe kwaam achten om de vele voorwaarden te volbrengen welke we aan de menschen die bij onzen demokrattschen ziekenbond aangesloten zijn, bieden. We kunnen dus, zeggen ze, onmogelijk aan die schoone voorwaarden voldoen. We kunnen de zieken niet gansch kos teloos verzorgen. We kunnen zulke schoone som geld niet ultlceeren aan zieken of gekwetsten op het werk. We kunnen al die andere schoone voor- deelen niet volhouden. Ze beweren dat het niet lang zal duren met onzen demokratlschen ziekenbond. Op tal van vergaderingen en persoon lijke gesprekken hebben we de arbeiders er steeds op gewezen dat zulks laffe leu- geHs zijn aangezien we aangesloten zijn bij de machtigste ziekenbondvereeniging van de provincie, 't is te zeggen bij de alomgekende Vereemgde Ziekenbonden uit Aalst. We weten heel goed, kleine leugenaars wat er achter schuilt. We weten dat uwe gramschap U tot zulke ondoelmatige mid delen verlaagt. We weten ook dat ge bekwaam zijtnogmeer lasterpraatjes rond te strooien. Edoch, terwijl gij voort gaat met het volk tegen onzen machtigen ziekenbond op te hitsen, bouwen we inte gendeel op wat gij wilt afbreken. Niets Als lid en afgevaardigde der partij voor Oost-Vlaandeien, is schepenHeiremans van Denderleeuw aangewezen. De eerste vergadering zal deze week plaats hebben in het provinciaal paleis te I Gent. ssqvsm Muziekfeest te Denderleeuw Zooals reeds gemeld en gekend, hou den de Dem. vi. nationalisten hun jaar lijksch muziekfeest op Zondag 28 Oogst. Het schepencollegie heeft een beslissing genomen, volgens dewelke dit feest 2al plaats hebben op dezelfde plaats en onder dezelfde voo-waarden als vroeger. Denderhautem Liedekerke, Welle, As- pelaere, Wambeke, Terjoden, Aalst, Okegem, Nederhasselt en andere te ver wachten muzieken, komen op met een groot aantal partijleden.. Door deze overgroote opkomst, zal er aan de Denderieeuwsche bevolking ge toond worden dat onze partij sterk stond, staat en steeds aangroeit, ondanks alié tegenwerking en verdrukking. Harop mannen van Denderleeuw en omliggende houdt dien dag vrij. Denderleeuw is en blijft aan ons. Het Bestuur. Het bestuur heeft het genoegen, ter kennis te brengen dat er ln de gemeente school van het dorp, een froebelkas is Ingericht. Dus mogen alle meisjes en jongens van 3 jaar af naar de gemeente school komen. Aan ons het heden en door werken ln 't belang van 't volk, aan ons de toekomst. Alle flnantieele inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE O'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 GEERAARUSBERGEN. Wij, Vlaamsche nationalisten en onaf hankelijke demokraten, voelen ons aitijd min of meer als de stiefkinderen van de Kerk in België. Wij kunnen geen lid zijn van de Bel gische katholieke partij zonder onze poli tieke overtuiging te verraden en daar düze Belgische partij gepatroneerd wordt door de Belgische geestelijkheid, worden we door het feit zelf, dat men aan hoo- gerhand er zorg voor draagt dat parochie actie en politieke actie in vele gevallen niet te scheiden zijn, meestal tot afzijdig heid gedwongen. Wij wijzen hier terloops op den nieu wen aanval van Z. H. den bisschop van Brugge op onze Vlaamsch nationale stu dentenbeweging. Men zegt wel eens dat het verstand niet voor de jaren komt, maar wie dit nieuwe Brugsche factum leest en bedenkt dat dit werd opgevat, geschreven en voorgelezen en uitgevoerd door zeer geleerde menschen die allen de veertig al enkele jaren achter den rug hebben, zal moeten toegeven dat het ver stand toch ook niet altijd met de jaren komt. Wij vreezen de onmiddellijke invloed niet van dergelijke uitzinnigheden op onze beweging die is reeds te stevig vastgeworteid in den bodem van Vlaande ren om geknakt of omgewaaid te worden door zoo een Maartsche bui} maar de verbittering die dergelijke onzinnige po gingen verwekken die ls heel wat gevaar lijker. Wij hier in het Aalstersche weten dat ook het dolzinnigste offensief geen recht vaardige en in de natuur van den mensch zelf wortelende gedachte dooddrukken kan, maar onze partij heeft ondervonden dat de gevaarlijkste vijand in een strijd met de geestelijke overheid heet, de ver bittering. En nooit zullen we onze vroegere lei ders Priester en Pieter Daens dankbaar genoeg zijn, omdat zij door hun woord en vooral door hun voorbeeld deze slechte raadgeefsters, de verbittering hebben bekampt. Ook wij zullen deze; loensche vijand, geen overwinning op ons laten behalen. Wij zullen er angstvallig over waken dat we blijven onderscheid maken tusschen kerk en politiek, wij zullen geen verwar ring dulden tusschen de politieke partij die we blijven bekampen met al de eer lijke middelen waarover we beschikken eu den godsdienst, die we geëerbiedigd willen zien in het openbare leven van Vlaanderen. Nu wordt ons een gelegenheid gebo den om zonder vrees voor vertroebeling uiting te geven aan onze kristelijke ge voelens. Te Geeraardsbergen wordt gedurende de kermisweek een grootsche betooging op touw gezet ter eere van onze missio narissen. De inrichters zelf hebben een schuch tere poging gewaagd om de politiek bui ten deze godsdienstige plechtigheid te houden, ook bekende geloovige natio nalisten werken mede aan het welslagen van de feestelijkheden. En dan het gaat hier om onze misiona- rlssen, de duurbaarste onder onze broe ders. Al wie in zijn leven iets heeft geofferd uit zuiver idealisme, heeft een natuurlijke eerbied voor deze mannen en vrouwen die blijmoedig hun gansche leven wijden aan de verspreiding van wat hun het duurbaarst is, hun geloof. Hun opoffe ringsgeest, hun ronde joviale kordaat heid, het avontuurlijke van hun leven, alles in hen wekt onze levendige sympa thie. Daarom aarzelen we niet deze missie- week te Geeraardsbergen aan de belang stelling van al onze vrienden in Zuid- Vlaanderen warm aan te bevelen. De Missietentoonstelling zal, naar het schijnt, een bezoek overwaard zijn. Nie mand mag nalaten die een bezoek te brengen. HUGO VERRIEST beeltenis voor binnenhuizén Van de hand van den bekenden West- Vlaamschen kunstenaar-beeldhouwer Le onard De Visch verscheen een'bas-relief van Hugo Verriest. Deze schoone en kunstig afgewerkte beeltenis moet in ieder huis prijken. Verkrijgbaar iu Volksverheffing Boek handel S. M., 21, Onderwijs8traat, 21 Aalst, tegen 60 frank, verzendingskosten niet inbegrepen. Alvorens|uwe; MEUBELS wendt U naar^het oud gekend|:Huis Lange]Zoutstraat, 56, Aalst daar zult U alle soorten van Meubels|vinden| naar iedersl.'smaak. GROOTEflKEUS VAN MATRASSEN Alles 2 jaar waarborg. KomTzien en U zult verwonderd staan. Let goed op het adres. Men bestelt alles ten huize.

De Werkman | 1927 | | pagina 2