WAT ONS SCHEIDT De Coburgers en Vlaanderen Tolk der Krist.ene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 Op uoor den Zesmaandecdlensi 0,25 Wekt in uwe omgeving, op uw werk, in de herbergen belangstelling en sympathie voor den zesmaandschen diensttijd. na de achtste Bedevaart ONS PRAATJE UERKriAn 56* Jaargang, N' 2524 WEEKBLAD Zondag 2S Oogstyi927 Dt Waarheid la ons waptn Rachtvaardlghald onsdosl Stichter Pi eter Daena PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr.per 6 maand 6,50 fr. op voorimd betaalbaar abonnementen op alle poetkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE HoofdopstellerK. L. Van Opdenboecb, Volksvertegenwoordiger. Postcbek 93175. BEHEER: S. M Drukkerij "Volksverheffing,, 21, Onderwijtstraat, 21, Aalst. Telefoon 332 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men rich ten bureele. De socialisten zijn dus begonnen aan de voorbereiding voor de verkiezingen. Het is zeer goed mogelijk dat die door een ontbinding van de Kamer naaste jaar moeten gehouden worden. Het is een open geheim dat de socialis ten er slecht, zeer slecht voorstaan. De dwa/e demagogie had hun bij de laatste verkiezingen wel een gemakkelijk succes bezorgd, maar de ontnuchtering van de velen die zich hadden laten ver schalken door de socialistische beloften is grievend geweest.. De socialisten hebben het spoor laten versjacheren en hebben aldus meegehol pen om duizenden spoorarbeiders in dezen tijd van economische crisis aan werkloosheid ei ellende prijs te geven. Zij hebben hun bondgenooten de katho lieke Vlaamsche demokraten verraden bij den val van het ministerie Pouilet en om hun ministerzetels te redden, hebben ze een monsterverbond gesloten met het kruim van de reactie Francqul, Jaspar, de Broqueville en Hymans. Door dit monsterverbond hebben de socialisten de groote nijveraars en ban kiers toegelaten om ten eigen bate de middenstand, de boeren en de spaarzame werklieden te berooven van de zes zeven den van het geld dat deze belegd hadden op de Belgische spaarkas en in Belgische Staatswaarden. Zij dragen dus mede schuld aan de consolidatie van de schatkistbons en aan de stabilisatie op 175. Niet alleen de vorderingen dia de so cialisten bij de laatste verkiezingen in 1925 maakten, zullen ze verllezeD bij de eerstkomende raadpleging van het kie zerskorps, maar nog een flink stukje van hun vroegere successen daarbij. De socialisten weten dat zij er slecht voorstaan cn zeg aan trachlcti huu gocu- geloovige troepen nog eens te verschal ken. Met groot bombarie hebben ze een campagne ingezet voor den zesmaand- schen diensttijd, waar ze in vorige jaren driemaal reeds hebben tegengestemd. We moeten du precies niet aannemen dat ze nu vast besloten zijn er deze her vorming door te halen. Wij gelooven niet, voor wij 't zien, dat sociaal patriotten als Hubin, Brancquart en andere Walen, voor de zesmaanden zullen stemmen als Foch en Poincaré er tegen zijn. Het patrlotardlsch verleden van die mannen spreekt boekdeelen en de Nation Beige in zijn militaristische campagne tegen de zes maand citeert eiken dag de vroegere uitlatingen van den patrio tischen beunhaas, Hubin We gelooven het nog niet dat het dc socialisten ernst is, maar wij kunnen ze mee helpen dwingen de hand aan den ploeg te houden. Hun maneuver is voor ons, die altijd oprecht hebben geijverd tegen het milita risme en voor vermindering der militaire lasten, een welgekomen gelegenheid om de zaak van den vrede te dienen. De zesmaandendienst verzwakt eenlg- zins toch het gevaar dat voor ons voort spruit uit het militair akkoord met Frank rijk. De zesmaanddienst verzwakt de offen sieve kracht van het Belgisch leger en dwingt aldus de regeering tot een meer vredelievende politiek. Het Indienen van het socialistische voorstel biedt ons de gelegenheid om de antlmilitaiistfsche gevoelens bij onze be volking herop te frisschen Door mee te ijveren voor den zesmaan dendienst zullen wij het de socialisten moeilijker maken op een bepaald oogen- blik weer hun programma te verlooche nen en we zullen de katholieke demokra ten verplichten mee stelling te nemen voor deze hervorming. Daarom moeten al onze afdeellngen zich aan 't werk zetten. Overal moeten petitiekaarten ter onderteekening worden aangeboden. Onze gemeenteraadsleden moeten In bunne gemeenteraden een wenscb ten voordeele van de zesmaanden ter stem ming brengen. Waar we niet vertegenwoordigd zijn moet een brief gericht worden tot het plaatselijk gemeentebestuur om den wensch uit te drukken dat een motie naar het parlement zou worden gestuurd strekkend tot uitvoering van deze her vorming. Laten we een gretig gebruik maken van den benarden toestand waarin de socialisten door eigen schuld genepen zitten om een deel van ons antimilitaris tisch programma te verwezenlijken, Weg met het militarisme. Vooruit voor de diensttijd verminde ring. PRIJS per nummer Bij een artiekel van den heer Van Schuylenbertth Lid van dé Kath. Vlaamsche Kamergroep De heer Van Schuylenbergh is in de kraam gekomen van een artiekel over Radicalisme We bewonderen de o-bewustheid van dezen leider die onder zoo een fac tuur zijn naam durft zetten, j Hij stelt de nationalistische methode tegenover de minimalistische en komt tot het besluit dat de minimalistische de beste is. De brave man heeft zoogezegd een jongen Vlaming ontmoet die niet aange tast was door het Fronter-radikalisme, maar die toch leefde onder den iadruk van zijn slagwoorden en vond dat de ka tholieke Vlamingen meer radikaal zouden moeten optreden. En dit gaf aan den heer volksvertegen woordiger gelegenheid om eens te spre ken over radikalisme. De innoud van ons programma Eigenlijk ofte juister gezegd zijn er froutersprogramma's.in 't meervoud, zegt Peer, want wij tellen er wel eenige. Wat hem niet belet enkele regels ver der deze vele programma's in 't meervoud dan toch weer te herleiden tot één pro gramma, in 't enkelvoud. En dat ééoe programma luidtALLES OF NIETS. ÜiJ nebt aat nooit ia ons programma gelezen, natuurlijk; F'eer trouwens ook niet, maar Peer heeft nog Iets onthouden van Gent geheel of niets dat inderdaad een punt is van ons programma en ieder onbevooroordeeld en nuchter-denkend inensch zal moeten toegeven dat alles of niets inderdaad hetzelfde is. U zal denkenalles of niets dat Is geen programma, dat is hoogstens een methode, maar voor Peer is dat een pro gramma. Dan ontakelt Peer op een meesterlijke wijze ons programma. Luistert en tracht u goed te houden Wij hebben op dit oogenblik twee levende voorbeelden vandespreuk «alles of niets Rusland en Italië In Rusland hebben de werklieden zooeezeid ALLES gewonnen, in Italië hebben ze alles verloren. Wie van u, Vlaamsche kleine men- schen, zou zijn lot met het lot der Russen of Italianen willen rullen Antwoordt eens Als argumentatie is dat inderdaad af doende we wenschen den heer Van Scnuylenbergh hartelijk geluk met zijn vondst. We zijn knock-out. En nu hun piogramma. Een echte idylle. Luister Wij laten de groote lijnen (en ook de kleintjes, nota van ons) van ons Belgisch Staatsverband onaangeroerd. Niettemin vragen wij volle recht zoo voor Vlaming als voor Waal. Om daartoe te geraken moeten wij wijs handelen.... niet alles willen doen op eenen dag (het zou toch niet pakken). Maar vandaag dit, (wat meneer de volksvertegenwoordlgïr), mor gen dat; (nader omschrijven a. u. b.); overmorgen al eens uitstellen wat we toch niet onmiddellijk kunnen verwezenlijken. Doch lntusschen vasthouden aan dezelfde lijn, altiid gaande naar hetzelfde doel. Wij zijn er al te vast van overtuigd dat we met het uitbazuinen van ons recht de muren van den tegenstand niet zullen doen vallen. En daarom houden we naast bazuin, bouwgerief gereed om op te bou wen wat mogelijk is. Zoo handelend treden we meer radi kaal op dan de radikalen. Wij laten het lichaam niet verkanke ren. Wij laten het lichaam niet ten onder gaan. Wij snijden de kankergezwellen uit. Dat doen de beste chirurgen, en we volgen hunne lessen. In dit betoog vernemen we dat Peer de volksvertegenwoordiger tezelvertijd leert voor bazuinblazer, metser en chirurg; hij moet dus gerekend worden bij de intel- lectueelen van den kath. democratischen Kamergroep. We zullen niet zoo wreed zijn aan on zen tegenstrever te vragen wat zij met hun programma zoo al bekomen hebben. Pouilet beeft daar vroeger op geant woord metNiets, niets, niets 1 en op het laatste congres heeft diezelfde wijze man, sprekende van de frankiljoas, ge zegd On les aura in den meer dan volmaakt toekomenden tijd. Willen we nu eens even serieus zijn, meneer de volksvertegenwoordiger U schrijftEn terwijl wij ons weerden en soms hard moesten vechten om een stukske recht te veroveren.... In welk jaar is dat gebeurd, menéer de volksvertegenwoordiger Waar en hoe en wanneer leidt gij uw partijgenooten op tot bewuste Vlamingen? Hebt gij betoogd te Gent Wanneer te Brussel een volksbètoo ging om de regeering die gij in 't leven houdt, te verplichten uw taalwet zcfader- sanctles te doen eerbiedigen Waar hebt gij geageerd voor amnestie? Geef ons feiten en daden, menet* de volksvertegenwoordiger. Wij willen niet alles of niet c'at noch ons programma, noch onze metljode. Wij willen volledig te goeder trouw met alle Vlamingen ijveren voor de ver vlaamsching van Gent, maar na jaren strijd laten wij ons niet naar huis zenden met de leugenformule waarop de get.ees heer van Elisabeth von Bayern zijp .\am iieeft geplakt. Wij willen strijd voeren, eerlijk en op recht met alle Vlamingen van om het even welke partij, om de bestuurstaal In Vlaan deren te vervlaamschen, maar wij welge ren genoegen te nemen met een wettekst zonder sancties, waarvan de uitvoering door koninklijke besluiten gereggld wordt. Wij verwijten u niet, meneer de volks vertegenwoordiger, dat ge niet alles In eens kunt veroveren. In de huidige omstandigheden kunt gij dat niet en kunnen wij dat niet. Wij verwijten u dat ge doet als de honden, de handen likken van het Belgisch regiem dat Vlaanderen slaat, dat Vlaanderen ver nederd en hoont, dat Vlaanderen moordt in de besten van zijn zonen, Borms dat ge lakeien zijt dat verwijten wij u, dat ge om een baantje, een ambt of een lintje, week in week uit uw programma en uw volk verraadt, dat verwijten we het wachelend puitenslijm dat in de Kamer den naam draagt van Katholieke Vlaamsche Kamergroep dat ge overwonnen wordt dat verwijten we aan jullie niet, meneer de volksver- ttgenwooidiger, maar dat ge telkens loopen gaat voor dat de slag begonnen is, dat uwe woorden zeggen Vlaande ren dat uwe daden bewijzen Belgis»; dat ge ons hebt laten knechten aan Frankrijk met een geheim militair ak koord, dat ge de verschrikkelijke Bel gische verfranschinsmachlne nog mee hebt helpen verbeteren met een Fransche Koloniale hoogescbool en met eene Aka demle de langue Franfalse, dat verwijten wij u dat ge Frankrijk hebt toegelaten Vlaao- deren in Belgis te beschouwen als een verlengstuk van de mère patrle, dat de Fransche militaire staf te Brussel meester is zonder dat gij ooit, ook niet onder het ministerie Pouilet, hebt gepoogd, hoort gij 't meneer de volksvertegenwoordiger, hebt geprobeerd te reageeren, dat ver wijten we u. Laat de groote lijnen van uw Belgisch Staatsverband onaangeroerd Niet d&t graaft een afgrond tusschen u en ons. Maar dat jullie zoo onuitsprekelijk laf zijt, zoo'n meffable platbroeken tegen over het regiem dat ons naar het leven staat, dat en dat vooral verwijten wij u. Gij, meneer de volksvertegenwoordi ger, drijft het cynisme zoover dat ge durft uw artikel besluiten Jonge Vlamingen wij besluiten Kiest boven radikale woorden, radikale da den Wel, Vlaanderen, het jonge Vlaande ren zal kiezen en u, lauwen, uitspuwen die niets durft te zijn. noch Vlaming, noch Belg... om een baantje van be heerder in een van de vele vennootschap pen waarin Francqui de plak zwaait. Naar aanleiding van het huwelijk van den Belgischen kroonprins hebben al de gegalonneerde knechten van het Belgisch regiem zich afgesloofd om met de centen van de onnoozele bloeden een geschenk te koopen voor meneer Leopold en voor zich zelf een ordelintje. Onze lezers zullen zich herinneren dat er in de kerk te Goefferdingen zelfs een offerblok stond voor de nieuwe heiligen, Leopold en Astrid. Ook in West-Vlaanderen had de goe- verneur al de burgemeesters en al de champetters opgetrommeld om te gaan schooien voor deze jonggehuwden en eindelijk na vele maanden, op 't oogen blik dat de ooievaar reeds te Oostende zweeft ooven de villa van bet jonge paar, is hij er in geslaagd de noodige fondsen bijeen te garen om een huwelijksge schenk te koopen. Dit geschenk werd dan door den goeverneur, den bekenden franskiljon Jan Cens de Bisthoven, en zijn madam voor enkele dagen aan de «jonggehuw den overhandigd met een chikken franschen discour waarop meneer Leopold even cbiek in 't fransch ant woordde. De Standaard is daar geweldig door ontsticht en laat zich een verontwaardig briefje schrijven uit Brugge. Maar ook in deze opwelling van ont- sticiue'» gevJeiens 'oitjn oöre goeie vriend De Standaard altijd tcch nog be denken dat de voorzichtigheid de moeder is van de porseleinenwinkel. Luister, vriend lezer, en geniet met wellust de geneugten van dit minimalis- tisch proza. We citeeren Nooit meer dan ditmaal werd mis bruik gemaakt van de goedgeloovigheld der Vlaamsche bevolkiDg. Vlaamsche centen werden met de meeste liefde en de fijnsten glimlach opgestreken. Wij kennen burgemeesters, actieve Vlaam sche strijders, wier vrouwen hun Vlaam- sche gemeenten hebben rondgeloopen en flinke sommen bijeen verzamelden, want de eenvoudige Vlaamsche bevolking, wars van socialisme en extremisme, voelt nog het meest voor het Vorstenhuis. En toch mocht de taal van dit trouwe, vrij gevige volk In 't Hertogelijk paleis niet weerklinken Onze Vlaamsche kantwerksters heb ben haar beste krachten en talenten ge bruikt om de eeuwenoude Vlaamsche kunst te doen pronken in koninklijke paleizen I Maar de taal dezer kunstenaars de zangerig zoete taal die dempt uit ieder stukje van 't kunstgewrocht, die taal wordt uit die paleizen geweerd. Toch niet. Wij vernamen hoe de Hei tog en de Hertogin zich gemoedelijk in 't Vlaamsch onderhielden met de ultvoersters van het kunstwerk. Dat zegt ons, dat de West- Vlaamsche woordvoerders Fransch spra ken, niet uit hoffelijkheid, want de Belgi sche Kroonprins, en de prinses ook al, verstaan en spreken de taal van de meer derheid hunner onderdanen, maar om heel andere redenen, die wij niet hoeven neer te schrijven voor hen die weten welke genegenheid het hoofd der provin cie voor de Vlamingen voelt. Wot moeten de Hertog en de Herto gin van Brabant vreemd opzien naar een Goeverneur en dezes gemalin, die de taal van het volk dat zij moeten besturen niet durven of niet willen gebruiken, die de tolk meenen te zijn van hun volk en ten aanzien van de vorstelijke familie, hun diepe verachting voor dat volk, hun volk, bewijzen door de taal van dat volk, hun volk, te verachten Tot daar de goeie Standaard. En nu vragen we aan onze lezers is dat niet leuk gevonden De Standaard durft den Belgischen kroonprins niet aan denk eens aan, een blau van orde dat iets onaangenaams zeg gen zou aan een meneer die lintjea kan ultdeelen. En daarom valt De Standaard boven arms op Jan Cens en zijn madam en trommelt hun den rug of zij er ezelsvel opdroegen. Maar... Iedereen weet nu toch dat bij zulke officieele vertooningen, als het overhandi gen van een geschenk, alle details bij voorbaat geregeld zijo. L>e meneer die komt weet welke broek hij dragen moet en welk boordje en welke das en madamweet hoe laag haar nieed van oóvea mbet uitgeinëden zijn en h>e hoog beneden. De redevoeringen moeten op voorr.and geschreven zijn en worden eerst kritisch onderzocht door een meneer met een ronkende titel en deze meneer beefi ook het antwoord van den kroon prins op voornand netjes getipt op een schoon papierken. Als die kroonprls nu wilde verhinderen dat men de West Vlamingen bij die gele genheid in hun gezicht sloeg, dan had hij aan Jan Cens gezegd of laten weten Laat geen discours vertalen ik zal even zoo doen Maar vermits de Coburgers een geao cllmateerde familie uitmaken van over den Rijn, voelen ze zich wel zedelijk ver plicht franskiljon te zijn om zich deze erf zonde te doen vergeven door alle goede Belgen. Dat de kroonprins in 't Vlaamsch bon jour gezegd heeft aan de Vlaamsche kant werksters en 't Is seer koed, 't is seer skoon dat is in orde. Tegenover de simpele menschen mag men zich wel eens verlagen om een woordje Vlaamsch los te laten op voor waarde dat het fiansch de taal blijft, de langue de cobésion nationale, de taal der beerscheis en der meesters. En wil je nu weten, vriend lezer, hoe De Standaard zijn stukje knechtenproza besluit Luister Kom, wij staan in bewondering voor den durf der franskiljons en vragen aan de verpletterende Vlaamsche meerder heid Hoelang nog houdt gij den rug om de kloppen te ontvangen Wij ook, vriend Standaard, wij ook. Naar meer weerbaarheid We bedoelen geen relaas te schrijven over deze achtste Bedevaart naar de Graven aan den Ijzer. Ook deze bedevaart slaagde, niettegen staande het dreigende weer, boven ver wachting er waren veel duizenden Vla mingen uit heel Vlaanderen tezamen ge komen om de dooden te groeten. We hebben den eenig-laogen stoet, meerdan twee uren lang ons voorbij zien stroomen duizenden en nog duizenden jonge mannen. Het is goed dat ook jonge mannen eens ter beevaart gaan; zoo een beevaart is alleszins doelmatiger dan onze luidruch tige schreeuwbetooglngen maar ik wou dat de tijd naderde waarop wij allen, jonge mannen van Vlaanderen, oprukten naar wat anders dan naar een beevaart. Een vaart waar ie's anders zou worden gedaan dan herdenken en huldigen met woorden, een vaart waar we onze uooden zouden huldigen met een daad, een daad die de hoonende vraag zou ultwisschen Wat nut Is er geweest in 't storten van ons bloed Is elke jonge man die opstapte in den elndeloozen stoet te Diksmuide, dan een lafaard Neen, natuurlijk niet, en toch zijn ze al te zamen slechts een blatende kudde brave schapen. Laat morgen België ze oproepen, hun een Belgisch uniform aantrekken en wa pens in de hand geven en deze brave schapen zullen vechten als leeuwen voor België en dus tegen Vlaanderen. Velen, zeer velen zullen moedig zijn voor België met den dood in 't bart. Terwijl de stoet mij voorbij stroomde heb ik staan nadenken op de wondere toovermaebt van een sterke organisatie. Ik heb bedacht: Laat honderd gendar men te piard komen aanstormen en ze jagen dien reuzeoatoet uit mekaar als een windhoos een hoopje kaf. Laat Integendeel een organisatie een ruggegraat weven aan dien wriemdenden hoop en België zal begrijpen dat zijn gen darmerie machteloos is. Ik gmmt hot op I Ik wilde eens een jetsieiijk-praatje staan. Een hoogdag praatje, naar aanleiding van een Zondag zonder weerga In de ge schiedenis van het roemrijke België. Ik wachtte geduldig op mijn Zondag zonder weerga, weken, maanden, ja> cn Ik wachtte als zuster Anna en zag met tegengaande al mijn geduld niets komen. Mijn Zondag zonder weerga is blijk baar oen zeldzamer vogel dan een witte raaf. Ik w nde namelijk met irommets en cym- balen den éénigen Zondag begroeten waarop {n Belgii geen Franco-belgtsch feest 2. u gevierd worden. Maar 7.ondag na Zondag gaat voorbij en de witte raaf wil maar niet aangevlo gen komen. Frankrijk koestert zijn Belgisch ver lengstuk met zulke zorgvuldige propa ganda dat nergens de geringste tekort koming kan worden ontdekt. En waarom die politiek-militaire pro paganda, waarom die militaire muziek kapellen, waarom die poilu inconna, waarom al die militaire uitstapjes van generaal Gouraud, waarom die sabelrin- kelende redevoeringen van Poincaré-la- guerre, waarom telkens en telkens weer, eiken Zondag, nu hier nu daar al die uit- raven wear r;lfS gemoeid zijn, waarom die Fransche ^ra- kruisen aan Belgische steden, waarom al die betoogingen en paradas Het opzet is me dunkt duidelijk genoeg: Frankrijk wil ons in Jen naasten laats ten oorlog een tweeden onbekenden sukkelaar onder de Congreskolon te Brussel be zorgen. En al wat Belgisch is werkt mee met een bewonderings waardige vlijt uan het bereiken van dit groote doel. Zelfs onze minimalisten rekenen het zich tot plicht mee het hunne bit te dragen opdat in de oogen van de buitenwereld ook hun Vlaamsch-Bclgié mee zou ge nieten van de eer een ondeelbaar geheel uit te maken van het Fransche verleng stuk. Als ze b. v. Rubens vieren te Antwer pen dan zorgen zij er voor dat er naast den Vlaamschen en den Noord Neder- landschen redenaar, twee Fransche rede naars optreden om den Vlaamschen Ru bens mee te helpen annexeer en. Neen, een Italiaan wordt met uitge- noodigd om Rubens te verheerlijken, al hoewel Rubens wel iets aan Italië ver schuldigd is, zou ik meenen, en ook geen Spanjaard alhoewel er tusschen Rubens en Spanje ook wel een band bestond. Men noodigde natuurlijk geen Engelschman uit en geen Daitscher. Maar wel twee Franschen. En we verwedden er wat op dat Van Cauwelaert niet zoo heel lang zal moeten wachten op een piomotie in de Lég ion d'honneur. En iedereen zal toegeven dat hij die promotie niet zal gestolen hebben. TIJL. Niet ik alleen heb te Diksmuide deze bedenking gemaakt. Honderden en dui zenden deden hetzelfde. De hoon dien we eiken dag te slikkeo krijgen, doet er tienduizenden boe langer hoe meer walgen het wordt iets ondra gelijks, iets dat onze rust steelt. We voelen ons eigen zei ven als be- smeurd, bevuild; dwingend beginnen we de nood te voelen om dal vuil af te *aa- schen, om weer ais menschen te komen onder het oog van de menschen. Lang kan het zoo niet mter duren. We weten en zien dat wij een macht zijn, een onbreekbare macht als die groote voorwaarde vervuld wordtorganisatie. Er zullen dwaasheden gebeuren, niet* nuttige individueeie daden gesteld wor den, als men de organisatie niet aanvat van de nieuwe geweldige kracht die aan 't woelen gaat. Laat de leiding deze kentering In het gemoed der Vlamingen niet geringschat ten, laat ze de nieuwe kracht bundelen. Meer weerbaarheid eischende manre-. De leiding moet met dezen nieuwen •isch rekening houden.

De Werkman | 1927 | | pagina 1