Groote Amneslledag te St niklaas op 28 oogst De eisch voor Amnestie weerklinke heden luid en krachtig in St Niklaas, de Bormsstad. Allen naar de betooging IOL Be uiaamsche nationalisten en de Leuvensche Hoooescnool LET OP Suikerij F. C. Jacobs Uit den Wanmolen doBeukelaar VLAAMSCH HUIS TE PAIYIEL Het indexcijier in Augustus Als Uw kinderen UIT T LAND VAN WAAS VAN HIER EN DAAR M BRdoeimaughsld in de veruiaangcmng. De vennootschap voor Vlaamsche leer gangen te Leuven, vraagt geldelijken steun aan de Vlaamsche provincie- en ge meenteraden. Onze vrienden In den West-Vlaam- schen provincieraad hebben deze vraag verworpen na een flink gedocumenteerde rede van advokaat Thiers. We clteeren uit deze rede het volgende De ondoelmatigheid in de vervlaam- schlng der hoogeschool, door ons vroeger aangeklaagd is blijven bestaan. In geen enkele faculteit worden al de leergangen in het Nederlandsch gegeven, en de ver plichting voor de studenten die de Neder- landsche colleges volgen, om andere vakken in het Fransch te volgen, is veelal een merkelijke verzwaring der studies. Een slaande voorbeeld b. v. in de spe ciale scholen in het eerste studiejaar kan men de beschrijvende meetkunde In het Nederlansch volgen, maar in het tweedejaar moet men toch de toegepaste beschrijvende meetkunde in het Fransch aanleeren. Ook de analystlsche meet kunde wordt alleen in het Fransch gege ven. Voor een faculteit als de geneeskundige b. v., waar al de vakken een zoo nauw verband met elkaar hebben, kan men ge rust zeggen dat een broksgewijze ver- vlaam?ching onzin is. Daar is maar één rationeele wijze om te werk te gaan namelijk de trapsgewijze vervlaamsching ieder jaar een volledig leerjaar, dit jaar het eerste, het volgende jaar het tweede, enz., maar van zulk een werkwijze zijn wij hier ver af. Het zal de leden van den Raad waar schijnlijk wel belangrijk voorkomen eens in te zien hoe het feitelijk met de ver vlaamsching te Leuven staat, hoe rap ze vooruitgaat, en in welken tijd ze volledig zou kunnen zijn. Om een volledig beeld van den toe stand te kunnen geven, heb ik nauwkeu rig de uurroosters der gegeven lessen in de laatste vier jaren nagegaan, en dat gaf de volgende cijfersvoor drie vakken, die voor onze studenten het meest in aanmerking komen 1Wijsbegeerte en letteren, voorberei dend tot de rechten (2 studiejaren) Neder- landsche leergangen in 1926-27, 47 uren (semester-uren t. t. z. wekelijksche uren les in het Nederlandsch gedurende een semester)bleven nog Fransche 13 uren, of 1/5 van het totaal. De vervlaamsching ging vooruit sedert 4 jaar, zoodat bij het zelfde tempo de algeheele vervlaamsching binnen zeven jaar bereikt zou worden. 2. Rechten. 3 studiejaren. Nederlandsche leergangen in 1926-27, 28 uren bleven nog Fransche 63 uren (ruim 2/3). Bij het huidige tempo, volle dige ver-daamsching binnen 28 jaar. 3. Notariaat. 3 studiejaren. In 1926 27, 10 uren Nederlandsche leergangen, 58 uren Fransche Bij het huidige tempo, volledige vervlaamsching binnen 58 jaar. 4. Geneeskunde. 5 studiejaren. In 1926 27, 53 uren Nederlandsche leergangen 165 1/2 uren Fransche Bij het huidige tempo, volledige vervlaam sching binnen 58 jaar. 5. Pharmacie. 2 studiejaren. In 1926 27, 45 1/2 uren Nederlandsche leergangen 27 1/2 uren Fransche. Bij het huidige tempo, volledige vervlaam sching binnen 20 jaar. 6. Wetenschappen a) voorbereidend voorde geneeskunde. In 1926 27, 26 uren Nederlandsche leergangen6 uren Fransche. De toestand is hier in de laatste drie jaren niet veran derd b) Voorbereidende tot het doctoraat in de pharmacie. In 1926 27. 38 uren Nederlandsche leergangen 14 1/2 uren Fransche. Statu quo sedert drie jaar. 7. In de speciale scholen a) Kandidatuur. (2 studiejaren). Nederlandsche leergangen 30 uren, Fransche 72 1/2 uren. Statu quo sedert 3 jaar. b) Mijnbouw (3 studiejaren). Nederlandsche leergangen 36 1/2 uren, Fransch gebleven 197 1/2 uren. Ina)en b) samen 1, 5 Nederlandsch en 4/5 Fransch. Bij het huidige tempo, volledige ver- vlaamaching binnen 34 jaar. Het hier aangehaalde kan volstaan om een beeld van den toestand te geven. Wij zien hieruit dat in een faculteit zooals Wijsbegeerte en letteren, de vervlaam sching relatief het verst gevorderd is het ge'dt hier feitelijk slechts een voortgezet middelbaar onderwijs. De noodige leer kracht-a worden hL-r het gemakkelijkst gevonden. Het zelfde geldt in de faculteit der wetenschappen. Integendeel daar waar zooals in de rechten, de genees kunde, de mijnbouw specialiteiten uit de praktijk als leeraars noodig zijn, Jaar is er van vervlaamsching nog weinig terecht gekomen. Zoo in de rechten wordt nog geen enkele leergang van burgerlijk recht In het Nederlandsch gegeven hetzelfde, mutatis mutandis, in de geneeskunde ook in den mijnbouw, waar de vooruit gang In de vervlaamsching alleen voor komt van het vervlaamschen van de leer gangen in scheikunde. Daaruit blijkt dat niet alleen quantlta tiefmaar nog veel meer qualltatief het groote werk voor de vervlaamsching nog moet worden gedaan. Ondoelmatig is het gedane werk dus ook in dit opzicht het levert ons nog geen Vlaamsche advoka- ten, geen Vlaamsche geneesheeren, geen Vlaamsche mijnbouwingenieurs. De speciale toestand in de kandidatuur in wetenschappen, waar de laatste kleine stap om tot de vervlaamsching te geraken sedert jaren ongedaan blijft, geeft het vermoeden grond dat de Akademische overheid niet wil volledig vervlaamschen. Ligt hier aan den grond het princiep waarop de Nolf hoog-school werd inge licht wij vermoeden het. Het telefoonnummer v-n het Vlaamsch j Huis Volksverhejfing, Aalst, alsmede van Vakvereeniging en Ziekenfonds, is niet meer 332, maar 622 De Apotheek behoudt n° 332. De drukkerij boekhandel propaganda- bareel n° 188. de «trafjte. Gebruikt er min LIJK HET KAP EN LIJK HET ORAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Allee Aan de zee Daar is 't maar kouwe thee. Ons Stance is er ne keer naar toe ge weest, maar ze is met een ferme valling ^naar huis gekomen. Ze is pertang niet 'geweest zwemmelen. 'k Zou niet geerne, zegt Stance, daar in een spanbroek6ken rondloopen voor 't gezicht van iedereen. Daarin heeft Stance precies geen onge lijk. In een spanbroeksken loopen dat is anders de mode. Als ge sommige gazetten openslaat ziet ge niets anders op de leste bladzijde dan vrouwvolk in aller zotste kleedij. De een is koningin van dit, de andere is koningin van dat. Sport en mode dat zijn de twee groote dingen. En de centen, zegt Stance. Zeker, mensch, en 't is geen wonder dat er zooveel meis tens op den doolweg komen als ze lezen en zien hoe die modepoppen worden op gehemeld en een schoon leventje hebben. Van leventje gesproken. Slsse was getrouwd met zoo'n modepopschoon genoeg maar te stom om een patat te schillen. En Sisse kwam meneer de paster tegen. Hewel, Sisse, hoe gaat het in het nieuwe leven Och I meneer de paster, zei Sisse, 't is maar goed dat er na dit leven een ander leven is, dat eeuwig zal duren. En ge kunt er zeker van wezen dat 't nog een tijdeken zal duren voordat er am nestie komt. Daar uit trekken we de kon- kluzie, zegt Stance, dat de Vlamingen nog altijd met een blinddoek loopen, lijk een ezel in den pletmolen. En als ik aan Stance vraag wat moeten de Vlamingen dan doen Dan antwoordt Stance volks vertegenwoordigers naar de Kamer stu ren, die vrank en vrij hun woord durven doen. Mannen die zich niet storen aan het geschreeuw van franskiljonsche bla den. Mannen in den zin van de Vlaam sche nationalisten en Daensisten. Die ten minste durven. Die temlnste blijven ge trouw aan hun programma. Fik, de boer van 't Hooghof was met zijn wijf ne keer naar den theater gegaan te Brussel en ze kregen een programma in handen. Als nu 't eerste en tweede be drijf waren gespeeld, las Fik op het pro gramma het derde bedrijf speelt den volgenden morgen. Vrouw, zei Fik, daar op kunnen we toch niet wachten en ze trapten het af naar buis. Ieder hulsken heeft zijn kruisken is een oude Vlaamsche spreuk. Een zwaar kruis is er. gekomen over 't huis van de familie Galats, té Rijsefc* Daar waren twee dochters, die ook hun haren wilden doen afsnijden maar de moeder wilde er niet van weten. Toen hebben die twee dochters simpliester, 's avonds als ze slapen gingen de gaskraan opengezet en 't resultaat was, dat ze 's anderendaags dood waren toen ze wakker werden. Zwarte wolken, zei een fliere fluiter, toen er drie priesters in den trein stapten, 't zal nog regenen vandaag I riep de miskadin lachend uit. Geen nood, vriend, antwoordde een der priesters, gij maakt te veel wind. Ja, ja, spotten met priesters en godsdienst, dat is allemaal gemakkelijk, maar hoeveel spotters zijn er niet, die kontent zijn als ze op het leste minuutje een priester aan hun bed kun nen krijgen. Over Rusland waait nog immer de wind van het Dolchevisme en ze schie ten er nog altijd de groote kopstukken van vroeger omver, precies ofdat het musschen zijn. Nu, ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar de kleine man, de werker en de kleine boer, die hebben vroeger in Rusland schrikkelijk veel afge zien. 't Waren de grooten die de kleinen onder den dwang hielden. En als 't in Rusland zoover gekomen is, dan is dat v el een beetje de schuld van de grooten. En als hier in ons land, het volk, meer en meer zijn polleviën aan de grooten begint te vegen dan is dat ook de schuld van die grooten die altijd den franskiljon hebben uitgehangen en den minderen man hebben willen dwingen. Da tijd gaat rap voorbij en September staat voor de deur. Stance zegt dat we geen Zomer hebben gehad. En 't is waar ook. Nu voorspellen de weerprofeten eenen feilen Winter. In alle geval, de seizoenen zijn hard veranderd. Waar is de tijd dat ge uren in 't gras kost gaan liggen, 's avonds als de zon was onderge gaan Nu zijl ge kontent ais ge een sargie op uw bedde vindt. A propos van liggen. Drie leegloo- pers lagen op het gras te luierikken. Een heer kwam voorbij en sprak de kerels aan «Wie van u de luiste is, krijgt een frank». De eerste sprong ijlings recht en riep Ik, ik ben de luiste... Geef mij uw frank, niet waar, meneer zei de tweede, die ook rechtkroop, ik ben de luiste en hij geeuwde geef mij gerust uw frank. De derde verroerde niet en bleef op zijn gemaksken liggen. En gij, vroeg de heer En nummer drie sprak op tragen toon steek... hem... maar in mijnen zak. Oa hazen en konijnen en patrijzen en fezanten en de rest zullen weer kwade dagen gaan beleven, nog een beetje en de jacht wordt geopend. In den Beigiek is er één jacht aïtijd open. Dat is de jacht op de flaminganten. Ja, ja, menschen. Flamingant dat klinkt op veel plaatsen als een scheldnaam. Daar zijn nog veel Vlamingen die rood worden als ge hun zegtgij zijt nen flamingant. De oorzaak daarvan Wel simpliester. Duizenden en duizenden Vlamingen lezen niets anders dan franskiljonsche gazetten, die gedurig op de flaminganten schimpen, die gedurig de Vlaamsche beweging en het recht van de Vlamingen in een valsch daglicht stel len. Maar allee I 'k h.b toch met genoe gen gezien dat er flaminganten zijn die ne keer op 't steunfonds hebben gepeisd. Maar ik weet iets dat gij niet weet, beste lezers en allerliefste lezeressen, en dat is dat de drukkosten in 't algemeen weer gaan opslaan. Heb! U al eens een kleedlngstuk ge kocht In de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegem (markt) Beproeft en gij zult er altijd terugkeeren. Oud worden, rimpels krijgen, grijze haren of nen kletskop dat is ook hard, vooral voor 't vrouwvolk Hewel I naar 't schijnt hebben ze een plant ont dekt waarvan het sap jeugd en kracht geeft. Die plar.t heet icapei en het schijnt dat de olifanten er op verlekkerd zijn en dat het daardoor \omt dat ze zoo oud worden. Nog een beetje en ge gaat naar den winkel en ge vraagt voor 5 eens icapei en ge blijft krachtig, fleurig, pront en net en kloek van harte. Als alle Vla mingen dan veel icapei eten zijn we er zeker boven op. Spectator Snuppelator, Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Nlnove BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard Op Zondag 4 September zal Pamel en met Pamel gansch het Vlaamsche land herleven, ter gelegenheid der inhuldiging van het Vlaamsch huls en der overhan diging van de vlag aan den B. V. O. S. Wie Vlaming is of den naam van Vla ming dragen wil, moet dien dag te Pamel zijn. Leeuwenvlaggen zullen schier alle hulzen versieren en onophoudend zullen Vlaamsche liederen in de Dendervallei weergalmen. Het Vlaamsche woord zal ons door onze kranige voormannen toe gestuurd worden en me ig twijfelend Vlaming moet dien dag ten volle over- tuicd worden van het onrecht in Vlaan deren. ledereen -houde dus dien dag vrij en be8torme Paine' met talriike leden Brus sel moet voelen dat er iets roert in de Pamelsche jeugdige harten I België is zeer lief... voor vreemdelingen Daar komen wat Dollar-menschen naar België en het Belglekske plooit onmiddel lijk den ruggegraat en presenteert onder danig aan die arme Amerikanen die geen blijf weien met hun geld, 50% verminde ring op de reiskosten aan. Hier gaat dit bijzonder bevel Nr 153 E Reizen in België der leden van de American Legion Bij uitzondering wordt eene verminde ring van 50 op de normale prijzen der reizigersbiljetten verleend aan de leden van de American Legion die ter gelegenheid van het van 19 tot 25 Sep tember aanstaande te Parijs te houden Congres in België zullen reizen. Deze vermindering van toepassing in binnen en gemengd verkeer alsmede op de paketbooten der lijn Oostende Dover zal tot op 1 Oct.ber aanstaande verleend worden op vertoon van een identiteits boekje waarvan belanghebbenden in be zit zijn. Dit boekje bestaat uit 1. een omslag in blauw percallen waar op in vergulde letters staat gedrukt THE AMERICAN LEGION OFFICIAL CERTIFICATE OF IDENTIFICATION (een stempel) Tha Second A. E. F. 2. 3 blaadjes waarvan een (het tweede) het signalement en de photo van belang hebbende draagt. Het personeel wien de zaak aanbelangt dient warm aanbevolen op vertoon van dit boekje biljetten met 50 °/0 af te leveren zonder de minste aarzeling. Namens de Maatschappij DESSENT. Voor heel het land bedroeg het index cijfer op 15 Juli 790 punten, op 15 Oogst 787. Voor de provincie Antwerpen 799 Antwerpen en omstreken 824 de provincie Brabant 798 Brussel en omstreken 826 West-Vlaanderen 780 Oost Vlaanderen 779 Gent en omstreken 784 Henegouw 609 de provincie Luik 778 Luik en omstreken 774 Limburg 775 Luxemburg 791 de provincie Namen 775 zich Hebben bezeerd gebruik dan T}3 dadelijk Doos 4-en 7Vz frank. In alle Apothekea Alle Vlamingen daarheen Om 3 uur Groote Optocht. Vorming Leopold II laan. De plaats van tUe groep zal aangeduid worden door de leden van het Amnestie comité. Om 4 1/2 uur, Openluchtmeeting op hét plein van den St Sebastiaan, H^rdt rstraat. SprekersWard Hermans namens V. O. S. Raf. Trio namens Kr. V. V. Thomas De Backer namens Kr. V V. 's Avonds om 8 uur, opvoering van PiASKE, doordeKath. VI Meisjesbond Koornbloempje. Laatste schikkingen: Het amnestiebloempje en de Borms- kaart zal verkocht worden door de Vlaam sche Meisjes. Men koope enkel bij de verkoopsters voorzien van een armband. Leden van het Amnestie-comité zulten de groepen afwachten aan het station. We vestigen de aandacht van alle Vla mingen op de strikte toepassing der leuze geen Vlaamsch, geen centen We werden hier in St Niklaas op alle wijzen geboycott, dus ieder boude het zich voor gezegd, enkel bij Vlamingen te koopen en Vlaamsche huizen te bezoeken. We laten hier een liist volgen van VI. bierhulzen die we aanbevelen Lokaal Vlaamsche Front, De 3 Lin den Truweelstraat 21. Bierhuis «OudRhetorica», hoek Apos telstraat en Sacramentstraat, (nabij de oude kerk). 1 Café Vondel Ankerstraat. Café Houtbrlel Houtbrlel. Vlaamsch Huis hoek Kasteelstraat en Dalstraat. Café Excelsiorstatieplein, bij De- slré De Bock. Café Verschelden, Nieuwstraat 2. Café Lentacker Hon., Terieden. Café Cantens, 3 Konlneenstraat. Café Van Daei, Slachthuisstraat. Herberg St Sebastiaanshof Her derstraat. LET WEL OP We vestigen er de aandacht der betoogers op, dat de heer Burm, lokaalhouder van De Hoop Houtbrlel, ons verzoekt te melden dat hij met het Amnestie-comité niets te maken heeft. Iedere Vlaming Deme er nota van en bezoeke zijn eigen huizen I VLAAMSCHE FRONT. Algemeene vergadering op Zaterdag 27 Oogst, om 8 uur stipt, in 't lokaal 3 Linden Dagorde Amnestiebetoo ging. Belangrijk I Alleman op post. Een Bravo voor den Gemeente raad van St Niklaas Het Vrouwenfront, Davidsfonds en V. O. S. hadden elk een amnestie-voorstel gezonden naar den gemeenteraad. Dinsdag 11. werd dan door dengemeen teraad een amnesüemotie aangenomen met algemeene stemmen en een onthou ding. Zoo heeft toch ook eindelijk de Bormsstad zich ten voordeele van amnes tie uitgesproKen.Om deze kranige Viaam sche daad verdienen de gemeenteraads leden den dank van alle weldenkende Vlamingen. Nu StNiklaas het goede voorbeeld gaf, durven we wel hopen dat al de andere gemeenten uit 't Waasland zullen volgen. STEUNFONDS PIANO. Overschot aankoop vlag van den heer N. Metsers 10 fr. De ouders van blinde of halfblinde kin deren, van 3 tot 10 jaar, worden beleefd verzocht hun adres te zenden aan Ver- beke Eustache, Parkstraat, 19, St Ni klaas, voor een belangrijke mededeeling. uiaamsche ïoerlstenhond-TaH st. niklaas. Zondag 4 September3C Waterreis. Naar Vlissingen en Middelburg. Prijs 13,50 fr. Onmiddellijk inschrijven, daar het aantal plaatsen zeer beperkt is. Zondag 28 Oogst, fietsuitstap naar Kieldrecht, Doel, Prosperpolder. Vertrek te 9 u. voormiddag aan het bondslokaal De Hoop. Fietsen laten looden. Knapzak meenemen. LIEDERAVONDEN. Alle zangers op post I Elke Donderdag herhaling om 8 1/2 uur stipt In ons lokaal 3 Linden. Geen enkele zanger mag nalaten onze mooie Vlaamsche liederen te komen aanleeren I Kemseke. Donderdag 28 Juli had hier een verga dering plaats van den gemeenteraad. Deze was voltallig en reeds een gesla gen uur op voorhand waren de oude heeren op post om door den heer burge meestt r de les te hooren spellen hoe de amnestie-bespreking door de vlaamsch- gezinde fractie van den raad aangevraagd, het best zou gekelderd worden. Het ordewoord was geen diskussie aanvaarden doch de voorafgaandelijke kwestie stellen... en... den toer was gespeeld. Zoo gebeurde het ook de heer Ver- beke leidde de kweste in, bewees op ge schiedkundiee gronden, het verschijnsel van het aktivlsme in de Vlaamsche bewe ging en de eerlijke drijfveeren der aktivis- ten en vroeg ten slotte Indien de raad geen amnestie motie wilde stemmen om principieele beschouwingen, dit toch te doen in navolging van zoo talrije Vlaam sche steden, gemeenten en organismen en uit krlstelijke naastenliefde. Daarop mopperde de burgemeester wat over verklikking ten einde eene vijandige atmosfeer te scheppen en ging dadelijk over tot het stellen der vooraf gaandelijke kwestie, daar de zaak niet in de bevoegdheid zou vallen van den ge meenteraad van Kemseke. Maar, wijze heeren van het schepen college, zijn dan de gemeentebesturen van honderden Vlaamsche gemeenten zoo groote domooren, dat ze niet weten tot waar hunne bevoegdheid reikt? De Vlaamschgezinden der gemeente zijn verbaasd over de verregaande ver- siaving van den diep-kristelijken zaak voerder van den Belgischen Boerenbond, de heer schepen De Rycke, daar hij zelfs In deze rechtvaardige kwestie geen onaf hankelijke houding durft aannemen. Zou hij misschien niet weten wat am nestie en Vlaamsche beweging beteekent? Daarover zou de Z. E. H. Van Tichelen, een der gezaghebbendste leiders van den Boerenbond van Leuven, hem kunnen inlichten, daar deze laatste een der roe- rendste pleidooien heeft neergepend voor de vrijheid der Vlaamsche gekerkerden en bannelingen. Of heeft hij misschien gedacht, toen de franskiljonsche burgemeester sprak over verklikking, dat de aktlvisten aan de Duitschers hebben gewezen bij welke boeren boter, graan, eieren, paarden, kocien enz. moesten gezocht worden Of was dat misschien de bevoegdheid van het gemeentebestuur van Kemseke Komt, heeren gemeentebestuurders van Kemseke, gij hebt gelijk de Vlaamsche politieke gestraften aan hun lot over te laten ze hadden maar geschaft moe ten maken met de Duitschers en niet zoo aartsdom moeten zijn, hun ideaal in volle offervaardigheid te dienen en een voor beeld moeten nemen aan uw zuivere, belanglooze, Duitsch vijandige, echt vaderlandsche en heldhaftige houding van binst de bezetting. Omdat ik Vlaming ben. Het Muziekfeest dat heden te DENDERLEEUW wordt gehouden, heeft meer dan eene gewone beteeken ishet is meer dan een Verbroederingsfeest, het is een daad van solidariteit met de Denderleeuwsche strijdgenooten, die tegen de vereenigde krachten van het onrecht, niet buigen of toegeven. Het is van belang dat de trouwe strijdmakkers van daar achter zich voelen de sym pathie en 't vertrouwen van overal, dat hunne tegenstrevers, onze tegenstrevers voelen de eensgezindheid van de leiders van een groot leger datgrooter wordt eiken dag. Menschen van het omliggende, mannen en vrouwen van Iddergem, Liedekerke, Oke- gem, Denderhoutem, Welle, Terjoden, enz., uw plicht roept u naar Denderleeuw. MOORSEL 't Doet ons spijt altijd over Louis en Jef alleen te moeten spreken. Maar wat wilt ge 't Is toch Louis en Jef die zich de verdienstelijksten toonen van al de gemeenteraadsleden Hooren we iets van de andere waardigheidsbekleeders Buiten Louis en Jef geven de liberalen en katholieken ons geen de minste stof om de aandacht op hen te trekken. Ze zijn kalmpjes, heel kalmpes, en zwichten zelfs een gesprek op politiek terrein. Maar Louis en jef durven zich weren en brengen wat afwisseling in ons eento nig en stilzaam leven. 't Schijnt dat Louis gaat gedecoreerd worden omdat hij meer dan vijf en twin tig jaar melkerijbestuurder is geweest, in welke hoedanigheid hij eene buitenge wone wijsheid en vernuftheid aan den dag heeft gelegd. Hij was een genie en hij verdient dus gehuldigd te worden na een tijdperk van zwoegen, opoffering en zelfverlooche ning. En men verzekert ons dat het ker mis zal zijn. Er is reeds een komiteit van boeren gevormd om de feestelijkheden voor te bereiden, te schikken en te regelen. De kommeeren vertellen dat het iets puiks-zal zijn, ee< ig in de annalen van onzen Moorselschen geschiedenis. Praalwagens waarop men zal verbeel den, de melkerij in haar verleden, van vóór, gedurende en na den oorlog den bloei en verval. De algemeene vergade ringen waarin Louis dankbaarheid, gevlei, valsche en oprechte llefüe genoot. De algemeene vergaderingen waarin Louis als een stoutjongsken werd behandeld en er drupneuzend van onder trok. De ma nier waarop men den kozijntjeswinkel vaststelde, de kilos melk woog en de graden nam. Hoe men de melk doopte vooraleer ze de bange reis deed over het etappengebied. Op een licntdoek zal gebracht worden de melkerij, eertijds den eigendom der boeren, en de melkerij thans aan Pax en Cte. Voorwaar, de heele geschiedenis met de feestdagen, van af de lekkere mid dagmalen tot den dag dat men van de boeren eene „som van 140,000 fr. vroeg om de schulden te heipen dekken. Vele ruikers, kunstmatig omwonden met de waardelooze actiën van de melke rij zullen hem uit genegenheid en dank baarheid aangeboden worden. Vervol gens zal die onberekenbare schat neerge legd en ten toon gespreid worden aan den voet van het sneeuwit en naakt standbeeld dat met opgeheven arm en den wijsvinger verticaal in de lucht ons gebiedtVergeet dit nooit, dit is de kroon van zijn werk. Van op de tribuun zullen de feestrede naars, Franciscus, Hllarius, Octavius, neel zijn leven kenschetsen, dat een strijd is geweest tegen eigenbelang en persoon lijks trok. De klaroenen zullen schallen, de mu- zieken zullen spelen, de boeren zullen dansen, de vrouwen zullen weenen van Dlijdschap en de kinderen zullen in volle koor en in dubbele forto zingen Al wie nog zal zingen dat de melkerij zou sprin gen, zal den bak ingaan, zal den bak ingaan. 't Zal een ander leventje zijn als met den laatsten jubilé. Dan moesten we geven en nu schijt 't dat leder een boter klontje zal krijgen met een driekleurig omlijpt bandje met te midden in medail- on Laiterie Pax, Louis en Cie Of Jef het zoover zal brengen weten we niet. Doch Jef doet zijn beste als finantle- man en is er dapper bij wanneer het de finantieeie toestand van de gemeente geldt. Jef had vernomen dat den docter, van het vrije pompierskorps, eene jaarwedde van 2000 fr. trok, en dat deze wedde door den gemeenteraad was gestemd ge weest. Ongehoord, zegde Jef, en schreef unmiddellijk een brief aan den heer goe- verneur om zijne aandacht te trekken op deze onrechtvaardige geldverspilling. Jef is gemeenteraadslidJef heef de begrooting van ontvangsten en uitgaven gestemd Jef mag de rekeningen nazien, 't is te zeggen, de mandaten voor uitga ven. Moet/Jef zich dan bepalen bij hooren zeggen Is hij zelf niet bekwaam om na te zien waar het paard gebonden ligt Nooit is dergelijke uitgave gestemd ge weest noch door den ouden of nieuwen gemeenteraad, en deze uitgave is ook in ue begrooting niet te bespeuren. Jef geeft bewijzen van zijn bevoegdheid hoe langer hoe meer. Jef is zoo gelukkig niet als Louis. Bel den dingen naar luistei, roem en eer, doch Jef vergeet te licht het spreekwoord Verzin vóór gij begint Denderleeuw Op Zondag 28 Oogst, jaarlijksche groote kermis te Denderleeuw. We zijn zoo vrij alle partijgenooten van het om liggende en die van Denderleeuw in 't bijzonder uit te noodigen ons muziekfeest te helpen opluisteren. Ons muziekfeest belooft iets prachtigs te zijn ondanks alle gekibbel. Mannen van Denderleeuw en omliggende, wees allen op post om 3,30 uren in De Verbroedering vanwaar we stoetsgewijze zullen oprukken met een dichte schaar, tot spijt van wie 't benijdt. De Hooggeachte heeren katholieken raasden verleden Zondag in hun Volks blad een heele kolon vol. Er staat niets anders te lezen dan flauweteiten, schimp, spoten onbetamelijke uitlatingen tegen over personen. Zij doen dus aan vuile pttsoDen politiek, en na wijs toezicht heb ben wij ze gewikt en gewogen en ten slotte veel te licht bevonden I Ga zoo voort, geachte heeren, ploeter voort in de vuilnis der personen politiek en de opvoeding van ons Vlaamsche volk zal er veel bij winnen he De socialisten kermen over hun on macht. Ze geven lange verslagen, doch dat brengt geen kooltje bij. Doe onge- deerd voort, zooniet denkt iedereen u in slaap, geachte heeren I Het Bestuur. Steunfonds. Rondgehaald bij de weduwe De Backer aan den Halt voor steun der partij 4 fr. EINDELIJK 1 Na lang ijveren vanwege het gemeente bestuur zal nu toch, ondanks alle tegen werking, de vrijheid in schoolkeuze aan de ouders worden toegekend, daar er van af 15 September jongens en meisjes van hun 3 jaar af mogen ter schooi gaan naar de gemeenteschool. Er zal nog verbete ring volgen, doch alles komt niet Ineens. De eerste stap de moeilijkste is gedaan en nu kunnen en zullen we vooruitgaan. Wij, de meerderheid der raadsleden hebben de baan gebroken.de weg der vrije keus is open. Aan u weldenkende ouders hem naar uw oordeelkundig on derzoek te kiezen. De 6 demokratisehe gemeenteraadleden. Vlaamsch Nationalistische Wacht De Keikoppige We zijn verheugd dat onzen laatsten oproeD zooveel bijval bekwam. Stilaan beginnen we een sterke georganiseerde

De Werkman | 1927 | | pagina 2