Den zesoiaaoDendlensi LEZERS, Rond de Zesmaandendienst Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 Voor onze gedachte Vooruit, vooruit. Een kostelijke bekentenis 0,25 Een Kermis mat Gendarmen ONS PRAATJE PRIJS per nummer UERttPlAn 56* Jaargang, N'2525 WEEKBLAD Zondag 4 September 1927 Da Waarhald la ona wap Rachtvaardlghald ona doal Stichter Pieter Daena ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op toorbaad betaalbaar abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. L. Van Opdenboech, Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat. 21, Aalst. Telefoon 188 ANNONCEN De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichtingen wende men rich ten bnreele. Vraagt loten van den monstertombola waarvan de opbrengst Uwe gedachte en niets anders bevorderen moet. Prij8per lot 1 frank. 1° Prijs een slaiokamer in eiken hout. 2e Prijs een schoone kachel, breede plaat, oven en in faience. 3e Prijs een volledige ingerichte keu ken in oim. Verder kunstwcrke benoodlghcden, vlaggen, enz. Vraa .t loten bij P. De Hauwere, Gent- schestraat, 7, Aalst. Een bijzondere tombola zal plaats hebben voor de verkoopers van loten. Het socialistisch wetsvoorstel Een snood opzet Wij kregen kennis van het opnieuw door de socialisten ingediend wetsvoor stel, strekkende lot invoering van den zesmaandendienst. Ziehier wat wij er op aan te merken hebben. België verheugt zich nu reeds In een zeer eerbiedwaardig getal kazernen. Wordt het socialistisch ontwerp tot wet, dan krijgt België nog honderden kazernen bij, want alle jongensscholen worden gebruikt door het militarisme om den moordlust bij de jeugd te prikkelen. En naast de scholen zal het militarisme nog beschikken over toegelaten maat schappijen waarin de niet schoolplich tige mannelijke jeugd onder handen zal worden genomen. Er zullen vakkundigen aan de lei ding staan van deze moordpedagogie; deze vakkundigen zullen in de eerste plaats officieren zijn. En er zal een examen zijn en aan den koning, den opperbaas van het militair hanekot, zal men bet overlaten maatrege len te treffen tegen hen die niet voldoen Dus,.dank zij het socialistisch initiatief zullen onze jongens vanaf hun zesde jaar hun opvoeding als kanonnenvieesch be ginnen. Wij gelooven best dat de Broqueville althans met dit deel van het wetsontwerp terdege is ingenomen en dat hij om dit deel er door te krijgen, graag een kleine opoffering zal doen, wat betreft den ei genlijken diensttijd in de kazerne. Krijgt men dit gestemd, dan is het in den Staat België met het antimilitarisme gedaan de kinderen zullen vanaf hun prilste jeugd vergiftigd worden. Het is de dure plicht voor alle ernstige antimilitaristen zich met hand en tand togen dit snoode opzet te weren. Ze zullen haar niet hebben, de schoone ziel van onze kinderen. Ook de bepalingen betreffende de we- deroproepingen zijn vatbaar voor zeer strenge kritiek. Gedurende vijf jaar zullen de afge zwaaide manschappen terug opgeroepen worden voor a) tweemaal 9 dagen of 18 dagen; b) tweemaal 6 dagen of 12 dagen; c) een onbepaald aantal schietoefenin gen, die elk jaar moeten herhaald worden. Wat moeten wij doen 7 In de eerste plaals het volk, heel het volk op de hoogte brengen der ware toe dracht van deze voor allen zoo belang rijke kwestie, een actie op touw zettan opdat het volk zijn macht gebruike, opdat het zijn mandatarissen opdracht geve om de 6 maand zuiver en onbevlekt te stemmen. In de tweede plaats zelf werken. Ieder een moet zich individueel uitspreken voor deze belangrijke hervorming door het on derteekenen der 6 maandendienstkaarten, elke gemeenteraad moetvoor de stemming eener motie gesteld worden, waarbij de politieke mandatarissen verplicht worden positie te kiezen. Over heel het Vlaamsche land moet naast den heiligen eisch voor Amnestie den eisch voor de zes maanden weer klinken. Propagandisten, vooruit voor de zes maanden Onze medewerker Tijl heeft verle den week de aandacht van onze lezers gevestigd op de ononderbroken reeks van Franco Belgische propaganda-manlfesta- ties. We willen in aansluiting daarmee even de aandacht vestigen op een kostelijke bekentenis verleden week afgelegd door een medewerker van de Nation Beige. In Augustus van 14, werd bet Waal- sche stadje Dinant vreeselijk. door de invallende Duitsche legers geteisterd vele inwoners werden voor het hoofd geschoten en een deel van de stad in de asch gelegd. Voor enkele dagen nu werd daar een nieuw standbeeld opgericht ter herinne ring aan de gepleegde gruwelen. Onnoodig te zeggen dat er een Fran- sche maarschalk bij te pas kwam en een Fransche minister en een aantal generaals. De Franco Belgische minister de Bro queville had het er voor de zooveelste maal over de onverbrekelijke banden die het Belgische verlengstuk aan la mère patrie knoopen. Nergens op heel dat feest zou iemand op het vermoeden zijn gekomen dat nog andere landen meegestreden hadden voor wat men overeengekomen is te noemen Het Recht en de Beschaving met hoofdletters natuurlijk. Er was ook niet met een vergrootglas een enkele Engelsche vlag te bespeuren. Fransch, Fransch, Fransch alles wat de klok sloeg. En nochtans Toen de Dinanteezen hun platgebla- kerd stadje moesten verlaten in Augustus 14, trokken ze met een goei zes duizend man naar.... neen niet naar Frankrijk maar naar Engeland.'Ze werden er lief derijk onthaald en verpleegd. Ze bleven er vier jaar lang leven op de kosten van hun milde gastbeeren. Maar van dank baarheid schijnen de Dinanteezen Diet veel hinder te ondervinden, ze slachten de Belgen die uitweken naar Holland, die er een broodwinning vonden en in 1918 uit dankbaarheid de Hollanders uit scholden voor rotte visch en hun graag een paar provincies hadden ontstolen als Engeland den Belgischen snotneus geen manieren had geleerd. Is dat Dlnanteesch verzuim geen koste lijke bekentenis op zichzelf, leeren we daarbij niet met een ontstellende zeker heid waartoe'al die patriotieve plechtig heden, al die standbeeldonthullingen moeten dienen Het is geen eerbied en geen dankbaar heid voor de dooden die de drijfveer is, geen dankbaarheid tegenover de bond- genooten, het is zuiver en alleen propa ganda voor den aanstaanden oorlog. Frankrijk wil, niettegenstaande zijn door zijn levensschuwheid wegbrokke- lende volkskracht, in Europa een rol spelen en volhouden waartoe zijn krach ten niet toereikend zijn. Het wil een ster ker en talrijker buurvolk er met het geweld onderhouden. Alleen kan het dat niet. Daartoe moet België helpen. De toestand die nu In Europa heerscht is onhoudbaar en moet fataal eer vele jaren verloopen zijn, leiden tot conflicten. Wij moeten het kanonnenvieesch leve ren om de Fransche opperheerschappij in Europa recht te houden. Frankrijk ronselt huurtroepen in Bel- glë. Het koopt de Belgische pers met geld, de Belgische staatslieden met lintjes en baantjes en deze in ruil voor het geld en de eer leveren onze kinderen. Vlamingen opent toch de oogen voor het te laat is. Laat niet langer het bloed van uwe ge sneuvelde kinderen misbruiken om uwe nog levende kinderen over te leveren aan het Fransche imperialisme. Weg met de Belgische standbeelderij, de bestendiging van den haat en de ophitsing. Ze huldigen niet onze dooden, ze hul digen niet onze bondgenooten, ze beoo gen alleen u rijp te maken voor nieuwe oorlogen 'en bate van een vreemd volk. Daarom weigert mee te doen aan de prostitutie van de oorlogsslachtoffers en bevecht uit al uwe kracht het Franco bel- gisch militarisme dat de vrede bedreigt. IJvert voor de zesmaandendienst als nieuwe etape op den weg der ontwape ning, maar verwerpt de voorgeoefendheid die onze kinderen wil milltariseeren nog voor ze de kinderschoenen ontwassen zijn. Weg met het Franco-belglsch militair akkoord. Zelfstandigheid en vrede en recht voor Vlaanderen. PRIJS per nummer JS/Let onverzettelijken wil en met taai geduld moeten we onze kam panje voor den Zesmaandendienst doorvoeren. In. elk lokaal moeten onze zesmaanddienstkaarten ter onderteeke- ning liggen. In eiken gemeenteraad dient een motie voorgesteld. De Broqueville laat in zijn spel kijken. In ons vorig nummer spraken wij er onze vrees over uit dat de Broqueville wel zou kunnen geneigd zijn om het socialistisch initiatief voor zijn Franco- Belgischen militaristlschen winkel te gebruiken. De militarisatie van de jeugd door de Belgische socialisten op een presenteer- bladje aangeboden aan hunne imperialis tische vrienden van de Franco-beige, zullen deze r iet zoo grilweg van de hand wijzen. Het is misschien zelfs niet zoo onwaar schijnlijk dat Van der Velde en de Broque ville bij voorbaat, nog voor de Indiening van het wetsvoorstel met mekaar zouden hebben afgesproken. De socialisten moeten natuurlijk boven komen met zes maand, maar als de Broqueville dan het verschil in tweedeed en in p'aats van 10 maind acht maand voorstelde en in ruil daarvan de voor- geoefendheid kreeg en geld voor de Maasforten die de Fransche legerstaf eischt, dan zouden socialisten en impe rialisten wel eens broederlijk in mekaars armen vallen. De socialisten zouden den schijn heb beu gered ze zouden dén diensttijd nec- ben verminderd dat ze terzelvertijd het militarisme in België met 200 percent versterkten, dat zouden hun goedgeloo- vige volgelingen toch niet merken. Bij het lezen van volgend persbericht kan men zich toch niet onttrekken aan den indruk dat er achter de schermen gekonkelfoesd en ge rnaneuvreerd wordt. Luistert In de huidige omstandigheden streeft de heer de Broqueville naar een verkor ting van den diensttijd en niet tot zes maanden maar tot acht. Als compensatie daarvoor zal hij onverwijld kredieten aanvragen om de grenzen in staat van verdediging te brengen. Geen forten meer maar echte steunpunten aan te brengen volgens de lessen va.i den oorlog. (On re lezers weten dat de Fransche legerstaf dit eischt van den Belgischen vassaal N. der R.) Men zou daarmee een begin maken in Limburg, in den omtrek van Luik, in de Ourihe-valiei, die een strate gische plooi-iinie zou zijn, in de Arden nen, tot aan de Fransche grens. Boven dien zouden de bevrijde kantons Eupen en Malmedy versterkt worden. We hebben in de socialistische pers lot nog toe vruchteloos gezocht naar een stellingnemen van de Belgische socialis ten tegen deze plannen van de Broque ville. We vreezen dat we daar nog lang zul len moeten op wachten en dat ook hier en eens te meer onze pseudo-internatióna- listen de zaak van den vrede en de ont wapening zullen verraden. De vervlaamsching van het leger De medewerker voor militaire aange legenheden, die T. V. W. teekent in de Standaard, vraagt dat bij de bespreking van het socialistisch voorstel, de ver vlaamsching van het leger niet zou wor den uit het oog verloren. We lichten het volgende uit zijn be toog Welk zal dan de voertaal zijn der scholen voor rekruten Deze van het wervingsgewest of die van de rekruten? Welke waarborgen van gelijkheid worden er aan de Vlaamsche jongens geschon ken Zal de voertaal in de opleiding het gemeen samenraapsel aan Waalsche en Vlaamsche uitdrukkingen blijven die de nooit volprezen doch haast onverstaan bare Belgische kazernetaal uitmaken Aan onduidelijkheid ontbreekt het in art. 15 niet en in zijn geheel genomen kan dit ontwerp de Vlamingen zeker niet bevredigen. GEWESTELIJKE INDEEUNG ZON DER EENTALIGE OPLEIDING IS ON DOELMATIG. - VLAAMSCHE EEN HEDEN. Om het vraagstuk op ie los sen is echter meer vereischt dan op simplistische wijze te beslissen het grondgebied in gewesten te verdeelen en de dienstplichtigen vervolgens, in de mate van het mogdijke, elk in zijn ge west op te leiden. Het wordt daarentegen bcheerscht door een aantal factoren zoo van technischen als van materieden aard, die vooraf moeten behandeld worden, ALS EERSTE BEGINSEL MOET GELDEN DA T DE MOEDERTAAL DE VOERTAAL IS IN DE OPLEIDING DER MANSCHAPPEN. Hieruit leiden wij het tweede af dat de opleiding gewestdijk geschied en DA T HET KOM- MANDO EENTAUG IS. Opdat het kommando aan die ver- eischte zou voldoen moet het, in het ge vecht, zelfstandig kunnen werken. HET BATALJON 3 kompagnle infan terie, 1 kompagnie machinegeweren) dat nochtans de eenheid van het gevecht is lijkt er echter niet toegeschikt om in den schoot van het regiment als eentalige eenheid te worden opgericht. Zijn strijd- vermogen is uiterst beperkt en het moet tamelijk snd steun van artillerie of aan leuning bij andere bataljons gaan zoeken. De legerajdeeiing Divisie3 regiment infanterie, artillerie, ruiterij, genie onder bevel ven den generaal) is daarentegen de aangewezen eentalige eenheid. Bij be paling is zij de eenheid van den veldslag d. i. dat zij, door hare samenstelling uit verschillende wapens, volledig toegerust is ow n;A eigen krochten slag te leveren. Met het oprichten van Vlaamsche com pagnies in den schoot van het bataljon of het regiment, zooals sommigen zich voor stellen zou men de eentalige opleiding maar niet de onontbeerlijke eentaligheid in het bestuur bereiken. De regimentstaf zou er zich inderdaad bij bepalen de Vlaamsche compagnies bij middel van vertaalde dagorders aan te voeren. De gewestelijke invoering moet ander zijds op VOLLEDIGE wijze kunnen inge voerd worden. Het moet namelijk uitge sloten zijn dat overtollige rekruten uit het eene naar het andere ervingsgewest overgebracht worden. TE DIEN EINDE MOET DE SAMENSTELLING DER TROEPENKORPSEN BUIGZAAM BLIJ VEN. Het jaar lijksche contingent dat eene veranderlijke getalsterkte heeft moet volledig in Je met het wervingsge west overeenkomende legerafdeeling kun nen ingelijfd worden. Tot daar De Standaard-medewerkers. We lezen dit alles met zeer veel genoe gen maar om de waarheid te zeggen ge looven we niet dat er van dit alles veel zal in huis komen. Wie in de politiek a zegt moet daarna haast noodzakelijk ook b zeggen. De minimalisten hebben a gezegd en dag aan dag, moeten ze, al protesteerden ze nog zoo hard, ook b zeggen. Het geheim militair akkoord met Frankrijk. Inderdaad dit akkoord waarvan geen enkele Vlaming den inhoud kent, al ver moeden we allen maar al te goed wat er in staat omdat we eiken dag beter de resultaten er van zien.beheerscht ook hier weer de heele kwestie. België is niet meer souverein in mili taire aangelegenheden generaal Mag- lense, oud-opperbevelhebber van den Belgischen generalen staf, heeft dat in 't openbaar verklaard zonder door iemand te worden tegensproken. Frankrijk zal misschien genoegen ne men met een diensttijd van acht maand als het daarvoor in ruil de voorgeoefend heid krijgt en de versterkte Maaslinie. Maar in laatste instantie zal het in Bel gië niet de meerderheid zijn die daarover beslist, wel Frankrijk en alleen Frankrijk. We kunnen ons, we herhalen het voor de zooveelste maal, trouwens niet voor stellen dat menschen als Branquart, Hubin en andere diergelijken liever Fran krijk zouden verraden dan hun socialis tische beginselen. En om wille juist van de opperheer schappij door het militair akkoord aan Frankrijk geschonken zal 't ook weinig of niets terecht komen van de wenschen van De Standaard. De Broqueville zal zooveel mooie beloften geven ais de hee ren het verlangen maar het Belgisch leger zat een eentalig Fransch leger blijven omdat Frankrijk geen Vlaamsch leger be trouwen kan of mag. De Vlaamsche minimalisten, Huys- mans zoo goed als Van Cauwelaert, heb ben ons zonder protest laten binden aan Frankrijk. Huysmans heeft het zelfs jover zijn hart kunnen krijgen om het voor te stellen als een onschuldig technisch ak koordje. Nu dragen we de gevolgen van deze noodlottige gewilde blindheid uit politieke iafhertlgheid. Van de vervlaamsching van het leger komt er niets, al staat dit honderdmaal in het minimumprogramma, omdat de mini malisten het geheim akkoord hebben aan- vaaid dat Frankrijk aanstelt tot meesteres over het Belgische verlengstuk. En wat waai is voor de vervlaam sching, geldt eveneens voor de ontwape ning. De bezetting van het Rijnland. De Belgische socialisten beweerden dat ze ijverden voor de ontwapening en intusschen hebben ze sedert 1918 de Fransche imperialistische politiek ge diend. Dank zij dien steun van België beeft Frankrijk met welslagen alle ontwape ningspogingen doen schipbreuk lijden. Herinnert u uit den allerlaatsten tijd de hitscampagne tegen Duitschland gevoerd door de Broqueville, den collega van Van der Velde, Huysmans, Wauters en Anseele. Nu weer is de ontruiming van het Rijnland ia 't water gevallen en haalt Polncarë la-guerre zijn slag thuis. Locarno en Thoiry zijn zoo goed ais vergeten. De volken maken zich met groote beslistheid bereid tot den volgenden laat- sten oorlog. Dat ls mede de vrucht van het politieke werk van onze socialisten. En wanneer dat hun werk zoo een bloedroode oogst belooft in een nabije toekomst dan komen ze af met... een ontwapeniogspogingin den vorm van den zesmaandendienst. Ik verwed er alles op dat zij er zelf niet aan gelooven aan bun zesmaandendienst en dat ze vrede zullen nemen met elk aanbod dat Foch hun zal laten doen door bemiddeling van zijn bediende de Broque ville. Maar wij moeten de oogen openen van ons volk. Ons volk moet weten waar het door gewetenlooze knechten van Frankrijk naar toe gedreven wordt. Als het groote moment dan slaat, dan strijdt ons volk niet voor Frankrijk maar voor zich zelf. iÖfhis TE DENDERLEEUW Als de macht van het volk ontbreekt neemt men de macht door den sabel. In al de drukte van 't kermis plezier zijn we verheugd aan al de lezers een overzicht te geven van de toestand waar in het Vlaamsche volk in 't algemeen, en bijzonder de bevolking van Denderleeuw verkeert. De gemeente Denderleeuw stond in staat van beleg op den dag der groote kermis. Eenieder vraagt zich af welke moord er was gebeurd en waarom al die gewapende macht in uniform Nu ter zake. Het Vlaamsch demokra- tisch volksmuziek De Verbroedering richtte op 10° Oogst een aanvraag tot het schepencollege om ter gelegenheid van kermis, de kiosk te plaaten op de dorp- plaats en er een muziekfeest te geven op 28 Oogst. De door België opgedrongen burgemeester weigerde in zittiag van bet schepencollege, deze aanvraag de ëénige die was toegekomen terstem- mlng te leggen. Dit gebeurde tot 3'tnaal toe op de twee volgende scbepenzittiugeo. De derde maal, gebruikmakende van de Belgische wet stemden onze twee sche penen, die de meerdeheid uitmaken in het college, ondanks de derde weigering van den burgemeester dat de plaats en het feest aangevraagd Joor De Verbroe dering zou worden toegestaan volgens art. 90 der gemeentewet. De heer Rollter onthield zich zeggende dat zulks alleen ln zijn bevoegdneid lag (ook bij beriep zich op art. 90). Zaterdagavond, na de schepen ritting (want hij had schrik het vroeger uit te hangen), liefde burger meester een verordening op de muren der gemeente uithangen waarbij hij ver bod gaf aan het Volksmuziek te spelen (tenzij tot aan de brug). Daarbij beriep bij zich nogmaals op art. 90 der Belgische gemeentewet. Hier volgt nu dit artikel 90. Wat betreft markten, fooren en open bare feestelijkheden komt bet aan het college toe, de oprichting van barakken, kramen, spelen, schouwburgen In open lucht, die aangevraagd werden, toe te laten. Dit Is nu toch klaar en duidelijk. Maar rechtvaardig en eerlijk zijn aat mag de dictator niet, daarom liet hij onder de be scherming der politie, de kiosk afbreken door gemeentebedienden zonder aan- Zijn nieuwe Limousine De Belgische bladen beginnen stem ming te maken rondom hun kroonprin selijk paarover een paar maand wordt er een kindje verwacht en men moet de volksgeestdriftbeginnen te voeden. Daarom regelmatig die kleine bericht jes in de weldenkende pers van de mannen van orde. Zoo kregen we dees week het sensatie- bericht dat mijnheer en madam de kroon prins, verblijvende op het kasteel te Cier- goon, verleden Zondag.,., naar de mis waren geweest. Een kristen mensch gaat minstens el- ken Zondag naar de mis, zou ik meenen, en als de weldenkende pers het een ver meldenswaardig feit vlndtdat hare kroon prins Zondags eens naar de mis gaat, dan Is dat zeer bedenkelijk voor de kris- telijkbeld van dien meneer. Nu, iedereen weet dat Elisabeth von Fayern niet zeer kerkelijk aangelegd is. Voor den oorlog woonde ze de Zondag mis nog al eens bij In de kerk van ie Redemptoristen te Brussel; ze kwam al tijd binnen na de H. Consecratie en pater Overste, die zulks begon te bar te vin den, vroeg haar eens of ze soms piet lie ver had dat men de mis een half uurtje later begon.... Maar wij weten voor wat men den godsdienst in de Belgische hofkringen gebruiktom zand Inde oogen te strooien van de brave menschen, een middeltje om wat populariteit te winnen. De loge weet dat ze op de koningen der Belgen kan vertrouwen en anderzijds is het goed dat de argelooze bloeden peinzen dat ze toch zoo godsdienstig ia. En Leopold zet dat spelletje voort. Het is trouwens de gewoonte in de hooge katholieke kringen te Brussel van 's Zondags de mis bij te wonen.... als ze op hun kasteel zijn; zoo geven ze aan hun boeren het goed voorbeeld. Dat ze te Brussel niet naar de misgaan weten de brave sukkelaars toch niet. Ja, en zijn madam is ook al meegegaan naar de mis. Nu, iedereen weet dat ze protestant ia maar het is toch alweer een bewijs van goeden wil dat ze naar de mis gaatde geit en de kool sparen is goede politiek. Ze zullen hun kindje zelfs met veel tralala laten doopen, waarom ook niet Godsdienst is voor die menschen toch maar een middel en hun leven is aanae- lijmd met leugen en schijn. Na de mis heeft het paar zich zelfs en kele oogenblikken gewaardigd aan den, pastoor te vertellen dat het mooi weer was, alweer een nieuw bewijs van orthodoxie. Daarna heeft de kroonprinses een wan deling gedaan tn het park van het kasteel. En meneer Leopold heeft een rit ge^ daan met zijn meuwe limousine. Want hij heeft een nieuwe auto gekre gen van zijn papa.... Als mijn vader een opslagje kreeg van een zes mlllloentjes en dagelijks 27 000 v.erd,ende'' nu dan *>«11 Ik overtuigd dat hij me ook een nieuwe limousine zou koopen. Het zou me zelfs niet verwonderen als Eedje Anseele en gezel Vanderreide een van dees dagen een ultnoodlglng kragen om eventjes mee te rijden zij hebben er toch voor gezorgd dal, dank zij hunne republikeinsche principes, papa zijn 27 duizend fr. per dag kreeg. Endat is toch wet een bedankje waard. tijl.

De Werkman | 1927 | | pagina 1