Uit den Wanmolen De Amnestietriomf te St Niklaas Naarïï^jPam el Een Dosfel-hulde [te Dendermondeal OPWIJCK LET OP BITTERPEEËN dsBeukelaar VAN HIER EN DAAR Huiduitslag Huldwonden PUROL Hei xomltell der Bedevaart vraag of eenige kennisgeving aan sche penkollege of gemeenteraad. Het is nu voor al wie 't zien en hooren wil klaar als pompwater, dat hl] die eens de medewerking van alle burgers vroeg, geen RECHT wil laten geschieden. Hij spot met de meerderheid der bevolking en wil doen zien dat hij, rijkaard, de baas is, en wie niet rijk Is, moet 't onrecht lijden, maar eens komt de dag dat deze kaakslag op zijn partij zal gewroken worden door het volk. In al die onrechtvaardigheid vraagt hij uit schrik voor de volkswoede, een sterke gewapende macht om ons volk uiteen te sabelen. De afloop8 muziekmaatschappijen waren met een duizendtal leden samen gekomen in en rond het lokaal De Ver broedering en vertrokken in stoet naar het dorp, spelende leutige VI. stapmar schen in een stemming van vroolijke VI kermlsleute. Aan de spoorbrug, recht over zijn kasteel, was de weg versperd door een peleton gendarmen te paard. De bevelhebber kwam tot onze geachte schepenen De Bruyn en Heremans, die vooraan stapten in den stoet met den heer Van op den Bosch, volksvertegen woordiger. Na kennis genomen te heb ben van het polltiebevel, maande de heer De Bruyn het volk aan kalm te zijn, Laat de uitdagers begaan, wij trekken fier om ons Vlaamsch zijn en onze eerlijke strijd om recht, naar het dorp waar ik tot U zal spreken. Het ordewoord weze kalmte Verder in de Langestraat overal gen darmen. Op het Dorp een wacht van 10 gendarmen te paard vóór het gemeente huls. De VI. nationalisten schaarden zich rond de herberg van den heer L Couék. Plots verschijnt de door het volk gekozen burgemeester De Bruyn in een venster van het lc verdiep en spreekt kort maar raak tot zijn volk dat hem niet in den steek laat, hem volgende in zijn strijd voor recht en volksbelang. Hij ook laat niemand zonder steun, het volk kent en waardeert hem, bewijs hiervan is het langdurig handgeklap dat zijn korte rede begroette. Juist op het oogenbllk dat de heer De Bruyn zijn rede eindigde, wilden de gendarmen chargeeren omdat hij met recht riep Leve Vlaanderen Weg net onze verdrukkers 11 Op de koer der hoogergenoemde her berg werd er tot ons volk het woord ge richt door de heeren Van op den Bosch en De Bruyn. In alle kalmte verliep de qamlddag en in 't terugkeeren vroeg eenieder zich af waarom toch al die gendarmen er noodig waren. We richten door deze een woord van dank tot ons volk om zijn waardige hou ding en zijn volharding in den eerlijke strijd om zijn recht. LIJK HET KAP EN LIJK HET ORAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Beste lezers en alderliefste lezeressen, hoort ne keer. Als ge uw wanmolen niet thuis krijgt zooals 't hoort, 't is te zeggen, als er stukken en brokken van worden weggenomen, dan Is dat de fout niet van Spectator Snuffelator, zulle. Dan is dat de fout van den drukker. En ik druk het den drukker ferm op zijn hart dat hij met Stance het nog ferm aan den stok zal krijgen als hij voortgaat met het moleken zoo te schandaliseeren. Ik zou dit niet geschreven hebben, maar Stance zegt dat ik het moet doen. Bijgevolg doe ik het om met Stance In vrede en eendracht te leven. Dit gezeid hebbende doen we ons moleken weer draalen. Spectator zit op 't oogenbllk in zijn hemdsmouwen en 't zweet loopt in beekskens over zijn fatsoenlijk aangezicht. Wie had het ooit kunnen pelzen dat we nog warme dagen gingen beleven. Spectator, vraagt Stance zijn we niet In de hondsdagen Weineen, schaap, In dekattedagen. Met dat alles staan we met ons zweetvoeten in September. Nog drie weken en de Herfst begint. Een raad aan de hulsmoeders. Eieren die in Augustus of September zijn gelegd kunnen 't best bewaard worden tijdens de wintermaanden. In September zijn de hoenders meestal volop aan 't rui ven. Om dit ruiven te vergemakkelijken is het noodig aan de hoenders versterkend voedsel te geven zooals graan in over vloed. Vleeschmeel, gemengd met aard appels en botermelk is ook een best voedsel tijdtr.s het ruiven. Ze moeten beschutting hebben tegen regen en wind en kalksteentjes te pikken krijgen. Spectator is ook aan 't ruiven en zijn knikker begint fel op een biljartbal te trekken. Spectator moet ook straf ge- voeierd worden of Hij raakt tot zijn groot spijt, Al zijn haren kwijt. Llpp« van Tokel had ook geen haar meer op zijn kop. Hij kwam in een gezel schap en daar zat Mane van den bitter- brander, een specie van Uilenspiegel. Mane had een bult wat niet belette dat hij met iedereen den zot hield. Toen Lippe binnen kwam nam hij zijn hoed af en groette. Lippe, riep Maoe uit, zet al rap uwen hoed op, want de maan schijnt. Ja, Mane zei Lippe, over bergen en dalen. Mane zweeg, want hij had zijn meester gevonden. Lindebergh die zoo op zijn eentje den Oceaan overvloog heeft alweer navol gers gevonden. Daar Is alweer een vlieg- masjien van Amerika naar Europa gevlo gen en te Londen neergestreken. Van Europa naar Amerika hebben ze 't nog niet geflikt, maar 't kan zijn dat als ge dit leest, dat van Bourget, uit Frankrijk, reeds een paar waaghalzen het waagstuk hebben volbracht. Naar *t schijnt zou een Engeiscbe prinses deze reis meemaken. Allee, goei reis 't Zijn de blekens die dees jaar van een kale reis zullen thuiskomen. Door de nattigheid hebben ze geen honing kunnen maken. Dus zal de honing fa meus duur zijn I Spijtig genoeg, want hoDlng is een ekstra voedsel voor kinde ren, ouderlingen, zieke en zwakke perso nen. Weet ge wat ook een krachtig voed sel is, dat zijn de mossels. Brussel alleen gebruikt alle weken rond de honderdvijf tig duizend kilos, 't Schijnt dat de mos sels dit jaar bijzonder wel gelukt zijn Als ge mosscis gereed maakt, zet ze dan een half uurken in 't water en giet er een scheutje azijn op. Daardoor spuwen ze hun venijn uit. Want het gebeurt dat er venijnige mossels bij zijn. En waarom nfe< Er zijn wel venijnige menschen. Te Virion kregen twee Italjeunders venijnige ruzie om een masken. 't Ging van pif, poef, paf en een der twee kreeg een paar kogels in 't lijf. Toen werd het meisken zoo kwaad dat ze den anderen Italjeunder met een hoedenspeld in 't oog stak. En dat allegaar om een viouwmensch En dat allegaar om de liefde. De liefde, 't is een aardig ding, En meermaals is gebleken, Dat men daarvoor, op een, twee, drie, Doet allerzotste streken. Ge leeft gerust, maar zekeren dag Ontmoet ge een lieve deerne, Pardoef daar klinkt een stem in 't hart, Och meiske ik zie u geerne. En'nu begint 't miseriespel Dat gij niet kunt ontvluchten, Ge zit als een die tandpijn heeft, Te klagen en te zuchten. Bij haar alleen I zoo denkt ge dan, Kan ik nog vrede vinden, En als een uil dle't daglicht schuwt Ontvlucht ge uw beste vrinden. Dat duurt tot dat ge 't maagdelijn Uw vrouwken lief moogt noemen, Maar dan., gaat 't met de liefde vaak, Als met de schoonste bloemen. Die pronken ook maar luttel tijd. Met hunne schoone knoppen, De liefde, jongens, denkt er om, Laat u daardoor niet foppen. Dat wij Vlamingen nog altijd gefopt worden is weer eens gebleken. We beta len zoo goed en nog meer kontrlbutie dan de Walen. Nu is er een werk ver schenen over de kantnijverheld. Nu weet iedereen dat de kantnijverheid vooral in 't Vlaamsche land wordt beoefend. Hewel, dat werk over de kantnijverheid geschre ven en uitgegeven met steun van de regeeiing is uitsluitend In het Fransch opgesteld, 't Zal nog lang blijven, zooals het sinds 1830 altijd Is geweest De Walen willen dwingen, Gelijk ze 't altijd deên En wij, we moesten kruipen, Lamlendig als voorheen. De centen van de Franschen, Dat is hun groote macht En wij, we moeten dansen, Naar franskiljons gedacht. Zoo ging het in 't verleden, Maar ondanks broeder Waal, De Vlaming wil op heden, Zijn rechten voor zijn taal. En, beste lezers en alderliefste lezeres sen, al zegt ge nu dat ik een zaag ben, toch kom ik nog ne keer vragen dat het u zou behagen In dees sombere dagen een stuiver te dragen naar 't potteken, ge weet dat ons steunfonds heet. Allee, potvermillementen Toont ne keer dat ge Iets over hebt voor uw blad. Ge moet daarvoor niet naar de post loo- pen om papieren in te vullen. Steek sim- pllester wat timbers in een omslag en klaar is de zaak. Is dat dan zoo moeilijk. Hier eenige spreuken waarover ge ne keer kunt na peinzen. Daar zijn drie dingen die eenen la „gen langen steert hebben trouwen, bouwen en procedee- ren. Eet wat gaar fs. Drink wat klaar is, Spreek wat waar is. Op 't graf van een schoenmaker Hola, reiziger, trappel niet, Op het graf dat gij hier ziet, Ge hebt mij werk genoeg betreden Helpt mij liever met gebeden. Hebt U al eens een kleedlngstuk ge kocht in de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegem (markt) Beproeft en gij zult er altijd terugkeeren. Een madame reisde van Brugge naar Sjarlerwa en moest te Gent haastig van trein sjanzjeeren Toendetiein van Sjar lerwa aan 't bollen was riep het mensch al met ne keer uitoh 1 God 1 mijn kind. Ze had verdorie hïur kind in den an deren trein gelaten, 't Schijnt dat ze 't haar per expres achterna hebben gezon den, maar 't schijnt ook datdedoekskens fel nat waren. Snullekens kwam de staminee van Mieken Bolders binnen gesprongen en snullekens riep blijgezind uithoera I ik ben papa. Een jongen of een meisken Snullekens, vroegen de vrienden. Potver- dekke, zei Snullekens, dat heb ik verge ten te vragen. En hij rap naar huis. In afwachting dat Snullekens weerkomt leg ik de pen neer en doe u de hartelijke groeten van Stance. Spectator Snuffelator. Duizenden Vlamingen betoogèn voor algeheele Amnestie in de Bormsstad. De hatelijke tegenwerking van eenige fransklljonscbe snullen ten spot, is onze amnestiebetooging van Zondag 11. uitge groeid tot een heerlijk Vlaamsch machts vertoon. Onze hartsgellefde moeder Bel- glca had er natuurlijk ook aang-houden ons een handje toe te steken en had daarom een honderdtal gendarmen doen moblliseeren, die gelukkig gezond ver stand bezaten om in de gendarmerie te blijven. Al onze goeje sjampetters waren ook te been. Och gottekes, wat bibberen de officieele sukkels toch voor die duivelsche fronters 1 Nu, de opkomst was boven alie verwachting, en zelf Sinte Pieter had voor dien dag de zon eens bovengehaald. Jongens wat heeft de dap pere Fasclo Zondag boontjes moeten eten. Overal prijkte 't amnestiebloempje, daar voor hadden de kranige Vlaamsche meis jes gezorgd. Er hing strijd en Vlaamsche durf In de lucht. De betooging. Op de Leopold II Laan werd de stoet gevormd. Het regende vlaggen en betoo- gers en er was een drukte van belang. Hier en daar zagen we nen vetten «zeep», groen van coleire en mondje dicht van alteratie. In de beste orde kwam alles op zijn plaats en geestdriftig ging 't er op los met de de frontharmonie van Everghem aan den kop, gevolgd door de spandoek De gemeenteraad van Sint Niklaas stemde een amnestlemotie, 't woord is thans aan de regeering». Stapten daar achterV. O. S. Basel met vlagV. O. S. Kemseke met vlag en pancarte V. O. S. Lede V. O. S. Antwerpen Zuid en een groep Vlaamsche oudstrijders van Sint Niklaas met den spandoek De Vlaamsche oudstrijders streden voor recht en vrijheid, nu strijden ze voor amnestie Daarop volgde de katholieke Vlaamsche Jonge Wacht van Stekene met vaandel en een flink contingentde Vlaamsche Wacht Heyst-op den-Berg de Vlaamsche Bond Neder-over-Heem beek de studie en toonetlkring Jong Dletschland Dendermonde de Vlaam- scha katholieke meisjeskring, Si. Lutgar- dis Gentde Vl. katholieke meisjesbond Koornbioempje St. Niklaas het Kris ten Vlaamsch Syndikaat St. Niklaas het Kr. VI. Syndikaat Mechelen met span doek Het Kr. VI. Syndikaat betuigt zijn trouw aan Vlaanderens martelaren dan kwam het personeel der openba e besturen aan, gevolgd door de veloclub De Klauwaarts Waasmunsterde veloclub De Blauwvoet Lede Vlaam sche Front, id. Front, Belcele Kristen VI. Nationalisten, OpwijckKatb. VI. Nationaal Verbond, OostendeFront Temsche Front St Pauwels groep van Zandbergen-Melsele Front, Tisselt Front, Groot Brussel en afvaardiging VI. Harmonie, Brusselnationalistische P. T. T. Y. Antwerpen VI. Nat. Wacht, Antwerpen Noord met spandoek Belglü laat Duitsche spionnen los en houdt Bel gische idealisten gevangen VI Nat. Zwijndrechtstudiekring van St. Gillis Front, Lokeren Front, DeurneFront, Nosseghem VI. Nat., KieldrechtFront, Mortsel Front, Capellen Kr. V.- VI. Front Aalst, met een flink muziek van Aspelrrede prachtige Bormswagen, voorstellend langs den eenen kant een Vlaamsche moeder met hare kindertjes en het opschriftMoeder wanneer komt vader weer en langs den anderen kant Borms biddend in zijn cel Heer geef onze bannelingen weer red Vlaanderen en daar tusschenin een lieve kindergroep met bloemen het Vlaamsche Front Sint- Niklaas sloot met een machtige groep. Zoo ging het onder luide geestdrift en schallende s'rljdkreten door de straten van het lieve stadje. We zagen menige ouwe tronie grijns! chen van woede achter de haastig weer toegeschoven gordijnen. Langs weerskanten van den stoet sympathieke toeschouwers vol belangstelling. De Vlaamsche Leeuw klauwde Inden hof van Makker Fr. W. werd de meeting gehouden. De Meeting Hoofdpijn, tandpijn en alie andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Ninove De heer Victor Leemans opent de zit ting met een flinken speech. De kranige R. TRIO uit Hoboken, komteerst aan 't woord Hij kamt den li. ven BelgieK eens geducht af en bewijst dat België de staat van het onrecht geen recht meer op leven heeft en dat het aller Vlamen plicht is, hem tot net uiterste (e bekampen. (Aplaus). Nu komt Meeser Heynderickx op 't verhoog en betoogt met zijn sarcastisch woord, dat hij niet lijk Cicero een «po domo zal houden, maar d t hij hier u il spreken omdat er nog zooveel geleden wordt door de schoonsten onder ons volk in kerker en ballingschap. Op sappige volk8Che wijze toom hij aan dat de frans kiljon nog altijd heeren meester speelt In 't gerecht, in 't leger, in 't onderwijs, io 't bestuur. Onze officieren hebben nen dictionnaire ban^als-flairand om onze jongens den dood en 't vuur in te jagen roept spreker utt, is dal niet genoeg (Gelach), 'k Zou hier moeten spreken over de ambtenaars en de ontvangers, di i staan nu aan de orde van den dag (ge lach). We willen dat die menschen de taal kennen van het volk waarvan ze de centen opstrijken. De Waal in Vlaan deren is grooten meneer, de Vlaming is de verschoppeling in Wallonië. Daarop wil ik wijzen. Dan gioeit stilaan de geest van verzet lijk tegen Spanje en tegen Frankrijk in vroeger eeuwen, en zóó zal eindelijk dan 't monument van onrecht, dat België heet, neerstorten I (Langdurig aplaus). (Het arme paar geheime agenten dat aanwezig was, begon te zweeten, ze kregen 't ook danig warm) Ik stel voor, gaat meester Heynderickx verder, een motie van dar.k aan de regee ring te zenden, omdat ze onzen strijd zoo goed helpt door hare hardnekkige weige ring om amnestie verleenen. (Gelach applaus). Een geestdriftig applaus davert door de fameuze Hoop van den Anthracieten- leurder. Twee, drie jaar geleden, zegt Ward, sprak ik hier in 't lokaal dat ons nu wordt geweigerd. Ik spreek hier als V. O. S. mijn schaamte ooit over de schandalige houding van 't bestuur V. O. S. dat wel naar een «Te Deum voor den Koburger kan loopen, maar in onzen amnestieoptocht niet durft kome; (Applaus). Zeg aan 't bestuur \an dien fameuzen V. O. S. St Niklaas, dat nooit of nimmer nog Ward Hermans als spreker moeten komen vragen I Hunne houding is onwaardig(Ahoe geroep). Ge juicht de revolutie toe, gaat WarJ verder, maar vergeet niet dat niet wij, maar de omstandigheden zc maken. Be reidt u voor 1930 1 (Applaus) Gedenk! Herman Van den Reeck, gedenkt dat kki ne meisje uit Dendermonde dat stervend om een leeuwenspeldje bad, gedenkt J Raes uit Opwyck die doodelijk ziek van zijn stervensbed opstond om een amnes- tiemotle te doen stemmen en weer kwam om den dood in te gaan gedenkt Err. Merckx die vroeg aan zijn broeders de n VI. Leeuw te zingen terwijl hij stierf (Groote ontroering). Leeft zóó trouw als die daar stierven I En komt dan de oorlog weer, gebruikt dan uwe kanonne i en ge weren om er den oorlog zelf mee kapot te maken en België erbij (Langduri; applaus). Motie De Heer Victor Leemans draagt dan aan de vergadering volgende motie voor: 2000 Vlamingen, op 28 Augustus te St Niklaas vergaderd, OVERWEGENDE dat St Ntklaas een brandpunt Is geweest van het aktlvlsme dat In den oorlog tot stand kwam door de schuld der Belgische regeering, die aan dt Vlamingen, zoowel op het front als In het bezet gebied, de gelijkheid niet wilde verleenen waarop zij recht hadden; dat, niettegenstaande het woord van den Koning, de belofte van gelijkheid in rechte en in feite, NA DEN OORLOO gedaan, nog steeds achterwege blijft; overwegende dat Dr August Borms en zijne twee broeders Karet en fan, Dr Karet Heyn drickx, Htldward Van der Spurt, Dr Arthur Claus, Leo Meert, Dr Jozef De Belie, Frans Rotthler, Hector Metsers en anderen, allen geboren St Nlkolazenaren om hunne Vlaamsche overtuiging en werking streng gestraft werden en het rechtveerdlg Is dat hun restitutie worde 'daan van hunne vrijheid, rechten erf en goed; dat tn meest alle beschaafde landen amnestie werd aangenomen voor politieke misdrijven In oorlogstijd; dat dulzende moties en verzoekschriften van wege provincieraden, gemeenteraden, bonden, vereenlgingen en partlkulleren den amnestie- elsch hebben gesteld; dat de gemeenteraad van St Niklaas In zijne zitting van 23 Augustus eene motie voor alge heele amnestie heeft aangenomenmet alpe- meene stemmen min eene onthouding; Elschen algeheele en onvoorwaardelijke am nestie met rechtsherstel voor alle politieke veroordeelden en Vlaamsche oudstrijders; huldigen Dr August Borms, den edelsten zoon van St Niklaas, die het zinnebeeld is van het Vlaamsch verzet tegen de Belgische miskenning van Vlaanderen, en roepen hem op dezen dag, den feestdag van zijnen heiligen patroon, moed en volharding toe, besluiten deze dagorde over te maken aan de Kamer en den Senaat, de volksvertegenwoor digers en senators van 't arrondissement, als mede aan de Vlaamsche pers. Huldetelegram Volgend telegram werd met algemeen e goedkeuring naar Dr Aug. Borms ge zonden 2000 Vlamingen te St Niklaas, Uwe ge boortestad, vergaderd, huldigen U als hunnen Voorman, danken U voor het groote offer, wenschen U kloeken moed, volharding en spoedige vrijheid. Het Waasch Amnestiecomité. Plaske 's Avonds werd dezen prachtigen VI. dag besloten met de flinke opvoering door de Vlaamsche meisjes van Piaske den stadsschouwburg. Bedanking Aan allen die ons hielpen en steunden tot 't wellukken van onzen Amnestiedag en in 't bijzonder aan de kranige Vlaam sche Juffers, onzen besten dank. Het Waasch Amrestiecomifè. Vlaamsche Toeristenbond-Tak st. niklaas. Zondag 18 September. Uitstap naar Brugge. Bezoek aan de merkwaardighe den onder leiding van conservator heer A Daled. Deelneml gsprijs (trein, ingan gen, fooien)36 fr. Houders van vrij kaarten op het spoor10,50 fr. Wie ver langt middag- en avondmaal te gebruiken betaalt 18 fr. méér. Uiterlijk inschrijven tot 6 September bij den afgevaardigde, Hemelaerstraat, 2. Bij het personneel van de Dendermaatschappij DE PENSIOENKAS. We hebben reeds in ons eerste artiekel betreffende de wraakroepende bezoldi ging van het personneel der Dendermaat schappij, een woordje gerept over de fameuze pensioenkas, door de maat schappij ingericht zoogezegd tot hulp en onderstand van hare bedienden. Op de laatste vergadering van het be- dlendensyndikaat op 15 Oogst 1.1. zijn we in de gelegenheid geweest daar iets meer over te vernemen. Uit het verslag dat over deze vergade ring werd uitgebracht ontleenen we de volgende gegevens. De maatschappij heeft nooit een cen tiem gestort ten bate van de Pensioenka Wel heeft de maatschappij een fictieve storting gedaan en deze ingeschreven in hare boeken alsmede in de boekhoudir„ der pensioenkas, maar deze laatste strijkl nieteens de intresten op van deze voor gewende storting. In ruil nu voor deze hooggeroemde edelmoedigheid heeft het bestuur der maatschappij het hooger toezicht opg..- ëischt over de pensioenkas. Reeds voor de zoogezegde storting hr d de beheerraad reeds zijn afgevaardgde in de commissie van de pensioenkas die zelfde Beheerraad matigde zich het reclit aan leden uit te sluiten, het recht om Ce beslissingen van de Commissie in dm wind te slaan, het recht om goed of af te keuren wat de pensioenkas zou doen, het recht om het bedrag van de pensioenen en steungelden te bepalen. Dat alles is reeds bijzonder typisch, maar als men daarbij nu weet dat de.e mutualiteit gesticht in 1923-24 nog niet eens over goedgekeurde en officieel ge publiceerde statuten beschikt, dan wordt het nog veel mooier. Daarbij werd sedert de stichting de kommissie nog niet vernieuwd, kwam de kommissie om de drie maand niet bij mekaar, werd om het jaar geen alge- meeue vergadering belegd, enz. enz. De leden hebben een jaar of een paar jaar gestort, sedert wordt er van nieis meer gerept. Het gestorte geld staat op een bank en brengt een kleinen intrest op zij die 200 frank gestort hebben, zouden nu na een jaar of vier juist 211,98 frank krijgen I Sedert de stichting der pensioenkas overleden vier leden van het Denderper- soneel. De Maatschappij toonde zich bij die gelegenheid supra-edelmoedig de vier weduwen kregen de som terug door hun overleden echtgenoten gestort. We vertalen het slot van dit verslag Op 12 Oogst LI. vertoonde de balans van onze pensioenkas een hezitcijfer van 41,517 fr. 70; In werkelijkheid was erin kas 11,557 fr. 60, het totaal van de door de leden gestorte gelden. Het overige, zijnde 29,960 fr. 10 blijft In de kas der maatschappij en zal er wel niet zoo ge makkelijk uit te krijgen zijn, al staat die som ingeschreven op de boeken van de Société du Canal k Biaton Zoo Is de toestand van onze pensioen kas. Ze kan samengevat worden in de woordenStoef, clownstreken, drukking. Gij, kameraden, moet nu oordeelen over de mentaliteit van dezen die u zand in de oogen hebben gesmeten om zelf het beheer van uwe kas in handen te nemen en u hebben om den tuin geleid met mooie beloften. Ze hebben u bedot met hunne beloften van een door pensioen en steungeld ver zekerden ouden dag. Nu moogt ge terugvallen in de treurige werkelijkheid en van nu af aan er in be rusten oin op het einde van uw leven be roep te doen op de Openbare Liefdadig heid. Maar wat hebben we hun gedaad om alzoo behandeld te worden A Op Zondag 4 Septemb. WK huldigen de Vlaamsche V Oud strijders en Oud soldaten te Pamel hun Vlaamsch Huis en de vlag der B. V. O. S.-sen ia. Als SPREKERS zullen optreden Arae- dée Verbruggen, kasseier, V. O. S., Basel; P. Van Nijen, oorlogsverminkte, V. O. S., Antwerpen; H. Borglnon. ad- vokaat, V.O. S., Brussel; Stat DeClercq, volksvertegenwoordiger, V.O.S., Kester. De VI. Nat. Studie- en Tooneelkring «Jong DietschlandDendermonde, richt met de medewerking van de VI. Kringen uit het Land van Dender en Schelde, een Huldebetooging in aan de nagedachtenis van Dr Lod. Dosfel. Alle Vlaamsche ver eenlgingen worden bij deze dringend uit- genoodigd deel te nemen met een zoo groot mogelijk aantal leden, aan die hul debetooging, welke plaats heeft op Zon dag 11 September e. k. in de geboorte stad van Lod. DosfelDendermonde. Te 10 u. in den voormiddag wordt een optocht gehouden naar het graf van den oeminden Vlaming Dr Lod. Dosfel. Bloe men zullen er worden neergelegd. D>oor verschillende sprekers zal 't woord wor den gevoerd en de menigte zal er bidden, één in den geest met Hem, dien men ge noemd heeftden heilige van het VI. Nationalisme. In den namiddag, te 3u., groote Am nestiemeeting in de zaal Koningshof Dijkstraat, Dendermonde.|| De inrichters zijn in onderhandeling met sprekers uit Vlaanderen, om van deze Amnestie-meeting, in het zeer-on- vlaamscbe Dendermonde iets heel bijzon ders te maken. De Do*fel-dag§zal besloten worden met een letterkundigen avond, gewijd aan 't werk van Dr Lod. Dosfel. (Spreker: Wies Moens, verder declamators). De Vlaamsche vereenlgingen, die aan den Dosfel-dag4wenschen deel te nemen, worden verzoent zoo spoedig mogelijk hieromtrent bericht te sturen aan den voorzitter^ van den Studiekring Jong Dietschland M. Tneo Van de Voorde, Dijkstraat, 21, Dendermonde. üDe Dosfel-betooging te Dendermonde moet de inhuldiging, van het, monument op Dosfef's graf op passende en waardi ge wijze voorbereiden. Daarom, Vlamingen, allen naar Den dermonde op 11 September e. k. In die lice Brabantsche gemeente is 't den 25 September om doen I Dien dag wordl aldaar de Vlag inge huldigd van den Kristen Vlaamsch Nat. Bond. Zooals ge ziet, er is werk op de plank voor al wie Vlaming is en aan de verhef- iing van Vlaanderen meehelpen wil. Het telefoonnummer van het Vlaamsch Huis Volksverhejfing, Aalst, alsmede van Vakvereeniging enl Ziekenfonds, is niet meer 332, maar 622. De Apotheek behoudt n° 332. De drukkerij-boekhandel-propaganda- bureel n° 188. steeds ongeëvenaard dadelijk verzachting en spoedige genezing door Doos 4 en 7 1/2 frank, Tube 12 fr. In alle Apotheken. rBedevaart, lucht als Ward, onze Ward, aan 't woord j en durft reeds van nu af een beroep doen houdt er aan zijn oprechten dank te zeg gen aan de talrijke Vlaamsche meisjes en studenten, die zich met een ware geest van Vlaamsche offervaardigheid, verle den Zondag ten dienste stelden van het komiteit, tot het aanbieden van de her- kenningsteekens en het steentje voor 't monument. Het bedankt verder de talrijke mede werkers, gekende ei» ongekende die het hunne hebben bijgebracht tot het welluk ken dezer eenlg machtige komt namens de Vossen. Hij geeselteens ter dege ue platbroeken van den plaatse lijken Vossenbond van St Niklaas, uit de op hunne offervaardigheid voor de 9* be devaart. Het Komiteit. Hofstade. Rust in de gemeente. De leugens over onzen ziekenbond houden dus geeo steek meer. Zu ks bewijst de nieuwe inschrij vingen welke we deze week ontvinger. Largzaam maar zeker gaan wij naar een machtigen bor:d van ondeilingen bijstand. Onverpoosd verderop, zonder ommezien en we zullen ons doel bereikt hebbe nog eerder dan we zelf dachten. Sedert eenlgen tijd is er ernstig spraak om in den schoot onzer politieke afdee- ling een boekerij op te richten. Eenige onzer vrienden hebben reeds menig schoon boek ten geschenke of in bruik leen gegeven, anderen staan gereed om ons in dit grootsche werk bij te staar Edoch, we zien ors verplicht een beroep te doen od de partijgenooten uit gansch het arrondissement om de moeilijke, doch zeer belangrijke taak tot een goed einde te brengen. Boeker, allerhande worde- steeds in dank aanvaard. Men kan afgeven in het Vlaamsch Huis Volksver heffing te Aalst, of bij onzen lokaalhou- der Leon Boel te Hofstade. Geldelijk steun is ook ten zeerste welkom. Vele kleintjes maken een groot. Wie helpt ons Denderleeuw. Zondag 4 en Maandag 5 September, van 9 tot 11 uren mogen de ouders met hunne kinderen naar de gemeenteschool komen om hunne kinderen te laten op schrijven. De school begint op 15 Sep tember. Al de kinderen zoo jongens als meisjes te beginnen van 3 jaren oud, zul len met de meeste liefde ontvangen en opgeschreven worden. De onderwijzer Van der Speeten Is door het schepencol lege als schrijver in de gemeenteschool aangesteld om samen met den bestuurder de ouders en kinderen te ontvangen. Tot het volk van Denderleeuw. Oproerstokers (politieke katholieken) strooien nu uit dat Mr Leon goed han delde. daar de democraten hun ook ver boden te spelen over 4 jaar. Nu, hoe zat en zit de zaak In 1921 eerste jaar onzer overwinning richtten wij een feestcomiteit in, met behulp der toen bestaande poli tieke partijen. De commissie stelde in gemeen overleg het feestprogramma op en eenieder was ten volle akkoord. De katholieken (in de minderheid) hielden eraan, uit gewoonte, op Zondag le ker misdag te spelen op de kiosk. De meer derheid, de demokraten, liet hun zulk» toe, wat bewijst dat ze eerlijk handelden en dachten dat de katholieken toch nog een beetje eergevoel en rechtvaardigheids gevoel hadden. De kiosk werd naar over eenkomst midden op de dorpplaats gezet. Den Zaterdag avond, speelden de Daen- sen, den Zondag de katholieken, Dinsdag avond de frontpartij en het nationaal syndikaat van ijzerenwegen dat op dat oogenblik 800 leden telde, zou spelen volgens de afspraak den Donderdag avond. Was de overeenkomst zoo niet, heeren katholieken Den Zaterdag avond speelden de demo craten, den Zondag de katholieken, maar de 2 andere partijen, die zich gereed maakten tegen Dinsdag en Donderdag hadden de gelegenheid niet meer, want Dinsdag namiddag, kwamen de katho lieken hun kiosk afbreken, zeggende de kiosk is onze eigendom en we vagen ze aan het gesloten akkoord in de commis sie. Eenieder stond stom en vol veront waardiging tegenover die laffe woord breuk. Het volgend jaar, hebben wij democra ten radikaal geweigerd hun kiosk nog op de Dorpplaats te zetten Maar wie zou er anders gehandeld hebben Moet ieder lezer ons geen gelijk geven WAAR zou I Vervolg op blz. 5).

De Werkman | 1927 | | pagina 2