Opstand der Indianen in Bolivië llu uieel ganseti ös wereld wel België is Vernieuwen 0,25 0,25 Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. Onze kampagne voorden Zesmaandendienst wordt een onovertroffen sukses. Uit alle hoeken van Vlaanderen komen ons vragen toe voor duizende onderteekeningskaarten. In tal van gemeenteraden werd een motie ter stemming gestuurd. Aanhouden Vrienden Door alle middelen de belangstelling wekken voor den Zesmaandendienst, opdat deze zoo noodza kelijke hervorming worde verkregen, opdat ze niet worde misbruikt voor politiek komediespel en ten slotte wordt verminkt óf verraden. Steunt uwe geduchte ONS PRAATJE Onze Landbouw f Oa Waarheid is nc w«p lichtvaardigheid one ds»l| Stichter Pieter Daens PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6.50 fr. op voorhoud botoolbmor abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K.L. Van Opdenboack, Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraat, 21, Aalst. Telefoon 188 annoncen De prijs der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Voor alle inlichting-" "-'cntie men zicb ten bnreele. PRIJS per nummei 56' Jaargang, Nr 2526 WEEKBLAD Zc 'eg 11 September 1927 We vragen aan allen een beetje inschikkelijkheid voor wat samen stelling enz. van ons blad betreft. Deze week brachten we onze bureelen en drukkerij over naar de nieuwe gebouwen van het Vlaamsch Huis. Het is met een i iet te bepalen aandoeningdat weafscheid namen van de plaats waar én voor ons zelf, én voor onze inrichting zoo vele herinneringen aan gebonden blijven. Haast zes en vijftig jaren gele den werd De Werkman er ge boren. Hij kende dagen vari schoo nen zege, dagen van donkere nederlagen, dagen van hardnek- kigen strijd, van verbitterde ver volging, van hatelijken hoon. In de handen van zijn stichter bleef hij tientallen van jaren achtereen het gevreesde wapen dat tegen alles en allen in ons ideaal van Vlaamsche Volksverheffing met liefde en waarheid dienen bleef. En ook in de naoorlogsche jaren was het «oude huis aan het water» een bedrijvig centrum. Geen tegenstrever en wellicht zeer wei nig partijgenooten weten of ken nen den rol dien het daarin heeft gespeeld, weinigen weten de stuwkracht die er van daar is uit gegaan, de draagkracht van de plannen die er werden vastgelegd. Met hun spreekwoordelijke offer vaardigheid hebben Mevrouw en Mejuffer Daens er een groot deel van den ondankbaarsten last van gedragen. Nu we ook door hen zoo sterk zijn geworden, vergden de omstandigheden een nieuw offer van hen de stilte te dragen die onzen verhuis er brengen zal. We willen dat ze hiermede we ten dat wij ook er gevoelig aan zijn, dat we mét ons dragen een dankbare herinnering aan zooveel jaren samenwerken, samen strij den. De centralisatie van alle inrich tingen in het grootsch en prachtig eo bedrijvig gebouw van Volks verheffing doet geen atbreuk, noch aan het verleden, noch aan wat ook. Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van onze organi satie. In deze nieuwe gebouwen van gen we geen nieuw werk aan, we zetten er sedert jaren begonnen werk voort,met vóór ons de strek kende voorbeelden, in ons vele dankbare herinneringen. De Beheer- en Opstelraad. Bolivië is een land dat ligt In het Noord Oosten van Zuld-Amerika. Het behoorde vroeger tot het beroemde Peru- vie dat in het begin der XVIC eeuw door den Spanjaard Pizaro met een klein getal Spaansche soldaten, doch gewapend met kanonnen en vuurwapens die de Indianen niet kenden en hen eenen schromelijken schrik inboezemden, veroverd werd. Hier zooals In Mexico bestond eene zeer hnoge beschaving die door deze wreede Euro peanen (onze voorouders hebben in de XVIe eeuw ook deze ongehoorde wreed heid ervaren) ten gronde uit vernietigd werd. Namelijk Peru vie was een land, waar de beschaving zich tot een volkomen kommur ismus ontwikkeld had, doch niet met eene republiek, drch onder vorsten die Icca's genaamd werden, en door de bevolking als afstammelingen der Zon, hunnen God, golden. Alles behoorde den staat. Ieder had zijn huis, zijne akkers; huwen was ver plichtend op zekeren leeftijd. Elkeen moest een deel zijner vruchten afstaan tot het OD.iciicud dsr beambten en voor het vullen van voorraadkamers, die dien den tot het ouderhoud van ouderlingen en van dezen wiens oogst mislukt was. Dit volk had prachtige gebouwen op gericht en vooral in deze uiterst bergach tige streek wegen aangelegd, waarvan de overblijfsels nu nog door de vakmannen bewonderd worden. De Spanjaards vernietigden dit alles; de bevolking werd met vuur en zwaard gedwongen katholiek te worden, en als eerste belooning, behandeld als slaven. Zij werd met millioenen uitgeroeid, even als de negers in onzen schoonen belgischen Kongo. Toch zijn er nog on geveer drie milUoen in Bolivië woonach tig. (Hoe .-eel er in Peruvie zelf nog leven weet ik niet). De bevolking wordt nog immer uitge buit en niet alleenlijk uitgebuit, maar stelselmatig in eenen toestand van ver standelijke minderwaardigheid gehouden. Doch de geschiedenis leert dat het moeilijk is een volk uit te roeien. Volke ren beleven hunnen tijd van bloei en hun nen tijd van verval. (Vlaanderen ook). Doch na eeuwen en eeuwen komt er in deze verdrukte volkeren nieuw leven, even als in de natuur na den Winter, en spijts allen dwang en spijts alle schijnbare overmacht der verdrukkers. Na langen moeilijken strijd werpt eene geheime volkskracht alle hinderpalen weg en zegepraalt, want deze geheime macht is niets anders dan de werkende kracht van God zelf en deze is de ALMACHT. Wat in Bollvit gebeurt, is niets anders dan de voortzetting eener algemeene we reldbeweging.die voor ongeveer honderd jaar In Griekenland begonnen, zich eerst over Europa uitgebreid heeft en zich thans in Azië,in Afrika en ook in Midden en Zuid-Amerika voortzet. Al wie de geschiedenis der laatste hon derd jaren overweegt, moet tot de over tuiging komen dat het in het plan der Voorzienigheid ligt, de kleine volkeren niet te laten verdwijnen; integendeel hen een nieuw en krachtig leven te verleenen. Reeds In den staat Mexico hebben de Indianen de macht veroverd. Daar, zoo als vroeger in Italië en in Bohemen (en 0">k in Vlaanderen) hebben de katholie ken het belang en de onweerstaai bare kracht dezer beweging niet begepen. Zij hebben samengeheuld met de meesters en de verdrukkers, en natuurlijk, zij heb ben het ten laatste duur, zeer duur be taald. Mexico, een land van 20 mlllioen in woners, is heel en gansch voor het katho licisme verloren, even als de Czecken, waarvan er reeds meer dan 600,000 sedert vijf jaren het kathollcismus fgezworen hebben, terwijl de anderen allen eerbied voorden katholieken godsdienst verloren hebben. Zulke bewegingen, hoe onwaarschijn lijk hun gelukken in den beginne, en zelfs dikwijls tot weinige dagen voor hun tri omf ook schijnen moge, zegevieren altijd, want zij zijn niets anders dan eene ver openbaring van de wereldmacht, en ik herhaal het, die wereldmacht is de al macht van God zelf. De Indiaansche beweging in Amerika zal met den tijd zegepralen,evenals tegen alle waarschijnlijkheid In. de nationale bewegingen in Griekenland, Bulgarië, Servië. Roemenië, Albanië, Italië, Fin land, Bohemen, Croatië, Polen, Lltauen, Estland,enz. gezegepraald hebben, spijts den tegenstand van kerkelijke overheid, en weretd&Qhe dwingelandij. Daarom ook zal de Vlaamsche bewe ging zegepralen, wat men ook tegen haar op touw zette ze gaat in de richting van den tegenwoordigen wereldloop. Hoe en wanneer? Dat kan geen mensch zeggen, want, zegde Bismarck, de Voor zienigheid 'aat in hare papleren niet lezen. Ten minste, zoolang zij ze zelf niet voor den mensch openlegt. Doch tiental len van kleine volkeren zijn reeds op eene zoo wonderbare wijze bevrijd en tot een eigen nationaal leven gekomen, dat ieder verstandig mensch, die eenigszlns de ge schiedenis kent der laatste eeuw. tot de overtuiging gedwongen wordt, dat de kleine volkeren herleven en herleven moeten. Laat de franskiljons maar schreeuwen en vervolgen, ook hun dag komt eenmaal. Het is toch die onnoozele, ijdele, ver waande franskiljonsche bende niet, die het zal houden tegen de geheime macht die reeds zooveel machtige vorsten heeft omgeworpen en zooveel machtige staten In gt uizelementen heeft geslagen (Turkije, Rusland. Oostenrijk) om de verdrukte kleine volkeren te bevrijden. Ware ik in hunne plaats, ik zou wat voorzichtiger zijn. Want welken mensch die een weinig toeziet en nadenkt, zou het verwonderen, indien bi men twintig, ja misschien hinden tien jaren deradikale Vlamingen In België den doorslag gaven in 't koningdom en de heerschappij van 't kapitalisme wegvaagden E als onze katho'ieke geestelijkheid denkt dat het altijd het zekerste is, met de rijken en de machtigen der wereld sa men te heulen, dan tooot ze dat ze wei nig geschiedenis kent. Voor een tijdje kan dat wel waar zijn, maar na een zekeren tijd keeren de kaar ten en.... het tegendeel wordt waar. De steun door de katholieke geestelijk heid, verleend aan de verdrukkers der volkeren In Italië, Oostenrijk, Mexico, enz., heeft haar millioeren aanhangers gekost en wie weet of de katholieke kerk, dank zij de onrechtvaardige veroordeelin gen tegen de Vlamingen uitgesproken, niet binnen korte jaren een aanzienlijk deel van haren invloed op het Vlaamsche volk verliezen zal. Wie zou het tegendeel durven bewee- ren En dan, heeren, ja wat dan H. P. Neemt loten van den Tombola ten voordeele van het Organisatiefonds Meer dan 7000 frank prijzen. Prijs per lot1 fr. Te vragen bij P. De Hauwere, Gentschestraat, 7, Aalst. Nog waren er enkelen die gebaarden het niet te weten, die moedwillig hun oogen sloten voor de waarheid, die niet wilden zien, niet wilden weten, die ro< altijd een achterpoortje vonden om er een verontschuldiging, een verklaring door te sleuren. Nu staan zelfs die ontwapend, nu moeten zelfs die erkennen in 't openbaar In derdaad België is een Fransche vassaal». Het is dan ook ongehoord dat een Staat, die al de middelen bezit om zelf standig te zijn, die door zijn geographi- sche positie zelf om zoo te zeggen physisch gedwongen wordt tot zelfstandigheid, alles, natuur en rede en eer en welzijn te zien vergooien om toch te kunnen zijn de door iedereen verachte en versmade slaaf. België heeft zich in deze kwestie van onderzoek betreffende de francs tireurs in Augustus September 1914 dan ook. werkelijk hopeloos gecompromitteerd. Laten we even ten behoeve van onze lezers recapituleeren. Op 13 Juli 1927 legt de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken bij wijze -srymt woord op de beweringen V3n Dr oud' rdpol ym een uitvoerige repliek, een officieel dokument ter tafel om de legende van den francs-tireurs' krijg te bestrijden. Daarin stond o. m. het volgende te lezen Herhaaldelijk heelt Dr Meurer de noodzakelijkheid bepleit, om de Duitsch- Belgische kwestie door een onpartijdige onderzoekscommissie te laten beslechten. België heeft tijdens den oorlog altijd een dergelijk onderzoek aangevraagd. De Belgische bisschoppen, de Belgische vrij metselarij en de Belgische socialistische partij hebben altijd op een dergelijk on derzoek aangedrongen. Maar Duitsch- land weigerde destijds er op in te gaan. Nu schijnt het dat Duitschland zich bij een dergelijk onderzoek wil neerleg gen, alswanneer vele getuigen verdwenen zijn en de sporen van de aangerichte verwoestingen niet meer bestaan Doch België, dat zich bewust is van zijn goed recht, heeft geen bezwaar er tegen dat dit onderzoek,hoewel laattijdig, zou plaats hebben. Duitschland nam dit voorstel aan en den 19 Oogst verscheen te Brussel en te Berlijn een in gemeenzaam overleg door België en Duitschland opgestelde nota, om die overeenkomst vast te stellen. Toen kwam de kat te choore... Frankrijk wil niet dat een lota of een komma veranderd wordt aan het Verdrag van Versailles dit verdrag bepaalt de toestanden in s&'cula saiculorum. Wat bijna zoo verstandig Is als de kortzich tigheid van Metternich's Heilige Alliantie na het Verdrag van Weenen in 1815. Nu, Frankrijk wil zijn Versaillesbuit houden, en dit verdrag bepaalt dat Duitsch land en Duitschland alleen de schuld, de gaosche schuld van alles draagt. Een onderzoek verondersteltdat er aan de volledigheid tenmir.st: van iezeschuld kan getwijfeld worden. Dat mag niet. Versailbs Is de waarheid en Poircarê is haar profeet. Herbette, de Frarsche gezar t te Brus svl. die daar heel w at meer te zeggen heeft dan die van Cobourg, trok den Dlnsiag daaropvolgende bij lispar en.... toen volgde de ineenstorting van het laat ste restantje schijn van eer die aan Bdg'ë overbleef. Neen, ze hebben niet eens den schijn trachten te redden. B-tgie h eft zijn minister van builen- hndscbe zaken op de smadeliikste wijze bloot gegeven. Er is geen land In Europa, buiten den Balkan, waai een man na zoo een kaak smete op zijn rost zou blijven. Van der Velde blijft Ea niet alleen hun eigetr minister van buitenlandsche zaxei nebbe# VA» ridder lijke Belgen met slii'< gegooid, hun heele regeering komt besmeurd cn ver fomfaaid u»t dit avontuur. Ze bekennen dat er geen samenhang is in hun regeering, ze bestoken mekaar in de pers cn de premier Jaspar gaat In zijn lijfblad La Nation beige zijn minister van buitenlandsche zaken te lijf. En dat alles waarom Omdat de Fransche Neptuin, Poircaré, zijn kop even boven water had gestoken, eens donker in 't ronde had geblikt en met een kelderstemme had geroepen «Quos ego... wacht, ik zal ne keer.. En wil je nu «Ie mot de la fin». Voor een paar weken behandelden Frankrijk en Engeland onder mekaar de kwestie der Rijnlandbezetting. Alhoewel België daar ook soldaten liggen heeft en dus bij de kwestie beirokken is, werd er niet eens om Belgifc's advies gevraagd. Een affioot dus. Was België nu geen Parijsche knecht, het zou dit affront bij de eerste gelegen heid hebben betaald gezet. Het kreeg die gelegenheid nu bij dit voorgesteld- onderzoek, betreffende de francstireurs kwestie. We hebben gezien hoe het die gelegen heid heeft te baat genomen, om aan de wereld te tooien dat het alle schaamte heeft afgelegd en dat het werkelijk en wezenlijk is voor de oogen van iedereen de oogendienaar van de Parijsche diplo matie. Het Nuusken Er is niks te zeggen onze vijanden zijn machtig en we zouden ongelijk heb ben het voorbeeld van vogel struis te volgen. Men zegt dat die zijn kop in 't zand graaft als ze den jager ziet komen... en dus gemakkelijk gevangen wordt. Best is 't de macht van zijn vijand noch te o.er- noch te onderschatten het eerste leidt tot gelatenheid en het laatste tot roekeloosheid en noch het een noch het ander is goed. Wel, onze vijand Is sterk en daarbij listig willen we als bewijs vandaag eens praten over zijn pers Zijn Franschscbrijvende pers is zeer machtig de Brusselsche Fransche pers beheerscht de publieke opinie in België en spreekt in'tbuitenland namens Belgle, daarom tellen wij Vlamingen nog zoo weinig mee. Ook In de Vlaamsche steden Antwer pen, Gent, Brugge onderhoudt onze Bel gische vijand een Fransche 0ers. Troost u niet met de gedachte die wordt niet gelezen. We weteu dat ook. Die pers is op twintig jaar geweldig achieruitgeloopen. Voor den oorlog kon je in het stadje waar ik woon van den krantenventer nog een Bien Public of een Flacdre liberale krijgen. Nu sedert lang niet meer. Het zijn fo?slelen geworden en toch houJt Frarco België die recht al was't al'een om een schijn van macht te bezit ten in onze Vlaamsche steden om die bladen eniretenues in rechte en in feite desnoods te kunnen inroepen als ar gumenten tegen het Vlaamsch karakter van Vlaanderen. Maar onze gevaarlijkste vijand op dit gebied is de presse Beige d'expresslon flarnande, de Vlaamsch Belgische pers. En hier bedoelen we minder bladen als De S'andaard en Het Laatste Nieuws b. v Men kan inderdaad betreuren dat de natuur van de heeren Van Cauwelaeit en Hoste jurior niet meer temperament heeft geschonken, om het niet Gentscher te zeggen, maar hoe slappekens die men schen ook mogen wezen het zijn toch Vlamingen. Het zijn geen Rips, geen Catillons h. v.,er is tusschen die twee categoriën een principieel onderscheid. Ik bedoel hier vooral bladen als het beruchte Nieuws van den dag Hier gaat het om geen minimum of Hst Hing vm de Kleine Teelten De landbouw is de hoofdbron van de Vlaamsche welvaart. Het doel van het Vlaamsch na tionalisme is deze welvaart op te voeren tot haar hoogst mogelijke peil. De minderbeziitende standen de kleine boeren, de werklieden zijn daarbij, omdat ze in- vlaamsch zijn gebleven de groote reservekracht van het Vlaamsch nationalisme. Daarom verheugen we ons in de stijgende politieke en econo mische kracht van deze bevolkings lagen in Vlaanderen. Tot deze stijgende stoffelijke welvaa't dragen de zoogenaamde kleine teelten hoenderen konij nenteelt heel wat bij en tot stichting van hen die dit nog altijd aanzien als bijgeworpen spel als iets zonder veel beteekenis wii- ïcr. t.'c vsrdasj ej/h-.le geven. Dat de eierproduktie van zeer groote beteekenis is geworden, dat begint nu stilaan door de drin gen in de meest hermetisch geslo ten koppen. Waar we nog voor den oorlog om miljoenen frank eieren moes ten invoeren is onze uitvoer van eieren nu gestegen tot een waarde van 300 mlllioen frank. Deze uitvoer vertegenwoordigt de totale opbrengst aan tarwe van het gansche land. Maar het konijn... Er is absoluut geen reden toe geen maximum Maden als het fameuze Nuusken dat zijn noch min noch meer dan vijanden van elke herleving tn Vlaanderen, geniepige, srneerlge vljan den, maar vijanden op en top, vergiftige slangen. Diesrhleten Vlaanderen in den rug. Laat de Libre Belgique een campagne ontketenen tegen Vlaanderen en 's ande rendaags is het geniepige Nuusken er bij om in zijn Vlaamsch van 't jaar dertig op een echte fernelaar.smanler de Libre te helpen en den dag daarop krijgen de Vlamingen de veria'ing van het Nuu«ken als een onvervalschte echo van de Vlaam sche publieke opinie. Vertolkt het Nuusken dan Vlaanderen Och kom, de achterlijke sukkelaars In Vlaanderen koopen het Nuusken omdat hun vader ook het Nuusken las en omdat cr twee bladzijden gebroken armen en beenen en konijnen en diefstallen In staan in een taalje dat beantwoord aan hun absoluut gebrek aan kuituur. Het «Nuusken» Vlaamsch Weet gij dat de boekhouding en heel de Inwendige dienst van het Nutsken gevoerd wordt in het Fransch Een ouwe Belgische juffrouw speelt daar de rol van censor. A'les moet eerst onderworp >n aan hare argus oogen, want deze juffrouw ver- j trouwt haar eigen redacteurs nog niet. j Een sukkelaar maakt daarop ultzonde- I ring meneer Peeters (met scherplange eea. u. b.)en als ge die vleeschgeworden Vlaamsche onderdanigheid ker.de, zou u dat riet verwonderen. Die krantjes trachten Vlaanderen zoet tc houden, gekromd onder de zweep van i den meester. Dat zijn onze groote vijandendie moeten wij bestrijden waar we kunnen, die moeten we weren uit de gezinnen van onze vrienden en kennissen. I tijl.

De Werkman | 1927 | | pagina 1