UIT 'T LAND VAN WAAS JPAMEL Uit den Wanmolen *e- VAN HIER EN DAAR deBeukelaar Bij Scheren I t om misprijzend de schouders op te halen Leest ee:st deze cijfers voor het a i- 1925. INVOER: K >nijnenvleescb 70,840 kilo voor een som van 449,510 H jendervieesch 170,297 kilo voor een som van 1,954,433 Duiven 15,691 kilo voor een som van 139,772 Konijnenvellen 43,473 kilo voor een som van 12,549,571 Te zaren 15.093,286 UITVOER Konijnenvleesch 1,842,567 kilo j voor een som van 18,335,033 Hoendervleesch 1,393,934 kilo voor een som van 19,130,969 Duiven 430,798 kilo vooreen som van 3,735,696 Konijnenvellen 450,568 kilo voor een som van 63,616,415 Te zamen 104,818,113 Zijn die cijfers niet veel betee- kenend De uitvoer van konijnenvellen vertegenwoordigt een som van over de 63 miljoen Men berekent dat de konijnen teelt - zelfs als die teelt niet voor uitgegaan was sedert den oorlog een 377 miljoen frank per jaar moet opbrengen aan vellen en aan vleesch. En nochtans op dit gebied kan er rog enorm veel verbetering worden gebracht. In dezen harden tijd kan dank zij den achturigen arbeidsdag, in de rusturen, zonder afmattend werk, nog een aardigen stuiver bij worden verdiend met onze ko nijntjes goed te verzorgen. I aten we vooral ons toeleggen op het kweeken van pelskonijnen: de pels is tegenwoordig nog veel meerwaard dan het vleesch. Ik vraag me zelfs af. of er hier geen gebied voorhanden is voor zeer nuttige en zeer doelmatige samenwerking wat betreft het aanschaffen van de kweekdieren en den verkoop der pelsen. Menige afdeeling op den buiten zou daar een flinke bron van in komsten kunnen vinden. NAASTEN. Wi't gij honderd jaren worden Do:t dan allen wat Daald Orlm heeft gedaan En rfet zal van zei vers gaan. Wat nog niet van zeivers gaat dat is 1 die kv/estle van amnestie. De Swaar be- glnt weer te zeveren en de andere frans- kiljonsche gazetten meê. Ze zouden een bavetteken moeten aandoen. In alle geval onthoudt dit minister Van der Velde heeft gezegd het is geen schande Vla- j ming te zijn. het Is een ongeluk. Eo als j het een ongeluk is, dan is dat vooraf te wijten aan de Belzjiek die de Vlamingen a'tijd als tweede klasburgers heeft be- 1 handeld en die nu ziet dat ze veel goed te maken heeft, maar r iet goedmaken kan, i omdat er verstokte franskiljons in de j regeering zitten. Allee een voorbeeld j Daar is een pachthof en op dat pachthof werken twee z< nen. De eene Is een blon- j dekop, de andere een zwartkop. Zwart- I kop krij t altijd een streepken voor al- hoewel de blonde even hard slameurt. Als j nog veel lezers en alderliefste lezeressen waarop dat de spreuk toepasselijk Is zij hebben ooren... maar zij hooren niet. Spectator Snufpelator. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Miqraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30, Nlnove V. O. s. B. V. O. S. 't Schijnt dat de weermaker ook anti militarist en Vlaamschgezind Is, want verleden Zondag, 4 September, hadden we een overheerlijk weertje, ter gelegen- held der Inhuldiging van 't Vlaamsch t kermis Is of als er profijten worden Huis en de overhandiging der vlag van uitgedeeld, krijgt zwartkop altijd rijke- de_B. V. O. S.-sen. lijk zijn paart, maar de blonde mag bij de melden en de knechten in de keuken blij- «-«-u uvv^-tu..uSgv.. ven. Moet ge dan verwonderd zijn als de Revels der huizen. Zulks stond enkele Van den vroegen morgen wapperden een honderdtal Leeuwenvlaggen aan de LIJK HET KAP EN LIJK HET ORAAN VLIEOT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN 't Staat geschreven en gedrukt, G-; moet krabben waar dat 't jukt. Da's een oud Vlaamsch spreekwoord zoo toch, zegt Staree. Wie dat er nu In hun haren zullen krabber, dat zijn sjam petter Hoste en Schepers en De Vos van Beernem, die nu eindelijk in den bak zijn gefoefeld, beticht van moord op dien on- gelukkigen Hector De Zutter. Daar zou den nu nog aardige zaken aan 't licht kunnen komen en 't zou wel ne keer kunnen bewezen worden, hoe zonderling de zjustlesie van den Belglck soms kan werken. Nu, dat de zjustlesie in den Belgiek soms rare fratsen heeft uitge haald, dat weten de Vlamingen reeds lang genoeg In a-Ie geval die zaak De Zutter te Beernem, zou nu wel een fameus staartje kunnen hebben en daar zouden nog aardige zaken aan 't licht kunnen komen. Verlichte geesten hebben uitgere kend hoelang een mensch op zekeren ouderdom gemiddeld nog te leven heeft. Menschen die middelbare studies gedaan hebben herinneren zich nog wel dat ze daar berekeningen hebben gemaakt op de sterftetabellen. Hewel. ziehier den uit slag van zoo'n berekening A's ge zeven jaar zijt moet er u drie en vijftig jaar overblijven om te leven. Als ge twaalf jaar zijt, moet er u drie en vijftig overblijven Als ge dertig zijt, nog zeveri en dertig Als ge veertig zijt, nog negen en twin tig Als ge twee en vijftig zijt, neg een en twintig Als ge twee en zestig zii'e nog vijftien Als ge drie en zeventig zijt nog negen Als ge twee en tachtig-njt nog vijf En als ge twee on negentig zijt nog drie. Allee, zoo leeren de geleerde bollen, 't is nu te zien of 't waar Is. Jn alle geval Spectator Snuffelator wenacht ulder alle gaar dat ge honderd j .ar zoudt worden <n nog meer ook. Precies als die schaapherder. Davld Orlm, uit Ierland. De vent is 112 jaar oud en-gaat nog alle dagen met zijn schapen het veld In. Ik ben zoo, zegt hij, alijrt zeer matig geweest in het eten. Vleesch heb ik In mijn jonkheid weinig of niet geeten en later toen de tijden beter wer den heb ik nooit meer dan een once per dag gebruikt, dat is zoo wat k25. gram men. Veel melken zoete kaas en vooral trult en legumcn. En tabak Zijt ge een smoorder geweest. Van mijn twintigste jaar af, altijd de pijp. En genever, Wlsky Soms een druppel in een glas water. Maar waar Ik vooral voor gezogrd heb cfat is van altijd opgeruimd te zijn. Nooit den moed laten zinken. Blijheid is; de beste medecijn en kwamen er slechte dagen dan pelade ik allee Davld I moed' verloren, 't al verloren.. Dus alderliefste lezeressen En beste lezers van dit blad. blonde ne keer zou zeggen nu hebt ge genoeg op mijn teenen gestampt nu be gin ik zelf te stampen en moet de boel kapot, hewel, 't is mijn schuld niet, ik ben lang ger.oeg de zot van de gilde geweest. Zoo waren de Vlamingen Ofschoon ze 't anders wilden, In den Belgiek, gedurig ook De zotten van de gilde. Is 't waar of r.let De zedeles snapt ge nu ook, peis ik. Hoe dat sommige gazetten hun nleuwskens opstellen, kan Spectator niet snappen. Aizoo gelezen Een oto kwam tegen de vitrien gebotst van het huls van juffer Van Zemelen die rats in honderd slukken vloog I Arme juffer Van Zeme- men. En verder 40 duizend franken werden gestolen uit het koffer van mijnheer De Mol waarin de dieven langs achter een groot gat hadden geboord. Die mijnheer De Mol moet veel hebben afgezien. De menschen die te Jette rond het Park wonen waar de oto's van 't leger stonden opgeslagen hebben veel schrik uitgestaan, want honderden otos zijn 's nachts verbrand en honderden vaten olie en naft zijn mee in de vlammen opge gaan. Het schijnt nu klink en klaar be wezen dat die meneeren van 't leger hun voorzorgen niet liadden genomen en dat het hun eigen schuld is. als die ramp is voorgevallen. Ja 't leger I Centenvreterij Boerken Sander was ne keer naar Brussel gegaan en hij zag daar een groot magazijn. Wat verkoopsn ze hier zoo allegaar vroeg hij een snotneus die achter een toonbank stond. Ezelskoppen 1 zei de jonge vent. 'k Kan 'tgelooven, zei 't boerken, maar ge zijt zeker bijna uit verkocht, want Ik zie er maar eenen meer in ganscb uwen boetiek. Eön voyazjeur komt in eenen adem de Noordstatie binnen geloo en en vraagtde trein naar Antwerpen, kan Ik dien nog hebben. Zeker mijnheer, ant woordde de zaalwachter, als ge rap kunt loepen, hij is juist een minuut vertrokken. Brusselaars, die naar den Dender kwa men visschen, niet al te wel aan, want Ik hoorde er een zeggen Pamel est un nld Boche.Pamel ls een Dultsch nest I Als ge Vlaming zijt, en ge durft een Leeuwenvlag uitsteken, dan zijt g'een landverrader, een staatsgevaarlijke, een Dultschgezinde en wat weet ik al. Nu.... het was een ware triomf voor Pamel. Nooit ls zulks hier te zien geweest. Een 40tal bonden en 6 muziekmaatschap pijen. De bonden uit het omliggende wa ren talrijk opgekomen. Rond 2 uur kwamen ze op Ledeberg toe, waar het woord verleend werd aan den a'omgekenien volksredenaar Amedé Verbruggen, kasseier te Bazel. Op strie mende wijze, hem eigen, hekelde hij het militarisme. Hij deed uitschijnen dat de Vlamingen In de slijkgrachten van den Ijzer, enkel goed waren voor kanonnen- vleesch. Hij oogstte een buitengewonen bijval en z in rede werd meermaals door langdurig handgeklap onderbroken. Onmiddellijk daarna zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door ren tien tal ruiters en begaf z'ch naar Poulck, waar heer Pol Van NMen, het woord nam als afgevaardigde van 't hoofdbestuur V. O. S.-B. V. O S In schoone woor den zeite hij het doel en de werking van den B. V. O.S. uiteen. Daarna overhan digde hij de prachtige Leeuwenvlag aan den kranlgen voorzitter van den B V. O. S Op zijn beurt dankte deze den geach- ten spreker en beloofde hem dat de B. V. O. S. van Pamel alles In 't werk aal stellen om te ijveren voor volledige amnestie, antimilltarlsme, Vlaamsch volksrecht en wereldvrede Daarom vroeg hij de medewerking van alle weldenkende Vlamingen. Aan de achterblijvende B. V. O. S.sen deed hij een warmen oproep, ■om zich te scharen In de rangen van V. O. S. en B. V. S. Bij het sluiten werd hem een ovatie gebracht. Nu rlchte zich de stoet, die nog altijd maar aangroeide naar Pamel Dorp, om het Vlaamsch Huls plechtig In te hul dlgen. Welk overheerlijk schouwspd. wanneer de stoet eraaDkwara I Eep®''* De Standaard is verontwaardigd, j De staatskatholleke Standaard van j. d'extremlsten van 't minimum weent tra j nen met tulten en is gloeiend van veront- 1 waardlglng omdat te Brugge een klein meisje niet mocht ter kerke gaan omdat ze niet genoeg Fransch kende en dus volgens de vroede franskiljons niet ont wikkeld geroeg was om de communie te ontvangen. De verontwaardiging van De Stan daard is stichtend, maar, wat doen die menschen om zulke ergerlijke feiten te voorkomen of onmogelijk te maken Niets, al hun platbroekerij helpt de zaak geen zier vooruit. Door hunne groo- te lakschheid en lafheid zijn zij de ware schuldigen, die wel lamenteeren en ellen lange jeremiaden afsteken, maar verder In alle eer en deugd de kloeke leus toe passen ze dronken een glas. ze p..ten j een plas, en lieten de zaak zooals ze was. Komt, kloeke Belgen van den braven frederikken Standaard, zwijgt dat ge zweet, en zingt de brabbelsonne en 't lie ken van ze zullen hem niet temmen I CATILINA. SINT NIKLAAS Naar Opwijk Vlaamsch Nationalisten allen naar Op wijk op Zondag 25 September. Het ls uw plicht. Ieder die kan moet op post zijn. Sa menkomst aan het lokaal 3 Linden We doen de reis per autos. Prijs 11 fr. te betalen bij de inschrijving. Inschrijvingen worden aangenomen bij makkers Jef Demeyer en Frans Van Riet. Arrondissementsvergaderi ng Op Zondag 18 Sept. om 3 u. stipt in ons lokaril 3 Linden DAGORDE: Amnestlebetooging en vlaginhuidiging van den «Ward Hermanskring» De CUn- We verwachten alle propagandisten daar de dagorde zeer belangrijk is. Steunfonds Piano- Van de studenten 25 fr. De Vleeschhauwer Sas van Gent 5 fr. \ilaamscho Toeristenbond-Tak st. niklaas. Zondag 18 Sept. Per specialen trein naar SPA. Vertrek uit Antwerpen rond 7 uur. (Juist uur van vertrek en andere eventueele schikkingen worden tijdig aan de deelnemers bekend gemaakt.) Prijsreiskaart 3e klas 25 fr. 2e klas 40 fr. Wandeling onder deskundige lei ding. Inschrijven tot 12 September, bij den afgev., Hemelaertstr. 2, Zondag IS September Bezoek aan LEUVEN onder leiding van Prof. Dr Stan Leurs. Liefhebbers voor dezen interes sante uitstap stelle zich in verbinding met den afgev. Hemelaertstr. 2 Hofstado. van ziin onbeschaamdheid en tevens van i zijn wellevendheid opengezethet vat Aan de huren gemeenteraadsleden g^elt wat het heeft we krijsen hler. Er zijn boven en buiten alles wat ons j mede een staaltje ie meer van de menta- verdeelen kan plichten en doeleinden die i lltelt van de katholieke leiders wiens re- alle Vlamingen, ook die van Hofstade, putatle al maar door gedekt blijft door vereenigen kan den drang naar Vlaande- den mantel hunner katholiciteit, ren's verheffing uit de minderwaardig- Terzelfdertijd worden de minste onzer held, de voorliefde tot eigen volk, eigen woorden en daden onder het vergroot- taal, eigen schoon. I glas gebracht en wee onze arme zielen In vele, in honderdtallen gemeenteraden Och dat zou ons redelijkheidshalve Ge hebt al ne keer gelezen van de menschenzee I Duircndt»" Vlarf.vjygcvi.- boereh/vnn Oofen. Dat is een plezant komediestuk Nu was er een vent en die heette Karei Van Ooien en die Karei vondi een handgranaat en hij zou aan vader ea moeder en broers en zusters en nonkel eo matanten en kozijnen en nichten latin zien hoe dat hij zoo'n handgranaat 'ton uiteen nemen. Maar 't ding plofte oper. en Karei Van Ooien ontplofte mêe. Op den slag dood. Van kozijnen gesproken. Een. gazet schreef dees we- k. Prinses Astrid is met haar echtgenoot en haar twee konijnen naar de zee vertrokken. Twee KONIJ NEN 't Was een drukfout het moest zijn kozijnen. Ze hebben nu een nlef soort kareel- steen uitgevonden die ge niet ruoet bakken maar slmpHester laten drogen. Die steenen worden gemaakt van cement vermengd met cokes van de gasfabrieken. Ze zijn zoo hard als granket. Allee nu gaan we grijszwarte huizen zien, In plaats van roode huizen. Tb Reep wilde een" ouwe vent van bij de zeventig nog leeren velo rijden, want in Murheeze, een dorp of twee verder woonde een weduwe waardat die ouwe pee op verliefd was geraakt en om te kunnen gaan vrijen kwam die velo goed te pas. Maar de vent tuimelde van het rijwiel en brak twee beenen en een koppel ribben, 't Is nu te zien of die weduwe hem zal komen troosten. Simpels wandelde ne keer In de Lente met zijn wijf door de velden. Zie ne keer Treze. zei Simpels, daar staan al knopprn op de bonmen. 'k Wou da 'k het eigenste kost zeggen van mijn broek en hemd. Simpels zijn wijf keek zuur en zei nlemendalle. Hebt U al eens een kleedlngstuk ge kocht in de Groote Magazijnen St Jozef te Sottegera (markt) Beproeft en gij zult er altijd temgkeeren. Een goede huisvrouw moet drie maal de letter K in haar huls schrijven, zegt het spreekwoord. Kerk, keuken, kirderen. In de winkels liggen nu weer boestrineen en lammekenszoet. Hier ls 't gedicht van Janneken. LAMMEKENZOET. Ik ben een amateur van lammekenzoet En als ons moeder die gereed doet, Dan kan ik er wel vier naar binnenspelen Om mijnen buik te streelen. Want lammekenzoet dat ls Gewis een vlsch Die lekker ls En de meester zegt dees Een lammekenzoet Dat doet Zooveel kracht als een pond vleesch. Zij zwemmen in troepen bij elkaar, En eik wijfken kan per jaar Wel twintig duizend eieren leggen Zoo heb Ik den meester hooren zeggen, 't Is spijtig dat een kieken dat niet kan, Dan kwamen er te onzent meer eiers In de pan. Zeer goed Janneken. Nu moet ge naaste week ne keer een eedichteken over het -nut van het steunfonds, want daar zijn aanhoorden daar het kr^b»g en overtui gend woord van onze voormannen, advo- kaat Borgicon en volksvertegenwoordi ger Staf De Clercq, die het programma V. O. S. uiteenzetten en verdedigden. Onnoodig te zeggen dat zij den meesten bijval genoten. De schrijver V. O. S. dankte de sprekers, namens het feestko- mlteit, alsook alle bonden, muziekmaat schappijen en al degenen die er aange houden hadden ons feest door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Na de spreekbeurten werden de premlfin verlot en werd een prachtige Leeuwenvlag ver kocht per Amerikaansch opbod. Toekomende week komen we op ons feest nogmaals terug Schrijver V. O. S. BITTERPEEËN steeds ongeëvenaard Gewijzigde kalender van Het Vlaamsch Volktooneel. 11 September Opoeteren, openlucht theater, 3,30 u. De Nieuwbakken Edel man (laatste openluchtvertooning). 14 SeptemberAntwerpen, Vrede St. Wi'lebrordus Pastorijstraat. 23, 8 u. De Nieuwbakken Edelman. 18 SeptemberMechelen, Volksbelang ODder den Toren 5.30 u. Leontlentje. 20 September Gent Mlnardschouw- burg, 8 u. De Nieuwbakken Edelman. 22 September Brussel Patrla, 8 u. Wederopvoering van De Nieuwbakken Edelman. 25 SeptemberSt. Nlklaas-Waas, Aka- demieschouwburg, 3,30 u. Leontlentje. 30 SeptemberRotterdam, Qroote Schouwburg, (Volksuniversiteit) 8 uur. De Nieuwbakken Edelman. Voor opvoeringen dringend schrijven naar het Secretariaat Het Vlaamsch Volkstooneel Broekstraat, 23, Brussel. Tel. 253.15. Uit ter hand té koop Een schoon Eigendom, bestaande uit burgerwoonhui:», hof, boomgaard en fa« briek, dienstig voor alle bedrijf, gelegen tusschen Aalst en Denderhoutem. Te bevragen bij C. J. Sturm, 52, Kas teellaan, Gent. geen stukgaan of pijnlijke huid, indien men vóór het Inzeepen de baardopper- vlakte Inwrijft met een weinig Doos 4 en 7 1/2 frank PUROL van Vlaanderen heeft de politieke harts tocht gezwegen om den eisch naar Vlaanderens recht te uiten. Alleen in ons Hofstade, dat in de wereld der vlaamschgezinden goeden klank heeft, vergat men het uitdrukken van een wensch voor de algeheele ver- vlaamsching van de Gzntsche hooge- school. Och God, we zijn Immers toch allen kristelijke menschen en eenleder moet het eindelijk gaan begrijpen, dat het hoog tijd is aan Vlaanderen zijne onmisbare rechten en vrijheden te schenken, opdat we In dit klein landeken als broeders zou den blijven samen wonen. Eén liefde voor Vlaanderen, één be- i rouwen in de toekomst, ééne verzekering dat het Vlaamsch programma het heele volk van Vlaanderen in al zijne standen en uitingen, weer tot de schoone hoogte yan welstand en ontwikkeling zal opvoe den. Dat dient het werk te zijn van het heele volk, want door en voor het volk gaat Vlaanderen op naar Kristus, die is de Koning van alle volkeren Het gebrekkig amnestie voorstel, voor enkele dagen door U allen gestemd, zagen we ook graag vervangen door eene nieuwe motie welke de algeheele en on middellijk amnestie zou voorstaan. Naar een schrijven in Ons Geloof het gezaghebbend tijdschrift van gods dienstwetenschappen, moeten alle kriste nen in de tegenwoordige omstandigheden de amnestie voor politieke gevangenen voorstaan en bevorderen. En waarom Wel doodeenvoudig om dat er tegen amnestlie geen ernstige reden kan aangevoerd worden. De drogredenen, die wel eens door de fransklljonsche pers, gesteund door 't goud der Fransche logle uitgekraamd worden zijn in den grond enkel Inkleed- sels van politieken wrok, misplaatsten haat, kiesbelang of voorgewende vader landsliefde. Met wrok en haat hebben de kristene menschen niets te maken en moeten die zelfs door alle mogelijke middelen te keer gaankiesbelang van die of geen partij hebben geen zedelijke waarde en, over oprechtheid van schreeuwende vaderlan- derij denkt ieder het zijne 1 Onmiddellijke en algeheele amnestie zou zeer geschikt zijn om de verzoening onder te menschen te bevoideren en als dusdanig ligt zij heelemaal in de lijn der kristene naastenliefde. Een weinig moed dus heeren, en deze twee moties om een werk ons door de leer van Kristus Ingegeven, maar onmid dellijk doorgedreven. Want wee, indien den schijn gewekt zou worden dat wereld lijke leiders zeer angstvallige menschen zijn die bij gebrek aan onmisbare besluit vaardlgheia tot werkloosheid vervallen en de maatschappelijke problemen liefst I trachten te ontwijken. Wij zijn verheugd dat de mindere man i eindelijk begint te begrijpen dat er hem j onrecht wordt aangedaan ia zijn edelste betrachtingen en dat ze metterdaad den j rug zullen toedraaien tot de banierdra- gers van het zoogezegde staatskatholl- j clsme. j Toe, Heeren van Hofstade, handelt kordaat. Denderleeuw. Zondag 18 October, groote kermis aan de statie. Door het komlteit worden bui tengewone feesten op touw gezet. Om 5 uur namiddag, monsterbolling in de Ver broedering, waartoe al de ploegen van het omliggende uitgenoodlgd worden. Een prachtig schouwgarnltuur wordt als eerste prijs gratis aangeboden. Zondag 25 October, kermis aan den Halt. Bal overal en 's Maandags groote koers met belangrijke geldprijzen, ge schonken door de vrienden der Landuyt- straat. Het volksmuziek der Verbroede ring zal de kermis opluisteren. Laag gedoe. De korrespondent van Ons Volks blad heeft Zondag weer de sasdeuren moeten vergeven worden we hebben In ons midden alleen maar eenvoudige werk jongens, van brave ouders, die zich heb ben opgewerkt door onverpoosden arbeid door neerstightid, die spijts allen en alles behouden hebben een trouw Vlaamsch hart dat dienen en niet verraden wou. We missen bovendien U zegt het die kostelijke zedelijke gavei van het katholicisme, de wijsheid, de verdraag zaamheid, de liefde, het geloof en zoo veel meer, allemaal deugden die men alleen hebben kan als men loopt In 't ga reel van de heeren Rolller. Kijk daar hebt ge dien braven drukker die z'n best doet om in ae gratie te komen door ons zoo zwart te maken als hij zelf een paar jaar geleden door z'n meesters werd gemaakt. Hij kan voortgaan op den weg hoe hij ook wilhij blijft voor eeu wig gedekt door de barmhartigheid van de katholieke partij. En in Denderleeuw ls partij en kerk hetzelfde. Dat degene die heden nog de kerk mis bruiken en de kerk schade berokkenen om wille van lage partijpolitieke belangen en veeten, die eiken Zondag banvloeken zonder Pausen te zijn, overwegen hoeve- len de bittere vervolging eenerzijds, de vereenzelviging van kerk en konserva- tieve, haat en broodroofzaaiende kliek anderzijds, heeft misdaan... Want al zouden wij nu alles zijn wat Ons Volksblad van ons zegt, nog tien maal slechter, dan nog heeren katholie ken, zou uw toon er een moeten zijn van bezadigde, deftige redeneering. Nu stort ge om de week een karre- vracht straatvuil voor ons deur waarvoor we alleen onze deur kunnen sluiten met een klein beetje spot en een groot beetje verachting. Dat ls het produkt van uwe beschaving dat is de atmosfeer waarin gij wilt op voeden.. We weten het en we hebben het onder vonden dat de macht en de dwingelandij van een paar heeren U nauwer aan het hart liggen dan de toekomst van een heel volk dat ge eiken dag hartelijk verraadt. We zullen in de toekomst meer nog dan In het verleden over uwe laagheden heen stappen om U voor onze bevolking te toonen als ge zijt, U rekenschap te vra gen, de strijd op een ander terrein te voe ren dan op dat van het schelden en het gemeen doen waarin we uwe almacht en Uwe volmaaktheid erkennen. Wegens plaatsgebrek werd het verslag der zitting van den raad naar een volgend nummer verschoven. Alle finantieele Inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 li de gemeenteschool herbeginnen de lessen op 15 September, dus toekomen den Donderdag. De leerlingen mogen alleen terschool komen. De leerlingen die nog niet zijn ingeschreven, mceten hun trouwboekje medebrengen om ingeschreven te wor den. Jufvrouw Pcnne L zal de leerlingen van Leeuwbrug van huis naar school en van school naar huis vergezellen zoo ook zal zich iemand gelasten met de leerlingen van Huissegem. Door de gemeenteraad is er voor ge zorgd, dat de leerlingen die des middags in de school blijven, er met goede warme koffie hun noenmaal kunnen gebruiken. Wie nog niet ingeschreven is, zende zijn leerlingen met het trouwboekje en de zaak Is zonder last opgelost. De reeds gedane inschrijvingen, laten voorzien dat we een volledige meisjesschool en een froebelschool zullen h'ëbben. De Vrienden der gemeenteschool. Kermis. - In al hun miserie en hart- pijn, willen de katholieken zich boven poelw3ter houden, d^or als kinderen te schrijven, dat w-j verdriet haddc. Irte gendeol beerrn katb linker, we zijn fier op ons leiders, verheugd over den uit slag Uwe mislukte kermis en de volks ontevredenheid zullen u eens duur komen te staan. Heiligschenders In hun blad je wil len de katholieken beweren dat onze partijgenooten de kerk zouden hebben bemorst. Eerst en vooral het is een uit gedachte bemorsir.g. om or.s te doen doorgaan voor wat we nitt zijn daar de geburen rond de kerk niets fweten van wat werd geschreven, Wij gaan recht in ons scboc-nen heeren, en hebben meer eerbied voor Godsbuis dan gij, want we zijn eerlijker en recht vaardiger, wat van Kristus het eerste princ ep was. Wie een ander wil bevuilen bevuilt zichzelf. Htt volk gelooft uw leu gens niet meer, ze kennen u, zelfs uw eigen volk keurt die politiek af. Het ware vc.or u anders zeer eei voudig. Indien gij weet dat onze partijgenooten het gedaan hebben, dan moet gij ook weten wie. Klaag ze dan maar gerust bij 't parket aan, wij eischen de grootste straf. Ruitenbrekers. Daar de katholieken de ruitenbrekerij van Zondag 28" op ons willen schuiven, zeggen we dat we niet heter wenschen dan d daders te kennen, dan zal het uitkomen of het van ons volk of van uwe aanhangers werd gedaan I 1 I X. In De Sla ïdaard verscheen een geeste lijk geestig leugenschrift, waarin stor.d dat de schepenen, Heiremans en De Bruyn, zelf hun kiosk hebben moeten afbreken, (natuurlijk met nog wat spot ternij.) Nu schrijft M. X in ons Volksblad dat M. Leander de kiosk heeft moeten afbreken. Zoo gaat het in een huishou den waar men achteruitboert, de eene spreekt de andere tegen en ten slotte vechten ze I I Snapt ge 'i Opdat eene geldplaatsing vooianlig weze, hoeft gij eerst en vooral gewaarborgd te zijn door de zekerheid die de Bank oplevert. De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij Is de filiaal der Sociétó Générale de Belgiqae, te Brussel, dewelke de machtigste banklnstel ling is des landsen die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht2,50 °/0 Halfmaandelljksche rekeningen tegenw. 4,25 Storting op 5 jaar inet gemak van terugtrekking 5,50 °/0 In bewaar neming van titels. De Banque Centrale de la Dendre heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen verschaft worden. NINOVE. Voor onze Kristen Vlaomsche Vrouwen en Meisjes. Naar een Kristen Vlaamsche Vrouwen en Meisjesbond I Vioeger bestond hier ook eei georga niseerde Meisjesbond. Ik maakte er deel van en zag hen wegkwijnen. Hij is niet weggekwijnd bij gebrek aan leven, bij gebrek aan belangstelling. Maar naar de verklaring een van E. Heer was de bond te Vlaamschge ind, men had n.m.l. over amnestie gesproken., hij moest verdwij nen. Op-ieuw worden de koppen bijeenge bracht, men is vol ijver, vol moed. vol werklust De Kristen Vlaamsche Vrou. wen en Meisjesbond moet opnieuw geor ganiseerd worden. Het is mij een zoo aangename verras sing geweest, op den landdag in Hasselt had men toch zoo prachtig de grootsche taak ontwikkeld, bad men toch zoo klaar doen uitschijnen de groote kncht die uitgaan kan van een Kristen Vlaamsche Vrouwen en Meisjesbond. dat ik riet lan ger weerstaan kon ook mij gansch en geheel voor die organisatie te geven. De Kr. VI. Meisjesbond is geen bond met een berekende en tactieke werking. Hij doet aan idealisme, niets meer, niets min. Het is een Kristen Vlaamsche orga nisatie die de strijd om een schoon, kris ten, eigen vaderland, een organisatie die naar het boek van Pater Callewaert wil vormen De Sterke Vrouw van Vlaan deren. Niet meer gewrocht, sticht den bond. Laat de werklustige meisjes niet langer meer wachten. Hoe eer wij zaaien, hoe eer wij zullen kunnen naaien. KERL1NNE. Koningscheut. Toekomende Zondag hebben wij onze jaarlijksche schieting. Er zal leute zijn. Het is een goede gele genheid voor de liefhebbers van schielen om zich dien dag in te schrijven. Voordrachten. - Wij kondigen, de eerste voordracht aan voor hei begin van toekomende maand, door J. Simons. Aspelars. Op Zondag 11 September, groot mu ziekfeest te Nederhasselt. Vertrek bij Liza Limbourg om 3 uren. Iedereen zal er aanhouden de maat schappij te vergezellen en het reuzen werk, op gebied van muziekkunst, komen bewonderen De vooruitgang ls even groot dank zij de kranige en kundige leiding van den heer Jef Tinei 1 Zondag zal iederee i verslomd staan en I de gezegdens zullen zijnHoe durft Hoft ende Trcu zulke stukken aanvangen HouendeTrcD zal in Nederhasselt van zich doen spreken, en er uitroeren wat anderen In den steek hebben gelaten j Alleman weze dus op post. Binnen kort zullen de tooneeiavonden aanvangeD, iets waar we weinig moed toe hadden door gebrek aan geschikt lokaal I Zulks is ons heden gelukt en Voor Taal, Recht en Vrijheid zal niet nalaten het volk op te beuren 1 Men voorziet de eerste opvoeringen begin van November. Eene algemeene vergadering wordt daartoe belegd op Zondag 18 September, orn 9,30 u. bij Llza. Alle leden zullen er aan houden dezen oproep te beantwoor den. Ook nieuwe leden zullen aanvaard worden Men zegge het voort 1 HERZELE Eind Jijk is men aan den opbouw eener melkerij begonnen, wat hier zeer brood- noodlg was. Degenen die dit prijzenswaardig initia-

De Werkman | 1927 | | pagina 2