WEEKBLAD Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 0,25 HET AFFRONT België-Frankrijk tegen Vlaanderen ONS PRAATJE i Hel voorbeeld van Herzeie Uit den Wanmolen 56* Jaargang, N' 2528 Zondag 25 September 1927 Da Waarheid Is on» wapen Rechtvaardigheid one doet Stichter Pieter Daent PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op «oorband botaalbaar dborr.giuenten op alle poatkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. L Van Opdenbosch, Volksvertegenwoordiger. Postcbek 93175. BEHEER: S. M. Drukkerij Volksverheffing 21. Onderwijsstraat, 21, Aalat. Telefoon 188 ANNONCEN D, prij, der Innonc.n wr.rdl l>ep».ld bij overeenkom.!. V<v>r alle inlichtingen wen.>- men rtct» ten bareel e. PRIJS per nummer door België opgeloopen Laten we even ter inleiding herinneren aan de ongeëvenaard sterke positie van België in de wereld na den grooten oor log liet buitenland kende alle. n la Be!- gique marfyrehet klelre heldhaftige land dat tot het oitter einde toe zijn plicht had gedaan cn daarbij e egevierd bad. Dat deze kh ine heilige held tegenover een zwakkere d_n hij z -f even onrecht vaardig handelde als het g oote Dultsch- lanu het had gedaan, dat vermoedde het buitenland i iet eens. Neen. dc positie va; B Igië was onaan gevochten, de au'eool nd zijn hoofd was, om met den ri cht r te spreken, smetteloos cn vol luister De miserie begon met de opzegging van de neutraliteit. De terbewij ingen waren den kiel eD kabouter naar het hoofd gestegen, hij was dronken van overmoed en pretensie. Er was maar één rol waarin België zijn gezag en zijn waardigheid kon behouden: kampioen te zijn en te blijven van den Vrede. Het versmaadde roekeloos dien rol. Het sloot een militair acciord met Frankrijk, het verlaagde zichzelf tot ver lengstuk van dit land. Het deed groot en gewichtig de puid wou een os zijn. Het richtte een machtig leger in, het rammelde inet den sabel als een Tneater Tamerlau, het trok mee naar Franckfuit en naar den Roer, het intri geerde in het Rijnland, het was de echo van het wilde Fra sche imperialisme, dat een toestand in Europa wil bestendigen dat vloekt t'gen alle feiten en realitei ten. België heeft zijn eerste muilpeer gekre gen te Gei.è e het is het zichtbaar tee- ken dat het gedaan is in de wereld met het Belgische prestige. Sedert acht dagen legt de Belgische pers allerlei doekjes voor het bloeden, allerlei plaasterkes, pappekes en cata- plassetnkens op de gezwollen kaak van de Belgische madam. De Belgische pers lijkt ons daarbij niet buitengewoon behendig. We gaan stiiwijgend de verklaring van de speciaal aan Frankrijk verknochte pers voorbij, die heel het geval exploi teert eenvoudig om Van der Velde een voetje te lichten gemeen, onwaardig en dus echt Belgisch. We verwijlen bij de verklaring van den Belgischen minister zelf en van zijn offi- cieuse organen de andere kleine Staten waren naijverig op België's semi perma nenten zetel te Genèveze willen elk hun beurt krijgen. Had België zich in de verloopen jaren gedragen als een kleine Staat en niet als een gemaakte groot-mogendheid, had België zich zelf in den Raad te Genève aangezien als de vertegenwoordiger en de verdediger van de Kleine Staten tegen over de groote, het zou waarschijnlijk niet zoover gekomen zijn. Nu gelooven we niet dat de les België dienen zalhet zal volharden in de boos heid. Maar voor ons is het van bet aller grootste belang dat het buitenland onzen vijand, België, kent, hem niet omringt met sympathiën waaronder wij, Vlamin gen, ten slotte begraven worden. Hoe slechter de positie van het fransch georienteerde België in de wereld, hoe sterker de positie van de Vlamingen die de Framche partij hier bevechten, hoe meer kans wij hebben de sympathiën van het buitenland voor onze zaak te winnen. We hebben geleerd onder den oorlog van welk enorm belang het Is de interna tionale openbare meering op zijn hand te hebben. We verheugen ons daarom over de Belgische muilpeer te Gerève omdat er uit blijkt dat het buitenland niet langer België verslijt voor lief onschuldig lam- meke dat niet tot kwaad in staat is. Bij de verklaring van maarschalk Pétain België zal in de komende oorlog het slagveld zijn van Europa. (Rede te Dinant van maarschalk Pétain, die de Fransche oud-strfjders de massa moordenaar noemen.) Het eerste regiment artillerie der Oos telijke verdedigingslinie is gevormd te Luik. (de Broquevllle, belgisch minister van oor log, die ons reeds de ramp 1914-1918 op den hals haalde Het Vlaamsch-Nationalistische Vlaanderen zal NIET bloeden voor België en Frankryk. We komen vandaag terug op de ge wichtige verklaring door Maarschalk Pétain afgelegd te Dinant op 11 Septem- 1927. We willen beginnen met heel In het kort eenige historistlsche ketterijen recht te zetten daar te Dinant door den Fran- schen maarschalk uitgekraamd met een bewonderenswaardige Latijnsche onbe schaamdheid Want dat moet men aan de Latijnen In 't algemeen en aan de Fran- schen In het bijzonder, laten ze kunnen liegen, of liever lalen we zeggen de lieve waarheid gebruiken met een merk waardige beslistheid en hardnekkigheid. De Maas-vallei als invalspoort De Fransche maarschalk beweerde dat sedert het verste verleden de Maas- en Sambervallei de natuurlijke invalspoort is van Germanië. Dat is Inderdaad de helft van de waar heid bij de groote Gei maan scbe volks verhuizingen zijn onze voorouders de Franken ook langs daar het Romeinsche rijk binnengedrongen. Maar de heele waarheid is dat niet. Het andere deel van de waarheid luidt sedert honderden jaren, minstens van af de zestiende eeuw streeft de Fransche politiek, telkens ze daartoe de macht meerde te voelen, naar het bereiken van hare zoogezegde natuurlijke grenzen □aarden Run. Herinneren we hier aan Richelieu, Louis XIV, Napoleon, Napoleon III, Foch-Poincaré na Versailles. We kunnen de lessen der geschiedenis hier tot ons spijt niet verder uitwerken ons heele blad zou er wei te kiein toe zijn. Als het God en den mulder belief', zouden we dezen Winter in onze studie kringen een tiental lessen willen wijden aan dezen Franschen drang naar hei Oosten. Uit deze eve.dueele lessen zou ook blij ken dat wij niet zijn de grensmacht van Frankrijk, wel dat Frankrijk ons heel graag zou verheven hebben tot dezen treurigen knechtenrol maar dat or.s va deren te Cassel, te Kortrijk, te West Rozebeke, te Grevellngen, te Hasselt, te Waterloo, om alleen die veldslagen te noemen, sedert de 13Je etuw af, zich weren en geweerd hebben met hand en tand tegen deze eervan te worden de grensmacht van Frankrijk. Wij de voorhoede der Latijnsche beschaving. Als de Fransche maarschalk de tien duizenden lijken zag liggen van de koene Vlamingen en hun bondgenooten die hier op den grond onzer vaderen ge sneuveld zijn om ons te bevrijden van deze zonderlinge eer, de voorhoede te zijn van de beschaving van een vreemd volk, dan zou de groote slachtbaas bij Godsgenade misschien nog eenigzios verschieten. Neen er ligt geen natuurlijke grens geen berg. geen stroom tusschen ons vaderland en zijn vaderland, maar de geschiedenis hetft tusschen on- beiden een bedding gegraven waarin vloeit een stroom van rood bloed. Met hun bloed hebben de Vlamingen een grers getrokken tusschen hen en de Franschen. Leest onze geschiedenis, onze letter kunde, hoort de stem onzer vaderen van uit de verste tijden M»yer, onze eerste Vlaamsche historicus schrijft In vlam mende letters Frankrijk is de erfvijand van Vlaanderen. Frankrijk is dat gebleven ook in de 17e èn 18' èn 19e eeuw. De oorlog van 1914 1918 was een Intermezzo. Tegen Frankrijk was gedurende dui zend jaar het wapen van Vlaanderen ge richt. Wij behooren niet tot een en dezelfde geestelijke gemeenschap. We zijn niet rijp voor de anm xatie, o gij Pëtains en Fochs en Polncaiës. Vlaanderen ontwaakt weer tot bewust zijn en waar de Duitschers niet slaagden, zullen ook de Franschen het verliezen noch Dultsch, noch Fransch, onver- duitscht, onveifranscht, blijft de leuze weerklinken der fiere activisten. De Belgische vassaliteit. Pétains historische ketterijen moesten alleen dienen ter inleiding van een bevel aan den Belgischen vassaal. We citeeren Onder zulke omstan digheden moeten wij. er voor zorgen De drama's der stabilisatie. dat gebeurlijk overeenstemming bestaat tusschen uwe krachtinspanning en de onze En veiderIn ieder geval mogen we i niet vergeten dat zich achter Luik, Na- 1 men en VerduD, aan de Maas bolwerken van eenzelfde verdedigingslinie bevin den Daar heb je, voor wie lezen kan, klaar en duidelijk het bevel. België moet de Fransche verdedigingslinie doortrekken tot aan de Hollandsche grens. België zal aan dit bevel gehoorzamen. We herinneren aan het militair accoord en aan de verklaringen van den gewezen stafoverste van het Belgisch leger, gene raal Maglinse, in de gemengde commis sie voor militaire aangelegenheden. In 't kort zal de Brcqueville de noodige kredieten aanvragen om deze forten te bouwen. Zal hij ze krijgen Socialisten en katholieke Vlaamsche demokraten zijn de meerderheid De Broqueville zal zijn forten krijgen Vlaanderen, heel de Vlaamsche pers met uitzondering van Het Nuusken en van de Gazet van Zotten Rip, heeft pro test aangerekend tegen de vcrnederei de taal van Pétain. De Schelde, De Stan daard, Het Laatste Nieuws, ze fs Het Handelsblad en De Landwachtdus al de schakeeringen van de vlaamsche opi- rie waren het eens, maar heel de Fransch Belgische pers heeft op een paar aarzelende protestjes na de rede van Pétain met gejuich begroet. De Fransche geheime fondsen zijn ster ker dan het Belgische patriotisme. Niet tegenstaande de Vlaamsche p.'bHeIce opinie tegenover haar gekant staat, zal deze politiek van vassaliteit worden voort gezet. De broer van volksvertegenwoordiger Sommerhausen schrijft in een Brussel- sche correspondentie aan het Parijsche blad Volonté dat de Broqueville zou gewonnen zijn voor de zes maand. In dien vorm gelooven we het nieuwtje nog niet, maar het zou ons heelrmaal niet verwonderen als Fiankrijk om de forten te krijgen genoegen nam met acht maand plus de voorgeoefendheid. En de katholieke Vlaamsche Kamergroep We zouden willen mis zijn, we vragen niets beter dan dat we den toestand te donker inzien maar het verleden heeft ons in dat opzicht elke illusie doen verliezen. We lachen wel eens met Slnzot, die bij elke daad van Van der Velde recht wipt om te protesteeren, maar als er in de katholieke Vlaamsche Kamergroep eens een half dozijn halve Sinzot's zaten, wat een geluk voor Vlaanderen zou dat zijn Nu schrijft De Standaard betreffende deze aangelegenheid artiekels waarmede wij ons volledig kunnen vereenigen, het spijt ons alleen dat de daden van deze volksvertegenwoordigers wier officieuse tolk De Standaard is, bun daden zoo bit ter weinig in overeenstemming brengen met de woorden van hun orgaan. Dees week weerom naar aarleiding van een artlr kei van de Parijzer Temps die nog een schupken op deed bij de ver klaring van Pétain, besluit het minima listisch orgaan Wij hebben er aan gehouden dit lange uittreksel (uit Le Temps) aan te balen om onze lezers een kijk te geven op de groei- j enden aandrang van onze Zuiderburen die de Belgische mark als borstweer tegen Duitschland opstellen. Thans wordt er nog van gemeenschappelijke belangen gesproken, maar ook dat zal wel verdwij- nen als de heer de Broqueville de drie programmapunten van maarschalk Pétain ter harte neemt Dan wordt de Belgische legerleiding naar Parijs verlegd met motto eenheid, geen verdeeldheid een strategisch plan wordt uitgewerkt door één man. Dan mogen onze gene raals regelmatig te Parijs «contact» gaan 1 zoeken, in minder hoffelijke termen, gaan hooren hoe de Fransche bazen er hebben over beschikt. Vassaliteit... Zeer duidelijk Is het meteen, dat deze Fransche aandrang als aanvulling is be doeld van geruchten, hier te lande ree<is gehoord, als zouden ctedieten door het Parlement moeten worden verleend om de Oostgrens tt versterken Eaz., enz., enz... Alles uitstekend gezegd maar wanneer na al die woorden ook eens daden in bet parlement centen een kapperken. Met vijf centen op zak kon je niet vergaan van ho-ger. Wat is er geworden van al deze heer lijkheid die verborgen zat in het platte schijfje van den eertijds luistervollen ko peren cent? Niets, minder dan niets. Men bukt zieh niet eens meer, als men op straat een koperen cent vindt liggen I Of liever men bukt zich wel en juist dat brengt me tot punt twee van deze rnedl- tatie. Punt twee onze harfen zijn harder ge worden dan een koperen cent. Inderdaad, beminde zusters en broe Met ontroering heb ik dees week in De Standaard het relaas gelezen van een van deze hartverscheurende drama's, die twee eerlijke menschen, een pastoor uit het Maasland en een voddenkoopman van Tongeren aan schande en smaad dreigt over te leveren. Het verhaal van dit drama kan het merg u in de beenderen doen verkillen en verstijven tot crème a la glacé. Een pastoor uit het Maasland hetft aan een voddenkoopman van Tongeren vijf- er*» als me"eef Pastoor uit het Maas en-twintig kilo koperen centen verkocht; land nu ,n 'ljaar 1927 cen voorraad heeft de voddenkoopman heeft deze vijf-en twintig kilo kopcen centen gekocht en betaald en op zijn hondenkarre of rijdt ie per automobiel? naar huis gebracht. Dat is al een drama op zichzelf, m3ar helaas, een ongeluk komt nooit alleen.... Heeft de voddenkoopman niet kunnen zwijgen, heeft zijn vrouw aan de koffie tafel hef boeltje onder een eeuwig zwijgen verklapt, heeft de meld van meneer pas toor haar snater niet kunnen houden Wat er van zij, op een mooie morgen, dat het niet regende dat gebeurt soms nog zijn de gendarmen, of de cham petters of de geheimen bij den vodden koopman binnengevallen, zijn recht oq den schat afgetogen, hebben de vijf en- twintig kilo koperen centen aangeslagen, méegevoerd, gedeponeerd ofte neergelegd op de Tongersche rechtbank, die dus blijkbaar nog fiks op Inar pooten staat ea dan, dan hebben ze procesverbaal opge maakt. 4jaar 1927 een voorraad heeft van vijf en twintig kilos koperen centen, wat bewijst dat Dat de mllddadlghti l en de liefdadig held onze harten he.ft erlaten en te achtergelaten als een rch.aal stuk zand grond in een Z mer met zon. Want voor den oorlog zoude meid van meneer pas toor zoo geen schitterende collectie van vijf en twintig kilos kopergroene koperen centen bij mekaar hebben gehouden. Neen, die ceotenschat dateert van na den oorlog Hij bewijst dat de boeren uit het Maas land, toen het bleek dat ze met hun kope ren cent zelfs hun stoel in Je kerk niet m?er konden betalen, deze hun koperen centen lubben gebruikt om ze met veel gedruisch in de houten offerblokken van meneer pastoor te loten vallen, aldus ple gende een dubbel bedrog. Ze bedrogeu meneer pastoor en met hun voorgewende offervaaidlgheid be dropen ze bun medemerscheo. En mijn derde purt wil zijn een opwek king tot beter doen Want Ik mag geen handel drijven in koperen centen, gij moogt geen handel r. drijven in koperen centen,zij mogen geen ft«f,>rhinifvaa operen CeDton meer in de handel drijven In koperen centen, enim °«"^ken va„ n-eneer paaroor. wij morren *een handel drijven in koperen lis center.. Alleen de wlsselagecten van Fran- cqui, bijgenaamJ de Vader des Vader lands, mogen handel drijven in papieren centen, franks genaamd. Daar hebt ge.l eminde zusters en broe ders, in korte woorden het relaas van dit kwar suis onbeduidend, in werkelijkheid hartverscheurend drama, waarop we tot heli van ons en van ons medernenschen enkele oogenblikken willen mediteeren Punt één van deze medldatie Vanltis, vanitatum; ijdelheid der ijdelheden, en allts is ijdelheid. Wat is er geworden van den glans en de waardigheid van den eertijds geëerden koperen cent Toen we klein waren en van moeder oozen Zondagcent hadden gekregen, wa ren we den koning te rijk we konden hem den cent, niet den koning - in twee keer verrijden op den paardjesmolen, we konden om een halfken boontjes koo- pen en hielden nog genoeg over om een verbranden spek te bemachtigen; we kon den hem sparen en 's Maandags morgens tij den meester een regel van een cent krijgen om op ons spaarboekje te plak ken. Voor vijf koperen centen kreeg je een groot glas bier en voor twee en half li 't kort verrijkt de koni klijke familie van de Belgen met een kleinen schreeu wer. ledereen weit dat die menschen het nl-t breed hebben, ze verdienen amper zeven en twintig duizend frank per dag Jantje, reken dat eens om in kop. ren centen en de nieuwe kinderlast zal die arine sukkelaars zwsar vallen. Een twee ling zou voor die rampzaligen honger beteekenen. Het is dus meer dan waarschijnlijk dat hun vrienden, juist als bij het huwelijk, rond zullen gaan om steungeld, dat ze weetom een offerblok zullen plaatsen in de kerk te G 5efferdingen voor de H. H. Leopold en Astrid. D :n is het greote ooger.blik gekomen. Allen op als één man, allen met ons koperen centen naar den offerblok van Goefferdingen. Niet vijf en twintig kilo moet het wor den, maar honderd, ja duizend keer vijf en twintig kilo koperen centen, genoeg koperen centen om voor heel den Belgi schen santenboetiek een bolhoed en een \a iesken ofwrel een Tailleur De: trooper mitsgaders een relskaartje te koopen tot aan de Fransche grens zonder retour natuurlijk. Ik was dezer dagen te Herzeie voor een kantonnale vergadering. Toen mijn spreekbeurt vervuld was, ben Ik blijven praten met de vrienden, want die mannen van Herzeie, dat zijn nu eens jongens naar mijn hart; geen roepers, ge.m schreeuwers, doenders. Ze staan ginder in een zwaren strijd en weren zich heldhaftig en zegepralend, tegen de katholiek-liberale antivlaamsche coalitie van een caste der versteende en geestelijk - doode dorps: otentaten - met kluiten. Kent ge de physionomle van zoo een dorp kanton hoofdplaats Daar is een kasteel.... Als er moet een j geschenk gekocht worden, b. v. voor Albert van Saksen Coburg of voor zijnen kroonprins, begint de kasteelfreule met een volzinnetje Vlaamsch te leeren en gaat dan rond.... Zoo kwam ze daar bij een van ons mannen er rammelde haar zinnetje kas teel-Vlaamsch af en onzen vriend wees naar zijn schouw waarop het portret van Borms prijkt en zeiJuffrouw, wij heb ben maar één koning en die heet Borms; die zit te Leuven in cel 310 en heeft geen schouwgarnituur van doen. Naast het kasteel staat een fabriek,... daar werken volwassen mannen voor een dagloon van 18 frank, jongens en meisjes van 14, 15, 16 jaar voor een dagloon van zes en half frank. Zoo pas Is de fabrieksbestuurder over leden de doodsbrieven aan de Herzeel sche bevolking waren opgesteld i het Fransch. Wie door de milddadigheid van de hee- ren zou'n schrikkelijk hooge loonen ver dient, verbeurt natuurlijk de vrijheid om in 't openbaar lucht te geven aan zijn Vlaamsch demokratische gevoelens. Ook de werklieden en bedienden van de electrlcltcits uitbating moeten voor zichtig zijn. Naast het kasteel, de fabriek, deelec- tricin itrcentrale staande grondeigenaars Een zwaarverminkte oud strijder had bij de gemeenteverkiezlnge-: mede onze lijst onderteekend. Meneer liet hem roepen Waarom hebde t ij een andere lijst onderteekend, en dan nog de fronterslijsi Omdat ik ne Vlaming ben. meneer. Allemaal wel. allemaal wel, maar weet ge niet dat ge een halfdagwand land hebt van mij 'k En heb ik het niet weggenomen, meneer, het ligt ginder nog Voelt ge ge» n respect voor die jonge mannen, zoo fleren zelfstandig. Het zijn eenvoudige werklieden, am bachtslieden, winkeliers; ook zij moeten met ledereen leven en toch gaan ze vrij en onafhankelijk hun ga- g. Ze banen den weg voor de Vlaamsche vrijheid die komende is. Want ook daar gaat een nieuwe mor gen gloren, de Vlaamsche gedachte door straalt zelfs de muren van deze hulzen die daar nu op dien Zondag zoo rorsch-deftig gesloten staan als waren 't reusachtige lijkkisten. De jonge generatie die daarin opgroeit j LIJK HET KAP EN LIJK HET URAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Daar gebeuren toch rare dingen in de wereld zegt Stance, die verdiept is in de lecture van een moord en brand gazet. Zoo Stance, wat dan, vraag Ik, terwijl ik mijn voeten warm aan de stove. Hewel, zegt Stance, daar zat in de statie van Mechelen een meneer op den treio te wachten, ais er met ne keer, een vrouw- mensch binnen komt gestapt met een kind op heur arm. 't Vrouwmensch ging op een bank zitten en begost heel lief te doer, tegen het kind, zoo precies lijk een echte goel moeder zou doen. Al met ne keer stond ze op en kwam naar den heer geloopen. Och meneer, zei ze, zoude niet zoo goed willen zijn, mijn kleine even vast te houden ik moet naar Ant werpen, maar zie nu heb ik mijn flrsch ginder in een staminee laten staan, met een lei ze 't kind op de krieën van den meneer en was ze als een hazewind de statie uit. De meneer zat te wachten tot ze zou terugkomen en zong stilleker s van dododeiledijne, om 't schaapken stille- kens te houden. Maar wie niet terug kwam dat was die mameer en een uur later zat die man daar nog met het jonk op zijn schoot. Toen bemerkte hij dat ze hem g, fop» hadden endaar bleef niets anders over dan rijn geval simpliesler aan den sj» f van de statie te gaan verteller. Ze h. bb.'n er dan de polisle bijgehaald en 't kind naar een gesticht gebracht. De meneer zijn trein was natuurlijk al lang parti en als ge zoo'n afffalre voor hebt is t natuurlek niet plezant. Stance zegt dat die moeder een echte helleveeg is. Maar 't mensch wist misschien niet meer van wat hout pijlen maken, had misschien armoe en als ze nu zoo gehan deld heeft, weet ze toch zeker dat heur kindeken wel is uitbesteed. Dat kan ook zijn, zegt Stance, maar ge moét toch wel nig moederliefde bezitten om uw kind zoo af te staan. Wec-t ge wat. Stance, die moeder doet mij denken aan oen Belgiek. Dat is ook een moeder die voor haar kinderen uit het Vlaamsche land sedert 1830 maar weinig heeft over gehad. Daarmee is Stance t akkoord. Akkoord rijmt met voort en die gaan dus voort. Daar komen van alle kanten berichten dat het met de patatten slecht zal zijn. Veel rotte. Da's nlemen- dalle, zegt Staree, 't is nu toch du en tijd. in plaats van patatten zullen we dan maar porferkens eten. Poeferkens, wat zijn dat Stance. Boontjes, zegt Stance. Voor dat de patatten til'gevonden waren aten dc merschen hier in 't land altijd boontjes. In allegeval't zal een Wlr.tor ken zijn dat kan tellen maakt er ulder maar op gereed. Hiér een spreuk die ge goed moet onthouden Wanneer het water stille staat. Wanneer de mensch ledig gaaf, Wanneer het ijzer roesten moet, Niet een van drie en blijft er goed. zal de taak van haar vaders niet voort zetten de zonen hebben op college en universittit andere lucht Ingeademd, vrij ere Vlaamsche lucht en in hunhart schamen zich de zonen over de bekrom pen-Belgische handelwitze der vaders. Iedere oude reaetionnair die ten grave daalt draagt een stukje mee van den Bei- giek in zijn graf, een stukje dat niet meer verrijzen zal. Zoo begraven we stukje voor stukje het hatelijk regiem dat ons verdrukt. Als het regiem kramakkeüg genoeg ge worden is, duwen we de rest dan met een forschcn schouderduw wel in eens R.(echt) I (n) P.(utteken). Jongens van Herzeie en Ommeland Foucarts, Coppens, De Tandts. Hage- mans. De Backers houdt uw strengen gespannen. Bewaart ze brandend de flakkerende vlam van uw geestdrift die uw leven doorlicht met zijn schitterenden brand Grootsch is de taak die ge daar haast ongeweten en onbekend met een octroe- rende belangloosheid volbrengt. Neen, ons en uw werk is niet onvrucht baar. Wij vragen och zoo weinig van de politiek, gij en wij, wij verwachten alles van dc heropvoeding van ons volk. Als ik me daar omringd zie staan van al die sjouwers en wroeters. franschmans en fabriekswcrklieden. boeren en am bachtslieden en neringdoeners zwelt mijo hart van blijden trots. Nu, als In de middeleeuwen, zal bet volk zelf het Vaderland redden. In en door ons, volksmenschen van Vlaanderen, zal Vlaanderen herleven.

De Werkman | 1927 | | pagina 1