WANTROUWEN Uit de geschiedenis uan hel Tisechisch activisme WIJ VRAGEN??? Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 0,25 ONS PRAATJE 56" Jaargang, Nr 2530 WEEKBLAD Zondag 9 Oktober 1927 Da Waarheid Is ons wapsn Rechtvaardigheid ons dool Stichter Pieter Daent PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op toorbtal MtuUwu ^b^nementeu^p^^e^poêtkaatorbJi^b^ntenLiaad^port^eeT^ REDAKTIE HoofdopstellerK. L. Van Opdenbosch, Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volksverheffing 21, Onderwijsstraa:, 21, Aalst. Telefoon 188 ANNONCEN L>e prijf der annoncen wordt bepaald bij overeenkomst. Ve r alle inlichtingen wende men zich ten bnreele. PRIJS per nummer De Belgische ministerraad heeft zich van de vrijschutterskwestie afgemaakt met een argument dat elk ernstig mensch moet doen schaterlachen. De Belgische regeering wil van een onderzoek in deze kwestie niet weten.... omdat zulkdanig onderzoek maar de goede verstandhouding zou kunnen ver storen die sedert eenige tijd, tusschen beide landen opnieuw begint te heerschen. Waar halen ze zoo plots die wijsheid Nog géén maand geleden zet de Broqueville nagenoeg de halve we'reld op stelten door te Inslnueeren dat Duitscb- landzich wapent, en nu mag er plots niets gedaan dat de geest van Locarno zou kunnen vertroebelen. Wie vindt hier het logisch verband Maar de wereld, het wereldgeweten velt in deze een oordeel dat Diet malsch is voor de officleele Belgen die het hazen pad kiezen nog voor dë slag begonnen is. Diplomaticus beeft verteld dat een hoogstaand man O..., in 't bezit is van een brief geschreven in 't begin van den oorlog door een Belgische staatsman. Wij hebben dien brief kunnen lezen. Valt dit document ooit in 't licht, dan is 't voor eeuwig gedaan met elk moreel krediet van België in het buitenland. Wij hopen dat het spoedig gebeuren mag 1 Wie veel weet moet veel kunnen zwij gen, en we zullen voorloopig nog veel verzwijgen, maar intusschen dwingen sommige voorvallen ons om alvast enkele vragen te stellen aan de regeering. Wij vragen. Of het waar is dat een bijzondere editie van een Brusselsch franschgezind blad, 24 uren:... te vroeg het Duitsche uulmatum aankondigde, lang voor dit te Brussel was, en bij hooger bevel aange slagen werd Waarom de hoofdopsteller van dit blad nooit verontrust werd, alhoewel dit gebaar meer dan voldoende wees op ver dachte verstandhouding met Frankrijk Wij vragen... Of de Belgische regeering aanneemt dat het officleele Fransche regeerings- werk, Le Recueil des pieces dlploma- tiques du Ministère des Affaires Etran- gères echt is Indien ja, waarom dat de veiligheids politie de hand niet legt in den nek van sommige Belgische volksvertegenwoordi gers en dagbladdirecteurs die daarin worden aangemeld als hebbende geld opgestreken van Frankrijk We zullen kortelings de namen noe men als men van boogerhand niet be geert te antwoorden. Wij vragen... Of he» waar is dat in 1920 een Duitsche spion, Duitscher van geboorte en spion- neerende voor Duitsche rekening, aange houden en opgesloten, naderhand vrijge laten werd en aangeworven door een zekeren Belgischen goeverneur in zeker Belgisch gewest om dienst te doen als ageflt provocateur Wij vragen... Wie Christian Sand is Wie Joseph Lampenois is Wie Ritter von Strcklits is Wij vragen... Of het waar is dat een Belgische ge meente in het Waalsche Luikerland, verplicht is geworden tot het verschaffen van een valscben paspoort Wij vragen... Wie valsche eenzelvigheidspapieren schreef en vrijgeleiden Wie bevorderd werd tot officier de la police judiciaire beige en naderhand tot var de Commission de controle inter- alliéa in Duitschland Wie de 100.000 fr. gaf op de rendez vous te Aken En wie er toen, spijts die 100.000 fr., nog in de doeken werd gedaan Welke hooggezeten mijnheer te Brus sel, een vrijgeleide moest onderteekentn voorden man met de drie namen, de drie alibi's, dedtie geboorteplaatsen, enz. Hoeveel volksvertegenwoordigers van dit zaakje op de hoogte zijn Indien géén één, dat we dan bereid zijn hem de noodige documenten aan de hand te doen om te interpelleeren in het parlement en sommige ministers van schaaamtete doen gaan loopen. Wij vragen enkele mannen met haar op hun tanden Mannen die weten willen, en dit willen dat neet het mnd weie wat er achter ae coulissen van België's binnen- en buiten- Iandsche politiek zooal gebeurt. Mannen die bewijzen willen voor heel de wereld dat er waarlijk iets door-rot is in België, en dat de wereldvrede slechts kan gediend door de dringend-noodzake lijk wijziging van het Belgisch statuut 1 Mannen die een Belgischen minister en een Belgischen goeverneur, met een hééle staf hoogstaande patriotten eens terdege de waarheid in 't gezicht willen zeggen en ze met beschaamde kaken stellen voor gansch het land en voor héél de wereld I Een journalist mag iets. Een parlementslid mag nog veel meer. Een Vlaamsch journalist mag weinig of niet, maar een Vlaamsch parlementslid zou hem hier terdege kunnen vervangen. In een land waar men geen 24 uren zeker is van zijn vrijheid moet men voor zichtigheidshalve al zinnen op de midde len om zijn dierbare vrijheid zoo duur mogelijk te verkoopen. Wij vragen.... antwoorden op onze vragen. IJZERGALM. De eerste maanden van den wereldoorlog. De Belgische Staat tracht het voor te stellen alsof het Vlaamsche activisme een onvergelijkelijke doodzonde was, en van zijn standpunt heeft de Belgische Staat i gelijk, maar wij Vlamingen rrfoeten I bedenken dat bijna al de verdrukte natlo- j nallteiten van Europa deze« doodzonde bedreven en velen van hen met een gun stig gevolg. Onder de velen die aan den oorlog hun zelfstandigheid te danken hebben staat Tjecho-Slovakije. Op dit oogenblik publiceert de wereld beroemde Tjechlsche politieke persoonlijk heid Dr E. Benesj zijne memoires in het Noord-Nederlandsche blad: «Het Nieuws van den dag We vertrouwen dat een en ander uit de Tjechlsche revolutie voor ons Vlaatnsche nationalisten van belang kan zijn en gaan hier de inlichtingen ons door de nummers van 24 26-28 September II. gebracht in 't kort samenvatten voor onze iezers. In Augustus 1914. De Tjechen zijn beter voorbereid dan wij in den oorlog gegaan. Reeds in Augustus 1914 vertrok pro fessor Masaryk, de huidige president der Tjecho-Slovaaksche republiek, naar Nederland om poolshoogte te nemen en waar hij in verbinding trad met zijn Engel- sche vrienden Steed, Seton Watson als ook met Ernest Denis. Bij zijn terugkeer riep hij voor het eerst een vergadering bijeen. Die vergadering, door eenige andere gevolgd, vormde een der eerste haarden waaruit zich later ontwikkelde dat wat men de «Maffia» heeft genoemd. Masaryk adviseert tot verzet Reeds in November had professor Masaryk zijn plan klaar en deelde hij dit helder en openhartig mee aan de leden vaa de Maffia de Tsjechen moesten het verzet organiseeren wat ervan mocht komen, anders zouden zij niets van Oostenrijk verkrijgen zelfs al zou het niet absoluut zegevierend uit den stiijd ko men. En wanneer het mocht worden verslagen dan ook zouden Tsjechen met Oostenrijk te vereffenen hebben, vereffe nen moeten. De politieke mogelijkheden werden overwogen. Masaryk achte de mogelijkheid van een eindmislukking niet uitgesloten, maar dat mocht geen reden zijn om passief te blijven 1 Op politieke en moreele gronden moest er verzet worden geboden, waarop het ook mocht oploopen. Toen maakte Masaryk zijn besluit bekend, om in het buitenland te gaan werken. Kort daarop trok hij naar Geneve van waaruit hij de beweging lelden bleef en betrekkingen aanknoopte met Londen en Parijs. Dr Benesj was zijn plaatsver vanger te Praag. Tsjechen en geallieerden. In Mei 1915 kwam er nieuws te Praag toe vanwege Masaryk. Hij was terugge keerd van een reis naar Parijs en Londen, hij wenschte bovendien dat iemand hem zou komen ter zijde staan te Genéve en dat hem machtiging werd gegeven om z'n actie in klaar daglicht voort te zetten. Deze missive van Masaryk was in een toon gesteld vastberadener dan ooitop de Russen te rekenen, verklaarde hij dit maal ronduit zou een fout zijn. De Rus sen misten, volgens Masaryk een politiek plan, er zaten merkbaar verraders in hun militaire leiding, zij waren aao wanorde en bestuurlijke desorganisatie ten prooi en voor de Tsjechische zaak hadden zij geen hart. De Russische gezant te Lon den, Beuckendorff had voor dat Masaryk er hem ee:i voorlegde, nog nooit een nationaliteitskaart van Oosten rijk-Hon garije gezien. Van d j zijde d»r overige geallieerden was al niet veel meer te verwachten zij hadden geen politiek evenmin een strate- 1 gisch plan. Zij waren heel slecht op de hoogte met den staat van zaken in Oos ter rijk- Hongarië, kenden nauwelijks ops bestaan en hadden te onzen aanzien ab soluut geen plan wat Benesj hoorde over de woorden van Iswolsky, Delcassé, Troembitsj, Vesnitsj omtrent het aari Dalmatië en de katholieke Joegoslaviëis toebedachte lot was ten hemel schreiend. Het was zoo erg dat Benesj met die inlichtingen niet eerlijk vooruit duif treses la de Maffia ufr ai vrienden allen zin in verder werk te doen vergaan. Benesj ook naar Zwitserland In Augustus 1915 trok ook Dr Benesj naar Geneve om zijn vriend Masaryk te gaan bijstaan. Ziehier hoe hij zijn reis verhaalt Ik had vernomen dat een studiekame raad van mij, Dr Amerling, militair arts was in het garnizoen te Ascb. Dus besloot ik hem op te zoeken en hem te vragen mij onder dekking van zijn uniform over de grens te brengen. Ik wilde mijn pas niet aan de Oostenrijksche autoriteiten toonen, uit vrees ontdekt te worden en ik meende dat de Duitsche autoriteiten mij met een Oostenrijksch paspoort gemak kelijk naar Zwitserland zouden doorlaten. En deze berekening zou juist blijken. Zoo ging ik kort voor mijn vertrek eens na3r Asch, sprak met Dr Amerling af, en wierp een eersten blik op 't punt waar ik over de grens zou gaan. En op den vast- gestelden dag, 1 September 1915, was ik te Asch. Dr Amerling hield zijn belofte en bracht mij, met heel veel moeite, op Beiersch gebied, op den weg naar Hof, vanwaar ik per trein München bereikte. Van München kwam ik om één uur In den nacht van 2 op 3 September, te Frie- drlchshafen, aan het meer van Constanz, aan. Onmiddellijk werden mijn bagage en pas aan een onderzoek door de Duit sche douane onderworpen het duurde verscheidene uren maar eindelijk om 5 uur 's morgens, mocht ik or» de boot naar Rorschach, aan den Zwitserschen oever, plaats nemen. Om 6 uur zette ik goed en wel voet op Zwitserschen bodem. En 's avonds om 7 uur was ik te Geneve, waar Masaryk mij wachtte. Ik had niet meer bagage bij mij, dan mijn vrouw op weg naar het station, onder haar mantel kon verbergen. Haar had ik beloofd, in uiterlijk twee jaar terug te komen en ik had alle moeite ge daan om haar op de zware tijden die komen zouden, voor te bereiden op politie-chicanes, huiszoekingen, onder vragingen, wellicht de gevangenis. Ik had haar raad gegeven «mtrent wat zij te doen en te antwoorden had en haar ver zocht, mij desnoods te verloochenen als haar toestand al te ondragelijk werd. Wij waren op alles voorbedacht... Een woord van buiten. We hadden dees week een lang en levendig onderhoud met een vriend die terugkwam van vacantie. De vriend in kwestie had gedurende zijn paar maanden vrijaf omgang ge pleegd met Vlamingen van allerlei scha keeringen. Hij bevestigde ons inziebt dat de Intel- lectueele Vlamingen gewonnen zijn voor de nationalistische gedachte. Het geloof in de doelmatigheid van de Vlaamsch belglcistische doctrine is dood, maar het aantal van dezea die hun nieuw geloof hun nationalisme durven omzetten in daden is nog altijd niet legio. Ze praten nationalistisch binnenkamers en onder vier oogen maar eenmaal buiten en onder de bewaking van de Belgen bandelen ze minimalistisch. Vlaanderen verovert stilaan de noo dige ideaalhe'derheid maar de wilsvler- kantigheid ontbreekt nog zoo goed als geheel, tenzij bij Je leden van het geor ganiseerd nationalisme. Hoe wij er die moed om uit te komen voor zijn overtuiging bij de Vlamingen zullen inkrijgen is natuurlijk een probleem van belang. Met krantenartikels en meetingspee- ches zal dat natuurlijk niet gaan niet dat ik over dat propagandistisch werk gering zou gaan denken. Integendeel, onze propaganda bij de man van de straat moet nog veel intenser worden en we moeten die propaganda zoo behen dig mogelijk voeren. Hoe zuiverder de belangstelling in de d'urtjevolkskringen voor onze gedachten, hoe meer moed de intellectueelen krijgen om in het openbaar te herhalen wat ze nu privatum fluisteren. Dus propaganda en nog propaganda in de volkskringen en niet vergeten daarbij dat men geen vliegen met azijn vangt. In dat opzicht worden door veel onzer vrienden ernstige fouten begaan. Laten kleinere kringen zich speciaal onledig houden met de logika wij zijn een politieke partij en ons programma moet geen logisch doordachte Vlaamsche politiek zijn voor alle eeuwen welke er geweest zijn, zijn, en zij n zullen maar een programma dat gee>; enkel beletsel opwerpt voor een gezonde verdere ont wikkeling van Vlaanderen en tezelfdertijd rekening houdt met de toestand binnen- en buitenlandsch van het Vlaanderen van 1927. Ik luisterde met veel genoegen naar de kritiek van mijn vriend en beaamde veel van wat hij vertelde. Op een punt zijn we 't niet eens gewor den Mijn vriend beweerde dat we te wan trouwig zijn, te wantrouwig tegenover de geestelijke overheid, te wantrouwig te genover onze minimalistische tegenstan ders. Rond dit wantrouwen hebben we een paar uur over en weer met veel vuur J en overtuiging gedebateerd. Dus minaer wantiouwen tegenover de kath. VI. Kamergroep? Ik schoof fiiijn vriend volgend uittrek sel uit De Morgenpost, de Antwerpsche uitgave vau De Standaard onder oogen. (Zie De Standaard van 4 October 1.1.) Het is een feit, wanneer er met de liberalen onderhandeld moet worden over de deelneming aan de regeering, dezen doorgaans bun eischen zoo hoogstellen, dat de andere partij om zeggens afstand doen moet van haar prestige. Dit was zoo omtrent het geval onder het bewind van den heer Theunls. En ditza! nog het geval zijn bij eventueele -^derhandelin- gen over een liberaal katholieke regee ring. Men mag niet vergiten dat wanneer de liberale partij over de deelneming aan de regeering ond-rhandeldt, allen het eens zijn om mede te doen van het oogen blik af dat niet geweten is wie hunner een ministerportefeuille krijgen zal; wan neer evenwel de kandidaten ministers aangeduid zijn, dan verzetten zich bijna al de andere leden der partij tegen de samenwerking. Beduidt zulks dat wij een katholiek liberale regeering onmogelijk achten? Hoegenaamd niet. Wanneer deze regee ring moest tot stand komen en wij la ten dan nog de voorwaarden buiten be spreking zouden wij in geenen deele er over verwonderd zijn. Trouwens, wan neer men jarenlang de politieke gebeur tenissen heeft gadegeslagen, en al de re- geeringscrislssen van na den oorlog van achter de schermen heeft zien ontstaan en opgelost worden, kan men niet meer verwonderd zijn over hetgeen er gebeurt, juisi omdat de politiek toch aitijd is de kunst om uit de omstandigheden te halen wat er uit te halen Is en ook om langs den weg van den zwaksten weerstand tot zijn doel te geraken. Een ding staat anderzijds ook vast, namelijk dat een katholiek socialistische regeering voortaan uitgesloten is, juist omdat de katholieke partij hare eenheid wil herstellen en het een onloochenbaar feit is dat de conservatieve vleugel der partij voor een dergelijke regeeringscom binatie niet zou te vinden zijn. Zelfs mijn vriend vond zooveel onder danigheid werkelijk zeer bedenkelijk. Dm zelfs niet mogelijk van een katho liek-socialistische regeering, zelfs geen mogelijkheid meer van met dat wapen te dreigen als de katholieke en liberale conservateurs en franskiljons het al te bont maken Dus de eenheid van de katholieke par tij boven alles en vermits de conserva teurs alleen dan eenheid willen wanneer zij de meesters zijn moeten de Vlaamsche demokraten maar het hoofd in den schoot leggen. En wij moeten vertrouwen hebben Vertrouwen in Van de Vyvere en In Poullet durven onze minimalistische medestanderszelf niet te veel op- eischen, maar.... Een ding slaat anderzijds ook vast, namelijk dat een katholiek socialistische regeering voortaan uitgesloten is, juist omdat de katho lieke partij hare eenheid wil herstellen en het een onloochenbaar feit is dat de conservatieve vleugel der partij voor een dergelijke regeerings- combinatie niet zou te vinden zijn De Morgenpost, Antwerpen Dus de eenheid van de katholieke partij boven alles en vermits de conservateurs alleen dan eenheid willen wanneer zij de meesters zijn, moeten de Vlaamsche demokraten maar het hoofd in den schoot leggen. Ons wantrouwen tegenover ze beweeren dat Van Cauwelaert geestelijke overheid vertrouwbaar is... Wij gelooven ook dat Van Cauwelaert flamingant is maar iedereen die hem van dichtbij kent weet 1) dat hij zeer zwak van karakter Is 2) dat hij niet ongevoelig Is voor het het slijk der airde. Toen ka'dinaal Mercier zijn beruchte Bisschoppelijke ondeirichtingen had uitgegeven in 1906 stak er in het katho lieke Vlaanderen een storm op. De kardinaal zag zijn zienswijze graag verdedigd in een bekend katholiek VI. partij-organisme van Antwerpen. Hij polste voor dit karweitje een jonge fla- iningantische priester, die bedankte voor de eer en tot belooning onderpastoor bleef te Brussel zoolang de kardinaal leefde. Maar Van Cauwelaert aanvaard de de opdracht en werd professor aao de katholieke Freiburgsche universiteit. Toen volksvertegenwoordiger Van Cau*elacrt advokaat geworden en voor de eerste maal moest pleiten te Antwer pen, kon hij dat zoo 't hem beliefde, In Vlaamsch doen maar hij verkoos het te doen in 't Fransch. Van Cauwelaert was uiet rijk voorden oorlog nu Is hij dat wel en we staan wantrouwig tegenover Vlaamschgezinde politieke mannen die in den huldigen stand van zaken in België op tien jaar tijd fortuin maken maar laten we den draad niet verliezen, Van Cauwelaert was dus niet rijk, toch heeft hij gansch den oorlog doorgebracht In Holland en vrlen den die hem daar bezochten beweerden dat hij het er goed maakte. Over ons wantrouwen in nationale aangelegenheden tegenover de geeste lijke overheid zal ik hier kort zijn. Ik liet aan mijn vriend slechts opmer- i ken dat we daarin slechts de vooroorlog- I sche Vlaamsche traditie voortzetten. I De intellectueelen onder ons zijn j meestal producten van de katholieke Vlaamsche studentenbeweging, en van wege principaals ofte superiors, van wege rectoreif, vice rectoren en bisschoppen hebben we nooit veel aanmoediging ge kregen sympathie hebben we haast ner gens ondervonden, het maximum waar voor we ooit eenige dankbaarheid kon den ondervinden, wasgeduld worden. Als we nu een encycliek hooren aan kondigen over het nationalisme en we zien burgemeester Van Cauwelaert ont vangen worden op het Vatikaan, houden we ons hart vast. Wij vragen niet beter dan naast ons volledig vertrouwen inzake geloof en ze den, ook een evengroot vertrouwen ia nationale aargelegenheden te kunnen stellen In onze geestelijke overheid. Maar het moet ons mogelijk gemaakt worden. En ons wantrouwen tegenover onze minimalistische medestanders Onze discussie over de al of niet geëi gendheid van medestanders of te genstanders» gaan we hier niet herhalen, anders wordt dit artikel te lang. Naar bet schijnt maakte Van Puy velde het In dien tijd ook goed. Nu heelt Francqul aan den heer Van Cauwelaert een baantje aangeboden van beheerder aan een metaalfabrlek te Ho boken... er waren zestien beheerders voordien en men heeft den nood gevoeld een zeventiende zetel voor den heer Vao Cauwelaert. Zoo een slnecuurtje schijnt wel een 200,000 fr. op te brengen per jaar. Francqul is de man die het ministerie Poullet kelderde. Men vertelt dat de vrienden van den heer Van Cauwelaert van wege dezes politieken vijand of moeten we zeg gen boezemvriend een reusachtige concessie hebben verkregen in Congo. We gelooven ook dat het goed Is dat de Vlamingen rijk worden en we be wonderen de Standaard redacteurs die dat nieuw evangelie voor 1400 fr. in de maand verkondigen, maar als we de kop pigste vijanden van Vlaanderen Jas- pax's en Francqui's de Vlaamsche politiekers zien helpen bij het bereiken van bet lofwaardig doel dan zeggen we in ons zelf ofwel zijn Jaspar-Francqul reusachtige steenezels die hun eigen vijanden sterk maken, ofwel hebben Jaspar-Francqul redenen om vertrouwen te stellen in die rijk wor dende Vlaamsche politiekers. Aan de eerste veronderstelling gelooven we niet, dan blijfi alleen de tweede over en wij kunnen niet te zamen met Jaspar- Francqui vertrouwen stellen in dezelfde menschen. Men zegt dat gouden ketenen sterker zijn dan om het even welk stalen bind middel. We zijn bij het overreden van onzen vneid niet stil gebleven bij Van Cauwe laert alleen, we hebben nog andere ledeo van den mythiscben kath. VI. Kamergroep op de weegschaal gelegd en bij gelegen heid schrijven we dat hier eens over. Ook de politieke resultaten van deze heer hebben we onderzocht en we geloo ven dat we het vertrouwen van onzen vriend wel eenlgszins aan het waokelen hebben gebracht.... Nu, we hadden dat zelfde vertrouwen van burgers, boeren, soldaten en matro zen al vroeger aan bet wankelen gebracht. I Dé Belgische wiadha&n De toeren van dat Gallo-belglsch haan tje zijn werkelijk halsbrekend, liet drult eenvoudig zot, helstaat altijd Zuld-Zuki gekeerd. De wind mag blazen uit om het even welk gat, het haantje wentelt en keert een paar maal en staat weer op Zuld-Zuld. Het beestje ligt daar gewis met jongskes. Heb je nu weer die onnoozelheden ge volgd met de American Legion. Pas enkele maanden geleden was Non kel Sammy cgn hartelretter, een Shylock die kosl wal kost zijn pond vleescb moest beblen, een hartelooze bloedzuiger. Amerika werd dag aan dag afgerost In heel de weldenkende Belgische pers De Nation beige ging Amerika te lijve In hoofdartlekels, In praatjes, In verdraaide nleuwsjes en La Gazette, en Etolle beige en Metropole, en Hand re libérale blaften naar den bullebak van overzee dat hoo ren en zien verging. Dat was ten lijde van de schuldregeling tusschen Frankrijk en Amerika. En vroeger nog, hoe hebben ze dien armen Wilson uitgekleed, de N don schold hem vlak voorat gek. Hoe hebben ze den aap gehouden met zijn veertien punten, hoe hetben ze zijn Volkenbond door de goot gesleurd en zijn vredeslde- aal bespot en begekt en ten slotte er de "erwezenlijklng van verijdeld. Onnoodlg te zeggen dat ook bier In heel die onwaardige campagne van de Belgische pers het wachtwoord uit ging van Action Frupilae, Figaro, Echo de Paria, Matin, louoal en tutti quantl En nu de kaart is gekeerd Er kwamen enkele honderden Azneri- kaansche oudstrijders naar Frankrijk en heel hel officleele Frankrijk heeft tfch In hef zweel gezel om de Amerikanen als lieve broertjes le ontvangen Men heelt ze leestelljk gevierd le Parijs, men heelt ze In vroolijke vaalen- avondmascarade'a overal rondgeleid,men heeft ofticleelen humbug verkocht bij 't graf van den onbekenden sukkelaar men heeft academische plechtigheden ingericht, men la er mee naar Verdun naar Metz, waar weet Ut al, mee naar toé getrokken. En de Parljschc pers. Action francalse aan het hoofd, heelt zich acht dagen

De Werkman | 1927 | | pagina 1