Trekking van den Tombola Eene belangrlihe lelerpellelie in 'l uerschiei Arrondissement Aalst De Afdankingen aan het Spoor UIT 'T LAND VAN WAAS NIEUW 1 NIEUW Wetteren-Dendermonde Arrondissement Oudenaarde-Ronse Huiduitslag Huidwonden PUROL ZITDAGEN STAD AALST heesch geschreeuwd om de Amerikaan- sche Natie op te hemelen tot boven de wolken. En ook bet Belgische windhaantje is meegedraaid. Ook «onze» pers had ineens een kort sluiting in haar geheugen, al de scheld woorden waren vergeten, ook hier was 't allemaal rozegeur en maneschijn en boterken tot den bóom. Wat was er dan wel gebeurd. Was Uncle Sam van de dwalingen zijns weegs teruggekeerd, was de vraatzuch tige wolf plots veranderd in een blatend lammeke, was Shylock verdwenen om plaats te maken voor een wonder van Mildheid, die zijn schatten kwistig uit deelde aan de Franco-belgische arme familie Och neen, er was alleen het volgende gebeurd... Amerika onderhandelt met Frankrijk over een handelsverdrag en Amerika laat zich, waar het om zaken gaat, niet licht om den tuin leiden zelfs niet door de Fransche kattecolelre van Marianne. En toen Marianne gewaar werd dat het niet hielp met standjes, heeft ze 't nog eens geprobeerd met het lodderig spel van baar verleidelijke oogjes... Of dat beter pakken zal met oom Sam Weten we niet, gelooven we ook niet bijster veel van. Maar waarom hangt de «Belgische» pers zoo aan de slippen van de Parijsche zuster; waarom draalt ze zoo gehoorzaam en onderdanig mee of het bevel klinkt «par file gauche» of «par file i drolte». Och de verklaring is niet ver te zoeken, Tijl heeft er al zooveel Vlaamsch aan ver sleten om ons menschen daar op attent te maken. De «Belgische» en de «Fransche» pers wordt geleid van uit n en hetzelfde bureau dat te Parijs zetelt. Als ze in dat bureau roepen «Rechts» draalt de heele Franco belgische pers rechts, roept het «Links» of «Vooruit» of «Achteruit» heel het zoodje gehoorzaamt als een man. Dat bureau beschikt over een geweldig sterken zeilsteen. Wie van mijn lezers weet hoe die zeil steen heet? TIJL. Vraag van den heer De Backer aan den heer Minister van Spoorw. Als slot van de Interpellatie die mijn collega Van op den Bosch en Ik de eer hadden op 29 Juli II., naar aanleiding van de afdanking van spoorwegarbeiders tot u te richten, drukten wij den wensch uit dat eene kommissie zou worden samen gesteld, met opdracht te onderzoeken of de door ons gewraakte personeelvermln deringen wel waren gewettigd en verder in hoeverre de afdankingen konden wor den verminderd of vermeden. Daartegen over werd door de leiders van het Na tionaal Syndlkaat voorgesteld, zich te bepalen met na te gaan of de werklieden- benoemingen die sinds den wapenstilstand bij de spoorwegen gedaan werden, wel regelmatig geschied waren en in de plaats van lijk wij vroegen, het aantal af te danken agenten trachten te vermin deren, dus de voor de op 1 Juli aange duide slachtoffers enkel, door andere te vervangen. Dit voorstel van 't N. S. vond naar 't schijnt ingang en eene bijzondere com missie werd bijeengeroepen, waarvan buiten de heeren Roefs en Renard, afge vaardigden van het Beheer, ook en dit op uitdru kelijk verlangen van den heer minister de heer Nicalse, leider van de Mechelsche afdeellng van hetNatio naal Syndikaatdeel heeft uitgemaakt. Graag vernam ik 1. Wie opdracht gaf deze commissie samen te roepen Was het de heer minister ofwel de Be heerraad der Nationale Maatschappij 2. Welke de bevoegdheid was dezer commissie, wie deze bevoegdheid bepaal de en wie haar deze heeft gegeven Deze commissie heeft naar het schijnt al de werkliedenbenoemingen herzien die in de verschillende diensten van het ma teriaal te Mechelen, sinds den wapenstil stand gedaan zijn geworden. Staat er in de wet tot oprichting van de Nat. Maatschappij voor Spoorwegen niet geschreven dat de toestand van de op 31 Augustus-1 September 1926 vast benoemde werklieden enkel en alleen kan worden onderzocht en geregeld door de Eventalllge of Paritaire Commissie Was deze commissie dan, ja of neen, in strijd met de wet? Werd de Eventalllge Commissie namelijk bij bet samenstellen der hooger bedoelde onderzoekscommis sie, alsmede bij het bepalen barer be voegdheid geraadpleegd 1 Kan de heer minister ons verder zeggen waarom er slechts één syndikaat, t.t.z. bet Nationaal Syndikaat in bedoelde com missie werd vertegenwoordigd Heeft deze onderzoekscommissie «ook nog bui ten Mechelen onderzoeken ingesteld en gebeurlijk waar? Of werden er soms voor andere werkplaatsen afzonderlijke soort gelijke commission ingericht? Werden zij eenzijdig als deze van Mechelen sa mengesteld Werden er buiten de diensten van het materiaal ook nog voor de andere dien- aten 1.1. z. voor deze van de Exploitatie of voor deze van de baan te Mechelen en «Iders soortgelijke onderzoekscommissies in 't leven geroepen Werden ook en gebeurlijk waar de benoemingen van bedienden en amb tenaars aan sooortgelijke onderzoeks- commlssien onderworpen Weet de heer minister dat vele sinds den wapenstilstand gedane benoemingen van ambtenaars en bedienden in onregel matige voorwaarden gedaan werden. Meent hij niet dat, wanneer het mogelijk is de benoemingen der werklieden te her zien, het ook mogelijk moet zijn deze der bedienden en der ambtenaars aan een oleuw onderzoek te onderwerpen Mo gen wij ons dan ook aan eene herziening van bedoelde benoemingen verwachten Zou bedoelde onderzoekskommissle tot stand zijn gekomen Indien de afdankin gen op 1 Juli 1.1. zonder verzet waren toegelaten geworden en ook doorgedre ven Is het dan ook billijk agenten die zich reeds jaren lang vastbenoemd waanden en als gelmmatfjculeerde arbeiders door de Nation. Maatschappij werden overge nomen, nu b(j den aanvang van den winter en als overal eene nijpende nijver heidscrisis hecrscht, aan de deur te zet ten, terwijl dezen die reeds maanden lang hun opzeg kregen en zich misschien elders voorzien hebben, aan 't werk mo gen blijven Is het verder waar dat bij deze herzie ning van benoemingen uiterst willekeurig is opgetreden geworden Is het waar 1. Dat men geen rekening heeft ge houden wat de Mechelaars betreft met het voorkeursrecht der oud-opge- öschten, niettegenstaande de belangheb benden in het bezit zijn van het door de wet voorziene getuigschrift van den beer Goeverneur der Provincie Antwerpen? Heeft deze commissie ofwel het Spoor- wegbeheer het recht wetten te interpre teeren en anders toe te passen dan zulks door den wetgever werd voorgeschreven? 2. Dat men geen rekening heeft gehou den met het voorkeursrecht van zonen van gepensionneerde of nog in dienst zijnde agenten 3. Dat men geen rekening heeft ge houden met de bijzondere vakbekwaam heid ofwel de uitstekende wijze van die genen die in sommige gevallen— evenals bij de bedienden een goede aanschrijving de benoemingen beïnvloed eene vaste benoeming hebben kunnen doen bespoe digen Is het waar dat het feit dat de bedoelde commissie al de Mechelsche diensten van het materiaal heeft onderzocht, voor ge volg heeft gehad dat agenten die jaren lang min-goed bezoldigde posten hebben bekleed en er vast werden in benoemd omdat hunne collega's liever op hun be noeming in een betere betrekking ge wacht hebben, nu de plaats voor deze laatste moeten ruimen Is het b. v. eerlijk dat paswerkers van de afdeeling der rijtuigen van den Cen trale werkhuizen te Mechelen waar het loon 0,50 minder per dag bedraagt en verder veel minder premies worden ge wonnen dan in de afdeellngen van de lokomotleven derzelfde werkhuizen of wel arbeiders uit diensten als b. v. de keurraad waar hoegenaamd geen of slechts onbeduidende premies worden toegekend en er uit dien hoofde vast in hunne betrekking benoemd werden omdat hunne collega's uit de hooger bedoelde afdeellngen der lokomotleven er zich geen kandidaten wilden stellen, nu worden afgedankt om plaats te maken voor voor- loopige werkgezellen uit deze afdeellng der lokomotleven Weet de heer minister ten slotte dat paswerkers die van de afdeellngen der rijtuigen naar deze der lokomotleven ofwel omgekeerd verplaatst worden, een nieu wen proeftijd moeten doormaken wat een groot geldelijk verlies voor het beheer meebrengt Kan eindelijk aan de afgedankte arbei ders niet worden gezegd of zij ja dan neen eerlang terug in dienst zullen wor den genomen dit om hun toe te laten met kennis van zaken tusschen de groote en de kleine afdankingsvergoeding te kiezen Kan hun zulks niet worden medege deeld en kan hun gebeurlijk geen gele genheid meer worden gegeven op het door hen genomen besluit terug te kee- ren Woensdag 5 Oktober, werd aan den heer Brunet, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers, het volgende schrijven toegezonden Antwerpen, den 5en Oktober 1927. Mijnheer de Voorzitter, Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij, naar aanleiding van zekere publieke uitlatingen in België van Fransche regeeringsvertegenwoordigers, den heer Minister van Landsverdediging wenschen te interpelleeren over de door het geheim Fransch-Belgische militair akkoord bepaalde militaire samenwerking en de verregaande politieke dienstbaarheid tegenover Frankrijk, die daarvan blijkbaar het gevolg is. Wij vertrouwen, dat door uw toedoen, de Kamer, het belang der kwestie in aanmerking genomen, voor deze interpellatie een gunstbeurt zal verleenen en teekenen, Mijnheer de Voorzitter, met dank bij voorbaat en met verschuldigden eerbied, Uw dw. dn., (w. g.) Oustaaf DE CLERCQ, Herman VOS. De 2' uitgave van WANNES RAPS, door E. CLAES is verschenen Prijs 9,00 fr. LEVENSWIJSHEID'^ MENSCHENKENNIS, door Kan. Am. Joos Prijs 9,00 fr. De vulgaire geschiedenis van CHARELKEN DOP, door E. Claes Prijs 25,65 fr. SINT NIKLAAS Wij vernemen dat, op aanvraag van het V.V.P.O.B., op Zondag 16 Oktober om 16 u., in den stadsschouwburg een Abelspel «LANSELOET VAN DENE MARKEN» en «BREYDEL EN DE CONINCK» van Albrecht Rode.ibach zullen opgevoerd worden- Het Nieuwe Tooneelvan Gent, onder leiding van den heer Marcel Schu macher, leeraar aan de Tooneelschool aldaar, geeft daartoe zijne medewerking. Dit kunstgezelschap is een onzer beste Tooneelvereeniglngen. Het heeft zich bijzonder veropenbaard, ter gelegenheid der twee achtereenvolgende openlucht- vertooningen van HAMLET In het Gravenkasteel te Gent en in de puinen van de St-Baafsabdij. Een echt reuzen werk; de bijval was dan ook overweldi gend. Iedereen zat deze *seer ghenoechlike ende amoreize historie van den edelen Lanseloet en die Scone Sandrynwillen zien, alsook de vervoerende bezieling willen genieten van Albrecht Rodenb&ch'.s «Breydel en De Coninck». Muziek van JEF TINEL. Kaarten te hekomen bij M. Flor. Sax, Statiestraat, St-NIkl&as (tel. 251). Liederavonden. Alle zangers op post Donderdagavond. Niemand ontbreke 1 Vlaamsche nationa listen, de Winter staat voor de deur, komt u gezellig vermaken en komt het Vlaam sche lied aanleeren. We verwachten nieuwe zangers Steun piano. Van Vijvers 4,25 fr. DE KLINQE We bedanken de Waassche Froniers voor hun flinke opkomst van Zondag 11. De Amnestiebetooglng en vlaginhuldi- glng zijn prachtig geslaagd. Het Waas land ontwaakt, Vlaamsche nationalisten de wagen rolt, doet zoo voort Vlaanderen en ons volk ten goede. XXX. WETTEREN. Een specialiteit van de Libre Belgique*. Onder deze hoofding drukt De Stan daard» in zijn nummer van 5 Okt 1.1. het verwijt af vanwege de Libre Belgique dat diezelfde Standaard op sommige oo- genblikken zoo toegeeflijk is geweest voor de activisten 1 I v En het flamigantisch dagblad springt (terecht) verontwaardigd te peerde, houdt zijn collectie ter beschikking van de «Li bre Belgique» en geeft zich tegenover haar gewonnen als ze er «een spoor van toegeeflijkheid ten opzichte van de acti visten kan in vinden Mooi zoo I Die misdadige activisten toch 1 Kan het klaarder de bekentenis van het laffelijk gekonkel vanwege de Belgi schen Standaard Libre Belgique, zoekt toch niet in de fameuze Standaard collec tie, ge vindt er in feite geen spoor van toegeeflijkheid ten opzichte van de acti visten, en «en specialiseert u verder in verdachtmakingen ^Standaard comple ment), dan krijgen de VI. Nationalisten wellicht nog aardige brokjes te peuzelen. We willen U in ruil voor uwe verdachtma king en omdat w'r u ook niet voor betrou wen rechtuit biechten, u de moeite te spa ren te mediteeren over een Standaard- specialiteit LuistertEen specialiteit van «De Standaard» is, zijn VI. Nationa listische lezers die nog belang stellen in zijn wetenschappelijke kost, voor den aap te houden; en denmoeizamen Vlaaraschen strijd, waarvoor zoovele edele volksjon gens hun gezondheid, hun drinkpennin gen, hun nachtrust, hun familiegeluk, hun stoffelijken vooruitgang opofferen, mede met de vijanden van Vlaanderen te helpen wurgen. Drukt die specialiteit eens over in uwe kolonnen, Libre Belgique, dan zullen vast velen uwer lezers uw daarover instemmen en genoeglijk geluk wenschen. Jongens die Vlaanderen mint en er om lijdt, houdt moed. Spijts het verraad van «De Standaard» komt toch de zegerijke opstanding van het heerlijke Vlaanderen- land van voorheen. Weze uw zware taak uw heilig en den lastlgen plicht tegenover Volk en Land u zoet Kerlinoa. Vlaamsche Toeristenbond. Heden Zondag doet V. T. B. een velo- uitstap naar de Provinciale Landbouw school te Veotegem. Alhoewel deze prachtige instelling in onze gemeente ge legen is zijn er weinig die ze kennen. Dat ze een bezoek overwaard is zult U daar best zien. Dat de reis geschiedt on der leiding van den H- Ingenieur Goet* hals zegt genoeg. Liefhebbers dus op post. Een V. T- B- V. O. S -B. V. O. S. heeft Zondag een prachtige vergadering gehouden. Een goede opkomst een veertigtal .Jeden waren aanwezig en hebben de dagorde met veel belangstelling en geest drift afgehandeld. Na een dankwoord voor de goede opkomst door voorzitter H. Gaston Leroy werd door den schrijver een onberispelijk verslag gegeven over het Provinciaal congres, een B. V. O. S. afgevaardigde gaf insgelijks verslag over werking B. V. O. S. op voormeld congres. Daarover later meer. Uiterst belangrijke voorstellen zijn gedaan ten gunste der B. V. O. S,sen die het onder den militairen knoet nog te verduren hebben. Na afhandeling van verscheidene anderepunten kwam llnNo vember aan de beurt. Waarlijk er Is voor gezorgd geworden dat dit jaar op een waardige manier onze gevallen broeders herdacht worden. We gaan echter niet voorultloopen en willen u slechts verwit tigen dat er reeds een 70 tal Ingeschreven zijn voor het banket met hetwelk de dag sluit. Vrienden 't is nog tijd, meldt U aan bij den schrijver A. De Meyer. Na een opbeurend woord en een woord van dank door voorzitter ging de vergadering tevreden uiteen. Zangers niet vergeten Maandagavond 10" Oktober algemeenc herhaling. Geen afwezigen, allen op post, uw gevallen makkers niet vergeten op waardige wijze te helpen herdenken. Belangrijk nieuws. - Aan onze leden vrienden berichten we dat we binnenkort overgaan tot het stichten van een zieken- bond aan uiterst voordeellge voorwaar den en aangeleund bij een sterke Vlaam sche bond uit Aalst die plaatselijk reeds meer dan 6000 duizend leden telt. Vlamingen het is uw plicht bonden te steunen van door en door Vlaamsche inrichtingen. Maakt het ruchtbaar bij vrienden en kennissen. Van nu af aan kunt ge U aangeven bij de vriend A, Schaetsaert, Kerkstraat. Voordeelen worden later bekend gemaakt. Voor elders aangesloten leden overname bij ons met de voordeelen van oude leden. De verkoopers van loten wier rekening op 13 October ten laatste niet vereffend is, worden met deze verwittigd dat hunne loten aan de trekking geen deel zullen nemen. De trekking blijft bepaald op Maandag 17 Oktober, om 7 12 uur 's avonds, In 't VLAAMSCH HUIS, Molenstraat, 57, Aalst. AAN ONZE LEZERS VAN.'T Ten einde een noodzakelijke eenheid van vorm te verwezenlijken, zal In de kortste toekomst, ingevolge de beslissing van het Arrondissementsbestuur, uw weekblad U geworden onder titel De Oost-Vlaming De verscheidenheid van opschriften voor betzelfde blad gaf meermalen aan leiding tot verwarring en misverstand. Wij zijn overtuigd dat U deze noodige wijziging in 't belang van onzen eensge- zinden strijd, zult begrijpen en waar- deeren. Qsmeente Kruishoutem (Arrondissement Oudenaarde). De meeting van verleden Zondag Is goed gelukt. Spijtig dat onze fransch- mans juist eenlge dagen te voren ver trokken waren. De toeloop ware nog veel grooter geweest. Heer volksvertegw. Van op den Bosch wekte veel belangstelling met zijn klare en volledige uiteenzetting van de zes- maandenkwestie. Hij beloofde ons terug te komen met een voordracht over de landpachtwet. De uitgedaagde députés van de drie belgische partijen waren niet te zien. We zullen er voor zorgen heeren, dat uwen haring hier niet braadt 1 Meetings zijn In voorbereiding op andere gemeenten. Met het oog op de aanstaande ver plichtende verzekering tegen ziekte, wordt de Inrichting van vertakkingen der mutualiteit Werkerswelzijn op de be langrijkste buitengemeenten tegemoet gezien. dadelllk verzachting en spoedige genezing door Doos 4 en 7 1/2 (rank, Tube 12 fr. In alle Anotheken. Leest en verspreidt ons blad Denderleeuw. Goed nieuws voor de ijzerenwegbedienden Volgens de socialistische gazetten schrijven, zijn de hoofdmannen dier partij bij den heer minister geweest 111? om te protesteeren tegen de afdankingen van het personeel. Eerst verkochten ze de staatspoorwe- gen aan een hoop rijke heeren, (ze stem den zelf de verkoop In 1e Kamers), en nu willen ze aan het volk wijsmaken, dat ze gaan protesteeren. Dat Is louter kul In pakskens, zand in 't oogen l Zij zijn de eenlge redders van de werkman op papier. Spoorbedienden, bekijk hun handel wijze l Huwelijken. Vrijdagavond moesten er 3 huwelijken plaats hebben op het gemeentehuis. Nadat die 3 werkersfamilies een uur op mijnheer hadden gewacht, hebben ze mijnheer per telefoon opgebeld en ja, wat gaf hij om dat wachten van aim werkvolk. Eindelijk kwam hij dan tcch. Had dit ooit vroeger moeten voorvallen met katholieke famllien, Denderleeuw ware te klein geweest. Het volk onthoudt hel en brengt het voor op tijd en stond. Vlaamsche Demokraten, VI. Nationalisten van Denderleeuw, van heden af moet ieder van U het als als een heilige plicht aan zien, z'n BROOD te koopen van z'n eigen partijinrichting. Ooed zuiver brood, volle gewicht en daarbij deelen in de winst Al de overige voordeelen van den brood verkoop dienen voor de verster king der partij. Vooruil VI. demokratisch volk, eet alleen Uw, ons brood Leve de Verbroedering en zijn nieuwe inriphting. Inhuldiging van het radiostation te Lietfekerke-Dender leeuw en te Ruysselede Volgens Het Laatste Nieuws zijn Jas- par en Anseele er geweest, QOK de roode yolksvertegenw. van Denderleeuw. Het Laatste Nieuws protesteert met reden, da# alles daar in 't fransch is ge beurd, en dat in 'i hartje van Vlaanderen in 't jaar O. H. I927. Ja, Laatste Nieuws, in dat jaar op dit inhuldiglngsfeest dronken de ministers, volksvertegenwoordigers en rijke ban kiers en burgemeesters lp minderheid, champagne op staatskosten. Die heeren waren tevens zoo beleefd en eerlijk alles leeg te drinken, ze dachten zelfs niet eens aan die arme stakkers van telegrafisten en ingenieur, die feitelijk toch het werk deden en doen. Dat is menschelijk Belgisch l En 't Is de waarheid Laatste Nieuws, uit goede bron. Onderwijs te Denderleeuw. Zooals alle iaren herbegint Ture Boriau zijnen vrijen leergang van fransch In de gemeenteschool te Denderleeuw. De leergang is gansch kosteloos en wordt gegeven alle Dinsdagen en Vrijdagen van 7 tot 9 uur. Ook dit jaar zal eenen leer gang voor meisjes Ingericht worden onder de leiding van Mevrouw Boriau leerares bij de hoogere unlverslteltsleer gangen Gattl de Gamond te Brussel. We hopen dat alle ouders en alle vrienden der gemeenteschool hunnen plicht zullen doen en zooveel mogelijk jongens en meisjes zenden naar deze zóó nuttige instelling. We weten dat enkele politieke mugge- ziften, overjoopers of champagnezuipers er beenen zullen In vinden omdat de Vlamingen, wel wetende waar ze naartoe willen, zelf hunne eigene leergangen van Fransch inrlehten, dat zal ons niet raken. Vooruit is de weg. We betrouwen ons op eene talrijke opkomst. Alle flnantieele inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE O'ALOST N. V. Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 Is Lastertaal zonde Ik lees In Ons Volksbladkatholiek week blad, van Zondag 2 October, 2" bl. 3' kol. het volgendeAls men de daden der groene lei ders eens nagaat, moet men bekennen dat de eenvoudigste werkman of fabrlekman deftiger Is dan de hoofdman der Daenslsten. Moeten we daaruit besluiten dat een fabriek werkman wel deftiger kan zijn dan den hoofd man der Daensisten, zonder daarom deftig te zijn Of denkt ge dat men moet katholiek zijn of slipdrager of over locper, om deftig te zijn Ik lees ook in zelfde blad het volgende: Geen twijfel, na de aanstelling der schoone, min zame en charmante freule, zal het hoog verhe ven pelt onzer gemeenteschool op mo dern, wetenschappelijk en ander gebied nog Immerstijgen Dat is juist overgeschreven, zie maar zelve In voornoemd blad. En dat pent gij zoo maar neer, heeren katho lieken, gesteund door de geestelijkheid Hebt ge dan geen eergevoel, geen geweten of niets van eerbied meer voor een persoon, die ten minste zoo deftig is als een katholieke, hetzij geestelijke of wereldlijke uit de gemeente. Of deugt die juffrouw niet, omdat ze hare studies gedaan heeft In de Vlaamsche Staatsnormaal school van Brussel, waar zij haar diploma verworven heeft Een juffer, eenvoudig en oprecht, maar vrij, voortspruitende uit eene arbeidersfamilie, wilt gij bezwadderen en beschimpen, alleenlijk om dat ze niet gebonden Is aan de flanken van de reaktte. En gij durjt spreken van deftigheid t jl/ioej Zljt ge niet beschaamd bij het lezen van uw eigen geschrijf Is dat goed katholiek en kris ten zijn ts dat deftig zijn Of Is een juffer, die vroeger In een aangeno men Zusterschool werkte, nu plots archt-slecht omdat ze In een gemeenteschool lesgeeft?... Foei II! Uw vrienden zullen u graag 't gedane kwaad vergeven; 't Is toch maar een bon geste IA. R. Opdat eene geldplaatsing vooiuttllg weze, toeft gij eerst en vooral gewaarborgd te zijn <or de zekerheid die de Bank oplevert. De BANQUE CENTRALE DE LA DEN- DRE biedt nopens dit punt alle waarborg. Zij ts de ÈHaal der Soclété Générale de Belgique, te Brrnsel, dewelke de machtigste bankinstel ling Is des lands en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op ziebt?,50 HalfmaandelIJksche rekeningen tegenw. 4,35 6,„ Storting op 5 jaar met gemak van terugtrekking 6,00 In bewaarnemlng van titels. De Ranque Centrale de la Dendre heejt 35 bijhulzen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwllfigalfe inlichtingen zullen verschaft worden. Hofstade. Zondag 9 Oktober openen wij de reeks onzer Winterfeesten, met een lustige llederavond. Begin om 5 u stipt. Voor bekende zangers en een prachtig pro gramma wordt gezorgd. Wie zich wel wil amuseeren Moet Zondag na?r Boegen mareheeren I NINOVE Vlaamsche Vrouwenbond. Reeds een paar maal is er over de stichting van een VI. Vrouwenbond hier ln 't blad gesproken geweest en de leden dje er deel hebben van uitgemaakt kun nen het getuigen dat in zoo een bond veel kan gedaan worijen. Kan men een schoo ner ideaal hebben dan aan cultureeje pnf- wlkkeljng te doen. gen onder ons, 4 waar men elkander leert kennen, leert beminnen, leert ontwikkelen ten bate van Vlaanderen, ziedaar ons doel. Zondag 23 Oktober, om 3 uur ln 't Vlaamsch Huls, gaat men over tot de stichtingsvergade ring. Al onze Vlaamsche zusters worden er op yitgenoodigd, ook deze van bulten de stad waar geen bond fjestaat, geen achterblijfsters. Mevrouw Gravez u|f Aalst zal spreken over doel en werkjng i/3/j den fiepd, Tooneel. Op Zondag 23 Oktober speelt Gudrun uit BrusselDe schelm streken van Scapln ln 't Vlaamsch Huls. De feest gaat uit van de V. O S. Een groote belangstelling van den bplteb wordt verwacn». Prijzen 5, 4 en 3 frank. Politieke vergadering. Zaterdag 15 Oktober, om 8 uur in 't Vlaamsch Huis, vergadering van den politleken bond. Dagorde Politieke toestand. Pers pro paganda. Aansluiting arrondlssements- bond. Inrichting kantonale bond. Zes maand diens!? Verschillende. Ieder op zijn post. van M, Van op den Bosch 1° Dinsdag dermaandteSOTTEGEM, bij Fr. Menschaert, Hoogstr. van 8 tot 10 u. 1" Zondag der maand te BURST, bij Jozef De Moor, van 7,30 u. tot 9 uren, 3" Woensdag der maand te HERZELE. bij de Wf. De Vlaeminck, van 8,15 tot 9 u. 2" Maandag der maand te GEERAARDS- BERGEN, bij M. H. D'Haese, Vrede- straat, van 9 tot 11 u. 3" Maandag der maand te DENDER LEEUW, bij B. Meersman, van 8 tot 9 u. Laatsten Dinsdag der maand te NINOVE, Vlaamsch Huis, van8,30 tot IJ u. Eiken Zaterdag te AALST, Vlaaamseh Huls Volksverheffing van 9 tot 11 u. Bij hem thuis, eiken Maandag van 5 tot 7 u. eiken Dinsdag van 6 1/2 tot 7 1/2 u. Onze Raadsleden. Onze raadsleden hebben hunne belofte gehouden onder leiding van onzen schepen van Onderwijs hebben ze, eerst voor de sectie en achteraf voor den raad een uitgewerkt plan tot herinrichting van het adultenonderwijs. Het zij ter eere van den raad gezegd, dat alle leden de voorgestelde hervorming geestdriftig bijtraden, steunden en stem den, oprechte en warme hulde brachten aan het werk van den schepen en aan Mevr. G avez die, namens den raad eeu Ingestudeerd en eenvoudig, gedokumen- teerd en toch beknopt verslag uitbracht, een verslag dat zonder eenlge wijziging van belang met algemeene stemmen werd aangenomen. We geven aanstaande week het verslag dat door Mevr. Gravez in zitting van 29 Sept. werd voorgebracht. Voor Ouders en Kinderen De Stadsoverheid, overtuigd dat de verstandelijke ontwikkeling harer bevol king, een belangrijke factor is van ver- zedelijking en welvaart, heeft de vroegere gekende avondscholen heelemaal her vormd, aan het leven en de verelschten van den tijd aangepast. De schoolgeest moet plaats ruimen voor een breedere opvatting van naschoolsch onderricht, de lessen moeten meer zijn

De Werkman | 1927 | | pagina 2