Ons standpunt bij het Militair Vraagstuk Bij dezen Elfden November Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,25 0,25 Zes maand dienst, maar, in welke vorm ook, GEEN DAG MEER. Vlaamsche en "Waalsche legerafdeelingen. En bovendien, geen cent voor gelijk welke Belgische militaire inrichting, omdat zij feitelijk in dienst staat van Frankrijk. De drie Wijzen uit het Oosten ONS PRAATJE Uit den Wanmolen UJERKPTAM 56* Jaargang, N' 2531 WEEKBLAD Zondig 13 November 1927 Os Waarhald Is ons wapan Rschtvaardlghsld ons dool Stichter Pieter Daena PRIJS per nummer ABONNEMENTEN Per jaar 12,50 fr. per 6 maand 6,50 fr. op voorbaud belulbur abonnementen op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE HoofdopstellerK, L. Van Qpdenbosch, Volksvertegenwoordiger. Postcbek93175. BEHEERS. M. Drukkerij Volksverheffing 14, Onderwijsstraat, 14, Aalst. Telefoon 188 ANNONCEN I PRUS De prü. der enooeeen wordt bepeald bij o.ereonkoBirt. p„ 0ttran,„ Voor alle inlichtingen wende men rlcb ten boreele. Daar helpt noch krlcpen noch klagen aan de geraamten van de miljoenen die vielen zijn nog niet vergaan tot stof e" asch en reeds steek' het militarisme dat zoogezegd verslagen werd in den laatsten der oorlogen even driest, zoo niet driester dan ooit, het hoofd op. Zelfs in het kleine België, het staatje ingeschroefd tusschen twee groote buur staten en dit bij. het behoud van den vrede alle belang hetft, zwaait het mili tarisme den scepter. De partij die zoolang gepronkt heeft met de leuzeGeen cent, geen man, geen kanon Is door den militairen leu genwaan bevangen wel verbergt ze nog haar chauvinistische opvattingen acntei mooie woorden, als landsverdediging, vermindering van diensttijd, ortwapedng maar iedereen weet dat het Franco bel glsch chauvinisme coor dik en duo reke nen kan op het slaptivisme van de Vlaam sche socialisten, op de patriotische com bati -iteit van het Waalsche chauvinisme der Waalsche socialisten. D-* katholieke demokraten hebben, nog voordat het Waalsche haantje Jaspar, driemaal had gekraald, hun antimilitarls me afgezworen en zijn mede den hoop gaan vergrooten van hen die het Bel gische staatje als soldenier aan Frankr k willen leveren. Bij dezen E'fden November gaat de groote komedie beginnen België zal met toestemming van den Franscben genera len staf, zijn legerdieDsttijd met een paar maand verminderen maar in ruil zal Bel gië worden omgewoeld tot een reus achtig legerkamp, vanwaar bij het eerste sein de aanvallende benden zullen opruk ken tegen den vijand Van op de school zullen die kinderer vergiftigd worden nlei alleen zulleD hu- jonge lijven worden gedrild om met e»-' maximum effekt de moordgebaren te kunnen uitvoeren, maar hun jonge gees ten zullen van op de schoolbanken wor den volgepropt met de verheerlijking v»' mooru en doodslag in den dier st van den Franco-belgischen machtswil. Onze medewerker IJzergalm heeft ons met documenten een voorproefje gegeven verleden week In ons blad van di hooge zedelijke waarde van dezen mooru op de menschlievende gevoelens in onze kinderen. Ze gaan het antlmilitarlsme dat ons Vlaamsche volk in het bloed zit want dit volk heeft in zijn verdrukking van de drie laatste eeuwen haast altijd gestreden voor de belangen niet voor het eigen volk, maar voor den verdrukker - trachten uit te roeion door een stelsel matige milharistische opvoeding in de scholen. Maar aan deze compensatie voor d< vermindering van diensttijd heeft het Franco-Belgische militarisme niet genoeg De massa van hen die leven van het oorlogsbedrijf zal gevoelig worden ver sterktde anti-Vlaamsche, anti-sociale reactie zal zich uit dit br-roepsltger een wapen smeden waarop het in elk geval kan rekenen. Talrijke wederoproepingen zullen er voor zorgen dat de manschappen nle' blijvend ontsi appen aan den legergeesi van moord en geweld en daarbij zullen weerom r iusachtige sommen wot den be steed aan het bouwen van forten, aan het inrichtea van vliegvelden, aan het aan schaffen van bewapening, enz. En zij die den moord der toekomst ak dus voorbereiden, zullen nadat zijn voor bereidlngspogingen zijn ges'aagd, een groote m.iscarade inr cti'en naar het graf van den onbekenden sukkelaar. En de dooden zullen rustig blijven iD huo ontheiligde graven zij zullen het werk niet doen dat voor ons werd wegge legd. Hun peil is af, willen wij onzen plicht niet doen, dan maait de dood zich over tien of vijftien jaar een nlt uwen oogst van jonge leveDS en zullen de kinderen weerom hunne vaders vervloeken omdat ze liets brbben gedaan om deze beproe ving aan de wereld te besparen. Hoe verklaart men het dan toch, dat zoo kort na een zoo verschrikk» lijken krijg, Europa weer zoo zinneloos dol naar nieuwe oorlogsrampen snelt? Dat het dreigen en sabelgerammel niet van de lucht is? Dat t-lke staat zijn buurstaat verdenkt en elk land zijn uiterste best doet om zoo stevig mogelijk uitgerust te 'ijn voorden krijg? De oorzaak van dien toestand ligt in het verdrag van Versailles. We hebben dat hier reeds geschreven Amerika heeft met zijn tusschenkomst in den grooten oorlog aan het oude Europa geen dienst bewezen. Alleen een vrede door vergelijk was in staat geweest Europa een lange periode van rust te gunnen. Nu eindigde de oorlog met de verplet tering van de eene partij en de zege- dronken overmoedige overwinnaars heb ben aan de overwonnenen vredesvoor waarden opgedrongen die verpletterend zijn. Wie de huidige politieke kaart van Europa bekijkt, lijk Versailles die getee- kend heeft, die weet dat dezen toestand niet duren kan. De vrede van Weenen, na den val van Napoleon, was niet zoo «waarvoor Frank nik als nu de vrede van Versailles voo' Ouitschland en amper vijftien jaar na Weenen werd bet nieuwe systeem u t zijD voegen genikt door revolutie en oorlog... Frankrijk en zijn satellieten weten dit, ze begrijpen dat geen volk ter wereld toestanden kan blijven dulden als er nu eerscht-n in Rijnland en in het Saarge bied, te Dantzig, in den Poolscheo korri- dor, in Opper-Silezië, enz.; ze begrijpen dat Duitschland den economischen druk van het Dawespian niet kan blijven ver dragen, maar Frankrijk wil tegen alle re delijkheid in dezen toestand bestendigen. Volgens Frar krijt; besluit het verdyae van Versailles de politieke ontwikkeling van Europa lijk de toestand nu is moet hij blijven in alle eeuwigheid. Dat is bepaald onmogelijk, maar deze onmogelijkheid wil Frankrijk toch moge ■uk maken door zijn militaire uitrusting. Daar ligt het gevaar voor de vrede en wij, vrienden van den vrede, moeten uit deze grgevens leeren naar wat wij onze actie moeten richten. Het is onbegonnen werk te strijden tegen de emprise van het Fransche impe rialisme op onzeD staatdeze emprise is slechts een gevo'g van een dieper lig gende oorzaak. Willen we vrede in Europa, in West Europa in 't bijzonder, dan moeten w« onze krachtinspanning niet in de eerste plaats richten tegen het militarisme, maar tegen het verdrag van Versailles, Dat is de worm die den boom van huropa verwelken doet. Dit verdrag moet herzien worden het mag niet langer de feiten willen dwingen naar den machtswil van Frankriik hei moet rt kening houden met de levensb? hoeften en de waardigheid ook van het Duitscbe volk. Deze herziening moet Ingeleid worden door den Volkenbond. Als de Volkenbond dit niet wil of niet kan dan is de oorlog in eene nabije toe komst onvermijdelijk. Tusschen de enkelingen treedt de dood oo als rivelleerder Ford mag op een merschenleven miljarden hebben verza- m-ld bij zijn dpod wordt die macht ver deeld onder zijn erfgenamen. Maar een staat sterft geen natuurlijken dood df schatten die deze Staat verza melde in de jaren van jeugd en kracht wil hij behouden voor alle tijden ook al groeit aan zijn grens een joDg volk dat ook zijn deel opeisebt van de schatteD der aarde opdat het zijn bevolkingen zou kunnen voeden. Tot nog t»e beslechtte de ooilog die geschiben en zoolaDg geen andere macht in staat zal blijken de grondgebieden en de aardsche rijkdommen te verdeelen en her te verdeelen zoolang ook zal de oor log onvermijdelijk zijn... Die constatatle is gewis treurig, maar het helpt niet de oogen te sluiten voor de waarheid. Zal de Volkenbond deze groote taak weten te vervullen Slechts eene macht kan de Volkenbond daartoe brengen de openbare meenmg in Europa. Dat deze Elfde November dan voor ons geen dag weze van ijdel geklaag, van holle declamatie. Dat de herinnering aan onze dooden ons vrome om met meer inzicht en met meer kracht dan ooit, het militarisme te bestrijden, maar vooral den verwekker vaa het militarismehet verdrag van Versailles. Eedje Anseele, Emiel Van der Velde, enKamiel Huysmans zijn onlangs de honneurs gaan brengen aan de nieuw geborene prinses. Ze hebbe" gebogen met veel tralala, zoodat hun slippen op den grond hingen en wen3Chen zoet als honing, zijn van hun lippen gedropen of ze wierook en myrhe hebben aangebodeD, kunnen we zoo pre cies niet zeggen... maar 't rook er in eik geval naar, als 't niet wat anders was Of ze elk een pakske sulkerboonen hebben meegekregeu, weten we ook zoo precies niet, maar we gelooven het alles zir s, want Eedje was al aan 't knauwen en 't pruimen toen hij de t'appen afdaalde van de koninklijke kinderkamer. Onder de geschenken die de drie roode ministers aan het prinsesje hebben aan geboden, zijn voortreffelijke dingen te vinden, symbolische dingen. Zoo gaf Eedje een paljaske. hij wist het zoo han dig te hanteeren door aan het koordeken te trekken, dat de kieiue prinses hem al zou toege'achen hebben. Dat ia wel w<£ vroeg*maar daarvoor te 't ook een pïiiK ses. Van der Velde bracht een rammelaar mee en Kamiel een Speelpop met een tri colore kleedje aan, wanneer men ze in den rug neep, piepte ze, zoo iets van.... pie-pie maar de prins dacht dat ze amnestie zei, en ze hebben zoo'n gevaar lijk speelgoed maar liever in de rommel kamer geworpen. Toen zijn onze roode Wijzen terug naar het Oosten, of liever naar La Mal- son du Peuple gegaan. Onderweg s'oegen ze aan 't praten. Ze vonden alle drie dat de tijden nog al fel veranderd waren. Eedje vooral was die meeniDg toege daan. Niet zonder reden. Veronderstel zei Kamiel, dat gij Eedje, jaren geleden de bedreiging had ten uitvoer gebracht, die de Gentsche socialisten luidkeels zongen We zullen Leopold den nek omwringen dan was er van 't prinsesje geen sprake geweest. Laat ons daar liever over zwijgen wedervoer Eedje. 't Is maar om te lachen replikeerde Kamiel, als die van Gent zongen dat ze Popol zouden den nek omwringen, wat hebben ze in Antwerpen allemaal niet gezegd en geschreeuwd 1 Kijk eens in het Antwerpsch orgaan van de socialisten, 'k meen dat het was in 1872 en dat er toen ook zoo'n prinses geboren werd. Daar kon men lezen A's een prinsesje geboren wordt, wor den er 21 schoten, en voor de geboorte van een prins 101 schoten gelost. Maar voor de geboorte van 12 jonge varkskens in een worp, geen enkel scheutje. Nochtans van een varken heeft men spek en ham, en van een prins of prinsesje zero. Heel de burgerlijke pers stond op stel ten bij 't lezen van zulke schandalige majesteitscbennende woorden. Maar de gezellen hadden lol, zoodanig dat De Werker een nieuwe rubriek opende^ onder den titelKoninklijk nieuwsmet aan 't hoofd van die rubriek een varkentje. Zoo was 't verleden. De revolutie-schreeuwers hebben hun fraksken omgedraaid. De antl-konlngs- gezinden gaa i hu i referencies doen aan hprinoetljV» (p/nlUo. *n /t» eerftt ge borene welkom heeten. Andere tijden, andere zeden. 't Schijnt zelfs dat Eedje er schromelijk spijt over gevoelde, dat het geen prins was. zoo zeer is hij bekommerd om de toekomst van het vorstelijk huis van België. 't Kan geen erg Eedje. de Gazet van Antwerpen heeft in een bewogen fraze aangekondigd dat ons Heere, den prins en de prinses gezegend heeft met een prinsesje. Ons Heere weet wat hij geven moet. Eedje. Een prinses heeft altijd nog kans ergens haar beurt te krijgen, al was het in Spanje of Italië, of in de Kongo als 'tmoet. Maar een prins, hum, eer Al- brecht den albelover zijn sceptar zal neer leggen en Leodold lil zijn regeeriog zal hebben voltooid, zal er dan nog een kans ken overblijven voor Lr 5 Wat zal er niet gebeuren over den loop van zooveel jaren Pas schijnt de koning gezegd te hebben dat we ons moeten sterk bewape nen en zoo meer. Dat heeft Wülem ook ens gezegd, en hij verloor er zijn kroon en zijn troon bij. Nu zit hij te Doorn, hij kreez de doornenkroon. 'tZijn onver standige vorsten die de geschiedenis niet begrijpen. IJZERGALM. Hoe Kwam Dot Frlnseslo aan Hoor toom Ter gelegenheid van de doopplechtig heid van ons beva'lig Prinsesje bevel lig want het trekt op zijn grootmoeder, onze lieve en trouwe koningin Elizabeth wordt ons uit goede bron medege deeld, boe het aan zijn naam Jozefina kwam. Er werd een Kroonraad gehouden, want indien een nar-m een belangrijke aangelegenheid is in iedere familie, was het hier uitteraa-d een staaiskwestie. Waren aanwezig de konlrg, de ko ningin, de hoogwaardigheidsb kleeders, de ministers, ook die van State, en de Hofkapelaan. De koning, van huis uit wat verlegen, zweeg en wachtte. De koningin hield er van het Charlotte te heeten, gelijk de eenige keizeiin van de familie. Hm kuchte de koning wrevelig. Nomen, omen I zei de kapelaan. We mogeo bet kind Diet belezen. Wat zoudt ge denken van Amnts- tla vroeg Kamiel Huysmans. Jamais I onderbrak Hymans. Niei denkbaar I beaamde Zijn Ma jesteit. Heb je niets beters vroeg de ko ningin giftig aan Kamiel. Misschieo Egcliti I antwoordde deze en pinkte eens mefistofeliek. 't Zou dan een blijvende herinnering zijn aan het koninklijke woordgelijkheid In rechte en in feite. En aan den grootsten en lafsten bandiet van de Fransche Revolutie I bracht de heftig» Jaspar in het midden. Zoo heb ik het niet bedoeld, mees muilde Kamiel. Ik dacht aan den over- oudgrootvader van Zijn Majesteit, langs spiilezijde. Het eenige druppeltje Fransch bloed In de aderen van Zijn Majesteit, beaamde Vandervelde. 'k Vind Egaliti nog zoo kwaad Diet. Maar kan als een eeuwig verwijt aan zekere belofte gelden, zei bitsig jaspar. Sicher I Sicher I stemde de koningin in. De Kroonraad zat op een weer. 't Kind was er, en 't moest toch een naam krijgen. Op dli oogenblik werd door den Hof maarschalk aangemeld Monsieur Adolf Max, boergemest de Bruxelles. J« suis un peu en troptard, Majesté, zei Max, mals, vous savez, j'al dfl em- brasser une krotje de la Braderij Breugel.. Le devoir national avant tout... Spécialité de Ia maison, jokte Kamiel plompverloren. Paltoquet I snauwde Hijmans Ka miel toe. Louis Franck, ze hebben het tegen u I antwoordde Kamiel gevat aan den gouverneur generaal van de Bank, pas terug uit Amerika. Het woord is aan Max, zei de ko ning ontstemd. LIJK HET KAF EN LIJK HET OR AAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN 't Is nu de tijd van 't blaren, dwarlen [dalen, In 't licht der najaars zonnestralen. Wen ze door de winden gedreven. In 't luchtruim sierlijk ommezweven. Ja, ja, lieve lezeressen en beste lezers, meester wind begint met dik gezwollen kaken te blazen. Voorbode van den Winter die beloofd zwaar van kommer en wee te zijn voor ons arm volk. We staan er slecnt voor, zegt Stance, en als buisvrouw kan zij het weten twee Winters en een Zomer voor de deur. Of w' er slecht voorstaan I Brave zie len, 't is om er van te griezelen en klppen- vleesch van te krijgen, als ge hoort wat er allemaal gebeurt. Zoo hebben ze in Brussel verledene week nen Itallaanschen macaronifasctet uitgekapt gelijk geenen enkelen slachter dat kan; de kop van dien sukkelaar heb ben ze in doeken gebonden en ic't water gesmeten. En dat allemaal omdat de jon gen, die gargon de caféwas, wat centjes had se-?sard. De dader, alhoe wel gekend, loopt nog altijd. Onze acti visten die hadden ze rapper te pakken. Van pakken gesproken, Flupke Knol had er ook een gepakt, 't was er een te veel. Zijn vriend, Tist Worm, die hij tegenkwam, en die onder ons gezegd en op een ander gezwegen, een goed hart heeft, wilde hem goeden raad geven. Wel, Flupke toch, hoe zletg'er nu uit 1 Krabben, bebloed en gezwollen. Kom, man, ik zal u naar uw vrouw brengen... Ontzet springt Flup achteruit en gilt Daar kom ik van De vrouwen zeggen soms dat de mannen niet te betrouwen zijn, maar de vrouwkes hebben ook wel eens aardige kuren. Te Merksem bij Antwerpen ge beurde er een staaltje van. Plet D. kreeg aebt maand droog en nog een flink», amende erbij, omdat hij zijnen hal ven trouwboek eens onder handen genomen had en omdat hij de gardevils met geen handschoenen bad aangepakt. Z'n vrouw komt nu te bekennen, met snijt en leed wezen, dat ze haren armen Piet niet zoo lang wil missen en dat ze bij den Juge gelogen heeft, en dat heuren Piet den braafsten vent is die God na Adam heeft geschapen, en dat ze alleen beuren Plet zoo zwart heeft gemaakt omdat haar Majesteit, begon de burgemeester, ik ben gekomen om over den naam van ons nieuw prinsesje te spreken. Het werd te Brussel geboren, en als eerste magi stral van la Capitale, dacht ik me ge rechtigd een naam voor te stellen. Wat 1 Hebt ge een naam, burge meester Ge komt als geroepen 1 riep de koning geestdriftig, doch werd onmid dellijk zoo rood als een pioen om zijn eigen driestheid. Ik heb een naam, Masjesteit. Het prinsesje moet Jozefien beeten 1 Neen, zulle I Dat kan er nu niet door I 't Moet een koninklijke naam zijn I Sjosj-fien I Ei mij 1 Ik ben voor 't nationaal, Sire. Uw Majesteit weet, dat tot mijn beddeiakens toe uit de nationale diiekleur bestaan. Maar Joséphine Precies, Sire Jozefien, patrones van Beulemante, zooals de eerenaam van Brussel luIJt. Heet het prinsesje Jozefien en 't duurt geen maand of heel den Bel giek noemt haar Ftentje Bealemans I Potverkoffle zei de koning, dat is geniaal. Daaraan had ik niet gedacht. En zookwam hetdathet prinsesje noch Amnestla, noch Égalité zou heeten. Alleen de koDingin mokte. Zij hield aan Charlotte. Ter wille van den hulselijken vrede besloot dan de koning dat de tweede naam er aan toegevoegd zou worden. Maar 't land, sprak hij, zal toch alleen Fientje Beulemans kennen. Daarop verklaarde Zijn Majesteit den kroonraad voor geheven. moedei er een hekel aan beeft. De Juge, die ook met een schoonmoeder geplaagd zit, heeft de straf gebracht op zes weken. Mie en Piet zijn verzoend. Fittntja Bloempot was ook juist van plan van heur man weg te loopeo en narr haar moeder terug te gtan. Dat zei ze dan ook aan haren wederhelft. En waarom deedt gij het niet vroeg haar slechtgezinde echtvriend. Wel,ik kreeg vanmorgen juist bericht, dat moeder bij ons komt inwonen. En terwijl wij nu tech van huishou delijk geluk aan 't spreken zijn. zal het wel aardig zijn te vernemen dat in Enge land eene campagne is ingezet om de kinderen niet meer jonger dan 16 jaar te laten trouwen. In Australië huwen ze soms wel van 10 jaar, maar ook wel tot 70, er is er zelfs een van 87 Jaar gehuwd. Beter oud van jaren, maar Jong van harte dan het omgekeerde. Omgekeerd hingen de gansche verledene week de maansikkel met drie sterren in de Noordstatie te Brussel. Stance vroeg of soms Snoeck naar Brus sel kwam en dat al die vaantjes met ster ren.en manen te zijner eere daar hingen. Het scbr-i echter dat het den over-over- kleinzoon was van Toet-ank Ara en die naar Brussel gekomen was om lang» print Nyadeo in gesprek te komen met een zijner gemomifieerde voorzaten uit het Egyptisch Mezeum. Naar het schijnt is een nieuwen frlsschen oorlog voorspeld met den Brigiek a's slachtvelé enoverwinnaar. Goede God, ate we nog een paar oorlogen winnen zijn wc gansch op. Dat schijnen onze kristen maskaraden (verschooniog demokraten) ook begrepen te hebben. Want in bun congres van 30-31 Oktober besloten de leiders gedwee de partijtucht bun door de conservatieven opgelegd te aanvaar den. Het vaderland moet grooter zijn en daarom geen 6 maandendienst, gaene vermindering van oorlogsbelastingea. meer, veel meer kannoonenvleesch, dat hebben ze toch voor niet en dat Iaat de generaals en de woekeraars leven Vlaamsch nationalisme alleen kan oaa geven 6 maand zonder meer in af wachting der afschaffing van alle leners, gewestelijke Indeeliog, recht en recht vaardigheid. Bij 't bezoek van koning Fouad van 1 land van deeNIjl aan de stad van Leie en Schelde, zei een generaal In groot tenue tot hotellooper Wel venlje, een streep meer op uwe broek en ge zijt generaal I Waarop de loopjongen jawel, generaal, en gij een ftreep mloder en ge zijt hotel- loopjongen. 't Kan nog komen. Het eene hooge bezoek volgt zoo 't ander op, het schijnt dat we tegen nieuw jaar te verwachten hebben Aman Oel- lah Khan, koning van Afghanistan. Iemand die bet weten wil, zei dat al die bezoeken wel zouden betrekking heb ben tot een huwelijk met ons allerliefst prinsesje, Marie José, die naar het schijnt maar aan geen man geraakt. Een huls zonder boeken is als een woning zonder zon. Legt U daarom een klein bibliotheek aan en doet uwe aankoopen in S M VOLKSVERHEFFING BOEK HANDEL, 14. Onderwijsstraat, Aalst. Mannen zijn kwatongen zegt Staree, terwijl z'ln de gazet leest dat den ontvan ger der belastingen te P. acht dagen tijd geeft aan een belastingbetaler, die negen jaar dood is, om de som van 1,75 fr. te betalen. Tot in het graf geen rust. Net als den onbekenden soldaat. En van onbekenden tot goed beken den. Aan den Ijzer, dicht bij de plaata van het op te richten reusachtig 50 meter hoog monument van heldenhulde zal weldra overgegaan worden tot de oprich ting van een Calvariekruis. terwijl verder langs den stroom, In de richting van des Boyau de la mort, veertien kruiswegsta ties zullen verrijzen ter verzinnebeelding van het lijden en den dood der frontsol daten langs den stroom. Ook een monument ral den Belzlek oprichten ter vereeuwiging der 100» ver jaring van Vlaanderen's verdrukking. In

De Werkman | 1927 | | pagina 1