Arrondissement Aalst PUROL Arrondissement Oudenaarde-Ronse UIT 'T LAND VAN WAAS 9Cuxd/iooridm -en Zioeng/n sta op ga cr zachtjes heen open de deur en wat zie ik Twee dieven zijn bezig om mijn zilverkast leeg te halen, maar op mijn komst gingen ze er van door. En had uw hond geen rumoer ge maakt Neen, de arme stakkerd kon niet blaften. Hij moest de dievenlantaarn In den bek houden. Ministers vergaderden en besloten vermindering van contingent en van diensttijd, bij leger en vloot... in Dene marken. Onze platbroeken laten de generaals baas en die vragen vermeerde ring en voor miljarden nieuwe forten Les forts de Llége tiennent toujours en de Bochen zaten al in Brussel. En boerke Sllbbers kreeg een nieuw lastenbiljet, van hertevreterij trok hij naar stamloée en kwam in de vroege uurtjes thuis. Een paar dagen later zei hem zijn vriend Van Sloome Awel Slib bers, ik geloof dat ge een heel werkzame vrouw hebt. Sllbbers. Daar hedde geen gedacht van, jongen. Z!e ne keer als Ik 'a nachts om één uur thuis kom, staat ze nog met 'nen bezem In 'r haoden. Dan bezem hebben onze gekozenen de laatste week ne keer flink in de Ka mer gezwaaid. Staf verklaarde dat bet nieuwe ministerie een ruk naar rechts Is met een verlies voor de demokraten, eene aanwinst voor de liberalen en eenen lie ven groet aan Frankrijk. En de storm komt los .als Staf zegt't Belgisch ver band most uiteen. M. Brunet, nen socialist, zegt dat hij (Brunet) een goed Belg is en ztjn vader- laod (den Belziek) bemind. God van den Hemel, waar is bij die menschen der vaderen fierheid gevarea. Vroeger was het van l'Internationale geen grenzen vive la republlque en a bas le rol de karton Aan te nemen van die gasten. Zij moeten den Belziek beminnen, maar wij Vlamingen z'ln maar burgers van tweeden rang, als broertje Waal het vet van de soep af heeft, mogen wij het water binnenspelen. Wat zei Van S;veren ook weer tot dat boeltje?... Ontploft! en dat mogen ze ook. Propagoaren mannen en vrou wen, lezers winnen voor ons blad en voor onze gedachten. Denk er aan, 't Is bijna nieuwjaar. Abonnenten winnen hoor. Dat Is nu de daad. Tegenwoordig is 't overal wat;tot zelfs in 't huishouden van moeder Justlcla gaat het niet meer. Te Antwerpen Is't gebeurd. Een sukkel van een vrouw- men8ch zat In de doos, verdacht van moord. Het schijnt nu, dat na 1 maand en 10 dagen pensionaat, dat het blijken zou dat het vrouwmenschdaar voort/een sikkepietje zou In betrokken zijn, en de hooge bazen vonden dan goed dat vrouw mensch maar terug in Gods lieve natuur ie laten nij loopen. Nu schijnt den on derzoeksrechter, ook ne man van gewicht, In zijne point d'honneurgeblesseerd te zijn door de loslating van die vrouw die al lang genoeg zonder bewijs van schuld achter slot en grendel zat. En dte menheer vond voor zijne waardigheid geen anderen uitweg dan zelf zijn demis sie te geven. Zou die vent m< miocrhi.n ook een maand en 10 dagen op pluimen van zeven voet willen gaan rusten Proficiatruzie op 't tribunaal en dat zonder stotteren Van stotteren gesproken, vriend Solfado, die ook wat stottert, maar toch een flink muzikant is, stotterde de heele toonladder alsvolgt door elkaar Do...do...doorgaans heb Ik geen re... re...reden tot klagen over ml...ml., mill talren; maar 't is wel fa...fa...fataal, dat enkele sol...sol...soldaten in een si...si... situatie verkeeren, waarvoor ik bang ben als voor den do...do...dood. Ta Brussel, in Elsene hebben ze Cbarel De Coster gevierd. Ge moet we ten dat het Charel De Coster is, die de plezante historie van Thyl Uilenspiegel in 't fransch heeft geschreven. En om Thyl te vieren en de Charel te gedenken, was daar alles tn 't fransch... Buyl, de wind buil van Oostende stond n' 1, met nevens hem minister Vauthter de Vlaamschhater en de gegaloneerde luitenant-generaal du Roy de Bltcquy dte er le rol des Bel zes vertegenwoordigde. En 't begon te regenen, Heere van den hemel, nog erger ot de zondvloed kwam over 't aardrijk neer en sosjeteiten en de schoolkinderen en den Buil en heel de rest sloegen op de vlucht. De Charel en den Thyl hunner belde geesten waren in opstand gekomen wegens dat geknoei tegen Vlaanderen. Begraaft men Uilenspiegel, de geest en Nele, het hart van moeder Vlaanderen? Nele sloeg de trom en Uilenspiegel zong zijn negende lied. God weet wanneer hij ztjn laatste zingen zalDe Herwording van Vlaanderen. Oe gazatten hebben den laatsten tijd weer oi/ergeloopen van dekoratie- zegens, die vooral das mtlttar zijn toegedeeld. Gebuur Lijmstok had er ook een gekregen, zoo een soort burgermeda- lle, en toen feliciteerden hem zijne vrien den. Achter de man zijnen rug werd er wel een3 gezegd dat hij die madolje alleen te danken had aan zijn politieke moelallerij inet de keus waarvan die madolje het staartje was. Zen eigen vrienden brachten hem steken onder water toe. Lijmstok, zet Pummels, dat is het oorlogskruis d2t gij daar hebt gekregen? Maar neen, vriend Pummels, waarom zouden ze mij bet oorlogskruis geven Omdat ge vijf en twintig jaar tegen uwe vrouw hebt gevochten. Le Soir pour demaln is kwaad omdat ze te Antwerpen eene kommissie hebben ingesteld van oud-officieren, ge necsheeren en gegradeerden Vlaamsch - gezlnden, om de mogelijke legerbervor- ming vooruit te zetten. We zouden wij v<amingen zeker dien properen raene-r Rudlger moeten vragen of van zijne soort, om onze Vlaamsche be langen te verdedigen En zoo komen wij aan t laatste van 't zakje voor vandaag, en wenscben onze lieve lezeressen en goede vrienden lezers nog wat Zomerdagjes als die welke we nu mochten genieten. En daarbij leggen we 'I moleken voor vandaag stil. Denderleeuw Uit «'t Volk van Ronse» van Zondag 1.1. «De Schelde» en «De Werkman» zijn mts, schier nooit wordt den Dinsdag ge stemd. L. Vlndevoghel heeft de Interpel latie De Clercq Vos bijgewoond en Is maar vertrokken als de sprekers hadden gedaan Dus, mijnheer de volksvert. is precies vertrokken als die dagorde, waarvan hij schrijft ze te kunnen en te moeten stem men, voorkomt. Wat schreven we ook anders Het komt er niet op aan, schrijft hij verder, hoe we staan, maar wel hoe sterk we staan. En hij orakeltHadden de 6 fronters als katholieken uit de rechter- zijde geinteipelleerd dan hadden zij heel wat meer effekt gemaakt Verneem Vlndevoghel dat we te veel j Vlaamsche fierheid bezitten om 'n sla I venband rond onzen hals te verdragen, 1 zelfs al is die ketting met iffectjes ver sierd; de gewoonte is eene „tweede natnur. anders begrepen wij niet hoe 't komt dat ge tn dat oude gespan van eene kath. partij voorts ais lastdier wilt blijven dienen. Maar als gij nu eenmaal van effect houdt, wij kannen u veaektren dat de zinsneden dte De Scheldeen De Werkman overnamen, hun doel niet mistten. JORIS. PETEGEM-BIJ OUDENAARDE De amnestie-motie alhier In den ge meenteraad. voorgesteld door den VI. nationalist Valeer De Deken, Is verwor pen met vier stemmen tegen drie. De twee schepenen waren afwezig, waaronder de minimalist dokter Plan- cquaert, bloedverwant van onzen banne ling adv. H. Plancquaert. Wellicht heeft dte laksche houding van mijnbeer den dokter voor oorzaak het feit dat hij mogelijks eerstdaags tot de Leopoldsorde zal worden verheven, door tusschenkomst van zijn besten vriend de baron burgemeester Hoever de tijden en de grootheids waanzin een menscb toch brengen kun nen, niet waar De Deken verdedigde met gegronde bewijzen de rechtvaardigheid der amnes tie. Maar den baron bezwoer de goedzak kige raadsleden tegen te stemmen, en zoo viel het voorstel, tot groote schande van Reml. De andere pnDten door De Deken aan de dagorde gebrachtverlichting op den Dries, de Krauwelstraat, de wegen op Helweede en naar de Hutte, verwierven de goedkeuring. Later meer nieuws over de misbruiken in het bestuur der gemeente. SINT-DENYS BOEKEL Zondag 11 December, 's voormiddags stichting eener afdeellng ziekenbond. Propagandisten op post I Afreis uit Ronse te 8 u. 1. Uit Oudenaarde te 8 u. 40. KRUISHOUTEM Zondag 18 Dec. te 9 1/4 u. In de zaal van Bernard Vertrlest, In 't Zwijgers hoeksken firoots openbars volksvoordracht OVER DE LANDPACHTWET door volksvert. K. L. Van op den Bosch. Seffens na de voordrachtvergadering der afgevaardigden van 't arrondisse ment, bij de gebroeders Van Bruaene, In den Wielrijder Dagorde 1Stand onzer organisatie l. S'ichting eener S.M. te Oudenaarde. Ontwerp standregelea en andere mede- deeilngen. 3. Vaststellen van ons werkprogramma voor de eerstvolgende Zondagen 4 Verspreiting van het weekblad. De vrienden die vrij zijn wordt warm aanbevolen het tooneelfeest van «Hooger Op* bij te wonen, hetwelk plaats heeft op Zondagen 11 en 18 December. Men voert op Onder één dak van J. Fabriclus en vooraf «Leentje uit 't Hemelrijk» van G. Martens. Herdsrsem De maatschadpij van O. B. God be schermt Ons houdt hare algemeene vergadering op Zondag 18 dezer, om 3 1/2 uur, bij B. DeSaedeleer. Benevens enkele punten van Inwen- den O. B. voorviel met de geachte Dr Frans Bessems dat voorzagen wij reeds heel lang. 't Is Immers klaar bewezen dat I er op Hofstade menschen gevonden wor den welke hunne parochianen 't brood van voor den neus willen pikken. Maar - -"-vu. puuiwii vau luvr&u- digen aard zal de heer Schouppe uit Aalst I dle men®chen houden de goei gemeen spreken over het wetsvoorstel tot ver- schap voor dom, terwijl zoo'n afkeurende WORTEGEM Kortelings krijgt ook de Hektor Plan- cquaert-gemeente hare tegensprekelijke meeling in haar gewoon lokaal 't Ge meentehuis. 8INT NIKLAAS Veel bevoven en weinig geven Doet de zotten in vrede leven De nieuwbakken minister Heyman be looft hemel en aarde aan zijn kiezers. Zijn orgaan de Nieuwe Tijd geeft zijn rede voering weer vol met beloften waaruit we de volgende pareltjes kiezen. Zóó dan spreekt Zarathustra Heyman De taak die op mij drukt is verpletterend zwaar daar zijn wij ook van overtuigd. want w* hennen Hevmnn'c nnhonuttij/heid zoo goed als hij zelf), maar om ze te vol brengen zal ik de kracht zoeken in het Ge loof. Heyman bedankt ook den Koning om dat hij nu minister mag spelen. (De Ko- burger zal gevleid zijn IJ Een beetje verder zegt hij In den l schoot van het ministerie zal ik niet ver- I geten dat ik een imence ben van St. Ni j klaas en van het Land van Waas Al de 1 belangen hiervan zullen in mij een warme I verdediging vinden. Dat is 't noteeren waard We zullen eens zien wat er van terecht zal komen. In volle nederigheid des harten besluit dan de heer Heyman, sprekende van zich zelfOogenblikken als deze zijn een ware belooning voor een gansch leven van werkzaamheidWat een deemoe digheid nietwaar Wat een nederigheid, getuigen van u zelf dal ge de werkzaam ste mensch van de wereld zijt Nu, we zijn benieuwd wat de heer Hey man van al zijn mooie beloften gaat ver vullen, maar we vreezen helaas dat het bitter weinig zal zijn, want we weten wat al die schoon woorden waard zijn l Liedera vonden. Alleman den Donderdag op postWie 't Vlaamsche lied bemint, woont de her halingen bij. Vlaamsche nationalalisten steunt onze werking door uwe tegen woordigheid. Bemint het lied en zingt Alleen de boozen zingen niet, zegt een spreekwoord terecht. Allen verwachten we u dus op onze lledcravonden uiasnscbe Froit. ïooneeioond Op Zondag 18 December, gezellig fa miliebal de leden en hunne huisgenooten aangeboden. Begin om 8 uur stipt. Wie Vlaamsche leute en deftige gezel ligheid bemint, op postHet Bestuur. Kerstfeest. We doen een oproep aan al onze leden ons te steunen om lltjaar ons Kerstfeest zoo prachtig mogelijk te doen slagen. Giften voor den Kerstboom worden met dank aanvaard. We hopen dat onze leden dit niet zullen vergeten en onze kleintjes zullen gedenken. BAZEL. Op onze gemeente werd enkele weken ge eden een komltelt gevormd, dat zich gelastte geld in te zamelen voor het H-ldenkruls te Dlksrrulde De oproep werd beantwoord door het Vlaamsche Front, de V. O. S.-B. V. O. S. en Stu denten. Van't Katholiek Vlaarasch Ver band, geen teeken van leven, hetgeen ons bewijst dat 't verbond gestorven is na niet geleefd te hebben. Het ging toch ook goed zonde* die menschen, want de omht-llng bracht de mooie som van 2470 tr op. Alle menschen der gemeente rijk en arin hebben gesteund, uitgenomen een paar dapper helden, die altijd den mond vol hadden om onze moedige soldaten, en dit wel nog In 't bijzijn van generaal Mahieu bij de onthulling van den gedenksteen. De vaderlandsche dankbaarheid van die menschen is nog geen frank waard. Er moest zelfs nog een mensch zijn die gedurende den oorlog aan de zijde stocd van dezen die zwich ten in ballingschap of kerker, en die den triestigen moed had zijn penning te weigeren voor onze IJzerjongens We laten die heeren maar hun weg gaan, het kruis komt er wel zonder hen, 't Is zoo nog best, want wat Anna Mor- telmanszel bij 'tgraf van Herman Van den Reeck. is maar al te waar Er Is een hulde die een hoon ts èn van die menschen Is hulde een hoon I VERAM. LOKEREN. Onze dappere stadsgenoot, meneer Herbe't, onderscheidt zich nogal en vooral met in de Kamer van volksver tegenwoordigers onze Frontafgevaardig den te onderbreken met zijne futiliteiten. De man her-ft zoo weinig te vertellen dat hij, om zich te doen opmerken, zich beijvert menschen, die wat te vertellen hebben en vooral die wat DURVEN vertellen, in de rede te vallen daar waar hij best zou doen te zwijgen, juist daar waar onze gekotenen de regeering en haar lakeien de hardste waarheden zeg- gen. Lakeien zijn ze ja, die wel durven opengaan als een van de kleine Vlaam sche nationalisten hen dubbel en dik verdiend van 't leer geeft, maar niet durven kikken ais de liberale en katho lieke Vlaamschhateis het recht der Vlamingen openlijk verkrachten, die niet durven in de oppositie treden om een ietsje van het Vlaamsche recht af te dwingen, die ztch hebben laten gebrui ken tot vuilnismeid van de katholieke en liberale reactionairen en franskiljons van alle regeeringen in de hoop ook een miotsterzetelje te krijgen. En dan durft meneer Herbert komen vertellen Wij ook beminnen Vlaande ren Is dit niet om te schateren Ja, meneer Herbert bemint ook Vlaan deren, als hij op de verktezlngsmeetingen ons arm bedrogen volk hun steramen moet komen afbedelen Zoogauw hij met zijn zitvlak op de kussens zit vergeet hij alle rescpect als Vlaming en spreekt alleen orn de besten onzer Vlaamschdur- vende voormannen te bekampen. In andere debatten zwijgt hij en stemt alle budgetten, keurt zwijgend militaire overeenkomsten goed, helpt amnestie kelderen waardoor hij dan later uit poli tieke berekening in den Lokerschen gemeenteraad een motte doet stemmen. En aan zulke raddraaiers heeft ons arme Vlaamsche volk opdracht gegeven zijn belangen te verdedigen. Wee ons I DURMEGALM. ?een beier middel ot onmiddellijke verzachting en spoedige genezing dan Doozen 4en 7&frank Tube12frank. In alle Apotheken. plichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte en invaliditeit. ERPE. Op Zondagen 11 en 18 December, om 4 nur, lulsterrl|ke Tooneelavonden le geven doorKunst Adeltmet de welwillende medewerking eenlger Juffrouwen der gemeente, In bun zaal bQ LOUISE. Men zal opvoeren Ker misklok -Doodsklok. drama in 4 bedrijven en Kostersnichtje, blijspel ln 1 bedrijf. Daarna gezellig Samenzijn. Voorhouden plnata 5 fr.; eerste rang 3 fr. St. Eligiusfeest. Pachter Jan kwam Maandagavond met een 6tuksken In de kraag bij vrouw Treze aangeland, 'i Oo- haal was vriendelijk. Jan kwam immers van 't feest der boeren. Treze. Ehwel baasken hebt ge u goed vermaakt Jan. Ja zulle Treze. Vsel plezier gehad, wel geeten en gedronken, gela chen en geklapt, maar tn alle deftigheid, geen ruzie zulle, 'k Heb veel nieuws vernomen, groot, bijna onaannemelijk. Treze. Ja I toe zet u en vertel me dat? jan. Hewel, Zondagavond rond II uur, heeft schepen Meulemau nog eens zijo par en gespeeld. Na eerst M. Jules De Boeck verweten te hebben (al zaken die hem wel passen) heeft hij, met be hulp van zijn schoonbroer Thecflel, Ghtslaln D'Herde en Emtel De Nijs in zijn eigen huls afgeklopt. Treze. Voorzeker eerst ruzie ge maakt Jan. Bijlangen nietGelijk een stier kwam hij binnen en sprong op Ghislain enMIel. Dat is een nieuwe manier van politie doen hij ts toch onzen eerste schepen. Treze. - 'k Verwed mijn hoofd dat het voor het proces Lambrrcht is. Ghislain wa3 daar getuige in. Ze vertellen zelf dat meester Keymeulen daar ook zal voor betaald worden. Jan. Dat begrijp ik niet. Ze weten goed genoeg dat het twee tisten zijn van de koster zijn partie die de zaak uit de vullmand hebben gehaald. Dat ze die de gebroken potten doen betalen. Treze. - Die betalen, ja maar, dat is wat anders betalen. Zeg Jan, dat zijn toch fameuze leiders, vechters, verwij- ters, slechtmakers. Die andere jongens maken plezier en laten alleman gerust. Jan. Ze willen zichzelf niet verdedi gen. Treze. Maar wat moeten de serieuze jongens hunner maatschappijen daar van denken. Zouden ze die vechtersbazen aan hun hoofd dulden Kom we gaan slapen. Jan. Nog iets. Bij den Hasselt, 0*mceo»ebiil»> hanfft ceil papierken dat spreekt over de winst der kolen. 1509 fr. winst hebben ze gemaakt zonder den als agent Wij hebben 1400 kgr. kolen gehad, ge weet wel, we moeten die op voorhand betalen en bijgevolg moeten ze ons 28 fr., 14 keer 2 fr. Met dat geld rijden ze naar Gent en koopen ze een velo voor den veldwachter, met ons geld verdekke. Treze. Ja jan moesten we 't fijne van alles kennen. Jan. De vijf zijn vast besloten de zaak op te klaren. Ze willen weten waar ons geld naartoe gaatzelfs waarvoor die schandalige belastiüg op de loonen moet dienen. Treze. Dat ze met 't boelken naar Gent trekken. Jan. We gaan slapen. Vrijdag om 4 uren namiddag, ga ik naar den ge meenteraad. Zondag trekken wij naar't concert bij Louis en naaste week vertel len we vooit. BRUNO. Erembodegem-TerjodcD. Luisterrijk avondfeest, te geven door Hooger op bil I. De Pelsemaeker, Ninovestraat, op Zondagen 11 en 18 De cember. 1. Openingsstuk door de fanfare «Hooger op». 2. Kermlsklok, Doodsklok, drama in 4 bedr. door Fr. Van de Sande. 3. Storm tn Huts, blijspel in 1 bedrijf. Bureel om 4 uur. Gordijn om 5 uur. Prijzen der plaatsen Voorbehouden (gen.) 3.50 fr., le rang 2.50 fr., 2e 1.50. Hofstada. Het bestuur van den Broedermin schijnt niet al te wel in z'n schik te zijn over den aangroei van onzen ziekenbond. De schatbewaarder, die Immer boft op zijne sociale werken, bekende Zondag laatst op hunne algemeene vergadering, dat ze een gering verlies ondetvonden ten voordeele van onzen ziekenbond. Hier moet voorzeker wat meer achter schuilen, 'k meen dat de commissie van O. B. wel tot het besluit gekomen Is dat ons werkmenschen waarlijk zoo dom niet zijn als waarvoor ze worden uitgeschol- den. Wij zullen immers wel een bandje toesteken en ons menschen volledig In lichten. Wat de voordcelen betreffen, aangehaald door de schatbewaarder van den O. B. voor wat kraambed en zoomeer aangaat, durven wij verzekeren dat de O. B. huidig ten dage de aangehaalde voordeelen niet uitbetaalt, dat ze op dit gebied ver beneden ons staan, en dat ze op voornoemde vergadering weeral eens zand tn d' oogen van huo goedgeloovlge brave menschen hebben gestrooid. Van de praktijken waarmee de O. B. zich bedient, van scheldpartijen en meer houden wij niet. Van het vertrouwen dat ons leden in ons stellen willen wij geen misbruik tnaken, maar ten gepaste tijde zullen wij U voordeelen geven, zelfs eerstdaags, en geen onderlinge bijstand uit gansch de provincie zal zich tegen ons kunnen op Hjn stellen, velen ten spijt. Kantteekening rond een Manifest. Wat op de algcmcenc vergadering van daden alleen bewijzen dat die personen het monopollum bezitten van domme pretentie. Zondag 18 December verjaring van de stichting onzer partij. Te dier gelegenheid gezellig samenzijn, gevolgd door een keurig feestmaal. Nog altijd worden er inschrijvingen aanvaard bij de leden van 't bestuur of bij Boelken. Er zal dien dag vergaderd worden bij Boelken na de mis van 8 u. Uitstap om 9 uur, naar de aangeslotene herbergiers van 't dorp. Om 13 u. stipt feestmaal, daarna verslag over de sociale politieke aangelegenheden en tevens over onzen financleelen toestand. Wij rekenen op nog menigvuldige bijtredingen. Leden uit Hofstade, thans dat de brief drager zich ten huize heeft aangeboden met de kwijtbrieven van ons weekblad herinneren wij de afwezigen ten spoedig zich te wenden tot het postkastoor of zich opnieuw te laten Inschrijven bij Boelken «Vlaamsch Huls> Zondag aanstaande om 2 1/2 uur alge meene vergadering van de Soaarkas, gevolgd door algemeene verplichtende vergadering voor de leden der politieke afdeellng. LEDE. Iets over de gendarmen. Tegen onzen wil in moeten we hier enkele woorden wijden aan het korps van Lede. Er is hier een reserve-officier gestorven, ons aller vriend Maurice Matthys, en geen enkele gen darm was bij de begrafenis aanwezig. Wij maken de onderhoorlgen hierover niet aanspra kelijk, zelf den kommandant niet, wellicht handelde ook hij op bevel. Maar een schande noemen wij het ln elk geval, dat de wereld waartoe onze vriend doorzijn titel behoorde zelj geen afgevaardigde stuurde naar deze begrafenis. Gemis aan gevoelens tegenover de familie, gemis aan zelfrespect tegenover een duurbare plicht. Het volstaat niet te zeggen dat het vlaamsch karakter der begrafenis alle deelneming uit sloot. Leugen Alle officleele parade, ia, geen bewijs van eerbiedige toetreding I Is het genoeg dat men Vlaming zij, opdat al wat Belgisch riekt of spreekt achterwege blljve I Zoo kies keurig waren die heeren vroeger niet, als onze lichamen tot borstwering werden opgesteld. Geen familie had zooveel recht op erkentelijk heid als deze jamllle. Een broeder gesneuveld, een anderen oud-strijder, onze vriend reserve- officier l Belgische maskaradt die tot zelfden eerbied tegenover den dood vergeet. V.O.S. en B. V.O. S. vriend. ACHTBARE VRIEND ANONYMUS, Met een gevoel van danige alteratie schrijf ik U mijn antwoord. Voor mij zijt ge den onbekenden soldaat uit ons leger. Er brandt wel geen gaz boven uw rammelend gebeente en er liggen geen verwelkte bloemen uit geparfu meerde nachtbars boven op uw graf, maar ge zijt onbekend... en dat ts genoeg Als ge maar onbekend zijt... ziet naar onzen vriend te Brussel. Er is geenen enkelen klekenfretter die voor hem zijn mutsje niet langt, den eersten burger van ons land, Albert von enz. buigt ootmoedig voor hem neer, zelf de herbergiers en den boestrlng-club legden riekende ruikers onder de congrès de colonne Onbekende vriend Anonymus... Ik groet Ut Ge zegt ware dingen. en waart ge niet den onbekenden soldaat, Ik deed beroep op U. We gespten ons een peperkoeken zwaard aan den gordel, een geweer van chocolade, een do Ik van marsepljn en trokken als nieuwere krulsvaders ten storm tegen de papieren gevels en de vestin gen ln suikergoed I Onbekende Anonymus... sta op. De geest van Carlomagne vaart over ons Vechten vriend in mij loeit een orkaan er is nog brandstof voor wel honderd jaar. Lacy vroeger zullen de pieren met mij ver trokken zijn. U zegt dat ik het beu ben. En Ik meende juist nu eerst weder verschen moed te krijgen Uw epistel komt op tijd. Olie op het vuur t f Zie, mijnheer Anonymus, tk geloof dat U weet hoe het op gebied van schrik met mij gestaan ende gelegen Is... Pas peur de qua!' gendarmes maar 'k en krijge toch niet graag alleen op mijn veste. Ik beloof U mijn beste te doen en ln 't kort al de bekende en onbekende soldaten op te roepen om te vernemen wat ze meenen te moeten doen, liever wal WIJ moeten doen I. tegenover de oppositie Matthtjs en C° 2 tegenover burgemeester en schepenen 3. tegenover het muziek S" Cecilia 4. tegenover het nltuw lokaal van de.... nlemand-elgenaars. 5. In zake algemeene werking en propaganda 6. In zake de verspreiding van De Werkman, in dien zin, geloof Ik, geachte vriend, zal uw wensch, mits gaders de vrienden van Aalst worden voldaan. Er zit een zware dosis werkelijkheid in uw brief. Ik zelf heb over al dte dingen veeI nage dacht en moet zeggen dat ik geneigd ben U gelijk te geven. Heb ik schuld dan zal ik het niet heelemaal alleen zijn ik eisch mijn deel op van de verantwoordelijkheid maar wij hebben toch gehandeld, in te goedkoope ver trouwen misschien wel, voor het beste welzijn van het algemeen en ln de overtuiging de invloedsfeer der Matthijssen te kunnen breken, alle zeilen en alle krachten vereend. Is het uwe meening dat we ons misbruiken lieten en dat de bestuurders uit ons leder trachten riemen te snijden, ik voel mij nog jeugdig genotg om weder alleen ln ont eigen bootje te gaan varen. Voor wanneer den strijdkreetvac harm Maar om Godswil, laten we alle romantische i bevliegingen Ier zijde, laten we kalm en in volle verstand bespreken, onderzoeken, onder- J handelen als het moeen... handelen In gewe- f ten. Mijnheer Anonymus, tot later. J, COOL. J De schoolstrijd, bespreking aiieenzetting In 1923, stemden onze demokratlsche gekozenen, op aanvraag van 150 ouders van Huysseghem het bouwen eener ge meenteschool op die wijk. Op aandrin gen dier ouders, werden alle voetstappen gedaan. Het gestemde project werd met de lijst der handteekens naar Gent ge zonden. M. X in Gent, kon Diet gelooven dat zoo velen zich tot de Daenslsten-fron ters hadden gewend om hun dat brood- noodlge te geven. I Er werd door lnspectieheeren van huis tot l huls gegaan, om te zien of de personen die i teekenuen, wel instemden met die vraag en of het wel hun persoonlijk handteeken 1 was. Niets werd onjuist bevonden, eo daar er volgens de wet maar zooveel ouders moeten teekenen, die samen 20 sch >olpllchtige kinderen hadden, zou die scnool er vlug komen. Doch in afspraak met mijnheer X uit Gent, werden de aan vraag, het project en de infeekenlijst In de kattons gehouden tot mijnheer de pastoor va'h Denderleeuw zijn scholen had laten b >uw*n Buiten ledereers ver wachting, ze stonden er de zusterscho len. Als bij tooverslag werden de offi cleele gemeentelij te stukken te Gent uit de kartons gehaald en gestuurd naar 't ministerie met omtrent het volgende advies. De aangevraagde scholen op Hutsse- ghem zijn overbodig (dus niet meer noo- dig), daar 2 vrije klassen ruimschoots aan de elschen voldoen... De gemeente schoolklassen waren begraven. Terwijl mijnheer X de papteren schuil hield,werd mijnheer Petit verwittigd, ln de kerk werd een bus geplaatst, op Hutsseghem werd een omhaling gedaan en de scholen kwamen er zonder toelating van Geot of van 't ministerie, op eigen hand 't Zal iedereen nu misschien verwonderen dat mijnheer de pastoor nu zegt Mijn scho len Een kanon op 't hart van de ge meenteschool Maar zult ge zeggen «Waarom moes ten de zusterklassen er komen, als de bevolking er andere had gevraagd, door de gemeente Waarom gaf de pastoor zooveel geld uit om de klassen te bou wen Denkt ge dat het was om de be volking van Huisseghem plezier te doen? Wel neen, uit haat tegen de gemeente scholen moesten die klassen er komen. Nou, de scholen stonden er. werden geopend, en 't jaar nadien gingen vier klassen in voege. 't Vervolgt. DE WINTER staat voor de deur; weer komen de duistere en korte dagen op, weer zal de wind 's nachts door vensters en deuren onrustend blazen en weer zult ge niet kunnen slapen noch gerust kun nen uitgaan, uit vrees dat een dief uwe titels en uw geld, verborgen tn een hoekje zou kunnen uithalen Waarom aarzelt gij dan nog uw geld neer te leggen in de Banque Centrale de la Dendre, waar gij het kunt terughalen, vermeerderd met eenen degelijken Intrest, onmiddellijk, hoe groot ook de som, op uwe eerste aanvraag, wanneer gij het noodig hebt. Zult gij nog een jaar wachten om uwe titels in veiligheid te brengen, tri een brandkoffer tn de Banque Centrale de la Dendre, waarvan gij alleen de sleutel hebt, en waar gij ze ten allen tijde kunt komen terugvinden; dit kost u slechts eenige centiemen per maand. De Barque Centrale de la Dendre is de filiaal derSociété Générale de Belglque, die meer dan honderd jaar bestaat en die een kapitaal bezit van 350 000.000 frank. CECILIAFEEST. Ons Ceciltafeest ts opperbest van sta pel geloopen, ruitn 409 man volgde ons volksmuziek. Na het lekker noenmaal, spraken onze beide schepenen wier rede op een daverend handgeklap werd on thaald. In de leutlgsle stemming volgden al de leden het muziek naar het dorp. Wat een stoet II! Nog nooit gezien geweest (en dan zeggen ze dat we in aantal vermin deren) Wie ons gezien hïeft aan de Sta tie en de Langestraat zal overtuigd zijn van onze aanwinst. Ons volk volgt getrouw zijn befde kranige schepenen. De nobele bazen loerend van achter de goidijoen, stonden bitsig te kijken. Des avonds was het feest derJonge Wacht» wonderwel geslaagd. We wisten het volk op wat leutigs te vergasten. M. Vanopden Bosch, de knappen voor man, sprak tot het volk, dat zijn rede luidruchtig en hartelijk begroette. Ondanks alle gepraat, we groeien, sterker wordt het Nationalisme, sterker wordt de band onder 't volk een Ideaal vlaamsch en volkscli. Vooruit offervaar dige muzikanten, aau ons de toekomst tot spijt van wie benijdt. WE GROEIEN. Zondag, uitleg op Ons Volksblad, door te veel kopij verschoven. Alle finantieele inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST N. V. Agentschap Denderlssuw 3, STATIESTRAAT, 3 Ulttarhand te koop i 5 Werkmanshuizen, 2 minuten van de statie Denderleeuw. Zich te bevragen bij Jozef Cooman, slachter. SIJpestraat, 36, Denderleeuw. Hoofdpijn» tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Mioraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat.30, Nlnov» DENDERHOUTEM Üp Zondagen 18 en 25 December in 't lokaal De Volkswil opvoering vaD 1. De Verzoening, drama In 3 bedrijven 2 Peter en Meter, kluchtige tweezang 3 Een huwelijk per vlirgmaebten, blij spel irt één bedrijf. 4 In Toga, blijspel in één bedrijf. Bureel 5 uur. Gordijn 5 1/2 uur Allen daarheen 1 Kaarten op voorhand te verkrijgen bij de spelende leden. Het Bestuur. Hebt U al eens een kleedlngstuk ge kocht in de Groote Magazijnen Sl Jozef te Sottegem, Markt Beproeft en gij zult cr altijd terugkeeren.

De Werkman | 1927 | | pagina 2