PUR01 Arrondissement Aalst Arrondissement Oudenaarde-Ronse UIT 'T LAND VAN WAAS Gesprongen Handen Gebarsten Lippen KRUISHOUTEM Velleden Zondag hield M. Van op den Bosch, volksvertegenwoordiger te Aalst, een voordracht in het lokaal In 't Zwij- gershoekskeover landbouwaangelegen- heden en de nieuwe pachtwet. Hij toonde aan hoe de regeering in het verleden voor den landbouw de groot ste, schoonste en noodigste nijverheid van bet land had gezorgd, hoe schoone kuituren te niet gingen en hoe een looden hand had gedrukt, al dien tijd, op 1e pichters De pachtwet werd besproken o) Het ontwerp der Vlaamsche nationalisten; b) dat van de regeering c) dat van de mi Jdenafdeellng en eindelijk, d) dat welk door de Kamer werd gestemd. De knoe iers van den Senaat kregen 't op hun kneukels maar ook de groote boeren vlend Vlndevo^el kon het er voor doen. Met een oproep tot de solidariteit werd deze vergadering gesloten. In de maand Idiiuarl meetingen te Sint Denijs Boekei en te Wortegem. L. RONSE. Als ge 't Volk van Ronse hebt ge lezen en alles wat het schrijft over M. Vi idevogei en de antwoorden en schimp scheuten op De Scbeldeklokke en Le Rallieinent en «De Werkman en De Schelde dan zijt ge al even ver dan vtoeger en dan komt de vraag weer op Voor wie kunnen we nu M. Vindevogel houden Hoor maar wat hij zelf schrijft in zijn blad M. Vindevogel stemde in de Kamer altijd met tucht l Dat hebben de arme pachters gezien en gelezen bij de stemmingen van de pachtwet. Hij vergeet er bij te voegen da» hij ook in de toekomst zal doen uit kuddegeest wat de groote hoop doet Is dat misschien een van de karakter trekken van een Ronsenaar En niet zonder fierheid zegt hij ln de Kamer komt Vindevogel schier nooit tusschen in de besprekingen Met andere woorden, in de Kamer zegt hij niets Dat is gemakkelijk en de wedde blijft dezelfie. Maar hij verzwijgt het beste. De dagen waarop er niet ie stem men is blijft hij gerust thuis dat is nog gemakkelijker en de wedde blijft dezelfde. Ze verwijten mij leelijke dingen, be wee t M. VindevogelZe zeggen dat ik antimilitarist ben, of een aktivist, of een fronter! Daar en is niks van roept 't Volkske Ze zeggen dat ik geen goeie katholiek ben en dat ze mij zullen uitsluiten. Jaspar zou het aan Vindevogel geen twee keer moeten zeggen en rap als tellen zal hij uit zijn meerderheid tre- den I Hoe Om te gaan naar welken kant Er zijn nog Vindevogels in de Kamer die er tegen hun goesting bij zijn Hij wordt bij de katholieken niet ge geerd wantLa libre Belgique schrijft van hem: «Liever een kaïfnliek volks vertegenwoordiger min dan zulk één HeeremijntijdM. Vindevogel, wij vinden 't maar zondetllng dat ge zoo uw eigeu zeiven in uw eigen blad door de goot trekt. Uw lezers zullen zeggen Dat komt er van als ge noch mossel, noch visch zijt Ge stemt in de Kamer tegen uw gewe ien, tegen uw goesting gelijk andere katholieke parlementsleden. PROFICIAT Hofstads. Zondag 18" December vierden wij dus het verjaren van het bestaan eener grre- peering der Krister,e Vlaamsche Volks partij te Hofstade en feestten wij tevens onzen vooruitgang onder politiek ert sociaal oogpunt. OP 't programma stond 1) bezoek aan onze leden caféhouders 2) verrteeling der spaargelden der spaarmaahchappij O is Doel verandering am 't regie ment 3) 's middags bij Boelken een smakelijk vriendenmaal, het welk tot eer onzer bazin keurig was bereid en opge diend 4) tusschen de gerechten in poli tiek en sociaal verslag en kastoestand, verkiezing van kandidaten bestuursleden, en wij kunnen verzekeren dat daar ferme kerels verkozen werden 5) een gezvl ig samenzijn. Al deze punten werden afgewerkt in j volle broederlijkheid en eensgezindheid. Of er leute was en dat cr een lustig pintje gedronken werd hoef ik niet ;e vertellen SINT NIKLAAS DE ELLENDE VAN HET VAKONDERWIJS IN VLAANDEREN. Onder de rubriek Voor 't Jonge Volk breekt de socialistische Volks stem van Sint Niklaas, een lans ten voordecle van het uitbreiden van 't vak onderwijs. De socialisten wijzen er op dat de technische opleiding der jeugd dient verbeterd Maar lijk alle goede Belgen durven zij den vinger ni-t op de wonda leggen. Er is geen degelijk onder wijs in Vlaanderenomdat stiefmoeder België wel geld heeft voor kanonnen maar niet voor scholen De Volksstem vergeet dat we hier in 't arme Vlaanderen van pater Stracke wonen, en voorarm Vlaanderen steekt het zoo nauw r,let. De Walen zoud*n geer» uur (Jen toestand dulden die de Vlamhgen een eeuw reeds verdragen 1 Want vergeet niet Volks stem», dat ook voor wat vakonderwijs betreft, broeder Waal honderd paart meer heeft dan de Lamme Goedzak de Vlaming. Zoo zien we bijvoorbeeld ,dat de Waal- sche provincie Namen 1513 lagere scho len heeft voor 70.064 kinderen en de provincie Antwerpen, amper 1256 voor 198 762 kinderen (Zie Vlaanderensweezang blz. 16). En wat nu de nijverheidsscholen betreft, daar zien we dezelfde wantoestanden de Waalsche provincie Henegouwen telt er 46, de provincie Antwerpen 4 en Oost- Vlaanderen 6 I (Idèm. blz 16). Is dat niet teekenend B *wijst dit alles niet dat onze Vlaamsche werklieden niets aan België hebben, maar alleen door Vlamingen met Vlaamsch nationaal be wustzijn kunnen geholpen worden Bel gië wil voor Vlaanderen niets doen, aan de Vlamingen dus de plicht zelf hun lot ln handen te nemen. Naar dit doel stre ven wij, Vlaamsche nationalisten, en daarom is de Vlaamsche zaak ook een Volkszaak. Immers als wij, Vlaamsche intellectüeeleo willen dat alles Vlaamsch zij ln Vlaanderen, kom dat toch in aller eerste instantie ten goede aan de Fransch onkundigen, dus de kleine burgerij en den werkman. Dat weten ook de socia listen wel, maar door partijbelangen verblind, durven ze de waarheid niet aan. Ten bewijze daarvan verwijzen we hen naar den kranigen eerlijken brief, die een socialistisch partijgenoot, Jef Vaa Exter- gem, een bekend propagandist, richtte van uit de gevangenis tot de socialist de Brouckere, en waarin hij de socialisten verwijt wel amnestie te willen vragen voor de Russische gevangenen, maar niet voor de Vlaamsche leiders uit het eigen land, die veroordeeld werden door een hatelijk klassengerecht. Helaas, de socia listen hadden den moed niet dien brief van hun eigen partijgenoot te publicee- ren de roode Volksgazet zweeg Dat Is de groote kanker van Vlaanderen De partij, alleen de partij vóór alles Vóór waarheid, vóór rechtvaardigheid, zelfs voor eerlijkheid I Arm, klein, klein geestig landCatilina. Kerstfeest. Op Zondag 25 Decem ber, om 5 uur, luisterrijk Kerstfeest aan geboden aan onze leden er. hunne kinde ren. Zang, deklamatie, tooneel. Zal opgevoerd worden het KersttooDeeltje Naar de Kerstmis Er wordt ook een prachtige K-rstnoom tnet gescherken verloot. Vlaamsche nationalisten houdt allen dus Zondag vzij 1 Al onze kleintjes zulle-i prachtige verrassingen krijgen Nieuwjaarsavond. Op Nieuwjaars avond luimig feest. Allemaal op post Onze leden worden verzocht op leutige koekenbak I Niemand ontbreke dus 1 Vlamingen wilt ge u eens in Breugei- sche gez-lligbeid vermaken, woont ons oudejaarsfeest bij. Begin om 8 uur in ons lokaal Drie Linden Vlaamsche mu ziek en plezier Arrondissementsvergadering. Op Zondag 8 Januari, algemeene vergade ring voor de afgevaardigden. Begin om 3 uur stipt. Belangrijke dagorde. Afge vaardigden allen op post Daar de dag orde zeer belangrijk Is durven we verho pen dat niemand zal ontbreken. Alle VI. nationalistische propagandisten moeten op post zijn. Dus iedere propagandist weze tegenwoordig op 8 Januari in ons lokaal Drie Linden Het Bestuur. Steun piano. rola l.OOfr. - Van Mathieu zijn clga- Steunlijst. Lichting bus 12,60fr. 't Was kertemls en groot jolijt, En onze vriend van O. verblijd, Had menig pintje in zijn maag geleid, Zoodanig dat zeer aangedaan, enz. 6.00 Vlaamsche Toeristenbond. Woensdag 28 December e k., te 8 uur 's avonds, houdt Prof. Dr Stan Leurs, docent aan de Gentsche Hoogeschooi. een voordracht met Lichtbeelden in de bovenzaal van het V. T. B. lokaal. De Hoop Onderwerp BEGIJNHOVEN. Toegang vrij en kosteloos voor alle belangstellenden. Belcsle Op Zondag 25 December (Kerstdag), in ons lokaal het Krul3, uitvoering van Vlaamsche liederen, gelegenheidstoe spraak. luimige liederen en voordrachten. Verloting van prachtige prijzen onder de aanwezigen. Kostelooze uitdeellng van speelgoed aan de kinderen, enz. enz. Tot slot prachtig bal. Begin om 5 u. stipt. Het Bestuur. Vanaf 1 Januari openen wij in ons blad het Strijdfonds. De gelden moeten dienen om ons offensief tegen de drie Bel glsche partijen, meteen ongelooflijke kracht door te zetten. Kerstdag en Nieuwjaar zijn uiterst geschikte dagen voor persoonlijke bijdra gen, omhalingen, enz. SteuntSteunt I (Alle giften mogen gestort worden op postcheckrekening L. Van op den Bosch 93175 of persoonlijk overgemaakt op 't bureel van 't blad). Winterhanden en Wintervoeten Doos 4 en 7 1/2 Ir. In alle Apotheken. Het verzacht en geneest Niettegenstaande een tamelijk hoog toetredingsbedrag, boekten wij voor dit feest een groot succes en wij zijn vast overtuigd, dat de rechtvaardigheid onzer politiek en het goed voorbeeld dat wij stellen, ons veler sympathie, steun, gene genheid en bijtreding zullen verzekeren I Zondag om 4 uur, vergadering onzer politieke afdeeliug. Óm 5 uur, plukken van den Kerstboom door de lieve kleinen onzer po'itieke afdeeling en van den zie kenbond tot 14 jaar. Wij verzoeken beleefd de ouders hunne lievelingen te laten genieten van dit innig en eenig vredefeest. Een passende aan spraak en g'legenheid'liederen zullen ons feestje opluisteren. Iedereen zal wil len genieten van dezen verzettelijken Kerstdag. WELLE. Maandag 26 dezer (2e Kerstdag) om 4 uur vergadert de ziekenbond Weldoen» in algem. vergadeting in het gewoon lo kaal. Deze bijeenkomst is er een zeer belangrijke voor den verderen bloei der maatschappij. Belangrijke verbeteringen zullen er worden woorgesield door het Bestuur. Alle leden doen dringend hun best om aanwezig te zijn. Mannen op 2C Kerstdag zullen al de strijdgerooten er aan houden aanwezig te zijn bij de openbare verkooning der meubels van onze partijgen. De Bruyn en Heremans van Denderleeuw. ERPE. Verleden Zondag was het dus tooneel- feest ln de zaal bij Louizeken 't Was pas 4 uur wanneer de zaal reeds volzet was en nog altijd kwam er volk toege stroomd. Tusschen al. de toeschouwers bevindt zich ook de koene leider onzer vereenlging. Ghislain D'Herde, welke pas hersteld Is van de bekomene slagen over veertien dagen, waardoor hij dit maal het zijne niei heeft kunnen bijbren gen, zooals hij gewoon Is. Daar Ghislain om zoo te zeggen de spil is, waarrond de heele maatschappij draait, was hij dan ook het voorwerp aller belangstel ling. 't Programma werd mij voor den r.eus gestoken Kermlsklok Óoodsklok I met het blijspel Kostersnichtje 'k Was be nieuwd hoe ze die stukken aflappen zou den, maar groot was mijne verwondering en ik beken het gaarne, 't was buiten mijn verwachtlrg. Alles was geregeld taal, houding, tooneelschlkking. Oh, ik zie nog die lieftallige Maria, dien verlief den Jan, dien goedzakkige Tobias, dien ronciborstigen Balten, dien eenvoudigen Zander, dien listigen Frans, die valsche Trui, dien hoogmoedigen Manus en dan dat Nolleken. Mannen, ge hebt allen schoon werk geleverd doe zoo voort, steeds uwe leus voor oogen Kunst Adelt Om Kosteisrichtje heb ik liertelijk gelachen. Twee oude mans die vechten om 't nichtje van den koster. Puik spel en de lessen schenen goed uitweg met hoogmoed, valschheid en bedrog. Wat me ook fel verwonderde Is dat meeleven van 't publiek (en 't was bom volle zaal). Manus en Trul kregen de ver achting. Maria en Jan het medelijden en welke ontlasting toen alles goed uitviel. De les begrepen ze goed want de meld nevens mij moest me 't volgeode vertellen: Hier in Erpe hebben we ook zoo een Manus, zoo hoogmoedig als verwaand. Zijn gehucht noemt hij rue d'Erondegmi, zijn huis een villa. Overal meent hij zich onmisbaar en alles kent hij 't bestloot- balspeler, beste balspeler, uitstekend tooneellelder, solist, zang, politieke leider redenaar, enz. De vreemdelingen die naar Erpe komen wonen brengt hij op de hoogte en spelt hun de les voor, af fronten kent hij niet, 'tzijn komplimenten. Voor 't werkvolk zou bij zijn bloed gevpn maar reist in 2* klas om wille van dat volk. Te Brussel steuDt hij 't nationaal Syndikaat en hier het christen. Aan velen vaagt hij zijn voeten, met velen zou hij willen debatteeren, maar nu wordt hij zoo verwaand dat hij alles als waarheid neemt wat hij waarheid droomt. Na 't tooneelfeest hebben we een uur- ken gezellig samen geweest. Welke aan gename avond. Vandaag tweede opvoe ring. Ga maar eens eens luisteren. 't Is Kerstdag. Hoort ge de blijde ge zangen Gloria In exceisius Deo, en Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil. Overweeg die woorden goed. En Maandag, 2e Kerstdag, groote dag voor de maatschappij Kunst Adelt Ceclllafeest. Het muziek bestaat pas een tiental maanden en ze spelen reeds opper best hun geleerde stukjes Het zal er h-er Maandag dan ook stuiven, want meer dan honderd man neemt deel aan de feesten, waarbij eert zestigtal eereleden. Is dat riet straf voor zoo'n jo- g ploegje? 's Morgens om 9 uur wordt er In groep naar de Zielmis gegaan, ter nagedachte- f nis der afgesto'ven leden. Daarna uitstap met muziek en rond half twee zal alles klaar zijn om eens lekker te smullen. Te j 5 uur is het dan gezellig samenzijn in de tooneel zaal voor leden en eereleden met hun familie. Daar er reeds voor gezorgd Is, zal het aan geen leute ontbreken. Bruno. LEDE 't Akkoord met het schrijven van «Ano nymus over veertien dagen verschenen, meenen wij ook ons gedacht te mogen opperen in zake de toestand te Lede. De wenk door Anonymus aan onzen vriend Cool gegeven, werd onverwijld Ingevolgd en Zondag reeds mochten wij het genoegen smaken een humoristisch artikel van hem te lezen. Best zoo... Wij verwachten ons aan ren kranig heroptreden van zijnentwege. Te lang reeds werd er gesluimerd en vriien teug-1 gelaten aan de reactie, die In Lede. laat het ons rechtuit bekennen, de laatste tijden wel eenig veld heeft ge wonnen. Het ligt niet in onze bedoeling te over drijven, ook voegen wij er onmiddellijk aan toe dat, indien de Mahhijaen moge lijks eenlge aanhangers nebben bijgewon- nen, wij onder die aanhangers toch wei nige stabele menscbeu teilen, op wien voor den dag van morgen met zekerheid mag worden gerekend. Overigens, de partij Matthijs is een samenraapsel van schijnkleurloozen, die hoewel tijdelijk onder een zelfde vaandel geschaard, toch de meeste verscheiden heden aanbieden: liberalen spannende kroon tn geve» het commando, socialisten worden er gedrild, dwazen en onweten den worden er bij den neus geleid. Ee" algemeen kenmerk hebben ze toch: het zijn allen goede vaderlanders van het echte ras, t. t. z. van deze die onder den oorlog hun plan hebben kunnen trekken. Deze die te dom waren om zulks te doen, behooren niet bij hen. In 't voorbijgaan ?ezeg<l, wie over plantrekken wenscht ingewijd, u ende zich tot een zeker ge meenteraadslid van Lede, die onder den oorlog in dit vak bij uitnemendheid heeft uitgemunt. Onnoodig namen te noemen, de wijze man, algemeen gekend, was fier (of dom) genoeg in eene der zittingen van den raad, zijne vaderlandsche plantrek-. kerij te roemen. Bewierrooken wij hem dus riet tnéër, het mocht hem anders in den koo schieten en wie weet, werden wij dan in Lede nietmet een tweede «Bur gemeester voor het volk gezegend. Dsocialisten, wij bedoelen de riet officl"elen, dus het overgroot getal der werklieden, heulen met voornoemde partij mee. Dat kan ook niet blijven duren. Het zal volstaan dat hier in Lede de leiding der socialen in ernstige handen overgaat om de Dartij van M. Gastou In den die perik te helpen. En dan.... oh die burge meesterszetel 111 Moeten wij den strijd tegen de partij .M^bhys fnjd en onverdroten doorzetten, ocx mogen wij onze huidige bondgenoo ten ln den raad niet ontzien. Tot hiertoe werd er te veel toegegeven, zonder tast bare wedsrvergoedlrgen. Onze leuze moet zijn handelbaar, doch niet laksch Wij ook rnocten hebben wat ons recht matig toekomt. Kunnen wij dat niet be komen, dan maar liever met hen afge broken. In geen geval mag worden geduld dat wij eefopten in die combinatie zijn. Nog eens indien geen akkoord steu nende op wederzijdsch vertrouwen en behand ling kan worden bekomen dan maar liev-r op ons eentje de strijd voort- ge zet. Bij zuiver standpunt uit, hebben wij niets te verliezen zelfstandig op te treden, al moeten wij o s dan ook tijde lijk eenige voordeel-n ontzeggen. Er wordt ook heel wat gefluisterd over het op'lchten van een katholieke kring. Innri' ciep, hebben wij daar niets tegen alhoewel het naar onze meenlog, nu het gepast oogenblik niet is om daarmee vo«r den dag te komen. Tegen wie wordt deze kring opgericht? Tegen Mat'hijs Tegen het VI. Huis Wij meenen in het bijzonder tegen het VI. Huis dat groeit en bloeit en wiens vooruitgang dient gastuit.Ons goel, doch dat de h.h. katholieken weten dat wij ons nog scherp zullen verdedigen. Wij ontke tenen een strijd niet maar wij zullen ons Huls verdedigen tegen wie ook. Een paar vanonder ons. Lede, den 12-12 1927. Geachte Redaktle van het weekblad «De Werkman» Aalst. Kan Ik van uw goedheid gebruik maken om volgende regels over te nemen in uw geacht en veel gelezen weekblad. Het is om zich af te vragen waar som mige Vlamingen naaitoe willen 1 Zoo las ik verleden Zondag in «De Werkman» een artikeltje waarin een V.O S. vriend vraagt waar de gendarmen zijn gebleven bij de begrafenis van onzen vriend Maurice en die het de belglsche regee ring euvel neemt geen afgevaardigde ge stuurd te hebben naar de plechtigheid. Zou steller van 't artikeltje maar eens de bete-kenls begrijpen van V.O.S. of Vlaamsch Oud Strijder Ik geloof het niet. Die vriend moet waarlijk weinig op de hoogte zijn der prestaties van de belgische gendarmen, of weet hij niets af van hun optreden te Lier, te Gent, te Kester. enz... enz... Belgische gendarmen bij de begrafenis van een Vlaamsch Nationalist en dat als huldeblijk aan de gedachtenis van den afgestorvene, dan wanneer die zelfde gerdarmen zich als hyenas wierpen op 't lijk van den grooten en diepbetreurden Hypollet Meert. jammer dat onze V.O.S. vriend dat weteldschandaal, en voor ons Vlamingen zoo oneindig treurig, niet heeft bijge woond hoe zou hij anders zulke vraag durven onder de oogen brengen van de honderden lezers van ons blad. Laat de V.O S vriend de belglsche genda-men en in 't bijzonder die van Lede, Belgie dienen, maar dat hij nooit m.-er vraagt dat zulke menschen officieel de nagedachtenis van een door en door Vlaamschen jongen komen onteeren. i Voor wanneer een einde aan al die i halfslachtigheid En nu een woordje aan onze vriend Cool. Wat er dient gedaan 1° tegenover de oppositie Matthijs en Cu; 2° tegenover burgemeester en schepenen; 3° tegenover 't muziek Ste Cecilia; 4" tegenover het nieuw lokaal der Nlemand-elgenaars; 5" Inzake algemeene werking en propa ganda; 6° Inzake verspreiding van De Werkman Daar zullen we op tijd en stond op antwoorden, doch geen gephraseer, geen groote stadhuiswoor den, vriend Cool, tegenover iemand die het wel meent met de zaak al teekende hij zelfs Anonymus O. Denderleeuw. Algemeene verplichtende vergadering van den ziekertbond Help U Zelfin het lokaal De Verbroedering op Zon dag 25 December om 2 uur namiddag. U'terst belangrijke dagorde 1. Nieuwe voordeelen 2. Bespreking wetsvoorstel verplichte verzekering. Gezien de belangrijkheid der te nemen beslissingen tnag niet één lid ontbreken. Het zou ons spijten moesten we boet toepassen. Het Bestuur. Met de Nieuwjaarsdagen en Zondag daaropvolgende, GROOT BAL met prachtige nieuwe orgel In de zaal De Verbroedering (Statie). Te dier gelegen held bieden de vrienden Van Muylders en Segers hun nieuwjaarsgeschenk aan het pu'Miek, 't is te zeggen, ze geven een kosteloozen tombola naar 8 schoone prijzen, waaronder als le prijs eene nieuwe stoof, waarde 500 fr. op Zaterdag (Nieuwjaarsavond). Dus, alwie eene ingangskaart heeft voor nieuwjaarsavond doet mede naar deze buitengewone kans. De prijzen zijn gewaarborgd en staan ten toon in het lokaal De Verbroedering. De winnende nummers zullen verschij nen in dit blad en moeten afgehaald worden voor 1 Februari aanstaande. De prijzen worden gratis gegeven en we verzekeren de volstrekste eerlijkheid in de trekking en wen chen ten vurigste dat de winner van den le prijs tegenwoordig ware in de zaal Er zijn van nu af ingangs- kaarten te bekomen. Maandag 26 December om 10 uur op de Dorpplaals te Denderleeuw zullen op bevel van den Goeverneur van Oost VI de meubelen van onze belde schepenen De Bruyn en Heremans openbaar worden verkocht. Gij hebt tot plicht, wij hébben allen tot plicht aanwezig te zijn. S rijdgenooten van Denderleeuw en omliggende op 2e Kerstdag allen naar de Dorpplaats te Denderleeuw. Verslag der beruchte gemeenteraads zitting van 17 December 1927. Om 7 uur loopt het gemeentehuls vol volk. Aanwezig Rollier, voorzittei, 6 VI. nationalisten en 3 kath. gemeeateraads- leden. Schepen Heremans vraagt het woord bij het lezen van 't verslag en zegt dat zijn groep het verslag niet kan goedkeu ren daar de beslissingen genomen in schepen- en gemeenteraadszitting toch niet worden uitgevoerd. Het verslag der voorgaande zitting wordt verworpen met 6 stemmen tegen 4 Stemmen der middelen om de begroo ting, opgemaakt door de bijzondere com missaris van Gent, in evenwicht te bren gen. M Van Cotthem vraagt op welk artie kei deze heer zich steunt om de begroo ting te komen opmaken, daar er in artikel 133 gezegd wordt, dat de bestendige deputatie slechts mag overgaan tot dat opmaken, na 2 opeenvolgende weigerin gen van den gemeenteraad. Hij stelt den voorzitter de vraag of er 2 belgische gemeentewetten zijn M. Leon, in zijn onbevoegdheid, was gedurende de woordenwisseling wat be komen en zeidat en weete kik niet. M. De Bruyn, schepen. M. De se cretaris wilt ge eens het verslag voor lezen waarin onze weigering tot opmaken der begrooting voorkomt Secretaris. Ik kan het niet lezen want dat staat in geen verslag. M. Heremans, schepen. Daarin zien we, dat er van ln uw groep naar Gent weer is gekonkelfoesd, nopens onze wei gering, alhoewel we nooit hebben gewei gerd, slechts verdaagd om prL clpieele redenen.' M. Leon weet van niets, schuddebolt als iemand die van toeten noch blazen weet. M. Rollier Leon. We moeten mid delen zoeken. Wie vraagt er het woord Niemand Ge weigert dus te stemmen 1 M. De Bruyn. Wie weigert er te stemmen Over welk voorstel moet er gestemd worden Waar blijft ge M. Couck, die reeds meermalen door m. Leon het stilzwijgen werd opgelegd, om geen beestigheden le vertellen, zegt dat dit het werk van de meerderheid is, dat zulks overal door de meerderheid wordt gedaan. M. De bruyn. Ja maar, we kennen niets van de begrooting. M. Nallaert heeft ze opgemaakt door het toedoen van uw groep. Gij hebt de macht, gij kent alles, toon nu uw macht. En gij, m. Leon, doe nu zien dat er maar 1 persoon is die telt In de gemeenteraad (zooals ge Zon dag zegdet op uw Ceclllafeest). M. Rollier. Ik heb dat niet gezegd. M Heremans, schepen. Natuurlijk hebt gij niets gezegd, gij hebt te Gent en in 't ministerie ook niets gezegd dan dat onze kiosk op de straat stond en dat ge hem daarom hebt doen verplaatsen, dat is hier zwart op wit ('t Vervolgt). Alle finantieele inlichtingen worden be reidwillig en volkomen kosteloos ver schaft door de BANQUE D'ALOST Agentschap Denderleeuw 3, STATIESTRAAT, 3 NINOVE Zondag 25 December geeft de Vlaam sche Vrouwenbond bet jaarlijksche Ketst feest. De leden van de verschillende vereeni- gingen die hun zetel in 't Vlaamsch Huis hebben zullen allen een uitnooolgirg ont vangen. Moest het gebeuren dat cr leden vergeten zijn, gelief het bestuur van den Vrouwenbond er kennis van te geven. Hoofdpijn, tandpijn en alle andere zenuwkwalen worden onfeilbaar gestild door de poeders Miqraina Apotheek JUUL LIEVENS Spreekdr. 100. Burchtstraat,30. Ninove. OKEGEM. Toen het hard vroor en ik van alle werk schier afgesloten was, had Ik wat tijd gevonden om eens onze gemeente rond te gaan en eens de werken na te zien onzer brave gemeente kartellisten. R md de kerk er Pamelsche brug is alles goed gemaakt juist als een Boule vard, maar van aan Pissoort komt ge op Eversem en daar is het oprecht scnande. Twee gerijen kunnen er malkaar niet kruisen zonder een anders eigendom te betrappen, grachten steken daar gelijk met de straat vol slijk, hagen staan op de straat en de kasseisteenen zijn maar klompjes meer, bij stortregen staan de de heitt van de meoschen onder water, in een woord, de wijk Eversem behoort vol gens die heeren aan Okegem niet. Moest er eens een heer uit den gezond heidsdienst komen zien en rechtvaaidig handelen voorzeker vlogen burgem. en schepen de doos ln. Ziedaar heeren kar tellisten waar er moet gewerkt worden. Niet voer vreemdelingen werken maar voor uwe dorpsgenooten die U met ver trouwen raar het gemeentehuls stuurden. Maar ge durft ook niet ingrijpen ge zijt bang een stem te verliezen. Gelooft echter dit; terwijl ge den eenen bevoordeeligt ge er soms lOofineer mede benadeeligd.Doe maar voort alles zal wel opklaren met de nieuwe maan. Poef. Iddergem. Zondag 25 December, om 5 1/2 uur, Kerstfe<st voor de leden met familie. Liederen tombola voorde leden. Verleden Zondag vierden we onzen dag met 120 man. Het feest werd ingezet en geëindigd met ne fenne Vlaam sche Leeuw, voorts ontbrak het er niet aan leute. Een Leeuw werd verkocht ten voordeele van ons Kerstfeest, de ont vangst beliep 335 fr. Het Bestuur. De dekoratie tijd is voorbij spij tig anders verrijkte heel zeker onze gemeente met een eere kruis. Dat zou natuurlijk voor onzen burgemeester zijn die wel bet toppunt bereikt van onwettig benoemen der gemeentebeambten. Het ligt misschien in zijn bedoeling alles zonder iémands hulp door zijne eigene macht te doen. Hij vergeet dat er een gemeenteraad is, dat een plaats een zekeren tijd moet openstaan en bekend moet worden gemaakt. Hij vergeet of liever hij weet niet en wil niets weten Warneer er een opmetki' g wordt ge daan in den gemeenteraad dan is he' 't eerste antwoord wel, dat z' het afkeu ren. 't ls nu weer zo^ met de benoeming van den secretaris. Bestaat er dan niet het minste beetje eergevoel in hem of neemt hij dat voor een eer Spijtig dat het volk zich tot hiertoe zoo weinig bekommert om het doen en laten van geheel uwe politieke kliek. De men schen zouden moeten begrijpen dat ge aan het bestuur der gemeente geplaatst wordt door hen en voor hen, en niet om uw persoonlijk kleingeestig gedacht te la'en zegevieren. Die tijd komt toch en beter laat dan nooit. Weet al. Appelter re-Eychem. Op Zondag 25 December, (le Kerst dag) in de zaal van A. Van den Berghe, buitengewone vertooning door de ge westelijke tooneelvereeniging De Den- dergalm Men zal opvoeren Tante Jutta uit Calcutta kluchtspel in drie bedrijven van Max Reimann en Otto Sel- waitz. Dit stuk is een reuzensukses ge weest in den stadschouwburg van Gee- raardsbergen. Liefhebbers en liefhebsters uit de streek bestelt reeds uwe kaarten in 't lokaal en bij de leden. Prijzen der plaatsenEerste rang 5 fr., tweede rang 3 fr. Herzela. Op 2C Kerstdag gaan wij naar Dender leeuw den verkoop bijwonen. Wij ver trekken om 9.15 u. voormiddag. Alle vrienden die niet belet zijn zullen er aan houden mede te gaan. Op 19 dezer is het gemeenteraad ge weest. Wij haddeD gehoord dat er twee katholieken gingen interpelleeren den eenen, wie de gendarmen ging betalen die hier reeds 8 weken zijn voor de werk staking; een tweede over het dansen. Onnoodig te zeggen dat zij volgens gewoonte niet eens gekikt hebben. Het is maar des Zondags dat zij fel zijn in de eene of de andere herberg; wel te verstaan als Mijnheer niet in de buurt is. Het verslag van den gemeenteraad toekomende week. Zondag 25 December om 5 u. namid dag bij Gustaaf Moreels, St Rochus, maaodelijksche vergadering. Zeer belangrijke besprekingen. Iedereen moet op post zijn. SOTTEGEM Kluchtig drama, of de gevolgen van eene gemeenteraadszitting. Zaterdag II. werd hier eene belangrijke raadszitting gehouden met als dagorde, benevens verscheidene punten van gemeentebelang, ook twee moties, eene voor Amnestie, en eene voor zesmaanden- dlenst beiden door onze vriend Albert Coessens voorgedragen. Zooais ge ziet twee onschuldige zaken. De amnestiemotie, flink voorgedragen door vriend Coessens, komt eerst aan de beurt, niet dat daarover geredetwist

De Werkman | 1927 | | pagina 2