Arrondissement Aalst De Kommunards, Silvio JPellico Fritz Reuter en Borms Arrondissement Oudenaarde-Ronse Ontvellingen PUROL Nieuwjaarsgift Uit den Wanmolen UIT T LAND VAN WAAS eond der Kroostrijke Bezinnen. Na dea oorloc van 1870, toen de Dultsche legers nog voor Parijs lagen, brak In deze stad eene schrikkelijke revo lutie los. Het volk stond op tegen Frank- rijk's regeerders. Een deel der stad werd verbrand, veel ingezetenen gefusilleerd en de opstand kostte het leven aan tien dulzende rnenschen. Na hunne nederlaag werden de komtnunards ter dood veroor deeld, doch voor 't grootste deel naar Nieuw KaledoniC in Oceantë in gevan genisschap gestuurd. De driften eenmaal gestild, kreeg de verzoeningsgeest weldra de bovenhand en reeds in 1878 kwam eene algemeene amnestie. In 1826 of 27 werd in Mllanen, waar de Oostenrijkers sedert 1815 meester wa ren eene samenzwering ontdekt. Italiaan- sche patriotten droomden van het eene Italië I Welke droom Oostenrijk was meester in Milanen en VenetlC. Ook In Toscana. In Nepels was een koningrijk, en daar tusschenin lagen de Pauselijke Staten. Was het in zulke omstandigheden geen zinnelooze droom op een één Italië te denken Vooral in Italië waar de volksmassa zoo achterlijk was en zich weinig met politieke gedachten bezig hield 1 Doch het klein getal verlichte vader landslievende Italianen wanhoopte niet. Het sloeg de handen aan het werk en eischte voor de gansche wereld voor het Italiaansche volk het recht een volk en een Staat zijn. Silvio Pelllco, de wereld beroemde schrijver van Mijne gevan genis was een dezer burgers. Hij werd gevangen genomen, ter dood veroor deeld, doch begenadigd. Na acht jaren in eenen kerker doorgebracht te hebben werd hij geamnestieerd. Vier en dertig jaren later was Italië één de Paus die de vijanden van Italië ondersteund had verloor er zijne staten bij en Italië viel in de handen van de vrijmetselaars. Nog 45 jaren later vloog het laatste katholiek gebleven groo'e land van Europa. Oosten rijk, in s ukken en brokken en nu zuch ten twee miljoen vroegere Oostenrijkers onder het juk van de Italianen. Na de Napoleonsche oorlogen was ook in Dultschland het gedacht van het eene Duitsche volk ontstaan. Daar wilden de Duitsche prinsen die sedert 200 jaren hun land aan Frankrijk of andere machten verkochten niet van weten. Een der voorstanders van het eene Dultschland was een jonge studentFritz Ruter, die later schrijver en dichter werd. Hij werd ontdekt, ter dood veroordeeld en zat ook acht jaren gevangen l Iets dan 20 jaar rja zijn gevangenisschap was zijn droom vei wezenlijkt. Hij stierf ln 1874, ongeveer vier jaren na de uitroe ping van de Duitsche eenheid. De laatste oorlog heeft dit eenigende werk nog versterkt. Al de Duitsche prin sen die hun volk tot eigen profijt zoo uit gebuit hadden, werden van hunnen troon geworpen en sinds het ontstaan van het Duitsche volk beeft dit volk nog nooit zulke volledige nationale eenheid ge kend als thans* Als er zoo nieuwe gedachten ontstaan in eene kleine groep van rnenschen, voelt de menigte zich altijd geneigd om deze rnenschen te bespotten. Het schijnt haar onzinnig dat eenige personen die geen politieke macht, gewoonlijk geen geld bezitten, zoomaar het vastbcstaande om verwerpen en groote machtige prinsen en koningen een voet lichten willen. Zij neemt dit als gedachten van lichtzinnige en verwaande jonge rnenschen. Na een langen tijd van tegenspoed en van lijden slaat alles op eenmaal om en deze, ze wezen keizer, koning of Paus, die zulke bewegingen niet begrepen heb- en ze hebben willen versmachten moeten het zelve ten laatste op de bit terste wijze bezuren 1 De vijanden van Vlaanderen schijnen dit niet meer te begrijpen dan de Oosten kers, de Duitsche prinsen.de Paus en zooveel andere die ik zou kunnen noemen dit begrepen hebben en er ook voor ge boet hebben. Integendeel I ze toonen zich veel wreeder en onbarmhartiger tegen eenen man wiens karakter door iedereen moet bewonderd worden en die door zijnen Invloed tijdens den oorlog menig Belgisch spion het leven gered heeft, dan de ergste dwingelanden. Na 7 jaar werden de kommunards ge amnestieerd, Silvio Pelllco na 8 jaren, Fritz Reuter insgelijks, Borms zucht reeds 9 jaren in den kerker en niet alleenlijk geen enkel franskiljon, maar zelfs geen katholiek of liberaal flamingant, zelfs geen socialist, voor wie de revolutie een plicht is als er onrecht geschiedt (la revo lution n'est pas seulement un droit mals un devoir, - socialistische spreuk), vindt een woord voor eenen man die zich ge offerd heeft voor een volk, ja hun volk, en dit misschien wel uit een laag gevoel van nijd of een laf gevoelen van vrees voor zijne sterke persoonlijkheid, die hen op politiek gebied misschien wat moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. Doch zal hunne koude kracht, hun wreedheid hun baten Dat is ste-k te be twijfelen. De nationalistische gedachte is eene gedachte die zich sedert eene eeuw onafgebroken verwezenlijkt. Volkeren wiens toestand hopeloos scheen (bijv. Polen. Finland enz.), hebben hunne vrij heid soms op mirakuleuze wijze mag men zeggen, wederom verworven. 't Is niet waarschijnlijk dat de toekomst eene uitzondering zal maken voor Vlaan deren en de wreedheid jegens Borms zal ook het VI. natlonalismus niet dooden. Zou zij niet eens, hoe weinig de omstan digheden veranderen, kunnen ultloopen tegen koningdom, kapltallsmus en zelfs tegen het kathollcismus in Vlaanderen Zijn nu reods alle echte Vlamingen niet republlkelnsch geworden Zien nu reeds alle klaarziende Vlamin gen niet in dat de naaste weg naar de ver overing onzer nationaliteit in de richting loopt der demokratie. Moet de volledige vernietiging van het kapitalismus en van den adel niet als eerste en onmiddellijk gevolg hebben den val van het franskiljonismus en de triomf van het Vlaamsch in Vlaanderen En het kathollcismus Heeft het niet overal grond an veel gromf verloren waar het zich als middel heeft laten gebruiken tegen de verzuchtingen van het volk, tegen den triomf der nieuwe gedachten? Hoeveel duizenden jonge katholieken hebben hunnen ijver voor het kathollcis mus voelen verflauwen omdat zij den godsdienst misbruikt zagen tegen het recht Hoevelen zijn er zelfs reeds niet die het kath. daarom reeds tamelijk vijan dig geworden zijn Heden wij maar morgen gij, staat er op het kerkhof van mijn dorp en alhoe wel dit morgen soms jaren op zich kan laten wachten, toch komt het. De gansche geschiedenis is daar om het te bewijzen. Ondertusschen moed I Binnen een jaar is Borms verkiesbaar, want hij ls maar voor 10j. van zijn burgerlijke rechten be roofd en dan zal het Vlaamsche volk hem uit het gevang kiezen, als men er hem zoolang in durft laten zuchten. H. P. Mededeelingen van het Partysekretariaat 1 Lidkaarten. De lidkaarten van den VI. Nat. Arrondlssementsbond zijn reeds ln uitgifte en verkrijgbaar bij Mau- rits Van Synghel, Doornikstraat, 6, Ou denaarde. Zij zullen evenwel ook door de post aangeboden worden en, waar het mogelijk ls.door afgevaardigden bezorgd. Prijs voor 1928 5 fr. 2. Tooneel Ronse.—De aangekondigde voorstelling, te geven door de vrienden van Krulshoutem, ls uit hoofde van on voorziene moeilijkheden voorloopig af gelast. Uitgesteld is niet verloren 1 3. Meeting Wortegem. - Daar de heer volksvert. Van op den Bosch door een noodzakelijke preekbeurt in Herzele op 15 dezer, verhinderd is in Wortegem op te treden, zoo zal de aangekondigde te- gensprekelijke voordracht daar doorgaan op 22 dezer. Men zegge 't voort. 4. VI. Nat. Wacht, Oudenaarde. Viering van ons 8jarig bestaan. Maandag 30 dezer, prijskamp voor bieden en teer lingen. Nadere bijzonderheden volgen. In den loop der maand Februari, jaar- lijksch demokratlsch banket. Feestrede, zang, enz. RONSE In Het Volk van Ronse» schrijft men Ten eerste, dat In Werkerswe'zijn (lokaal der Kr. VolksDartij-VI. Front), een Volksbonder lokaalhouder is I Wel, 't moet dus zijn dat het bij de VI. Natio nalisten beter is dan in den Tap I Ten tweede: Dat het muzikanten van den Tap zijn, die ln Werkerswelzijn bal spelen. Daar zijn ze voor vergoed, en zoodus! Ten derde Dat het de Volksbonders zijn die pinten gaan drinken naar Wer kerswelzijn. 't Moet dan zijn dat de halve daar be ter smaken dan in deZonnestraat, ofwel! Aan het slot van bewust artikeltje be dreigt de moedige scribent ons met het inslikken van de frontpartij van Ronse 1 Sukkelaar 1. Zet liever een wijde mond open, wanneer er op Bert D'Haese's arti kels te antwoorden vslt Maar als 't dè&r op aankomt kruipt ge ln uw schelp, of ge gaat aan... 't sa menvatten I Gesprongen huid, schrammen en dragende plekken, huidwondjes, branden snijwonden genezen met Doos 4 en 7 1,2 (rank, in alle apotheken. Na het zingen van enkele liederen door onzen jongen vriend Georges van Hael- tert, rondgehaald op een familiefeest te Borsbeke 3,00 Herzele. Eenen vader met drie zo nen is verheugd over de onthullingen gedaan door de Vlaamsch nationalisten over de katholieken 2 00 Omdat Jeanne op zoek ging 2,00 Voor bewezen diensten 300,00 Van den wijkkring De Verbroedering 25,00 LIJK HET KAF EN LIJK HBT ORAAN VLIEQT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Spreken zonder wikken, Schieten zonder mikken, Praten zonder reden, Valt gewoonlijk tegen. En zoo zou het onzen fameuzen minis ter van oorlog een dezer dagen ook wel kunnen tegenvallen, de man ls aan zijn proefstuk niet maar er ls veel vrees dat als hij nog ne keer ln brokken-viel, het wel zou kunDen voor goed zijn. ZONDER in brokken te vallen was verleden Maandag Alberic Monteyne van Ledeghem naar Kortrijk gekomen, toen hij terug zijn velo, die hij aan een deur had lateD staan, wilde bestijgen, was deze er alleen vandoor getrokken. Bericht aan wie hem tegenkomen mocht. En dan vragen de rnenschen zich afHoe ls dat Gods mogelijk 1 Nu, moet ge we ten dat bij die drogist de zoon van Ma- germans stond die vroeg Mag ik voor een frank Engelsch zout hebben, maar geef a. u. b. zoo wei nig mogelijk. c Zooveel mogelijk wilt gij zeggen ventverbeterde de drogist. Neen, mijnheer, ast-em blieft, zoo weinig mogelijk want ik moet het zelf innemen ziet ge. M. VERSTEEG had er ook wat van ingenomen en 's anderendaags vroeg hij aan den garcon, ls mijnheer Davids hier gisteren geweest Ja meneer. Hoe was hij Ja, mijnheer, nog al dronken Hm, hm. En... ne.... was ik er ook bij ER BIJ was ook 't parket dat den dou- aan agent Van Turnhout met den kraag scharrelde. Met 15.000 patatten van een partij kneullekes was Van Turnhout in Brussel op wandel, toen hij de cadod- ders kwijt raakte, met het gevolg dat het gerecht, dat toch ook niets kan verdra gen, zijnen neus ln de affaire heeft gesto ken en Van Turnhout in den bak. Men ls nu bezig al de zakken van V. T. te door zoeken, iets wat bij ons Belgische zuze nog al tijd vraagt. VOOR DE rechtbank kwam verledene week beklaagde Breekijzer en de zuze vroeg hem eens uit te leggen hoe hij die brandkast opengebroken had. Neen hoor mijnheer de rechter, er is al concurentie genoeg in ons ambacht klonk het antwoord. CONCURENTIE ls tegenwoordig aan d'orde van den dag. Zoo lazen wij ln een groot Engelsch blad dat men in het graf van Tout-ank-amen die Egyptische Faro van 3 duizend jaar voor Onzen Lieven Heer nen pot gevonden heeft met dar men en allerlei afval, zeker (zoo zeggen ze) van den grooten Faro afkomstig. In nen ketel, gevonden te Glozel, ln Frank rijk, zullen nu die overblijfsels gekookt worden op nog steeds te Pompeie van over 1000 jaar brandend vuur. Al de antikalrs van antlkketijten zijn naar het schijnt op het feestmaal geeviteerd. Als ze er maar geen verstoptheid van krijgen. DAN TOCH noch liever dat dan zoo'n stommiteit uit te halerj als C'sude Frapce, de groote filmster. Dat rnokske, hen schoonen Heven blondekop, die er al zooveel het hoofd ln de war bracht, heeft haar gazbekske opengelaten uit le de- ve-de, en 's morgens was ze bij kieke- poot. 30 jaar en al 't leven beu. Awel santé zulle. Vies volk zegt Stance en Spectator voegt er bij te veel cinema gespeeld. Ouders past op uwe kinderen VAN kinderen gesproken. Jefke tot winkelier. Een half pond thee, als 't u belieft. WinkelierWat moet het zijn groene of zwarte Jefke Het zal wel zwarte moeten zijn, want het is voor een begrafenis. TE KONINGS HOYCKT had op nieuwjaarsdagavond een geregelden veldslag plaats tusschen de twee fan faren. Met fleschen en glazen is er ge bombardeerd. Gelukkig dat het lege wa ren. Van in den dag beloofde het schoon te worden. Toevallig was Spectator in eene herberg en vroeg aan den baas Wat is dat voor 'n gezelschap, dat in 't lokaal hiernaast zoo'n heidensch la- waal maakt Waarop de stamlnébaas Dat is een geheime vergadering van 't bestuur der fanfare. EN DEN Boerenbond heeft zeven studiedagen gehouden en ze hebben er gezegd hoe zuurkool moest opgelegd worden, hoe oude elers voor nieuwe kun nen doorgaan, hoede melk moet worden ontroomd om veel en duur boter te be komen. Maar 't schijnt dat er van de pachtwet en 't voorstel der Vlaamsche nationalisten niet veel ls uiteengedaan. Begrijpelijk mijnheer moet de baas blij ven door geene of korte pachtdu jr. ENFIN boer Haverzaad's-zoon, die eene goede opvoeding genoten en dus ook een zekere hoeveelheid school- Fransch had geleerd als zoovelen moest ervaren, dat men met Franscb niet de wereld doorkomt I Met zijne jonge vrouw bezocht hij, op hun huwelijksreisje Brus sel. In een cafe wordt zij dooreen lichte flauwte overvallen. Gar^on roept de man in zijne onrust en gejaagdheid, ap- portez mol voor den duivel nu weet ik niet meer wat eau de cologne is in 't Fransch 1Waarop de garcon Zeg het dan maar In 't Vlaamsch, mijnheer I TE GEERAARDSBERGEN, echt ge beurd verleden Woensdag. KindermeidMenheer, kom toch dadelijk beneden. Kleine Bertus heeft een pen van de schrijftafel genomen en iogeslikt. Geleerde (verstrooid even van zijn werk opziende)Dat is niemendal, meisje, ik heb immers nog een heele doos vol EN BIJ de nationalisten niet bij de Vlaamsche hoor, maar bij de kliek van Pierke Nothom. zit de boel ook al scherp. Heere God. wat al mizerle en de rnenschen en kunnen tegenwoordig niets meer verdragen, ze maken den duts be zwaar dat hij bezweken is voor de beko ring van een parlementszetel. E. Huys mans krijgt ook al op zijn billen omdat hij terug liberaal is geworden. En de zwarthemden zeggen dat Nothom tot alles ln staat is om in de Kamer te gera ken. Bericht aan Patrladaar is en okkazle te doen. Speksnuffel. SINT NIKLAAS Op Zaterdag, 21 Januari, om 8 ure 's avonds, algemeene vergadering. Geen enkel lid ontbreke. Steunlijst. Rondgehaald op gezellig samenzijn bij O. V. Br. ir. 14,00 Rondgehaald op gezellig samen zijn bij L. B. 2,50 Lied gezongen door E. D. P. rondgehaald door O. V. Br. 17,50 Belcelé Op Zondag 15 Januari, om 5 u. stipt, in ons lokaal Het Kruis (bij Mon), verplichte algemeene vergadering. Dagorde. 1. Bespreking eetmaal avond op 21a dezer2. bespreking Borrasherdenklr g3. herkiezing bestuur. Niemand ontbreke dien dag, daar al de punten van groot belang zijn. Allen als een man op post. Het Bestuur. □e Cllnge. Vrijdag 6 Januari 1.1. werd alhier een tak van 't Vlaamsche Kruis gesticht. Voor een goed bezette zaal werd door den heer Dr Van Houteghem, een voor dracht gegeven over kanker en zijn be strijding. Aan de hand van een reeks lichtbeelden wist spreker dit uiterst moei lijk onderwerp op duidelijke wijze uiteen te zetten voor een nog oningewijd ge hoor. De aandacht van de aanwezigen wees er op dat bet grootste gedeelte deze leerrijke voordracht begreep en zoo kun nen we stellig vemlaren dat ze haar nut zal afwerpen. Na de vergadering werden reeds meer dan twintig led^n 1-eeschreven. Wie Hd wil worden geve zijn naam op bij de plaatselijke afgevaardigde, Jan Segheis, Hoogenakkerstraat. Op Zondag 22 Januari 1928, wordt door den Ward Hermanskring een Kunst- en Liederavord ingericht In de feestzaal De Vlaam?che Zanger bij den heer A. Schelfbout Begin te 5 uur. De gevierde volkszanger, Q. J. Van Trigt, zal zijn mooiste kunst- en volks liederen ten gehoore brengen. Iedereen zal wat naar zijn gading krijgen. Er wordt gezongen uit een verzameling van oude en nieuwe Noord-Nederlandsche, Vlaamsche, Fransche en Zuid-Afrikaan sche liederen. De kunstzinnige pianist G. Martlen zal begeleiden. De toegang tot de zaal is vrij. Programma verplichtend. Programma's te verkrijgen bij de leden van den kring en aan den ingang van de zaal aan 2 fr. ARRONDISSEMENTSBOND - Mededeeling. Eerstdaags zal al onze lezers buiten de stad Aalst een kwijtschrift worden aan geboden als lidmaatschap van den Arrondlssementsbond, voor het jaar 1928. De bijdrage is bepaald op 5 fr. De lidkaart van den Arrondlssementsbond zal dienen als ontvangstbewijs.' We rekenen er ten stelligste op, dat al onze lezers hunne bijdrage tot de partij zullen betalen. Gelief uwe hulsgenooten te verwittigen, De Voorzitter, A. D'HAESE. Gewestelijke afdeeling, Aalst. aalst. De leden van den bond der kroostrijke gezinnen, plaatselijke afdee ling, worden vriendelijk verzocht hunne lidkaart voor 't jaar 1928, tegen de beta ling der minlmumbijdrage van 10 fr. te willen afhalen in het lokaal, Zonnestraat, 20, een der Zaterdagen van de maand Januari of der twee eerste Zaterdagen van Februari, van 9 tot 1112 uren. schendelbeke. Op Zondag 15Jun., te 10 uur, na de Hoogmis, bij Pauleman- Lapaige, vergadering voor al de hoofden van gezinnen met ten minste vier kinde ren- Voordracht door den heer Van Acco- T.Afcn.dnachrijvlng van leden en kiezen van het bestuur der plaatselijke afdee ling. 1DEOEM. Op 15 Januari, te 10 uur, vergadering voor de vaders en moeders van gezinnen met ten minste vier kinde ren. Aanspraak door den heer Paelster- mans van Aalst over de rechten der groote gezinnen en de voordeelen van den bond. LokaalBewaarschool. SMEERHEBBE VLOERSEOEM. Al de hoofden van talrijke gezinnen worden verzocht de vergadering bij te wonen in de Meisjesschool, op Zondag 15 Januari, te 3 uur namiddag. Toespraak door den heer Van Accolyen, schoolbestuurder. Stichting van een plaatselijken bond. Hofstade. Spaarkas 1927. Wij hebben hier in onze kas nog het gespaarde geld van drie leden van 't jaar 1927. Bedoelde perso nen worden vriendelijk verzocht hun geld te komen afhalen in het lokaal op Zondag 12e Februari, zijnde den dag der lichting. Ziekenbond. Verleden Zondag om 9 ure, hadden we onze driemaandelijk- sche vergadering. Niettegenstaande de groote belangrijkheid welke deze verga dering bijbracht was de opkomst niet naar verwachting. Er stonden op de dag orde zeer belangrijke punten, onder andere de verhooging der wekelijksche bijdrage met uitbreiding der voordeelen. Iedereen zal best begrijpen, gezien de toenemende levensduurte, en ook nu we in onze organisatie nog merkelijk meer voordeelen aan onze leden verschaffen, dat er meer dient opgebracht. We hebben ods veel opoffering ge troost om het bonstelsel niet te moeten invoeren Onze werking gaat steeds voort in dezelfde richting Steun aan de zieke rnenschen, zooveel we kunnen. We doen onzen plicht. Laat ons nog even terugkomen op een grove vrijwillige leugen welke de Heeren van Voorzienigheid en Broedermin aan hunne leden en aan gansch de ge meente trachten op te disschen. Het gaat hier over een zeker Hd uit onzen Zieken bond, dat bij eene heelkundige bewerkiDg de toelage niet zou gekregen hebben. We vragen aan die Heeren eens eventjes onze boeken te komen Inkijken, ze zul len alsdan best kunnen zien dat we tot nu toe een dergelijk geval ln onze afdee ling niet hebben voorgehad. Is leugentaal zonde 7 7 7 Antwoordt a. u. b. Dergelijke middelen zijn uitzonderlijk door de Heeren van Voorz. en Broe dermin in gebruik gesteld om ons klein te krijgen, om onzen bloei te stuiten doch spijtig dat uwen molen niet goed draait, hé. Stichting Vrouwenbond.— Veel vrou wen en groote belangstelling. De gloedvolle rede door Mevr. H. Gravez uitgesproken, werd met veel aan dacht aanhoord. Het is de eerste maal dat onze vrouwtjes dergelijke taal hier op Hofstade te hooren kregen. Hoe geest driftig sprak de spreekster ook over de toekomst van ons Vlaanderland over de plicht die iedere vrouw, iedere moeder te vervullen heeft. Deze plicht is dubbel 1° in den huiskring tegenover man en kinders en 2° tegecover de maatschappij. Onze groote wensch ware dus dat de aanwezigen de les van verleden Zondag goed mochten begrijpen en er het nut mochten uit trekken ten bate van ons aller Vaderland Vlaanderen. Voor een begin hebben zich 24 leden laten inschrijven in onze Vrouwengilde, welke als leuze heeft A V. V. V. K. en aangesloten is bij den Kristen Vlaam- schen Meisjes- en Vrouwenbond. Bravo Leve onze kranige durfsters. ERPE. Onzen Bruno heeft het best voor met de pachters van het armgoed maar zal hij wel aanhangers hebben Ik vrees er voor. De voorgaande armmeesters zijn zoo mild geweest tegenover hunnen nedeii- gen evenmensch dat zij de prijzen zoo geschikt en gesteld hebben voor de beste en de schoonste percelen, vóór en na den den oorlog tot in 1921 aan den prijs van veertig en vijf en-veertig centiemen de roede, en met de verpachting van 1921 vonden zij het goed die prijzen »e ver dubbelen, dus nu voor 0 80 en 0,90 fr. Bruno rekent dooreen 1,25 fr. de roede, omdat er eenige kleine perceelen door de werkmenschen aan 2 tot 2,50 fr. de roede vernacht zijn. De werkman is ln de on mogelijkheid een groot stuk grond ln huur te nemen van 2 tot 3 dagwand, daardoor blijft het altijd aan de grootste gebruikers en misbruikers. Sedert 1925 is er echter verandering gekomen ln het bestuur, nu is het geen armbestuur meer, maar een commissie van openbaren on derstand. Dank aan de evenredige verte genwoordiging zijn twee op de vijf led-n van de oppositie die de baste maatregelen zullen treffen om dergelijke misbruiken te keer te gaan. Vóór en tot in den oorlog, bij iedere uitdeeling aan den arme gedaan, namen de deelers met de veldwachter zich elk 5 fr. vooruit. Dank aan onzen vriend Au gust, heeft zulks opgehouden. Bruno Is niet volledig ingelicht, het land brengt maar gemiddeld 1 fr. de roede op, gezien er Diet tenvolle 10,000 fr. aan racht wordt ontvangen, hij heeft zich ook vergist in den huldigen prijs. b. v. Mf Van Londerzele heeft bij uitscheiding van bedrijf al zijn landerijen en weiden verhuurd aan 5 fr. de roede, en wel aan kleine gebruike>s Eere aan Hem, alle pachters hebben zelf hun prijs zoo ge steld. Had hij 50 dagwand meer, 't ware al aan denzelfde prijs, 'k zou ook zoo een dagwand willen. Dus de 92 dagwand van den openbaren onderstand met dien prijs vergeleken zouden 46.000 fr. van pacht opbiengen, dan eerst, zou de commissie kunnen deelen. Denkt niet behoeftige werklieden dat gij, daardoor uitgezogen en opgeslorpt wordt maar wel iedereen. De gemeente verkeert in een slechten financieelen toestand om de volgende oor zaken. Het contract van den eiectriek ls een zuigend kind dat ons geschonken is door onzen voorbaanden burgervader, in 't jaar 1920. Dit kind heeft ons gemid deld 10,000 fr. per jaar afgezogen, en zuigt gestadig aan den zelfden prijs. De genen die er niet kunnen van genieten helpen het ook spijzen, dit zijn 10,000 fr. meer als onze verlichting had aan ver bruik. Een tweede kind dat wij met vele Hef Je spijzen is het behoeftig kind waar voor verleden jaar het gemeentebestuur 9,000 fr. stemde, en zoo het noodig is zal de oppositie, met hun vijven, het dubbel stemmen. Nog drie jaar geduld en dan zal de commissie van openbaren onderstand uit haren neteligen toestand oprijzen. LEDE Vossendag. Is het voor ons, die geen broodschrijvers zijn, soms te lastig om een artikel aaneen te knoeien en laten wij ons altemets verleiden tot zeurende beknibbeling en holle gefrazen, op dagen als deze is het een genot zijn hart te kunnen luchten en te schrijven. In mijn betrekkelijk rumoerig Vlaamsch leven, liggen inderdaad slechts twee dingen mij zoo nauw aan het bart dat ze vermogen mij den polslag ietwat sneller te doen slaan. Ik noem onze V. O. S. en tooneel. Zondag nu was het wapenschouw. Oh 1 heel vredelievend. Onze Vossen voelen Diets voor nutteloos gezwets. Het gansche heir was opgekomen V. O S'sen B. V. O S'sen, de flinkste schaar van uren in de ronde. Meer dan 200 man, vrij, zelfstandig, los van allen dwang en band. Is men soms in onzen strijd te neer gedrukt, voelt men soms in zijn onmacht van fortuinlooze den wrevel en de spijt,, een dag als Zondag is de belooDing, al de inspanning het werk, de taaiheid, het ge duld, alles wordt beloond door de dank- bare feest-roes van een Vossendag als deze. Als men dan plots neven zich ont dekt dat een schare vrienden trouwer dan ooit, standvastiger dan ooit geschaard staat om het zelfde ideaal, in denzelfden strijd en dat de dagelijksche sleur van famlllelast en arbeid alleen de oorzaak Is van soms te groote afzijdigheid, dan zwelt het hart en komt de geest van drif tige werklust weder los. Daarom alleen is de Vossendag voor mij als een balsem, als het doek om den afgekoelden pols. Alles was bij ons, wat Lede telt aan veer kracht en leefkracht, de jeugd, de flink ste onzer werkersjongens, de kloekste onzer boerenjongens, de stoutste onzer mannen, de fierste onzer zelfstandige burgerij Ik weet wel, er hoeft geen begooche ling. De strijd is niet gewonnen. Hij begint pas. Maar de straat ligt schoon gevaagd, de lijn ligt getrokken... Er kan, er mag gewerkt. Een kort relaas Het weder was van de vriespartij, heerlijk gaan opsteken. Reeds in 't naar de Hoogmis trekken was de Vossenschaar nieuwsgierig nageke ken. De muziek kletterde tegen de gevels: hoerah Na de Mis, aanspraak door den voorzittei B. V. O. S. een proefstuk en een slager 1 Bravo Kalm. klaar zette hij de vergelijking uiteen tusschen vroeger en nu, de middeleeuwen, 't gedrag van sommige rijken I Na hem een korte woord door schrijver dezes en vooruit ging het den dag ia van jolijt en vreugd. Een noenmaal, flink, stevig keurig. Eere aan de keukenmeid die zoo piekfijn en vlug bij de hand, alles had beredderd, 't liep vlot, 't was goed I Reeds onder het eten, zong men dat het een aard had. Jan en Wies in duo, werkten aanstekelijk. Daarbij de oratorio der beren uit de Dreef. Tusschen het eten verslag over de kas en aanspraak door de voorzitters V. O. S. en B. V. O. S. en Blauwvoet. De namiddag uitstap was een prestatie van belang. Getal, geestdrift, leute enz. De tombola 's avonds, gratis met vele, prijzen bedeeld, lukte schitterend. De taptoe bracht nog tal van woordrijke discussies de Fred Staf Dolf Felix enz. om slechts over de laatste be richten te spreken. Goed zoo V. O. Ssen B V. O Ssen en vooruit. Jos Cool. Laatste Nieuws. Gezien op Nieuw jaarsdag twee mannen met een geweer en een muts met strepen op Pros zijn slede.'t Vaderland was in gevaar. Jon gens, jongens.... d'r wordeo er te veel gepakt en 'tzijn... geen dieven, zulle 1 Een wonder en een geluk voor 't mensch- dom dat alles zoo goed ls vergaan, 't Is anders verre om zich recht te houden van Overimpe tot op het dnrp, op een zatte slede... 'k Heb het gezien. Erembodegera-T er joden Zondag 15 dezer houdt de ziekenbond «Broederhulp» zijn algemeene vergade ring bij Isidoor De Pelsinaecker, om 9 1/2 u. 's voormiddags. Belangrijke mededeelingen zijn er te doen. Den propagandist der ziekenbon- den zal er het woord voeren. Denderleeuw. Vlaamsch Nationale Wacht De Reikopplge Denderleeuw Na het prachtig geslaagde feest op 2' Kerstdag, heb ik reeds ernstig over zekere zaken nagedacht. Toen lk al die Jonge mannen zag opstappen, zingend de oude strijdliederen, bet uitglerend van pret omdat we er eindelijk in gelukt waren de gen darmen van 't Belgiekske te doen thuis blijven, toen ik die 9tuere koppen met fonkelende oogen zag fier in de lucht staren, Ja toen ls er bij ml] een gedacht ontwaakt, een groot gedacht, dat zal vra gen veel werk, veel moed en veel wilskracht I Ik heb me namelijk afgevraagd waarom het niet zou mogelijk zijn al de Jonge krachten van Dender leeuw en ommeland, 't is te zeggen van Teralfen, Liedekerke, Terjoden, Jddergem, Okegem, Den- derhautem, Weile, Erembodeg'tn te vereenigen ln een blok, een vaste kern dat zou stilaan worden een krachtig leger. Als er maar in elke gemeente 3 of 4 Jongens zich bereidwillig aansloten bij groep Denderleeuw zou de zaak wel In orde komen I Waarom geen kontakt genomen en de zaak eens grondig onderzocht. Waarom niet de handen In eikaar gelegd, vrienden van het ommeland, om door eenheid In onze werkzaamheden vlugger ons doel te bereiken Waarom geen machtig Vlaamsch - Nationaal Jeugdoffenslef op touw gezet, dat niets kan ople veren dan prachtige resultaten Wie helpt er mee Wie steekt de handen uit de mouwen Wie begint er wakker te worden Wie moeten we uit den slaap nog wekken Niemand Allo, dan vooruitVlaanderen aan onsLeve Vlaanderen I Ik kom hier toekomende week wel op terug. KEIKOP. Zondag te 10uur vergadering in De Verbroede ring. Allen op po9t 1 Wie wordt er Vlaamsche Jonge-Wachter V Wie neemt den strijd aan voor Vlaanderen 7 Wie versterkt vrn toekomende Zondag onze Jeugdgroepen Harop Jongelingen Vooruit ls de weg I Maandag 16 dezer, wordt er In De Verbroede ring, Stade, om 7 1 2 u. eene vakvereeniglng ge sticht voor alle beroepen. Alle arbeiders, onze gedachten en onzen strijd genegen zijn van harte welkom. Heden Zondag, BAL In de zaal bij onzen VTiend «De Slinken», ten voordeele van de strijdkas. Ai de mannen van de daad brengen vandaag een bezoek aan den koning der VI. Democraten onzen I Slinken.

De Werkman | 1928 | | pagina 2