VOORUIT NU Uit onzen Pijlkoker Tolk der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. 0,30 De Crisis in de Lucifernijverheid OOK DEVÈZE De liberteit van de peerdefamilie Een raad aan De Standaard 57* Jaargang, N' 2841 WEEKBLAD Zondrg 22 Januari 1928 Ds Waarheid la ons wapan) Rechtvaardigheid ons doelj Stichter Pieter Daena PRIJS j ABONNEMENTEN per nummer ij Per jaar 15,00 fr.per 6 maand 7,50 fr. Onrv Ij (OU I' «bonneroenten op alle postkantoren, buitenland port meer. REDAKTIE Hoofdopsteller K. L. Van Opdenboach. Volksvertegenwoordiger. Postchek 93175. BEHEER S. M. Drukkerij Volks ver beffing 14, Onderwtjsstraat, 14, Aalst. Telefoon 188 ANNONCEN De prijs der anaoncen wordt bepaald bij overeenkomst Voor alle inlichtingen weade men rich tea boreeic. PRIJS per oummef Het is onze plicht er onze afdeelingen, en inzonderheid onze arrondissementsbesturen op te wijzen dat, zelfs wanneer er geen belangrijke politieke gebeurtenissen als heden op til zouden zijn, de voorbereiding van den e. k. verkiezingsstrijd ernstig dient aangepakt. Progtamma, middelen, taktiek, methode dienen grondig be sproken. De handen dienen in mekaar gelegd, de plannen afge lijnd, de taak verdeeld. We houden ons ter beschikking met alle voorhanden zijnde middelen, om onze arrondissementsbesturen in dit werk te helpen, in te lichten. Federatie van VI. Nat. Propagandabureel, Molenstraat, 57, Aalst. De socialisten als handlangers van den Trust Iedereen zoo wat, weet nu welke ver woede pogingen de beruchte Zweedsche lucifertrust in ds laatste tien jaar heeft Ingespannen, om ook de Belgische luci fernijverheid In zijne klauwen te krijgen. Of al de aangewende pogingen van even veel eerbied en ontzag getuigen voor het Belgisch wetboek van strafrecht, daar over zal denkelijk het Belgisch gerecht eerlang uitspraak te doen hebben, daar voor de correctioneels rechtbank van Oudenaarde een paar zaakjes hangende zün, die eenig verband hebben met den machtswil van hooger vermelden trust. Maar daarover willen we nu niet uit weiden. Voor ons lijkt het heel wat interessan ter er op te wijzen, dat dit vreemde kapi taal hierbij de Belgische politiciIn zonderheid tij de socialisten gedien stige handlangers heeft gevonden. Naar het schijnt zou die 'edienstlgheid van de socialistische partij tegenover het groot-kapitaal in kwestie, kunnen ver klaard worden, gedeeltelijk althans uit de M'rxlstische ideologie die over de concentratie van kapitaal en nijverheid den idealen sociallstischen toekomststaat wil bereiken. Menschen die op de hoogte zijn van de vele ongure koopjes, die ge sloten worden achter de coulissen van het politiek tooneei, beweren, op goede gron den naar net schijnt, dat er nog wel meer tastbare redenen zijn voor die gedien stigheid. In elk geval zien we dat de Belgische vrienden van den trust, die aangestuurd hebben op een Belgisch monopool voor het vreemde kapitaal, zich nog niet ver loren geven, zelfs nu niet, a hoewel de commissie, door de regeering benoemd, een ongunstig advies heeft uitgebracht voor het monopool. Wat men niet rechtstreeks heeft kun nen bereiken, wii men even beproeven langs een omwegje. En weer zien we de socialisten voor dit anti nationaal werk in de bres sprin gen. Als we niet verkeerd zijn Ingelicht, meenen we te moeten melden, dat zelfs de katholieke democraten, inzonderheid de omgeving van minister H-yman, ee- nigszlns onder den Indruk zijn gekomen van de socialistische drogredenen. Het lijkt ons een nationale plicht, er het onze toe bij te dragen om de social! listlsche argumenten te ontzenuwen. Het artikel van Voo-uit De heer Mar. De Rycke heeft er ons In Vooruit» van 6 Jan. 1928 een heele bloemlezing van voor gezet. We gaan hier onderzoeken wat een overtuigende kracht er in zijn argumen tatie steekt. De heer De Rycke geett eerst hoog op van den overweldigenden invloed doo' den Zweedschen trust uitgeoefend. Die Invloed is inderdaad zeer grno» maar waarom overdrijft de heer De Rycke dan nog Is dat a'leeo te wijten aar- naïef defaitisme Het is b. v. riet waar dat de trust beschikt over AL de usine« waar de mekanieken, noodig om stekjes te maken, worden gebouwd. We hadden dees week nog gelegenheid de offerten te zien door drie zulke ma- chienenfabrleken gedaan aan een nijve- raar uit de Denderstreek. En wat zou het, dat de trust ook be schikt over fabrieken waar chemische producten worden vervaardigd Toch weer geen monopool zeker van phosphoor, p traffic e en dergelijke Voor wie dan weet welk percent deze chemische producten in de labricatie- kosten van lucifers vertegenwoordigen, wordt zulke snoeverij eeovoudig bela chelijk. Wij zijn dus niet accoord met het de faitisme van den heer De Rycke waar hij schrijftNiets ontbreekt dus de trust om een strijd zonder weerga te kunnen aanbinden tegen gelijk welke fabriek, waar zij ook is gelegen. Waarom verpletterd de trust dan de éëne fabriek niet, die naar bet zeggen van den heer De Rycke, nog zelfstandig staat in Noorwegen Het is een feit datde trust nog heel wat sterker zal moeten worden, voor hij cr zal in slagen een nijveraar, op de hoogte van het luciferbedrijf, er toe te dwingen het af te leggen. Dank zij hun enorme kapitalen zijn de Zweden, die daarbij, en dat zal blijken, niet altijd zeer kieskeurig zijn geweest op de door hen aangewende middelen, er in geslaagd een groot aantal fabrieken vooral deze waar de leiding min goed was, op te koopen. Oe afzetgebieden Ook In zake afzetgebieden overdrijft de heer De Rycke moedwillig of uit on wetendheid den Invloed van den Zweed schen trust. Bij het lezen van zijn artikel krijgt men den indruk dat b.v. de Engelsche markt zou gesl> ten zijn voor den ludferaanvoer uit België. Welnu ook dat is beslist valsch. Deze week noch kregen we Inzage van e?n be stelling uit Engeland van vijf duizend kisten te maand. (Hier is eokel spraak van één bepaald client). Ook ia Holland is veel vraag naar lucifers. Zou dat liet geval zijn als het waar was, wat de h. De Rycke schrijft datde Belgische stekjes hun goede faam verlo ren hebben. En wat de reporter van Vooruit schrijft over den geldhonger der fabrikanten naar aanleiding van den zwendel met doosjes, die in plaats van vijftig soms 33 a 35 stekjes bevatten, raakt kant nog wal. De fabrikanten voerden in deze slechts de orders uit van hun Engelsche Iraporta- teurs en deze bestelden doosjes met langs om minder lucifers erin, omdat de Engel sche tolrechten op lucifers berekend wer den niet naar het aantal doozen, maar alleen naar het aantal lucifers per doos. Met het aantal lucifers per doos dus te laten verminderen, zagen de Engelsche Importateurs het toltarief per doosje dus verlagen cn konden ze scherper concur reren. En laat de h. De Rycke eens bevragen welke firma met dit stelsel begonnen is missciten komt bij dan wel tot de bevin ding, dat zijn Zweedsche vrienden dat spelletje la gang hebben gezet. Neen er is uitvoermogelijkheld genoeg en het is bespottelijk de h. De Rycke krokodillen tranen te zien storten over het verloren gaan van het Turksche af zetgebied voor de Ninoofsche firma So galfor. Dat vertegenwoordigt boop en al 14,230,000 doosjes, de produktie van -en klein fabriekje gedurende een paar maand. Maar wat noopt er dan toch den h. Oe Ryrke zoo sterk, om met allerlei mld- i-'len de Belgische fabrikanten van de ucifernijverheld af te houden De aap komt uit de mouw. Nadat de reporter van Vooruit aldus haast twee kolom lang heeft gepleit voor., ja, zeg het hem zelf, lezer, voor wie en voor wat hij beeft gepleit, komt op het einde van zijn artikel de aap uit de mouw. Wat de monopolisten niet recbtstreeksch konden bereiken dat willen ze bereiken langs een omweg. De h. De Rycke schrijftLaat ons aaanemen dat wij bier ook een soortge lijke maatschappij kunneo tot stand brengen en dat de Staat voor 51 u,'u kapitaal onderschrijft, wij zijn overtuigd dat men spoedig de nijverheid van een dreigenden ondergang zou redden. Waar hebben wij het nu De Zweden beschikken over al de ma- chienfabrleken, ze hebben al de afzets- gebieden in handen etc. etc. en.... laat voor diensttjjdvermiadering Onze stelling is altijd geweestdienst tijdvermindering brengt geen gevoe ige slag toe aan het Be'glsch militarisme. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat we geen voorstanders zouden zijn van dienst tijdvermindering. Vermindering van diensttijd beteekent vermindering van de persoonlijke lasten die bet militarisme ons oplegt. Omdat dienen in 't leger beteekent ver lies van loon en daarbij supplementaire uitgaven voor elk gezin waar een zoon naar de kazerne wordt geroepen, daarom om dezen last te verminderen blijven wij ijveren voor den zesmaandendienst. Maar we herhalen het vermindering van diensttijd, 2elfs tot zes maand, be teekent niet een zeer gevoelige slag toe gebracht aan het Belgisch militarisme. Omdat, met de moderne oorlogstech niek, waar bet hoe langer hoe minder aankomt op mannen en hoe langer hoe meer op materiaal, is het vraagstuk van de duur van den diensttijd een van de minst interessante factoren. We worden In deze, onze, meening versterkt bij het lezen van de motie ver leden Zaterdag door de federatie van de liberale studenten te Luik aangekomen na een preadvies van den h. Devèze. D«*ze motie luidt Ce liberale studenten erkennen de opportuniteit van een korten diensttijd, die beantwoordt aan de vereisebten van 's lands economisch teven, drukken den wensch uit dat de Kamer zoo spoedig mogelijk een militaire hervorming in dien zin goedkeurt, met voorbehoud n. I. van militaire vooroefening, het stichten van een bestendigen kern gegradeerde dril meesters. verbetering der inBiiuc-un.» thoden, het tot 6tand brengen van ver sterkte gordels en steunpunten die 's lands verdediging verzekeren Is dat klaar Ofwel zijn de liberalen, de heer Devèze voorop, antimilitaristen geworden, ofwel laat de factor diensttijd bet Belgisch militarisme onaangetast. Het laatste natuurlijk is waar. Krijgt het Belgisch militarisme zijn uit gebreid beroepsleger, zijn moderne be wapening en zijn vestlngsweiken dan zal het genoegen nemen met een verminde ring van diensttijd En zelf« Frankrijk zal er in toestemmen op voorwaarde j dat België de FraDsebe fortengordel voortbouwt langs de Bel gische oostelijke grers. Er bestaat een ander middel om het Franco belgisch militarisme in België morsdood te slaan en om het Fransche imperialisme een gevoelige klap toe te brengen in West-Europa. Dat middel Is het vormen van Vlaam- sche legerdivisies. Dat is het eenig probate middel waar over Vlaanderen op dit oogeoblik be schikt om het gevaar te ontzenuwen dat voor 's lands zelfstandigheid verborgen ligt in het militair accoord met Frankrijk. We hadden gehoopt reeds dees week op dit vraagstuk te kunnen ingaan, j We hadden ook gehoopt dat we in staat zouden geweest zijn te melden dat heel Vlaanderen voor het verwezenlijken van dit programma in de bres gaat sprin gen. We moeten nog een poosje ge duld hebben. de Staat 51 »/o van het kapitaal onder schrijven en al die fantastische nacht merries verdwijnen als bij tooverslag I Maar wij begrijpen de vrienden van het monopool bestwie zou er nog kapi taal wagen ic een onderneming waarin de Staat iedereen kent de bevoegdheid van den Staat op nijverheldsgebied met j zijn 51 °/o alles zou te zeggen hebben I Een verbloemd voorstel om het mono- pool aan de Zweden in handen te spelen En we vinden het triestig dat deze socia listische vrienden den moed vladen om als argument voor die oplossing het be lang van de werklieden in te roepen. De lucifernijverheid was e groote bron van inkomen voor heel de Dender streek. De mannen van den trust, deze bijzondere vrienden van de sodalisten, hebben hier veel vernietigd. Laat de Staat in plaats van een maat schappij te stichten een stukje wet ma ken om de manoeuvers van den trust te bemoeilijken zooniet te verhinderen en □a een paar jaar zal de oude welstand zoovoor werklieden als fabrikanten teiug- gekeerd zijn en de verbruikers zuilen het gelag niet moet-n betalen. In elk geval, wij drukken de hoop uit, dat de katholieke demokraten in deze De Libre Belgique en de Bien Public, de twee bei-honden die sedert altijd de verwoede aanvoerders zijn van den strijd tegen Vlaanderen, inzonderheid van den strijd tegen de vervlaamschlng van het vrij onderwijs in Vlaanderen, hebben weer een kolfje naar hun hand gevonden in de beruchte onderrichtingen van kardinaal Van Roey aan zijn college superiors. Men zou zich teruggeplaatst wanen in den tijd van de Jezuïetenpaters Verrest en Vermeersch, die luidop droomden van de vrijheid van den huisvader, ten tijde van het voorstel Coremans en van de wet S^gers-Franck. t. Er is wel een grappige zijde aan dat haarkenpluk tusschen Fransch Briglds ten en Vlaamsen Biigicisten als ge hoort dat de belleteven voornoem l De Standaard uitscheiden voor ultra-fla mingant Maar de ernstigste zijde is deze Vlaanderen trekt in dat debat vóór cn tegen de vrijheid van den huisvader in zake het onderwijs het korte koordeken. België begint met er voor te zorgen dat ge met het Viaamsch nergens komt en met het Fransen overal. Om in de Vlaamsche stad Antwerpen benoemd te worden tot wacht vrouw in de openbare W. C 's langs de lanen, moet de Vlaamsche sukkel, aan wie de nood des levens oplegt zoo'n onwelriekend baantje te begeren, Fransch kennen. En eens de toestanden zoo Ingericht zegt België tot de Viaamsch nuls/ader Wat kiest ge voor uw kla leren, Viaamsch onderwijs, waarmee ze zeris geen deur waarder aan het ministerie kunnen wor den, of FraDsch onderwijs, waarmee ze minister kunnen worden En de arme Vlaamse** hnio.^a.»» dm* Fransen. Dan komt de kardinaal, legt zijn latijn scben Thomas onder den arm en betoogt den wil van den buisvadei is heilig. En al de franskiljons klappen in de handen met het gevolg dat De Standaard geen raad meer weet. Mogen wij onzen bemionelijken ultra flamiogantischen cor frater aaa raad helpen We moeten absoluut die theologische discussies aan de pastoors laten en ons bep°rken tot het terrein aan de prak tische politiek. Er is een uitstekend middel om bet onderwijs, het particulier en bet openbaar onderwijs, te vervlaamschen met den driemaal heiligen wil van den huisvader. We moeten daartoe alleen veranderen niet de theorie van Sint Thomas, maar de toestanden in Vlaanderen er voor zor gen dat men in Vlaanderen met het Viaamsch overal terecht komt en met tiet Fransch nergens. En we kunnen dat best. Om dat doel te bereiken moeten we alleen aan onze bisschoppen laten weten We bewonderen uw inzicht inzake jjugdactie. U hebt de natuurlijke oplos sing gevonden een zelfstandige Waal- sche organisatie en een zelfstandige Vlaamsche organisatie. We gaan uw voorbeeld volgen ook in het politiek leven we stichten eeD zelfstandige christelijke partij voor Vlaanderen Lat-n wt niet overdreven optimistisch zij i en aannemen dat voor bet oogenblik zulke politieke groepeering slechts vijf en dertig man naar het parlement zou stu ren hebben de manhen van De Stan daard er al eens op nagedacht, wat een zelfstandig blok van vijf en dertig man op dit ooge-iblik ia h.t parlement zou kunnen uitrichten En laten we ons niet doodkljken op bet parlement; het parlement is voor ons, Vlamingen, het minst interessant orga nisme. Maar denkt eens na wat we zouden kunnen in de gemeenteraden en in de provincieraden. Denkt vooral na op onzen invloed op de openbare meening in Vlaanderen. Het zou geen tien jaar duren, welke aDtlvlaarasche coalitie er ook in bet Bel gisch parlement tot stand mocht komen, of heel Vlaanderen stond geharnast in 't gelid tegen de toestanden waaruit io het jons geheiligde wil des huisvaders oot- spruit. Het Vlaamsche vraagstuk wordt niet gediend met theologische bespiegelingen over den wil des huisvaders het Ls een kwestie van macht. Ei als wij de mact\Jigen ende meesters zijn, zal de opvolger van Zijae Eminentie Kardinaal Van Roy, eveneens aan de hand van Slat Thomas, bewijzen dat wij gelijk bobben. Macht, macht moeten wij veroveren. En er is slechts één weg de reifstan- dige ook partrjpoHtleke organisatie van de in Vlaanderen aanwezige krach ten. Naar aanleiding van den verkoop der barakken van het Albert fonds en het schandaal dat de bewoners ervan in Meenen o m. uit hun woning zullen worden gezet, zegde oud-minister Anseele Hét gebeurt alleen omdat het hier Vlaamsche armen betreft met Walen zou zoo iets niet gebeuren... EN DAT IS OOK ZOO I Dinsdag 17Jan. 1928. het voorbeeld van de socialisten niet zul len volgen, dat ze liever zullen besluiten In den zin van de Commissie. Fascisten, socialisten. Dc Amitiés Francises hebben hu', nieuwjaarwensch uitgezonden naar hun leder. Op bladzijde 1 vernemen wij welke de doeleinden zijn welke dc Amitiés Franchises nastreven 1° De vriendschapsbetrekkingen tus- i schen Frankrijk en België steeds nadeT toehalen. 2° De Latijnsche kuituur lees de Fransche verdedigen, die is de uit drukking van een superieure beschaving. 3 Bevechten, overal waar zij zich uiten, de fiamlngantlscbe en aktivistische drijverijen wiar deze strijdig zijn met de Fransche kuituur eD onze nationale aspiraties 4° Vers'etken, door den invloed van i geesten er. hersens, het militair verbond tusschen Frankrijk en België. 5° De economische kulturetle betrek kingen tusschen Frankrijk en België be vorderen. 6° Behouden ten allen prijze deze nationale eenheid, die den oorlog zoo levenskrachtig bewees en waartegen zulke ontstellende aanvallen de trou- blants assauts wotrien geleverd. Op blz. 2 vinden we het eerekomlteit te Brussel HH. Jaspar, de Brcquevllie. baron Houtatt, Paul Hymans. P. E Janso", Carton de Wlart. M*x Frv qui, liberaal- katholieke Vlaamscbhate'S en fascia tische reaktionalren. HH. Vandevelde, Destrée, Brunet, Dr Brancquaert, socicalisten. M. Devèze. M. Despret van de fameuze Bond van het Oezond Verstsnd. M. de Gzlfferd Hestray, Belgisch ge zant te Parijs. Onder de leuze tegen Vlaanderen leve Frankrijk staan hier de meest verwoede reactionairs met de socialisten vereeni*d.... Wat zeggen de oprechte katholie ken en de Vlaamsche socialistische werk lieden hiervan o— En nu de daden. De Kath. VI. Bond van Limburg heelt besloten een omzendbrief te sturen naar al de Gemeentebesturen der Provincie. Ia deze" brief wordt bet volgende ge vraagd De Raad van de K. Vlaamsche Bond van Limburg Is van oordeel dat de volks wil. die in zake militair statuut, geweste lijke indeeling en vlaamsche legerafdee- lingen eischt, moet tot uiting komen nu de legerbervorming aan de dagorde staat. Een gezagvolle uitspraak van dien volkswil is voorzeker die van den Ge meenteraad, vertegenwoordiger van al de burgers Uwer gemeente. Daarom durven wij U verzoeken op de dagorde der e. k. gemeenteraadszitting te willen brengen de bespreking eener mo tie. deze te stemmen eo over te maken aan de buffelen va" K <mer en Seraat. Wij raden de heeren bestuursleden van hoogergenoemden bood aan dergelijke wensch ook te aturen aan de Vlaamsche Volksvertegenwoordigers en Senators tn de eerste plaats. Zonder de waerde van een volksactie bij middel van moties in gemeenteraden te onderschatten meenen we toch dat de beslissing Vlaamsche legerafdeeilogen ofte niet bij onze Volksvertegenwoordi gers, bi] het Parlement ligt. Zooals de toestand nu Js zijn acht meestemmende katholieke Volksvertegenwoordigers vol doende om de door den Bond betrachte hervormiog door te halen. Dat de Bond zich dus aan de bekeering van d'e acht zette, opdat ze niet doen zouden als bij de Interpellatie over de Fransche militaristische propaganda in België met de militaristische franskil jons tegen hun eigen moties en wenschen stemmen. o— Menschlievend Het Laatste Nieuws vindt bet vanwege M. Janson, minister van Justleie. zeer menschlievend, dat bij na 9 jaar gevan- geoisschap de politieke veroordeelde Hutt bij zijn stervende vrouw laat. Wij vinden het vanwege M. Janson afschuwelijk dat wijl bankroetiers, enz. van genade en bevoorrechte maatregelen genieten, D' A. Borms In het 2t>« jaar van zijn huwelijk zijn 10* gevangenisjaar begint. o— Fransch-Bejgische econo- mlsche onderhandeljpgm. Hoe groot de liefde van Frankrijk voor België, blijkt voor de zooveelate maal bij de onderhandelingen voor de Franach- Belgiscbe economische overeenkomst. De trouwste vrienden van Fraokrijk schijnen de egoïstische politiek met bet Zuiden niet te kunnen vetduwen. Zoo schrijft M. Baudbutn In e W« aixic België zou den strijd maar aanbin den met groot spijt, te veel banden waar van de breuk pijnlijk wezen zou, hech ten het aan Frankrijk. Maar men moet erkennen dat. Indien geen ernstige toe gevingen werden verleeod. wij geen an dere uitkomst zouden hebben. De cijfers zijn formeel en bewijzen dat wij onze stelling verdedigd hebben met een vol doende kracht. Wanneer we onzen toestand tegenover Frankrijk vergelijken met den vooroor- logschen dan zien we dat indien het even wicht Is verbroken geworJen, het ten onzen nadeel e is geweest, Dit laatste is waarschijnlijk om de dul- zende levens die onze veriranachte lei ding ter verovering van Elzas Lotharin gen en de Duitsche colonies heeft ge offerd. De opmerkingen die La Llbre Bel gique betreffende de kranigheid van de verdedigiug onzer belangen door de re- geeriog maakt geven blijk van zeer wei- Dig vertrouwen hierin. La Dernière Heure dat van geen Franschvijandigheid kan worden beschul digd en een taiievenoorlog vreest, be kent Parijs is gewoon geraakt België te beschouwen als verbonden aan Frankrijk door een soort familieband, bestand om de geweldigste schokken te weerstaan zonder te breken. Een gedeelte der pers alhier en zekere personen met opeaataande knoopgat hel pen mede om dit overgroot vertrouwen levendig te houden, en men is er in Frankrijk van overtuigd dat de Belgen zich zullen laten doen of verplicht zullen worden zich te onderwerpen. Het kan. Maar de Belg kent ook zijn belang en, indien Frankrijk hem de deur voor zijn nens sluit, zal hij zich wel laogs een anderen kant moeten richten. Zoover heeft de knecbteorol onzer op eenvolgende regeeringen ons gebracht dat ooze hoogste belangen aan die van Frankrijk worden ondergeschikt. Het kon niet anders nadat het mogelijk was geweest de toekomst en het levea van ons volk met militaristische en mili taire verbonden aan Frankrijk te binden. Eens komt de dag dat het bewustzijn bij ons volk ontwaakt, dat bet beseft dat België, produkt van diplomatisch gekon kel, deo vassaai is van het Zuiden. Dien dag vliegt het boeltje van 't jaar 30 naar de maan. o— De heer Vos zal interpe||eer*n. We vernemen dat de heer Vos den bevoegden minister Interpelleren zul naar aanleidirg van deo verkoop van de Rijnechepen. De heer Vos beweert dat door die wijze waarop de verkoop is ge schiedt, nadeel berokkend werd aan de financiën.

De Werkman | 1928 | | pagina 1