Open Brief aan Pater Claes Arrondissement Aalst UIT T LAND VAN WAAS F. C. Jacobs of ook puntjes op de i's EERWAARDE, Mijn brief vandaag kon zeer kort zijn, kort als een rouwbeklag eifü de verzeke ring aanbirden van mijne christelijke deelneming. Pater Claes Ik begin komoassle met u te hebben. Op 31 Oktober 1927 kreeg het be stuur (van den katholieken Vlaamschen Arrondissementsbond te Brussel) op dracht om bij de katholieke Vlaamsche mandatarissen een interpellatie te vragen betreffende de verklaringen van maar schalk Pétain en van minister de Broque vllle, naast de interpellatie reeds aange knndigd door de heeren Vos en De Clercq. (Tekst van De Standaard cursiveering van ons En nu, arme pater Claes, zet gij de puntjes op de I's In uwe tijdingen en u liegt gelijk ne ketter. U schrijft Onze moties vroegen geen afzonderlijke Interpellatie Maar kom, laten wij niet te hard zijn ik neem het woord liegen terug, want waarlijk, pater Claes, ik begin serieus een grenzelooze compassie te krijgen U hebt daar wat over uw hoofd ge haald, is 't niet, Eerwaarde, met dien Katholieken Vlaamschen Landsbond of is 't in opdracht van Zijne Eminentie dat u handelt In elk geval een onzalig karweitje en ik kan niet zeggen dat u behendig uw plan trekt. Waren de puntjes op de I'suit de pen gevloeid van een of anderen vakbond propagandist, wel, ne rnensch zou den ken Sinte Pieter kent zijn volk maar voor het publiek, dat u wenscht te bereiken Is uw garen toch te grof ma- chiavelisttische tulle naait men niet met zwarte pekdraad, Eerw. En dan mag Ik u een raad geven L».at die grootspraak varen, het wordt al te komiek. Bij het tellen van uw puntjes heb ik al den tijd glimlachend zitten peinzen op Lulbrechts die in een vechtpartij onder lag en riep Trekt er mij vaa onder, of Ik sla hem dood U schrijft b. v.Het werd heel dul delijk gezegd dat wij geen bevelen willen geven aan de parlementairen. Had U geschreven kunnen geven in plaats van willen geven we zou den niet gelachen hebben. Een puit is niet komiek., als hij geen os wil worden. Trouwens, een paar regels verder be kent U dan zelf uw onmacht waar U schrijft De Kath. VI. Kamerleden handelen geW.cn en volgen» de op dracht die zij van hunne kiesorganismen krijgen. De zetter van de Standaard, die uw stukje natuurlijk heeft overgedrukt, om dat er geen verband bestaat tusschen dat blad, de landsbond en de Kamergroep, heeft u 'ne koek geboterd, niet waar met hun te cursiveeren Die zetter is be paald een droogscheerder en ik verdenk hem van Vlaamsch-nationalisme. De fabrikant, die er ooit in slaagt kof fiezakken op de markt te brengen, zoo rekbaar als hun geweten, maakt fortuin op vijf jaar tijd. Zie, pater, had U datgeweten weg gelaten en alleen van hun kiesorgar is men gesproken, dan waren wij akkoord en ik moest U geen brieven meer schrij ven. U kunt geen bevelen geven aan de pailementalren.de kiesorganismen geven bevelen en In de kiesorganismen heeft de Landsbond niks te bassen, wel de Pé- dération des associations et cercles ca- thollques Zit de vork niet zoo aan de steel, Pater? Ja. niet waar U bekent trouwens zelf wat de Lands bond geworden is Wij zeggen vrij onze meening nopens de VI. vraagstuk ken wij bestudeeren ze aan de hand van het Vlaamsch volksbelang. Inderdaad, pater. Inderdaadde Lands bond is voor de Vlaamsche beweging geworden wat de Vlaamsche Academie is voor de Vlaamsche letterkunde een vereeniging van Amaat Joos'en en andere Giemans'cn. Condoleances I pater Claes. Maar waarom op het einde van deze smartelijke bekentenis den kreet herhaald van Lulbrechts voornoemd Is er nog Iemand in Vlaanderen, die zonder gieren uw tirade kan lezen Wij willen met al de konsekwenties de zelf standigheid van den Kath. VI. Lands bond Wij willen, wij willen.... wel neen, pater C'aes, zij wilden, zij de franskiljons en hunne trawanten van de Kath. VI. Kamergroep. En zelfstandigheid is dat woord niet te edel, te schoon, te mannelijk voorde toe stand die hier bedoeld wordt. Kom, laten we 't verschil in tweeën doen en onmacht schrijven, dat is nog deftig. Man kan ook zijn keus opeen woord laten vallen dat dichter de werke lijkheid benadert, rnaar dat minder def tig is. Ja, natuurlijk, pater, niettegenstaande uwe zelfstandigheid gaat udan weer opwijden over de Vlaamsgezindheid en de daadwerkelijke toewijding aan de VI. Zaak en aan de belangen van meneer Franqui en C° van uwe favoris, om dan te sluiten In een point d'orgue er eere van de leger-des-hellsofflcieren van den Landsbond. Maar, U neemt niet kwalijk dat ik nog een paar speldeprikken aan ons adres niet onbeloond laat U schrijft Wij weten wel dat onze protestmo ties gehoord werden (II!!! uitroeplngs- teekens van ons) en wij zijn niet zoo kinderachtig te gelooven dat een bewe ging enkel als geslaagd mag heeten wan neer ze een parlemeotair-publleketfult slag kan boeken. (Zeer juist, pater Claes. als u het nog eens hebt over onze onmacht in 't parlement, zullen we uw geheugen opfiisschen. Nota van ons). Het parle mentair publiek winstbejag laten we voor de kiesorganismen, wij doelen hooger Mogen wij weten naar welke gaaien, pater Maar genoeg gejokt. Dit was er gebeurd, pater Claes Pétain had gezegd België is de grensmark van Frankrijk de Broque- ville had geantwoord Wij zullen mor gen wapenbroeders zijn zooals wij bet gisteren waren. Bernhelm hoopte dat de Belgische en de Fransche regeeringen maatregelen zouden treffen... Le Temps vroeg hebben de commis sies overeenkomstig het verlangen van Pétain hun oplossingen niet met mekaar doen strooken Le Soir antwoordde: Wij raeenen te weten... dat inderdaad de twee generale staven van stonde af aan reeds heelemaal akkoord gaan En Belga beslootDe Fransche en de Belgische generale staven blijven in gestadige verbinding. Dit besluit van Belga, dateert van 23 Sept. Wij hebben gewacht tot 10 October om zelf onze interpellatlevraag in te die nen, hopend en wachtend op een vraag van de parlementaire voorstanders der zelfstandige neutraliteit En dan hebt U, pater Claes, den moed om ten aanzien van zulk eene bedreiging van Vlaanderens leven zelf door het altijd driester opdringende imperialisme uit het Zuldeo, hebt U den moed te spreken van parlementair politieke munt te slaan uit de moties der Kath. VI. Verbonden. Pater Claes, wij zijn niet gewoon munt te slaan uit onzen politleken arbeid, we laten die specialiteit aan uwe politieke vrienden. En zeg aan uwe politieke vrienden dat ze zich haasten om hunpolitieken invloed op Vlaanderen te vermunten, want de Vlamingen, die beginnen klaar te zien, worden stilaan talrijk. Er komt een dag dat de Belgen In zien, dat uwe politieke vrienden de pa ppieren franks niet waard zijp. die men '"besteedt om ze uit te koóftenfegen Vlaan deren. Vlaanderen heeft het verraad van uwe vrienden veroordeeld, pater Claes, bij deze interpellatie affaire. Uwe puntjes op de i's zullen het vonnis niet wijzigen. A. D'HAESE. De onbewaakte overwegen. Naar aanleiding van de Interpellatie van den heer Pierco, over de gevaren welke de onbewaakte overwegen voor het verkeer opleveren, verklaarde den heer Van Opdenbosch in de Kamerzitting van Dinsdag 17-1-28. De Nationale maatschappij van spoor wegen gaat voort barreelen af te schaffen. De minister geeft haar gelijk. De maat schappij laat de schoonebarreelhulzekens vervallen en dan afbreken. Waarom ver- buurt men ze niet aan de baanwachters De reglementen zeggen dat op zekere afstanden moeten barreelhuisjes slaan, en dat is volstrekt niet het geval. Gebeurt er een ongeluk, dan heeft de Nationale Maatsch ppij altijd een verklaring ge reed. Het is altijd het slachtoffer dat de schuld draagt. Alle voorzorgsmaatrege len zijn niet getroffen, in den avond b. v. ziet men de teekens en waarschuwingen niet Voor de klnderea is het zeer gevaar lijk De maatschappij zou de ongelukken moeten voorkomen, en dat doet zij niet zooals het hoort. Het is al te gemakkelijk de verant woordelijkheid der ongevallen toe te schrijven aan de onvoorzichtigheid der slachtoffers. In 1926, telde men voor de bewaakte overwegen, 10 ongevallen. Dit kostte aan den Staat ruim 51,000 frank voor vergoedingen. Er grepen 47 onge vallen plaats aan de onbewaakte overwe gen. Voor deze werd geen vergoeding toegestaan. Ik hoop dat de richting ingeslagen door het Gerecht te Gent, zal gevolgd worden en dat de verantwoordelijkheid van de maatschappij zal erkend worden daar waar het betaamt. Er zijn al te veel onbewaakte barreelen in ons land. Verder worden sommige barreelen slechts gedurende een gedeelte van den dag bewaakt. In Ghysegem greep, in 19*. een vrte- selijk ongeluk plaats ten gevolge van gebrek aan voorzorg. Waarom treft men in België toch zooveel onbewaakte over wegen aan Er zijn in ons land zooveel invaliden die met zulk werk zich zouden kunnen bezighouden Waarom zou men dezen niet aan het werk stellen Ik vrees echter dat van dit voorstel niet veel terecht komttoch blijf Ik eenige hoop hieromtrent koesteren. SINT NIKLAAS Arrondissementsvergadering Deze zal plaats hebben op Zondag, 5 Februari, om 3 uur, in ors lokaal De Drie Linden Truweelstraat. Gezien de belangrijkheid van het pro gramma verwachten we ten minste één afgevaardigde per gemeente. Dat onze afgevaardigden du3 op voorhand deze dag voor de arrondissementsveigadering voorbehouden, want wat er te bespreken valt treft elke gemeente in 't bijzonder. Ward Hermans avond.. De Vlaamsche oud soldatenbond deelt ons mede dat op Maandag, 30 Januari, om 8 uur. er e?n propaganda avond wordt belegd in de bovenzaal van het Oud Rhetorika. Ward Hermans zal er spreken over de plichten welke de Vlaamsche oud solda ten te vervullen hebben jegens Vlaande ren en welke lijn ze te volgen hebben om de amnestiegedachte en het ant'mllita- risme eerlijk en met overtuiging te die nen. Geen er.ke! lid mag op dien avond ontbreken. Vooruit dus, daar het propa gandamateriaal opoogsten dat ge te gebruiken hebt in uwe redetwisten en gedachtenwlssellngen met uwe onover tuigde vrienden, maar vooral met uwe vijanden. Enkel de goed gedocumenteerde kan een ander overtuigen. Deze documentatie zal Ward Hermens u dien avond wtl bezorgen. Hij is trouwens de beste die we hier kunnen te hoor krijgen. Wie niet komt is een lauwaard. De kwestie onzer overwegen. Geen enkele kiesstrijd kan er voorbij gaan of er wordt geweldig veel inkt ver schreven over de mooie regeling onzer overwegen op Drie Koningen en Vijf straten. Ze weten goed dat leder Inwoner hierover te klagen heeft. De politiekers van alle kleur zweren dan dit verachter- lijk overwegssysteem te verhelpen met eene overbrugging voor de voeti angers. Doch cons de kiezing voorbij dan vagen deze heeren hun hielen aan al deze ne- loften en goede voornemens. 't Is goed te zien dat minister Heyman nooit met den aristokratischen auto van den demokratlscben aangeleeden heer advokaat Orban Lanys deze wegen naar Brussel moet treffen. Als onzen Patachon-minis'er daar tel kens een half uur zou moeten blijven schilderen vooraleer de bareel zou open gaan, dan zou de oveibruggirg er wel ras komen. Ongelukkiglijk voor de andere men- schen dat Brussel niet langs Drie Konin gen noch Vijf straten door onzen minister bereikt wordt. Daarbij de snullen die iu vorst, sneeuw, hagel, regen en wlr.d staan geeloogen en klappertanden voor de ge sloten bareelen zijn toch maar werklie den, dus oninteressante tnenschen voor onzen demokratlscben minister, want na zrs maanden ministerschap Is hij toch binnengespeeld en wat scheelt hem dan nog de overbrugging der St. Nlklaasche overwegen. Lokeren is gelukkiger, en zeggen dat deze brug van Lokeren eers* voor Sint Niklaas was bestemd. MARS.. DE CL1NGE. Van Trigt avond. Zondag 22 Januari, om 5 uur, wordt er in de feestzaal De Vlaamsche Kunst zanger bij Schelfout, een luisterrijke Kunstavond aan onze Vlaamsche men- schen aangeboden, üe Noord Neder- landsche kunstzanger Van Trigt heeft zijne welwillende medewerking toege zegd Wie daar ontbreekt, zal het zich nadien berouwen. Ingang kosteloos. Programma ver plichtend, te verkrijgen bij de bestuurs leden en aan den Ingang der zaal. Eerstdaags zullen U inschrljvlngslijsten voor den arrondissementsbond aange boden worden. Vul die in, spreek een vriend, een strijdgenoot aan, schrijf hem eveneens in. De beter begoeden onder onze partijgenooten, zij die elk jaar zooveel te betalen hebben voor België, wezen r,u mild voor Vlaandere en zijn strijd. Eenieder belaste zich zelf, eenleder stelle zelf vast hoeveel hij bereid is te storten voor de verheffing en de vrijmaking van ons volk, voor de grootwording onzer partij. Partijgenooten, Borms begint toekomende maand z'n tiende gevangenisjaar. Offer gij ook een klein beetje van uw spaarcenten voor 't zelfde ideaal. Parfijgenooten, doet uw plicht. L. VAN OP DEN BOSCH, A. D'HAESE, Volksvertegenwoordiger. Voorzitter. ERPE. Zondag laatst lag Erpe in 't donker de electriek was kapot, 't Was dan ook geen wonder dat er van dat ding gespro ken werd. Zoo hoorde ik handelen over het kontrakt. De boeren, met hun electrieke motors om hun graan te dorschen, zijn ook gevangen geweest. Eerst draaien aan halven lichttarief dan 300 uren volle verbruik verzekeren of 't dubbel betalen. Een kan tot zijn verbruik komen, al de anderen moeten 't dubbel betalen en daarbij een compteur aan 4 fr. per maand. Waarom reclameert de gemeente niet In 't kontrakt staat ook dat de gemeente 19 ten honderd van het verbruikte kapi taal als jaarlijksche ontvangst waarborgt en de 2/3 van de niet ontvangen som moet bijleggen. Zoo moet Erpe jaarlijks voor 27.500 fr. licht verbruiken Tegen woordig verbruikt het rond de 12 500 of 15.000 fr. te kort, waarvan d- gemeente 10.000 fr. moet bijleggen. Wat zegt ge daarvan. De gemeente heeft het recht boeten toe te passen ah er geen licht is. Hier is nog geen enkele boet toegepast, dus zijn we hier nooit zonder licht Raadslid Boter berg vroeg in eene vergadering wie aan gesteld was om de boeten toe te passen. Het antwoord was ontkennend. De techniek van onze verlichting kan ik niet bevoordeelen, ik ben geen vak man. 'k Heb toch al hooren zeggen dat de motors van den Hoonegem niet kun nen draaien als de motor van den burge meester of van Remi van den Kouter werkt. Een gced onderzoek ware wen- schelijk. Aandien electriek is ook ern leening verbonden. De gemeente heeft 150.000 fr. moeten leenen om die som te leenen aan de maatschappij. De maatschappij zal die schuld aflossen op 50jaren,'tis te zeggen dat ze gedurende 50 jaren jaarlijks 3.000 fr. zal afkorten en den interest betalen van de som die nog te betalen staat. Zoo betaalt ze nu rond de 10 000 fr. en die som moet verkleinen. Weet ge wat dezen gemeenteraad gedaan heeft. Die som 150 000 fr. geleend, afge kort op twintig jaar met een jairlijksche annuïteit van 16.200 fr. Waarom moet dat op 20 jaar afgelost zijn als de maat schappij aflost op 50 jaren. De vijf stem den met recht tegen, doch de zes moesten toonen dat ze meester waren, ze stemden de leening en de belasting. Wat kost ons den electriek Gemeentebestuur; hier is veel werk op den winkel Span al uw krachten in om dat kontrakt voor ons voordeeliger te maken. Houd u daar mede bezig, in plaats van vloeken en tieren en klein geestigheden; ga naar Gent, sehrijf, sehrljf nog. laat niet los, onzen flnantiee- len toestand zal er veel bij winnen. BRUNO. V.O.S. - B V O S. - Z.A.B Op Zondag 22 Januari, Teerfeest. Het ga: i een welgevulde en leutige dag zijn. Wee >t dm op post van 's morgens vroeg. PROGRAMMA 1. Te 7 1/4u.,sa- meükomsï bt| Em. Dc Nij®. 2. Te 9 1/2 u. H. Mis. 3. Uitstap bij al onze leden-her bergiers. 4 Rond 1 uur, lekker noen maal. 5 Rood 5 uu«-, gezel ig samenzijn in de zaal bij Louise. Hier worden de vrouwen en andere familieleden op ultge- noodlgd en staat er op 't dagorde a) Kosteloze tombola; b) plezier, plezier en nog plezier. Dus, Makkers, heden Zondag morgen op post, we verwachten U zonder uitzon dering. Namens bet Bestuur. LEDE Aan de HH. Cool en Van Hauwtrmelren Gemeenteraadsleden. De na-"orlogscbe geest bij de werk lieden is zichtbaar afgeweken van de belangstelllog voor hun vak. Meer en meer schijnt de jeugd zich te bekomme ren om genot en sport, stelt zij min belang in de toekomst. Deze roes die zoo gevaarlijk is als schadelijk moet onvermijdelijk zijn weer slag hebben op de ekonomlsche toestan den van Vlaanderen. E«n volk dat geen goede technische onderlegde krachten heeft, of, dat het deze wel heeft, maar te klein In getal, moet onderdoen in den wereldhandel. Hoewel het bouwvak en de bijzondere vakken, als smid, lood en zinkbewerker, behanger, meubelmaker, elektrieker, metser, schilder, timmerman, enz. enz.., plaatselijke vakken zijn die weinig met den internationalen levensstrijd te stellen hebben toch is het een f .dtdat indien zij niet op moderne wijze onderwezen zijn, het produkt van hun arbeid, kostelijker, min goed en min waarde zal hebben. Daarbij zal de tegenwoordige jongeling meer dan vroeger mo.ten afrekenen met de mogelijkheid van uitwijken. Ons land met zijn overbevolking van voortbren gende krachten is aangewezen op uit breiding en zal vroeg of laat toch moeten beslissen op groote schaal zich te ver plaatsen. Wat zal den werkman doen in den vreemde als hij daar staan zal, onhandig, zonder technische opleiding, te weinig onderwezen om het reeds te groot getal bureelbedienden nog te vermeerderen en te veel om gewoon grondwerker of arbei der te zijn Er is een toekomst aan den vakman, op voorwaarde dat hij sterk staat In zijn vak met praktischen geest en vertrouwen heeft in zich zelf. Dat van hem maken moet het doel zijn. Een gemeente als Leds moet praktische vakmannen maken, sterk onderlegd in hun eigen vak en aan de aank*.mende jeugd de liefde tot hun vak inpraten door er hun het «Waarom» in oorzaak en gevolg van te leeren kennen. Lede moet een school hebben met alles wat een vak man van zijn beroep weten moet. Dus een school voor metsers, steenkappers, timmerlieden, smeden en alle aanver wante vakken. Zouden de gekozenen der Vlaamsche Nailonallsten uit Lede het oogenblik niet geschikt achten om zoo een voorstel te doen in den gemeenteraadHoe/ele onzer werkjongens zijn niet verplicht htt slechte weder te trots-ecen in den winter om toch maar een beetje van die onderrichtingen te kunnen genieten in de akademle van Aalst. En zou een gemeente als Lede niet in staat zijn om aan zijn eigen klnders hier de elementairste beginselen te leeren die ieder vakman moet kennen Ik ben zeker vrienden Cool en Van Hauwermeiren dat, moest ge er in ge lukken van er zoo iets door te krijgen gij er de dankbaarheid van overtalrijke Ledenaars zoudt bij verdienen en dat de VI. Nationale gedachte er niets zou kun nen dan bij winnen. Dat men nu niet komt aandraven metwie zal dat bekos tigen De gemeente heeft sedert eeDlge jaren werken uitgevoerd die, hoewel nut tig, toch een ander paar mouwen hebben gekost. En daarbij die kosten zijn toch niet zoo zwaar Allo vrienden Cool en Van Hauwermeiren de handen uit de mouwen, waare.n wills, is een weg Oscar De Jonob. Denderleeuw. Heden Zondag doet ons Volksmuziek een uitstap naar Leeuw brug, ter gelegen heid van de herbergorening van onze vriend Alfons Cooman. De leden en eere leden hebben tot plicht het muziek te vergezellen. Men vergadert in De Ver broedering om 3 1/2 u. stipt. Alleman weze op post I De verloren zoon beroept zich op Kardinaal Van Roey omdat er maar een een fronter is, en dat is hij in persoon. Maar er is ook maar 1 persoon in Den derleeuw die zijn ziel wil verkoopen voor 30 zilverlingen. De man wordt razend van woede en wekelijks spuwt hij al zijn woede uit in hun Volksblad. Doe maar voort sukkelaar, aan de pluimen kent men den vogel. Zalig zijt gij. de rest is U Op de gemeenteraad van verleden Maandag, vroeg ons gemeenteraadslid Jef Cooman, wat de dictator zinnens was met de. straten van Leeuwbrug. AntwoordIk kan er voor dezen oogen blik niets aan doen. Ik heb naar Gent geschreven om het ontwerp van schepen De Bruyn, van in 1924 opgemaakt, goed te keuren. Onze vriend Jef Cooman antwoordde hem, dat het de schuld was van Gent, en de onderduimsche werking van de katho lieken dat de nieuwe straat van aan de statie naar Leeuwbrug er nog niet ligt. Het weze herinnerd dat schepen De Bruyn in 1924, bij het inzakken van die zelfde straat oogenblikkiglijk maatrege len getroffen heeft en er assche heeft doen inbrengen tot dat het goed weer aanbrak. De dictator beloofde nu het zelfde te doen 1 Zal het gedaan worden Heden Zondag Bal der Vlaamsche oud strijders in de zaal van de Slinken Warm aanbevolen. Heden Zondag Groote Mosselkermis, bij onzen vriend Jef De Gendt. Allen daarheen. Heden is de deurwaarder aan schepen De Bruyn en Helremans komen mede deelen, dat hun meubelen niet mogen verkocht worden. De minister an Bln- nenlandscbe zaken m. Carney, beeft alies doen stop zetten. Wij vragen voor den goeverneur, de bestendige deputatie en voor al de katho lieken van ons dorp, een decoratie voor den blaam en de afkeuring vanwege Brussel. ZIEKENBOND HELP U ZELVE. Er wordt nogmaals aan de leden ter kennis gebracht dat al de uitbetalingen zoo van kraambedden, specialiteiten, ziekegeld enz., voortaan zullen geschie den in ons lokaal De Verbroedering Statiestraat, van 9 tot 11 u. Onderrlchtiugen De leden mutualisten moeten 1° Zoo haast een ziekte zich voordoet hun lid- boekje laten afstempelen door hun wijk meester Borlau Arthur Leeuwbrug. Coppens Henri Huysseghem. Vy verman Edmond voor Llchtenhoek. Bij genezing laten zij het boekje af teekenen door den Dokter en van 's Zon daags daarop kan men d« schadeloos stelling gaan ontvangen. 2" Voor de kraambedden een getuig schrift vragen aan den Dokter of gedipio meerde Vroedvrouw en den trouwboek medebrengen. 3° Voor het aankoopen van bijzondere geneesmiddelen een bewijs vragen aan den Dokter en dit dan inleveren. Geece hulp zal meer verleend worden aan de leden die zich niet naar deze on derrichtingen zullen schikken. Hbt Bestuur. Gemeenteraadszitting van 16Jan. 1928. De raad was voltallig. Mr Leon Rolller, Voorzitter, opende de zitting om 7 ure. Na lezing van hal verslag der voor gaande zitting dat met algemeene stem men werd aangekomen, vraagt Mr J. V. Cotthem het woord en zegtdat de ver tegenwoordiger van Recht en Vrijheid, altijd na het publiek in de raadzaal komt, en zich dan tusschen het zittende volk wringt om genepen weg nota te nemen va- de zitting. Het is hem onmogelijk in die toestand nauwkeurig en juist, het noodiye op te nemen, tot een eerlijk onpartijdig verslag. Daarom vraagt J. V. Cotthem de bank voorbehouden aan de pers vóór de afsluiting te plaatsen. Door dsze maatregel zullen dan de uitge brachte veislagen wat eerlijker en juister zijn in het Volksblad en in Recht en Vrijheid. M.Leon zegt voor het gevraagde ie zor gen in de toekomst. 1* punt der dagordeBeslissing nopens het bouwen der omheining van de oude speelplaats der Gemeenteschool. Mr Joz. Herremans legt uit, dat dit punt In een voorgaande schepenzitting met algemeene stemmen werd aangeno men en dat Mr Cellek Louis, met alge meene stemmen weid aar geduid als on dernemer. Na lang wachten op de uitvoering van de beslissing door Mr Leon, hebben de schepenen zelf dat werk bevolen aan den ondernemer, die na 2 dagen onverpoosde ai beid stilgelegd werd door Mr L»on. Natuurlijk met behulp van gendarmen, en met het gevolg proces-verbaal, dat deze week moet voorkomen. Verder vraagt onze kranige schepen lezing van den rainisterieelen brief, be trekking hebbende op de omheining in kwestie. Volgens deze brief, verzocht de Heer Minister de raad, een afzonderlijke speelplaats te bezorgen aan de meisjes. Na lezing van dezen brief, die M' l.eori in 't volle ongelijk stelt, vraagt schepen Herremans te stemmen voor de onmldde lijke opbouw van de omheining op zijn oude grondvesten, bouwlijn aangewezen en gegeven door zijne eiele hoogheid in de minderheid Monsieur Leon. (Hierop antwoordt Mr Leon, dat hij nooit sprak over het muurken eD noch bouwlijn gaf noch er mee instemde. Deze schandige leugen wordt overgelaten au bon gesie du bon cou. M'Couck. Hei verslag van de vo rige zitting zegt wel, het De Cockmonu- ment midden op de oude koer te zetten, dus is het bouwen van dien muur tot afsluiting van de koer er onmogelijk. Mr Ruf. V. d. Weeën. Er is klaar en duidelijk gezegd, het standbeeld mid den van het muurken te plaatsen en riet midden op de speelplaats, daarbij als het hier gaat om Jets te verarderen of aan te nemen, dan zijn wij hier, wij de meer derheid. M' De Bruyn. Ondaoks de schepen beslissing maakte de heer Commissaris den heer L Couck een proces (verslag van dit proces volgt). Hij vraagt zich af wat die brave Commissaris te Ninove zal vertellen tegen de beslissingen van sche pencollege en gemeenteraad in. De Heer L. De Bruyn vraagt met zijn vriend, de onmiddelijke opbouw van de omheining. M' Leon Gij hebt het al mis voor, zegt hij, er is geen spraak van een muur ken. wel gescheiden op de speelplaats. Mr Triest stelt in naam van zijn groep vóór, de r.ieuwe speelplaats in 2ta te ver deden. M1 Helremans, schepen. Ik vraag om mijn voorstel ter stemming te leggen. M. Leon. Ik zal het muurken niet laten bouwen vooraleer het in Gent goed gekeurd is. M. De Bruyn. De kosten bedragen veel minder dan 2000 fr. dus gaat die 2aak voort zonder de tusschenkomst van Gent. De onmiddellijke opbouw van de omheining wordt gestemd met 6 tegen 5 M Leon. Wij zijn er niet tegen, we zullen er voor stemmen als het ln G?nt is goedgekeurd. (Algemeen gelach). Punt 2 Mededeeling van een schrij ven van het werkloozenfonds Aalst aan gaande de gemeentelijken bijleg toege kend. Na lezing door den heer sekretarls, spreekt m. De Bruyn over den halven haring toegekend aan de werklieden (zoo schimpte R en Vrijheid). De heer De Bruyn zegt dat In Ninove, met 2 socialis tische schepenen, niets wordt bijgelegd door de gemeente, dat de socialen daar eens naar kijken 1 In Gijseghem geeft het gemeentebestuur 1 fr. per huishouden, wat in feite vfjei minder bedraagt dan 0,50 fr per staker onverschillig geslacht of denkwijze. Bewijs In een huishouden met 6 stakers trekt de vader in Gijsegem 1 fr., in Denderleeuw zal hij 3 fr. per dag trekken. Is er verschil heeren socialisten? De gemeente bijlage van 0,50 fr. per dag en per persoon wordt behouden met algemeene stemmen. ('t Vervolgt). SUIKERIJ de strafste gebruikt er min IETS FIJN Desocialen voelen hun ondergangen ondanks hun eeuwige 6trijd tegen de ka tholieken, koopt de sociale broodvoerder lederen dag de kleine broodjes op van zijn collega "Jan den BskkerDat zien we gaarne dat socialen en katholieken zoo openbaar hand aan hand strijden, maar wat de socialistische klanten daar van zeggen zullen, weet ik niet. Zij eten dus 't brood uit de handen hunner vroe gere aartsvijanden. Bravo, dat is sympa thieke samenwerking, maar ondanks alles de ondergang is nabij, bekeer u ONZE BROODKAR Ze doet dagelijks een flinke verkoop. Ons brood weegt steeds meer dan 2 kgr. zelfs na 12 u. gebakken te zijn. Wie dus van ons brood neemt, doet nog winst. Wie aan de handelwijze van sommige konkurenten twijfelt, moet ons brood en dat van een anderen maar eens in de w eegschaal leggen en oordeelen Wij strijden met eerlijke middelen en eerlijk duurt het langst. Het is een plicht voor lederen partijgenoot nog klanten bij te winnen uit zijn omgeving. Volgens de katholieken moeten wc kapot, maar we geven volle gewicht broed van eerste hoedanigheid en we gaan vooruitWerk maar, we storen ons niet aan uw laag bedrog en valsche onderkruiperij. Het volk oordeelt. De bons der broodkar moeten zoo gauw mogelijk ingeleverd worden. Men zal voor de afgeleverde bons 1 bon krij gen tot uitbetaling der ristource met nieuwjaar 29. De uitslag van den uitgeschreven prijs kamp zal verschijnenen rond 1 Februari 1928. Winnende nummers van de tombola- trekking in De Verbroedering op 31 December 1927 (nieuwjaaravond) 1) 887 stoof2) 435 scbouwgarnituur 3) 482 pot4) 783 5) 565 0) 545 7) 401 8) 875.

De Werkman | 1928 | | pagina 2