Een hartig Woordje 0,30 aan Volks vertegenw. Alfons VanHoeck Uit onzen Pijlkoker De Landsbond pleit bij minister Jaspar om Amnestie. Dat de Landsbond de aan gesloten katholieke Vlaamsche Volks vertegenwoordigers 5 minuten ,'n flinke houding inblaast en er is amnestie. PRIJS per nummer oud-lid van. de gemengde militaire commissie Geloof niet dat wc zeer teleurge steld zijn, mijnheer Van Hocck. Er was iemand die aan com leider van de frontpartij na de wapenstil stand schreef: «Als ge mij een brood winning kunt verzekeren, stel ik mijn kandidatuur als Vlaamsch-nationalLst in mijn arrondissement». De leider van de frontpartij had nog geen broodwinning voor z.ich zelf, zoodat de iemand in kwestie zijn kan didatuur stelde... tegen de Vlaamsche nationalisten. Zoo «iemand» kan ons natuurlijk niet meer teleurstellen Daarbij, mijnheer Van Hoeck, gij behoort tot een groep, of moeten we zeggen, een bende, die sedert lang zijn of haar volle maat heeft gegeven. Op een bepaald oogenblik zetten de leden van die bende een hooge borst, steken een tirade af ter eere van hun politiek van practische verwezenlij king en beweren dat ze wat groots gaan doen; ze zullen een katholieke Vlaamsche oudersbond stichten. De Standaard brengt over twee ko lom gedrukt een in Napoleontischen stijl geschreven manifest.... Maar tv Mechelcn rimpelt er ie mand zijn voorhoofd, trekt even de wenkbrauwen samen en roept het oude klassieke: «Quos ego...» En de kath. VI. Oudersbond met het manifest incluis verdwijnt als een op geschrikte mol onder den grond. Er was ook eens sprake van een Vlaamsch college te Antwerpen... Och. in of buiten het parlement blijft de baas het zinnebeeld van uwe dapperheid, van de uwe, mijnheer Van Hoeck en ook van die uwer bentge- nooten. Het militaire vraagstuk was anders wel iets van belang, mijnheer Van Hoeek. Ik sprak voor enkele maanden met een Catalaan over hunnen en onzen strijd. Ken van de eerste vragen die hij mij stelde was«Hoe staat het met uw invloed in het leger?» Toen ik hem de samenstelling van het Belgisch officierenkorps had ver klaard vond hij dien toestand zeer be denkelijk en hij begreep beter het ac tivisme. Nu kreeg Vlaanderen een kans orr ook in het leger een Vlaamsche ves ting op te bouwen... Als acht man van de Kath. VI Ka- mergroep van oordeel waren dat het Belgisch officierenkorps nu lang w noeg een uitsluitend franskiljonsche vesting was geweest en den moed hadden om te verklaren dat dit moest veranderen, dan haalden die acht man hun wil erdoor. We dachten nog: Poullet heeft in 1926 ondervonden dat een franskil- jonsch officierencorps wel gevaarlijk kan zijn voor een Vlaamsch-dcmocra- tische regeering. Toen hij op het plein voor het legermuzeum werd uitge jouwd en bespuwd door de Brussel- sche fascisterij en dat in aanwezigheid van de generaals, de officieren, de gen darmen en de politie, zal hij toch wel even hebben nagedacht. Hadden er op dat oogenblik Vlaam sche divisies in Vlaanderen gelegen, aangevoerd door Vlaamsche officie ren, misschien dat de regeering Poul- let-Vander Velde heel wat vasteren bodem onder de voeten zou hebben fgevoeld. Een kleine militaire wande- ing van deze Vlaamsche divisies naar Brussel zou op dat oogenblik mis schien wel de «openbare mecning» van de Brusselsche pers in voldoende mate hebben gerust gesteld en zelfs de heeren uit de bankwereld zouden misschien niet heelemaal ongevoelig zijn geweest voor deze argumentatie. Ja wel, meneer Van Hoeck. in de militaire commissie heeft Poullet zelf het voorbeeld gegeven van onderda nigheid... maar hoe bekeken die gene raals U en Poullet en Marck? Mocht ge soms een krant halen of een glas jier gaan bestellen voor die heeren en kreegt ge dan ook een fooi? Ieder keer als ik Poullet zie, zinkt mijn moed in mijn schoenen, mijnheer Van Hocck. Dat de leider van een volk dat strijdt om zijn leven? I Hoog stens goed om 's Zondags in de hoog mis rond te wandelen met een steek op 2ijn hoofd, een pijke in zijn hand en voor op zijn borst«Eerbied voor Gods huis» en achter op zijn rug Niet spuwen» Poullet en daarbij dan Marck met zijn lijkbidderswezen van derde klas en gij zelf erbij als stoelkeszetter. Wat moeten die generaals pret heb ben gehad! Gij hebt uw eigen woorden inge slikt, u zelf gelogenstraft, bekend van u zelf dat ge een stumper zijt die geen klare vorm kan geven aan zijn eigen klare gedachten, gij hebt de Vlaam sche legerdivisies verloochend, gij hebt zelfs ,de oppositie van Vlaande ren tegen het Fransch-belgisch mili tair accoord verloochend. Ja dat onschuldig Fransch-belgisch accoordje. Ik weet, mijnheer Van Iloeck, ook Poullet vindt het onschuldig, maar wij vinden ook het wezen van Poullet on schuldig. Het Belgisch parlement zal in laat ste instantie beslissen of en aan welke zijde België in den toekomenden laat ste» oorlog deel zal nemen aan den dans, nietwaar meneer Van Hoeck?!! Het Belgisch parlement zal souve- rein zijn als in 1926 als de enorme meerderheid van het ministerie Poul- let-Vander Velde het moest afleggen, niet tegen de parlementaire minder heid. maar wel tegen de extra-parle mentaire minderheid: de bankwereld, het Belgisch officierencorps en de Brusselsche fascisterij. En gelooft gij, meneer Van Hoeck, dat het parlement in geval van crisis en oorlogsgevaar in West-Europa, souverein zal beslissen aan welke zijde België zal staan? Als dat parlement knikt op bevel van de Fransche ambassade... ja dan zal de schijn gered worden. Maar moest dat parlement niet be reid gevonden worden om te knikken, dan zal het springen op minder tijd dan in 1926. Maar anders zou de toestand er wel uitzien moesten er te Brugge. te^Gent, te Antwerpen en te Brussel Vlaam sche divisies liggen. Dan krijgt de wil van Vlaanderen een orgaan om zich te uiten, dau krijgt Vlaanderen een stem in het Bel gisch kapittel, dan zou de Fransche ambassade te Brussel niet meer al machtig zijn... Och, n\eneer Van Hoeck. gij moet dat ook wel weten, ge zoudt dat ook wel willen. Er zijn er meer dan acht in de Kath. VL Kamergroep die dat wel zouden wenschen maar... Durven he, meneer Van Hoeck. Gij zult met een paar onnoozele taalwetvodjes naar huis komen en dansen en springen om u zelf en de anderen te troosten, behangen met papieren rozen als een rnilitieplichtige die van het onderzoek komt. En wij, meneer Van Hoeck, wij zul len voort ons volk opvoeden tot meer nationaal zelfrespect en u gebruiken als heloten om aan ons volk te toonen het groote gebrek waarvan het zich beteren moetzijn grootsprakerige lafheid De schande der natie. Vooruit schrijft een artikel voor amnestie en begint dit aldus «Het is en schande voor de Bel gische natie dat 10 jaar na den oorlog nog over amnestie moet gesproken worden». We vinden het wel gewenscht er eenige belangrijke citaten uit mede te deden. Ziehier: Brusselsche beunhazen en Gcntsche O-weërs loopen nog altijd met een vcrsch ontdekten activist op den neus; zij zoeken nog altijd met een onver- zwakten ijver naar een gebeurlijk landverrader uit den tiid van den «lustigen krieg», toen zij smeerden aan welvoorziene tafels aan de zijde van de Duitsche officieren en met een zelfvoldaan glimlachje uitrekenden, hoe lang dat «frolichc spiel» nog wel I duren kon en hoeveel het hen nog wel opbrengen zou. I O Heeren van de «Nation Beige», en gij Gentsche zeeps, ge zijt tamelijk diplomaat geweest, hoorlGe wist zelf, heel goed, hoe weinig gij het vader- j land gediend had ten voordeele van uw eigen beursen daarom was het goed in 1918, toen de piotten terug keerden van den Yzer, dat ge onmid dellijk de aandacht van het volk wist af te leiden van uw eigen persoontje en maar aanstonds de gewenschte zondebokken wist aan te duiden. Daartoe koost gij: 1. de meiskes van plezier, waarvan gij het haar liet knippen en 2. de activisten. En daarmede waren de ontelbare zeepbarons gedekt. Zij konden in alle gerustheid hun marken onder het lij delijk toezien der regecring inwisse len Het vaderland en hun eigen per soontje waren gered en nu, vooruit Als de Belgische reactie zich In haar stellingen bedreigd voelt door den wil van de meerderheid van het land, dan zoekt ze een achterpoortje om veilig Ie ontkomen. Maanden geleden wist ze tegenover de goedgeloovigen en de lammelingen hel hooger belang van het land uit te spelen, om ons gekoord en gebonden aan de dicta tuur der financie over te leveren. Toen den algemeenen eisch lot onmiddellijke invoering van den zesmaanden dienst, voor Vlaamsche en Waalsche legerafdelingen, haar verontruste, weet ze de meerderheid der vertegenwoordigers in een gemengde militaire kommissie te lokken en deze de meening van den generalen staf op te dringen Deze meening is thans gekend door het eenparig besluit van de legerleiding en de leiding van liberale, katholieke en katholiek-demokratische^ti&j:"- groepceringen, dat we kunnen samenvatten alsvolgt Kanonnon Forten Munitie Soldeten Kaders Vermindering van den diensttijd in 't jaar één. Geen Vlaamsche of Waalsche legerafdelingen, maar eenheid van kommando, op basis natuurlijk van de fransche taal. In tegenstrijd met den wil van de overgroote meerderheid van het volk Versterking van het militarisme, met grootere lasten en meer gevaren. Alle beloften tegenover de kiezers aangegaan, werden met de voeten getreden, op signaal van hel legêrkommando. Tegenover de lafheid en het verraad van de katholieke demokratie, spijts gene raien en ministers, zullen wij in het Parlement ten gepasten tijde den eisch stellen van een gansch volk Zesmaandendienst en geen dag meer Vlaamsche en Waalsche legerafdeeli' gen, in afwachting van ons eindideaalALGEMEENE ONTWAPENING. maar, op jacht naar versche activisten. Arme Belgische mentaliteit, schul dig stelsel van twee maten en twee gewichten, ergerlijke kortzichtigheid van bourgois die het patriotisme in monopolium namen om het zoodanig te misbruiken, dat het prestige ervan voor altijd verloren gegaan is. Ge moet tegenwoordig tamelijk gek zijn om aan het patriotisme van m. Buvl en tutti quanti nog te gelooven als aan een evenwichtige gedachte Er worden sedert enkele dagen en weken zooveel bokkesprongen gemaakt en onverantwoordelijke houdingen aan genomen, dat de ernstige, nuchtere mensch zich straks zal beginnen af vragen of het nog wel goed is, onder de menschen te komen. Het is louter onzin de zaak niet onmiddellijk te begraven en aan iede- een die in een tijd, waarin alle gees ten beneveld waren en enkel het bruut geweld spreken kon, zich aan de gezonde idee misgrepen heeft, eens de onvoorwaardelijke vrijheid te schenken. Veel menschelijker ware het, de volledige amnestie te schenken. Het zou een zedelijke daad van de hoogste beteekenis zijn, de gevangenen in kwestie te verlossen. Straks Ls het misschien te laat? Ingezien daarbij dat amnestie door ieder ernstig mensch gewenscht wordt getuigen de honderden moties, die sedert jaren uit alle hoeken van het land naar Brussel gestuurd werden. Het is voor alwie niet eenigszins op de hoogte is van de Belgische poli tiek wellicht een raadsel waarom de zoozeer verlangde amnc6tie er nog niet is. De feestcommissie van 1930. In het Staatsblad verschenen de namen van degenen die door koning cn regeering aangeduid zijn »>m deel uit te maken van de Commissie van Feestelijkheden tot het vieren van de 100' verjaring van België's onafhan kelijkheid. Onder andere vinden wij daaronder vermeld, de volgende socialistische re publikeinen: Van der Velde, Wauters, Hatlct, P.runct, Andrë, Anscele. Huvsmans. niet. Óe volgende minimalisten: Poullet, Van Cauwelaert, Van de Vijvere, Brutsaert. René De Bruyne, Edm. Rubbens. En de duizenden agenten, ontvan gers. controleurs, onder-directeurs an het ministerie van financie Ge moet maar durven. dat goed i te brengen. Er zit zeer veel in dat we met onze twee handen kunnen onderschrijven omdat we het jaren geleden reeds neb ben geschreven Maar het blijft voor de socialisten als voor België zelf een schande, 1. Dat de socialistische pers op wei nige uitzonderingen na, meegelasterd en meegeheuld heeft met de patriot ten 2. Dat de socialistische pers geen mond heeft opengedaan tegen de in- kwisitie van veiligheidsdienst, militai re gerechtshoven, enz. 3. Dat de socialistische leiders onder wie Vander Velde, zich tegen amnes tie hebben gekant 4. Dat in vele plaatsen den verkie zingsstrijd der socialisten (tot iu de laatste verkiezingen zelf) werd ge voerd met de argumenten der oor logsrijken, woekeraars en patriotten der 10* linie 5 Dat er op dit oogenblik nog soci alistische voormannen zijn onder wie Destréc. die te velde trekken tegen het verlecnen van amnestie. Zal «Vooruit» daar eerst eens op antwoorden? In de gemengde militaire kommiaaie verklaarde zich generaal Jacques (dc Dixmude) beslist tegen het inrichten van Vlaamsche en Waalsche regi menten. En weet gij welk argument die Jaak van Diksmuide tot staving zijner zienswijze aanhaalde? De zwarte sol daten die ik in Congo heb aangevoerd met goede uitslagen, gingen heel goed in het vuur op in 't Fransch gegeven bevelen, zegt hij. Negers en Vlamingen staan dus op gelijken voet, volgens dien generaal. Dat is hetgeen wij niet ophouden te zeggen: Vlaanderen is een kolonie van België gelijk Congo, en de Vlamingen zijn eenvoudig kanonnenvleesch. Die Jaak van Diksmuide zegt ten minste rechtuit van wat anderen denken zon der het te zeggen. De dictatuur der financie. Iedereen weet dat er sinds den oor log een oneindig, een ontelbaar aan tal wetten en besluiten zijn uitgevaar digd aangaande de belastingen, tak sen. supertaks, zegelrecht, enz. Iedereen wordt daardoor kolossaal in zijn dagelijkschen handel gepest De fiscus steekt zijn neus in alles. Dc rechtmatigstc vrijheid is een ver geten woord. De straffen zijn onge hoord hard. Dc toevlucht tot het ge recht is een ijdel woord. De toestand is zoo rot en z»>o zot dat dc bestuur ders in het ministerie van financie de wetten en besluiten niet kennen die ze moeten doen toepassen. Duizenden nijveraars en handelaar: duizenden kleinhandelaars en winke liers zien hun dagelijksch leven ver gald door den schrik van het niet na leven der fiscale verordeningen en dui zenden worden beboet zonder maar te beseffen of tc vermoeden dat ze in 't een of ander zijn tc kort geschoten Maar ziehier hoe de groote banken de wetten toepassen. Wij nemen net voorbeeld uit de ba lans van 1926 van de «Sociétë Gënë ralc de Belgique» de machtigste bank v art* België. De schatting van de waarden in be zit beloopt ongeveer 150 miljoen frank die op de beurs aan 1216 miljoen frank gekwoteerd staan. We hebben alleen de belangrijkste waarden uitgekozen. Zoo zien wij die echte eerste-rang vaderlandslievende Belgen die aan het hoofd staan van zulk een bank, een tekort aangeven van meer dan dui zend miljoen. Zoo wordt de Belgische Staatskas beroofd door die uitstekende .patriot ten van wat een miljard frank mini mum aan belastingen moet opbrengen. Wat dus door de Vlaamsche Waalsche belastingbetalers zal be taald worden. veten daartegen niets hoeren die dachten dat dc jaar gestemd werd De Landsbond bekent. De Kath. Vlaamsche Landsbond heeft aan den heer Jaspar een schrij- gericht ten voordeele van amnes- Dit schrijven is nu precies niet in den toon van de op het laatste kon- gres beloofde oppositie. Niemand verwacht zich daar ook ,n. Maar treffend is de bekentenis van 1 de nederlagen die de Landsbond en de minimalistische politiek heeft ge boekt. Luister maar: Wel heeft 7.. M. de Koning bij de heropening van het Parlement in November 1918 «gelijkheid in feite en in rechte» beloofd. Doch de opvolgent- lijke regeeringen hebben de konink lijke belofte gemaakt tot een ijdele poging om kinderen te paaien. Het zou ons te verre leiden moes ten we bier opsommen al de treurige omstandigheden die onze Vlaamsche gemoederen sedert 1918 beleefd heb ben. om niet te gewagen van dc schrikkelijke toestanden waaronder de Vlamingen in het leger aan het front tijdens den oorlog hebben ge leden. Wij noemen enkel De pijnlijke gedragingen van het Parlement en regeering tijdens de in terpellatie van de heeren Van de Vij- re, Van Cauwelaert en Van de Perre, Het beruchte «20.000 fois jamais!» .n den tocninaligen Minister van Justitie De verminking der bestuurlijke taalwet in 1921 Dc lijdensgeschiedenis der ver- vlaamsching van de hoogeschool van Gent, door Z M. den Koning beloofd; De woordbreuk gepleegd tegenover de Vlaamsche volksvertegenwoordi- in 1923 door den Minister van Landsverdediging, bij het stemmen van de wet op het legercontingent. En dan, de gebrekkige toepassing an dc bestuurlijke taalwet De hooghartigheid waarmede dc Vlaamsche belangen en eischen door de hoogere overheid behandeld cn mishandeld worden: Het minachtend verwaarloozen van de Vlaamsche taal bij de olficieelc plechtigheden en in zoogenaamde na tionale middens D,e verschillende regecringsverkla- ringen die bevestigd hebben dat de «brandende vraagstukken», waar- tusschen de Vlaamsche op de eerste plaats staan, zouden geweerd wor den. Dit alles getuigt van een volstrekte onwetendheid of verregaande onder schatting nopens den aard en de mo tieven der Vlaamsche beweging. De brav landpacht volgens het voorstel van dc Vlaam sche Nationalisten dat. met dat van dc regeering alleen overbleef in de mid- denafdceling der Kamer, zullen niet w cinig opgekeken hebben bij het lezen van de aanplakbrievcn die door dc socialistische zMgemeenc raad werden uitgegeven Het were «-ens v.x.r m.c.l herhaald dat net goede dat in het door de Ka mer gestemde voorstel zat, overgeno men was uit het wetsvoorstel door dc Vlaamsche Nationalisten neerge legd. We komen op tijd en stond hierop terug niet voorstellingen en stemmin- gen. De «Peuple» en de speculatiewoede. De «Peuple» was wel het eenige blad dat de heursnoteeringen niet af drukte. De aandrang van de lezers is evenwel sterker geweest dan de prin ciepsvastheid van het socialistisch blad dat voortaan de beursnoteeringen rnededeelen zal. De socialistische vertegenwoordi gers zijn over het algemeen dergelijke gewetensbezwaren overer komen immers sedert een hcelen tijd in de beursnoteeringen aandeelen voor van socialistische bedrijven en er bestaat immers een socialistische bank die werkt als cun het even welke "kapita listische inrichting cn tneu kondigde eenige dagen geleden dc stichting aan van een reu/enzaak in Congo, waarin de heeren Anseele, Balthazar, Mat- thieu, D'Asseler en andere socialis tische mandatarissen zetelen! De uitkomst. In zijn anti-oorlogsnummer van den VI. Oud-strijdersbond, lezen we: «We zijn verminkt cn gesneuveld iu den strijd voor het zelfbeschik kingsrecht der kleine volkeren, in den laatstcn der oorlogen, in den oorlog tegen het militarisme. En nog nooit werden de volkeren meer gekneveld en verdrukt. Zie maar: Italië en Zuid-Tyrol; Cheko-Slovakijc en Hongaric; Frankrijk en den Klzas; Engeland en Egypte; België cn Vlaanderen! Met bekwamen spoed wordt er be wapend ui plaats van ontwapend. Dc voorbereidende strijd om opper macht op zee cn in dc lucht is aan den gang- De hergrocpeering der alliantie en der «entente» wordt door de geheime diplomatie, geheimer dan ooit. weer tegen elkaar gesteld. Tot de uitbarsting zal komen en be ttekenen Een nieuwen, frisschen, vroolijken krijg: OORLOG». En na zoo'n nederlagen wordt er nog een organisme gevonden dat zich serieus wil noemen en zich tot den Vlaamsch-hatendcn premier van een Vlaamseh-hatende regeering richt van den verdrukkende staat Bel- wiens vaandel dragers de zooveclste nederlaag l>oe- ken in de gemengde militaire kom- Zomeruur. z\i de nurwerken dienen een uur vooruitgezet in den nacht van 14 tot 15 April. Wraakroepend. Sedert 1920 werd in Bclgic voor r>orlogsdoeleinden reeds 5.000.000.000 (5 miljard) frank vergooid. En de militaire staf vindt dat we geen bewapening, geen kaders, geen munitie, enz., bezitten. Een eerlijke bekenteniswe hebben 5 miljard besteed zonder iets te be reiken. Indien men die 5 miljard besteed had aan ontwikkelingsarbeid, bescha ving, huisvesting enz van ons volk. wat zouden wc dan WEL hebben be zeten

De Werkman | 1928 | | pagina 1