NAAR HESTER OP ZONDAG 6 MEI Arrondissement Aalst 1° JUNI 1928 Als de Socialisten in de regeering zaten Nu ze uit de regeering zijn KOMEDIANTEN ZIJN 'T! Arrondissement Gent-Eekloo Arrondissement Oudenaarde-Ronse UIT 'T LAND VAN WAAS Gedenkt het Bormsfonds Wat iedere Afdeeling overwegen moet 2 moest verlegen zijn met het verstrek ken van het antwoord, want het heeft de gevraagde inlichtingen niet ver schaft. Op cene andere vraag werd naast de kwestie geantwoord. F.r heersent onbetwistbare slordig heid omdat er slechte wil is in den betrokken dienst, die nochtans belang rijk genoeg is. Ik zal du9 gebruik maken van de inlichtingen die ik zelf heb kunnen bijeenbrengen. I.et wel op: het geldt een dienst die de controle heeft over 100,000 werkgevers en 9,000 mutuali- teitsvcreenigingen. Hoe heeft inen nu gehandeld om de controleurs aan te stellen? Vóór het vertrek van minister Wau- ters verscheen een ministericele om zendbrief betreffende de aanstelling van controleurs. F,r werd namelijk in gezegd dat de candidaturen komende van overtallige en op wachtgeld ge stelde agenten de voorkeur zouden hebben Met Vlaamsche taalkennis hield men geen rekening. Het gematigste dat men over den ministerieelen omzendbrief kan zeg gen is dat men geene speciaal kundige menschen wilde zoeken, maar gewone doorsneemenschen, zonder bijzondere bevoegdheid. Na het vertrek van den minister naar Buenos-Ayres, deed zich iets nieuws voor. Kr greep een verhoor plaats van de candidaten. Van de twin- tip werden er negen tot het schrifte lijk examen toegelaten. Voegen wij hieraan toe dat het verhoor geschied de voor drie Vlaamschonkundige amb tenaren. Iedereen weet dat er geen onder vraging betreffende de kennis van het Vlaamsch heeft plaats gehad. De uitverkorenen kenden Vlaamsch naar hunne eigen verklaring, en de heer Wauters schreef dus slechts een Fransch examen voor Alle Vlaamsche rechten werden over het hoofd ge zien. Meer dan tweehonderd candidaten doken op. Zestien kwaineu in aanmer king voor de Fransche proefdaar onder twee Vlaamschkundigen. Uit geschakeld werden eenige uitstekende V laamschk enn enden. De schifting was willekeurig en on rechtvaardig, De algemecne be kwaamheid der candidaten kwam niet in aanmerking. De achteruitstelling der Vlamingen is in dit departement misschien nog niet erg genoeg. Geen enkel Vlaamsch dienstoverste is er nog in dit ministerie. De heer minster weet dat alle ver slagen in den dienst der ouderdoms pensioenen in 't Fransch worden op gemaakt, die dan vertaald worden en in 't cabinet worden afgegeven. Heel die dienst is een Franscb boeltje; voor een Vlaming is daar geen kans meer op vooruitgang. De Vlamingen mogen er de vertalingen doen. Zal de Vlaamsche minister voort gaan Vlamingen achteruit te stellen? Van de 120 agenten in voornoemden dienst, zijn er vier die een Vlaamschen brief kunnen schrijven. Van een publiek examen was voor die controleurs geen sprake. Enkel een Fransche proefopstel en geschrift. Deze proef was onwettig wegens de wet van 1921 die eischt dat de proef wordt afgenomen in de taal die de candidaat verkiest; ook was die proef zelfs in 't Fransch onvolledig. Desondanks, werden niet al de can didaten van den heer Wauters be noemd. De heer Heyman, die den heer Wau ters opvolgde, besloot dan de onvolle dige Fransche proef aan te vullen door eenc Vlaamsche proef die echter ook niet aan de eischen der wet voldeed. Wat meer is en erger: De benoem den hebben hierdoor voor altijd aan de Vlaamsche proef voldaan. De heer Heyman, minister van nij verheid, arbeid en sociale voorzorg (in 't Vlaamsch). Dit valt te bezien. De heer De Clercq (in 't Vlaamsch). Men beweert verder, dat er een controleur zou benoemd zijn zonder zelfs een examen te hebben afgelegd, enkel en alleen omdat hij deel uit maakte van een machtige politieke in stelling. Op 28 November 1927 vroeg ik den minister of de benoemingen zouden verschijnen vóór deze interpellatie. Ik betreur dat hij mij «ja» heeft geant woord... Invaliede officieren. F.r zijn op dit oogenblik 4422 offi cieren in het Belgisch leger die den oorlog hebben meegemaakt. Tweeduizend acht honderd zes en twintig genieten een invaliditeitspen sioen. 15% slechts genieten geen. In 't geheel namen 12877 officieren aan den oorlog deel. 8455 hebben het leger verlaten, waarvan 4255 naar dc reserve gegaan zijn en 4230 op rustgeld, ontslagne mend, afgesteld of gesneuveld zijn. Van de officieren die het leger ver laten hebben zijn er 46-11 die een inva liditeitspensioen genieten. Het getal officieren die een invali diteitspensioen genieten mag zeker tusschen de 60 tot 70 per honderd worden geschat. Hoe zou den Belgick een sterk leger willen hebben met zooveel invaliede officieren? Klein-menscbelijke vijandigheid. Ter gelegenheid yan dc opening der Vlaamsch Wetenschappelijke Con gressen te Leuven, was er een ont vangst in het Hotel Métropole, inge richt door de vier voorzitters Poullet, t~>-.p1s| Carnoy en Parein. Een noen- «■d aangeboden. Mjjt. Ladeuze de Universiteit, liet zich verontschuldigen en zond een tele gram waarin hij zich richtte tot drie van de vier voorzitters met uitsluiting van Prof. Daels, ofschoon hij een door de vier voorzitters ondertcekende uit- noodiging bekomen had. Het is nog niet zoo erg onbeleefd te zijn voor groote menschen, veel erger is het klein te zijn De oorlog die komt. Na Pétain te Dinant, de Broqueville te Elisabethville sur Seine, Poincaré bij dc 1001 onthulde oorlogsmonumen ten in Frankrijk, Foch bij elke nieuwe redevoering over het Duitsch gevaar, Mussolini in liet Romeinsche parle ment, Borah in den Amcrikaansehen Senaat, komt ook dc Italiaansehe ex- minister Nitti, den algemeenen we reldoorlog te voorspellen voor de ja ren 1935-40. In de «Daily Mail» van 11 April 1.1. schrijft Nitti dat het oorlogsgevaar ontzaglijker is dan in 1913. In de jaren 1935-40 zal Frankrijk juist het ergst de gevolgen gaan voelen van zijn schromelijk dalend geboorte-cijfer. Heel de wereld wedijvert in bewa peningen, het wordt een hollende koers naar den dood. Amerika heeft geld genoeg verworven dank zij den jongsten wereldoorlog en 't bouwt dapper voort aan 8 nieuwe kruisers, terwijl er 25 nieuwe op zijn marine- programma staan. De vlootcommissie heeft een vermeerdering van 20.000 man en 825 officieren gevraagd. Dc minister van marine Wilbur heeft medegedeeld, dat de voorgestel de aanbouw van 71 nieuwe oorlogs schepen voor een bedrag van 75 mil joen dollar, slechts een gedeelte vorint van een uitgebreid plan van aanbouw over twintig jaar. Het totale bedrag is geraamd op 2500.000.000 dollar. Vol gens de verklaring van Wilbur is de voorgenomen uitbreiding nog niet vol doende om alle handelswegen van de Vereenigde Staten en alle buitenland- sclie belangen te beschermen, maar naar zeer voorzichtige schattingen is dit program het minimum van wat op het oogenblik vereischt wordt. Een vloot te bouwen, die aan alle eischen voldeed, zou voor de natie lasten met zich meebrengen, die in vredestijd te zwaar zijn. Het aannemen van het maritie- bouwprogram bewijst dat een vermin dering van de bewapening ter zee niet te verwachten is. Onverholen laat men blijken, dat deze toenemende bewape ningen tegen Engeland gericht zijn. Senatot Borah heeft op de vergroo ting van het oorlogsgevaar, die de wedloop in bewapening met zich mee brengt, gewezen: «Wanneer er iets is, dat de oorlog tusschen Amerika en Engeland ver oorzaken kan, dan is de uitvoering van een uitgebreid vlootbouw-pro- gram in verband met den laatsten tijd herhaaldelijk opgedoken verklaringen dat de rivaliteit der oorlogsvloten en daarmee ten slotte ook een strijd tus schen beide landen onvermijdelijk is. Het is dezelfde waanzinnige politiek, die voor den wereldoorlog door Enge land en Duitschland gevoerd werd en die een der voornaamste oorzaken van den oorlog was». Politiekersmanieren. Uit «De Vlaamsche Oudstrijder» orgaan der V.O.S. riet zou één van de hoofdverdiens ten moeten zijn van een democratisch regiem met alle macht er voor te ijve ren, dat de militaire macht worde ge kortwiekt. Een caste zooals de mili taire kan in een ernstig-opgevatte de mocratie niet stand houden Wij hebben hier in dit land een dub bele vertakking van wat zich demo cratie noemtde socialistische en de christelijke. Beide hebben zich om de beurt met gedweeheid laten gebruiken voor het gareel dat de kazerne oplegt aan wie niet beschaamd is voor knecht te spelen. Het democratische regiem heeft zich in België onteerd met als dienaresse te spelen voor de twee on- zedelijkste factors van den moderne tijdde finantie en het leger. Wat men «Vlaamsche democratie» noemt heeft in dc laatste zitting van de leger-commissie de volle maat van haar waarde geleverd. Onder de leiding van oud-minister Poullet die aan een caricatuur van ge westelijke indeeling zijn naam ge hecht heeft, hebben zij het zoover ge bracht de conclusies, door generaals ingegeven, met volledige toestemming bij te treden. De «Vlaamsche democraten» heb ben er zich bij neergelegd de vermin dering van diensttijd voor ongc- wenscht te proclameeren. En in het formuleercn van die gedachten heb ben zij zich bediend van de termen die dc generaals aanwenden om alles er door te halende nationale veiligheid. De «Vlaamsche democratie» vindt het natuurlijk dat de eenheidstaal, de taal van het bevel, niet de taal zou wezen van de meerderheid van de sol daten, en dat, de gewestelijke indee ling met een nietszeggende volzinne tje wordt afgescheept met een zin speling op het «regionalisme». En dan hebben zij hun vertrouwen uitgesproken in de zedelijke leiding van de officieren, dit hebben zij ge daan, die Vlaamsche democraten, en hun schitterend werk hebben zij ge kroond met te roepen, samen met de generaals: Vive le Roi! Vive la Bel- gique. waren ze tegen zesmaanden dienst, stemden ze de oorlogsbegrootingen, zwegen ze over duur leven en ouderdomspensioenen. zijn ze partijgangers van zesmaandendienst, zijn ze tegen de legerbegrooting, schreeuwen ze over duur leven en 't arme armzalige pensioen RONSE Reis Aalst. Wij doen nogmaals een oproep aan alle partijgenooten om zich te laten inschrijven voor de «Inhuldiging van het lokaal en de vlaggen van vnkver- ccniging en vrouwenbond» op 10 Juni. Wij moeten in groot getal aanwezig zijn. Verslag vergadering. Het arrondissementsbestuur verga derde Zondag met de heer D'Haese voor het regelen der werking in het arrondissement. Na bespreking was men akkoord op 3 Zondag van Mei te vergaderen in Audenaarde bij de heer Van Puyenbroeck waarop alle partij genooten zouden worden uitgenoo- digd met dc volgende dagorde: 1. De propagandisten worden verzocht de verkochte lidkaarten van don arron- 1 dissementsbond binnen te brengen; 2. voordracht door den heer D'Haese over de toestand en de noodzakelijk heid der sociale inrichtingen Vlamingen laat ons de maand die ons nog scheidt voor de vergadering gebruiken om er propaganda voor te maken, vrienden en kennissen aan te spreken opdat er van ieder dorp afge vaardigden zouden zijn. Na de vergadering geeft de heer D'Haese ons cene wel gestudeerde voordracht over het flamingantisme, de legerkwcstie en Vlaamsche regi menten. Hij zette ons aan niet te la- menteeren over recht of eerzucht maar te ijveren voor het bereiken van meer macht en gezag. Dus organisa ties van allerlei groepeeringen zooals: vakvereenigingen. ziekcubonden. hoe rengilden. proepecritigen van VI. nij- veraars, enz., enz. Dat deze prachtige rede wel ver staan werd bewezen de toejuichingen. Zulke voordrachten zijn uiterst leer zaam en moesten iedere maand kun nen plaats hebben. 1 Mei-feest. Op Mei avond prachtig bal in on9 lokaal, aangeboden door de vakver- eeniging «Werkerswel/ijn» aan alle leden. Op 1 Mei 's avonds verloting of tombola. Bij iedere bestelling zal er een bon gegeven worden Partijgenooten viert 1 Mei, feest dag van den arbeid. Wij waren in dc onmogelijkheid Rcrurn Novarum te vieren door de tegenwerking der zeer katholieke heeren die er nu mee uit pakken. Daarom als protest: Viert 1 Slei! Steun muziek Mijne intrest van de bazen R.V.B. 30; Nemo 12. Vrienden die zich verplichten weke lijks de som te betalen van 1 fr. Detollenaere Fr.; Bastien J.Bas- tien A.Hantson A.Vandewalle G. Callebaut G.Okerman A.Vande walle B.Van Pevenagie F.Nemo J.B.H.Dc Bisschop J.; Devos E. Van Coppenollc G.N.M.; Mcer- scliaert. Aan allen hartelijk proficiat. Wie staat er nog ten achter? ST NIKLAAS Op Zondag 29 April, antimilitaris- j tischc en Amnestiebetooging te Bel- cele. Wij vertrekken om 1.45 uur. Elke fronter moet Het zich als plicht aanzien aan deze betooging deel te j nemen om zoo de vrienden van Bel- ccle te steunen. Dus alleman op post. Naar Kester. De leden welke ingeschreven zijn voor de reis naar Kester worden drin gend verzocht om stipt ten 9.30 uur in het lokaal te zijn. Naar Thielt. Op 7ondag 20 Mei inhuldiging van het Vlaamsch Huis; Am Verbruggen zal daar het woord voeren Wie mee gaat wordt verzocht zijn naam op te geven aan Frans Van Riet of J. Dc Mayer. Wij reizen per autobus aan 20 franken. V rou wenaf deelin g. Op Maandag 30 April om 8 uur stipt algemecne vergadering; daarna voor dracht door een onzer bestuursleden over het werk der blinden. Steunlijst propagandafonds. Naamloos 5.00: Hortense H. 3.00; Naamloos 1.00; Karei H. 1.00; Aug. V. d. B. 5.00; Fl. de M. 1.00; Alice D. M. 1.00; Edg. K. 1.00; Frans W. 5.00; Schuld betaald 5.00; .Smet Arth. 1.00; Jean Br. 1.00; Aug. II. 1.00; Tozef V. d. E. 5.00; Jozef V. 5.00; Vergauwen I, 1.00; Frans Van R. 1.00; uit kleinen G. zijn spaarpot 5.00; Laurent R. 1.00. Te samen fr. 50.00 Vorige fr. 567.00 Totaal fr. 617.00 Steun Oost-Vlaming. Lichting bus lokaal 13.40 Bormsfonds. De mannen uit dc smis van S.V.K. geven van hun gelegenheidsprec 5.00 Fiel Gyselinck 5.00; FieK'leav 5.00; Van Cleeinput 5.00; J. Van Hoecke j 5.00; Jef Clcay 5.00. Piano. Miel zijn winst 1.35 VI. Toeristenbond. Tak St Niklaas. Zondag 6 Mei: Algemecne VT.B.- uitstap naar Temsche. 's Voormiddags, bezoek aan «Orlay's spinnerijen» of «scheepsbouwwerven «Boel». Liefhebbers voor deze voor- middagbezoeken reizen af uit St Nik- klaas om 8.19 uur. 's Namiddags bezoek aan de kerk leider Dr Th. De Decker) en het ate lier van kunstschilder Tonv Van Os. Boottocht (per Wilfortboot) op de Schelde tot St Amands. Bezoek aan dc gemeente (graf van K. Verhaeren). De deelnemers aan dezen namiddag- uitstap vertrekken: a) Met den trein van 12.6 uur; b) per fiets om 13 uur stipt aan het bondslokaalDe Hoop. Wie verlangt den boottocht «Tem- sche-St Amands en terug» uied te ma- kén storte 5 fr. bij den afgevaardigde Hemelaertstraat, 2, uiterlijk tot 3 Mei. #-Afr.eis uit Temsche om 19,9u. ST PAUWELS Op Zondag 29 April, na de hoogmis, meeting in de zaal Gemeentehuis bij C. De Beleyer. Am. Verbruggen zal er het woord voeren. Ingang en woord vrij DOEL Zondag 22 April sprak Am. Ver- bruggen in de zaal Schippershuis. Zooals gewoonte een talrijke op komst. Dat de aanwezigen het met den spreker eens waren bewezen de tooejuichingcn welke na zijn rede hem te beurt vielen. Wij verwachten eens op de mectingen een Heymanist om te komen tegenspreken. BELCELE Zondag 29 April om 3 uur, Groote Amnestiebetooging. Sprekers Raph. Trio en Amedee Verbruggen. Vlamingen het is aller plicht daar tegenwoordig te zijn om zoodoende tnve makkers te steunen in den strijd Voor Vlaanderens zelfstandigheid. Wij mogen ons aan eene talrijke op komst verwachten want vele toetre dingen zijn ons reeds toegekomen. Mannen van 't Waasland, flinke dur- vers, wilt met ons komen toonen wat wij willen. Óp voor amnestie, tegen het milita risme. HAESDONCK Op Zondag 15 April had hier in de zaal Flora, eene meeting plaats. Ame dee Verbruggen sprak er over de ver drukker der Vlamingen, over het mili tarisme en amnestie. Een groot getal toehoorders was opgekomen en be wees door hunne toejuichingen dat zij volledig 't akkoord waren met den spreker. Bijzonder wanneer de spre ker bewees dat de Vlaamsche kwestie voor ons volk een broodzaak was en hoeveel miljoenen er jaarlijks uit de zakken van het Vlaamsche volk ge stolen worden met de medehulp en goedkeuring der politiekers. Hoe zij nu schreeuwden over den 6 maanden- dienst en die zij altijd al tegengestemd hadden. Vele der toehoorders waren bewogen als hij over Borins zijn offer sprak die door de schuld van de ver tegenwoordigers van het Vlaamsche volk nog altijd in de gevangenis zucht. Vooruit mannenHet zaad is ge strooid en zal vruchten dragen Niet lang wachten om weder te keeren. Doch een kleine vraag moet mij van het hart. Waar waren die Vlaani9ch- gezindc heeren van onder den oorlog. Geen een te zien, gouden die soms ver geten zijn die tijd! Toe heeren, ons werkvolk was er, gij moet daar vol genden keer ook zijn. Een toehoorder. In de Kamerzitting van Woensdag 25 April protesteeren de VI. Nationalisten hef tig tegen de te lage perekwatie der onderwijzers. Bij amendement stellen zij voor De gelijkstelling der lagere Onderwijzers met die der voorbereidende afdeelingen der middelbare scholen. BEIRVELDE Zondag beloofde tk de N. S. B. ofte Nat Ionalen Strljdersbond, eens onder handen te nemen. De verleiding Is ml) te sterk om er lang aan te weerstaan Ik wil dan ook vandaag onze menschen eens een Innerltjken kijk In die bastaards-fabriek gunnen Eerst en vooral moet Ik zeggen, dat dergelijke bonden slechts leefbaar zijn In plaatsen waar de franskiljon- schearm met broodroof en vervolging dreigt waar de menschen verplicht zijn te doen, wat zelfs vele niet-beschaafde volksstammen niet meer willen doen, namelijk ONDER WER PING OP BEVEL In plaatsen waar de volksverbasteraars over grenen grooten Invloed beschikken is er van dusdanige volks-vijandlge bonden geen spraak meer l Om nu tot onzen Belrveldschen N. S. B. terug te keeren Ik heb op II" November hun Vred feest gezien, 'k heb hun schreeuwt- rlgen plakbrief eelezen cn heb mij verwonderd over hunne verregaande onbeschaamdhtld, of Is het domheid? Die menschen die de groote steunpilaren zijn van het Belgisch mon sterbeest durven spreken van WERELD VREDE Wereldvrede, met het soldaten- dier te helpen opblazen Wereldvrede, met zich te leenen als voetmat voer de massa moor denaars Wereldvrede, met die kerels toe te juichen die de Vlaamsche plotten dus ook u aanzagen als kanonvleesch W-retdvrede, door uwe platheid, uwe kruiperige lafheid voor de bloedmonsters die Vlaamsche soldaten uwe strlidbroeders dus doodmartelden In de wouden van de Fransche Ome Wereld vrede, om uw gebrek aan durf om een tweede Ijzer drama onmogelijk te maken? En gij heeren, durft dat schoone lieve woord, gebrui ken neen, misbruiken Beschikt gil over geen beetje zelf eerbied niet meer Durft ge waar- liik zoo uw eigen volk bedriegen Zljt gij waarlijk zóó diep gezonken dat gij ons volk dat niets weet de gruwelijkste leugens durft Inpompen Zljt gij waarlijk zulke God-ter gende lafaards Ik weet het, er zijn menschen en ze zijn talrijk die VERPLICHT zijn lid te zijn van dien bond, zulke menschen stuur tk geen ver- wlit, maar zij die vrij zijn die men dus niet treffen kan - hoe durft gij u zonder masker in dietangen laten zien Hoe durft ge u, met het teeken van uwen bond tn het knoopfgat, naar andere plaatsen begeven Weet gij niet dat dit het verradersteeken Is en dat de men schen u bezien als een lafaard, als een vijand van uw herwordende Vlaanderen Zinkt gij niet In den grond van schaamte gij die getuigen waart van het onrecht dat de Vlaamsche plotten dus ook a - aange daan w.rd, een lid te zijn van die bende die bende die gil tijdens die gruweljaren dutzende malen vervloekt hebt Keert terug gil die kunt eer het te laat ts, ontvlucht het midden waar gij niet thuis hoortMisschien beseft gij de zware zondige verantwoordelijkheid niet van de Judas-rol die gij onwetend speelt. Daarom zeg Ik u, en het komt uit een vrien denhart Allen uw plaats is tn de V. O. S. die oorlog aan den oorlog voert en die Ijvert voor de algeheele bevrijding van ons Vlaamsche volk uit de gierenklauwen van het doodend Belgisch regtme. KLAUWAERT. Naschrift. Vriend lezer, bevalltn a dt Belrveldsche bijdragen die hierin verschijnen bevalt gansch het blad u? Ja? Vraag dan aan uw briefdrager een abonnement tot einde 1926 tn overhandig hem 12fr. Werft vervolgens nieuwe lezers aan. Het Inrichtingskomiteit der betoo ging van 10 Juni te Aalst beoogt: 1 Er de grootste Vlaamsch-Nationa- listische uiting van te maken om aan Vlaanderen te toonen wat Vlaanderen kan, wat het is, en wat het voor Bel gië worden kan als alle nationalisten schouder aan schouder staan, als het doelwit klaar en de hand vast is. 2. Een waardige hulde brengen aan de beweging en aan de leiders die deze en geene zjjde van den Ijzer, Vlaan deren langs den weg van lijden en offer naar het nieuwe leven hebben geleid. Geen elektoraal doel, geen partij politieke oogmerken bezielen ons 10 Juni moet zijn DE SCHOUWING VAN DE VLAAM- SCHE GELEDEREN DIE BOVEN ALLE POLITIEKE BESCHOUWIN GEN ONVERBREEKBAAR AAN MEKAAR GEHECHT ZIJN DOOR VLAAMSCH-NATIONALE SOLI DARITEIT EN DOOR DE LIEFDE TOT EN DE TROUW AAN HET EINDIDEAAL. IEDERE AFDEELING MOET ER ZIJN: Op baar best. Op baar sterkst. Waardig van de beteekenis, waar dig door hare houding, waardig door hare uiting, waardig door haar ideaal. Orde moet er zijn, tucht en waar digheid. Wc moeten dien dag de puntjes op de i's zetten, het toekijkende Vlaande ren tot voorbeeld. Stuur ons uwe toetreding, de lijst Uwer Vlaamsche striidhtieratuur, Uwe herinneringen aan het front of aktivistische beweging, de fotos onzer leiders, de fotos onzer betoogingeu, maakt propaganda, brengt spandoe ken mede, verzorgt alles door vorm en inhoud. HET MOET EEN MODELDAG ZIJN! LEDE Achterlijk nest. Gelukkig HofstadeDaar ten min ste kunt u des avonds buitenkomen onder de beschermende klaarte der straatverlichting! In de grootste ge meente van het kanton loopt ge u te negen uur morschdood op de muren! Zoo donker! Waarom? Wel d'uur is veranderd cn dan is 't zomertijdBe sparingen In 't kleine F.rpe en Erondcgem daar werd de 4° graad ingevoerd in 't onderwijs. In de grootste gemeente enz. boert men voort als over 25 jaar! Waarom? Er zijn twee gediplomeerde onderwijzers, er zijn ruime lokalen! Er zijn leerlingen als overal! Maar er ontbreekt lust om te werken voor de toekomst! Besparingen!!! In Vlierzele hebt ge kadetten-klas- sen op de buurtwijken. In Lede heb ben wij van over 7 jaar de vraag ge steld. Voor enkele jaren werden de plans gemaakt, voor een paar jaar werd de grond gekocht voor Overim- pe en de Vogelenzang! De plans zijn nog niet voorgekomen in den gemeen teraadWaarom? BesparingenI Over 8 jaar stelden wij de vraag tot ophooging van het Sas van Aalst. Over een jaar besliste dc gemeenteraad in tc gaan op onze vraag. De kalscide ligt er, maar de vraag ligt ergens ver loren op hooger burcclen! 't Schepen college is gerust in de zaakBespa ringen Naar het schijnt is de kiezelsteen toegekomen voor het SasLaten de heeren nu maar geen pleister leggen en er een degelijk werk van maken. Ophooging met sterken voet cn zeer goede rioleering, zoo dat het water finks als rechts van de baan, vrij spel krijgt bij overvloedige regens. Besparingen Besparingen Dat is nu 't slagwoord, want... dc fronters willen geen belastingen meer stem men. Gezonde, gegronde, rechtvaar dige belastingen stemmen we graag, maar dan moet alles gepaard gaan met wederzijdsch vertrouwen, bespa ringen die tellenDan moeten we den toestand kennen der gemecnteschuld, dan mag er niet gekonkelfoesd achter den rugDan moet er ingegrepen wor den tegen de overtreders der bestu rende bevel-dragers, dan moet er ge zag kotnen met haar op de tanden, dan moeten de beslissingen van den gemeenteraad worden uitgevoerd, dan moet er uitgezien worden om onze gemeente op een hooger peil te bren gen en niet langer het achterlijke nest blijven zooals nuDat is onze besüs- sing-.. Wij moeten, willen we grooter wor den, rechter en rechtstreeksche aan sluiting zoeken met de stad, een bree- de, groote weg op Aalst. Niet ant woorden: I.cde zit overweldigd met werkvolk, Lede moet een uitweg zoe ken, trachten fabrieksleiders naar hier te lokken, met rechtstreeksch en de gelijk verkeer op Aalst. Niet antwoor den Lede heeft gebrek aan water. Water is niet onmisbaar. Toen over 20 jaar Waeregem zijn groote wegen aanlegde en elektrische verlichting in voerde was dc groote bekommernis niet van de toenmalige burgemeester die groot en grootsch durfde denken, of de gemeente schulden maken zou, maar wel of Waereghem zou geschikt blijken om hooger standen uit de be drijfsleidingen hunne aandacht te ves tigen. Waereghem heeft geleend aan zich zelf aan woekerwinst I Nu is het een bloeiende schoone gemeente, waar tallooze fabrieken verrijzen. Ten an deren, iedereen weet dat ten huidige dage 't vervoer langs 't spoor konku- reert met de waterwegen, ieder weet dat dc uitbreiding der elektrische drijfkracht, dat de geboorde waterput ten t'allcn kante hun nut cn hun in vloed doen gelden, ook daar waar waterwegen ontbreken. Lede is hoofdzakelijk een landbouw- gemeente, dus er op aangewezen om verzorgde, goede kouterwegen te be zitten! Maar slechter dan dc onze Bellaertweg, Vrijdagmarkt, Vossen hol, Boschstraat. Gehucht, enz. zijn er niet! Goede wegenis in de kom van het dorp is een noodzakelijkheid, maar verzorgde veldwegen zijn onmisbaar. Er valt niet te kiezen Beiden moeten verzorgd. Lede mag geen achterlijk nest blij- Wij besluitenLede moot krijgen een rechtstreeksche verbinding "met Aalst, Lede moet zijn verlichting uit werken en laten branden tot aan het uur der late treinen. I,edc moet zijn trottoirs verzorgen, zijn wegen, als Nieuwstraat en Rossestraat, meer in de kom van het dorp dan de Kasteel straat of geldt hier als richtings- meter de woonplaats onzer heide hee ren schepenen herkalseiden en op- frisschen. Lede moet een onverbidde lijk bouwplan opmaken die geen ke mels meer toelaat als de afschuwelijke Bellaertweg! De veldwegen moeten bijgewerkt worden en verbeterd. Lede moet op zoek gaan naar industrie, moet initiatief aan den dag leggen om de aandacht te vestigen op onze dui zenden werklieden die aan betere voorwaarden kunnen worden gebruikt als elders! Dat zal I,ede duizcuden franks in de kassen brengen onzer in gezetenen, minder uren afwezigheid vragen aan onze werklieden, mter geld op dc plaats cn dan, dan... mogen we gerust denken aan opslag der be lastingen. Omdat iedereen profijt haalt uit zulke toestanden, verbruiker en winkelier, enkeling en maatschap pij. Die wil medehelpcn aan dit pro-

De Werkman | 1928 | | pagina 2