oe OiMizers loch berooid SkjJyrJ£t&n PLï ROL C2N De diensttijdverkorters jubileeren 11 maand en SO dag-en De Handelsbank AKiivistisciie bemoediging Een klein Verslag reusachtige Betooging IPFIA. A TJE SPRUTOL V..J STAD AALST den niet onze erfenis, zullen door ons naar lift graf worden gedragen. De betooging te Aalst was geen gtepunt waarna het dalen begint. ze zal geen rustpooze inluiden. l.euridan heeft er op gewezen; deze betooging i- geen loslaten van stoom I i kracht, maar een feller hinden van den stoom in -tevigcr hand nog tot verhooging van kracht. Het zwaarste Werk is achter den rug. liet betrouwen bezielt.niet alleen de leiding maar ook de troepen Ah! toen die duizenden en nog dui zenden j"iige mannen voorbijstapten in den kilonieterlangen stoet, toen ik hun geestdrift zag en den blijden vriendelijken groet van hun oogen bij het dcfilee voor de leiding, is in mij het vertrouwen in de toekomst van de nationale beweging in Vlaanderen rotsvast geworden. Xiets heeft ons klein gekregen, niet 1 it ons zelfs kunnen beletten te groeien. Eer onze generatie ten grave daalt za! Vlaanderen, verjongd door het lc wilskrachtige ferment van het natio' nalisme, den eindknmp hebben uitge vochten tegen «Ie Belgische verdruk king. Onze generatie zal Vlaanderen vrij De kranten die het ministerie Jaspar-Hynrians steunen, zijn in de wol ken ze hebben uitgerekend dat de diensttijd, gemiddeld, «slechts» duren zal Dus tien dagen min dan één jaar. In Frankrijk wordt de éénjarige legerdienst ingevoerd. Dus niettegenstaande het geheim Fransch-Belgisch militair accoord de Belgische zelfstandigheid heelemaal ongerept laat volgt België, in alles wat het leger aangaat, Frankrijk op den voet als een trouw poedelken. Een wondere vorm van zelfstandigheid. De perekwatie der Oaderwijzerswedden De afhouding dèr 3 Met 75 stemmen tegen 72 en één onthouding werd in eerste lezing de afhouding van 3 t.h. op de weddeh van minder dan 26.000 fr. verworpen in do Kamerzitting van Woensdag 6 Juni 1.1. De regeering zelf had de afhouding voorgesteld en de regeeringsmcerder- hcid zou ze zeker hebben aangenomen maar door dc afwezigheid van enke le katholieke volksvertegenwoordi gers was de oppositie in dc meerder heid en werd het rcgeeringsvoorstel verworpen. Op ile vergadering van de Rechter zijde verleden Dinsdag werden de volksvertegenwoordigers die afwezi waren geweest op 6 Juni eens ter dege onder handen genomen en geen twijfel dat zo hij de. stemming in 2lezing aanwezig zullen zijn. Volksvertegenwoordiger Rubben gaat zoover in De Standaard van 10 Juni te schrijven: iclukkig bestaat tegen, dergelijke verrassingen dc stemming in tweede lezing. Bij deze gelegenheid zal de t.cks: der regecring het zeker win oen». We begrijpen minder goed dat «ge lukkig» van den li. Rubbens. 2.m hij werkelijk van .pordefel zijn dat wedden bcnecn de 26.000 fr. mo gen besnoeid worden? Meent hij dat een onderwijzer daar mee per automobiel kan rijden? I.aat hij mevr. Rubbens een$ vragen wat zijn huishouden kost en misschien zal hij dan niettegenstaande zijn plat te oogendiencrij van toekomstige» ministrahelen ditmaal de regeering Jaspar-TTymans in den steek laten In elk geval Staf De Clercq die na den wapenstilstand zooveel heeft ge daan ..in de rechtmatige looneischcn van de onderwijzers te doen zegevie ren, roept in De Schelde de onder wijzersvrienden uit de katholieke VI kamergrocp op om nu eens een tast baar bewijs te geven van de belang stelling die ze voorwenden te voelen voor de onderwijzers. Acht onderwijzersvrienden uit dc meerderheid, schrijft hij, en dc af schaffing van deze hatelijke afhouding der 3 t.h. wordt in tweede lezing be stendigd. En hij besluit: «Onderwijzers, zoekt de acht man onder dezen die verleden Woensdag gemeend libben op uwen rug het veer tigtal niillioenen te moeten hesparen en bereid zijn morgen honderden mil- liocnen in den militairen heksenketel te vergooien. «Ik wensch uit den grond van mijn hart dat ge meer geluk zoudt hebben dan vader Loth, die dc tien rechtvaar digheden niet vond, voldoende geacht om de wrekende hand Gods van di steden Sodóma en Goraorrha af ti wenden». biedt U haar voordeetigsle plaatsingen aan, ge waarborgd door den sterken Bankgroep HAN DELSBANK. FONDSENBANK en NOORDSTAR met een gezamenlijk kapitaal en reserven van ruim ZESTIG MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam ot aan drager 6 t. h. bruto of 5,10 t. b. netto. KASBONS 3 maanden op naam ot aan drager 5,50 t. b. bruto ot 4,59 1,4 t. h. netto. Abonneert U op de BEURSBODE, het ver- trouwbaarste weekblad voor (inanclCele en econo mische belangen. Proefnummers op aanvraag. Abonnement tot einde 1928 tr. 15. HANDELSBANK N. V„ Kalanderberg I, Oen! en al hare AgenUchnppen en Bijkantoren door gansch bet Vtaamsche Land. vy vjiUn,ijd&n on zonmétkavd JdfihS: verach I en <jen eest Dooienen 7%frank In all? Apotheken. Vijf en veertig jaren sta ik in den Ylaamschen volksstrijd. Als knaap kreeg ik eens van vader een klap en welke omdat ik met een school makker te huis de «taal onzer over- heerschers», die moeder niet begreep, in den familiekring had gesproken Vader zei, 'k herinner het mij, al ware lu-t eerst gisteren gebeurd ala moe ders taal U te gemeen is, dan behoort gij niet meer tot onzen huiskring. 'k Heb er dan lang over nagedacht, 'k Vond een makker die bewust Vla ming was. Hij leerde mij de Ylaam- sche knechtschap voelen. Wij spraken met andere vrienden cn groeiden tot een «Vlaamsch voorvechtersgroepje» van vijf. Van die vijf is één rechter thans te Gent en voelt "Vlaamsch maar de Vlaamschhatende rechterswereld heeft hem voor Vlaanderen doen ver loren gaan; de tweede is een slaaf geworden van den Belgischen bezet ter cn schrijft in de volkstaal tegen zijn eigen volk: de derde werd diree- teur van een weczengesticht, scheldt in 't Laatste Nieuws op «Jan klopt er op», neemt zijn wenschen voor werke lijkheid en kondigt om het jaar mijn waanzinnigheid, mijn opsluiting of mijn dood aan, alhoewel ik nooit bla- kerder van gezondheid wasde vierde is een boekhouder bij een Gentsche vlasbaron en volgt bedeesd, maar met belangstelling den strijd en moet den franskiljon huichelen. De strijd om 't leven heeft van ons groepje vier goede elementen voor onzen strijd doen verloren gaan. Re den om den broodc, moesten zij af valligen worden. Wat in mijn kleinen vriendenkring gebeurd is heeft duizenden van dezen die eens Vlaamsche volksliefde door gloeide, naar het vijandige kamp ge jaagd. Onze strijd moet zijn elementen kunnen voeden. Dat werd tientallen jaren niet begrepen. Sociale inrichting alleen kan ons een strijdvaardig leger bezorgen, omdat ze ons onafhankelij ke mannen kan schenken. Wij moeten onze fabrieken, banken, verzekerings vennootschappen, samenwerkende maatschappijen, weerstandskassen, vakbonden, middenstandsbonden voor goza menlijken aaHkoopgkredietinrich-' tingen. landbouwvereenigingen heb ben; dan alleen is er hoop den vijand, die op Vlaanderen's leven aanstuwt, terug te werpen. Geen Vlaamsche cent mag aan den vijand of valschen vriend ten goede komen. Dat heeft Aalst begrepen: zij heb ben aan de Vlamingen een practische les van modernen Ylaamschen strijd gegeven. Hun mooie, hardnekkige werkzaamheid, hun onverzettelijke wil, brengen wij hier hulde. Al het kuituurwerk ter wereld weegt voor Vlaanderen niet op, tegen wat zij gedaan hebben. Wij waardee- ren de pogingen dezer fijn ontwikkel den en wetenschappelijke menschen om ons volk, door 100 jarige verdruk king verbeest, op te wekken tot iets hoogers, maar met een vijandige, alles behecrschende Staat, die ons alle vlucht naar iets hoogers belet, is het onbegonnen werk. De loffelijke pogin gen tijdens de aktivistische periode, om ons volk op te voeden, zijn als zand verstrooid toen de wervelwind van den terugkeerenden Belgischen bezetter opstak. Een muur van wilskracht, karakter en onafhankelijksheidszin, van ge sterkte, stoere mannen, ijzeren vuis ten en stugge koppen, gehecle over gave aan ons ideaal alleen, kunnen ons redden. Alle mooi schrijven, kunstuiting, kuituur kunnen enkele geesten meer voor ons bewaren, maar het leger van strijders, durvers cn wagers, die op het besliste oogenblik als ifit den grond moeten rijzen, kan de kuituur- verspreiding, hoe zeer gewenseht, ons niet geven. Dat heeft Aalst begrepen en ik ben blij dat een oud-lid van onzen Ylaam schen Kring in de Normaalschool te Gent. onze knappe strijder Van op den Bosch, een der leiders van de Aalster- sche Nationalisten is. Van uit onze ballingschap juichen ij mede in het koor van de duizenden Nationalisten, die ter gelegenheid van de inhuldiging hunner modelinrichtin gen, de Aalstersche vrienden zullen feesten. Hun werkzaamheid sterkt ons in ons ballingschap. Wij voelen dat het groote offer dat we met houderden brachten, niet te vergeefsch is ge weest. Als alle Nationalisten, Aalst tot voorbeeld nemen en met onverdroten, noeste vlijt aan dc sociale organisatie van ons geliefd Vlaanderen werken, is het gedban met de droeve geschiede nis der afvalligheid, waarvan ik in mijn lcv»en zoo'n treffend voorbeeld heb gezien. Voor Aalst een krachtig hoezee! Zij schenke ons een zuiver Nationalistisch dagblad, een VI. Nat. sprekersschool, een VI. Nat. propagandabureau in vreemde landen, maar bouwe vooral hare instellingen uit Onze vier oasen van Nationalistisch leven in Vlaanderen, Aalst, de Kem pen, Paytottenland en Thielt, zullen de andere streken bezielen. En Vlaanderen zal levenNiet te vergeefs zal de aktivistische storm over 't dierbare land zijn losgebmken, niet te vergeefs zullen duizenden ge leden, gestorven, gebroodroofd, ge bannen en gekerkerd zijn, niet te ver geefs zal onze heilige Dr Aug Borms de beste tien jaar van zijn leven heb ben ten offer gebracht. Dank, broeders uit Aalst, voor Uwe practische les. Leve Vlaanderen! JAN WANNIJN, Oüd-aktivistisch schepen van Onderwijs te Gent. Rotterdam, 22-6-28. VAN EEN Het Vlaamsch Huis was gedurende weken een bedrijvig mierennest ge weest eindelijk daar waren de laat ste dagen en alles stond en lag en hing klaar. Litgenomen één ding: het weer. Dat stond lag en hing alles behalve klaar en Zaterdag goten ze heel den dag het regenwater bij kuipen uit Wij troosten ons nog halveling met rijdagweer, Zondagweer» omdat 't weer van Vrijdag tamelijk goed was •geweest maar rotsvast stond ons ver trouwen niet. an toen ons oogen open klepten len Zondagmorgen sprongen we naar 't venster... Hum. hum! Grijs en druilerig. Maar die grijsheid en die druilerig- 'ïeid weken zoo allengerhand en er kwamen lappekes blauw bloot en waarachtig de zonne begon te pink- •ogen. tc aarzelgrimmclen, te glim- ichen en toen we om 10 uur naar het tation stapten achter ons schetteren- le fanfare zat ze ginder hoog te lachen lat ze schokte en op al de instrumen- en, opgepoetst dat zie je van hier, raten flikkersterrekens te dansen als kwieke alvermannekes. En toen de twee eerste'treinen ons een aantal feestvierders hadden aan gebracht uit de richting Brussel, Me- chelen, Antwerpen en dat van zoo'n beetje heel het stationsplein zwart van volk stond, dan wisten we 't al: het zou vandaag een .triomf worden, op al de vingers en op al de duimen twee keer. En zoo al zingen en spelen trokken we naar dc Molenstraat waar de vlag gen van den vrouwenbond en van den vakbond zouden overhandigd worden. En al geen kwestie meer van. dat al het volk in de zaal kon, men duwde ze in de hoeken cn kanten op een als sardienen in een blikje, als alles vol was duwde men er nog twee honderd bij en dan stond de gang en de gelag kamer nog vol en drongen ze nog altijd langs Molenstraat en Achter straat otn toch binnen te geraken. In de zaal werd dan de feestzitting met een ontroerende hulde geopend. Mevrouw Borms zat op de eere plaats. Dc heer Dc Neve verwelkomde ze en liet haar bloemen aanbieden en de symfonie zette de Vlaamsche Leeuw in en sourdine. De ontroering greep ieder naar de keel, wc waren in De 3 p. h. worden toch afgehouden Wat waarschijnlijk was is Woensdag in de Kamer gebeurd de regee ring had ieder lid van haar meerderheid opgetrommeld en 91 knechten waren present om de afhouding te bekrachtigen van 3 t. h. op wedden heneden de 26.000 frank. De socialisten hebben een groote keel opgezet en demagogie verkocht met menkesmanden tot men er aan herinnerde dat ze akkoord gingen met de afhouding van 3 t. h. toen zij in het ministerie waren. Daar hebt ge 't Sosialisten, katholieken en liberalen drie handen in dezelfde zak. Er is in Vlaanderen maar één groep die werkelijk de eerlijkheid en de waarheid dient dat is de Nationalistische groep. Laten de Vlamingen dat bij de verkiezingen te naaste jaar niet vergeten en het aantal nationalistische afgevaardigden verdriedubbelen. Dan zal ook de Kath. VI. Kamergroep op haar tellen beginnen te passen. de stemming van den dag: ingetogen crus;, rustige bewustheid van eigen kracht en zwakheid, zekerheid dat de Vlaams, 1.- offervaardigheid het zou winnen. Voorzitter Dc Neve verwelkomde dan de aanwezigen. Mevr. Pil-Van Gastel richtte een zeer hooggestemde rede tot de leden van den Vrouwenbond en overhandig de het Vaandel aan het bestuur. Bert D'Haese deed hetzelfde met het Vaandel van den Vakbond na een korte toespraak tot de «wevers en volders» van den modernen tijd. De algemeenc voorzitter, de heer Van Puymbroeck. dankte de afdeeling Aalst your de gulle ontvangst en het hooge voorbeeld van rustig en tucht vol plichtsbetrachten door deze afdee ling aan al de nationalisten gegeven. Nog een strijkje, en de morgenzit ting was in dc beste stemming ver- louwen. Nu begon het bezoek aan dc ten toonstelling en de vrienden van den vakhond profiteerden van dc gelegen heid om een omhaling tc doen voor onze stakers bij Torley, wat 1000 fr. ot bracht. En dan begon de overrompeling. Van waar ze bleven komen mocht de drommel weten, maar altijd kwa men nieuwe slierten opzetten voort getrokken door een klabetterend mu ziek cn ten drie uren kon men rond de Molenstraat op de koppen loopen. Eindelijk raakte de stoet in gang: vooraan kinderkens met rouwschilden waarop al de namen van onze gestor ven activistische leiders, dan dc Bormswagen cn de praalwagen van Vlaanderen en daarachter muz.ieken en bet.oogers altijd maar weer mu- zieken en betoogers, betoogers en mu- zicken. Veertig geslagen minuten duurde het défilee en we mogen de in den stoet stappende betoogers gerust op 15.001 man schatten en dan stonden de plankieren nog zwart van 't volk van wie velen getooid met het zwart gele bloempje. Onderweg plots een vlaag, maar geen sala vlaagsken hoor, een echte flinke zomervlaag dat de greppels be ken worden met dansende bobbels en blazen erop en dat de riolen niet in tijds kunnen slikken. Zouden we uitgeregend worden? Een gewone betooging was wegge- bczeind geworden, bij ons was cr, yooral bij de boeren menschen die hun Zondagskostuum aanhadden, een oo genblik w eifeling maar de commissa rissen waren in de weer en de stoet stapte door. De regen duurde niet lang en toen we terug in de Molenstraat aanland den waren we al bijna opgedroogd. Maar hier was 't nu goed te zien dat de inrichters zich vergist hadden met niet voor luidsprekers te zorgen een tiende deel van dc deelnemers ge raakte in de zaal waar de menschen zoo'op mekaar stonden gepakt dat na CCIMJurtjc <le een na de andere onpas selijk werd 'en moest aan de lucht worden gebracht. En wie niet binnen kon moest bui ten blijven gelukkig voor hen dat de h.h. De Winter en Verbruggen zich opófferden en de menigte toespraken uit de vensters van de eerste verdie- ping. In de zaal ging intusschen de verga dering haar gang voorgezeten door onzen volksvertegenwoordiger Zouden spreken Leuridan, De Ko ning en Vos. maar meester P. W. De Koning is een Hollander en de veilig heid hau hem verbod gegeven een voet'over de grens tc zetten. 't Deerde natuurlijk nietHerman Vos las de rede van meester De Ko ning voor en uit Holland was een plaatsvervanger gekomen een terdoodveroordeelde activist, adv. Spincemaille Was dat niet leuk en was dat tevens niet kranig. En; in de zaal zag ik een lid van de veiligheid zitten, een mijnheer die te G'sbcrgen woont en die Spincemaille wel moest kennen omdat deze gehuwd is geweest met de dochter van Apo theker Alfred De Vos, maar de ge heime kikte nietten zijn broertjes in de zaal kikten niet want 't en zou er met gedeugen hebben om te kikken. Dat is een kort overzicht van een dag die telt in ons leven. Alzoó nog tien jaar werken lijk we tien jaar gewerkt hebben en Vlaande ren zal er nog anders uit zien als oo dezen dag. Gevraagd in iedere gemeente WERKZAME AGENTÈN voor verzeke ringen tegen ongevallen en ziekte. Ooede bijverdienste. Geen borppeld. Schrijven AALST DE GHEESTSTRAAT 26. HEKELGEM Dc openluchtvertooning van Mo lières Nieuwbakken Edelman, die het laamsche Volkstooneel moest geven op 7 Juni 1.1. te Hekelgem, en niet kon doorgaan, is nu gesteld op Vrijdag 29 Juni dezer (St Pieter). te 3 uur. In geval van slecht weder wordt ge speeld in een zaal, Zondag 24 Juni 1928, lsle Janrlijkich Kongres van ds Landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven te Aalst o) Om 9 1/2 uur voormiddag, zeer stipt, in ons lokaal te Aalst, Oroote Markt (geele kaart elscbt) 1. Aanspraak door den heer B. Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven 2. Besprekingengen te leiden door de heeren Caudron, bestuurder R. U.Z., Akkermans. land- bouwleeraar, en Hambrouck, Ingenieur, over De taak der bestuursleden. Standregels der afdeelingen. Qoedkeuring. Feest van ons tienjarig bestaan. t>. Om 12 1. 2 uur gezamenlijk noenmaal In ons lokaal. c. Om 1 1.2 uur namiddag, vergadering in de Feestzaal (Stadhuis) witte gele ol roode kaart ver eischt) 1. De belastingen en den landbouw, door O. Bod ns. Licenciaat in sociale en politieke weten schappen. 2. Het hoogte peil der niet bevaarbare water wegen met betrekking op de vruchtbaarheid der gronden, voor-en nadeel der watermolens, door beer K. Hambrouck, ingenieur agronoom, land bouwkundige van de landbouwersvereeniging Redt U Zeiven. 3. Koopvernietigende gebreken bij de huisdie ren door heer M. De Ridder, advocaat aap de balie van Mechelen. 4. Hoe ver staan we inzake pacbtwetgevlng door C. Akkermans, landbouwleeraar. 5 Onze strijd tegen de vervalscblng der mest- stotfen en veevoeders door A. Vermelren, inge nieur-agronoom. landbouwkundige van den Eigenaars- en landbouwersbond te Brugge. 6 Toespraken door de heeren Z. E H. Kanunnik Cordier, stichter en leider der Waalsche vrije boerenvereenlging «La Ligue Agricolete Namen Vranken, algemeen bestuurder der Ligue Agrl coleen Landbouwersbond, Brugge Philips, burgetneeste' te Hakendover, voorzit ter van het Hagelandsch beetenplan'erssyndikaai teTbienen Caudron, Stichter en bestuurder der landbouw- vereeniging Redt U Z.lven ie Aalst Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven zal het dankwoord toesturen. Volgende landbouwersvereenigingen stuurden reeds hunne toetreding en duldden btinne afge vaardigden aan Landbouwerscomice. Aalst. Li ue Agricole, Namen. Eigenaars- en Landbouwersbond, Brugge. Hagelandsche beetplanterssyndikaat, Thienen De toetreding van verscheidene andere vereen!- gingen wordt verwacht. Stilsprekendheid Te Aalst verschijnt een bladje van meneer Moyersoen. Tijl Uvlenspiegel doopt het «De Volkstem» omdat de stem van het volk er nooit of te nim mer in weerklinkt, wel de stem van de bastaards die hun volk haten. Het is zoo weinig de stem van het volk dat /de geldschieters niet eens een redacteur kunnen aanwerven die Vlaamsch kan schrijvenhet wordt volgekrabbeld met het ellendigste koe- terwaalsch dat denkbaar is. enfin Fransch met Vlaamsche woorden. De knul die dat bladje volsteekt heeft ook een verslag gegeven over onze betooging en daarbij de volle maat gegeven van zijn werkelijk Bel gische dus kilometrieke dwaasheid. De arme jongen heeft het verslag van de Libre Belgique verwerkt en Aalst lacIVt hëm/hu onbedaarlijk Hit. Dat de Libre Belgique ons betoo ging trachtte dood te liegen tot een volslagen fiasco is begrijpelijk. De Li bre wordt niet alleen door een paar honderd menschen in Aalst gelezen. Slechts een op twee, drie honderd van zijn lezers heeft dus den stoet gezien: deze die hem niet zagen en het verslag van de Libre lazen, konden zich dus verheugen over de mislukking van de Vlaamsche Nationalisten. Maar De Volkstem wordt aleen in Aalst gelezen. Iedereen in Aalst die den 10 Juni de stad niet heeft verlaten heeft de ongewone drukte opgemerkt. Zelfs zij die in hun kelder hebben gezeten moeten toch het muziek en het gezang in hun patriotische ooren hebben voelen tuiten. Geen middel dus om aan de Aalste- naar wijs te maken dat er niemand geweest was voor de inhuldiging van ons Vlaamsch Huis. F,n toch heeft de kilo van De Volk stem het verslag van de Libre ver werkt. Alleen hier en daar heeft hij geretoucheerd: De Libre had slechts 9 leeuwenvlaggen gezien, de Volkstem heeft de 9 vervangen door 33. Maar ook volgens De Volkstem wa ren de Nationalisten zoo bang van sla gen te krijgen: in de drankhuizen zaten ze stil in een hoekje gedrumd in bange... stilsprekendheid. Is zooveel onnoozelheid bij onze tegenstrevers niet plezierig? Ze doen lijk de struisvogel: ze ste ken hun kop in 't zand opdat de jager hen niet zou zien. Dat laat dc jager toe rustig te naderen en den truis neer te schieten. Laat de Nation beige, de Gazette, de Libre onzen groei maar loochenen. Beter dat, dan dat ze alarmkreten zouden slakendat ze ons nog enkele jaren in vrede laten groeien tot we sterk genoeg zijn om de bliksems van om het even wie tc trotseeren en hun rot kraam door mekaar te stampen. Laten we dus voort de «stilspre kendheid» beoefenen, maar laten we hard werken. Verleden Zondag hebben we met een van vreugde kloppend hart de vruchten gezien van onze eerste werk periodede moeilijkste en de zwaar ste. Vooruit, Vlaanderen groeit naar de daad- En die daad is de onze. TIJL. Z O JTI ersp roeten De Grondslag van een Fortuin verdwijnen spoedig door Het eenige juiste middel. Ii alle Apotheken. Is dikwijls een klein sommetje geweest. De «rond slag van een fortuin, dat ls onmlddellflk een be sluit nemen, want OIJ moet niet meer twijfelen. Er ligt hier een heele provincie, die U bewijst, dat w|J een dankbaar kllénteel hebben. Wilt OU van die kllenteel deelmaken Wendt U dan onmiddellijk tot de HANDELSBANK Albert Llénartstraat, 10, Aalat. Ook te Oent en Brussel en In al de bflronderste plaatsen van Oost- Vlaander en. Aan ons Kristen volk Het is een piëteitsvolle daad, welke Vrijdag, Zaterdae en Zondag te Aalst zal daargesteld worden het Eucharistisch Kongres it. t. het Kongres 'er verheerlijking van bet Allciheillgste Sacrament.) Een massa volks, met duizenden en duizenden, stroomt, In maclitiee groepen, naar de Dender stad. golft In bree-'en vloed dnor de volledig ver sierde straten, tusschen wapperende vaandels en wlmnels. in geurend groen en hloemenpetooi. wijl aller hart, overeenstemmig met het gejubel der omgeving, gedraeen door wüd-galmendc klokken- tonen, zich verheft tot Hem, Wien dezen dag bij zonderlijk de oogen, de ziel zijn gerichtChristus- Koning». Het is ook de plicht van ieder Kristen, wie hij ook weze, Zondag, broederlijk aan de Cbristus- belooelnp, te Aalst, deel te nemen. Die dag moet ziln een triomf der Qodsdlenstige eedachte Oansch het bisdom moet het Allerheiligste Sacra ment. door onzen zoogellefden bisschop. Z. D. Hew. Monseleneur Conpieters, rondgedraecn, vergezellen, fier Kristen te wezen. En. büna onmiddellijk na den zegen, op de Hroote Markt, wordt Zondag 17 Juni, het heerlijk Oratorio van Dom Aueustines Verhaegen, uitge voerd. Een 400 tal zangsters en zangers verlcenen hun medewerking, alsmede de Kon. Harmonie van Aalst. Zou zal, na het hart en den geest, de mond spreken en. vol kristenllefde Oott hulde brengen, verkondend de s'evioheid en heerlijking van bet rijk van Christus-Koning Qansch het kristen volk dus naar Aalst. BEREIDT U VOOR OM 11 JULI TE VIEREN. Een kleine burgemeester De geruchten die verspreid worden over de houding van den beer Moyer soen ten opzichte van de betooging van Zondag 1.1., verplichten ons tot een woordje uitleg: het ligt in de ge bruiken dat bij elke feestelijke gele genheid waar of hoe deze ook weze de stad zeer bereidwillig is voor het plaatsen van vlaggestokken, liet span nen van welkoms, enz Met het oog op de GROOTE betoo ging de Volksstem en alle nijdi gaards tot spijt vroegen we den lieer Schepen van Openbare Werken of er geen bezwaar was, geen artikel van reglement enz., dat het in bruik leen geven, mits betaling, een zestal staken en een paar welkoms in den weg stond. Haast onmiddellijk ont vingen wc een vanwege den heer Bas- tiaens geschreven en geteckend ant woord dat luidde aldus Geachte Heer. Ik heb de eer U te melden dat er geen beslissing bestaat die het ver huren van staken en een welkom zou verhinderen. U kunt dus het gevraag de bekomen mits 15 frank onkosten als u er zelf doet omkomen 'en plaat sen. Indien de stadswerklieden liet moeten plaatsen "kost liet 30 fr Indien U wilt gelief U te wenden naar Alfons De Gendt die verwittigd is. Met achting, C. Bastiaens. jVVe bevestigden akkoord aan den Schepen van Openbare Werken en stelden ons in -betrekking met den werk opzicht er. Midderwijl lieten wé onze vertegen woordiger, schepen De Neve, de toe lating vragen DE KOER van de Ste delijke Akademie te gebruiken om onze kindergroep te schikken wat eveneens toegestaan werd. De laatste dagen werd dit laatste door den heer Moyersoen schriftelijk ingetrokken en Donderdag 7 Juni weigerde den lieer Moyersoen, in ver vanging van den heer Bastiaens af wezig, de toelating tot gebruik van vlaggestokken en welkom. We hebben den heer Moyersoen doen opmerken 1. dat dit naar o. m. binnen de be voegdheid van het schepencollege viel en we ons het recht voorbehielden daarop beroep te doen 2. dat deze weigering een uitzonder lijke maatregel was cn is gezien de stadsbenoodigheden voor alle feeste lijkheden, met of zonder nut. worden gebruikt. 3. dat er voorbaanden waren waar bij stadsbenoodigheden werden ge bruikt voor privaataangelegenheden een paar maand geleden gebruikten dc socialisten op den Molendries twee stadsstaken om den in den Cinema Moderne vertoonden film «I.'Apache? aan tv bevelen. Zeker begrijpen w e de kleine men- scheljjke houding van m. Moyersoent de brave man vreest de Brussclsche pers als de duivel het wijwater. In z'n binnenste heeft hij nog alle hoop niet opgegeven meer te worden dan burge- meesteronzcr stad en hij weet bij on dervinding hoe zwaar het wapen zou zijn dat .sommige zijner hooggeplaat ste vijanden uit die zoogezegde toege ving aan de activisten zouden smeden, M. Moyersoen. L wc houding en Uwe handelwijze heeft bij ons geen bitterheid verwekt ..want dat U tot dergelijke middelen Uwen toevlucht zoekt om liet sukses te temperen getuigt van den dreigen den groei onzer gelederen en van Uwe eigen, kleine machteloosheid. Bitterheid, m. Moyersoen, is zeer dikwijls een gevoel van onmacht en meest altijd van nijd en afgunst. We laten U ridderlijk dc pret. alle gewoonten en zelfs de wettelijkheid tot spijt, ons ecnigc uiterlijkheden te hebben verboden of onmogelijk ge maakt Voor ons houden we echterede heerlijke zekerheid van een groeiende macht, van een bewuste strijdvaardig heid, van een jeugdige geestdrift die rijst uit de puincn van uwe oude partij. Dat beleefd te hebben, heer Mover- soen, moet zeker Uw pret hebben 'ver gald. De veiligheid verbiedt sprekers. M, Moyersoen verbiedt welkom en s laggen. S De Volksstem zorgt vooc «drache nationale». En toch... en toch mep soen, hebben we comii? Uw veiligheid en Uw/ want geen veiligheid soen of geen drache den invloed tegen va

De Werkman | 1928 | | pagina 2