er een Weekblad der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front, P. V. N. Vlaanderens ekonomische opbloei onder Willem I Koning der Nederlanden En indien er een bestaat, zal de katholieke Vlaamsche Kamergroep hem betalen?... Rik Borginon 59* JAARGANG N'2556 Beheer en RedactieOnderwijsstraat, 14, Aalst Telefoon 188. Stichter s PIETER DAENS. ZONDAG 13 APRIL 1930 Abonnemeatsprijs per Jiar 20,00 fr.; per 6 maand 10,5 AdrertMtiM t wendt U tot het blad PRIJS per nummer 0.4«1 fr. De Belgicisten van alle kleur doen &1 wat in hun macht ligt om te be wijzen dat de vereeniging van Vlaan deren en Holland, van 1815 tot 1830, Vlaanderen een tijd van verdrukking en verwaarloozing medebracht. 1830 stellen zij voor als het begin van een glanstijdvak voor Vlaanderen, en daarom zouden de Vlamingen nu moeten jubelen. Hoe volkomen in strijd met de waarheid zulke voorstelling is. werd destijds op schitterende wijze aange toond door Lodewijk De Raet, de te vroeg gestorven groote Vlaamsche ekonomist. De waarheid is dat, onder «het Hollandsch Bewind» zooals de Belgi sche historieschrijvers dat tijdvak noemen, Vlaanderen een snellen eko- nomischen opbloei te gemoet ging, dank zij de schrandere en grootsche opgevatte bedrijvigheid van Willem I Willem I heeft bewezen dat. hij op ekonomisch gebred een schrander vorst was, waarvan De Raet schreef dat hij in de laatste jaren slechts een evenbeeld vond in Leopold II en waarvan ook L. Van der Essen in «La Belgique dans le royaume des Pays- Bas» getuigt «Willem I stelde alles in het werk om zijne Belgische on derdanen op ekonomisch gebied te vreden te stellen en hij betuigde daarin tegenover hen dezelfde be zorgdheid als tegenover zijn Holland sche onderdanen. We moeten hier het edele streven van den koning, zijn standvastigheid en zijn wilskracht loven.» De Noord-Nederlandsche ekono- mie berustte op handel, scheepvaart, landbouw en koloniën, en de Zuid- Nederlandsche op eene potentieel- rijke nijverheid, op den natuurlijken rijkdom van het land, op de koolmij nen en op de haven van Antwerpen. Aldus ontstond door de ekonomische aanpassing der Noordelijke en Zuide lijke Nederlanden een geheel waar van de weerga in Europa niet te vin- 'en was en hetwelk door de Fransch- Brusselsche omwenteling van 1830 zoo jammerlijk werd vernietigd. Onmiddellijk stelde Willem I de "Iollandsche vloot ter beschikking Zuid-Nederlandsche nijveraars. sten van Willem I stippen we in het bijzonder aan a) In 1821 stichtte Willem I een Nijverheidsfonds om de gevallen nij verheden weer recht tc helpen en om nieuwe takken van nijverheid in het leven te roepen. b) In 1822 stichtte hij de «Société Générale» te Brussel welke aan de nijverheid' een steun verleende van 50 millioen gulden. Tot in 184S bleef Willem I de voornaamste aandeel houder dezer bank. In 1824 werd de «Algemeen© Handelsmaatschappij» opgericht. d) Dank zij het initiatief van Wil lem I ontstonden in Wallonië de Cockerillwerkhuizen, dh hoogovens van Seraing, Couillefc en Bouvin. De kolenopbrengst werd opgevoerd van 800.000 tot 2 y2 millioen ton. e) De haven van Antwerpen werd uitgebreid met een tweede dok cti overtroefde in die dagen de havens van Rotterdam en Amsterdam. f) De nieuwe vaarten werden ge graven Gent-Terneuzen, Brugge- Sluis en Brussel-Charleroi. In enkele jaren veroverde aldus het koninkrijk der Nederlanden de tweede plaats onder alle handeldrij vende naties der wereld. Het is dan ook niet wonderlijk dat de bevolking van Gent, die in 1815 Willem I niet had willen begroeten, in 1829. bij de laatste officicele reis des konings in Zuid-Nederland, de paarden die liet rijtuig van den koning voorttrokken uitspanden, en zelf den vorst triom fantelijk rondvoerde door de straten der stad. De revolutie te BrusseJ in 1830 heeft gansch die ekonomische her leving ontredderd en omvergewor pen, zooals Lardinois, van Verviers, in het Congres verklaarde «Onze ekonomische toestand was bloeiend, maar de revolutie heeft alles omver geworpen en wij moeten een nieuw .gebouw oprichten.» Die oprichting heeft zeer lang geduurd, want na de Des te langer het duurt, des te meer verklaringen we le/en of hooren, des te zekerder wordt het dat de her vormingen op gebied van lager- en middelbaar onderwij? in den zin van een verdér gaande verfransching worden bestudeerd, besproken, enz. Volgens de verklaringen van den laatsten ministerraad worden de laatste onderhandelingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van het vrij en het officieel onderwijs. We kennen de standpiy.iten van de beide vertegenwoordigingen de op vatting van Mgr Van Rov stemt hier volledig overeen met die van Minis ter Vauthier die staat op de bescher ming van de franskilionsche minder heid in Vlaanderen. Deze meening is trouwens vastgelegd ii»4 bet verslag van de commissie wsffèp de nieuwe wetgeving op gebied ^?n lager- en middelbaar onderwijs zou worden opgebouwd. «De Standaard» heeft reeds toege geven dat een wetgeving in dien zin noodlottig zou worden voor Vlaan deren. zonder echter te weerleggen dat dit verslag steunt op een voorstel den chr. dem. senator Pater Rut- Hoe slecht de aangekondigde wet voor Vlaanderen zijn zal wordt be wezen door liet belang dat er in de Vlaamsch-hatende liberale middens aan gehecht wordt. Op de vergadering van den libera len landraad van 30 Maart werd deze kwestie naar voren gebracht door M. Errera die sterk gesteund door de vergadering eischte dat de wet op het lager- en middelbaar onderwijs gedurende dezen zittijd nog zou on derworpen worden aan het Parle ment, zooniet, verklaarde hij, heeft het ministerie veel leans omverge worpen te worden. Mr Devèze, voor- itter, legde ter geruststelling der ergadering, volgende verklaring af Ik geloof niet dat onze tegenstre vers het inzicht hebben ons te bedrie gen.-Indien ze het deden, dan zouden we voor het fend de verdediging van de vriiheid van den familievader on gebied van onderwijs gaan verdedi- 'lij vroeg volledige inlichtingen over revolutie is voor Vlaanderen gevolgd 3 .i :n leen tijd van diepe ekonomische mzin- le toestanden op allerlei gebied mze gemeenten. Natu"Hiik reheur- 'e die ekonomische opbloei niet van elf De Engelschc handelspolitiek '^et Fransche protectionisme, de laat je oorlogen en de ordeloosheid ver oorzaakten gedurende de jaren 1815- 1820 ernstige schommelingen on. eko nomisch gebied. Doch van af 1820 begon een snelle opbloei. De Zuide- lijke Nederlanden vonden door de vereeniging met Holland nroote af zetgebieden in de rijke Nederland- sche Koloniën voor hunne produkten zoo machtig als zelfs Frankrijk niet eens bezat. Daardoor bloeide de nij verheid hier sterk op, terneer nog daar in Nederland het noodige kapi taal voorhanden was om de dood arme Zuidelijke Nederlanden te fi- nantieeren. Als bijzondere king en jaren van ellende, waarover we eene volgende maal verder uit weiden zullen. Hopen we dat de Noordelijke en Zuidelijke Nederlan den nog eens mogen vormen het mooie Nederland van weleer tegenwoordig, verklaarde M. Magnette, schijnt er eenparigheid of bijna, te bestaan waarvan de hee- ren eerste minister en P. Rutten de echos hebben Weergegeven om de ooïossing van het taalvraagstuk over de drie gebieden, in de drie trappen van het onderwiis, aan mekaar te koppelen. EN WAT VERLOREN IS OP GEBIED VAN HOOGER ON DERWIJS ZAL KUNNEN HER WONNEN WORDEN IN DE LA GERE VERDIEPEN VEEL TAL RIJKER BEWOOND VAN HET MIDDELBAAR- EN LAGER ON DERWIJS. Een derde gezaghebbende stem uit het liberale kamp, die van M. de Kerckhove de Denterghem, gewezen goeverneur van Oost-Vlaanderen beeft, in een ui tlegging van z'n Stem ming inzake de Gentschc Hnogc school, duidelijk verklaard dat hij dit gedaan heeft ten overstaan van de verklaringen der heeren Segers, Jas- nar en Rutten, betrekkelijk de rege- 'ing van minderheidsrechten in zake lager- en middelbaar onderwijs. We hebben nergens een tegen spraak gevonden van deze zeer be langrijke verklaringen en zijn daar door gerechtigd te bevestigen Er bestaat een losprijs voor Gent. Die losprijs is de verfransching op .rebied van lager- en middelbaar on derwiis, de officieele bekrachtiging van de tweetaligheid, de bedreiging de Brusselsche olievlek voor heel Vlaanderen De stemming van een dergelijke wet kan doorgaan als een der groot ste aanslagen op de geestelijke onaf hankelijkheid van ons volk gepleegd, als een onoverkomelijke hinderpaal voor de trapsgewijze vervlaam sching. Wij twijfelen er niet aan of dit wa re den genadeslag van de Vlaamsch- Belgicistische politiek, een overwin ning voor de gedachte dat den eeni- gen uitweg ligt in het veroveren van een eigen wetgevende en besturende macht. We wenschen echter niet dat de waarheid onzer stellingen te dien vcrucui Wclell ntiu gen. Nooit zouden we een dergelijk prijze worden bewezen. We hebben kiesplatform hebben. I geloof genoeg in de noodzakelijkheid DE ZOMERUUR. In uitvoering der koninklijke he sluiten van 22 Februari 1926 en 15 September 1928, wordt in den nacht van 12 op 13 April a.s. te 2 uur f2 uur Wintertijd komt dan met 3 uur Zo mertijd overeen), de tijd met 60 mi nuten vervroegd. Men vergete dus niet zijn horlogies, uurwerken en huisklokken één uur vooruit te zet ten Zaterdagavond. Volgens het verslag van «L'Etoile Beige» het liberaal Brusselsch or gaan was de nieuwe minister van state nog veel duidelijker Vc-bintenissen werden door de katholieke ministers en de rechterzij de aangegaan teeenove- de l:Se-a!e minister. INtmf.N ZE NIET GE HOUDEN WERDEN dan zouden die ministers de regeering verlaten en dan zou het een beroep op het land zijn. Mr Devèze heeft hier duidelijk op het bestaan van een akkoord gewe zen. Een 'andere invloedrijke stem. nl. die van M. Magnette. liberale voor zitter van den Senaat, heeft er de draagwijdte van toegelicht. In een oersgesprek dat in hetzelfde liberaal orgaan als hierboven aangehaald ver scheen (3-4-30) der Vlaamsche zelfstandigheid zon der daarvoor de nadeelen van nieuwe onheilen voor ons volk te betrachten. We hopen, we wenschen, dat de katholieke Vlaamsche Kamergroep eindelijk den moed vinde om uit te schreeuwen een door heel 't bewuste Vlaanderen betrachte NEEN. We doen niet med£, er kome van wat er wil. We vreezen echter, en niet zonder reden, dat de vele lessen van 't vcr- 'cden niet hebben gebaat. We vreezen dat de eensgezindheid van Mechelen en Brussel hen tot on derdanigheid zal weten te dwingen. Misschien is dwingen al een veel te sterk woord het geschrijf van «De Standaard» schijnt ons veeleer de verdediging van een reeds opgegeven positie. Wie hem maar oppervlakkig kent krijgt weieens den indruk met eea ironist en een scepticus te doen te hebben, doch bij nader kennisma king blijkt die eerste indruk totaal verkeerd te zijn geweest. Die ironische trek op het ge laat van den Vlaamschen voorman verbergt een diep menschehjke verbittering over het groote on recht tegenover ons volk gepleegd, een geweldigen afschuw voor het geestdoodend Belgische materia lisme. En dit is maar de negatieve zijde van de warme liefde die hij Vlaanderen toedraagt liefde die hem vaarwel heeft doen zeggen aan de «schoone toekomst»- die hem ontegensprekelijk te wachten stond, had hij in het Belgisch ga reel willen loopen. Rik Borginon gaat er fier op, eens door den kommuni,st Van Overstraeten voor een djemocra- tisch zwijn te zijn uitgemaakt geweest. Dit scheldwoord be schouwt hij als een eereürWi be- 'er dan wie ook zift hij in-boe het de kleine mensch is die o^ize be vrijding zal bewerken. De,ze t!jne geleerde heeft een hekel ^an alle ijdel getheoriseer, aan de loestwe- ters en de haarkloovers zijn 'voor liefde gaat naar den eenvoudig'.en werkman, naar den eenyoudigen boer, naar den eenvoudigen van hart en van geest. Naar de een voudigen van hart welke, eenmaal ze voor ccn ideaal zijn gewonnen er geheel in opgaan en niet meer vatbaar zijn voor kleinzielige op portunistische overwegingen naar de eenvoudigen van geest die weliswaar veel meer gezond ver stand bezitten dan de would-be ïn- tellectueelen die Rik, als de pest van een beweging beschouwt. Ja, degenen die hem niet goed kennen, stellen zich hem werkelijk geheel anders voor dan hij is. Wordt er bijvoorbeeld niet ver teld dat hij te veel klerikaal is Welnu als er iemand is, die het staat skatholieke partkgedoe hartgrondig haat, dan is hii het el en indien de sirenenzang van de katholieke politiekers bi; or.ze aanhangers tot hiertoe zoo weinig succes had, is difvoor een groot deel aan hem te danken. Hij is bezielci met een warme liefde voor ons volk, aan ons nu er zorg voor te dragen, dat dit volk zich meer en meer rondom hem schare, ons bemind Viaamsch va derland ten zege. BRABANDER. (Uit De Dageraad Want waarom spreken ze niet. de zoogezegde trekpaarden van de Vlaamsche beweging, waarom ant woorden ze niet op de liberale ver klaringen, waarom s'ingeren ze de Gentsche katoenharons cn alle Vlaamschhaters niet openbaar en krachtig in 't gelaat het onverander lijke NEEN. Er bestaat een losprijs. Alvorens, M. Jaspar die beloofde her ft hij zich verzekerd. De Katholieke Vlaamsche K*mergroep zal hem betalen.

De Werkman | 1930 | | pagina 1