Wlaggen uit op 28 December Feestzitting in 't VI. Huis Vlaamsche Nationalisten I Ziekenbondsleden I en Hulde aan onze Stichters. PHHTIJCiElfOOTEN I ©n mede op, met heel de familie, in den sfoet. Biieentemjt @m half tien in 't Vlaamsch Huis om 10 urn, H. Mil met offer ter nagedachtenis d@r owerled@n leden. Nadien OPTOCHT. Om 11 u. 15 menschlie- wsudi worstel De periode na den oorlog Nieuwe tilden en nieuwe werken De Apotheek zouden vele gevallen kunnen worden aangehaald die maar al te zeer be wijzen hoe het bestuur en inzonder heid de voorzitter den dank verdien de niet alleen van de leden, maar van gansch de bevolking.' Gedurende de vreeselijke oorlogs jaren brak eene kinderziekte uit en daar het meerendeel der werkmen- schen de noodige middelen niet be zaten om hun kroost de noodige ge neeskundige zorgen te geven, droeg het bestuur aan volksvertegenwoor diger Daens op in den gemeenteraad een voorstel te doen dat zou bepa len dat al de kinderen van af hunne geboorte tot hun 6e jaar bij eenen ziekenbond moesten aansluiten waar voor-de stad- ge lasten zou dragen. Dit kwam neer op 0,06 fr per kind en per week. Eene commissie bestaande uit al de voorzitters en sekretarissen der ziekenbonden dér stad werd saamge roepen, de sekretaris onzer bon den was dan de ievervolle Hendrik Maithieu onder het voorzitter schap van Schepen Dr Is. Bauwens. Onze voorzitter werd gevraagd verslag Uit te brengen en uit te leg gen wat de vraag van den heer Daens beteekende. Hij deed dit breedvoerig en bood aan, zoo de kosten met 6 centiemen per week niet konden ge dragen worden het overige ten las ten der ziekenbonden te nemen. De heer Dr Bauwens bracht hulde aan de verheven gedachten in 't ver slag uitgedrukt, doch geloofde niet aan de mogelijkheid van uitvoering ervan. De andere aanwezige mutualisten wilden er ook niet van hooren en meenden dat de vooruitgezette stel ling' een utopie was. Koppig, als naar gewoonte, besloot het bestuur dit menschlievend voor stel niet op te geven. De tijd zou be wijzen dat ze gelijk hadden. Het was niet de eerste maal en het zou zeker niet de laatste maal zijn dat we er- vaarden dat datgene door de mutua- listen van een andere denkwijze on zer stad als onmogelijk verworpen praktisch wél uit te voeren was. Wij willen ons maar feiten van jongeren datum herinneren Het oprichten eener apotheek, het Stichten van een operatiefonds. Het middel om aan geld tc geraken was in dien tijd gauw gevonden. Men zou overgaan tot het oprichten van een kolenhandel en met de winst er van, de kinderen van alle leden welke om 't even tot welke vcreeniging van de partij behoorden, den kosteloozen geneeskundigen dienst verzekeren. Na korten tijd waren de uitslagen verheugend. Meer dan één vierde der kinderbe volking der stad werd ingeschreven, en toen we later in het bureel van den Burgerlijken Stand eens gingen nazien wat het percent sterfgevallen was der kinderen tot 6 jaar dan wa ren we gelukkig te kunnen vaststel len dat van de J4 bij ons ingeschre ven kinderen er maar 2 gestorven waren en, helaas, dit getal steeg bij de Va niet ingeschrevenen tot 45 sterfgevallen. Het zal altijd een aangenaam aan denken zijn voor het Bestuur van onzen geliefden ziekenbond dat hoogst menschlievend werk te heb ben ingericht. De politiek stak echter weer stok ken in de wielen. Men zag de hedendaagsch groote vaderlanders de Duitschers ter hulp roepen om ons het laatste schip kolen te ontnemen. Men kon niet verdra gen dat de Kristene Volkspartij de sympathie won van allen die het hart op de rechte plaats droegen. Dit was echter niet de eenige tegenwerking die men te verduren kreeg. Om de toelage welke het Nationaal Komi- teit ons gaf moest men klagen en vragen en wanneer men na den Wa penstilstand naar de Bureelen te Brussel ging met de noodige bewijs stukken dan vroegen die lieeren zich daar af hoe het kon mogelijk zijn dat een Bestuur dat zich zooveel moeite gaf en gedurig op de bres stond voor het welzijn zijner leden, zoo was te gengewerkt geworden. Alleen wie van Aalst was en er geleefd had kon dit begrijpen. Het bijzonderste bewijs was dat na toezicht ons nog eene som van 25.000 fr. aan achterstellen werd uitbetaald. Veel leed en lijden is er gedurende deze periode verkropt en manmoe dig gedragen, vele personen die van in den beginne een werkzaam deel aan het werk onzer ziekenbonden hadden gehad, werden ons recht streeks door die moerlemeie ontrukt. Namen noemen gaat hier niet op. al leen deze van PIETER DAENS en FRANZ DAENS deze laatste niet van het bestuur zijnde, maar altijd medewerkende aan alles wat maar eenigszins het volk kon ten goede komen durven wij wel even uit te spreken. Zij hebben gezaaid zonder den oogst te zien rijpen. Het werk van hen en van al degene die deze tijden niet mochten beleven blijft ons dierbaar. Nauwelijks was de vreeselijke last die de oorlog op ons bad geladen af gewenteld, of weer toog het bestuur van den ziekenbond met meer geest drift dan ooit aan het werek. Er waaide een frissche wind van democratische hervormingen over bet land. Veel wat Priester Daens in 1893 in het programma der Kristene Volkspartij had vooruitgezet werd ten deele verwezenlijkt. Er kwamen demokratische minis ters aan het bewind die omzendbrie ven 'rondstuurden waarbij de chaos die er heerschte geregeld werd-. De toelagen werden verstrekt aan de maatschappijen die zich aanpasten aan de verordeningen. Er was dus wel werk op de plank voor een ernstig bestuur en onver droten ging iedereen aan de taak. Het volk, dat onze werking gezien had gedurende den oorlog, had ver trouwen in ons en kwam met honder den onze rangen versterken. Nieuwe tijaen brachten nieuwe noodzakelijkheden en nieuwe inrich tingen kwamen tot stand. Onze maatschappij nam zelf weer initiatief en schiep nieuwe diensten. Het bestuur deed een breed gebaar tegenover de oorlogslachtoffers het besloot de invalieden gelijk aan welk percent te aanvaarden als lid. Aan de moeders weduwen die de opvoeding hunner kinderen op zich zouden nemen werd besloten 15 fr. per maand en per kind uit te betalen. Nu het Weezenfonds dit in een vas ten vorm heeft gegoten werd dit 30 fr. per maand en per wees. De ziekenbond werd familiaal in gericht zoodat elk gezin er volledig deel van maakt. Dat onze inrichtingen tot dan reeds als een model bezien werden bewees het feit dat onze voorzitter en de hui dige eere-voorzitter Volksvertegen woordiger L. V?n op den Bosch naar het Nationaalrk voor Kinderwel zijn ontboden 'werden om uitleg tc geven over onze manier van werken en inrichten, bijzonder van den Vrou- wenziekenbond. De eenig Neder- landsch-sprekende dame nam met veel genoegen onze uitleg aan, wenschte ons geluk met de bekomen resultaten en zou naar 't voorbeeld van onzen bond, de andere bonden in de stad wenschen in te richten. Wat echter niet belette dat, toen we eeni ge n tijd later, ook een afdeeling van' zuigelingenzorg wenschten in te richten dit verzoek afgewezen werd. Enkelen tijd nadien versmolten de drie bestaande ziekenbonden der Kristene Volkspartij, de Mannen-, Vrouwen- en. Kinderziekenbond, waarvan de naam ontstond de Ver- eenigde Ziekenbonden der Kristene Volkspartij. Een heele trits nieuwe diensten ontstonden dra. We hadden reeds De geneesdienst De vergoeding De herverzekering Het Weezenfonds. Nadien kwamen Het Anti-teringsfonds Het Sterftefonds Het Operatiefonds De tusschenkomst voor X-stralen De Moederschapsverzekering. Voor een drietal jaren benoemden we aan onze inrichting eene ver pleegster-bezoek :ter vóór andere maatschappijen er aan dachten. Nochtans hoe noodzakelijk hare werking. De bezoekster is de zendelinge van de gezondheidsleer bij het volk, de dienares der voorbehoudende genees kunde, de sociale helpster van hulpe- loozen en onbeholpenen. Ontelbaren zijn door haar reeds geholpen. Onze eerste verpleegster juffr. De Munter, werd opgevolgd door juffr. Van Mel- ckebeke. Maar onder al de inrichtingen die na den oorlog door onzen ziekenbond zijn geschapen, is wel onze Volks apotheek de meest durvende ge weest. Uitgewerkt in 1922 was het een sedert 1908 gekoesterde droom. Terecht was het bestuur bij den aanvang eenigszins schroomvallig om het op eigen risico aan te vangen. Het voorbereidend werk werd echter gedaan, de noodige inlichtingen inge wonnen en eenmaal dat in orde wer den al de mutualiteiten der stad op eene vergadering uitgenoodigd... Daar werd hun voorgesteld om sa men de Volksapotheek in tc richten en uit te baten. Niettegenstaande ze er veel voor voelden de rekenin gen der apothekers beliepen gewel dig hooge cijfers toch durfden ze hunne verantwoordelijkheid niet ne men en lieten ons met ons voorstel alleen. Dit breede gebaar de andere mutu aliteiten mee te betrekken in eigen werk kenschetste de ware mutüalis- tische geest die de bestuurders altijd heeft gekenmerkt. Toen besloot de ziekenbond in ver standhouding met de S. M. Volksver heffing tot het aanpakken dezer zwa re taak, en wel heeft de inrichting en het in orde stellen aan de bestuursle den vele slapelooze nachten gekost, dan nog gezwegen van het vele werk en de hoofdbreking, de apotheek- staat er en bloeit. Niet alleen onze mutualisten maar honderden leden van de andere vereenigingen halen er hunne artsenijen, zonder daarbij te vermelden het privaat klienteel dat de apotheek regelmatig bezoekt. De heer J. Lamont, de apotheker, heeft .voor het oogenhlik drie hulpapothe kers in dienst die allen flink hun werk hebben. De apotheek is geen louter finan- cieele zaak. De apotheek levend door, leeft ook voor de ziekenbonden en is ccn krachtige steun ten goede voor al de leden. Dat het een voorbeeldige inrichting is, blijkt uit het feit dat het Verbond der Kristen Mutualiteiten van Groot Antwerpen dees jaar voorzitter en sekretaris afvaardigden om de ma nier van inrichting en werken te bc- studeeren, dit op raad van het Minis terie. Zoover zijn we met het historiek van onze ziekenbonden. We kunnen echter niet sluiten zon der nog eens speciaal een woordje van hulde en dank, niet alleen aan al dezen die zoo een nuttig en mooi werk hebben helpen tot stand bren gen, dat daar staat als een torenge bouw, de voeten vast geschoord in het ciment der homve-trouwe, gego ten door de hard-labeurders van het eerste uur, stevig en vast in den rots- achtigen bodem van hunne liefde en aanhankelijkheid aan hunne idealen. Wij huigen het hoofd hij dezen voet want in dat cimnet zit er niet alleen zweet, maar bloed en tranen. En langzamerhand, steen voor steen, met daar tusschen de pilasters van ijzeren koppigheid, er ingevestigd met het vertrouewn dat niet te wan kelen dorst, hebben ze gebouwd. Het is geworden, en zq waren er fier op, de kathedraal van hun verzuchtingen en hun willen. Ze hebben er eerbied voor en liefde en daarom zal hun nooit ten kwade worden geduid een teveel van trots dat ze er voor voe len. Maar ook de huidige werkers wroeten er nog voor. Het is een zeld zaam feit in dezen tijd van onver schilligheid dat één zoo groot getal menschen nog veertiendaagsch kun nen bijeenkomen, om met nauwlet tende zorg te waken op het nog steeds groeiende lichaamom daat nog met voorstellen en nieuwe ge- dachten steeds te ieveren voor groo Verantwoordelijke uitgever M- teren bloei en meerdere kracht. We meenen wel dat we deze huidige wer kers nog moeten vernoemen. En in de eerste plaats moeten we vermelden de vriend Jan Coessens. Jan is een eenvoudige werkjongen die vroeg de school verliet voor de fabriek, en van den eersten strijd een flinke propagandist werd, een trouw soldaat van het leger van Priester Daens. Vóór den oorlog reeds was hij bode-kommissaris van den zieken bond en volbracht daar nauwgezet zijn taak. Binst den oorlog was hij een slachtoffer der opeischingen en kwam geknakt naar huis terug. On middellijk. na 1918 werkte hij mede hij de herinrichting der mutualiteit en hielp hij den toenmaligen sekreta ris Hendrik Matthieu hij het opstel len zijner verslagen. In 1920 werd hij bestendig sekretaris benoemd en bleef dit tot nu toe. Reeds meer dan 10 jaar is hij dit. De gewezen werk jongen is een voorbeeldig bediende geworden. Nauwgezetheid, stiptheid, werkzaamheid, toewijding zijn hoofddeugden in de uitoefening van het lastige ambt. Hij houdt met hardnekkigheid aan zijn reglement, als de protestanten aan hun bijbel en dat is de zekerste waarborg voor de rechtvaardigheid en de eerlijkheid te genover de leden. Maar zelden vindt men trouwer hart en meevoelender kameraad als Jan Coessens. De zie kenbond is zijn eenige bezorgdheid, daar wijdt hij zijn dagen en zijn.,, nachten aan. De bloei der ziekenbonden in de laatste jaren is voor een groot pro cent het werk van Jan Coessens en we danken deze gelegenheid om hem voor al onze leden deze vriendelijke en diepgemeende hulde te brengen. De huidige bestuursleden zijn even als de vroegere bezield met de geest van opoffering. De bewonderens waardige belangloosheid van het eer ste uur leeft voort hij allen. De Vereenigde Ziekenbonden heb ben hun plicht gedaan tegenover het volk op sociaal gebied, het Bestuur staat onverpoosd op de bres met nieuwe en groote plannen in 't hoofd en hoopt deze in den eersten tijd te kunnen verwezenlijken. Hierna volgt de lijst van hét Be stuur Voorzitter Jan de Neve; Eere voorzitter L. Van op den Bosch; Ondervoorzitter R. TallierSekre taris JCoessensSchatbewaarder Aug. Van de Vondel. Commissarissen - Bestuursleden Mevr. V. d. Bossche-Vinck, Mevr. De T-Tauwere-De Neve, Mevr. Podevijn- Weymeersch, Mevr. V. d. Meersche- B osman, Mevr. Peereboom-Hame- linckx. Dc Backer Bodewijk, Mat thieu Hendrik, De Neve Joris, Rom- baut Kam.. Ruyssinck Petrus, Ael- brecht Albert, Van der Borght Wil lem, De Man Kamiel, Roelandt Jank, Van Oost August, V. d. Berghe E., Schouppe M„ De Neef Albert. Van Holder Karei, Van der Veurst Ferd. Boden-Commissarissen Van der Meerssche Oscar, De Nijs Petrus. Rimbaut Alfred, Ruyssinck Bene- dikt. Rimbaut Petrus, Eeckhoudt Clement, Sterck Maur., Beekman C., Wailly Alfons. Drukk. «Volksverheffing» Onderwijsstr. 14 AALST. S chouppe, Onderwijsstraat, 21, Aalst,

De Werkman | 1930 | | pagina 4