In DIT teeken. 7' Jaargang Nummer 29S Zondag 26 Juni 1927. De WEST-VLAMING Katholiek Weekblad ter verspreiding der VLAAMSCH NATIONALE GEDACHTE ABONNEMENTEN Vlaanderen en Wallonië 15.50 fr. Frankrijk 20 fr - Holland 2 gld - U.S.A. ea Canada I dollar Prijs per Nr35 ctmen. - Men kan inschrijven op alle postkantoren. OPSTEL EN BEHEE t RICHARD VERHAVERBEKE RUMBEKE POSTChECl! 108856 Wie zijn vaderland redt, overtreedt geen enkele Wet. Napoleon De geschiedenis leert ons inderdaad dat men over 't algemeen zijn vaderland niet met wettelijke middelen redt. Maurice Barrès. Al gieer dan een jaar was Theo IT laatste oogenblik werd afgezegd, Volckaert nu lid van de club die I dan weer vier of vijf afwezigen (wat heelemaal geen club was, heinie organisatie over geheel Vlaan deren vertakt, tenminste hij had re den om dat aan te nemen. De inrich ting was zoo dat niemand met zeker heid wist wat hem niet aanging. En nu wist hij wel veel, als lid van den gouwraad maar toch enkel wat de gouw betrof. Nuchter en beslist in zijn optreden zooais hij was, had de geheimzinnige leiding die zoo moeilijk thuis te wij zen was, hem tamelijk vlug eerste trede van de ladder n__ hoog gevoerd. Hij herinnerde zich nog zijne toetreding. Zijn beste vriend Ka- rel De Volder, die al een ruime jioos geheimzinnig 2 deed, had hem er toe overgehaald. Zoo was hij terecht ge komen in een kern van een man - ot acht. Daar werd niets gedaan De ieden ervan wachtten enkel. En juist dat niets doen en dat wachten, dat bereid zijn en zich neerleggen Tij de wenschen van hooserhand.zonder vragen, vormde de &aest die et--.'.. dig was. Eens dat je daarvan door drongen was werd je verplaatst in een andere groep. Het was alsof je de gra den doorliept in het leger, of examens aflegdet. Eerst lecren wachten. Dan lei der van een groep en anderen leeren wachten. Dan je oefenen in revolution- nane propaganda en leden aanwerven. Soms al eens mee op oefening voor 't oog onschuldige kwajongensstreken een paar ruiten gaan uitgooien, ot een monument vernielen, of zoo iets. Daar op volgde gevaarlijker werk en werd hij gewestelijke leider. Beetje bij bee tje was het gegaan. En h" den gouwraad. Werken moest hij drie vier avonden in de week er op uit, urea ver soms, en 's Zondags om zeggens nooit vrij. Hij was geen geestdriftige van na tuur, maar de wetenschap dat de orga nisatie flink ineen zat was een aan sporing. Slechts een paar gemeenten van de heele provincie waar ze niet tenminste een kern hadden, soms maar een man of drie, soms maar twee Maar toch iets. Vertrouwensmenschen waar men op rekenen kon als de nood aan den man kwam. En buiten-de provincie Dat er iets was. wist hij met zekerheid. Jan Ra- golle, de leider van den gouwraad, was klaarblijkelijk de tusschenman bij een hooger lichaam, en van nog anderen vermoedde hij dat ze er eveneens meer van wisten. Vragen naar dergelijke dingen was uitgesloten. Niemand ver langde trouwens te weten wat hem niet werd gezegd. Wat je niet weet kun je met verklappen. De verantwoorde lijkheid was al groot genoeg. Volckaert voelde dat er iets in de lucht hing. Sinds hij in den gouwraad zetelde, al een maand of vier was al les in de grootste regelmatigheid ge gaan. De laatste tijd echter schortte er wat. Nu eens een vergadering die op andersnooit gebeurde), dan weer in trekken van een bevel... Daarover was hij aan t nadenken terwijl hij -met zijn motorfiets naar Roeselare reed, waar een vergadering zou plaats hebben. Toen hij de vergaderzaal (een gewo ne kamer) binnentrad en groetend de aanwezigen monsterde, dacht hij ik ben nog vroeg. Want hij miste een tien tal makkers. Hij had zich echter klaar blijkelijk vergist, want dadelijk opende Ragolle de vergadering. Met zijn gewone vriendelijkheid (maar minder kalm dan anders) vond Volckaert) begon hij te spreken. Van af de twee, drie eerste zinnen had hij dc aandacht van zijn gehoor gespan nen. Volckaertv zag nog hoe enkelen zich rechter op hun stoel zetten, als 0111 beter te luisteren maar vergat ver der wat er rond hem heen gebeurde. Wat Ragolle zei was werkelijk van het hoogste gewichr. Hij lei uit dat er binnen kort een beslissende poging ze,-. doéidêWasrvobricWre^li'c.-W-nj.-l' ia- meer dan zes weken hadden ze nog. Hij rekende op hen om de gouw vöör te bereiden. Tot nu toe, ging hij voort, hebben Jan De Schepper, Hugo Soubry, Jef De Smet, Pieter Back en ik de gouw vertegenwoordigd te Brus sel. Het bevel luidt dat de aanwezigen Zondag a.s. zullen voorgesteld wor den voor den eed En hij gaf uitvoe rige inlichtingen waar ze zijn moesten, en hoe ze zich aan te melden hadden. Niemand mocht ontbreken En verder zei hij wat ze nu moesten doen zat hij in gouw^ Tegen Zondag zou elke krin: ewerkt worden. De rest moet verwit- jd worden dat ze binnen de twee maanden zouden moeten oprukken, en dat ze dus hun maatregels moesten ne men. De aanwezigen moesten zorgen genblik het overeenge komen wachtwoord aan de betrokken leiders konden sturen. Dat was alles. Naar gewoonte ging de vergade ring dadelijk uiteen, per twee en drie. Geen woord werd meer gezegd over de zaak Zooals de wetten het voorschreven gingen onverschillige ge sprekken. over de dingen van den dag hun gang. Volckaert en zijn vriend, Karei De Volder, waren van de eersten buiten. Nog geen afspraak voor den volgende dagen en beiden gingen hun weg. Een koortsachtige periode volgde. Volckaert had alle moeite om zijn om geving niet te laten merken dat er iets in de lucht hing. Op de eerste samenkomst met den eed, was een tweede, een derde, en een vierde gevolgd. Veel was er niet ge zegd. Het wachtwoord was met el kaar kennis maken. Het beste van Vlaanderen was daar. Flinke jongens, allemaal, geboren leiders. Verstand en wilskracht lag op hun gelaat te lezen. Een jeugdig optimisme ook. De oogen blo iken en je zag de verwachting van iets grools in de gesprekken. Dp de laatste vergadering werd del jk de definitieve datum megedeeld. De hoofdman, een lange, blonde met een blozend gelaat, hield een korte toe spraak, die hen zinderen deed. E11 toen hij eindigde met Broeders, Vlaande ren. rekent op 011s zaten ze allen roer- locs. Toen de betoovering geweken was drukten zij elkander zwijgend de hand en gingen. Als ze elkander zouden we. rzien zou hel ónder andere omstan digheden zijn. Jrusscl vierde feest. Heel de dag al, s de uitgelaten menigte op de been. V, Jerlandsche liederen waren niet van Je lucht. Al de orgels van de heele stad spreiden nu reeds twaalf uur zonder or louden, en de hoeveelheid drank die werd verbruikt ging alle verbeelding Joven. Vive la France Vive la Bel li ue Viveni 110s glorieuses armées ;t icieren en onder-officieren, simpele piotten zelfs, werden bestormd door hy: terische vrouwen. Morgen zouden de kranten kolommen vol schrijven o- une journée sans égale dans i'his- toire 1. ('élan du plus pur patwaftcme» •;en, had namelijk een overwinning-^ haan op de Italianen bij Embrun, een •laatsje aan de Fransch-Italiaansche grens. En Brussel vierde. De avond was gevallen en duizenden hijes verhoogden de stemming. Brussel was waanzinnig! Verloren in de menigte liepen vijf duizend vastberaden Vlamingen, zij ook met vreugde op het gezicht. Maar m een andere reden. Vannacht ging het groote gebeuren, den sprong naar de keel van het monster, de bevrlj- 'ing. Tegen tienen waren ze verspreid rond bepaalde punten. Het signaal werd afgewacht te 10 uur precies gin gen de lichten uit. Dc stad werd in het donker gezet. Daar wachten ze op. 10 sekonden later stonden ze in rangen vast aaneengesloten. Op een oogwenk had elk een helm op het hoofd en'het wapen in de vuist ging het voor uit, op twintig plaatsen tegelijk. De telegraaf- en telefooncentrale werd 1 leidden, afgespannen en bewaakt. De stad was ingenomen zonder dat er ec.i, druppel bloed gevloeid was. Honderden officieren waren opgepikt en in verzekerde bewaring gebracht. De rest zal verscholen of liep rond in bur- gersklecren radeloos. Aan alle hoeken der stralen stonden posten met mitrailleusen en kanonnen uit de opslagplaatsen van het leger ge haald. Wapens en munitie in overvloed. Vijf duizend vlugge kerels, over de stad verspreid, het zwartgele lint dwars over de borst, maakten indruk alsof er vijftigduizend waren. In het hart' van de stad werden barrikades op getimmerd en de bestrating opgebro ken. Nu kwam er geen verzet. Maar mor- n zou de strijd loskomen. Morgen k zou er versterking komen. Tc twee r 's nachts waren nog eens vijfdui zend. in elke stad, elk dorp, elk ge hucht, aan he't uitplakken der vlammen de proklamaties. Morgen ochtend zou- twintig, dertig duizend Vlamingen Brussel snelien en de strijders van eerste uur bijstaan. De veroverde militaire auto's stonden klaar. Dadelijk zullen ze vertrekken ze gaan vrijwil- O nde r t usschtnTwordTeTkbof tsaenng 'ezer, wat kwam daarna i slaagd Natuurlijk zijn ze geslaagd. Zeg ine, waarom zouden ze niet slagen 2 Had- :e voorzien dat... Ja dat had den ze voorzien. En hadden ze voorzien dat... Ja, natuurlijk, dat ook hadden ze voorzien, en nog veel meer dan jij kunt uitdenken u ze niet voorzien hadden. Maar. laten we eens wat anders pra- n. Als we leiders aan 't hoofd hebben die leiders zijn. dat is hoofdvoorwaarde natuurlijk, en als wij durven ais er te durven valt, denk je dat we dan ook nier kunnen Het geloof dat bergen verzet, waar in niemand meer gelooftDe liefde voor Vlaanderen die we bij anderen betwijfelen Het offer zonder bijbe doeling, zonder vrees, zonder aarzeling, dat we niet kunnen brengen. Als we bereid zijn en het oogenblik daar is laten we de kans wagen. Niet onvoorbereid dus, integendeel genomen, acht kazernes werden be-streng-ernstige voorbereiding niet in sprongen, zonder dat er zelfs alarm het wilde weg, maar als onze leiders werd gemaakt. De stations ondergin- het oogenblik gunstig oordeelen. gen hetzelfde lot. Het gerechtshof ook. j Of we zullen slagen Uit de pompierskazerne werden deHet ergste wat ons kan overkomen stoomspuiten gehaald. Even 11a tienen is sterven, maar dan wordt Vlaanderen begon het bombardement uit de lucht. 1 zeker wakker. Twee vliegtuigen strooiden bommen. Wat je gelezen hebt lezer, kun je Twee maar voldoende om paniek te nu met je verstand gaan ontleden dit zaaien. is onzin en dat is onmogelijk en nog Toen de lichten weer aangingen wa-1 iets anders kon beter gedaan worden... ren de straten zoo goed als leeg. De Geen decadente twijfelzucht bevolking had het hoofd verloren. Gee-i1 Geef de fantastische novelle voort kreet was gehoord. Wat gebeurde er Vaan een makker, schrijf ze nog eens af Brussel was omsingeld. Vijfdtrzend j en geef ze aan twéé vrienden, man in de stad die hel harde werk de- Verspreidt dit nummer van De den. Vijfduizend rond de stad die haarWest-Vlaming afs'oten, er een eiland van maakten. Maar vootal Om elf uur waren alle spoorwegen ge- HOU JE GEREED I sprongen, alle wegen die naar Brussel 1 Vlaanderen neeft ook jou noodig.

De West-Vlaming | 1927 | | pagina 1