4 DE WETENSCHAPSLUI EN DE WETENSCHAPSPOLITIEK 2e deel Sinds de tweede wereldoorlog situeert het probleem van de monopolies, in verband met het wetenschappelijk onder zoek, zich op twee niveaus ze bemoeien zich enerzijds binnenin de staat, ten einde de oriëntatie van het onder zoek te onderwerpen aan hun doeleinden en aderzijds trachten ze het grootste deel van de openbare financiering van het onderzoek in de wacht te slepen - en dit uiteraard zonder rekenschap te geven van het gebruik ervan. Aan de coulissenintriges dient men de subtiele ideologische intoxicatie te voegen van de zogenaamde "tegenstelling" tussen het "fundamenteel" onderzoek - dat bedreven wordt in de universiteiten en de onderzoekscentra - en het "toegepast" onderzoek - bedreven door de industrie of in samenwerking ermee. Er wordt getracht de publieke opinie kond te maken dat het eerste steriel is wat de verbetering van de levensomstandigheden betreft, terwijl alleen het tweede hiertoe een bijdrage zou leveren. We zien dan dat de "geleerde", die zelfs verantwoordelijk gesteld wordt voor de nucleaire bedreiging, uitgespeeld wordt tegen de ingenieur of "zoeker in dienst van de ganse bevolking". Het is op deze wijze dat de toekenning van een steeds groter gedeelte van de staatskredieten voor het onderzoek verrechtvaardigd wordt, aan deze onder nemingen die het geld "nuttig" kunnen aanwenden. Zo zien we de forse spijzing van onderzoek in verband met de ren tabiliteit en rationalisatie van de onderneming of nog de verbetering van de verpakking van margarine X of koffie Y of een revolutionaire witmaker die nu meer dan ooit het linnen witter dan wit wast. Zonder de diabolische toe passingen van wetenschap en techniek voor militaire doeleinden te vergeten. Maar sedert een tiental jaren draait de hierboven ge schetste strategie van de monopolies niet meer zo rond als gewenst. De eskalatie van de Amerikaanse agressie in Indochina heeft in de wetenschappelijke wereld een krisis veroorzaakt, die de USA-grenzen ver overschreden heeft. De manifestaties en manifesten van onderwijsmen sen, zoekers en studenten van de grote Amerikaanse uni versiteiten tegen de oorlog en de toenemende militari- satie van het onderzoek hebben bij de publieke opinie

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 4