sa; gyoeient n invloed gewonnen.» De internationale 5 gevolgen zijn ook tali jker geworden zo sluit de Japanse Natuurkundige Vereniging van zijn vergaderingen deze natuurkundigen uit die voor de militairen werken» Om de bewapeningswedloop af te remmen organiseert de "Pugwash" beweging samenkomsten tussen wetenschapslui van Oost en West. In Groot(Brittannië ontstaan "Socie ties for Social Respondability in Science" (Organisaties voor sociale verantwoordelijkheidszin in de wetenschap). Barry Commoner organiseert grootse informatiekampagnes over de nukleaire proefnemingen en de milieuverontrei- nigin. In Frankrijk lanceert professor Kastler, Nobelprijs winnaar voor natuurkunde, een beweging tegen de atoombom. Zo stellen we vast dat vanaf 1969, de monopolies in moei lijkheden komen op wetenschappelijk gebied deseskala- tie en uiteindelijke nederlaag in Indochina, een moeilijker te manipuleren publieke opinie en een toenemend politiek bewustzijn van de wetenschapszin. Overal, en met sukses, strijden wetenschapslui - voorheen "voorstanders van de nukleaire terreur" voor een wetenschap in dienst van de vrede en het welzijn der mensheid. Het anti-kommunisme doet het minder en minder goed; de scheiding tussen fundamenteel en toegepast onderzoek verliest aan gehoor. Het tegenoffensief van de monopolies laat op zich wachten. Het antwoord komt weerom uit de USA. Het is logisch. Voortaan is het DE wetenschap in zijn geheel die verant woordelijk is. Men zorgt er echter voor om de wetenschap kunstmatig op te zetten tegen de industriële realisaties en technieken, die dan gemakkelijker het staatsmanna kunnen bemachtigen. DE wetenschap verontreinigt - en niet de industriëlen die de reglementen weigeren toe te passen. DE wetenschap is inefficiënt en onnodig - kijk maar naar de resultaten van de Chinese geneeskunde. DE wetenschap stimuleert onnodig verbruik - men moet terug naar fundamentele en eenvoudige waarden. DE wetenschap, en niet de ekonon <-he wanorde, is verantwoordelijk voor een overprodukt oververbruik aan farmaceutische produkten. DE we chap is verantwoordelijk voor de verspilling - waarom naar de maan reizen als de twee derde van de mensheid ondervoed is DE wetenschap is gevaarlijk - zie de bewapeningswedloop - enz...

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 5