VAN SCHOOLTROEP NAAR SCHOOLGROEP •kit-k-k'k^-k-k-k-k-k-k-k'k-k-k-k'k-k-k-k-kick-kieick'k-k-k-k 3 of met de institutionele pedagogie naai- een ander onderwij ssysteem 'k-fc-ic-k-ic'k-k-k-k-k-k-k-k-k-k^c-k-k-k-k'k-k-k-kic-k-k-k-k'k-k-k-^-k-k-kirk-k-k-k-kicick-k-k-k-k Het onderwijs is de laatste tientallen jaren voortdurend een bron van twijfel en onbehagen geweest, waarin het jaar 1968 enkel een uitschieter, en de talrijke "onderwijshervormingen" even zovele lapmiddelen zijn geweest. De huidige "school" leidt thans nog steeds zoals vroeger, tot een groot aantal mislukkingen, het leerproces is een afval1ingskoersZowel kind als school wordt verweten on aangepast te zijn, en enkel de technische voorbereiding op het beroepsleven op het oog te hebben. De huidige school wordt dan ook gezien als wereldvreemd, (de "stof"), rigide (strakke indeling in klassen, vakken, jaren, goede en slechte leerlinge), eenzijdig gericht op kennisontwikkeling (handboeken blokken). Tevens valt het ondemocratisch karakter op van de beslissings structuren, het verregaande individualisme, zelfs egoïsme (rivaliteit, punten), en het fenomeen der "school-kazerne" zowel de gebouwenals de tucht Aldus vangt het knappe werkje van Sylvia De Ridder aan over institutionele pedagogiek een striemende kritiek op het huidige onderwijssysteem, een afbrekende doorlichting van het belangrijkste proces in een jeugdleven het vormen van een mens. Meer nog dan in het gezegde "Elke maatschappij heeft de school die zij verdient", geldt dat de school een afspiege ling is van hetgeen de maatschappij WIL, zonder daar al tijd openlijk voor uit te komen, en soms zelfs onder luide verkondiging van het tegendeel In de relatie school-maatschappij is onderwijs niet de waardering van het creatieve individu, maar liet integreren, het uniformisereri, het dienstbaar maken aan de maatschappij structuur. Uit economisch standpunt bekeken is onderwij zen een auto ritair proces (cfde arbeidsverhouding)ten einde intel lect te produceren, dat later ter voldoening van het winst bejag, kan presteren, wars van vrijheid en persoonlijke waarde. Organisatorisch bekeken is het schoolsysteem van

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 3