den, en is zij de culminering van een nog steeds 5 voortschrijdend proces van pedagogische ervaringen en experimenten aan de basis, die zowat een halve eeuw aan de gang zijn. Talrijke ideeën, die elders embryonaal aanwezig waren, werden hernomen en aangepast, zoals het "Montessori-stelselmet zijn individuele vrije zelfstudie binnen het contract leerling-leraarhet Winnetka-systeem, met vrijheid rond een minimumprogranmaOok de invloed van de sociologie, die de intermenselijke relatiepatronen ontdekt, en reageert te gen doorgedreven individualisme, en de psychanalyse (Freund en leerlingen) met zijn groepstherapeutische methoden, is onmi skenbaar Institutionele pedagogiek is ook meer dan de "groepsdynami ca" of "groupe de diagnostic", die alle belang hecht aan het groepsfenomeen "klas", het pedagogisch zelfbestuur (klasseraad e.d.), maar de errondliggende maatschappij te weinig in rekening brengt Het milieu, zowel eng bekekn (de gemeenschap van leerlingen) als ruim (de gemeenschap van mensen maatschappij) is van doorslaggevend belang, zowel op zichzelf als door de rela ties die het tij de opvoedeling met zichzelf doet ontstaan. Het heeft geen betoog dat de inzichten van de institutio nele pedagogiek de huidige systemen diepgaand kunnen be roeren Een eerste "must" is de non-directiviteit of de afwezig heid van zinloze macht van de opvoeder (of zijn superieu ren) en het laten ontstaan van nieuwe banden van zinvolle autoriteit met als centrum de opvoedeling, die in dit op zicht r.iet als zo dikwijls als niet-rijp en incompetent daartoe mag worden aangezien. Het spreekt vanzelf dat de grote hinderpaal daartoe is de grote mate waarin deze machtsstructuren in de maatschappij voorkomen, en met hand en tand verdedigd worden door hen die er profijt uit trekken. Met de non-directiviteit correleert het pedagogisch zelf bestuur van de opvoedelingen, dat kadert in het ruimere begrip sociaal zelfbestuur, dat ons onmiddellijk doet den ken aan economische structuren en de voorgestane hervormin gen op dat vlak Wanneer ook nog wordt voorgestaan dat deze nieuwe pedagogie bijzonder belang hecht aan de coöperatie tussen leerlingen en leraars, en hun collectiece arbeid, dan ligt een veel-

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 5