6 gehoorde kritiek uit censuratieve hoek als besluit voor de hand De institutionele pedagogiek houdt een in de ruime zin politieke keuze in, of lapidair gezegd "Onder wijs is niet waardenvrijonderwijs is politiek". De institutionele pedagogiek verandert weliswaar nog niet de maatschappijmaar ze opent veel nieuwe perspectieven om leerlingen - én leraars - op te voeden tot kritische en sociaal bewuste volwassenen, dit tegen de bestaande organi satie van het onderwijsstelsel, en de erin bestendigende onrechtvaardige en ongelijke maatschappijin. Nog kernachtiger, en met de woorden van freinet, zou men kurnen stellen dat niet de bestaande maatschappij de leer ling gaat opvoeden, maar de condities moet bieden zodat de leerling zichzelf opvoedt - met de kans dat die leerling morgen die maatschappij niet langer aanvaardt. Leren is zelf actief en creatief bezig zijn, exploreren en arbeiden. De leerling zal zich aldus graag inspannen, als hij er de zin voor zichzelf van inziet. Aan Freinet komt de eer toe zeer practische technieken daar toe op punt te hebben gesteld, binnen de vorenbeschr-even visie, in zijn "école populaire". Zijn volgelingen, die getrouw aan de basisgedachte, even zeer practici als theoretici zijn gebleken, hebben samen met andere leerkrachten de practische werking en konsekwen- ties uitgediept. Aldus hebben kenmerkende begrippen van de institutionele pedagogiek het licht gezien "de vrije tekst", "corres pondentie", "schoolkrant", "enquête", "klasraad". Dit actief en vrij zijn aan de basis, bij de gemeenschap der- leerlingen, zonder de verstarrende autoriteit en buro- cratie, zonder indelingen, kwoteringen en zonder andere loodzware en door generaties lartg reeds met onbehagen er varen traditionele pedagogische principes, is de sleutel tot een "betere" menselijke ontplooiing met een diepdoor- voelde sociale en democratische gezindheid, en maakt het leren tot een aangename en welbegrepen activiteit. Met dit alles laat Sylvia De Ridder ons op boeiende wijze kennismaken. Belangrijk voor ons is ook dat de kritiek op e lof der institutionele pedagogiek niet ontbreekt, en dat aldus slechts kan bijgedragen worden tot de verheldering en een beter begrip, er tot de ordening van ideeën en opvattingen, zowel van voor- als van tegenstandersen it voor ons in het bijzonder het uniek onderwijsexperi- ent van "De Weide" - een zgn "niet-autoritaire school" in onz streek - bijzondere inhoud en dimensies krijgt, wat

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 6