Kleine Catechismus ten behoeve van de Kiezen Wat willen de werklieden Zij willen een menswaardig bestaan, vrijheid en vrede, een maatschappij zonder uitbuiting van de ene mens door de andere, de socialistische maatschappij. Wie zijn het die de arbeiders en hel kleine werkende volk uitbuiten Het zijn de katholieke en liberale grote patroons, .ban kiers en aandeelhouders der grote magazijnen. Wanneer een arbeider, bediende of winkelier voor de C.V.P. of voor de liberalen stemt, wat betekent zulks Dat betekent dat hij tegen zijn eigen belangen en voor de belangen van het kapitaal stemt. Waarom moet de C.V.P. verjaagd worden Omdat zij verantwoordelijk is voor het duur leven- voor de dalende koopkracht onzer lonen- pensioenen en werklo- zenvergoeding. Omdat zij schuldig is aan de stijgende werkloosheid en de uitsluiting van 100.000 werklozen, omdat zij de sociale zekerheid afbreekt, de militaire dienstplicht heeft verlengd en ons doet bezwijken onder steeds zwaardere belastingen. Maar waarom wordt hef leven steeds moeilijker Omdat de arbeiders en middenstanders de kosten moe ten betalen van de verpletterende militaire lasten en de oorlogsvoorbereiding, die voor 1952 aan het land de fabel achtige som van 45.000.000.000 kosten of 5000 fr. per inwoner (kinderen meegerekend). Wanneer de moeilijkheden die het volk kent, voortsprui ten uit de bewapeningspolitiek, welke is dan de oorzaak dezer bewapeningspolitiek, en wie is daarvoor verant woordelijk De werkloosheid, de zware belastingen, het dure leven, de 24 maanden, de ruïnerende bewapening, het verlieren onzer onafhankelijkheid spruiten voort uit de verdragen die België aanging Marshallplan- Benelux, Atlantisch Pact. enz. Deze verdragen werden gestemd en ondertekend dooi de C.V.P. en met haar door de liberalen en de rechtse socia listische leiders, die allen samen dezelfde Amerikaanse poli tiek voeren. Maar moeten wij ons niet verdedigen tegen een Rus sische aanval en moeten wij daarom geen offers brengen Aldus spreken inderdaad de katholieke, liberale en rechtse socialistische leiders. Het was zelfs Spaak die dat liedje heeft gemaakt. Maar zij zingen dit nu reeds sedert meer dan vijf jaar, terwijl de Sovjet-Unie steeds niet heeft aangevallen. Moest de Sovjet-Unie deze plannen koesteren, dan moet ze wel zeer dom zijn zo lang te wachten tot het kapitalistische Westen zich tot de tanden bewapend heeft Wat is dan de waarheid De waarheid is dat de Sovjet - Unie de vrede wil. In de Sovjet-Unie zijn de arbeiders aan de macht en bestaan er geen kapitalisten meer. In West-Europa en in Amerika zijn het de kapitalisten die meester zijn, terwijl de arbeiders worden uitgebuit. Welnu de socialisten hebben steeds gezegd dat «het kapitalisme de oorlog in zich draagt zoals de wolk het on weer (Jean Jaurès). Wat betekent zulks Dit betekent dat het 't groot-kapitaal is dat tot de oorlog drijft. Het zijn trouwens de kapitalisten der oorlogs-industi ie die nu opnieuw miljarden verdienen aan de bewapening, terwijl de werkers nieuwe lasten worden opgelegd. Het is omdat de reactie en haar knechten een nieuwe wereldoorlog willen, een nieuwe kruistocht zoals deze van Hitier tegen de socialistische Sovjet-Unie, dat zij een nieuwe op weer wraak beluste Wehrmacht oprichten, dat zij er de nazi-gene raals terug aan het hoofd van stellen, dat zij Krupp zijn oorlogsfabrieken hebben teruggegeven, dat zij de Duitse oorlogsmisdadigers, evenals deze in België in vrijheid stellen. Wie heeft dat goedgekeurd De leiders van dè C.V.P., maar ook de liberale en de rechtse socialistische leiders helpen er aan mede om het Duitsland van Krupp en van de I. G. Farben terug op de been te brengen tegen de Sovjet-Unie. Zijn de socialistische arbeiders met dit alles accoord Neen, de socialistische arbeiders- zowel als de commu nisten willen de vrede en strijden voor het socialisme. Waarom laten zij dan toe dat hun leiders zich verenigen met de Amerikaanse en Belgische kapitalisten om de oorlog voor te bereiden tegen het land van het socialisme Zijn de socialistische arbeiders tegen deC.V.P. Ja, de socialistische en de communistische arbeiders willen de C.V.P.- partij van de reactie, verjagen. Waarom strijden zij dan niet samen in deze verkiezingen Omdat de rechtse leiders van de B.S.P. hiervan niet willen weten, daar het verbond van socialist en commu nisten niet alleen de totale nederlaag zou betekenen van de C.V.P.. maar ook een einde zou maken aan de huidige politiek die naar het fascisme, de ellende en de oorlog leidt. Willen de rechtse socialistische leiders dan niet de C.V.P. en haar politiek verdrijven Oordeelt zelf op grond van hetgene Spaak op 20 Oogst 1952 schreef in «Volksgazet» Wij (socialisten en C.V.P) hebben gezamenlijk het verdrag van Brussel bekrachtigd, evenals het Atlantisch verdrag en het Schuman - plan. Onze stellingen inzake de verdedigingsgemeenschap en de Euro pese federatie kunnen niet veel van elkaar verschillen... Er moet dus kans bestaan om tot een overeenstemming ie ko men. Zodus terwijl de socialistische arbeiders strijden om de C.V.P. en haar politiek te verdrijven, zoekt Spaak om tot een overeenstemming te komen met de C.V.P. Welk besluit moeien de socialistische en alle werkers hieruit trekken Zij moeten zich verenigen in de actie met hun commu nistische klassebroeders tegen de kapitalistische klassevijand verwekker van fascisme, ellende en oorlog. Zij moeten op 12 October stemmen voor de communis tische lijst om een andere politiek af te dwingen stopzetting der bewapeningskoers, verstandhouding en "handel met alle landen, sociale vooruitgang, werk en brood voor allen, wo ningen in de plaats van meer kanonnen, speelterreinen in de plaats van meer kazernes, kinderkribben en schouwburgen in de plaats van meer tanks en bommenwerpers. Voor de Liberalen stemmen is stemmen voor de C.V.P. Staafke stuurt u brieven met zijn foto. Staafke legt u allumettendoosjes in de hand met n" 3. Staafke betaalt potten. Maar... Staafke antwoordt niet op onze vraag of hij met de C.V.P, zal besturen. Hij antwoordt alleen dat hij niet met de Communisten in één College wil zetelen. Dat is naast de kwestie. Wat het volk wil weten, dat is. of Staafke abso luut de C.V.P. weg wil ofwel of hij zoveel moge lijk stemmen wil vissen om met chantage op de C.V.P. zetels in het schepencollege te bemeeste- ren. Het is duidelijk dat Staafke het laatste zoekt, anders zou hij niet aarzelen ons te antwoorden In deze omstandigheden is het dus duidelijk stemmen voor Staafke en zijn lijst, is stemmen voor een C.V.P. - Liberaal college, dus voor de C.V.P. verder aan het bestuur, dus voor de C.V.P. Op nationaal gebied is het juist hetzelfde ook daar willen de liberalen hun deel van de zetels. Ze zijn volledig accoord met de internationale politiek door Amerika gedicteerd en die voor de arbeiders de ellendige gevolgen heeft, als werkloosheid, duur leven, 21 maanden enz. Dat zijn nu de liberalen die u vragen voor hen te stemmen meelopers van de C.V.P.- belovers en kermislopers. Gooi dus Uw stem niet weg en stem tegen deze partijen geleid door het kapitaal. Weg ermee- stemt Communist onder nu 2 Wij hadden 3 gekozenen in 1946 Wij strijden voor 4 raadsleden in 1952

Het Ajuintje | 1950 | | pagina 9