In onze Gemeenteraad. Sie Weveid Olorul. Het schandaal der lage lonen. HET AJUINTTE Het hoekje van DEN UIL. Onze beide vorige artikels over de ver dorvenheid van de Aalsterse jeugd heeft nogal stof doen opwaaien, voeg daarbij dat De Rode Vaan er nog een artikel aan gewijd heeft onder de titel Vreem de Gasten te Aalst en zulks volstond om de grootste puritein in zijn gemoed te schokken. Stel U voor, zelfs Vooruit dat nochtans van geen klein gerucht ver vaard is, heeft zich gewaardigd er een epistel van 184 gedrukte lijnen over te geven, doch zeker voorbehoud te maken over de doelmatigheid van deze cam pagne. Vooruitis van oordeel als zou al het feitenmateriaal dat wij aan halen enkel de nieuwsgierigheid van een zeker publiek kunnen opwekken wat Vooruit met dat zeker publiek beduidt die door dit artikel hun nieuws gierigheid voelen opkomen, dat zullen in alle geval de gezonddenkende arbei ders niet zijn, of wil de steller van dit artikel misschien sommige vooraanstaan den van zijn partij dekken die zich ook af en toe in die gelegenheden vertonen In ieder geval wij zijn er zeer gerust over, en het past moeilijk van over een koord te spreken in het huis van een ge hangene of heeft Pol Van Aelst zich al eens ontfermd over de aankondigingen van de Cinemax die om de week in Voor Allen verschijnen, aankondigin gen, die op het randje af, aan schunnig heid beginnen te raken, of heeft hij zich nog niet ontfermd over de aankondigin gen die regelmatig en in Vooruit en in Volksgazet verschijnen over zekere zedenromans en dan willen wij het nog met hebben over de uitgebreide repor tages als Beroemde Geliefden wij ge loven Polleken dat men beter eerlijk voor zijn mening zou durven uitkomen en zijn verantwoordelijkheid resoluut durven te nemen als het ogenblik daar is. Welnu dit ogenblik is daar Willen wij van Aalst een gezonde stad maken, dan moet het gedaan zijn met het toelaten van verderfelijke ge legenheden, dan dient er opgetreden te worden tegén zekere individuen die een publiek gevaar daarstellen voor onze Jeugd. Wij hebben de weg gewezen, 't woord is nu aan anderen, wij wachten. DE UIL. EEN NIEUWJAARSCADEAU AAN DE BE VOLKING ONDER DE VORM VAN VER HOOGDE BELASTING. OOK DE AF FAIRE VAN DE VREEMDE GASTEN TE AALST KWAM TER SPRAKE. Ons vorig Ajuintjewas juist van de pers toen de gemeenteraad bijeen kwam om over de begroting der stad voor 1955 te stemmen. Wij brachten in De Rode Vaan een lang verslag over deze zitting, welke wij hier kort weer geven. In verband met de zedenfeiten die onze stad teisteren had onze Kd. Ray De Smet reeds vroeger geïnterpelleerd. Het schepencollege had dan ook een nieuw politiereglement opgesteld om te trachten deze feiten ie beteugelen. Om in cafés te mogen dansen zou volgens dit regle ment eerst toelating moeten worden be komen van de burgemeester. Onze ka meraden evenals andere gemeenteraads leden deden opmerken dat zulks ook treffelijke cafés zou kunnen treffen. Op voorstel van Kd. Van Hoorick aanvaar de de raad dan ook een amendement waardoor het voor de herbergiers zal volstaan één enkele aanvraag te doen om voor onbeperkte tijd toelating tot dansen te bekomen. Deze toelating zal kunnen geweigerd worden aan de slecht befaamde instellingen. Na dat onze kameraden nog een lans hadden gebroken voor de verlichting van verschillende in het duister gehulde stra ten bracht de schepen van financiën verslag uit over zijn begroting. Hieruit blijkt dat het totaal der stadsuitgaven op de gewone begroting 92 miljoen zal bedragen, terwijl 137 miljoen zijn voor zien op de buitengewone begroting. Er is een deficiet van 5 miljoen. In dit ka der vroeg het bestuur dan ook een ver hoging van de opcentiemen op de grond lasten van 400 naar 500, wat door de meerderheid werd gestemd. Bij monde van De Wolf ging de C.V.P. hiertegen te keer. Kd. Bert Van Hoorick, in naam van onze partij herinnerde de liberalen aan hun beloften van belastingsvermindering en deed opmerken dat dhr. Stobbeleir in 2 jaren tijds 6 miljoen meer uit de zak ken der Aalstenaars had geklopt. Maar zo de C.V.P. aan het bewind gebleven v/are, merkte onze kameraad op, zij zou dezelfde weg van belastingsverhoging zijn ingeslagen, wat Bert bewijst aan de hand van verklaringen van ex-minister Moyersoen die destijds de gemeenten dwong de belastingen te verhogen. Onze woorvoerder toonde aan dat de Staat de bizonderste inkomsten ontnam aan de gemeenten en als tegenprestatie onvol doende toelagen toekent voor het ge meentefonds omdat de Staat in de eersie plaats aan bewapenen denkt. Verder he kelde hij de achterlijke toestand waarin onze stad zich nog op verschillende ge bieden bevindt, dit door de schuld van de vooroorlogse opeenvolgende C.V.P. besturen. Aalst is een van de meest on gezonde steden. Er zijn te weinig bomen en bloemparken, vooral over de Vaart. Onze kameraad verdedigt verder nog de officiële school en zegt de steun toe van de communisten aan het stadsbe stuur om onze stad schoner te maken en te verheffen. (Vervolg van blz. 4.) verlies doen en niet meer zouden kunnen con- cureren, maar dat men meer moet produceren om aldus meer te kunnen verdienen. Daardoor de geweldige afjakkering in de fa brieken, die aan de patroons mooie winsten op brengt, maar voor de arbeiders en werksters, vermoeienis, ziekte en werkloosheid meebrengt. Anderzijds is het een feit dat men de laatste jaren in Aalst zeer weinig grote stakingen heeft gevoerd voor betere lonen, terwijl er elders re gelmatig loonstrijden plaats grijpen Het wordt hoog tijd dat hieraan een einde komt. De bouwarbeiders komen zojuist, dank zij hun strijd, een overwinning te boeken in verbond met hun vorstvergoeding. Doorheen de ganse geschiedenis is het bewezen dat als de arbeiders de strijd aanbinden, het patronaat tot toegevingen wordt gedwongen. Niet door klassesamenwerking maar door de strijd kun nen de arbeiders Hun lot verbeteren. Er be staan geen gemeenschappelijke belangen van arbeiders en kapitalisten. De patroons stellen alles in het werk om meer en meer winsten te boeken en ontzien daarvoor nooit hun werk volk. Willen de arbeiders het beter hebben Moskou. Molotov, de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken heeft een intervieuw toegestaan aan twee Amerikaanse jour nalisten, William Hearst en Kingsbury Smith, die momenteel de U.S.S.R. bezoe ken. Hearst informeerde naar de kwestie Formosa om de ontruiming der Chinese kusteilanden door de mannen van Tsjang. Molotov antwoordde als Tsjang het wil afstappen uit dat gebied, dat hem dat geen mens zou beletten. Toen Kingsbury Smith over China sprak en het onmiddel lijk oorlogsgevaar, antwoordde de Sov jet-minister China bedreigt niemand, en het zou niet goed zijn indien iemand China bedreigde. Londen. 4.000 man betoogden voor het parle mentsgebouw, tegen de Duitse herbewa pening de bereden politie trachtte de manifestanten uiteen te drijven, doch lukte niet. Washington. Het Amerikaanse weekblad Look bericht dat 50.000 vluchtelingen in West- Duitse kampen verblijven die allen naar de Oostelijke landen terug willen. Kenia. De nazi generaal Erskine, komt zo pas een verklaring af te leggen, dat zijn op treden tegen de zwarte oproerlingen niet tevergeefs is geweest. Zijn bulletin vermeldt 50 zwarten voor 1 blanke. Het werk der Europese beschavers Peking. Vijf blinde Chinezen hebben het zicht teruggekregen door overplaatsing van hoorn- en regenboogvliezen van apen op hun ogen. Hong-Kong. De Nederlandse handelsmissie in Chi na verklaarde te Hong-Kong, dat ze ne vens hun groot aantal bestellingen, er nu nog eentje bij kregen van 91 miljoen frank. In alle geval zijn onze noorder- buern rapper bij de eieren dan deze van hier. mogen ook zij het patronaat niet ontzien, maar vastbesloten de strijd inzetten, wat ook de ar gumenten van de patroons mogen zijn. Wij heb ben recht op leven voor ons werk I Enkele dagen geleden werd de vooropzeg ge geven in de jute-nijverheid in de strijd voor hogere lonen. De vakbonden zouden er goed aan doen ook hier eens eindelijk de handen uit de mouwen te steken en met de patroons eens een hartelijk woordje te praten. Dit zal niet van zelfs komen. Het is aan de werklieden zelf hun vakbond- leiders te gaan vinden en van hen te eisen dat de strijd voor betere lonen wordt ingezet. ,is 9enoe9 gepraat over productiviteit (aljakkering) en verliezen. De grote verliezers zijn de werkers. Arbeiders, opdat het anders zij, dient gij eensgezind de strijd in te zetten. R. V.

Het Ajuintje | 1955 | | pagina 5