CJtaxa, Saêinu en Sienihn. "HET AIUINTTE" SEDRUVEN.^pl Er roert wat in de textielfabrieken. Hoe kan het anders? De arbeiders, mannen en vrouwen, moeten met de dag harder en harder werken. Statistie ken uit patronale bron afkomstig spre ken van een stijging die gaat van 25 tot 30 Deze die op de textielfabrie ken werken, weten dat deze cijfers ver onder de werkelijkheid liggen. De koek groter maken, antwoorden de syndicale leiders aan de arbeiders (sters), die komen eisen dat tegen de afjakkering wordt ingegrepen. En met het groter maken van de koek, zo ver tellen zij, zal het stuk der arbeiders (sters) ook groter worden. Dit oude liedje wordt nu meer dan 2 jaren ge zongen. De productie is intussen onme telijk gestegen en met deze de patro nale winsten, het is alleen de loonsver hoging die achterwege is gebleven. Maar aan alles komt een einde On der druk van de toenemende protesten, die ten huidigen dage een massaal ka rakter krijgen, wordt eindelijk de kwes tie der loonsverhoging n.m. voor de sec tor der wolspinnerijen gesteld. Tevens hebben de jute-bewerkers (sters) de eis tot loonsverhoging ge steld, wanneer de patroons niet toege ven zullen de jute-bewerkers op 6 Fe bruari in staking gaan. Wij vragen ons terecht af, of de lo nen in de katoenspinnerijen niet even eens dienen aangepast te worden aan de huidige stijging der productiviteit? In de wolspinnerijen is de productie met honderd ten honderd gestegen, vroeger werkten de spinsters aan onge veer 200 spillen, nu 400 spillen. Het maximum basisloon bedroeg 12,92 Fr. In de katoenspinnerijen is het te be dienen spillen niet gewoon verdubbeld maar bijna verdriedubbeld. De meest voorkomende basisionen die aan de spinsters worden betaald zijn 12,40 Fr. tot 13 Fr. Dit is een zeer belangrijke zaak die door de arbeiders dagelijks gesteld wordt. Maar het is niet alleen de loonsverhoging die zich opdringt. Wij menen dat het huidige tempo dat de hoeveelheid spillen te bedienen, on danks bepaalde technische verbeterin gen en nieuwe moderne spinmolens, boven de menselijke krachten liggen. Dat de gestelde normen zo laag zijn, dat onvermijdelijk door deze afjakkering de menselijke uitputting moet leiden naar lichamelijk en geestelijk verval. Gewoonlijk wanneer het probleem der vrouwen, der moeders en der toekoms tige moeders wordt aangeraakt, het A.C. V., de kristelijke heren het zijn die zich als hare verdedigers opwerpen. Tot hier toe hebben zij hun liefde voor de moe ders, die verplicht zijn hun boterham te gaan verdienen op de textielfabrieken, en daar worden afgebeuld, nog niet be toond. De rede van deze stilzwijgend heid moet men niet ver gaan zoeken. Men kan geen twee meesters dienen en het patronaat (de uitbuiters) en de ar beidende klasse (de uitgebuitenen). Een andere kwestie, wat betreft de lo nen in textiel, dringt zich eveneens op, en wel deze der abnormaal lage lonen CLARANa werret Zoemer hein BERTHA: Ge meigt gerest zein, ast azoei met vasteloavond zal zijn zal der nogal wat volk noar Oilsjt kommen. SABINA 't Zal van doen zijn, want de foeirmannen hemmen 't hier al twie droij kier slecht gelikt g'had. CLARA Dat es woar, zeg heje de ga zet al geleizen hè Dat es nogal iet mei al die schandoalen, iest woarent die ge- neroils, ten Van Glabbeke, de minister van Oepenbore Werken en na es't Stroebbeleer. SABINAZol dat wel wor zein van Staafken Ik geloeif dat toch niet. BERTHADat es nogal e spel hein Gepasseirde weik kwam onze Jef zijne kleinen noar houis, 's zeg Pa Gist, zeit hem, na kan ekik en schoein gedichteken, waarop dat onze Gist zeitAllei lotj iens hoeiren. En potdomme diene snot ter begostStaafken zag iensj briefken hangen, wel van doeizend frank zoe groeit. Woarop dat onze Gist vroegEn wie heit a da gelierd Ai petjes jongen jon gen, antwoordegen de kleinen de kinde ren springen der al koerreken op. As zek- ken kadeikes dat zeggen ten moet er toch veil oever gesproeken werren. SABINAIn alle geval ik en hoai dat toch niet verwacht van Staafken CLARANie, moar mei masken Staaf ken en es nog zoei vies niet ouitgevallen zelle... SABINAHoe CLARA Hawel ik rappeleer mei nog ne kiesstroijd en ik stond op de Mert, en van ouity d'A Wacht hoerde men altijd ienen roepenPas op De auto staat gereed, Hij gaat vertrekken, Hij vertrekt, Hij is vertrokken Awel dat was oeik op Staafken Stroebbeleer, omdat hem met de woijven van de zwerte noar Loe- keren reed, terwijl dat hem zijn toet vol had oever de Weerstand. BERTHA In alle geval hij es 't er niet te slimmer veir, ne man met zoijn posi- tjie zol toch moeten roijn en omzien, moar allei as ge van de microebe van 't geldj gebeten zijt ten wildje goij altijd blijven deerdoen en op den dier ver brande gij a achterste en 't spreekwoerd zeitDie zijn gat verbrant moet op de blozen zitten CLARAIn alle geval ter moet toch iet van zijn want as de Senoot de on- schendboorheid van iemand opheffen ten es dat en tieken dat er serieuze zoken o p't appel stoon. SABINAloamoar Staafken heit toch gevroagd megelijk onderhoeird te wer ren, omdat hem zijn onschildj zol ken nen bewoijzen BERTHAIn alle geval hei'en ten toch lang gezwegen, as ekkik gien faten zol hemmen ten zol ek rap van 't leer trek ken zelle en nie zwoijgen totdat giel Oilsjt doar vol van es... CLARADoarin ei geloijk, dorboij hij was niet allien van Oilsjt hein, zemmen zeir nog ienen in de kabas gedrooid veir die affaires? BERTHAOch mein schopkens, ge meigt mij vroij geloeiven moar in al die roijke mensjenkringen gebeiren veil mier schandolen woardat er noeit gienen hoon over en krooit, moar dat ne kleine mensj ne kier iet mispikkelt... sebiet zein ze doar om a in de doeis te roeffelen en ten es 't er gien miserecorde oan zelle, reclameiren kendje zo veil as da ge wiltj moar veir de kleinsjte faat zeje gij beto- len, dat es omdat er in de grondwet stoat dat alleman gelijk es veir de Wet. CLARA En goij geloei ft dat Allei ik ben de pist in zelle, tot de noste zitting en haaft er goed hein STEUN VOOR "T AJUINTJE" Oorlog aan de Oorlog, 10 Fr. Weg met de kanonnen, 10 Fr. Omdat Frans een vuil tong heeft, 15 Fr. wijk Schaerbeek, 36 Fr. Idem in de andere wijken der stad, 151 Fr. Van Gust De Man, 20 Fr. ZAAD IN 'T BAKSKE. Van Mw. De Vuyst, 50 Fr. Van Bert, 50 Fr. Cel Schaerbeek, van sympathie ke mensen, 36,50 Fr. Omdat Jefke een pijp gekregen heeft zonder tabak, 5 Fr. Omdat Stuyver een sigarettendoos ge kregen heeft zonder sigaretten, 10 Fr. Celverg. Watertoren - Gezellig samen zijn Omdat Cornel zijn bril gebroken heeft30 Fr. Van een goede kame raad uit de Ridderstraat38 Fr. Van een goede kameraad, 18 Fr. Steun bij verkoop Ajuintje nummer 5, 249 Fr 6 op de Ledebaan, 136 Fr. Idem in de Steun bij colportage Ajuintje nummer ONZE GRATIS BOEKENTOMBOLA. En ziehier weer de winners van onze gratis boekentombola voor ons voor gaande nummer. De winnende nummers waren: 531 1108 734 945 071 694. Kijk uw nummer na in ons vorig num mer op de datum van December. Indien ge gewonnen hebt kunt ge met dit vorig blad uw prijs komen afhalen in het lo kaal Recht en Vrijheid Molenstraat, 55, Aalst. der daguurwerkers. Deze lonen staan vergeleken bij deze der bouwarbeiders 25 lager en bij deze van het metaal met minstens 30 De wagen is aan het rollen. Het komt er op aan dat de arbei ders (sters) uit de Aalsterse textielfabrie ken met hun eisen naar voren komen. 1 h (i .i Verantw. Uitgever JEAN RIMBAUT, Binnenstraat, 164, AALST.

Het Ajuintje | 1955 | | pagina 6