RNE BOUWPOLITÏEK VOOR VOLKSGEZONDHEID Geen katten in zakken meer 4.- OMDERWIJS EN KULTUUR VOOR HET VOLK ■§js£ VRAAG ONZE BROCHURE derne vereisten van volksgezondheid en hygiëne. Voorlichting en gunstige aankoopvoorwaarden aan de bewoners van degelijke volkswoningen van bouwmaatschappijen, teneinde nieuwe ka pitalen te verwerven. Strenge kontrole op de toewijzing van alle door de maatschappijen en de stad gebouwde huizen, uitgaande van de sociale toestand der kandidaten-gezinnen. Het schandaal van de grondspeculatie, waar bij de voorgaande verkiezingen zoveel over geschre ven werd gaat verder. Rijke particulieren ko pen gronden en met woekerprijzen verwezenlij ken ze miljoenen winsten op de rug van de kleine bouwers. We eisen dan ook dat onmid dellijk maatregelen getroffen worden om elke grondspeculatie onmogelijk te maken. Prof. Vranckx stelde in Volksgazet van 19 au gustus 1964 een reeks voor die reeds vroeger door de kommunisten werden gedaan. We her halen de eerste aanleggen door aankoop en onteigening van gemeentelijke grondreserven, in de kom en aan de rand van steden en ge meenten. Onteigenen van de nodige gronden en volledige inplanten met verkaveling, bestrating, enz., van een drietal nieuwe wijken, met gunstvoorwaar- den voor de nieuwe bouwers of kopers van woongelegenheden in deze wijken, teneinde de huidige verspilling door de te zeer verspreide bouw te vermijden. Geen enkele nieuwe wijk zonder groene ruimten, speelpleinen of open bare vergaderzaal. Voor het aanleggen van nieuwe wijken, voorkeur aan de meer voorde lige hoogbouw, met meer ruimte, zon en be plantingen. Opstellen van een gedurfd urbanisatieplan, re kening houdend met de levensvoorwaarden en verkeersproblemen van de komende generaties. Onteigening en strenge voorschriften inzake nieuwbouw en verbouwingen in de midden- stad, voor het verbreden van de bijzonderste straten en het scheppen van nieuwe ruimte en parkeergelegenheden. Brede aanwending van de intervapeur bij het aanleggen van nieuwe wijken. De verlichting in de arbeiderswijken moet wor den herzien en verbeterd. Beter onderhoud van beplantingen, grachten en stadsriolen, waarvan trouwens een groot deel g| moet worden hernieuwd. derkrib. Het zijn nu voor de jeugd gevaarlijke putten geworden, met vuilnis en water, maar de aangekondigde kinderkrib In Ronse (25.000 inwoners) zijn er zes. In Aalst geen enkele officiële. Wij eisen er vijf. De werkende vrouw (43 van de tewerkge- stelden) is in de meeste gezinnen een nood wendigheid. Wat gebeurt er dan met het kind. Waarom moet het een degelijke verzorging ont beren En waarom zou de moeder van een groot gezin niet enkele uren ontspanning mo gen hebben Het Dispensarium moet in behoorlijke gebou wen ondergebracht worden en uitgebreid tot een werkelijke dienst van kosteloos geneeskun dig onderzoek, vooral wat betreft besmettelijke ziekten. Er moet een einde gesteld worden aan de be staande geest in de K.O.O. en haar reputatie bij de bevolking. Dit verleden is voorbijge streefd, maar haar taken zijn veel breder. K.O.O. moet meer worden gericht op voor- dan op genezen. Niemand mag nog ver plicht worden tot het vernederende gebaar van de smekende hand. Sociale assistenten moeten systematisch onderzoeken doen bij ouden van dagen, behoeftigen en grote gezinnen. Al wie steun of hulp behoeft, of alleen maar raad bij bepaalde sociale gevallen, moet vrijgemaakt worden van schaamte, knieval of politieke druk. Wie doet wat hoe goed ook bedoeld, is liefdadigheid op kommando, een speciale win- tervergoeding aan behoeftigen of ouden van dagen, moet iets normaals zijn en op beschei den wijze gebeuren. De C.V.P. heeft er vóór 1952, toen ze in de minderheid werd gedrongen, voor gezorgd, dat het akkoord met de betrokken kloosterorde vóór zijn tijd voor 30 jaar werd verlengd. Deze kloosterorde maakt hiervan misbruik. De vrij heid van gedachte wordt niet geëerbiedigd. De zalen zijn versierd als kapellen en het kollek- tief gebed wordt aan iedereen opgedrongen. We kunnen voorbeelden aanhalen van vrijzinni gen die beledigd werden. Hier moet een einde aan gesteld worden. Naast de zusters voor de gelovigen, moet zowel in het Stedelijk Hospi taal als in het Moederhuis voor de vrijzinnige verplegend lekenpersoneel worden aangesteld. Wat de gebouwen betreft, moet de kwestie openlijk bij de Provincie en het Ministerie ge steld worden. Er moet ook begin gemaakt wor den met een afzonderlijk kinderziekenhuis, reeds tien jaar geleden door de kommunisten voorgesteld. - Tijdens de nieuwe bestuursperiode moet het nieuwe slachthuis opgetrokken worden en het Waarin U alle inlichtingen zult vinden over de achteruilstelling van de Denderstreek en de studie van S.O.D.E.G.E.C. oude een werkelijke pest midden in een dichtbewoonde wijk onmiddellijk daarop af gebroken. Het huisvuil moet TENMINSTE tweemaal per week worden opgehaald in ALLE wijken van de stad. Wij stellen de oprichting voor van een speciale instelling voor het verbranden van deze afvalstoffen, teneinde alle aarden van be smetting in de stad of de omliggende gemeen ten uit te schakelen. Onbewoonde krotwoningen en veroordeelde oude fabrieken moeten afgebroken worden en de grond zo mogelijk door de stad aangekocht voor grondreserve, parkeersplaatsen of groene ruimten. Alle beken in de bewoonde wijken moeten overwelfd worden en aan de grenzen van de stad gekuist. Inzake veiligheid, moet een strengere kontrole doorgevoerd op de beperking van de verkeers snelheid, evenals een absolute beveiliging van de omgeving der scholen. Nieuwe parkeer gelegenheid moet geschapen worden in het cen trum en bij de grote verkeersaders aan de in gang van de stad. De verkeerssignalisatie moet verbeterd worden en op verschillende plaatsen dienen verkeerslichten te worden geplaatst, evenals verkeersspiegels aan gevaarlijke bochten in al te smalle straten. f. S> V uilhoop en SLACHTHUIS b.eloofd sedert 1932. Bilan nieuwe belofte. KINDERKRIB beloofd sedert 1952. Bilan een gevaarlijke gracht in de Rapenstraat en... een nieuwe belofte. SCHOUWBURG beloofd sedert 1952. Bilan een parking in de Molen straat £n... een nieuwe belofte. HOE IS DE TOESTAND? Er zijn te Aalst heel wat nieuwe scholen bijge komen. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat onze stad op dit gebied verschrikkeljik achter uit was, zowel inzake instellingen als wat betreft de gebouwen. De toestand is nog steeds zeer erg. In de brochure België in 1965 uitgegeven door de Staat, wordt voorzien, dat ons land tegen 1965 onder meer over 60 meer technische in genieurs zou moeten beschikken en 30 meer technici. De Rijkstechnische School bestaat nu negen jaar. Het is slechts in september 1965 dat zij over moderne klaslokalen en werkzalen zal be schikken En vrienden van de school hebben een jaar lang tegen de vertegenwoordigers van de drie traditionele partijen moeten strijden, om de afde ling voor het vormen van technische ingenieurs af te dwingen Het Rijkstechnisch Instituut voor Meisjes zit nog in oode lokalen. De Rijksmiddel bare Meisjesschool (Lyceum) zit in lokalen die dit is de absolute waarheid dateren van Maria-Theresa van Oostenrijk. In het Atheneum werden klaslokalen in twee verdeeld om in het zelfde gebouw het internaat te kunnen bergen, daar waar een afzonderlijk internaat voor het officieel onderwijs zich sedert jaren opdringt (het katoliek onderwijs heeft er een). Dit is natuurlijk Rijksonderwijs, maar de feilen hebben bewezen zowel hel vestigen van de nieuwe instellingen, als het afdwingen van nieuwe afdelingen en gebouwen dat de aktie van de plaatselijke politieke verantwoordelijken en het gemeentebestuur van doorslaande aard is. Wij hebben het integendeel moeten^ beleven, dat de socialistische burgemeester aan een organisatie van het officieel onderwijs (R.T.S.) de toelating weigert voor een propagandatocht met auto-radio I Dat het gemeentelijk enderwijs achteruit boert, heeft vele oorzaken, die niet alleen aan bet beleid ervan te wijten zijn. Maar dat er nog veel werk voor te doen is kan niemand betwisten. WAT STELLEN DE KOMMUNISTEN VOOR Wij eisen van de schepen van Onderwijs tot welke partij hij ook behoort dat hij open lijk het officieel onderwijs zo Rijksonder wijs als gemeentelijk steunt, dat hij voor de ouders voorlichtsavonden inricht over de mogelijkheden aan de verschillende officiële in stellingen, dat hij de samenwerking tussen deze scholen in de hand werkt, dat hij een dag inricht van het officieel onderwijs, dat hij er de hand aan houdt, dat de opinie van vrijzin nigen in de gemeentescholen onvoorwaardelijk zou worden eerbiedigd. Wij eisen kleuterscholen in elke wijk. Wij verwachten van hem, dat de gebouwen, in richting en uitrusting van alle gemeentescholen zou worden herzien en gemoderniseerd. Bij de nieuwe meisjesschool Binnenstraat, werden reeds voorlopige gebouwen opgericht 1 - De schepen van Onderwijs moet ijveren voor de afschaffing van de vierde graad, een tijd verlies voor de leerlingen. De besparing hierbij verwezenlijkt kan trouwens best gebruikt wor den om het lager onderwijs in de stadsscholen te verbeteren. - Dat zekere heren er aan houden verdienstelijke studenten met een prijs naar hun naam ge noemd te belonen, is hun zaak, maar bet Ijikt ons een plicht, dat de stad de verdienstelijke leerlingen van dag- en avondscholen met studie reizen op haar kosten zou aanmoedigen. - Het zou onjuist zijn te beweren dat op het kuitureel plan geen inspanningen werden ge daan, maar het blijft in zijn uitstraling beperkt. Er moet naar het volk toegegaan worden in de verschillende wijken, in de scholen, in de fa brieken en bij alle gelegenheden die zich bie den. Het is met de belangstelling voor kultu- rele aktiviteiten, zoals met deze voor de sport beoefening, voor de studie, enz. Wanneer men er niet in slaagt bij de jongere belang stelling op te wekken, verliest men in 90 der gevallen alle kansen voor later. De school mag niet langer een instelling zijn waar men beproeft hoofden vol te proppen met weten schap, maar waar de jongere een meer brede vorming krijgt. - Wat we zeggen over de kuituur dichter bij het volk te brengen, belet niet, dat een einde moet gesteld worden aan de komedie met de stads schouwburg. Deze moet er in rekordtemp© komen.

Het Ajuintje | 1964 | | pagina 3