WIE HEEFT HET GLAS UITGEVONDEN? BRIEF UIT AALST Uit Leuven Onbreekbaar glas is geen nieuwigheid Enkele Belgische krijgsgevangenen Luchtalarm boven de Oostkust van Kent Nieuws in flesschen GROEPEN VLUCHTELINGEN OP HUN DOORTOCHT TE BRUSSEL HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 30 MEI 1946. ©p welk Belgisch leger baseert zich nog de gevluchte Belgische regeering, vraagt de Tribuna ROMA. 29 Mei. D.N.B.) In scherpe be woordingen geeselt de Tribuna de poging van deii Franschen Minister President Rey- naud, de gevluchte Belgische regeering tegen hei wettelijk Staatshoofd, dat den wil van het geheele Belgische volk verpersoonlijkt, op te hitsen. Men vraagt zich onwillekeurig af, zoo schrijft het belangrijke Romeinsche blad. op welke der nog overblijvende gedeel ten van het Belgische leger, de heeren Pier lot. Spaak en Denis en hun heer en gebie der Paul Reynaud, zich baseeren, want er bestaat geen ander Belgisch leger buiten datgene dat door Koning Leopold gekom- mandeerd werd de wapens neer te leggen. Van een bende als de gevluchte Belgische Regeering. kan men alles verwachten. Het is echter zeker dat hunne vertwijfelde pogin gen tevergeefs zullen zijn. Deze heeren zul len alleen de schare der Tjechische, Pool- sche, Noorsche en Hollandsche verraders vergroot en die op Fransch of Engelsch grondgebied de vruchten van het bloed en den ondergang hunner volken zullen kunnen genieten, tot op den dag waar zij voor hunne infame schandalen eenmaal rekenschap zul len moeten geven Deze dag nadert met reu zenschreden Churchill over de kapitulatie van België LONDEN, 29 Mei (D.N.B. Churchill hield heden in het Lagerhuis zijn aangekon digde rede Hij begon met de mededeeling dat het Belgische leger gekapituleerd had en ging dan voort de Britsche en Fransche re geering hebben hunne generalen bevolen zich ver van deze methode te houden en be volen de operaties voort te zetten. Het Duitsche oppercommando heeft toege stemd in de Belgische kapitulatie. Het Bel gische leger heeft van dezen morgen vier uur opgehouden aan de Duitschers weerstand te bieden. De Belgische Regeering heeft zich met deze handelwijze van Koning Leopold niet solidair verklaard, en heeft besloten den oorlog aan de zijde der geallieeerden voort te zetten. De toestand der Engelsche en Fransche legers, die zich in een der heftig ste veldslagen bevinden, en langs drie kan ten alsmede vanuit de lucht ingesloten zijn, is begrijpelijkerwijze uiterst ernstig. De overgave van het Belgische leger vergroot nog het ernstig gevaar, maar de Engelsche troepen verliezen hun moed niet. Vloot en luchtmacht ondersteunen deze legers met alle kracht. Churchill verklaarde dan dat hij over den nlgemeenen toestand thans geen verklaring kon afleggen. Dat zal alleen kun nen gebeuren in begin der komende week wanneer de uitslag van den reuzenstrijd be kend is. De oude Peetermannenstee begint stilaan te ontwaken. Na de beroerde dagen bij het begin van den oorlog, toen de bevolking om zeggens in zijn geheel Leuven verlaten had, komen de I cuvenaars m terug naar hun stad Een voor een openen de winkel- en de koffie huizen, er komt weer beweging in de straten. Het stadsbestuur, onder leiding van den waarnemenden Burgemeester Prof Bruynoo- ghe. doet zijn best om 't leven normaal te houden. Sinds Maandag werden de scholen her opend zoowel de gemeentelijke als de vrije. Het verheugt de Leuvenaars ook dat geen enkel der oude historische gebouwen, waar aan onze stad zoo rijk is. door achtereenvol gende beschietingen en bombardementen be schadigd werden. APOJTHEKERSDIENSTEN Volgende apotheken zijn geopend Apotheek Van Hoof. Naamschestraat. 142. Apotheek Laussens. Mechelschestraat, 89. Apotheek Diuwé, Oude Markt. Apotheek Delauwe, Bondgenootenlaan. GENEESHEEREN Dr Haven, Kliniek. Naamschestraat. D:- Aerts. Leopold Vanderkelenstraat, 31. Dr Peuninckx, Brusselschestraat, 77. Dr A. Denolf. Brusselschestraat, 121a. GODDELIJKE DIENSTEN De goddelijke diensten in de verschillende parochiekerken worden regelmatig gehouden. In Sint-Pieterskerk worden Zondags mis sen geiezen te 8. 9 en 10 uur. In Sint-Michielskerk, te 7 en 9 uur. In Sint-Jaccbskerk te 7, 8, 9.30 en 10.30 u. Op de vraag Wie heeft het glas uitge- vonden zal wel nooit een juist antwoord kunnen worden gegeven. Plinius was de mee ning toegedaan, dat de Phoeniciers het eerste glas hadden vervaardigd. Later werd echter pewezen, dat deze opvatting geheel onjuist was. Tot voor kort heerschte de meening dat de uitvinding van het glasmaken aan de Egyptenaren moest worden toegeschreven. De uitvinding blijkt zich echter te verliezen in den mist der eeuwen. Babylonië, Assyrië en ook het oude Amerika en Afrika moeten het glas reeds hebben gekend. Het vermoeden heerscht verder, dat de uitvinding van het glas aan een toeval te danken is. namelijk door een bron, welke de toevallige omstandig heid schiep, dat zand, kalk en alkali tot glas werden versmolten. Bewijzen voor de rijke glaskennis der As- syriërs werden gevonden tijdens opgravingen uit den laatsten tijd in het land van den Euphraat en den Tigris, welke teruggrijpen tot 4000 jaren vëër Chr.: de stecnentafelbi- bliotheek van Sardanapalus '600 v. Chr.) be vat bovendien uitgebreide recepten voor glas bereiding Van de Assyriërs stamt o.a. het met goud verkregen robijnenglas Hoewel de Chineezen het glas minstens even vroeg moeten hebben gekend als de oude Egyptenaren, heeft men van de glaskunst van laatstgenoemden meer bewijzen uit dien tijd. Vooral de vondsten in de oud-Egyptische py- ramiden zijn een duidelijk blijk van het feit, dat de kunst van het glasmaken reeds dui zenden jaren geleden in grooten bloei stond. Verschillende afbeeldingen in de eerste plaats wel de schilderingen van Beni-Hassan laten ons zien. dat het vervaardigen van glas en kunstmatige edelsteenen in dit land vrijwel volmaakt kon worden genoemd. Ale- xandrië droeg, toen de Egyptische kuituur was ondergegaan, de traditie over naar het Wes ten en naar het Noorden. Toen enkele jaren geleden bekend werd, dat men in een fabriek onbreekbaar glas had ver vaardigd. schudden vele menschen ongeloovig het hoofd. Onbreekbaar glas dat was iets nieuws, oat met recht bewonderd werd; dat was im mers een prachtig bewijs van de groote waar de der techniek en wetenschap van de 20ste eeuw. Zeer zeker was de uitvinding van dit onbreekbaar glas te roemen, maar... een nieuwtje is het eigenlijk niet. In een mede deeling van Ihn-abd-Alkohm aan El Mamoen, den opvolger van Kalief Haroen-a)-Aaschild, over de onderzoekingen bij een oud-Egyptische pyramide, kunnen wij oa. lezen In de westzijde van dc pyramide vonden wij 30 schatkamers, welke gevuld waren met kost bare steenen, werktuigen en... glas, dat kon worden gebogen, zonder te breken. Volgens dit bericht moeten de Egyptenaren de wetenschap hebben bezeten cm een zooge naamd elastisch glas te bereiden, dat men kon buigen, en dat voor verschillende doel einden gebruikt werd. Ook Plinius en Cassius gewagen van onbreekbaai glas. Van Petronius, den gunsteling van keizer Nero, is een ge schrift afkomstig, geheeten Het feestmaal van Trimalchio waarin hij vertelt van een glazen bokaal, welke op den grond werd ge smeten zonder te breken. De bokaal kreeg al leen een groote deuk, welke er echter zonder veel moeite met een hamer weer kon worden uitgeslagen Een Romeinsch architect onder keizer Ti berius moet eveneens een dergelijk coort glas hebben uitgevonden. Neri, die de eerste ge schiedenis van het glas schreef, zegt daarover: In den tijd van Tiberius bestond er buig baar en onbreekbaar glas. Het geheim van de bereiding hiervan is in den loop der tijden helaas verloren gegaan. Een andere over levering vertelt, dat de Romeinsche architect, die verbannen was, zijn uitvinding in Rome wilde demonstreeren. Keizer Tiberius liet hem toen echter terechtstellen, daar hij vreesde, dat de waarde van goud en zilver door deze uitvinding verloren zou ga<»n. Het spreekt vanzelf, dat in de middeleeuwen ook de alchimisten zich bezig hielden met de veredeling van de glasbereiding en het is aan te nemen, dat in hun primitieve werkplaatsen vele uitvindingen en ontdekkingen werden ge daan welke nooit bekend werden aan een grooteren kring van personen en welke met den dood van den ontdekker verloren gingen. Zoo moet in de laatste jaren van de middel eeuwen in Frankrijk een soort onbreekbaar en buigzaam klas zijn vervaardigd. Volgens de aanteekeningen van Blacourt heeft omstreeks 1630 een uitvinder een dergelijk glas aan mi nister Richelieu laten zien. Richelieu betoon de zich echter niet bepaald enthousiast hier over en liet den man veroordeelen tot levens lange kerkerstraf, daar hij vreesde, dat de privileges, welke verleend waren aan de Fran sche glasmakers, door de uitvinding in gevaar zouden komen, hetgeen dan een groote onte vredenheid onder deze glasmakers zou veroor zaken Nu was dit feit op zichzelf natuurlijk niets verontrustends voor Rich-lieu want er wa ren wel meer ontevredenen in dien tijd; de glasmakers hadden toen echter een vrij groote macht en zouden het hem dus zeer onaange naam kunnen maken Daarom moest de uit vinding en natuurlijk ook de uitvinder maar verdwijnen. Men merkt wel, dat het be roep van uitvinder in vroeger eeuwen geen pretje was. De uitvinding van het onbreekbare glas raakte dus opnieuw in de vergetelheid, en de menschheid moest eeuwen wachten, totdat een uitvinder van de 20ste eeuw voor de derde maal het geheim van het onbreekbare glas oploste. Wanneer de bereidingswijze ervan niet telkens verdwenen was dan zouden on getwijfeld voorwerpen van onbreekbaar glas drinkglazen, vazen, pnz. heden ten dage een alledaagsch verschijnsel in onze huizen zijn geworden. Wat de glaskunst betreft, deze kon in de 19e eeuw gedegenereerd worden genoemd: de vormen van de voorwerpen waren plomp, de versieringen en decoraties zeer overdadig en bovendien zin- en smakeloos. Tegen het midden der 19e eeuw begon men zich in Ve netië weer toe te leggen op het bereiken van lichtheid, dunheid en edeler vorm in het ge blazen glas. Pas na enkele decennia volgden de andere landen. Gisteren verbleven te Leuven een groep krijgsgevangenen. Wp noteerden o a.: Bas cour, Boetendaelstraat, Ukkel. Degree-, Landbouwstraat 141, Schaarbeek. Dendal Leon, Magdalenastraat 43. Brussel. Hamelryck, Vondelstraat 30, Halle. Janssens R- Groote Markt 19. Ninove. Navel, Laekenveldstraat, Molenbeek. Sosset Leon Koningsveldstraat 61, Brussel. Vandendries Fr., Lutherstraat 40. Brussel. Verleysen Seraphin, Ten Bosch, 6, Erem- bodegem. «VernaiLe Maur.. Kervin, Pamel. Van Land-uyt J.. Steenweg op Bergen. 452, Brussel. Van Ootegem, Wijk 40. Lede. Waarschijnlijk zijn deze jongens thans op Diest vertrokken maar er werd hen beloofd dat ze eerstdaags naar huis zullen mogen gaan Leuven Geneesheeren welke reeds terug in Leuven zijn Dr Aerts Dr Pennick Dr Demarcel Dr Denolf. Apotheken Lansens. Mechelschestraat Van Hoof. Naamscnestraat. Enkele Aalstenaars die bij het begin van den oorlog krijgsgevan gen genomen werden in Hasselt en omgeving Gofo Jozef, Osbroekstraat, 26. V. d. Maelen Maurits, Doolhofstraat. 55. Casteur Georges, Breedestraat, 11. Verstraeten Petrus, Van Nuffelstraat, 12. De Ganel Roger, Watertorenstraat, 8. Hoevelinck Rich., Brabantstraat, 2. De Landsheer Jaak, Doolhofstraat, 94. V, d. Velde Petrus, Moorselbaan, 291. Schollaert E.. St-Jorisstraat. 12. Verstraeten Felix, Binnenstraat, 137. Van Pottelbergh Germ., Vooruitzichtstr., 69. De Decker Petrus, Steenstraat, 29, V. d. Brempt Aug., St-Camielstrcat, 94. Van Biesen-De Wit, Moorselbaan 305. Callebaut M„ Gentschesteenweg, 17. Keymeulen Philip. De Ridderstraat, 35. Matthieu Jan, Bergemeerschenstraat, 47. Podevyn Ser., Langestraat, 175. Podevyn V. Goethem, Ouden Dendermond- schensteenweg, 283. De Decker Philip, Kerrebroekstraat. 68 Frans Bona, Kerrebroekstraat, 80. De Luyck Gustaaf, Geeraardbergschestr., 70. Van den Brempt Aug., Hoogevesten, 17. Volgende apotheken zijn open Volksverheffing, Korte Zoutstraat. 28. Rennebocg, Jer„ Nieuwstraat, 9. Dc Kezcl. Botermarkt, 8. Van Neck, Kerkstraat, 20. De Valkeneer, Esplanade, 20. Quintijn, Korte Zoutstraat, 37. Belgische krijgsgevangenen Dinsdagnamiddag zijn ten getale van on geveer 3000 Belgische krijgsgevangenen in Aalst aangekomen. Voor Woensdagavond worden er nog een 5 a 6000-t.al verwacht. Oproep De ziekenverplegers, zoo mannelijke als vrouwelijke, worden verzocht hun diensten te wijlen aanbieden tot verzorging der Bel gische krijgsgevangenen thans verblijvende in onze stad. Men mag zich aanbieden op het stadhuis, in de kleine vergaderzaal, 2e deur links op den koer, van 9 tot 10 uur voormiddag, al waar hun de noodige wenken en inlichtin gen zullen worden verstrekt. Lijst der dokters welke kunnen geraadpleegd worden H.H. Mertens, Moorselbaan. Gravez, Keizerlijke plaats. Van de Velde, Schoolstraat. Truvens, Gentsche steenweg. Daelman (vader), Dirk Martensstraat. Ranson (tandheelkundige), houd zit ting in het huis van Dr. Duf our, Statiestraat. Stockholm, 27 MeL Volgens het Britsche Luchtvaart Ministe rie, werden Zondagsmorgens vroeg aan de Oostkust van het graafschap Kent lucht alarm gegeven gedurende één uur en 45 mi nuten. Het gebruik van flesschen om de zeestroo- ming te controleeren dateert al uit vroeger tijden. Koningin Elizabeth van Engeland (16e eeu stelde een ambtenaar aan. wiens titel was Ontkur- ker van Oceaan- flesschenHij was de eenige per soon die gemach tigd was flesschen te openen, die op de Engelsche kust aanspoelden en iedereen die dit eveneens waagde te doen. riskeerde de doodstraf Dit ambt en de titel bleven bestaan tot den regeeringstijd van George III (18e eeuw). Er was een zeer geldige reden voor deze aanstelling. Een flesch. wel ke door een visscher op de kust nabij Dover werd gevonden, bevatte het nieuws, dat Nova Zembla, tot dusverre Russisch bezit, reeds eenigen tijd geleden door de Hollanders in bezit was genomen en het werd van belang geacht, dat dergelijk nieuws in de toekomst zonder overbodig tijdverlies de regeering zou bereiken. En dit was 's mans taak.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2